تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 4 از 7 اولاول 1234567 آخرآخر
نمايش نتايج 31 به 40 از 68

نام تاپيک: میزگرد علمی [پست اول مطالعه شود]

كاربر فعال انجمن آفيس kalantarahura's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    T E H R A N

پيش فرض

کلا هر بحثی که راجع بهش در جامعه نقد کم باشه ان موضوع جنبه های افسانه زیاد میگیره.فراماسون شناسی علم تجربی نیست.مثل اینه بگیم ایران شناسی یا اسلام شناسی.علم فراماسون یک کلمه انتزاعی هست.واسه همین میگم نباید علمی به این موضوع نگاه کرد.
    در لینک زیر مطلب جالبی درباره فلسفه فراماسون نوشته:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی Saeed Dz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

A. چشم.بذارین شفاف صحبت کنم.من به وجود شیطان اعتقاد دارم که در مکاتب مختلف، نامهای مختلف داره.یکیش همین لوسیفر.

B. به این اعتقاد دارم که فراماسون شدیدا نمادگرا هست.همین نمادهای خاص مثل گونیا و پرگار در خیلی جاها در حالی که ربطی به ان محیط ندارن دیده شده.

C. همچنین اعتقاد دارم که این گروه ادعاها و اهداف بزرگی همچون نظم نوین جهانی رو در سر دارند.از امریکا یا اسراییل نمیگم از یک گروه میگم که متشکل از افراد گوناگونه.

D. در ضمن به نظر من یه سری مسایل رو نمیشه در قالب علم جستجو کرد.مسایلی هستند که در ورای علم کنونی وجود دارند.سعید جان حرف شما کاملا درسته که باید منابع مختلفی خوند.متاسفانه من زیاد پیدا نکردم.و بیشتر در اینترنت و سخنرانیهای افرادی مانند رائفی پور تحقیق کردم.

E. شخصی مثل نوستراداموس که بعضیها میگن فراماسون بوده حرفها وپیشگوییهای زیادی کرده که به گفته عده ای بعضیها درست دراومده.ولی من اصلا راجع به وی تحقیقی نکردم.
    اقا سعید من لوسیفر را رد نکردم.گفتم این که راجع بهش حرفهایی می زنند رو باور نکردم.
    A. مطمئن بودم که اعتقاد دارید! برای همین هم اون سوالات رو کردم چون شما نمیتونستی وجود شیطان که جزوی از اعتقادات بیشتر ما هست رو رد کنی اما چون لوسیفر در اعتقادات ما نیست به راحتی ردش میکنی.
    اتفاقن شما کاملن در اشتباهی و لوسیفر اونطور که در متون فارسی اومده شیطان نیست بلکه یک فرشته هست که عمومن هم به صورت یک کودک تصویر شده و به عبارت دیگر همون ستاره قطبی خودمون هست در حالی که در متون فارسی لوسفر به نام شیطان و سیاره زهره به عنوان لوسیفر معرفی شده.

B. فکر نمیکنم استفاده از نمادها اشکالی داشته باشه و از اونجا که فراماسونری گروهی با قدمت نسبتن زیاد و با گستره افراد و فرهنگ های مختلفی هست طبیعی هم به نظر میرسه.
    فراماسون ها در اصل بنایان برجسته بودند و گونیا و پرگار که از ابزار اصلیشون محسوب میشه و همینطور علوم مثل ریاضی و هندسه. ضمن اینکه لژ هایی که به وجود بنای بزرگ جهان هستی(خدا) معتقد هستند معتقدن که گونیا نماد جهان پایین و محدود هست که میشه باهاش اشکالی مثل مربع یا ... رسم کرد و از طرفی پرگار نماد جهان بالا هست که شکل کاملتری یعنی دایره رو رسم میکنه.

C. یکی از اساس فراماسونری دخالت نکردن مستقیم در سیاست هستش. در واقع این فراماسونری نیست که این چنین مقاصدی رو داره بلکه افرادی که عضو این گروه هستن این اهداف رو دارند و خب این افراد الیت جوامعشون هستند و به خاطر همین اینطور به نظر میاد. متاسفانه ما امروزه در ایران الیت نداریم ... .
    بله متوجه ام، رئیس جمهور یا احزاب در آمریکا هیچ کاره هستن و مردم هم فکر میکنن که مثلن میرن رای میدن و دمکراسی میشه و تغییر بوجود میاد. اونا نمیدونن که فکر میکنن رای میدن و یه افرادی توو زیرزمین های تاریک تعیین میکنن که چی بشه. دوست من وقتی شما اینطور به آمریکا و یا هر کشوری نگاه میکنی خب معلومه که به اینجا میرسه که همه دارن توطعه میکنن و ... .

D. بله حتمن نمیشه به خاطر اینکه علم چهار چوبی داره و چیزی که خارج از اون باشه توهم و شبه علم و دروغ هست. ما فقط از روش نظام مند علمی استفاده میکنیم برای موضوعات اینچنینی که حاشیه های بی پایه و اساسی دارن.
    ببینید به نظر من افرادی مثل جناب رافعی پور که به جای افراد و با سو استفاده از اعتقاداتشون و با بزرگنمایی نتیجه میگیرن به هیچ عنوان منبع محسوب نمیشن بلکه یک بی راهه کملن هستن و از این افراده امروزه کم نیست.

E. درمورد نوستراداموس باید بگم خیلی حاشیه وجود داره و نمیشه گفته چی واقعن درسته. همونطور که قبلن گفتم در زمان های مختلفی از تاریخ مثل جنگ جهانی پیشگویی های متفاوتی از نوستراداموس ارئه شده. مثلن نسخه انگلیسی میگه انگلیس برنده جنگه و آلمانی میگه آلمان و این مورد در تاریخ به کثرت تکرار شده. اگر نوستراداموس فراماسون بوده حتمن باید لژی که این رو فاش کرده معلوم باشه.

کلا هر بحثی که راجع بهش در جامعه نقد کم باشه ان موضوع جنبه های افسانه زیاد میگیره.

فراماسون شناسی علم تجربی نیست.مثل اینه بگیم ایران شناسی یا اسلام شناسی.علم فراماسون یک کلمه انتزاعی هست.واسه همین میگم نباید علمی به این موضوع نگاه کرد.

در لینک زیر مطلب جالبی درباره فلسفه فراماسون نوشته:

بله کاملن موافقم و آفرین دقیقن همینطوره.

وقتی ما از علم حرف میزنیم از علوم تجربی و نظری یکجا صبحت میکنیم و روش هایی برای تبدیل این دو به هم هست و علم در این مورد دست و پا بسته نیست. اینکه توصیه میکنم دوستان حتمن کتاب "روش تحقیق علمی" رو مطالعه کنن برای همینه که این موارد رو بدونن.

لطفن لینک نذارید بلکه اگر مطلب خاصی مد نظرتون هست اون رو قرار بدید و در پایان منبع رو ذکر کنید.

3. این کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

البته بنده منظورم چیزی جز این نبود سعید جان، همیشه باید با استدلالات علمی مسائـل
    مختلف واکاوی بشن ؛ ولی اینکه فراماسونری یک مسئله ی علمی باشه ،قطعــن خیر..

شواهد پیدایش ماسونها از سال 1390م بدست اومده که مرتبط با شعری هســـــت که در
    قسمتهایی ازون اقلیدس به عنوان مخترع علم هندسه توصیف شده و...

+

چیزی که راجع به فراماسونها خیلی عجیبه ، شرکت گسترده ی اونها در امور خیریه هست
    به نظر شما چرا باید همچین کاری رو بکنن ؟ هدف ؟
    بله کاملن درسته امین عزیز.

نظر خودت چیه؟ هدفشون چیه از اینکار؟

تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    T E H R A N

پيش فرض

A. مطمئن بودم که اعتقاد دارید! برای همین هم اون سوالات رو کردم چون شما نمیتونستی وجود شیطان که جزوی از اعتقادات بیشتر ما هست رو رد کنی اما چون لوسیفر در اعتقادات ما نیست به راحتی ردش میکنی.
    اتفاقن شما کاملن در اشتباهی و لوسیفر اونطور که در متون فارسی اومده شیطان نیست بلکه یک فرشته هست که عمومن هم به صورت یک کودک تصویر شده و به عبارت دیگر همون ستاره قطبی خودمون هست در حالی که در متون فارسی لوسفر به نام شیطان و سیاره زهره به عنوان لوسیفر معرفی شده.

B. فکر نمیکنم استفاده از نمادها اشکالی داشته باشه و از اونجا که فراماسونری گروهی با قدمت نسبتن زیاد و با گستره افراد و فرهنگ های مختلفی هست طبیعی هم به نظر میرسه.
    فراماسون ها در اصل بنایان برجسته بودند و گونیا و پرگار که از ابزار اصلیشون محسوب میشه و همینطور علوم مثل ریاضی و هندسه. ضمن اینکه لژ هایی که به وجود بنای بزرگ جهان هستی(خدا) معتقد هستند معتقدن که گونیا نماد جهان پایین و محدود هست که میشه باهاش اشکالی مثل مربع یا ... رسم کرد و از طرفی پرگار نماد جهان بالا هست که شکل کاملتری یعنی دایره رو رسم میکنه.

C. یکی از اساس فراماسونری دخالت نکردن مستقیم در سیاست هستش. در واقع این فراماسونری نیست که این چنین مقاصدی رو داره بلکه افرادی که عضو این گروه هستن این اهداف رو دارند و خب این افراد الیت جوامعشون هستند و به خاطر همین اینطور به نظر میاد. متاسفانه ما امروزه در ایران الیت نداریم ... .
    بله متوجه ام، رئیس جمهور یا احزاب در آمریکا هیچ کاره هستن و مردم هم فکر میکنن که مثلن میرن رای میدن و دمکراسی میشه و تغییر بوجود میاد. اونا نمیدونن که فکر میکنن رای میدن و یه افرادی توو زیرزمین های تاریک تعیین میکنن که چی بشه. دوست من وقتی شما اینطور به آمریکا و یا هر کشوری نگاه میکنی خب معلومه که به اینجا میرسه که همه دارن توطعه میکنن و ... .

D. بله حتمن نمیشه به خاطر اینکه علم چهار چوبی داره و چیزی که خارج از اون باشه توهم و شبه علم و دروغ هست. ما فقط از روش نظام مند علمی استفاده میکنیم برای موضوعات اینچنینی که حاشیه های بی پایه و اساسی دارن.
    ببینید به نظر من افرادی مثل جناب رافعی پور که به جای افراد و با سو استفاده از اعتقاداتشون و با بزرگنمایی نتیجه میگیرن به هیچ عنوان منبع محسوب نمیشن بلکه یک بی راهه کملن هستن و از این افراده امروزه کم نیست.

E. درمورد نوستراداموس باید بگم خیلی حاشیه وجود داره و نمیشه گفته چی واقعن درسته. همونطور که قبلن گفتم در زمان های مختلفی از تاریخ مثل جنگ جهانی پیشگویی های متفاوتی از نوستراداموس ارئه شده. مثلن نسخه انگلیسی میگه انگلیس برنده جنگه و آلمانی میگه آلمان و این مورد در تاریخ به کثرت تکرار شده. اگر نوستراداموس فراماسون بوده حتمن باید لژی که این رو فاش کرده معلوم باشه.

بله کاملن موافقم و آفرین دقیقن همینطوره.

وقتی ما از علم حرف میزنیم از علوم تجربی و نظری یکجا صبحت میکنیم و روش هایی برای تبدیل این دو به هم هست و علم در این مورد دست و پا بسته نیست. اینکه توصیه میکنم دوستان حتمن کتاب "روش تحقیق علمی" رو مطالعه کنن برای همینه که این موارد رو بدونن.

لطفن لینک نذارید بلکه اگر مطلب خاصی مد نظرتون هست اون رو قرار بدید و در پایان منبع رو ذکر کنید.

احسنت.معلومه معلومات خوبی دارین.جوابای خوبی دادین.یه سوال پیش اومد.در اساسنامه ها و انچیزی که از فراماسون عنوان شده به نظم نوین جهانی اشاره شده که البته اساس کارهاشونه.که گاها به وحدت و خدا هم اشاره شده.ولی اعمالی همچون کارهایی همچون احضار شیطان و از این قبیل بوده که با فراماسونها نسبت داده شده.شما به مراسم پنهانی و اینکه از نظر بعضیها این مراسم شیطانی هستند اعتقاد دارید؟اگه جواب بله هست انگاه چطور میشه انها را به این که به خدا معتقدند نسبت داد؟
    البته من میگم وحدت یک کلمه کلی هست و انها اصولا روی وحدت تکیه دارند.

حـــــرفـه ای A M ! N's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

دوستان البته طبق شواهدی ( البته بازم کافی نیست ) که الان هست ، میشه نتیجه گرفت که نوسراداموس یک فیریمیسن نبوده ،

- فیریمیسنری ، تا قرن هفدم ( 1700مـ) هنوز به حالت speculative masonic ( میسنیک تئوری ) در نیومده بود. بلکه در زمان نوستراداموس ( 1503-1566) و قرون وسطی به شکل Operative بود.
    حالا دوران operative ماسون ها اینطوری که من تحقیق کردم ،زمانی بوده که اونها درحال کارهای عجیب با سنگها بودن. در حالی که نوسراداموس هیچوقت مشاهده نشده بوده که دست به همچین
    کارهایی بزنه.

- خب همونطوری که میدونیم فیریمیسنری در سال 1717 به شکل رسمی درومد و مفاهیم و اصول سه گانه ی اون تایید شد ( برادری ، خیریه ، راستی ) ، خیلی قبل تر از اون زمان نوسراداموس مرده بود

- نوسراداموس اصالتن یهودی بودند ، ولی دینشون رو به کاتولیک تغییر دادند که این هیچ انطباقی با رفتار یک فیریمیسن نمیتونه داشته باشه.

درخصوص اینکه هدف ماسونها از شرکت وسیع در امور خیریه چی بود ؛ در اصول سه گانه ی باورهای ماسون ها هستش که عقیده ی ماسونها میگه انجام امور خیریه عمر و زندگی انسانهارو زیاد میکنه.
    طبق آمار میسن ها در سرتاسر جهان ، هرروز 3میلیون دلار رو در جهت امور خیریه اهدا میکنن ، ازین مقدار 2 میلیون دلارش ففط از میسنهای مقیم ایالات متحده تامین میشه. اما شاید اینکار به نوعی تظاهر
    هم باشه ( البته در فیریمیسنری مدرن )

پ.ن : دوستان بحث را کاملن روی فیریمیسنها متمرکز کنید ، به هیچ وجه وارد حیطه های مذهبی و 3یا سی نشین. پستهای اینگونه بلادرنگ پاک خواهند شد.

تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

دوستان البته طبق شواهدی ( البته بازم کافی نیست ) که الان هست ، میشه نتیجه گرفت که نوسراداموس یک فیریمیسن نبوده ،

- فیریمیسنری ، تا قرن هفدم ( 1700مـ) هنوز به حالت speculative masonic ( میسنیک تئوری ) در نیومده بود. بلکه در زمان نوستراداموس ( 1503-1566) و قرون وسطی به شکل Operative بود.
    حالا دوران operative ماسون ها اینطوری که من تحقیق کردم ،زمانی بوده که اونها درحال کارهای عجیب با سنگها بودن. در حالی که نوسراداموس هیچوقت مشاهده نشده بوده که دست به همچین
    کارهایی بزنه.

- خب همونطوری که میدونیم فیریمیسنری در سال 1717 به شکل رسمی درومد و مفاهیم و اصول سه گانه ی اون تایید شد ( برادری ، خیریه ، راستی ) ، خیلی قبل تر از اون زمان نوسراداموس مرده بود

- نوسراداموس اصالتن یهودی بودند ، ولی دینشون رو به کاتولیک تغییر دادند که این هیچ انطباقی با رفتار یک فیریمیسن نمیتونه داشته باشه.

درخصوص اینکه هدف ماسونها از شرکت وسیع در امور خیریه چی بود ؛ در اصول سه گانه ی باورهای ماسون ها هستش که عقیده ی ماسونها میگه انجام امور خیریه عمر و زندگی انسانهارو زیاد میکنه.
    طبق آمار میسن ها در سرتاسر جهان ، هرروز 3میلیون دلار رو در جهت امور خیریه اهدا میکنن ، ازین مقدار 2 میلیون دلارش ففط از میسنهای مقیم ایالات متحده تامین میشه. اما شاید اینکار به نوعی تظاهر
    هم باشه ( البته در فیریمیسنری مدرن )

پ.ن : دوستان بحث را کاملن روی فیریمیسنها متمرکز کنید ، به هیچ وجه وارد حیطه های مذهبی و 3یا سی نشین. پستهای اینگونه بلادرنگ پاک خواهند شد.
    به نظر من این کافی نیست امین جان و فراماسونری خیلی قبل از این کارای تشکیلاتیش آغاز شده بود و دلیل شما به تنهایی نمیتونه رد کنه این رو که نوستراداموس فراماسون نبوده. تاریخی که شما گفتین رو هم من اینطور تعریف میکنم که فراماسونری در اون تاریخ دچار تغییر شد و اصول اخلاقی فراماسونری هم 4 اصل بردباری، انصاف، احتیاط و اعتدال هستند. منظورتون از انطباق نداشتن دقیقن نفهمیدم و اگر میشه بیشتر توضیح بدید و اون 3 مورد هم که ذکر کردید اگر بگین از کجا بوده ممنون میشم.

در مورد خیریه هم قطعن اون چیزی که شما گفتی نمیتونه درست باشه.

یه سوال پیش اومد.در اساسنامه ها و انچیزی که از فراماسون عنوان شده به نظم نوین جهانی اشاره شده که البته اساس کارهاشونه.که گاها به وحدت و خدا هم اشاره شده.

ولی اعمالی همچون کارهایی همچون احضار شیطان و از این قبیل بوده که با فراماسونها نسبت داده شده.شما به مراسم پنهانی و اینکه از نظر بعضیها این مراسم شیطانی هستند اعتقاد دارید؟اگه جواب بله هست انگاه چطور میشه انها را به این که به خدا معتقدند نسبت داد؟
    البته من میگم وحدت یک کلمه کلی هست و انها اصولا روی وحدت تکیه دارند.
    منظور از نظم نوین جهانی رو متوجه نمیشم دقیقن و توضیح بدید ممنون میشم اما در مورد خدا باید گفت که این به لژ های مختلف مونده و برای مثال گرند لژ فرانسته اعتقادی به دین و حتی خدا نداره و اعضای اون در حالی که گرند لژ انگلستان این اعتقاد رو دارند. فراماسون ها در کل به یک خدای واحد اعتقاد دارند که اون رو معمار بزرگ جهان میخونن اما نام و ... خاصی به اون نمیدن.

ترجیح میدم به این سوال پاسخ ندم اما یه توضیح کوتاه میدم. در واقع بود یا نبود موجوداتی افسانه ای نظیر شیطان یا خدا مکمل همدیگر هستند و نمیشه وجود خدا رو قبول کرد و شیطان رو نه و برعکس.

8. 2 کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

به نظر من این کافی نیست امین جان و فراماسونری خیلی قبل از این کارای تشکیلاتیش آغاز شده بود و دلیل شما به تنهایی نمیتونه رد کنه این رو که نوستراداموس فراماسون نبوده. تاریخی که شما گفتین رو هم من اینطور تعریف میکنم که فراماسونری در اون تاریخ دچار تغییر شد و اصول اخلاقی فراماسونری هم 4 اصل بردباری، انصاف، احتیاط و اعتدال هستند. منظورتون از انطباق نداشتن دقیقن نفهمیدم و اگر میشه بیشتر توضیح بدید و اون 3 مورد هم که ذکر کردید اگر بگین از کجا بوده ممنون میشم.

در مورد خیریه هم قطعن اون چیزی که شما گفتی نمیتونه درست باشه.
    - البته عرض کردم که دلایل کافی نیست. ولی اینکه کارهای تشکیلاتی فریمیسنها از قبل شروع شده ، آیا ریفرنسی داری براش ؟
    - البته اصول پایه ی فریمیسن رو همه جا سه تایی که گفتم بیان میکنن سعید جان، به جز اون سه تا تعداد دیگه ای هم هستند که شامل اصول پایه ای سه گانه نمیشن.
    - این که انطباق نداره به این خاطر هست که ، یهودیت نزدیک ترین رابطه را به فیریمسنری داره ، و تقریبن بیشتر آداب فیریمیسنری از یهودیت گرفته شده ( مثلن از تورات )
    دلایل بیشترش رو نمیشه اینجا بیان کرد. به هرحال ؛ میشه احتمال این رو داد که نوسراداموس اگه یک فیریمیسن بود ، نمیومد از دین یهودیت که بیشترین انطباق رو با
    فیریمیسنری داره ، به کاتولیک تغییر بده ( که میدونیم ازین طرف انطباق زیادی بین کاتولیک و فیریمیسنری نیست و حتی تضاد هم میتونه بینشون باشه )

- در مورد امور خیریه بیشتر توضیح بدین لطفن؛ که چرا نمیتونه درست باشه.

سپاس/.

تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    T E H R A N

پيش فرض

اصطلاح نظم نوین جهانی و اصطلاحات مشابه آن همچون نظم بین‌المللی یا دولت جهانی و امثال آن معنای پیچیده‌ای ندارد. نظم نوین رمز و رازی مخفی یا تئوری توطئه‌ای تودرتو نیست. معنای آن خیلی ساده است:نظمی جدید در کل دنیا. ساختار سیاسی و مالی جدید، شیوه‌ای جدید برای مدیریت و کنترل تمامی امور در مقیاس جهانی.

گرافیک ارتباط و عملکرد سازمان‌های دولتی و غیر دولتی آمریکا در راستای نظم نوین جهانی

بنابراین هنگامی یکی از مقامات ارشد سیاسی جهان از یک نظم نوین جهانی و مفاهیم مشابه سخن به میان می‌آورد منظورش نوعی تغییر در ساختار قدرت در جهان است و با توجه به اینکه هر یک از ما شهروندان این جهان محسوب می‌شویم پس تحت تأثیر ساختار جهان خواهیم بود و زمانی که مقامات منتخب جهان یا افراد قدرتمند در خصوص نظم نوین جهانی بحث و گفتگو می‌کنند یا خواستار اجرای آن می‌شوند، عقل سلیم حکم می‌کند که این مساله پیامدهایی برای زندگی ما دارد و باید گوش به زنگ باشیم. باید اذعان داشت که حکومت جهانی یا نظم نوین جهانی همیشه در ذهن افراد قدرتمند و حاکمان دنیا بوده است و خواهد بود.

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

اینجا انجمن علمیه دوستان ؟ تاپیک میزگرد علمی ؟

12. 2 کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

خب دوستان با صلاحدید تیم مدیریـت ، بحث فراماسونری ازین بیشتر
    نمیتونه پیش بره. لیکن موضوع بعدی باید مطلبی کاملن علمی باشه
    که در انجمن علمی جایی داشته باشه.

مرسی.

14. 2 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •