تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 4 از 4

نام تاپيک: تربیع

کاربر فعال انجمن نجوم و اخترشناسی seamack's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    Planet EARTH

پيش فرض تربیع

مطلب زیر رو از یک رپرتاژ مربوط به 2 سال قبل داشته باشید:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    علي اکبر صابري متولد 1317 و مقيم کرمان است. او با مطالعه کتاب‌هايي چون «التفهيم» ابوريحان بيروني، خواجه نصير توسي، «ادوار» ابومعشر بلخي با علم نجوم باستان آشنا شد. وقتي 42 سال پيش به کرمان منتقل شد، مترصد شد تا اين آثار را به زبان قابل فهم امروز درآورد؛ بنابراين کتاب‌ها را گردآوري و به نام «ارمغان نجوم» درخواست چاپ اين کتاب را کرد و اين کتاب منتشر شد.

سپس دوسال بعد جمعي از علاقه‌مندان درخواست کردند تا کتاب به زبان ساده تري بيان شود؛ بنابراين درصدد چاپ کتاب در سال 1352 شمسي برآمد که «اختران لامع» نام گرفت. اين کتاب مورد استفاده دانشگاه تبريز قرار گرفت. کتاب فرهنگ اصطلاحات نجومي، تاليف استاد ابوالفضل مصفا، از دانشگاه تبريز، اقدام به چاپ مجدد آن کرد به نام فرهنگ اصطلاحات نجومي و چند صفحه‌اي از کتاب اختران لامع نيز مورد استفاده قرار گرفت.

البته از کتاب ارمغان نجوم، در کتاب هزارستان دکتر باستاني پاريزي، ياد شده است. اين کتاب مورد توجه نجوم شناسان کشور قرار مي‌گيرد و افرادي چون عبدالله نوبخت، حبيب الله نجومي منجم باشي شيرازي و مشفقي در اصفهان که اهل نجوم بودند اين اثر را مورد تقدير قرار دادند.

او بعدها در سال 1360 کتاب ادوار جهان خلقت را منتشر کرد و سال 1371 کتاب تاريخ نجوم ملل را به چاپ رساند که نجوم ملت‌ها را در گذر تاريخ مورد بررسي قرار داده است. نجوم ايران باستان، بابل قديم، يونان، امريکاي لاتين و آمريکاي مرکزي و آنچه اعتقادات و فرهنگ نجومي ملت‌هاي آنها مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد.
    و کتاب پنجم که خلاصه مطالب نجومي است به نام آثارالباقيه در سال 1378 منتشر مي‌کند. که درباره ايجاد نوروزهاي ملل جهان است. گفت‌وگو با اين استاد نجوم را پذيرا باشيد...

• جناب صابري، منظور از نوروز‌هاي جهان چيست؟

هر ملتي براي خود، آغاز سالي دارد. و اين آغاز سال از يک مبدأ گرفته شده است که سرانجام به امروز رسيده است. مثلا اعراب تاريخ هجري قمري را در نظر مي‌گيرند. از روي قمر سالش تغيير مي‌کند. سال آنها گردان است و براي خودش آغاز سالي دارد. براي مثال طبق نقويم اسکندري شما سال 365 روز 6 ساعت تمام را داريد. ايران باستان چنين بوده است. سال ناقصه يزدجردي 365 روز بوده است. اين موارد همينطوري براي روند شدن وضع نشده است. اين موارد عامل سماوي هم داشته است؛ يعني سياراتي بوده‌اند که دور آنها 365 روز بوده است و بر اساس حركات افلاك اين سال‌ها تنظيم شده است. متاسفانه اگرچه امروزه سال اسكندري آغاز سالش معلوم است و آن 21 مهرماه است اما سال ايران باستان را نمي‌دانيم كي آغاز 365 روز و 6 ساعت تمام بوده است.

• يعني نتوانستيد محاسبه كنيد؟

نتواستم اما ما در تقويم‌ها 365 روز آن را داريم. برخي 2 امرداد ماه را آغاز سالش معين كرده‌اند. اما منظور من از ايجاد نوروز‌ها يعني شناسايي ابتداي سال‌هاست. حالا چه سال‌هاي گردان و چه سالهاي شمسي خودمان. و چه سال‌هاي ميلادي. حتي سالهاي ميلادي به اندازه 3 دقيقه و بيست ثانيه از سال شمسي ما بيشتر است. خوب اين موارد با حركات سيارات ارتباط دارد كه من در تحقيقات خودم به نتايجي هم رسيده ام.

• الان وضعيت نجوم در كشور در چه وضعيتي است؟

بخش فيزيك دانشگاه، تدريس آن را بر عهده دارد. ولي جنبه هيئت آن مورد تدريس قرار مي‌گيرد. يعني آسترونومي را درس مي‌دهند و نه آسترولوژي. هدف من اين است كه بايد آسترونومي با آسترولوژي تدريس شود ونتيجه‌اي هم از اين حركات سماوي اخذ شود.

• امروزه سردمدار آسترولوژي در دنيا كدام كشورها هستند؟

در هند، آمريكا و انگلستان هم تدريس مي‌شود ولي در ايران به آن صورتي که بايد آناليز شود و همزمان با فرمول و تاثيرات بيان شود، کمتر کار شده است. مثلا فرض کنيد در پزشکي سنتي خاصيت گل گاو زبان را بيان مي‌کنند، در حالي که خاصيت شمس در آسمان مغفول مانده است. نيروي جاذبه ماه در جذر و مد‌ها اثر دارد. همين طور که شناخت جاذبه و شناختن وقت و زمان از دو کوکب خورشيد و ماه منتج مي‌شود و براي هنگام فرائض ديني به کار مي‌آيد نه تنها براي اين امر، بلکه از نظر جامعه شناسي براي زلزله‌ها و تحرکات زمين قابل بررسي است.

• درباره زلزله در کتاب ادوار جهان خلقت، بررسي‌هايي داشتيد؛ در اين باره صحبت بفرماييد.

من 60 منحني زلزله در 60 سال اخير پيش از انتشار اين کتاب را بررسي کردم. مدار سيارات را نوشتم؛ اينكه چه زماني اين زلزله‌ها روي داده است و چه مكاني روي داده است را قيد كرده‌ام.

• بررسي شما نگاه به قهقراست، آيا مي‌شود زلزله‌ها را به گونه‌اي با حركات اجرام سماوي پيش بيني كرد؟

بله. وقتي ضابطه و فرمولي را ارائه مي‌دهيم، چه براي گذشته چه براي آينده مي‌توان نظر داد.

• براي آينده شما براي تهران زلزله‌اي مشاهده مي‌كنيد؟

براي تهران خطر زلزله‌اي به آن صورت در 10 سال آينده وجود ندارد. شايعه‌ها بي اساس است. يك سري ضوابطي گذاشته شده است، همانطوري كه يك سري ضوابط براي جذر و مد‌ها داريم.

• زودترين زلزله‌اي كه براي فلات ايران متصور هستيد از نظر آسترولوژي، در كجا رخ خواهد داد؟

ظاهرا اگر اشتباهي در محاسبات نكرده باشم، قراني از زحل و مريخ در برج ميزان قرار بگيرد، تحقيق من اعلام مي‌كند كه امكان بيشتري در محيط كرمان وجود دارد كه محل سكونت من در كرمان هم هست!

• چه زماني؟

همين امسال نزديك به يك ماه ديگر. زحل با مريخ در ميزان مقارن مي‌شود و علت آن هم اين است كه موضع ماه گرفتگي و خورشيدگرفتگي‌ها در تيرماه است. در برج سرطان در زاويه نود درجه كه مي‌شود برج ميزان. و من زواياي نود درجه آن و نمودارهاي آن را ترسيم كرده‌ام.

• واضح‌تر مي‌فرماييد؟

وقتي بين دو جرم سماوي، نود درجه فاصله بشود، مثل تربيع اول بشود، خورشيد و ماه، مثل زلزله چين در دوسال پيش. ارديبهشت ماه در تربيع اول زلزله چين رخ داده است. ماه آمده است در زاويه نود درجه در فاصله محور خورشيد پيدا كرده است نشانگر زلزله است. حال اگر اين زلزله‌ها در زاويه نود درجه زحل باشد ترجيح دارد. من زلزله بم را پيش از وقوع نمودارش را ترسيم كرده بودم. بم، مريخ در حمل بوده در لحظه وقوع زلزله، و زحل در چهارم بوده و ماه هم در چهارم برج ذنب بوده است. زلزله طبس را هم نمودارش را دارم و ديگر زلزله‌هاي معروف. بويين زهرا و بيرجند.

• زلزله هاييتي را هم بررسي كرده‌ايد؟

معمولا تجربه‌اي كه من دارم يك ماه بعد از آتشفشان، زلزله هم خواهد بود و همچنين بارندگي‌ها و سيلاب‌هاي بسيار شديد كه در يك منطقه واقع مي‌شود، بعد آن متعاقبا زلزله در جاهاي ديگري رخ مي‌دهد.

• اين تظاهرات باليني خود زمين است ما داشتيم درباره آسترولوژي صحبت مي‌كرديم. آيا در 10 سال اينده از نظراسترولوژي پديده قابل تأملي داريم؟

خير هرچند كه من طالع تهران را نمي‌دانم. طالع برخي از شهرها را من ندارم. مثلا در كتاب التفيهم ابوريحان بيروني، مي‌نويسد برج ميزان منسوب به كرمان هم هست. يا مي‌نويسد عطارد و جدي منسوب به هند است. يا مي‌نويسد شمس و دلو منسوب به فارس است.

• چه ميزان از اين مباحث به خرافات نزديك است؟

براي من اين مباحث از خرافات تفكيك شده است. وقتي مشاهد ه مي‌کنيم که واقعيات با نمودار‌ها منطبق مي‌شود، به درستي آن پي مي‌بريم. يعني بر اساس تجربه هم بوده است.

• درباره بحث طالع مواليد چه نظري داريد؟

هر مولودي خود يک طالع مستقل دارد. مواليد در بروج دوازده گانه قرار مي‌گيرند که اجرام اسماني بر آنها اثر مي‌گذارند. الان که مي‌گوييم زحل در ميزان است کليه مواليدي که داراي طالع ميزان هستند، نه بروج ديگر بيشتر متاثر مي‌شوند.

• جداي از اين بحث پرسش من اين است که چرا دانشمندان مثلا دانشگاه کپلر بر اساس علم آسترولوژي خبر از وقوع زلزله نمي‌دهند؟ با توجه که رسانه‌ها در آنجا مدعي آزادي بيان هستند، ما هيچ نتيجه علمي از اين نوع پيشگويي‌ها مشاهده نمي‌کنيم.

احساس مي‌کنم نوعي محافظه کاري از طرف خود دانشمندان اين رشته وجود داشته باشد.
    در نجوم هند آسترولوژي تحقيق مي‌شود ولي شايد تمرکز آنها به جاي زلزله بر روي طالع افراد بوده است.
    12 برج ديگر طالع را شايد کمتر مورد توجه قرار داده‌اند.

• ما در هاييتي مرگ تلخي را شاهد بوديم. آيا محافظه کاري دانشمندان کشورهاي ديگر تا به اين اندازه است؟

من اطلاعي ندارم و تحقيقات خودم را ارائه مي‌کنم. نمي‌دانم آنها چه کرده‌اند. البته من بيشتر ميل به پيدا کردن قواعد زمان و مکان زلزله داشتم تا پيش بيني. من در پيش بني نمي‌توانم دقيقا بگويم در کجا رخ مي‌دهد.

• نظر شما با توجه به علمي که داريد، درباره جبر واختيار چيست؟

نه جبر است و نه اختيار؛ بلکه بين الامرين است. خدا افسارمان را بر گردنمان نينداخته است که هر کاري که بخواهيم بکنيم، ولي درعين حال جبر مطلق هم نيست. قادر نيستم جلوي فرارسيدن زمستان را بگيرم اما مي‌توانم خود را آماده زمستان کنم.

• گويا با توجه به اهميت صحت و سقم مناسبت‌هاي مذهبي بر اساس تقويم قمري و انطباق با تقويم شمسي، تقويم امسال را نيازمند به تصحيح مي‌دانيد؟

براي فرايض ديني، اسلام دستور جامع دارد و تابع جماعت است. يدالله مع الجماعه. خدمت حضرت امام صادق (ع) روايت است که عرض شد که آيا امروز عيد فطر است؟ ايشان گفتند برويد ببينيد خليفه چه مي‌کند. آيا عيد گرفته است يا خير؟ مسلمانان در يک روز متحد و منسجم عيد مي‌گيرند. اين مساله با حساب فرق مي‌کند.
    ولي بحث من بر سر اين است که اختلاف تقويم حل شود. تقويم بايد اصلاح شود. تقويم سال گذشته ايران را هفت درجه کشيدند جلو و بازهم اختلاف دارد.

• يعني چه؟

اگر آمده‌اند به فرض در سال 1388 قمر در موضع 20 درجه دلو بوده امسال آمده‌اند همان را 7درجه کرده‌اند يعني 27درجه کرده‌اند، باز هم به اختلاف برخورد کرده‌ايم.

• اين منجر به چه مي‌شود؟ يعني اگر فردا به فرض عيد قربان باشد، يعني از لحاظ تقويمي منطبق نيست؟

عرض کردم که از لحاظ ديني ما صحبت نمي‌کنيم، بلکه از نظر اجرام سماوي منطبق نيست؛ اختلاف ايجاد شده است.

• خوب اين باعث اختلاف بين مسلمين نمي‌شود؟

خير، اسلام دين جماعت است. وقتي شما فرادا نماز مي‌خوانيد بعد امام جماعت وارد مي‌شود نماز را به اين امام اعاده مي‌کنيد. يک عيد بايد باشد نه 10 تا عيد. اگر همگان از يک عيد تبعيت کنند چه اشکالي دارد؟

• چه چيز باعث شد که چنين اختلافي در تقويم قمري را دريابيد؟

از نظر علمي روز سيزده رجب امسال اعلام شد که ماه گرفتگي حادث شده است. و البته ماه هم گرفته بود. ولي مسأله اين است که ماه تا بين زمين و خورشيد قرار نگيرد، ماه گرفتگي انجام نمي‌شود و تا زمين بين خورشيد و ماه قرار نگيرد، خورشيد نمي‌گيرد.
    حالا وقتي زمين بين خورشيد و ماه قرار گرفت، خسوف رخ مي‌دهد. پس بايد نيمه کاملي باشد؛ يعني نيم صفحه‌اي به وجود آمده باشد که زمين وسط باشد. اشتباه از علما نيست و دعوايي مذهبي نيست بلکه بحث ما دانش نجوم است. صحبت من اين است.

يعني امروز بايد سه شنبه 8 تيرماه 1389 معادل 18 رجب 1431 هجري قمري باشد که معتقدم به اشتباه 16 رجب درج شده است.
    يعني هر روز قمري ماه 30 تا 12 درجه از خورشيد فاصله مي‌گيرد تا دوباره در دور مجدد تقارن با خورشيد پيدا کند. امروز که 17 روز تمام از ماه گذشته است، 17 تا 12 درجه به زاويه خورشيد بايد اضافه شود.

طول ماه قمري دقيقا 29 روز و 12 ساعت و 44 دقيقه است. البته اين ميانگين است و نوسان هم دارد. مثل ماه‌هاي شمسي که نوسان دارد مثل روز و شب که در تابستان و بهار نوسان دارد اما اين نوسانات خيلي زياد محسوس نيست. روزي 12 درجه ميانگين است و اگر تند حرکت کند، اگر 13 درجه کند حرکت کند، روزي 11 درجه فاصله مي‌گيرد.

از: سایت خبری تابناک
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    اکنون پس از وارد کردن مکان و تاریخ و ساعت وقوع زمینلرزه اخیر در اطراف تبریز در یکی از نرم افزار های نشاندهنده آسمان, به شکل زیر میرسیم:

که حاوی 4 تر بیع : زهره با اورانوس - پلوتو با اورانوس - راس یا گره صعودی ماه با نپتون و مریخ باخط افق بالا رونده(نیمه بالایی آسمان و نیمه پایینی زمین اند) با علامت مربع قرمز هست; بطوریکه همگی بصورت همزمان از افق شرقی بسوی ناظر در حال نزدیک شدن هستند.

بنده هیچ آشناییی با شخص مذکور و درستی یا نادرستی کار های ایشون ندارم ; اما معتقدم اون چیزی که امروزه در دنیا با نام تنجیم از اون یاد میشه نیازمند توجه و بازنگری دقیق علمی است.
    Last edited by seamack; 13-08-2012 at 01:38.

حـــــرفـه ای مرتضی nvcd's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    بابل

پيش فرض

اصولا علومی که بر اساس حدس و گمان باشد و بعضی وقتها راست و بعضی وقتا نادرست و یا شاید بدون جواب باشد کمتر مورد توجه قرار میگیرد ... مثلا قانون نیوتن همیشه و همه جا یک چیز را میگوید چه نیوتن باشد چه نباشد ...

ولی چنین حرف هایی معمولا ( نه همیشه ) بعد از وقوع موضوع قوانین خود را به رخ می کشند ... هرچند نمی توان به وضوح همه چیز را رد کرد ... چون حداقل یاد گرفتم بگویم همه چیز را نمی دانم !

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    Planet EARTH

پيش فرض

داشتم به نرم افزار فوق دیتا می دادم ; گفتم تاریخ معروف 21 دسامبر امسال رو هم جهت دیدن نقشه بنویسم. با نقشه زیر روبرو شدم:

با توجه به شرح مقاله اول این تاپیک مربوط به نقش زاویه تربیع ; اشتراک فیمابین رو بیابید.

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    Planet EARTH

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •