تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 4 از 4

نام تاپيک: پارتیشن بندی هارد دوم

آخر فروم باز mrmmnb's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006

پيش فرض پارتیشن بندی هارد دوم

سلام
    من همیشه وقتی چند تا هارد دارم هارد اولی رو براش یه درایو primary میسازم و بقیش رو Extended میکنم و پارتیشن Logical درست میکنم(ضمنا به صورت mbr رو میگم چون gpt دردسر خاص خودش رو داره)
    حالا هارد های دوم به بعد رو کلش رو Extended میکنم و از پارتیشن Logical درست میکنم

الان میخواستم بدوم این روش من اشتباه هست؟ کلا میشه کار بهتری انجام داد؟
    با توجه به اینکه من هارد رو زیاد تقسیم نمیکنم (نهایت سه یا 4 پارتیشن) اگه همه رو primary کنم (توی همه هارد ها) مشکل خاصی به وجود میاد؟

اگه اشتباه نکنم در موقع نصب ویندوز توی حالتی که من پارتیشن بندی میکنم (حالا چه رو هارد اول باشه یا هارد های دیگه) فایل های بوت میرن داخل پارتیشن primary هارد اول و همه سیستم عامل ها از همونجا مدیریت میشن اما وقتی مثلا دو تا primary داشته باشیم فایل بوت کجا میره؟ ایا داخل خود همون پارتیشن قرار میگیره یا بازم میره primary پارتیشن اول هارد اول؟ اگه داخل خودش قرار میگره پس چطوری توی بوت همه سیستم عامل های نصب شده نشون داده میشه؟

من سر همین روش پارتیشن بندی گیر کردم الان ssd اضافه کردم بقیه هاردها رو هم Logical پارتیشن بندی کردم برا نصب 7 روی ssd مشکل ندارم الا وقتی میخوام xp رو روی هارد مکانیکی نصب کنم خود هارد که درایو primary نداره xp هم ssd رو نمیشناسه موقع نصب و چون کلا براش پارتیشن primary وجود نداره نصب نمیشه
    از طرفی هارد دوم رو از نو پارتیشن بندی کنم و براش primary درست کنم همون سوال پیش میاد که بوت کجا میره؟ اگه میره داخل همون پارتیشن و با توجه به اینکه سیستم هم فایل بوت هارد ssd رو چک میکنه پس نمیشه xp رو موقع لود سیستم عامل انتخاب کرد؟(مگر اینکه هر دفعه برم تنظمات بایوس رو عوض کنم که کدوم هارد رو چه کنه که ترجیحا نمیخوام این روش رو استفاده کنم)
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
    با تشکر

مدیر انجمن های هارد دیسک ata.royalfalcon's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام .

من همیشه وقتی چند تا هارد دارم هارد اولی رو براش یه درایو primary میسازم و بقیش رو Extended میکنم و پارتیشن Logical درست میکنم(ضمنا به صورت mbr رو میگم چون gpt دردسر خاص خودش رو داره)
    حالا هارد های دوم به بعد رو کلش رو Extended میکنم و از پارتیشن Logical درست میکنم

الان میخواستم بدوم این روش من اشتباه هست؟ کلا میشه کار بهتری انجام داد؟
    اشتباه نیست و ایرادی هم نداره .

با توجه به اینکه من هارد رو زیاد تقسیم نمیکنم (نهایت سه یا 4 پارتیشن) اگه همه رو primary کنم (توی همه هارد ها) مشکل خاصی به وجود میاد؟
    مشکلی ایجاد نمیشه . اگر تعداد درایوها زیاد نیست بنظر من بهتره که Primary باشن .

اگه اشتباه نکنم در موقع نصب ویندوز توی حالتی که من پارتیشن بندی میکنم (حالا چه رو هارد اول باشه یا هارد های دیگه) فایل های بوت میرن داخل پارتیشن primary هارد اول و همه سیستم عامل ها از همونجا مدیریت میشن اما وقتی مثلا دو تا primary داشته باشیم فایل بوت کجا میره؟ ایا داخل خود همون پارتیشن قرار میگیره یا بازم میره primary پارتیشن اول هارد اول؟ اگه داخل خودش قرار میگره پس چطوری توی بوت همه سیستم عامل های نصب شده نشون داده میشه؟
    فایلهای مورد نیاز برای بوت سیستم عامل در پارتیشن Primary که Active هستند ذخیره میشوند .

فرض کنید دو هارد دیسک روی سیستم نصب هست اولی دارای پارتیشن Primary و Active هست و دومی پارتیشن Primary داره که Active هم نیست . اگر ویندوز رو روی هارد دیسک دومی نصب کنید بازهم فایلهای مورد نیاز برای بوت روی هارد دیسک اول ذخیره میشه و اگر هارد دیسک اول رو از سیستم جدا کنید ویندوزتان بالا نمیاد .

پارتیشنهای Logical هم هیچوقت Active نمیشوند .

من سر همین روش پارتیشن بندی گیر کردم الان ssd اضافه کردم بقیه هاردها رو هم Logical پارتیشن بندی کردم برا نصب 7 روی ssd مشکل ندارم الا وقتی میخوام xp رو روی هارد مکانیکی نصب کنم خود هارد که درایو primary نداره xp هم ssd رو نمیشناسه موقع نصب و چون کلا براش پارتیشن primary وجود نداره نصب نمیشه
    در مرحله نصب ویندوز و انتخاب پارتیشنها ، یکی از پارتیشنهای Logical هارد دیسک رو برای ویندوز XP انتخاب کنید . فایلهای متفرقه مثل پوشه System 32 و ... روی پارتیشن logical کپی میشوند ولی فایلهای مورد نیاز برای بوت همانطوریکه گفتم روی پارتیشن Primary که Active هستند ذخیره میشوند .

در مورد شناسایی نشدن SSD توسط ویندوز XP (که قطعاً در بایوس به صورت AHCI هم تنظیم شده) ، باید از نسخه هایی SATA Driver دارند استفاده کنید .

از طرفی هارد دوم رو از نو پارتیشن بندی کنم و براش primary درست کنم همون سوال پیش میاد که بوت کجا میره؟ اگه میره داخل همون پارتیشن و با توجه به اینکه سیستم هم فایل بوت هارد ssd رو چک میکنه پس نمیشه xp رو موقع لود سیستم عامل انتخاب کرد؟(مگر اینکه هر دفعه برم تنظمات بایوس رو عوض کنم که کدوم هارد رو چه کنه که ترجیحا نمیخوام این روش رو استفاده کنم)
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
    با تشکر
    همانطوریکه گفتم فایلهای مورد نیاز برای بوت در پارتیشنهای Primary که Active هستند ذخیره میشوند . میتونید پارتیشن Primary هارد دیسک دوم رو هم Active کنید برای نصب ویندوز XP که در اینصورت باید از بایوس اولویت اول بوت رو مشخص کنید .

البته اگر میخواهید اینکار رو انجام بدید پیشنهاد میکنم بجزء یکی از هارد دیسکها بقیه رو از سیستم جدا کنید . پس از اتمام نصب ویندوز XP بقیه هارد دیسکها و SSD رو به سیستم متصل کنید . Win 7 رو هم که روی SSD نصب میکنید و اولویت اول بوت رو هم بذارید روی SSD .

3. 2 کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز mrmmnb's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006

پيش فرض

سلام
    بابت پاسخگویی کاملتون ممنون

مشکلی ایجاد نمیشه . اگر تعداد درایوها زیاد نیست بنظر من بهتره که Primary باشن
    خوب با این حساب الان میزنم هارد رو از سر پارتیشن بندی میکنم و دو تا پارتیشن Primary میسازم
    فقط اینکه من خودم باید دستی Active کنم؟ چون من خودم هیچ وقت توی پارتیشن بندی این کار رو نکردم حدس میزنم موقع نصب ویندوز خود ویندوز این کار رو میکنه حالا دستی با برنامه های پارتیشن بندی میشه Active کرد؟
    باید یکی از پارتیشن های هارد و پارتیشن ssd رو دستی Active کنم؟
    چون اگه ssd رو هم اکتیو نکنم بازم به مشکل بر میخورم برا سون درسته؟(نمیخوتام فایل های بوت سون بره توی پارتیشن هارد)

در مورد شناسایی نشدن SSD توسط ویندوز XP (که قطعاً در بایوس به صورت AHCI هم تنظیم شده) ، باید از نسخه هایی SATA Driver دارند استفاده کنید .
    من از این ویندوز استفاده کردم:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    نوشته درایور sata داره ولی بازم نشناخت ssd رو
    مشکل از این ویندوز هست یا کنترلر sata با ahci فرق میکنه؟ چون برا ssd بایوس حتما باید ahci باشه
    شما خودتون ویندوزی xp میشناسید که موقع نصب ssd رو شناسایی کنه؟ اگه دارید لینکش رو بدید

همانطوریکه گفتم فایلهای مورد نیاز برای بوت در پارتیشنهای Primary که Active هستند ذخیره میشوند . میتونید پارتیشن Primary هارد دیسک دوم رو هم Active کنید برای نصب ویندوز XP که در اینصورت باید از بایوس اولویت اول بوت رو مشخص کنید .

البته اگر میخواهید اینکار رو انجام بدید پیشنهاد میکنم بجزء یکی از هارد دیسکها بقیه رو از سیستم جدا کنید . پس از اتمام نصب ویندوز XP بقیه هارد دیسکها و SSD رو به سیستم متصل کنید . Win 7 رو هم که روی SSD نصب میکنید و اولویت اول بوت رو هم بذارید روی SSD .
    در نهایت اگه نتونم مجبور این کار رو بکنم و هر وقت خواستم وارد xp بشم اولویت هارد رو عوض کنم اما ترجیح میدم مشکل XP رو با ssd حل کنم که جفتشون رو توی یه بوت داشته باشه و درد سر اولویت هارد نداشته باشم
    اما اینم یه مشکل داره پارتیشن ssd اکتیو هست و یکی از پارتیشن های هارد هم اکیتو وقتی دو تا اکتیو باشه مشکلی پیش نمیاد؟

مدیر انجمن های هارد دیسک ata.royalfalcon's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

فقط اینکه من خودم باید دستی Active کنم؟ چون من خودم هیچ وقت توی پارتیشن بندی این کار رو نکردم حدس میزنم موقع نصب ویندوز خود ویندوز این کار رو میکنه حالا دستی با برنامه های پارتیشن بندی میشه Active کرد؟
    در مرحله نصب ویندوز و در مرحله ای که هارد دیسک رو پارتیشن بندی و فرمت میکنید خود ویندوز بطور اتوماتیک اینکار رو انجام میده . خودتان هم بطور دستی با برنامه های مدیریت هارد دیسک و پارتیشن بندی میتونید اینکار رو انجام بدید . حتی با Disk part ویندوز هم میتونید اینکار رو انجام بدید (دکمه Shit +F10 در مرحله نصب ویندوز) .

باید یکی از پارتیشن های هارد و پارتیشن ssd رو دستی Active کنم؟
    چون اگه ssd رو هم اکتیو نکنم بازم به مشکل بر میخورم برا سون درسته؟(نمیخوتام فایل های بوت سون بره توی پارتیشن هارد)
    اگر میخواهید فایلهای بوت هر ویندوز بطور جداگانه روی SSD و HDD ذخیره بشوند باید هم پارتیشن مربوط به SSD رو Active کنید (برای نصب win 7) و هم پارتیشن مربوط به هارد دیسک (برای نصب win XP) .

چند نکته :

1. اگر SSD رو در مرحله نصب win 7 پارتیشن بندی و فرمت میکنید یه درایو 100 مگابایتی بطور اتوماتیک میسازه و اینو Active میکنه . برای اجتناب از چنین حالتی و ساخت یک پارتیشن برای کل فضای SSD ، میتونید با برنامه هایی مثل MiniTool Partition Wizard یه پارتیشن Primary بسازید و اکتیو کنید و سپس مراحل نصب ویندوز رو روی پارتیشن از پیش ساخته شده انجام بدید . یا اینکه SSD به سیستم دیگه ای متصل کنید و از طریق Disk management اقدام کنید . با Disk part هم میتونید اینکار رو انجام بدید .

2. زمانیکه میخواهید ویندوز XP نصب کنید پیشنهاد میکنم SSD رو از سیستم جدا کنید برای اطمینان از اینکه فایلهای بوت ویندوز XP روی HDD ذخیره میشوند .

اما اینم یه مشکل داره پارتیشن ssd اکتیو هست و یکی از پارتیشن های هارد هم اکیتو وقتی دو تا اکتیو باشه مشکلی پیش نمیاد؟
    مشکلی نداره که هم پارتیشن SSD اکتیو باشه و هم یکی از پارتیشنهای هارد دیسک . فقط باید اولویت اول بوت رو در بایوس مشخص کنید.

من از این ویندوز استفاده کردم:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    نوشته درایور sata داره ولی بازم نشناخت ssd رو
    مشکل از این ویندوز هست یا کنترلر sata با ahci فرق میکنه؟ چون برا ssd بایوس حتما باید ahci باشه
    شما خودتون ویندوزی xp میشناسید که موقع نصب ssd رو شناسایی کنه؟ اگه دارید لینکش رو بدید
    در مرحله نصب win XP و در مرحله پارتیشن بندی و انتخاب درایوها ، هارد دیسکها رو شناسایی میکنه ؟ اگر شناسایی میکنه از نظر SATA Driver و یا AHCI نباید مشکلی داشته باشه .

برای برای اطمینان یکبار بذارید روی حالت غیر AHCI و ببینید در لیست درایوها برای نصب ظاهر میشه یا خیر (فقط برای اطمینان هست و لازم نیست شروع به نصب کنید) .

6. 2 کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •