تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 8 از 8

نام تاپيک: آیا بیگ بنگ نیازی به جرقۀ خدایی داشت؟

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض آیا بیگ بنگ نیازی به جرقۀ خدایی داشت؟

آیا بیگ بنگ نیازی به جرقۀ خدایی داشت؟

به گفتۀ محققان، جهان ما احتمالا ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش بدون هیچ گونه کمک الهی پدیدار گشته است.
    این شاید مغایر با غرایز ما که اندیشۀ پدید آمدن از هیچ را رد می کنند، باشد. ولی ما لزوما هم نباید پیرو غریزه هایی باشیم که برای کمک به زنده ماندنمان در دشت های بی درخت ۱۵۰۰۰۰ سال پیشِ آفریقا در ما نهاده شده بودند، نه برای شناخت کارکرد درونی کیهان. به گفتۀ دانشمندان به جای غریزه هایمان، این قوانین فیزیک است که باید به آن ها تکیه کنیم.
    اخترفیزیکدان، الکس فیلیپنکو از دانشگاه برکلی کالیفرنیا می گوید: « بیگ بنگمی توانسته تنها نتیجۀ قوانین فیزیکی در آن نقطه بوده باشد. با بهره از قوانین فیزیک، می شود چند جهان پدید آورد.» فیلیپنکو روز شنبه ۲۳ ژوئن در کنفرانس SETICon 2، طی میزگردی با عنوان “بیگ بنگ نیازی به یک جرقۀ خدایی داشت؟” سخن گفت.

این گرافیک زمان بندی شکل گیری جهان را طبق نظریه بیگ بنگ و تورم کیهانی نشان می دهد.
    (منبع صفحه بیگ بنگ)

نوسانات کوانتومی : در جهان بسیار شگفت انگیز مکانیک کوانتوم که به توصیف رفتارها در مقیاس زیر اتمی می پردازد، نوسان ها و بی ثباتی های گاه به گاهی می تواند ماده و انرژی را از هیچ پدید آورد و به گفتۀ محققان، این در واقع می تواند به پدید آمدن چیزهای بسیار بزرگ هم بیانجامد. “ست شوستاک”عضو هیئت مشاور و ستاره شناس ارشد در موسسه غیرانتفاعی بنام “در جستجوی هوش فرازمینی” (ستی، SETI) می گوید: «نوسان های مکانیک کوانتوم می تواند جهان هستی را بیافریند. اگر می شد همین اکنون و در همین اتاق، زمان و مکان را در هم بپیچیم، شاید می توانستیم یک جهان کاملا تازه بیافرینیم. روشن نیست که می توان به درون آن جهان رفت یا نه، ولی می توان آن را ایجاد کرد، پس چه بسا این جهان ما تنها یک پروژۀ علمی جالب و زیبا برای کودکی در جهان دیگر باشد. من نمی دانم این چه اثری بر گرایش های دینی شما دارد ولی چیزیست که جای اندیشیدن دارد.» فیلیپنکو تاکید کرد که بیان چنین چیزهایی حمله به وجود خداوند نیست. به گفتۀ وی، بیان این که بیگ بنگیک انفجار و گسترش عظیمش در ۱۳٫۷ میلیارد سال پیش، که فضا را همچون بادکنکی غول آسا باد کرد می تواند بدون نیاز به خداوند رخ دهد، بسیار تفاوت دارد با این که بگوییم خدایی وجود ندارد: «من فکر نمی کنم بشود نه برای اثبات وجود خدا از دانش کمک گرفت نه برای رد وجود خدا.» منشاء قوانین فیزیک :
    ولی اگر ما به دنبال سرچشمۀ نهایی همه چیزیم، دست به دامان قوانین فیزیک شدن به طور کامل کمکی نمی کند. به گفتۀ فیلیپنکو، این قوانین شاید ما را یک گام به پاسخ نزدیک تر کنند ولی ما را تا آخر نمی برند. وی می گوید «پس سوال اینست: “چرا قوانین فیزیک وجود دارند؟” و می توانیم بگوییم: “خوب، اینجا نیاز به آفریننده ای الهی داریم، کسی که این قوانین و جرقۀ شکل گیری این جهان ها از آن قوانین را پدید آورده باشد؛ جهان هایی که شاید بیش از یکی باشند.”» ولی این پاسخ تنها فرافکنی است، زیرا هنوز باید توضیح بدهیم که خود خدا از کجا آمده! به گفتۀ فیلیپنکو این روند یک دور باطل پدید می آورد که هیچوقت ما را به پاسخ نهایی نمی رساند. وی می افزاید که سرچشمۀ قوانین فیزیک در حال حاضر یک راز است، رازی که شاید هرگز نتوانیم آن را بگشاییم: «این “جرقۀ الهی” هر چه بود قوانین فیزیک را پدید آورد و من نمی دانم چه چیزی خود این جرقۀ الهی را به وجود آورد. پس بیایید آن را هم به همان قوانین فیزیک بسپاریم.»

منبع : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2. 8 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

در این زمینه مطلب متفاوت تری ببینید:
    چرا براهین علیت افکن، خرد ستیز هستند.....

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ناظر انجمن توسعه و ساخت بازی Reza Azimy_RW's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

فیزیک کوانتوم میگه تا چیزی رو نبینیم وجود نداره . یعنی تا ناظری نباشه چیزی واقعا وجود نداره . این ناظر انسان میتونه باشه . پس میشه گفت هر ناظر قلب دنیای خودشه . یه جورایی قلب هستی
    و یه نکته دیگه هم هست اگه ما تا وقتی یه چیزی رو نبینیم به وجو نمیاد پس هستی بازتاب آینه درونمونه و از درون خودمون( ناظر ) شکل میگیره . عمق این ناظر یعنی هسته اصلی این ناظر میتونه خدا یا یک انرژی برتر یا هر چیزی که اسمشو بزاریم باشه . چون یه جورایی خودش خالق محیط اطرافشه

یه چیز دیگه هم اضافه کنم اون از نظر علمی بود حرفی هم توش نیست ولی این نتیجه فلسفی رو میشه گرفت که ما از این دنیا هیچی نمیدونیم و به هیچ چیز یا کسی هم نمیشه اعتماد کرد چون ممکنه طبق همین مقاله ای که آوردین اصلا این دنیا یک توهم باشه پس واسه فهمیدن حقیقت باید به هیچ چیزی نمیشه اعتماد کرد ( از نظر اعتقاداتی که طرف داره ) جز خودمون چون هر چیزی هست رو ناظر به وجود میاره. اصلا شاید من وجود ندارم و فقط توهمیم که دارم تو رو فریب میدم !
    Last edited by shabe.saket; 07-08-2013 at 00:14. دليل: ادغام دو پست پشت سر هم

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

فیزیک کوانتوم میگه تا چیزی رو نبینیم وجود نداره .یعنی تا ناظری نباشه چیزی واقعا وجود نداره .این ناظر انسان میتونه باشه . پس میشه گفت هر ناظر قلب دنیای خودشه . یه جورایی قلب هستی
    نه متاسفانه مکانیک کوانتوم همچین چیزی نمیگه، حداقل من این برداشت رو نکردم، فرایندهای زیر اتمی، بدون وجود یا با وجود انسان هستند، فیزیک اکتشاف است اختراع نیست.....

و یه نکته دیگه هم هست اگه ما تا وقتی یه چیزی رو نبینیم به وجو نمیاد پس هستی بازتاب آینه درونمونه و از درون خودمون( ناظر ) شکل میگیره . عمق این ناظر یعنی هسته اصلی این ناظر میتونه خدا یا یک انرژی برتر یا هر چیزی که اسمشو بزاریم باشه . چون یه جورایی خودش خالق محیط اطرافشه
    مسلمآ کوانتوم در بیگ بنگ نیز دخیل بوده است، آیا ندیدن ما در لحظه بیگ بنگ، ناقض خود بیگ بنگ است؟
    وجود جهان خارج از بدیهیات است، شک گرایی در وجود دنیای خارج بنظر من عقلی نیست...

همچنین نتیجه گیری از این شک گرایی نیز پارادوکس است.....

یه چیز دیگه هم اضافه کنم اون از نظر علمی بود حرفی هم توش نیست ولی این نتیجه فلسفی رو میشه گرفت که ما از این دنیا هیچی نمیدونیم و به هیچ چیز یا کسی هم نمیشه اعتماد کرد چون ممکنه طبق همین مقاله ای که آوردین اصلا این دنیا یک توهم باشه پس واسه فهمیدن حقیقت باید به هیچ چیزی نمیشه اعتماد کرد ( از نظر اعتقاداتی که طرف داره ) جز خودمون چون هر چیزی هست رو ناظر به وجود میاره. اصلا شاید من وجود ندارم و فقط توهمیم که دارم تو رو فریب میدم !
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

نه متاسفانه مکانیک کوانتوم همچین چیزی نمیگه، حداقل من این برداشت رو نکردم، فرایندهای زیر اتمی، بدون وجود یا با وجود انسان هستند، فیزیک اکتشاف است اختراع نیست.....
    نمدونم ولی یادمه انیشتین در توصیف این گفته بود ترجیح میدم فکر کنم ماه همیشه توی آسمونه تا اینکه فقط وقتی نگاش میکنم به وجود بیاد

اقامه برهان نماید او «مانند لالى است که فریاد مى‌‏زند من لالم‏».
    در این مورد هم مدیتیشن واسه همینه برگشتن به خود . بی عملی مطلق . فقط ناظر بودن / که میشه باهاش حقایق رو فهمید . چیز غیر ممکنی هم نیست اطفاقا از هر نظر عقلانی تره
    Last edited by Reza Azimy_RW; 07-08-2013 at 00:26.

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

نمدونم ولی یادمه انیشتین در توصیف این گفته بود ترجیح میدم فکر کنم ماه همیشه توی آسمونه تا اینکه فقط وقتی نگاش میکنم به وجود بیاد
    آهان
    کنایه به رفتار نور هست که بدلیل تاخیر زمانی، هرگز حال ماه رو نمیبینیم، بلکه در هر لحظه نگاه کنیم گذشته ماه دیده میشود،
    الان متوجه شدم چی رو میفرمایید...نمیتوان از این تفکر حکم به وابستگی وجودی فیزیک کوانتوم به ناظر داد...
    ولی مسلمآ میتوان به این جمله آقای نیلز بور ( از بنیانگذاران کوانتوم ) حکم داد:

"اگر کسی بگوید فیزیک کوانتوم را فهمیده، پس چیزی نفهمیده است."
    ( کنایه از پیچیدگی شدید کوانتوم، حرف شما در مورد کوانتوم هم این پیچیدگی شدید را بخوبی نشان میداد)
    Last edited by shabe.saket; 07-08-2013 at 00:53.

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

"اگر کسی بگوید فیزیک کوانتوم را فهمیده، پس چیزی نفهمیده است."
    همون پستم فک کنم کافی باشه
    من طبق قوانینی کوانتوم یه سری برداشتهایی رو گفتم که مطابق با نظر خیلی از فلسفه های قویه قضاوت با خودتونه برام فرقی نمیکنه قبول داشته باشید یا نه

9. این کاربر از Reza Azimy_RW بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

همون پستم فک کنم کافی باشه
    من طبق قوانینی کوانتوم یه سری برداشتهایی رو گفتم که مطابق با نظر خیلی از فلسفه های قویه قضاوت با خودتونه برام فرقی نمیکنه قبول داشته باشید یا نه
    در هر صورت من و همه ما اندر خم پیچ اول کوانتومیم.....
    و همچنین به این موضوع نیز اعتقاد شدید دارم که طبیعت خیلی عجیب تر از این حرفاست.....همچنین ممنون بخاطر جرقه برای مطالعه بیشتر...تنکس جرقه زن

11. این کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •