تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 3 اولاول 123 آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 23

نام تاپيک: اصول تصفیه اب های خانگی

کاربر فعال مشاوره خرید گوشی موبایل Iloveu-ALL's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2011

پيش فرض

در خیلی از جاهای ایران دیدم که آب ها تصفیه نمیشند! (شاید در 99 درصد شهر های ایران چیزی به اسم آب تصفیه شده وجود نداره) ؛ و فقط با یک سری فیلتر (بسته به سلیقه و نه هیچ دلیل علمی) فرایند گند زدایی روش انجام میشه!
    حالا این تصفیه نکردن آب بخوره تو سرشون!!
    من دیدم تو بعضی از شهر های جنوبی همچنان از لوله ها به جای آب ؛ نسکافه بیرون میاد از بس لجن و غیر بهداشتی هست آب هاشون!!!

فرایند تصفیه ی آب؛فراینده پیچیده ای هست که خیلی از ما اونو جدی نمیگیریم؛(و البته بدن خیلی ها بهش مقاوم شده!!)
    اما اون چیزی که ما از تصفیه ی اب در ذهن خودمون داریم؛فقط جمع کردن آت و آشغال از تو آب نیست و سپس هدایت به شاه لوله ها !!
    بلکه تا فرایند بالانس املاح معدنی رو هم شامل میشه!!

اگه به خاطر داشته باشم(و هنوز حافظه ی جوونی هامونو داشته باشیم! )؛در کتاب شیمی اول دبستان؛یه بخش در مورد سختی آب بود!!
    جوشیدن آب؛فقط سختیه آب رو کم میکنه!اونو تصفیه نمیکنه!!!
    و البته شاید هم یک سری آلودگی ها رو هم بتونه رفع کنه؛
    ولی عرض کردم؛تصفیه ی آب به همین مباحث ساده خلاصه نمیشه تا جایی که من اطلاع دارم!

خب ... وضعیت تصفیه خونه های شهر ها رو که نمیشه تغییر داد. خودمون باید چی کار کنیم؟

کاربر فعال انجمن شعر و داستان نویسی Mr_100_dolari's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2012
    محل سكونت
    ----Balance(3%)Spot----

پيش فرض

من از خیلی ها شنیدم که آب جوشیده شده املاح رو از بین میبره ... چند وقت پیش از یکی از دوست هام پرسیدم که از چه آبی استفاده می کنی؟ گفت آب رو می جوشونیم! گفتم آب رو بجوشونی املاحش از بین میره گفت تی وی گفت نمیره عجیبه والا ما تا جایی که شنیدم تو تی وی گفتن املاح رو از بین میبره
    چیزی که تو ذهن خیلی ها هستش و منم زیاد شنیدم دلیلشون برای جوشاندن آب اینکه اگر املاح آب از بین بره بهتر از امراضی هستش که به بدن میرسونه .

توی یکی از شهرها که یادمه خود برنامه در شهرم یه بار نشون داده بود میگفت توی هر خانواده از هر 5 نفر حداقل یه نفر از این آب ها سنگ کلیه گرفته پس باید بازم خدا رو شکر کنیم که همین آب نصفه و نیمه تصفیه شده رو هم داریم

در مورد لوله کشی هم با اینکه جایی لوله کشیشون نو بودش بعد از چند ماه درست از شیر آب نمیومد که اول فکر کردن شیر آب خراب شده که وقتی با گارانتی تماس گرفتن و اومدش شیر و باز کرد و جرم و مواد اضافی شیر رو خالی کرد دوباره درست شد اون موقعه بود که تازه فهمیدن دارن چه آبی میخورن

به نظر منم اول آب معدنی بعد همین آب شهری کسایی هم که نگران هستند چند ماه یه بار برن دکتر چک کنن سنگ کلیه ای چیزی نگرفته باشن

حـــــرفـه ای ملا نصرالدین's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007
    محل سكونت
    پایتخت

پيش فرض

این تاپیک فکر کنم بیشتر تبلیغ اب معدنی شد
    حالا یک نفر بیاد بگه از کجا معلوم اب معدنی همان اب شیر نیست؟چه تضمینی هست که کارخانه های اب معدنی همان ابی که ادعا میکنند رو به دست مردم میدهند؟

حـــــرفـه ای Atghia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    تهران کثیف

پيش فرض

حالا یک نفر بیاد بگه از کجا معلوم اب معدنی همان اب شیر نیست؟چه تضمینی هست که کارخانه های اب معدنی همان ابی که ادعا میکنند رو به دست مردم میدهند؟
    ما که منتظر بودیم کسی از جنس فیلترها و نحوه عملکرد دستگاهها توضیح بده که چیزی دستمون نیومد
    خب بحث اب معدنی که جداست (نمیشه به هر اب معدنی مطمئن بود بنظر من)کارخونه های بیشتر شناخته شده مطمئن تر هستند
    ولی اینجوری هم نمیشه همه چیز رو زیر سوال برد که آب شهری رو پرمیکنن میدن دست مردم! بلاخره بحث نظارت و هم مطرحه که هرچند کوتاهی بشه ولی نه دیگه دراین حد که اگربخوایم به این حساب صحبت کنیم نمیشه هم به کارخونه های شیر مطمئن بود شاید شیرخشک بدن دست ملت!(برای مثال)

5. این کاربر از Atghia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Erfan.'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010
    محل سكونت
    Solar System

پيش فرض

اگربخوایم به این حساب صحبت کنیم نمیشه هم به کارخونه های شیر مطمئن بود شاید شیرخشک بدن دست ملت!(برای مثال)
    این یک جمله، فکر میکنم اتفاق می‌افته
    شاید یک ماه دو ماه پیش بود، شیر های کیسه ای که میگرفتیم کاملا مزه شیر خشک میدادن...

7. این کاربر از Erfan. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن شعر و داستان نویسی Mr_100_dolari's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2012
    محل سكونت
    ----Balance(3%)Spot----

پيش فرض

در اون صورت باید یه تیم تحقیقانی تشکیل بدیم برن کارخانه های آب معدنی رو هم مورد سنجش قرار بدن به هر حال یه نهادی باید باشه که اونا رو هم کنترل کنه .

ولی وقتی تو کشورهای عربی برای آب که همون آب معدنی باشه که احتمالا از ایرانم صادر بشه پول میدن که البته شاید برای اونها پولش زیادم به حساب نیاد دیگه آبی که از شیر میخوریم با یک کم املاح و مواد اضافی شاید دیگه برای خیلی از مسولین یه امر عادی باشه .

9. این کاربر از Mr_100_dolari بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز arash59b's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    اکسین ــ O X I N

پيش فرض

یکی از شهر هایی که تقزیبا تو نمام خونه ها از تصفیه اب استفاده میشه اهواز هست که دلیلش هم الودگی زیاد رود کارون و سیستم لوله کشی قدیمی شهره

البته این دستگاه ها اغلب از نوع بهترین نمونه هستند که تصفیه اب رو تو شش مرحله (فیلتر) انجام میدن واقعا کیفیت آب رو از نظر طعم و بو خیلی بهتر می کنند(از نظر میکروب زدایی هم دقیقا نمیدونم ولی تا حدودی انجام میدن)

قیمتشون هم معمولا از 500 هزار تا بالای یک میلیون تومن هست.

درضمن درمورد اب معدنی هم دوستان شاید شنیده باشند که اب های معدنی ایران همه مشکل دار هستند. آب معدنی که در کشورهای پیشرفته مصرف می شه تارخ مصرف محدود 1 تا دو هفته ای داره که بعد از این مدت اب بو می گیره و به اصطلاح می گنده. که خودش از

خصوصیات یه اب آشامیدنی معمولی هست. ولی آبمعدنی های ایران به علت افزودن فلوراید به اون تا ماه ها بدون تغییر رنگ و بو باقی می مونند که خودش یه ماده فوق العاده مضر برای بدن هست. کیفیت پلاستیک بطری و در معرض نور مستقیم افتاب قرار دادن بطری ها و یا

یخ زدگی اونها هم که خودش از عوارض سرطان هست جای خودش رو داره.
    Last edited by arash59b; 04-07-2013 at 22:54.

11. این کاربر از arash59b بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

با سلام خدمت دوستان
    شاید من نزدیک 3 سال هست از دستگاه نصفیه استفاده می کنم .
    دوستان مواردی را بیان کردند . فقط این موارد را خدمتتان بگوییم صحبتی در مورد سالم بودن و یا نبودنش ندارم .
    دستگاههایی که تصفیه چند مرحله دارند 5 یا 6 مرحله با بیشتر اگر مرحله چهارم ان داری ممبران (اسمز معکوس )دارند به این روش سختی گیری کنند هیچ افزودنی به اب اضافه نمی کنند . بعد از ان هم فی لتری جهت افزودن مواد معدنی لازم به اب هست که با توجه به مقدار مصرف (لیتر مشخصی) باید تعویض شود.
    دوستی هم فرموده بوده اند سدیم و این جور چیزها این فی لنر ها فسفاتی می گویند که مانند نمکی هست که در ماشین های ظرفشویی هم ریخته می شود که یون کلسیم جابجامی شود . اینها برای خوردن مشکل دارند و در سیستم پکیچ و سایر مورادی که اب مصرف خوارکی نیست چهت جلوگیری از رسوب و اسیب دیدن لوله ها استفاده می شود .
    البته من به 6 مرحله یک مرحله دیگر هم اضافه کردم که یو وی با نور ماورا بنفش برای مرحله نهایی میکروب کشی هست .

توضیحات اسمز معکوس در ویکی
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اسمز معکوس
    از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
    پرش به: ناوبری، جستجو
    طرح واره ای از یک سیستم اسمز معکوس (آب شیرین کن)
    1:جریان ورودی از آب دریا,
    2: جریان آب تصفیه شده (۴۰٪),
    3:جریان تغلیظ شده (۶۰٪),
    4:جریان آب دریا (۶۰٪),
    5: مواد ته مانده (فاضلاب),
    A: پمپ فشار بالا ,
    B: پمپ گردش آب,
    C:واحد اسمز به همراه غشا,
    D: مبدل فشار

اسمز معکوس(به انگلیسی: Reverse osmosis)‏ فرآیندی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌تراوا استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب بطور طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا زمانی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتیکه فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد جهت جریان طبیعی آب معکوس خواهد گردید.

در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شوند که نیترات و سایر مواد معدنی را فیلتر می کند. نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقی می ماند که به عنوان آب پسمانده دور ریخته می‌شود. سیستم‌های اسمز معکوس با کارآیی بالا از فشارهای در حد یک میلیون پاسکال استفاه می‌کنند.

همچنین بهترين روش نمك زدائي از آبهاي لب شور استفاده از فرآينداسمز معكوس ميباشد، زيرا سيستم پيچيدهاي نداشته و راهبري آن قابل كنترلتر از ديگر روشها ميباشد و با توجه به توسعه روشهاي پيشرفته توليد غشاهاي پليمری، بهكارگيري اين روش توجيه بيشتري دارد.

صنایع امروز برای تصفیه آب مورد استفاده در بخشهای تولید بخار و فرآیند خود از سیستم اسمز معکوس استفاده فراوانی می برند. اساس کار این دستگاهها بر عبور ملکولهای غیریونی مثل آب از یک غشاء با روزنه های بسیار ریز بنا شده است. این غشاءها به صورتی ساخته شده اند که ملکولهای خنثی را براحتی از خود عبور می دهند. به همین دلیل آب ورودی به سیستم، که دارای املاح مختلف است به آب تقریبا خالص تبدیل می گردد. در سیستم اسمز معکوس، جریان ورودی یا خوراک (Feed) به دو جریان آب تصفیه شده (Permeate) و پساب غلیظ (Reject) یا (Brine) تبدیل می شود.
    اساس کار اسمز معکوس

فرض کنید دو ظرف، یکی حاوی آب نمک (1) ودیگری حاوی آب خالص (2) توسط یک لوله به یکدیگر متصل بوده وهر دو دارای ارتفاع مساوی از آب و در یک سطح قرار داشته باشند. جهت برقراری تعادل در غلظت یونهای سدیم و کلراید از ظرف آب نمک، یونهای نمک به صورت نفوذ مولکولی به ظرف آب خالص انتقال یافته تا تعادل غلظت بین هر دو ظرف برقرار گردد. اما اگر بین این دو ظرف و در مسیر جریان آب یک غشاء قرار گیرد که فقط اجازه دهد مولکولهای آب از آن عبور کنند، یونهای نمک اجازه عبور نخواهند داشت. لذا برای برقراری تعادل در غلظت، آب خالص از ظرف شماره (2) به ظرف شماره (1) انتقال می یابد و این عمل تا آنجا ادامه می یابد که افزایش ارتفاع حاصله در ظرف آب نمک، فشار مضاعف ایجاد کرده و اجازه انتقال آب از ظرف شماره (2) به ظرف شماره (1) را ندهد. این فشار را فشار اسمزی می گویند و طبق قانون Vant Hoff تابعی است از غلظت نمک در هر دو ظرف غشاء.
    انتخاب غشاء

در سیستم اسمز معکوس غشاء مهمترین و حساسترین قسمت دستگاه می باشد. زیرا فشار عملیاتی مورد نیاز ارتباط مستقیم با ضخامت غشاء و قطر سوراخهای آن دارد. همچنین غشاء به علت تماس مداوم با مواد شیمیایی افزوده شده به آب، بایستی مقاوم بوده و با مواد بازدارنده و ضد vسوب گذار و زیست کشها (Biocides) واکنش ندهد.

عوامل مؤثر در مقایسه غشاءها عبارتند از:

. قطر سوراخها
    . ضخامت
    . مقاومت در مقابل مواد شیمیایی
    . قیمت
    . افت فشار
    . شرکت سازنده

سعی می شود آب قبل از ورود به دستگاه اسمز معکوس، حتما تصفیه مقدماتی گردد. ولی با این حال لازم است پیش از انتخاب غشاء عملیت پایلوتی صورت پذیرد. به علت کیفیت بسیار عالی آب خروجی از سیستم اسمز معکوس امروزه بیشتر صنایع از این روش، بجای بکارگیری سیتمهای تعویض یونی استفاده می کنند. زیرا مبادله کننده های یونی به علت مصرف زیاد مواد شیمیایی و رزین، دارای هزینه راهبری و نگهداری زیادی می باشند.
    Last edited by jacob; 04-07-2013 at 23:16.

13. 3 کاربر از jacob بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Atghia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    تهران کثیف

پيش فرض

تشکر از دوستان بابت توضیحات کامل و خوبشون البته از قبل با فرایند اسمز معکوس اشنایی داشتم...
    پس اگر دستگاهی مجهز به این مرحله از خالص سازی باشه میشه گفت که خیلی عالیه!
    قیمت هم 500تا 1 میلیون اگر باشه خب بعد فیلترها((اون غشای مورد استفاده در مرحله اسمز معکوس مثلا)) ایا یکساله تاریخ مصرف دارند؟یا بنابر حجم آب تصفیه شده منقضی میشه؟

یک نکته در تایید صحبت اون دوستمون: من شنیدم در دستگاههای تولیدظروف اب معدنی از روغنی استفاده میشه که نباید بشه! ساده تر بخوام بگم روغن صنعتی که مورد استفاده قرار میگیره برای کار این دستگاهها از نوع مجاز برای خوراکی نیست !((حالا اگه توضیحم غیردقیق هست میبخشید))
    اما بحث قرارگیری در افتاب خب هرظرف پلاستیکی معمولی سوای محتویات اون در دمای خیلی بالا ((در معرض نور افتاب)) یا خیلی پایین((یخ زدن)) میتونه مضر باشه(حالا یا ایران یا هرجای دنیا!)
    در مورد فلوراید در آب یک مدت بحثش داغ بود که در ایران به اب معدنی ها اضافه میشه بعدش تکذیب شد چون اگر چنین کاری انجام بشه(بیش از حد مجاز و در واقع مضر برای بدن) خلاف قوانین هست و مطمئنا بلاخره یک جایی رسیدگی میشه دیگه دراین حد هم بی نظارت بعیده باشه که هرکی هرچقدر خواست ماده کم و زیاد کنه
    ((اگر این فکر رو نداشته باشیم که در مورد اب معدنی که چه عرض کنم پس وای به حال بقیه صنایع غذاییمون وای به حال تولید نوشابه و سس که در اون ماده نگهدارنده خطرناکی مثل بنزوات سدیم هست و...--ببخشید صحبت به مباحث دیگه کشیده شد اخه بحث نظارت مطرحه که متاسفانه...----))
    Last edited by Atghia; 05-07-2013 at 00:03.

15. این کاربر از Atghia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال moh72's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2010
    محل سكونت
    اردبیل

پيش فرض

ببینید اب بعضی از شهرها واقعا قابل اشامیدن نیست مثلا شهر ما ابش اهک داره ادم نمیتونه بخوره به زور ادم یه لیوان میخوره طعم بدی نداره فقط سختیش بالاست (400ppm بود فکر کنم)الان با دستگاه تصفیه شده 40، 50 و خیلی هم محسوسه
    دستگاه ما سه تا فیلتر داره یکیش که هر سه ماه باید عوض بشه بعد از یه مدت اونقدر آت اشغال فیلتر میکنه قشنگ قهوه ای میشه!
    اب جوشونده هم بعضا سختیش بیشتر از اب شیره چون اب مقداریش تبخیر میشه ولی املاح باقی میمونه غلظت املاح میره بالا! (اینو با سختی سنج امتحان کردم)
    اسمز معکوسم معمولا بیشتر دستگاهای تصفیه دارن اسمش یه خرده دهن پر کنه ولی خیلی سادست

17. این کاربر از moh72 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •