تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: آیا ساخت ماشین در آینده نزدیک یا دور امکان پذیر است ؟

راي دهنده
26. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • آری

10 38.46%
  • خیر

16 61.54%
صفحه 3 از 6 اولاول 123456 آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 55

نام تاپيک: ماشین زمان از واقعیت تا خیال

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی Saeed Dz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

سعید جان قطعی نیست که سیاهچاله دارای خروجی نباشه
    نمیشه زیاد به این حرف که سیاهچاله دارای خروجی هست خرده گرفت
    فرض به اینه و برای همین هم اسامی و انواع مختلفی برای سیاهچاله ها در نظر گرفته میشه.
    Last edited by Saeed Dz; 09-06-2013 at 12:58.

داره خودمونی میشه gipsy2009's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    Derrière le clavier

پيش فرض

سعید جان قطعی نیست که سیاهچاله دارای خروجی نباشه
    نمیشه زیاد به این حرف که سیاهچاله دارای خروجی هست خرده گرفت

NEW SCIENTIST
    Feb پارسال یه مقاله خفن درباره سیاه چاله ها و انواع و کارایی و نظریات دربارش منتشر کرد که بحث خروجی و سفر در زمان هم شاملش میشد

پیدا کردم بعد ترجمه یا اینجا میزارم یا تاپیک جدا ,به احتمال قطعی به بیشتر سوالات و حرف ها جواب میده

3. 4 کاربر از gipsy2009 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    Derrière le clavier

پيش فرض

یه خبر خوب,مثل اینکه درباره سفر درزمان و ماشین زمان 4شنبه ساعت 10:30 شب من و تو برنامه داره

5. 4 کاربر از gipsy2009 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    Derrière le clavier

پيش فرض

این مستندایی علمی که من و تو پخش میکنه و اکثرا ساخت اروپا هست رو نمیدونم.ولی تو امریکا ساعتی 60 دلار برای انلاین دیدن مستندای علمی باید پرداخت کنین.راستی این برنامه که میگم مجریش همونی هست که نظریه ریسمان ها رو کشف کرده

7. 2 کاربر از gipsy2009 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه Hamid2545's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2013
    محل سكونت
    خوانسار

پيش فرض

یه خبر خوب,مثل اینکه درباره سفر درزمان و ماشین زمان 4شنبه ساعت 10:30 شب من و تو برنامه داره
    لطف کنید این خبرها را همراه با تاریخ دقیق پخش برنامه( که فکر کنم در این مورد چهارشنبه 22 خرداد 1392 می باشد) اعلام کنید تا خوانندگان بدانند هنوز برنامه پخش نشده یا پخش شده و تاریخ آن گذشته و دنبال نکنند .

9. این کاربر از Hamid2545 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    Derrière le clavier

پيش فرض

NEW SCIENTIST
    Feb پارسال یه مقاله خفن درباره سیاه چاله ها و انواع و کارایی و نظریات دربارش منتشر کرد که بحث خروجی و سفر در زمان هم شاملش میشد

پیدا کردم بعد ترجمه یا اینجا میزارم یا تاپیک جدا ,به احتمال قطعی به بیشتر سوالات و حرف ها جواب میده

دوستان واقعا شرمنده.من تا همین 1ساعت پیش داشتم تو انباری ارشیو N-Sci رو زیر ورو میکردم حتا چاپای 2011 هم دیدم ولی اون مطلب
    در مورد سیاهچاله ها پیدا نشد که نشد .واقعا شرمنده.خودمم الان عصبانیم چون مقاله خیلی جامعی بود و الان غیب شده!!
    با اینحال اون مطلب که قرار بود بزارم بعد 1سال تاریخ مصرفش حتما گذشته!برای همین سعی میکنم مقالات سیاه چاله ای امسال رو پیدا کنم و بعد ترجمه بزارم.بازم ببخشید

اما تا اونجایی که یادم میاد چند نوع سیاهچاله داریم :ثابت-چرخشی(مغناتیسی و الکترومغناتیسی یا یه چیز تو همین مایه ها)که از این 3تا
    2تای اولی ثابت شده و سیاهچال نوع سوم که گفتم فقط تو تئوریات هست.

P.S:اولین کتاب استیون هاوکینگ که به اسم جهان در پوست گردو به فارسی چاپ شده.کلا در مورد زمان صحبت کرده (دیدگاه نیوتنی مکان-زمان و نسبیت و ....)چیزای خوبی گفته فقط یه ذره قدیمی هستش(10-15سال از چاپش میگذره فکر کنم)
    Last edited by gipsy2009; 11-06-2013 at 02:16.

11. 3 کاربر از gipsy2009 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی Saeed Dz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

البته به نظرم ترجمه های فارسیش آنچنان که باید مناسب نبودن و حتی من در مواردی دیدم اونقدر غلط اینکار انجام شده که خواننده نه تنها گیج میشه بلکه هیچی هم متوجه نمیشه. توضیحاتی که در این کتاب هستش مناسب و قابل قبوله.

13. این کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کـاربـر بـاسـابـقـه amin666's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008
    محل سكونت
    karaj

پيش فرض

ببینید دوستان در مورد سفر به زمان دو جنبه رو باید در نظر گرفت.یکی اینکه تئوری چی می گه.یکی هم اینکه برای ما چگونه است؟الان دوستانی که با فیزیک سر و کار دارن می دونند این دو تا کاملا با هم فرق دارند.یعنی خیلی از اصول دنیای کوانتوم برای ما که مقیاس ماکروسکوپیک حساب می شیم کاملا متفاوته.مثالهای زیادی می شه زد.مثلا همین wave-particle duality که مثلا برای الکترون موجود داره و ازمایشهای عجیب شکاف یانگ و ... .ولی خب چون الکترون اونطور رفتار می کنه دلیلی نداره به ما هم ارتباط پیدا کنه!

در مورد سفر در زمان هم تا حدودی اینگونست.اگه کرم چاله رو در نظر بگیریم که شاید یه جورایی محتملترین و منطقی ترین شکل سفر در زمان باشه باز هم برای ما غیر ممکنه.جدای انر÷ی فوق العاده زیادی که لازمه برای تشکیلش که ما بعیده بتونیم تامین کنیم در صورت ایجاد یک کرم چاله ما نمی تونیم بریم توش!چون فوق العاده بی ثباته و کلا با ماده ابنترکت می کنه و از بین می ره.ما هم احتمالا از بین می ریم.تازه خود هاوکینگ هم می گه حتی اگه ماده با چگالی انرژی منفی هم داشته باشیم باز هم بی ثباته.(این رو تو یه مقاله خوندم جند ماه پیش).پش حالا گیریم که از نظر تئوری هم برای ذراتی قابل انجام باشخ سفر از طریق کرم چاله.خب به ما چه.ما که نمی تونیم استفاده کنیم!

در مور دسرعت نور هم باز حتی اگه بر فرض محال انرزی رو تامین کنیم باز محدودیتهای زیادی داریم.چون به یه درصدی از سرعت نور برسیم ماده می پاشه از هم.حالا می خواد خود ادم باشه یا سفینه یا هر چی

اگه فقط تئوری رو بخوایم بحث کنیم پارادوکس پدر بزرگ انقدرا هم تحلیل آبکی نداره!یه فیزیکدان نمی تونه همچین تحلیلهای به اصطلاح "دوزاری" بده! تا اونجا که یادمه یکی از چیزایی که گفتن برای حل این پارادوکس اینه که خود فرایند سفر در زمان در جهان موازی انجام می شه.یعنی اگه شما بر فرض به عقب بر گردید در جهان موازی به عقب بر گشتید و اتفاقات اونور رو می تونید عوض کنید.یعنی اگه پدربزرگتون رو بکشید شما در اون دنیا بوجود نمیاید.نه در این دنیا.حالا اینکه وقعا مرز دنیاهای موازی چیه و ایا اصولا می شه از یه جهان به جهان دیگه رفت و ... خودش ابهام داره و ما نمی دونیم اصلا می شه یا نه. هر چند در ظاهر بعید به نظر برسه.ولی اتقدر عجایب تو این دنیا هست این توش گمه! ولی اون تفاسیری که می گه نمی تونیم کاری کنیم که تناقض باشه یا اگه پدربزرگ رو بکشیم یه جهان دیگه بوجود میاد و... فکر نمی کنم از یه فیزیکدان بر بیاد! جهانهای دیگه در صورت وجود همین الان هم هستند.نه که ما یه کار کنیم بوجود بیان!

راستی در مورد مستند manoto کدوم مجری رو می گین که نظریه پرداز ریسمانهاست؟! نظریه پرداز ریسمانها ادوارد ویتن بود که سال 1950 این نظریه رو داد.فکر نینم کنم الان زنده باشه اصلا!

15. 4 کاربر از amin666 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    Derrière le clavier

پيش فرض

من درباره قضیه پدربزرگ زیاد مطالعه نداشتم ولی اینطور فکر میکنم که اگر سفری به گذشته بشه شما به عنوان یک ناظر هستین نه بیشتر.یه جا از باب کوانتوم درباره وقایع نوشته بود که
    The Observer affects the Observed,At Each Step Creating New Universes,New Possibilities.
    و این باعث میشه وارد یه گذشته کپی برداری شده یا مجزا از اصل برده بشید

Accidents Happen.But in A Quantum Universe There Are No Such Things As Accidents,Only Possibilities and Probabilities Are Folded Into Existence By Perception.

و یه جا دیگه که نوشته شده بود:

Even as i think these words for the First Time.the ME who is my Future Self is Remembering me Thinking these words for the first time

پس میشه گفت که خط زمان اینده.حال و گذشته رو در هم درگیر کرده
    اما سوال اینه که این خط تا چه حد به سمت گذشته ادامه پیدا میکنه و میره.
    -----------------
    من فکر میکنم مرز دنیاهای موازی با دنیایی که ما درش هستیم شکافی هست بین چیزی که ممکن بود باشه با چیزی که درحال حاضر هست البته از دید ما تو دنیای خودمون,ولی از دید ما تو دنیای موازی دیگه این قضیه برعکس میشه حتما.

اگه پدربزرگتون رو بکشید شما در اون دنیا بوجود نمیاید .....
    نمیدونم ولی اگه بشه تغییری ایجاد کرد نتیجش فکر کنم بوجود اومدن یک جهان کوانتومی جدید باشه با possibility های جدید
    مثل بعضی معادله ها که جواب اضافه می دن
    ----------------
    شما گفتی که حتی جرم منفی هم نمیتونه از کرم چاله بدون از بین رفتن عبور کنه.به نظر شما از لحاظ تئوریک اگر چگالی انرژی بی نهایت منفی باشه چی میشه اونوقت؟
    یه چیزه دیگه هم اینکه اگر تو سیاهچاله جرم ما از هم بپاشه بعد ازونور که دراومدیم در شرایط مناسب میشه Reassemble شد؟
    --------------
    راستی اون مجریه یه فیزیکدان ژاپنی هست .من همیشه فکر میکردم اون ریسمان ها رو نظریه پردازی کرده.ممنون که منو از اشتباه دراوردی.
    ---------------
    در اخر اگر تمام این نظریات هم راه حلی واسش پیدا شه براساس [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] حتی اگر بعنوان observer هم سفر کنیم
    سیستم در کسری از ثانیه به بینظمی مطلق میل پیدا میکنه.یعنی همه چیز میشه اش رشته!!

P.S:دوستان سوال من اینه که اگر نمودار فضا زمان انحنای بیشتری پیدا کنه زمان با سرعت بیشتری میگذره؟اگر که دو بردار منطبق بشن
    چی؟(چون تو سیاه چاله با هم یکی میشن)
    Last edited by gipsy2009; 11-06-2013 at 21:15.

17. 2 کاربر از gipsy2009 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کـاربـر بـاسـابـقـه amin666's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008
    محل سكونت
    karaj

پيش فرض

من نمی دونم اصل این متن انگلیسی چی بوده و حول چه موضوع خاصی بحث می کرده.ولی قسمت اولش که مربوط به بحث ناظر و اثر ناظر هست یه بحث کلی در کوانتوم فیزیک هست.حتی در مورد اصل عدم قطعیت یا رفتار موج-ذره ای الکترون در ازمایش یانگ و ازمایشهای دیگه اینطور استنباط می شه که ناظر (یعنی چشم ما) می تونه در نتیجه ازمایش تاثیر بذاره.یعنی مثلا اگه ما الکترون رو نگاه کنیم رفتار ذره ای می کنه و اگه نکنیم رفتار موجی/یا در مورد ازمایش ذهنی عدم قطعیت ما اگه بخوایم الکترون رو ببینیم داخل اتم باید به ناچار یک فوتون بهش بتابونیم که این فوتون یک فرکانس و معادل اون یک انرژی داره که اگه فوتون ما فرکانس یا معادلش ارژیش زیاد باشه در واقع تکانه الکترون رو زیاد می کنه و انرژی جنبشی الکترون زیاد می شه و وقتی به ما می رسه اون الکترون مسیرش مسیر فبلی وقابل پیش بینی نیست و اگه انرژی فوتون ما کم باشه که در اثر برخورد با الکترون تکانه خودش تغییر زیادی می کنه و باز ما نمی تونیم در برگشت مکان دقیق الکترون رو پیش بینی کنیم.پس یه بحث کلی و مهم تو کوانتوم هست این ناظر و اثرش.از این که بگذریم تفاسیر دنیاهای چند گانه و کلا مباحث کوانتومی واقعا خیلی خیلی پیچیده اند و خیلیهاش هم در حد یک نظریه است و شاید به این زودی ها هم به اثبات نرسه.انقدر عجیب و غریبند که امثال ما اصلا نمی تونه نظری در موردشون بده! اینکه ما هر کاری می کنیم یه دنیای جدید خلق می شه فکر نمی کنم منظور یه دنیایی مثل دنیای ما باشه.کلا کوانتوم یه جورایی با فلسفه گره خورده و بعضی وقتها خود دانشمندا هم گیج می شن!

ببین اینکه ما می گیم بی نهایت دنیای موازی وجود داره اصلا از کجا اومده؟یکی ازسوالاتی که باعث این نظریه شد این بود که مثلا ما وقتی یک تاس رو میندازیم و عدد مثلا 6 میاد سوال پیش میاد که چرا 2 یا 3 یا ... نیومد؟خب سواله دیگه.باید جواب داده شه! یکی از نظریات می تونه این باشه که در واقع وقتی شما تاس رو میندازین هم هاعداد 1 تا 6 میان.ولی در جهانهای دیگه.شما در جهان خودتون 2 رو می بینید.حالا اینکه جهانهای دیگه کم و کیفشون چه جوریه و با جهان ما چجوری در ارتباطن و ... من دقیق چیزی زیادی در بارش نخوندم.خیلی بحثهای پیچیده و عجیبی داره که مغز ادم بعضی وقتا بخواد سطحی نگاه کنه شبیه داستان بچه کوچولوها می مونه! واسه همینه ورنر هایزنبرگ می گه :"در این دنیا حقایقی وجود دارد که انقدر جدی هستند که فقط می توان در مورد انها جک گفت!" واقعا دنیای کوانتوم با اون چیزی که ما درک کردیم از جهان زمین تا اسمون فرق داره

در مورد انرژی منفی من نظر هاوکینگ رو گفتم که تو یه مقاله بود.اصلش رو ندارم الان.فکر کنم تو scientific american magazine بود.کلا رد کرده بود سفر در زمان با کرم چاله رو

در مورد منحنی فضا-زمان فکر کنم منظورت کند شدن زمانه.چون فضا-زمان فقط زمان رو کند می کنه.من نشنیدم تند کنه! هر چی جادبه بیشتر باشه و در نتیجه انحنا بیشتر بشه زمان هم کند تر می شه.مثل سیاهچاله که در مرکزش حجم به صفر میل می کنه و زمان صفر می شه.البته ساهچاله از نظر کوانتومی یک singularity ه و بحثش پیچیده تره.همونطور که خود بیگ بنگ یه سینگولاریتیه

19. 4 کاربر از amin666 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •