تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 146 123451151101 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 1452

نام تاپيک: راهنمای خرید ابزارهای نجومی: تلسکوپ, دوربین دوچشمی و ...

اگه نباشه جاش خالی می مونه chista's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006

پيش فرض راهنمای خرید ابزارهای نجومی: تلسکوپ, دوربین دوچشمی و ...

دوستان لطفا به من در خرید تلسکوپی مناسب تا سقف 250000 تومان کمک کنید
    لطفا موارد پیشنهادی رو با دلیل بیان کنید

2. 2 کاربر از chista بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Renjer Babi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    Canes Venatici

پيش فرض

سلام
    ببین عزیز شما باید اول بگید که تلسکوپ را برای چه کاری می خواهید.
    Professional or Amateur

اگر professional بخوای قطعا بالای چندین میلیون هست.و نیاز به قطعات حرفه ای نظیر سه پایه دوربین و ... داره.
    اما اگه amateur بخوای باز هم باید بگی برای چه کاری می خوای.
    برای دیدن اجرام در عمق آسمان نیاز به تلسکوپ های خاصی هست.
    برای دیدن کسوف هم همینطور.
    برای دیدن اجرام مانند سیارات سیارک ها شهابها و غیره هم نیاز به یک نوع تلسکوپ هست.

مثلا تلسکوپ های شکستی و ....

حالا شما بگو برای چه کاری می خوای تا من عکس قیمت و کارایی اونو برات تو این تاپیک بزارم.

البته این رو هم بگم شما چون فقط 250000 هزار تومان پول داری بهتره اصلا تلسکوپ نگیری چون زیاد بدردت نمی خوره.
    به این دلیل که نه سه پایه داره و چند تا چیز دیگه.تازه دقت و زوم بالای نداره. شما اگه اصرار داری با تلسکوپ کار کنی بهتره فعلا دست نگه داری و پولت رو جمع کنی تا بتونی یک چیز خیلی بهتر بگیری.مثلا با 850000 هزار تومان شما می تونی یک تلسکوپ آماتور در حد نیمه خوب بگیری.

که بتونی بری رو مشتری و قمر های اون.

حالا اگه اصرار داری حتما تو این چند روزه می خوای به رصد آسمان بپردازی بهترین کار خرید یک دوربین دو چشمی هست . چون واقعا بهتر برات کار میکنه اینو قبول کن خیلی بهتر از تلسکوپ.

تازه یکی از بهترین مزایای اون این که می تونی خود زمین رو با دقت بالا و زوم فوق العاده ببینی.(البته اگه نخوای خونه ی مردم رو دید بزنی)

لذت این کار رو موقعی متوجه میشی که در یک جایی مثل کوه یا دریا هستی واقعا لذت بخش هست.

من این چیز ها رو گفت چون قبلا با دوربین های زیادی کار کردم.

من اولین بار با یک Total دیجیتال که قیمت آن 22000000 است کار کردم.

شما اگه فعلا می خوای چیزی بگیری یک دوربین دو چشمی بهترین انتخاب برای شما است.

اگه سوالی داشتی بپرس.

قربانت
    بابک

4. 3 کاربر از Renjer Babi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

سلام
    من به شما پيشنهاد ميکنم از سری تلسکوپ های تال روسی يا اسکای واچر چينی انتخاب کنی
    قيمت ها مناسب و کيفيت اپتيک هم در وضعيت مطلوب قرار داره
    خودم به طور مشخص درباره سری اسکای واچر هر اطلاعاتی بخوای بهت ميدم
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من يه سؤال اينجا از شما ميپرسم آيا قبلاً سابقه رصد با تلسکوپ رو داريد ؟ اگر نه من هم پيشنهاد اکيد ميکنم از دوربين 2 چشمی يا 1 چشمی ( تا ارزون تر در بياد ) شروع کنيد
    قيمت يک دوربين دو چشمی عالی 20*80 آمريكايي حدود 180000 تومان و تک چشمی با همين قدرت حدود 95000 تومان تو بازار تهران
    اما اگر سابقه رصد با تلسکوپ رو داريد من [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] رو به شما پيشنهاد ميکنم 295000
    يه پيشنهاد ديگه هم ميکنم و اون اينکه برای شروع کار از يک تلسکوپ کوچک استفاده کنيد با قيمت پايين که اگه پشيمون شدين زياد ضرر نکنيد
    تلسکوپ 70 ميلی متری شکستی اسکای واچر 82000 تومان
    اگر هم بتونید پولتون رو جمع کنين يه [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به قيمت 390000 تومان يک عمر برای شما ميمونه

هر سؤالی بود بپرس کامل جواب ميدم ( من يه جورايي تو اين قضيه تخصص دارم )

6. این کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Dec 2004

پيش فرض

بهترين كار اينه كه يك دوربين دوچشمي بخري هم از وسعت ديده زيادي برخوردار هست هم حمل و نقل راحت تري داري

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    Canes Venatici

پيش فرض

سلام

این یک دوربین william optics است
    قیمت آن 300000 تومان.

این هم یک تلسکوپ است.
    :SkyMax-90T

قطر آینه اصلی: 90 میلی متر
    نسبت کانونی: 1250
    نوع اپتیک: ماکستوف-کاسگرین
    چشمی ها: 10 و 25 میلی متر
    بالاترین حد بزرگنمایی: 180 برابر
    چشمی های همراه: 50 و 125 برابر
    جستجوگر: RED DOT FINDER
    چپقی: 90 درجه
    بدون پایه
    قیمت: 170000

تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

نقل قول نوشته شده توسط renjer_babi
    این هم یک تلسکوپ است.
    :SkyMax-90T

قطر آینه اصلی: 90 میلی متر
    نسبت کانونی: 1250
    نوع اپتیک: ماکستوف-کاسگرین
    چشمی ها: 10 و 25 میلی متر
    بالاترین حد بزرگنمایی: 180 برابر
    چشمی های همراه: 50 و 125 برابر
    جستجوگر: RED DOT FINDER
    چپقی: 90 درجه
    بدون پایه
    قیمت: 170000

بابك جان اين سری 90 ها ايراد فنی داشتن واسه همين جمع آوری شد البته الان دو تا از دوستان من همين سيستم رو دارن مال يکی از همون خراب ها و اون يکی عالی داره کار ميکنه
    الان هم کلاً يکی تو فروشگاه مونده اگه ميخوای بايد عجله کنی به علاوه اين قيمت بدون پايه هست بايد براش يه پايه مناسب هم بخری ( پايه در عمل مهمترين جز يک تلسکوپه )
    در جمع تلسکوپ خوبيه اگه خراب نباشه

اگه نباشه جاش خالی می مونه chista's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006

پيش فرض

آقا دم شما گرم راهنمایی هاتون عالی بود من تازه میخوام شروع کنم دوست دارم تلسکوپ بخرم تا 350000 تومان هم راه داره چی پیشنهاد میدین مرسی

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    Canes Venatici

پيش فرض

بابك جان اين سری 90 ها ايراد فنی داشتن واسه همين جمع آوری شد البته الان دو تا از دوستان من همين سيستم رو دارن مال يکی از همون خراب ها و اون يکی عالی داره کار ميکنه
    الان هم کلاً يکی تو فروشگاه مونده اگه ميخوای بايد عجله کنی به علاوه اين قيمت بدون پايه هست بايد براش يه پايه مناسب هم بخری ( پايه در عمل مهمترين جز يک تلسکوپه )
    در جمع تلسکوپ خوبيه اگه خراب نباشه
    سلام

من هم با این کار کردم شما اگه پست قبلی می خوندی گفتم که با این پول نمیشه چیز خوبی گرفت.
    این فقط یک پیشنهاد بود که بگم تلسکوپ نگیره

تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

خوب البته سری ماکستوف ها همون 9 سانتی فقط ايراد داشت آخه
    به هر حال ما کمی با هم اختلاف نظر داريم
    من خودم يه 6 " نيوتنی دارم و همه کاری هم دارم باهاش ميکنم قابل مقايسه با مارک هايي مثل سلسترون نيست اما کار منو که راه اندخته
    اما چيستا جان اگه بتونی پولتو به 460 - 70 برسونی عالی ميشه يه تلسکوپ مثل خودم بگير 6 اينه نيوتنی اسکای واچر
    اما با همين پول 2 تا گزينه عالی داری
    يکی 8 " دابسونی که محشره و تلسکوپ بزرگی هم هست فقط نميتونی باهاش عکاسی کنی و بعلاوه بزرگه و حمل و نقلش دردسر داره
    يا اينکه از سری ماکستوف ها يه 102 ميليمتر بگيری 265000 البته بدون پايه بايد براش يه پايه هم جور کنی
    کوچيک و سبک تو يه ساک کوچولو جا ميگيره اين تلسکوپ رو اگه بتونی يه پايه خوب براش جور کنی همه کار برات ميکنه

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    Canes Venatici

پيش فرض

سلام
    چیستا جان حالا که می خوای تلسکوپ بخری بهتره طرز رصد آسمان رو هم یاد بگیری.
    این مقاله رو با دقت بخون:

ده نکته برای رصدی موفق
    ستاره شناسی از قدیمیترین علوم است ، بنابراین ستاره شناسی اماتوری را می توان قدیمیترین سرگرمی علمی دانست . عشق ادمی به اسمان بی حد و مرز است ، رصد اسمان علاوه بر انکه کاری علمی محسوب میشود میتواند بعنوان سرگرمی نیز انجام شود .

این ده نکته کمک می کنند که بازدهی رصدهای خود را به حداکثربرسانید .

نکته اول

پیدا کردن مکان مناسب برای رصد

حتی اگر در ناحیه ی شهری زندگی می کنید سعی کنید محلی را پیدا کنید که میدان دید بازتری در اختیار شما قرار می دهد ، جایی دور از ساختمانهای بلند

البته مشکل الودگی نوری هم وجود دارد ، متاسفانه در بسیاری شهرهای بزرگ پیدا کردن حتی یک صورت فلکی ساده مانند دب اکبر ( Big Dipper ) سخت تر و سخت تر میشود ، بنابراین ساکنان شهرها با سفر به نقاط تاریکتر میتوانند وضعیت رصدی خود را بهبود ببخشند . اگر در نقطه ای روستایی یا حومه شهر زندگی میکنید باز هم استفاده از ساختمانهای اطراف برای سد کردن نور چراغها میتواند مفید باشد .

اگر مایلید بدانید چگونه میتوانید وضعیت رصدی خود را بهبود ببخشید میتوانید به انجمن بین المللی اسمان تاریک ( International Dark Sky Association = IDA ) بپیوندید .

نکته دوم

لباس گرم بپوشید

از گزارش هواشناسی برای پیدا کردن دمای هوا در طول شب استفاده کنید ، سپس بیش از انچه فکر می کنید لازم است لباس گرم همراه بردارید .

حتی در طول تابستان شبها ممکن است به طرزی عجیب سرد باشند ، پس حداقل یک پلوور یا ژاکت همراه خود داشته باشید ، در زمستان حتما از کلاه پشمی استفاده کنید .

شاید باور نکنید اما شاید یکی از مهمترین مراحل رصد پوشیدن لباس گرم باشد .

نکته سوم

زود به محل رصد بروید

در حد امکان سعی کنید پیش از تاریک شدن هوا در محل رصد باشید .

تقریبا هر شب صافی انسان را جلب میکند که به بیرون برود و رصد را شروع کند ، اما بعضی شبها جالبتر هستند مثلا یک بارش شهابی ، مقارنه ای زیبا بین ماه و ستاره ای درخشان یا یک سیاره و یا یک ماه گرفتگی

قبل از رصد فهرستی از اجرامی که میخواهید رصد کنید تهیه کنید

یک برنامه نمایش اسمان مانند Starry Night میتواند بسیار با ارزش باشد . این نرم افزارها هر تعداد جرم اسمانی را که میخواهید رصد کنید برای هر ساعتی از شب نمایش میدهند ، علاوه بر این میتوانید نقشه های اسمان را تولید کرده و پرینت بگیرید .

نکته چهارم

وسایل لازم را برای راحتی کار بردارید

هنگامی که برای رصد میروید ( برای هر مدت زمانی ) بدترین چیز این است که بایستید و مکررا گردنتان را به بالا دراز کنید . صبح روز بعد ، گردن درد و بدنی کوفته در انتظارتان است . استفاده از یک صندلی راحتی قابل تنظیم بسیار مفید است و میتواندلحظاتی لذتبخش بوجود اورد .

حداقل یک صنلی تاشوی کوچک بهمراه داشته باشید ، اگر تصمیم دارید وسایل را جمع و جور کنید ( مانند دوربین دوچشمی ، تلسکوپ ، نقشه های اسمان ) یک میز کوچک تاشو را هم در نظر بگیرید .

اگر هوا گرم است ممکن است با پشه ها روبرو شوید ، پس به حشره کش نیاز خواهید داشت ، در اخر شاید نیاز داشته باشید که در حین رصد به موسیقی گوش کنید .

باز هم تاکید می کنم که این کارها گرچه بی اهمیت بنظر می رسند اما واقعا مهمند .

نکته پنجم

ساده شروع کنید : فقط با چشم

در واقع میتوان گفت که امکان ندارد یک رصد گر حقیقی نتواند با صورتهای فلکی اشنا شود و خوش بحال کسی که اشنایی اوبا اسمان از طریق چشم باشد و نه از طریق تلسکوپ ، تعداد کمی از کسانی که در ابتدا از ابزار رصدی استفاده کرده اند ، در نهایت ستارگان را شناخته اند .

نکته : اگر شما ستاره شناسی را بتازگی اغاز کرده اید بهترین کار این است که در ابتدا کمی وقت صرف مشاهده ستاره ها با چشمان خودتان بکنید تا کمی با ستاره های درخشان و صورتهای فلکی اشنا شوید .

بهترین راه برای انجام این کار خریدن یک راهنما یا نقشه اسمان خوب است ، همچنانکه برای گشت و گذار در یک شهر از کتاب راهنما استفاده میکنید ، یک کتاب خوب رصد یا نقشه ساده میتواند به شما کمک بسیاری کند . هنگامی که از یک نقشه اسمان استفاده میکنید حتما با یک چراغ قوه که فیلتر قرمز دارد این کار را انجام دهید . اینطوری تطبیق چشمتان با تاریکی از بین نمی رود ( نور سفید سبب کوچک شدن مردمک چشم میشود ) .

از سلفون یا پلاستیک قرمز در جلوی شیشه چراغ قوه استفاده کنید .

پیشنهاد میکنم که مشترک مجله نجوم شوید تا بتوانید از وقایع نجومی اگاه بمانید . بدون هیچ ابزار اپتیکی میتوانید اجرام بسیاری را رصد کنید مانند ماه ، پنج سیاره ، بارشهای شهابی و حتی گذر ماهواره های ساخت بشر .

نکته ششم

استفاده از دوربین دوچشمی

خیلی ناراحت میشوم وقتی دوستی به من میگوید : من به تازگی به نجوم علاقمند شده ام و قصد دارم یک تلسکوپ تهیه کنم .

اغلب جواب من این است که : ابتدا مدت زمان مختصر و مفیدی را صرف مشاهده ستاره ها کنید سپس به سراغ خریدن یک دوربین دوچشمی بروید .

بعضی ها ممکن است فکر کنند که دوربینهای دوچشمی در مقابل تلسکوپ بی ارزشند اما حقیقت این است که از جنبه های معین رصد اسمان انها بهترین ابزار برای استفاده اند . یک دوربین دوچشمی با درشتنمایی 7 هم وزن کمی دارد و هم قابل حمل است ، یک دوربین دوچشمی با کیفیت بهتر از یک تلسکوپ بی کیفیت است .

دوربینهای دوچشمی در اندازه های مختلفی وجود دارند ولی بسیاری ترجیح میدهند از 7x 50 استفاده کنند . عدد 7 به بزرگنمایی اشاره دارد و 50 به قطر عدسی دوربین برحسب میلی متر . این دوربینهای دوچشمی 7x هنگامی که با پایه استفاده شوند میتوانند حفره های ماه ، هلال زهره و قمرهای مشتری را به نمایش بگذارند . هنگام ظهور یک دنباله دار جدید هیچ وسیله ای نمیتواند بهتر از یک دوربین دوچشمی نمایی کلی از سر و دم ارائه کند . فقط با گشت و گذار در طول راه شیری هزاران ستاره ای را مشاهده خواهید کرد که با چشم غیر مسلح نمیتوانستید ببینید .

نکته هفتم

پیش بسوی تلسکوپ

سرانجام روزی میرسد که شما اقدام به خریدن تلسکوپ میکنید ، اما چه نوع تلسکوپی انتخاب میکنید ؟

بهتر است سه نوع تلسکوپ را در نظر بگیرید . یک تلسکوپ شکستی ( refracting telescope ) یک عدسی شیئی محدب در یک سر و یک چشمی در سر دیگر دارد . تلسکوپ بازتابی ( reflecting telescope ) از یک اینه مقعر به جای عدسی شیئی استفاده میکند . این اینه ( اولیه = Primry ) نور را از درون لوله میفرستد به جایی که یک اینه تخت کوچک قرار دارد ( ثانویه = Secondary ) و این اینه نور را قطع کرده و به چشمی در طرف دیگر لوله میفرستد . یک تلسکوپ کاتادیوپتریک ( catadioptric telescope ) نوع خاصی از تلسکوپ بازتابی است که دارای یک عدسی تصحیح کننده است . بیشتر کاتادیوپتریک ها در طرح اشمیت کاسگرین ( Schmidt-Cassegrain ) می باشند . نور از سطح اینه اولیه بازتاب شده و سپس از اینه ثانویه خمیده منعکس گشته و از درون یک سوراخ در اینه اصلی گذشته و به چشمی می رسد .

متاسفانه مجال برای توضیح همه ی جزییات نیست .

اگر تازه کار هستید یک شکستی 2.4 تا 3 اینچ یا بازتابی 4 تا 6 اینچ را در نظر داشته باشید ، مطمئن شوید که تلسکوپ میتواند سریع مستقر شود و همچنین مقر محکم و ثابتی دارد ، یک تلسکوپ خوب واقعا بی استفاده است اگر روی یک پایه سست و لرزان مستقر شده باشد . به دام چیزی که اماتورها به ان تلسکوپ به درد نخور ( trash telescope ) میگویند نیفتید ، بهتر است پولی را که بابت چنین تلسکوپی میپردازید به خرید دو چشمی اختصاص دهید .

عموما یک تلسکوپ به درد نخور دارای یک لوله بلند با مقری ضعیف است . سازنده ها برای این تلسکوپها اینگونه تبلیغ میکنند : مناظر دیدنی از ماه و حلقه های زحل در بزرگنمایی 500 و بیشتر . متاسفانه بیشتر اماتورهای نازه کار شیفته بزرگنماییند ، هر تلسکوپی میتواند بزرگنمایی بالا ارائه دهد اما با بالا بردن بزرگنمایی اثرات جو متلاطم نیز بیشتر شده و مخصوصا در یک تلسکوپ کوچک سبب بوجود امدن تصویری تاریک و محو و تار میشود .

یک قانون کلی : حداکثر بزرگنمایی برای هر تلسکوپ 50 برابر به ازای هر اینچ از دهانه تلسکوپ میباشد . ممکن است تهجب کنید که بهترین نماها در بزرگنماییهای کم بدست میایند .

نکته هشتم

به یک انجمن نجومی ملحق شوید

اگر یک تلسکوپ دارید و عضو یک انجمن نجوم نیستید حتما به این کار اقدام کنید . نه فقط برای یافتن دوستانی جدید بلکه در صورت نیاز گرفتن راهنمایی از انان .

بزرگترین انجمن نجومی Astronomical League میباشد ، هم اکنون هزاران نفر عضو AL میباشند .

همچنین با صرف هزینه ای اندک میتوانید عضو انجمن نجوم ایران ( Astronomical Society of Iran ) شده و از مزایای ان استفاده کنید .

نکته نهم

استراحت کنید

اگر یک رصد برای تمام شب دارید این مورد واقعا مفید است ، اما چیزی نخورید که چرب باشد ، زیرا ممکن است از طریق انگشتان به چشمی یا دیگر ابزارهای نوری منتقل شود . به اقتضای شرایط از نوشیدنی گرم یا سرد استفاده کنید .

نکته دهم

برای اتفاقات غیر منتظره اماده باشید

در نهایت نوبت رصد اسمان میرسد اما توجه کنید که اگر میخواهید سفری به بیرون شهر زیر اسمانی تاریک داشته باشید حتما تلفن همراه داشته باشید .

در ضمن مطمئن شوید که دیگران میدانند شما به کجا میروید از کدام جاده ها استفاده میکنید و چه زمانی برمیگردید .

شب رصدی خوبی داشته باشید .

راستی این هم بهت بگم.برای شما و کسانی که می خوان تازه رصد آسمان رو یاد بگیرن بهترین و منطقی طرین کار ثبت نام در یک باشگاه نجومی است.
    چون رصد کردن فقط دیدن آسمون نیست.شما باید فرق بین سیاره و ستاره رو در شب بدونید.شما باید سحابی ها رو تشخیص دهید.
    محل ستاره های معروف رو بدونید.باید نام های اجسام در آسمون رو بدونید و خیلی چیز های دیگه.
    8 " دابسونی که محشره
    اینی که بابک جان گفت تلسکوپ خوبی برای شما است.
    ولی یادت باشه تلسکوپ بدون پایه مثل یک دوربین بدون باتری پشتیبان است. اینو وقتی می فهمی که چندین ساعت داری رصد می کنی بعد صبح پا میشی میبینی که بازو هات داره کنده میشه.از خستگی و درد.

در ضمن باشگاه های نجومی همیشه بهترین مکان رو برای رصد شما انتخاب می کنند.

14. 3 کاربر از Renjer Babi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •