تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 26 1234511 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 258

نام تاپيک: ساخت آمپلی فایر هدفون تمام لامپی "LogicAudio GEMINI"

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    May 2013

12 ساخت آمپلی فایر هدفون تمام لامپی "LogicAudio GEMINI"

گزارش مراحل ساخت رو توی این تاپیک درج میکنم. سعی میکنم مطالب قبلی که تاپیک همسایه درج کردم رو اینجا بزارم که از ابتدا مشخص باشه چه کاری انجام شده.
    در صورت نیاز به تماس با من، از طریق [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] پیام خود را ارسال نمایید، در اسرع وقت پاسخ خواهم داد.

ویرایش:

این پروژه که منجر به ساخت آمپلیفایر لامپی هدفون LogicAudio GEMINI شد، پروژه ای بود توسط سایت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] آغاز شد و هدف اصلی از آن ساخت آمپلیفایری تمام لامپی با بالاترین کیفیت قابل رقابت با برندهای خارجی گرانقیمت و حتی پشت سر گذاشتن آنها در کارایی بود. تلاش شد با استفاده از بهترین قطعات، تعیین بودجه R&D، تست و تحقیق و بررسی المان های مختلف مثل خازن های مرغوب و انواع مقاومت، طراحی مدار با کانفیگوریشن های مختلف، به بهترین پرفورمانس ممکن لامپ 6080 برسیم که رسیدیم. در حال حاضر نتیجه نهایی اونقدر چشمگیر است که قابل رقابت با برندهای بالای 1500 دلار می باشد. ذکر این نکته ضروریه که این پروژه اصولا به دلیل عدم وجود آمپلیفایرهای هدفون با قیمت مناسب در ایران آغاز شد و یک پروژه با اهداف تجاری نیست.

آخرین عکس ها از وضعیت پروژه:

Click here to view the original image of 999x666px.

Click here to view the original image of 1000x638px.

تصاویر مربوط به PCB اولیه آمپلیفایر لامپی هدفون با لامپ 6080 هست. چاپ راهنما و هات ایر و ابکاری نقره و ... روی برد اعمال نشده چون نمونه اولیه هست. بعد از تایید نهایی مدار، برد در ورژن نهایی چاپ میشه به رنگ سبز

هنوز بسیاری از قطعات روی برد populate نشدن. هیت سینک هم 90 درجه می چرخه فقط اینطوری گذاشتم که نوع سینک توی عکس مشخص باشه که سینک خارجی با آلیاژ مرغوب الومنیوم با خلوص بالا هست که مختص CPUهای اینتل ساخته شده، استفاده ازین سینک، خنک سازی ماسفت رگولاتور ولتاژ و در نتیجه عملکرد صحیح مدار رو تضمین میکنه:

خازن های آلمانی ساخت کمپانی RIFA با بالاترین کیفیت برای سیگنال صدا (کیفیت بهتر از WIMA!):

خازن های Arcotronics ساخت ایتالیا با Super-low ESR بهترین انتخاب برای تغذیه جریان با کمترین نویز یا ریپل هستند:

استفاده از کانکتورهای Phoenix با کیفیت بالا برای اتصالات دستگاه که شامل ورودی سیگنال صدا، خروجی هدفون، پایه های لامپ ها و ... هستند، ازین کانکتورها در امپلیفایرهای گرانقیمتی مثل Audio Note نیز استفاده میشه:

تعبیه تست پوینت هایی برای بایاسینگ لامپ ها:

استفاده از کانکتور آبکاری طلای ساخت آلمان با ضریب اطمینان بالا برای ورودی ولتاژهای B+ از ترانس به مدار:

Last edited by flipp; 04-12-2013 at 11:35.

2. 12 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

این آمپلیفایر تمام لامپی در امریکا فروخته میشه با عنوان Bottlehead Crack OTL با قیمت 279 دلار و 125 دلار باید اپگرید مدار پاور که مجموعا حدود 400 دلار میشه که اگه کسی اینترنتی بخواد بخره از امریکا > امارات > ایران ارسال بشه یه چیزی حدود 700 تومن هزینه داره و گمرکی و ... هم اضافه میشه. نهایتا یه چیزی حدود 2 میلیون هزینه داره. این امپلیفایر رنج وسیعی از هدفون هارو درایو میکنه و صدای تمام لامپی رو برای شنونده به ارمغان میاره. در این امپ از لامپ 6080 بعنوان لامپ پاور و لامپ 12au7 بعنوان لامپ درایور استفاده شده. ساختار امپ بسیار بسیار ساده ست و به دلیل همین سادگی صدایی با بک گراند کاملا ساکت و دیتیل کامل و داینامیک عالی رو ایجاد میکنه. خوشبختانه لامپ های مورد نیاز ساخت این امپ در ایران موجوده و قیمت مناسبی داره و پیش بینی میکنم اگه کسی اقدام به ساخت بکنه میتونه با حدود 500 هزار تومن دقیقا مشابه این امپ رو بسازه، چه بسا حتی بهتر. بعنوان مثال روی این امپ از یه ولوم خیلی ارزونقیمت استفاده شده در صورتیکه ما میتونیم از ولوم ALPS ژاپنی که جزو بهترین ولوم ها هست استفاده کنیم، یا از ماتسوشیتا پاناسونیک. همچنین میتونیم از بهترین خازن ها استفاده کنیم. و همچنین از سیم نقره برای اتصالات داخلی، و یک مدار رگولاتور ولتاژ برای خطی تر عمل کردن مدار و عدم ریپل و نویز. جعبه هم دقیقا مشابه همین حتی زیباتر میشه ساخت بوسیله برش با CNC با چوب طبیعی گردو یا بلوط یا ساپلی و ... صفحه رویی رو میشه با لیزر روی پلگسی گلس برش زد. بسیار زیبا میشه. از ورودی های بسیار با کیفیت امپنول استرالیا میشه استفاده کرد، همچنین در مورد فیش خروجی هدفون.

اطلاعات بیشتر در لینک سازنده: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    چند تصویر از این امپلیفایر:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

4. 7 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

امپ واقعا خوبیه و به شدت به درد دوستانی میخوره که بخوان اون رو با هدفونهایی مثل hd600 یا hd650 مچ کنند .
    این امپ حتی با امپ Schiit Valhalla هم در مواردی مقایسه شده.
    یه لینک از cnet

بله کاملا درسته. قبلا مقایسه با والهالا رو خونده بودم. این امپ "کله بطری" خیلی سر و صدا راه انداخته و صدای های-اند رو ارائه میده. همونطور که گفتم لامپ هاشو دارم سعی میکنم یکی دو نمونه بسازم، به یه صورتیه در اختیار دوستان تهرانی که خیلی جدی هدفون رو دنبال میکنند، بزارم تا صداشو بشنوند که نظرشون رو بدونیم. اگر از دوستان در شهرستان هم کسی تمایل داشت صداشونو بشنوه میتونیم براش ارسال کنیم فکر کنم تجربه شنیدن چنین امپی به هزینه پست بیارزه.
    در صورت تمایل دوستان میتونم نوع ارتقاء یافته همین امپ رو (شامل [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، خازن بهتر، مدار رگولاتورولتاژ، فیش های ورودی و خروجی Amphenol استرالیا یا Neutrik، سیم نقره برای اتصالات داخلی و نیم متر [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ) بهمراه جعبه چوبی و صفحه رویی و درب زیرین و تمام قطعات مورد نیاز و یک راهنمای اسمبل، بصورت یک کیت اماده کنم که دوستان بتونن یه صدای عالی رو با هزینه معقول داشته باشند. تمام این کارها بعد از ساخت نمونه اولیه و تست کنترل کیفیت و کالیبره شدن انجام میشه تا نتیجه ساخت تمام دستگاه ها دقیقا مشابه هم باشه. هرکدوم از دوستان هم که تمایل داشت خودش اقدام به ساخت بکنه، خیلی هم خوبه، میتونم با کمال میل لامپ های مورد نیاز یا قطعات دیگه رو در اختیارش قرار بدم که توانایی خودش رو محک بزنه و آمپلیفایر رو بسازه.

6. 5 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

وسوسه کنندس
    اگه واقعا کیفیت درخوری داشته باشه منم بدم نمیاد بسازمش
    ولی با طراحی جعبش و جای فیش ها اصلا حال نکردم
    حتما همینطوره. صدها review مثبت ازش هست که برخی تحلیلگرها حتی معتقدند که صدای امپ 5 برابر قیمتش میارزه و گاهی بهترین امپ هدفون زیر 1000 دلار توصیفش کردند
    طراحی ساده و زیباست، شما درست میگی شاید قرار گرفتن تمام اتصالات روی پنل بالایی کمی پیچیده کرده کارو، ولی حقیقت اینه که سازنده میخواسته در عین زیبایی، سادگی رو حفظ کنه. شما ببین تمام قطعات روی یک صفحه بسته میشن، یعنی شما پیچ های دورش رو باز کنی میتونی کل متعلقات رو به یکباره با جدا کردن پنل جابجا کنی و برگردونی برای دسترسی به مدار. این کار باعث سادگی در مونتاژ میشه. اگر سیم برق در پشت جعبه چوبی، ورودی سیگنال روی صفحه بالایی و خروجی میکروفن و احتمالا ولوم جلوی جعبه چوبی می بود، مونتاژ نیازمند این بود که از هر کدوم ازین بخش ها به مدار اصلی که روی بخش فلزی فوقانی هست، سیم کشی بشه. طول سیم اونوقت مساله میشد، اگر طول سیم بسیار کوتاه می بود باعث میشد که نشه مدار رو اسمبل کنیم و سرجاش بزاریم، در این حالت لازم میشد که مونتاژکار صفحه رو در جای خودش محکم کنه، بعد از زیر جعبه اقدام به لحیم کاری کنه که همین مساله کار رو دشوار میکرد. اگر هم سیم ها بلند تر میشد که باعث افت سیگنال و نویز احتمالی میشد. در کل به نظر من طرح جالبیه و ساده و زیباست، هرچند که میشه به دلخواه تغییراتی توش داد.

حتما میشه نتیجه بهتر ازین امپ گرفت. شما ببینید یک ولوم خیلی معمولی استفاده شده که تو امجد حدود 2000 تومن قیمت داره در صورتیکه ما ولوم های بسیار های-اند الپس رو داریم که حدود 20 دلار قیمت دارند خارج از ایران که میتونیم استفاده کنیم. شما ببین از ورودی RCA از پست ترین متریال استفاده شده در این کیت که دونه ای 1500 تومن قیمت دارند، در صورتیکه به نظر من باید از نوتریک یا امفنول استفاده کرد که حدود 25 تومن قیمت دارن. جفتش میشه 50 تومن ولی تاثیر تو صدا خیلی زیاده. یا سیم هایی که روی کیت عرضه میشه از سیم های معمولی 16awg هستند که حتی اکسیژن فری هم نیستند، ما میتونم از سیم الفای مس بدون اکسیژن نقره اندود استفاده کنیم. همچنین خازن ها از نوع نامرغوب هستند، ما میتونیم از سونیکپ امریکا یا روبیکال بلک گیت یا حتی موندورف استفاده کنیم. مساله خیلی خیلی مهم اینکه در مدار این کیت از یکسوساز (دیود) سیلیکونی استفاده شده در حالیکه با استفاده از رکتیفایر لامپی میشه تاثیر بسیار مثبتی رو در صدای خروجی شاهد باشیم. قیمت این مورد نهایتا میشه 20 هزار تومن. سویچ روشن و خاموش دستگاه از نوع 1000 تومنی مناسب کاردستی درس علوم دانش آموزان چهارم دبستان هست، ما از سویچ ساخت شوروی یا ژاپن استفاده میکنیم. با تمام این کسرهایی که این امپ داره، بخاطر توپولوژی خوبش صدای خیلی عالی میده، با استفاده از متریال و قطعات بهتر حتما نتیجه چشمگیری خواهیم گرفت.

8. 3 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

امروز سعی کردم این مدار رو بصورت آزمایشی ببندم ببینم چطوره. بیشتر برای اینکه ولتاژ کاری اپتیمم لامپ ها و نقطه بایاسینگ دستم بیاد. روی یه جعبه مقوایی سوار کردم قطعات رو. البته باید گوشزد کنم که این مدار پروتوتایپ هست و بصورت ازمایشی، واسه همین روی جعبه مقوایی بستم. همیشه همینجوریه روی مقوا یا فیبر یونولیت مدار رو نصب میکنم بعد که تیونینگ نهایی شد و پس از ساخت جعبه، مدار به جعبه نهایی منتقل میشه و تست نهایی و کنترل کیفیت میشه و تمام.
    ما (من و شما و هرکی که اهل هدفون هست) اگه اراده کنیم میتونیم نتایج خیلی عالی از ساخته های خودمون بگیریم.

10. 6 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

برای رسیدن به صدای مطلوب در پروژه های DIY باید از قطعات مرغوب استفاده کرد. قبلا در مورد کانکتور مادگی RCA ساخت امفنول [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نوشته بودم، این برند استرالیایی قطعات فوق العاده با کیفیتی رو تولید میکنه. همچنین 3 مدل جک استریوی 6.5 میلیمتر هم تهیه کردم. هر سه کیفیت خوبی دارند ولی زیر بار میزارمشون، همچنین از نظر مقاومت کانداکتور هم تست میکنم ببینم کدوم مناسب تره.
    جالبه که اکثر برندهای گرونی که به قیمت های گزاف فروخته میشن، از فیش ها و کانکتورهای 1 دلاری استفاده میکنند. ما با استفاده از قطعات مرغوب میتونم با هزینه به مراتب کمتر صدای مورد نظرمون رو بگیریم.
    یه قطعه طلایی هم توی تصویر دیده میشه که بهش میگن tag board یا torrent که برای اتصال قطعات در مدارهای لامپی استفاده میشه. استفاده از این قطعه مونتاژ رو بسیار راحت تر و زیباتر میکنه و اتصال مطمئن رو بوجود میاره. جنس این قطعه از brass هست با روکش طلا 24 عیار.

شاید جای تعجب نباشه که همین قطعات مرغوب رو روی دستگاه های گرونقیمت تر ببینیم:

12. 4 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

در پست قبلی در مورد قطعه ای بنام tag board توضیح دادم که کار مونتاژ رو بسیار حرفه ای و بدون خطا میکنه. من مدار امپ مورد نظر رو بستم تصویرش هم گذاشتم، مداری هم که خودم از پایه کشیدم هم گذاشتم، شاید از نظر دوستان دوتا لامپ و یه مشت قطعه که روی یه جعبه مقوایی هستند خیلی جالب نباشه، ولی باید بگم که این طرح اولیه هست، وقتی مدار نهایی بدست اومد، جعبه طراحی میشه، جعبه ای که حتی زیباتر از دستگاه ساخته شده امریکایی هست و این اغراق نیست، وقتی نتیجه اولین ساخت این امپ اماده شد خودتون متوجه میشید که کیفیت ساخت و ظاهرش حتی از نوع امریکایی اون بهتره. دسترسی ارزان به لامپ ها (چه پاور چه درایور) شنونده رو قادر میکنه که لامپ های کمپانی های مختلف رو روی دستگاه تست کنه و صداهای نزدیک به هم ولی با شخصیت های متفاوت بگیره. در مونتاژ چند روش مختلف وجود داره، روش اول که در امپ های لامپی متداوله point-to-point هست یعنی نقطه به نقطه، در این روش قطعات با استفاده از سیم بهم متصل میشوند ولی معمولا به دلیل اینکه قطعات ترتیب خاصی ندارد، کمی مرتب بستن مدار سخته و دقت زیادی میخواد و ضریب اشتباه هم در این مدار زیاده. روش دیگه PCB یا برد مدار چاپی هست که بعضی جاها مخصوصا اونجاها که پلی گون شده خیلی مناسب مدارهای لامپی نیست. روش دیگه استفاده از برد بهمراه مونتاژ نقطه به نقطه هست، با استفاده از همون قطعه tag board روی برد استفاده میشه و قطعات با دقت بسیار بهم متصل میشن. من قصد دارم برای ساخت این امپ از همین روش استفاده کنم که نهایت دقت و زیبایی حاصل بشه و بهترین نتیجه رو بگیریم. چون احتمال داره دوستان استقبال کنن و لازم بشه که بصورت کیت های اماده اسمبل درست کنم (با هزینه معقول) که همه دوستان بتونن یه صدای حداقل 400 دلاری رو براحتی تجربه کنند، صدای لامپ!

ببینید یک DIYer چینی با استفاده از تگ بورد چه مونتاژ زیبایی انجام داده:

وقتی این امپ ساخته بشه با استفاده از بهترین خازن ها و بهترین کانکتورها و ولوم با کیفیت و لامپ مناسب، یه صدای عالی خواهیم داشت که هدفون های 100 الی 600 اهم رو براحتی درایو میکنه.

14. 3 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

خیلی کار شما درسته
    فقط دو سوال
    اگر به صورت کیت در بیاد چقدر حدودا میشه هزینش؟
    ای مدار ها منبع تغذیشون چیه ؟ترانسفورماتور یا...؟

خیلی ممنون از لطف شما. من هم مثل شما و خیلی های دیگه یه علاقمند بودم، فقط علاقه من یه کمی بیشتر بود که رفتم دنبال یاد گرفتن علمی این کار و ساخت عملی و تجربی. چیزی که همه میتونن انجام بدهند.
    ما در DIY دنبال منفعت مالی نیستیم، فقط دنبال این هستیم که بتونیم با هزینه معقول بتونیم صدای مورد نظرمون رو بگیریم. در این جمع دوستانه همه به هم کمک میکنند تا حفره های اطلاعاتی و تکنیکی پر بشه تا کاری انجام بشه.
    ببینید من چندتا پست قبل تر هم توضیح دادم که این امپلیفایر بصورت کیت در امریکا فروخته میشه که حدود 400 دلار ارزش داره که کسی بخواد بخره با احتساب هزینه های جانبی حدود 2 میلیون میشه. ولی این هزینه برای شخصی که شاید حدود 1 میلیون هدفون خریده توجیه اقتصادی نداره. در این محصول که در امریکا تولید میشه از سیم های برق معمولی، ولوم 1 دلاری، فیش هدفون ارزونقیمت و فیش های ورودی استفاده شده که در تهران 1500 تومن قیمت دارند. خازن ها هم چیز خاصی نیستند. دوتا لامپ هم روی دستگاه عرضه میشه، چیزی که ما اینجا حداقل از هر کدوم ساخت 5 کارخانه امریکایی و اروپایی مختلف رو داریم که هر کدوم شخصیت خاصی به صدا میدن که اصطلاحا بهش میگن tube rolling. من به کپی کردن بدون مطالعه اعتقاد ندارم. وقتی من کانفیگوریشن های مختلف مثل SRPP, Catode Follower, m-follower, U-follower, parafeed و ... رو می شناسم، وقتی میتونم دیتاشیت لامپ رو مطالعه کنم و ولتاژ کاری رو متوجه بشم و طبق نیاز مدار رو طراحی کنم، چه دلیلی هست که کپی کنیم. همچنین مدار تغذیه بسیار خطی میشه طراحی کرد که از اون بابت هم مشکلی نیست. ولی من معتقدم برای گرفتن نتیجه بهتر از برند و دستگاه آماده، ما بجای خازنی که اونا استفاده کردند، از خازن های MKP و WIMA استفاده میکنیم. بجای فیش های ارزون قیمتی ورودی از [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] استفاده میکنیم. بجای فیش ارزون قیمت خروجی هدفون، از جک لاک شونده استفاده میکنیم. بجای سیم برق معمولی، از سیم مس بدون اکسیژن با روکش نقره استفاده میکنیم. بجای ولومی که 1500 تومان میارزه و صدارو تخریب میکنه، از ولوم Alps یا ماتسوشیتا پاناسونیک ژاپن استفاده میکنیم که در برندهای گرونقیمت استفاده میشه. همچنین بجای دیود سیلیکونی میتونیم از رکتیفایر لامپی استفاده کنیم. به نظر من 6X4 یا EZ90 میتونن انتخاب های خوبی باشن. بجای سوکت لامپ های معمولی از سوکت های ابکار نقره یا طلا استفاده میکنیم. این کمپانی ها از ترانس های سری پیچی شده استفاده میکنند برای تعدیل هزینه ها ولی برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن باید از ترانس دست پیچ که ردیف پیچ شده استفاده کرد.
    ما اگه بخوایم هزینه نکنیم و صرفا یه چیزی مثل این دستگاه امریکایی رو بسازیم، میتونیم با حدود 250 تومن مشابه همونو بسازیم. ولی اگه قرار باشه از بهترین متریال و قطعات در دسترس استفاده کنیم به نظرم یه همچین هزینه ای باید انجام بدیم:

دو عدد فیش ورودی امفنول: 50 تومن
    ولوم الپس یا ماتسوشیتا: 15 تومن ( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )
    خازن: حدود 50 تومن
    مقاومت و دیگر قطعات مثل فیش ورودی برق، سویچ ژاپنی؛ سر ولوم، پیچ و برد مدار چاپی و برد مدار تغذیه ...: 100 تومن
    ترانس برق دستگاه که بصورت ردیف پیچ شده: 200 تومن
    پایه لامپ ها: 30 تومن
    سیم نقره الفا: 40 تومن
    فیش مادگی خروجی هدفون: 10 تومن
    لامپها: حدود 70 تومن
    ساخت محفظه چوبی با چوب طبیعی چهار طرف فارسی بر شده: 30
    ساخت plate فلزی دستگاه از فولاد یا آلومنیوم یا پلگسی گلس و برق با واتر جت یا لیزر: حدود 60 تومن

جمع کل میشه یه چیزی حدود 650 تومن و نتیجه میشه آمپلیفایری تمام لامپی که اصلا با اون برند 400 دلاری که اینجا 2 میلیون برامون تموم میشه، قابل مقایسه نیست و ویژگی های برجسته ای داره و از بهترین قطعات استفاده شده. حالا این هزینه ها برای ساخت یک دستگاه هست ولی اگه مثلا بخوایم 5 یا 10 دستگاه بسازیم شاید تا حدود 500 تومن بشه با حفظ کیفیت همین دستگاه رو ساخت.

16. 3 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

من خودم شخصا اعتقاد دارم که برای گرفتن بهترین نتیجه باید از بهترین قطعات در دسترس استفاده کرد، ولی خب مسلمه که ما نمیخوایم از خازن 500 دلاری استفاده کنیم! چون توجیهی نداره. من کانکتور مادگی ساخت Amphenol رو خیلی قبول دارم بخاطر کیفیت بالایی که داره. قیمت این کانکتور دونه ای 25 تومنه که شخصا ترجیح میدم اگه دارم پروژه ای رو انجام بدم، ازین کانکتور استفاده کنم چون در استیج ورودی به دلیل گین پایین، سیگنال ورودی بسیار شکننده وآسیب پذیره و کوچکترین بی کیفیتی قطعات در این بخش نتیجه رو دچار نقصان میکنه. ولی خب انتخاب های جایگزینی هم هست. این اواخر یک نوع کانکتور پیدا کردم که کیفیت فوق العاده بالایی داره، شیلد آن مس با روکش طلای 24 عیار و مغزی آن مس روکش نقره است. کیفیت بسیار خوبی داره و قیمتش به مراتب کمتره و بصرفه تر. این مورد در ساخت پروژه قابل استفاده هست و از نمونه ای که کمپانی امریکایی استفاده کرده که در بازار ایران 1500 تومان قیمت دارد، به مراتب بهتر است، البته این کانکتور PCB-mount هست ولی میشه با ساخت یک براکت فلزی ازش استفاده کرد:

1:

قبلا در مورد فیش خروجی هدفون مطلب نوشتم، نوع قفل شونده آنرا تهیه کردم در دو رنگ نقره ای و مشکی، این کانکتور قفل میشود و یک ارتباط مطمئن رو بوجود میاره، این کانکتور کیفیت بالایی داره و روی برندهایی مثل littledot و برندهای دیگه استفاده میشه:

2:

همچنین یه knob (سرولوم) مناسب پیدا کردم که بسیار شبیه سرولومی هست که کمپانی امریکایی استفاده کرده:
    3:

این سیم ساخت اتحاد جماهیر شوروی در سالهای دور است. مصرف نظامی داشته و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. جنس کانداکتور آن silver یا نقره است. جنس آن بسیار نرمه که به دلیل خلوص بالا هست، بخاطر همین از روکش بسیار سختی برای عایق کردن آن استفاده شده. قیمت این سیم بالاست ولی برای ساخت یک آمپلیفایر یک متر آن کفایت میکنه و تاثیر آن در صدا بسیار زیاده، حدود 50 متر از این سیم دارم، نوشته های پلاک شناسنامه این سیم اینه:

кабель
    длина
    партия
    номер испытании
    дата
    содержит серебро

18. 3 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

مدار رو تکمیل کردم و طراحی مدار تغذیه روی برد پروتوتایپ تمام شده و لیتوگرافی کردم دادم چاپ بشه. چوب طبیعی Spurce (صنوبر) ساخت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] تهیه شده و با Veneer چوب ساپلی جنگل آمازون روکش شده. به اندازه 4 تا جعبه فعلا در نظر دارم برش بزنم. احتمالا آخر هفته چهارچوب اولیه اولین جعبه آماده میشه. برای مدار اصلی هم یه کارهایی کردم و خازن های مرغوب تهیه کردم و منتظر هستم یه بسته خازن WIMA هم به دستم برسه. یه ترانس تغذیه هم دارم بصورت دستی می پیچم. همه چیز به خوبی پیش میره. حسن تست مدار روی جعبه مقوایی یا فیبر پروتوتایپ اینه که در مراحل اولیه اگر مدار مشکلی داشته باشه مشخص میشه، نه بعد از کلی طراحی و ساخت و مونتاژ!

در مورد استفاده از قطعات مرغوب در پست های قبلی توضیح دادم. یکی از قطعات بسیار مهم ولوم یا پتانسومتر هست. بعنوان مثال کمپانی سازنده همین امپلیفایر از ولوم ارزانقیمت 1 دلاری استفاده میکنه ولی برندهای گرونقیمت از ولوم های های-اند استفاده میکنند که تاثیر منفی روی صدا بوجود نیاد. خوشبختانه من تعدادی ولوم بسیار با کیفیت از برند ALPS و Matsuthita (پاناسونیک) که هر دو ساخت ژاپن هستند دارم، این ولوم ها در ساخت پروژه بسیار استفاده میشه و در خارج از ایران بسیار معروف هستند. حتی بسیاری از کمپانی های بزرگ هم ازین قطعات در دستگاه های خودشون استفاده میکنند. بعنوان مثال امپلیفایر هدفون Little Dot MK-VIII رو ببینید که از ولوم ALPS استفاده کرده:

این ولوم ها در انتهای شفت خود دارای یک موتور DC هستند که امکان اضافه کردن ریموت کنترل (برای کم و زیاد کردن صدا) از راه دور رو فراهم میکنه، البته ریموت برای آمپ هدفون زیاد ضروری نیست چون فاصله شنونده از دستگاه زیاد نیست.
    و این یه عکس از ولوم هایی که اینجا در اختیار داریم. سه مدل آلپس و یک مدل ماتسوشیتا، از هر مدل یه تعداد قابل توجهی موجوده. ارزش این ولوم ها خارج از ایران حدود 20 دلاره ( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ):

20. 5 کاربر از flipp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 26 1234511 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •