تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 4 از 6 اولاول 123456 آخرآخر
نمايش نتايج 31 به 40 از 57

نام تاپيک: ✔ رفع اشکال، سوالات و راهنمای جامع کتب و جزوات کمک آموزشی درس زیست(کلیه مقاطع دبیرستان)

کاربر فعال انجمن آموزش عالی After4Ever's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2012

پيش فرض

این سوال یکی از کنکورها بود.
    با 4 الل a، b، c،d چند ژنوتیب هتروزیگوس میتوان نوشت؟که میشه 6 تا
    میشه این 6تا رو بنویسید؟ مثلا aBCD و....

AC
    AB
    BC
    BD
    DC
    DA

فکر کنم تصورت اشتابهه

ببین من انسان برا گروه خونی الل زیاد دارم ولی آیا همش رو مینونم داشته باشم ؟ 2تاشو بیشتر ندارم

2. 2 کاربر از After4Ever بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Gita's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

آهان! یعنی اگر ژنی چند اللی باشه در هر جاندار فقط 2 الل موجود هست؟

یه سوال دیگه چرا علاوه بر AB و ....، ab و ac و ... رو حساب نمیکنیم یعنی هم حالت های غالب هم مغلوب؟ که میشه 12 تا. مگه اونا ژنونتیپ های متفاوتی حساب نمیشن

اینم متن دقیق تست:

4. این کاربر از Gita بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Nov 2012

پيش فرض

مثلا پروتئین فاکتور انعقادی 8 این ژن ممکنه بر اثرجهش خراب بشه...پس من که ژنتویپم XY (می دونی که روکروموزوم X فقط اللش هست) دچاربیماری میشم ولی برای زن چی میشه؟؟:

اگر یکیش خراب بشه یا بهش ارث نرسه تازه میشه Aa پس سالمه اما اگر خراب بشه میشه aa ....انعقاد انجام نمیشه

اگر فصل 6 رو دقیق خونده باشی با کروموزوم همتا آشنا هستی می دونی که از نظر اطلاعات مشابهند (اما یکسان نیستن!] مثلا یکش برا پروتین فاکتور انعقادی 8 کرموم همتاش هم روی همون ژنش مربوط به همون اللل....حالا ممکنه هزار نوع الل در دنیا موجود باشه که برا رنگ چشم همینطور ممکنه رابطه هاش غالب و مغلوب نباشه هم توانی و....ولی من انسان برای هر صفت دو کرموزم مشابه دارم پس می تونم 2 تا الل داشته باشم

البته گیاه مغربی اینطور نیست که اینا استثناست
    4n بود

برام2a کنید

6. این کاربر از After4Ever بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Nov 2012

پيش فرض

راستی شبدر که نهاندانه است کلاله اش یک ژن داره به اسم خود نا سازگار اگر اللل ها مثل هم باشه نمی زاره وارد بشن! مگر نه تعداد ژنوتیب میشه 12 تا برای موجودی که 6 الل داره...
    خودت حساب کن: حالا خواستی اسمش رو شماره بزار یا عدد بزار فقط حروف کوچیک بزرگ نزار (a , Aa AA)
    چون صفتا 2 اللی رو اینطور مینویسند

8. این کاربر از After4Ever بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

چرا پاسخ این تست میشه 4؟ اشتباه نکرده؟

کم کاری پاراتیرویید باعث اختلال در .... نمی شود
    1) عملکرد دیافراگم
    2) تولید فیبرین
    3) ترشح کلسی تونین
    4) جذب ویتامین d از روده

چه تاثیری بر عملکرد دیافراگم داره؟
    آخه دیافراگم ماهیچه ارادی نیست که سارکومر داشته باشه و نیاز به کلسیم؟

10. این کاربر از Gita بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

فرق تخمک نابالغ و تمایز نیافته چیه؟
    چند تست دیدم که مثلا پرسیده در فلان مرحله تخمک چگونه هست؟
    و گزینه ها مثلا:
    تخمک نابالغ و n
    تخمک نابالغ و 2n
    تمایز نیافته و n
    تمایز نیافته و 2n

اگه نباشه جاش خالی می مونه EternalWanderer's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

سلام.آیا این موارد درستن؟
    1-همه ی واکنش های درون سلول آنزیم نیاز ندارند
    2-آنزیم ها همه ی واکنش های زیستی درون سلول را سرعت نمیبخشند
    3-لان سوراخ نیست(دیواره و تیغه میانی دارد)
    4-پروتیین تک رشته ای هم داریم
    5-در همه ی پر سلولی ها از جمله ولوکس و اسپیروژیر، سلول ها اتصال زیستی دارند
    6-فرق غشای پایه با بافت پیوندی سست زیر پوست چیه؟

تاريخ عضويت
    Nov 2012

پيش فرض

سلام.آیا این موارد درستن؟
    1-همه ی واکنش های درون سلول آنزیم نیاز ندارند
    2-آنزیم ها همه ی واکنش های زیستی درون سلول را سرعت نمیبخشند
    3-لان سوراخ نیست(دیواره و تیغه میانی دارد)
    4-پروتیین تک رشته ای هم داریم
    5-در همه ی پر سلولی ها از جمله ولوکس و اسپیروژیر، سلول ها اتصال زیستی دارند
    6-فرق غشای پایه با بافت پیوندی سست زیر پوست چیه؟

لان سوراخه...
    غشایه پایه: پروتئین و پلی ساکارید چسبناک (بین بافت پوششی و پیوندیست)
    بافت پیوندی سست: که خودش یک جور بافت پیوندیه...زیره بافت پوششیه....بینش هم غشای پایه باید باشه...

14. 3 کاربر از After4Ever بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن آموزش عالی Alireza SM's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2010

پيش فرض

سلام.آیا این موارد درستن؟ 1-همه ی واکنش های درون سلول آنزیم نیاز ندارند 2-آنزیم ها همه ی واکنش های زیستی درون سلول را سرعت نمیبخشند 3-لان سوراخ نیست(دیواره و تیغه میانی دارد) 4-پروتیین تک رشته ای هم داریم 5-در همه ی پر سلولی ها از جمله ولوکس و اسپیروژیر، سلول ها اتصال زیستی دارند 6-فرق غشای پایه با بافت پیوندی سست زیر پوست چیه؟
    1- اكثر واكنش ها آنزيم لازم دارن برخي ها هم ندارن 2- آنزيم ها كارشون اينه كه واكنش ها رو سرعت ببخشين ( در حد كتاب درسي ) منتها برخي واكنش ها هم بدون آنزيم انجام ميشن 3- كتاب درسي نگفته كه هميشه در لان ها تيغه مياني و ديواره نخستين نازكه، گفته ممكنه كه حتي تشكيل هم نشن پس لان ميتونه سوراخ هم باشه كه اكثرا سوراخه 4- تا دلت بخواد داريم 5-آره دارن 6- دوستمون توضيح داد اينو

16. 2 کاربر از Alireza SM بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Nov 2012

پيش فرض

خب من یک توضیحی در مورد درس زیست میدم:

با توجه به سختی درس زیست (خصوصا کنکور های اخیر) به همه ی داوطلبان تجربی پیشنهاد میشه که حداقل 2 ساعت در روز رو برای زیست اختصاص بدهند...
    توجه داشته باشید که درس زیست مانند دیگر درس ها نیست و در هنگام مطالعه باید هر سه کتاب زیست در دسترس شما باشد به محض اینکه کلمه ای خوندید که شما رو یاد مبحثی انداخت باید دیگر کتاب های زیست رو باز کنید...مثلا شما در کتاب زیست پیش درباره ی مواد ثانویه گیاهان می خونید که چی هست و همه ی گیاهان دارند و اغلب گیاهان فعالیت دفاعی دارد ولی شما در زیست دوم با نوعش و محل ذخیرش آشنا می شوید!!!
    پیشنهاد می شود هر چه زودتر زیست رو تموم کنید!! البته اشتباه برداشت نکنید منظور من از تموم کردن تندخوانی نیست چون من ساعت مطالعه ی بالایی رو برای زیست اختصاص دادم پس سعی کنید تا آخر بهمن حداقل یکبار زیست رو تسلط داشته باشید...البته از اینجا کارش شما تازه شروع میشه...چون شما از اینجا به بعد باید همه ی مطالب رو به هم مربوط کنید و سرعت مرورتان را بالا ببرید
    دقت داشته باشید که شما اگر زیست رو دوره کنید فایده دارد چون به هر حال تسلط شما بیشتر می شود ولی فایده اصلی را وقتی دارد که با هر بار دوره کردن نکته ی جدید پیدا کنید یا بتونید یک مفهوم یا تصویر جدیدتر از زیست بسازید یا بتونید یک مفهوم رو به یک مفهوم دیگر مربوط سازید

تمام مباحث به هم مربوط هستن پس هیچکدارم رو از یکدیگر جدا نکنید! (ژنتیک ، گیاه شناسی ، همئوستازی).
    ژنتیک رو حتما بخونید و قبل خوندش مبحث آنالیز و احتمال ریاضی رو هم بخونید...
    برای زدن تست های شجرنامه شما باید از حذف گزینه استفاده کنید یعنی 4 حالت بیماری رو در نظر بگیرید و با توجه به نوع شجرنامه حذف کنید مثلا اگر پدر سالم باشد و مادر بیمار ودخترشان بیمار باشید حالت مغلوب وابسته به X حذف میشه...(حالت های دیگه هم هست که در جزوه ها هست ولی من پیشنهاد می کنم خودتون بشینید بررسی کنید)

توجه کنید 4 فصل آخر زیست رو 80 درصد از بچه ها می اندازند بعد عید بخاطره همین نکته ی ترکیبی نمی تونند از این 4 فصل در بیارن در صورتی که پر از نکته ی ترکیبی با زیست دوم است ...از طرفی طراحان هم خیلی این تست ها رو سخت و ترکیبی نمی دهند!
    بخاطره همین این مباحث رو هم تا قبل عید تموم کنید که بتونید به تسلط برسید (خیلی از داوطلبان این مباحث رو به تسلط نمی رسند!)

جزوه ی خوب!
    جزوه ی خوب چیه؟
    دوستان اگر جزوه ی زیست در جوب هم دیدید بردارید و استفاده کنید ، هر دبیری ممکنه نکته ای بگه که به دانسته های شما اضافه کنه و مفهوم تازه ای از زیست به شما برسونه...
    خیلی از شما ها یک مطلب رو می خونید X برداشت می کنید ولی می بینید همین مطلب رو Y توضیح میده و جزوه ی فلان دبیر این مطلب رو z گفته...این چیزا در زیست کاملا طبیعیه! پس سعی کنید اگر نکته ای از دبیر ، جزوه ، دی وی دی آموزشی می شونید و می خونید ، حتما حتما در متن کتاب پیاده کنید (یعنی دلیلش رو پیدا کنید این نکته از کجای کتاب برداشت میشه)...اینطوری هم با هر بار دوره ی کتاب نکته دوباره یادتون میاد هم از حیطه ی کنکور خارج نمشید و مطلب بیشتر در ذهن شما می مونه.

دقت داشته باشید منظور من این نبود که جزوه ی دبیر های خوب(مثل عمارلو یا منفرد) رو الویت قرار ندهید بلکه منظورم این بود شما هیچ جزوه ای از زیست رو نباید کنار بگذارید چون وقتی چند دور کتاب رو + جزوه های ذکر شده رو خونده باشید، خوندن جزوه ی جدید یا کتاب جدید وقت خیلی خیلی کمی از شما میگیرد!
    دقت داشته باشید جزوه باید کنار سه کتاب زیست خونده شود!!! یعنی حتی بهترین جزوه ی زیست هم باشید شما اول صفحه ی مربوطه را از کتاب می خوانید بعد سراغ مطلب جزوه می روید!

دوستان زیست مثل درس ریاضی و فیزیک نیست شما در زیست 10 درصد وقت رو صرف آموزش می کنید باقی رو صرف تست در فیزیک 50 درصد وقتتون رو صرف تست می کنید 50 درصد آموزش ...ولی در زیست باید 90 درصد وقتتون صرف خوندن باشه 10 درصد صرف تست! دلیلش رو هم توضیح میدم

دلیل نزدن یا غلط زدن تست در زیست:

1- داشتن اطلاعات غلط یا بهتر بگم مطلب رو x برداشت کردید ولی مطلب y بوده...مثلا همه فکر می کنند اون سلول های قلب که تمایز پیدا می کنه خاصیت هدایت جریان الکتریکی رو داره درصورتی که اونی که تمایز پیدا نمی کنه این خاصیت رو داره....
    خیلی ها هنگام خوندن مطلب رو اشتباه برداشت می کنند در نتیجه تست رو غلط می زنند...به نظر من راهش مرور مکرر زیست ، خوندن جزوه ی های متعدد و استفاده از dvd های آموزشی مختلفه...
    2- فقدان اطالاعات: مثلا شما به عکس دقت نمی کنید که سلول نگهبان روزنه کلروبلاست داره پس کلی سوال میشه از این فصل داد خصوصا ترکیبی با فصل 8 زیست پیش!
    این هم راه حلش همونه که گفتم: مرور مکرر زیست برای پیدا کردن نکته و تصویر و مفهوم جدید از زیست استفاده از جزوه و dvd برای پیدا کردن نکته و مفهوم و تصویر جدید از زیست...
    یک نکته ای رو بگم کسایی که زیست رو می خونند باید توانایی سه بعدی سازیشون قوی باشه... پزشکا در معماری هم موفق هستن دلیلش همینه...
    مثلا شما دارید مطلبی ( فصل 8 پیش) رو درباره ی تنفس در گیاه می خونید حسابش رو بکنید داخل چه فضایی هستید :
    داخل برگ>>داخل سلول غلاف آوندی>>>داخل کلروپلاست>>>داخل گرانوم
    حالا حسابش رو بکنید وقتی کتاب میگه یک اکسیژن آزاد میشه از چند لایه باید خارج بشه....پس امیدوارم توانایی تصویر سازی قوی رو داشته باشید

در صورتی که نکته ای جدید رو بدست میارید (از هر جا به غیر از کتاب) حتما سعی کنید اون نکته رو در کتاب پیاده کنید مثلا در کتاب خیلی سبز هر کدام از صداهای قلب رو نوشته که در کدام مرحله میاد ولی باسه هیچ کدوم دلیلی ننوشته پیشنهاد می کنم خودتون بشینید با دلیل هر چیزی رو در زیست پیدا کنید
    Last edited by After4Ever; 04-10-2013 at 01:37.

18. 9 کاربر از After4Ever بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •