تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 1 از 1

نام تاپيک: بوت منیجر و سیستم مولتی بوت

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض بوت منیجر و سیستم مولتی بوت

با سلام
    بزرگترین مشکل رایج کاربران لینوکس اینه که میخوان سیستم dual-boot یا مولتی بوت داشته باشند بوت صحیح سیستم و دسترسی به تمام سیستم عاملهای موجود بر روی کامپیوتر است.
    کاربران ایرانی کامپیوتر را با ویندوز فرا میگیرند و نمیتوانند ناگهانی از ویندوز جدا شوند.تا همین سالهای اخیر بیشتر سخت افزارهای بازار صرفا ویندوزی بودند و درایور یا راهنمایی برای لینوکس نداشتند.
    به جهت سازگاری و نیز برخی نرم افزارهای تجاری خاص(و صد البته بازیها) وجود ویندوز بر روی بسیاری از سیستمها حیاتی است.بیشتر وبسایتهای دولتی ایران با طراحی در پیتشان صرفا با مرورگر IE
    سازگاری دارند !! و ...
    نرم افزارهای ماشین مجازی هم کاربردهای خاص خودشان را دارند.نرم افزار wine هم محدودیتهای زیادی دارد و لینوکس ویندوز نمیشود.
    با هرگونه تغییر در ترتیب پارتیشنها یا فرمت کردن آنها یا نصب و حذف سیستم عاملها ترتیب بوت به هم میریزد و ممکن است یک سیستم عامل ار دسترس خارج شود.
    کسی که میخواهد کاربر لینوکس شود باید بداند کمی کوشش و تقلا لازم است و بدون سعی و تلاش نمیتوان کاربر لینوکس شد.در لینوکس برخلاف ویندوز همه چیز حاضر و آماده نیست(-)
    اما قابلیت سفارشی سازی و قدرت و اختیارات فراوانی نیز وجود دارد(+++...)
    شما باید به یک بوت منیجر همه کاره عادت کنید و با آن بتوانید تمام نیازهای خود را تامین کنید.هر سیستم عامل جدیدی که نصب میشود حق ندارد mbr و پارتیشن راه انداز را تغییر دهد و صرفا باید
    بوت منیجر خود را بر روی همان پارتیشنی که نصب میشود مستقر نماید.بوت منیجر همه کاره پس از نصب/حذف سیستم عامل با چند خط متنی تنظیم میشود تا سیستم عامل جدید را به لیست خود بیفزاید
    یا از آن کم کند.
    grub با قابلیتهایی که دارد به بوت منیجر اصلی لینوکس تبدیل شده.انشعاب خاصی از گراب به نام grub4dos که در سیستم عامل وبندوز قابل استفاده است(و لینوکس) از grub legacy منشعب شده ولی
    همانند grub2 ماژولار است.و میتواند انواع بسیاری از سیستم عاملهای متداول را مدیریت کند.
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    در آدرس زیر میتوانید آنرا دانلود کنید(با قند شکن)
    کد:
    مستندات :
    کد:
    پیکر بندی هارد دیسک من بدین صورت است:درایو c راه انداز بوده که با فرمت ntfs و سکتور راه انداز آن مربوط به ویندوز xp است اما سیستم عاملی روی آن نصب نیست.ویندوز xp در کامپیوتر من نصب نیست !! اما هر زمان بخواهم با خیال راحت آن را بر روی ویندوز ۸ و ۲ لینوکس فعلی نصب میکنم !! من از grub4dos به عنوان بوت منیجر اصلی بهره میگیرم اما آن را بر روی کامپیوتر نصب نکرده ام !!!
    بوت منیجر ویندوز nt5(ویندوزهای 2000,xp و 2003) ntldr نام دارد و بوت منیجر ویستا و 7 و 8 bootmgr نام دارد که همگی در درایو c قرار دارند(ویندوزها بر روی هر پارتیشنی که باشند فرقی نمیکند، بوت منیجر باید بر روی پارتیشن راه انداز مستقر باشد).بوت منیجر لینوکسها grub2 است(عملا بایستی فایلی به نام core.img بارگذاری شود)
    سیستم عاملهای ویندوز باید صرفا توسط بوت منیجرشان یا توسط بوت سکتور پارتیشنی که در آن نصبند راه اندازی شوند.لینوکس هم به صورت مستقیم و هم توسط بوت منیجر راه اندازی میشود.البته میتوان توسط بوت سکتور هم آنرا راه اندازی کرد اما بوت سکتور در پارتیشنهای فعلی ext4 من به صورت یک فایل ۵۱۲ بایتی به نام boot.img موجود است(و نه بوت سکتور فیزیکی)
    من گفتم که grub4dos را در کامپیوترم نصب نکردم پس چطور از آن استفاده میکنم؟
    فایل بوت منیجر grub4dos دارای نام grldr است. من آن را به درایو c کپی کرده ام.کامپیوتر من توسط بوت منیجر xp یعنی فایل ntldr بوت میشود.فایل ntldr را به ontldr تغییر نام دادم و فایل grldr را به ntldr تغییر نام دادم.هر زمان که بخواهم ویندوز xp را بوت کنم صرفا فایل ontldr بارگذاری میشود.
    grub4dos دارای یک فایل پیکربندی به نام menu.lst است(البته وجود آن اختیاری است) محتویات این فایل در کامپیوتر من :

کد:
    تمام کاری که باید بکنید نوشتن یا بهتر بگویم کپی پیست کردن جند خط در فایل menu.lst است تا سیستم عامل جدید به سلامتی به منوی بوت اضافه یا حذف شود.ممکن است پیچیده به نظر آید اما این مطالب را کسی نوشته که چند سال پیش که کامپیوتر خریده بود آنرا با کشیدن پریز از برق خاموش میکرد و هیچگونه تحصیلات مرتبط ندارد و کلاسی نرفته.اینترنت بزرگترین دانشگاه فراگیر و عادلانه است.
    من از طرح پارتیشن MBR استفاده میکنم و نه GPT(طرح GUID Partition Table) که توسط ویندوز ویستا به بعد متداول شد به جهت حفظ سازگاری.
    باوجود همه مزایایی که پارتیشنهای LVM لینوکس دارند صرفا آنها را با ext4 فرمت کنید فعلا از btrfs برای فرمت پارتیشنهای لینوکس استفاده نکنید به جهت حفظ سازگاری.
    لینوکس debian به سخت نصب شدن مشهور است من بدون تست آن در ماشین مجازی سریعا آن را نصب کردم و جالب آنکه نتوانستم بوت منیجر آن را روی هیچ پارتیشنی نصب کنم.در بوت بعدی با نوشتن چند دستور ساده در خط فرمان grub4dos آنرا بوت کردم و تنها پس از بوت بود که توانستم بوت منیجر آنرا نصب کنم.برای نصب آن هم از یک هارد اکسترنال که دارای یک پارتیشن ext4 بود استفاده کردم به این ترتیب که فایل ایزوی dvd نصب را به همراه ۲ فایل مخصوص نصب از روی هارد(hd-media vmlinz & initrd.img) به این پارتیشن کپی کردم و برای بوت آن از grub4dos استفاده کردم با دستور زیر :

کد:
    واقعا grub4dos بین تمام boot manager ها همه کاره و آچار فرانسس.

2. این کاربر از Ahmad24 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •