تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 26 1234511 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 253

نام تاپيک: راهنمای انتقال سند و پلاک خودرو

ناظر انجمن اتومبیل mohamad skystar's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010
    محل سكونت
    Under SKY City

پيش فرض راهنمای انتقال سند و پلاک خودرو

راهنمای انتقال سند خودرو

از آنجایی که در طی دوران فعالیتم در انجمن اتومبیل کاربران زیادی چگونگی نقل و انتقال سند خودرو را مطرح کردن تصمیم گرفتم این مقاله را که در

مجله ماشین نوشته شده بود برای کاربران عزیز در این تاپیک بازنویسی کنم. امیدوارم این مطالب کمک شایانی به کاربران عزیز انجمن بکنه.

اگر تمایل به خرید و فروش خودرو دارید لازم است با اگاهی لازم نسبت به این کار مهم اقدام کنید.

ابتدا بهتر است با اصطلاحاتی که در این رابطه زیاد شنیده میشود آشنا شوید.

بنچاق

به زبان ساده اوراق مخصوصی است که از طرف قوه قضاییه در اختیار دفاتر اسناد رسمی قرار میگیرد

که دارای شماره مسلسل بوده و نیز رمزگذاری شده است.اسناد تنظیمی از سوی دفاتر اسناد رسمی ابتدا

روی بنچاق چاپ شدهسپس در دفتر مخصوص نگاشته شده و به امضاء خریدار و فروشنده میرسد.

لذا بنچاق است که به عنوان سند مالکیت خودرو به خریدار محترم تسلیم میگردد.

اما سند کمپانی یا سند شرکتی یا برگ سبز گمرگ ( ویژه اتومبیل های وارداتی ) برگه ای است بعضا با نشان هولوگرام که

از سوی کارخانه سازنده و یا گمرگ به شخص ماکل اول وسیله نقلیه در ایران داده میشود.

مندرجات این برگ شامل مشخصات کامل وسیله نقلیه اعم از نوع/سیستم/شماره شاسی و غیره به علاوه مشخصات کامل مالک اولیه خودرو است.

ارزش سندی بنچاق و برگه کمپانی به لحاظ حقوقی یکسان است و هردو دال بر مالکیت قطعی است اما شناسنامه

مالکیت یا اصطلاحا برگ سبزخودرو سند مالکیت نیست.

شناسنامه خودرو ورقه ای چاپی سبز رنگی است که بعد از اقدام به تعویض پلاک خودرو در مراکز تعویض پلاک از سوی اداره راهنمایی و رانندگی

به خریدار تسلیم میشود و فاقد ارزش سندی ( به لحاظ مالکیت ) است

خریدار بعد از انجام تشریفات تعویض پلاک در مراکز مربوطه به دریافت شناسنامه مالکیت و برگ تاییدیه نقل و انتقال می بایست به همراه فروشنده

در دفترخانه رسمی حاضر شده و سپس مبادرات به انتقال قطعی خودرو کنند. نکته قابل تامل این است که تاییدیه نقا و انتقال و نیز شناسنامه مالکیت

هیچکدام سند رسمی مالکیت نیست.

تاییدیه نقل و انتقال خودرو چیست ؟

برگه ای است در ابعاد A4 دارای مشخصات کامل خودرو , مشخصات کامل خریدار و فروشنده با قید مهلت دوماهه در ان به لحاظ اعتبار مدت تاییدیه

و ارائه اصل آن به دفاتر اسناد رسمی که برای نگهداری در پرونده تشکیل شده الزامی است.

مدارک مورد نیاز جهت تنظبم سند قطعی

- به همراه داشتس اصل شناسنامه و کارت ملی اشخاص برای احراز هویت و جلوگیری از فروش مال غیر.( در حال حاضر ارائه کارت پایان خدمت سربازی برای انجام معاملات الزامی نیست )

- ارائه شناسنامه مالکیت خودرو ( برگ سبز )

-ارائه اصل سند شرکتی ( کمپانی) یا برگ سبز گمرکی ( ویژه خودروهای وارداتی )

- ارائه بنچاق یا بنچاق های فبلی خودرو

- ارائه مفصا حساب عوارض سالیانه پرداختی در دفاتر خدمات الکترونیکی شهر

- ارائه بیمه شخص ثالث خودرو و با اعتبار تاریخ ان

- ارائه اصل تاییدیه نقل و انتقال صادره از مراکز تعویض پلاک

نکته قابل تامل اینکه دریافت مفاصای مالیات بر مشاغل در حیطه وظایف دفاتر اسناد رسمی نیست و صرفا دفاتر مکلف به تذکر هستند لذا

در هنگام خرید خودروهای وانت بار و یا با کاربری مشابه خریدار محترم حتما باید از فروشنده تسویه حساب کامل مالیات بر مشاغل رو مطالبه کند و به علاوه دریافت خلافی و ارائه ان به دفترخانه محمل

قانونی ندارد و دفاتر اسناد رسمی هم اکنون تکلیفی بر دریافت ان ندارند.اگرچه فروشنده و خریدار در تعویض پلاک نیازمند آن هستند.

هرینه های مربوط به تنظیم سند خودرو

- مالیلت بر نقل و انتقال واریزی به حساب دولتی ( حدود 50% از هزینه سند )

- حق الثبت ( واریزی به حساب قوه قضاییه )

- حق التحریر ( پرداختی به حساب دفترخانه )

به عنوان مثال :

هزینه سند خودروی سواری پژو 206 تیپ 2 مدل 1391 به قرار ذیل است :

مالیات نقل و انتقال : 145 هزار تومان

حق الثبت : 72 هزار و 500 تومان

حق التحریر : 76 هزار تومان

اصولا پرداخت هزینه مربوط به انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی بر عهده فروشنده است.

وکالت فروش خودرو چیست ؟

سند وکالت خودرو سندی است که طی آن وکیل ( گاهی همان خریدار وسیله نقلیه ) به نیابت و نمایندگی از شخص موکل ( فروشنده )

با اختیارات انجام امور کاری و اداری ( تعویض پلاک و غیره ) خواهد توانت خودروی موضوع سند وکالت فروش را به مالکیت خودرو یا هر شخصی حقیقی یا حقوقی

بسته به اختیارات وکالت ) انتقال دهد.

این سند به صورت مدت دار یا تراضی ( رضایت ) طرفیت تنظیم شده و یا به صورت بلاعزل از ناحیه موکل تنظیم میگردد.

منظور از بلاعزل این است که موکل هیچگاه قادر نخواهد بود وکیل رو از سمت وکالت سند عزل کند مگر به استعفای وکیل

به لحاظ حقوقی , عقد وکالت عقدی جایز است و خصیصه این عقود این است که با فوت یا حجر ( جنون , سفاهت ) طرفین عقد از بین میرود ولو به صورت بلاعزل تنظیم شده باشد.

هزینه تنظیم سند وکالت خودرو متفاوت از سایر وکالت هاستو شامل مالیات نقل و انتقال و حق الثبت میگرددلیکن حق التحریر دریافتی همان حق التحریر مقرر در قانون برای تنظیم سند و کالت است.

مثال :

شخص ( الف ) از شخص دیگری ( ب ) دارای وکالت فروش وسیله نقلیه استو در هنگام تعویض پلاک خودرو اقدام به تعویض پلاک جدید به نام ( ج ) میکند.

آیا هنگام انتقال سند قطعی در دفترخانه شخص ( ج ) میباست هزینه جدیدی در دفترخانه پرداخت کند با اینکه هزینه ها طبق سند وکالت فروش ( الف ) و ( ب ) پرداخت شده است ؟؟

در اینجا نکته ای را باید خاطر نشان کنیم و آن اینکه چنانچه شخص ( ب ) اتومبیل را به نام خود تعویض پلاک کرده و در دفترخانه نیز اتومبیل را به نام خود انتقال قطعی میداد نیازی به

پراخت هزینه نبود لیکن چون اتومبیل را به نام ( ج ) تعویض پلاک کرده و قصد انتقال به ( ج 9 را هم دارد الزاما میبایست هزینه نقل و انتقال و نیز حق الثبت خودرو را مجددا پرداخت کند.

تائیدیه نقل و انتقال بیشتر از 2 ماه اعتبار ندارد.کلیه مدارک لازم برای تنظیم سند قطعی جهت تنظیم سند وکالت فروش نیز لازم است.کارت سوخت اتومبیل نیز جزء مدارک لازم برای تنظیم سند قطعی

یا وکالت فروش خودرو است.

کلیه هزینه ها عرفا به عهده فروشنده بوده قانونا نیمی از حق التحریر به عهده خریدار و بقیه به عهده فروشنده است. ولی در نهایت هر آنچه بین طرفین فروشنده و خریدار توافق شده باشد.

بهای اوراق مصرفی نیز مبلغ ناچیزی است که در تنظیم سند به حسال واریز خواهد شد.

اما در مورد وکالت فروش , چند مورد نیاز به تصریح دارد : بحث مدت برای وکالت فروش فقط مربوط به مهلت تعویض پلاک خودرو است و برای تنظیم سند قطعی بعد از تحویل پلاک نیست.

برابر با قانون جدید هزینه وکالت فروش عینا برابر با سند قطعی است و وکیل ( خریدار ) اگر اتومبیل را به نام خود تعویض پلاک کند , بعد از تعویض پلاک باید 5 هزار ریال حق الثبت , تمامی حق التحریر

وبهای اوراق را مجدادا پرداخت کند و در واقع مالیات نقل و انتقال چون در زمان تنظیم سند وکالت فروش پرداخت شده استکلا معاف است که به اشتباه گفته شده بود : خریدار نباید هزینه ای بپردازد.

به عنوان مثال در مورد 206 تیپ 2 مدل 1391 هزینه تنظیم سند قطعی بعد از تحویل پلاک حدود 802 هزار ریال خواهد بود .

در این موارد وکیل با اطلاع از هزینه هایتنظیم سند قطعی بعد از تعویض پلاک هزینه مربوطه را از فروشنده مطالبه مبکند.

ولی اگر وکیل خودرو را به نام شخص دیگری تعویض پلاک کند باید تمامی هزینه سند قطعی شامل حق الثبت و حق التحریر و بهای اوراق مصرفی و مالیات نقل و انتقال را مجددا پرداخت کند.

در پایان توصیه میشود در هنگام خرید خودرو جهت جلوگیری از ترفندهای شیادان و کلاهبرداران حتما با افراد خبره و یا کارشناس اسناد مشورت کنید تا شما را از صحت و سقم

اسناد ارائه شده از ناحیه فروشنده مطلع کند.

به نقل از مجله ماشین چاپ مهرماه 1391

بازنویسی توسط mohamad skystar

91/7/3

Last edited by mohamad skystar; 27-11-2012 at 12:28.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Dec 2006
    محل سكونت
    Kashan

پيش فرض

ممنون دوست عزيز اما يه سئوال! اگه يه خودرو رو فروش فوري بخري و حواله بهت بدن بعد صبر كني تا دعوتنامه بياد حالا بخاي دعوتنامه رو بفروشي مراحل چطوريه؟
    در ضمن خودرو تيبا هستش
    مرسي
    Last edited by lovelykid; 21-01-2013 at 08:00.

تاريخ عضويت
    Dec 2010
    محل سكونت
    Under SKY City

پيش فرض

ممنون دوست عزيز اما يه سئوال! اگه يه خودرو رو فروش فوري بخري و حواله بهت بدن بعد صبر كني تا دعوتنامه بياد حالا بخاي دعوتنامه رو بفروشي مراحل چطوريه؟
    در ضمن خودرو تيبا هستش
    مرسي
    تو تاپیک خودش مطرح کنید دوست من

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

داره خودمونی میشه aso.pas.86's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2008

پيش فرض

سلام. لطفا کمکم کنید.
    ببینین من میخوام یه ماشین کارکرده بگیرم و اینو میدونم که اول باید برم راهنمایی برا فک پلاک و بعد محضر.
    حالا سوال من اینه که بعد از به نام من شدن ماشین چقدر طول میکشه تا تمام مدارک ماشین (مثل کارت ماشین,بیمه,سند و...)به نام خودم صادر بشه؟؟؟؟
    یا به صورت دیگه من چه مدت بعد از به نام شدن ماشین به نام خودم میتونم به یکی دیگه بفروشم؟؟؟
    واقعا ممنون میشم کمکم کنین.
    با تشکر.

تاريخ عضويت
    Dec 2010
    محل سكونت
    Under SKY City

پيش فرض

مالکیت خودرو با سند تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی محقق می شود

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد که احراز مالکیت خودرو در مراجع قضایی بر اساس تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی صورت می‌گیرد.محمد مهدی انجم شعاع گفت: مالکیت خودرو با سند تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی محقق می‌شود و اگر
    در مالکیت خودرو اختلافی پیش آید، صرف تعویض پلاک به هیچ وجه در مراجع قضایی به عنوان سند مالکیت محسوب نمی‌شود و اعلام راهنمایی و رانندگی به عنوان مالکیت خودرو، قابل پذیرش نیست.

وی با بیان این‌که «راهنمایی و رانندگی و دفاتر اسناد رسمی وظایفی برعهده دارند که هیچ یک نمی‌توانند عهده‌دار وظیفه دیگری باشند» ادامه داد: این دو نهاد به هم مرتبط هستند اما جایگزین یکدیگر نیستند.
    وی در ادامه با اشاره به این‌که «شناسنامه مالکیت خودرو که توسط نیروی انتظامی صادر می‌شود، حکم سند رسمی انتقال را ندارد و مالکیت خودرو تنها با سند رسمی تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی ثابت می‌شود» ادامه داد: راهنمایی و رانندگی و دفاتر اسناد رسمی وظایفی برعهده دارند که هیچ‌یک نمی‌توانند عهده‌دار وظیفه دیگری باشند.
    معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک تاکید کرد که این دو نهاد به هم مرتبط هستند اما جایگزین یکدیگر نیستند.
    وی با اشاره به ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، افزود: در این قانون تصریح شده که نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انتقال امکان‌پذیر است.
    وی با نادرست خواندن توجیهات مسوولین نیروی انتظامی مبنی بر آن‌که سند صادره آن‌ها سند رسمی است، اظهار کرد: از منظر سند مدنی، اسناد تمام ادارات در محدوده قانونی خود سند رسمی محسوب می‌شود اما این اسناد، سند رسمی انتقال محسوب نمی‌شوند.
    انجم شعاع، کارت شناسایی مالکیت خودرو را مشابه کارت ملی که از سوی سازمان ثبت احوال یا پروانه ساختمانی که توسط شهرداری صادر می‌شود، دانست و گفت: آن‌چه راهنمایی و رانندگی صادر می‌کند، شناسنامه مالکیت خودرو است که در مقام ایفای وظیفه خود آن را صادر کرده اما سند رسمی انتقال نیست.
    وی در توصیف سند رسمی انتقال، گفت: سند رسمی انتقال آن چیزی است که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود و در آن علاوه بر مشخص بودن فروشنده، خریدار، مورد و مبلغ معامله، شروط معامله، حق فسخ یا خیارات مربوط به آن درج می‌شود که ممکن است با وکالت دیگری یا اصالت شخص باشد.
    وی صدور سند رسمی انتقال مالکیت را در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی دانست و تصریح کرد: در ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز آمده که دفاتر اسناد رسمی قبل از تعویض پلاک خودرو حق تنظیم سند انتقال خودرو را ندارند و این به معنی واگذاری تنظیم سند رسمی انتقال به دفاتر اسناد رسمی است.
    انجم شعاع، تعویض پلاک قبل از تنظیم سند رسمی انتقال را اشکال این ماده قانونی بیان کرد و گفت: این‌که از مردم خواسته شود قبل از تنظیم سند رسمی به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند، ایراد قانونی است؛ چراکه چگونه هنوز فردی که مالک خودرو نشده، پلاک خود را روی خودرو نصب می‌کند و شناسنامه مالک هم به نام او صادر می‌شود.
    وی با تاکید بر لزوم اصلاح این ماده قانونی، ادامه داد: باید در تنظیم آیین‌نامه جدید این ماده، به شکلی سازوکار پیش‌بینی شود که بعد از انتقال مالکیت خودرو با تنظیم سند رسمی انتقال، شناسنامه مالکیت خودرو و تعویض پلاک صادر شود.
    وی به مردم هشدار داد که مراجعه به راهنمایی رانندگی، تعویض پلاک خودرو و صدور برگ سبز و کارت شناسنامه خودرو به معنی مالکیت آن‌ها بر خودرو نیست.
    معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک ادامه داد: آن‌چه در راهنمایی و رانندگی صادر می‌شود، سند انتقال خودرو نیست، بلکه شناسنامه مالکیت خودرو است.
    وی با اشاره به ایجاداختلاف بر مالکیت خودرو بعد از تعویض پلاک به عنوان یکی از نتایج انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی، گفت: در این صورت مراجع قضایی دارنده سند رسمی انتقال، برگ فروش کارخانه یا برگ واردکننده خودرو را ملاک مالکیت قلمداد کرده و حکم به دارنده این اسناد خواهند داد.
    وی اجرای احکام در توقیف اموال را دیگر مورد مشکل‌ساز انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی دانست و افزود: اگر انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی ثبت نشود، اجرای احکام مالک اولیه را به عنوان مالک اصلی خواهد شناخت و در توقیف یا شناسایی اموال دچار مشکل خواهد شد.
    انجم شعاع با بیان آن‌که «احصای ماترک متوفی از دیگر گلوگاه های مشکل ساز انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی انتقال است»، گفت: در زمان فوت متوفی اگر سند نقل و انتقال خودرو در دفاتر سند رسمی تنظیم نشده باشد، مراجع قضایی آن را از اموال متوفی ندانسته و به عنوان ماترک به حساب نمی‌آورند.
    وی بار دیگر توجیهات ارایه شده توسط نیروی انتظامی را فاقد جنبه قانونی دانست و از رسانه‌ها خواست با اطلاع‌رسانی دقیق از وقوع مشکلات عدیده حقوقی برای شهروندان جلوگیری کنند.

منبع : مجله ماشین 91/11/18

6. این کاربر از mohamad skystar بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    شيراز

پيش فرض

سلام دوستان

يه سوال داشتم كه ذهنم رو مشغول كرده

فرض كنيد من مي رم يه شهر ديگه و يه خودرو رو مي خوام خريداري كنم بالفرض من شيرازم و مي رم اصفهان يه خودرو رو بخرم و آيا من مي تونم همون اصفهان پلاكش رو عوض كنم يا بايد بيام شيراز پلاكش رو عوض كنم؟؟؟

اگر نشه تو اصفهان پلاكش رو تعويض كنم از كجا معلوم خودرو رو بيارم شيراز و مشكل پيدا نكنه؟؟؟!!!‌( ماشين قديمي هست و پلاك قديم هست )

با تشكر

تاريخ عضويت
    Dec 2010
    محل سكونت
    Under SKY City

پيش فرض

سلام دوستان

يه سوال داشتم كه ذهنم رو مشغول كرده

فرض كنيد من مي رم يه شهر ديگه و يه خودرو رو مي خوام خريداري كنم بالفرض من شيرازم و مي رم اصفهان يه خودرو رو بخرم و آيا من مي تونم همون اصفهان پلاكش رو عوض كنم يا بايد بيام شيراز پلاكش رو عوض كنم؟؟؟

اگر نشه تو اصفهان پلاكش رو تعويض كنم از كجا معلوم خودرو رو بيارم شيراز و مشكل پيدا نكنه؟؟؟!!!‌( ماشين قديمي هست و پلاك قديم هست )

با تشكر

سعی کنید پلاک های قدیمی رو تو شهر خودتون تعویض کنید
    اگرچه اصفهان هم باشه مشکلی نداره
    شما اگر اومدین اصفهان مرکز شماره گذاریش تو جاده شیراز( پل راه آهن ) هست یعنی سر راهتونه میتونی
    چند دقیقه توقف کنی و بپرسی

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    شيراز

پيش فرض

سعی کنید پلاک های قدیمی رو تو شهر خودتون تعویض کنید
    اگرچه اصفهان هم باشه مشکلی نداره
    شما اگر اومدین اصفهان مرکز شماره گذاریش تو جاده شیراز( پل راه آهن ) هست یعنی سر راهتونه میتونی
    چند دقیقه توقف کنی و بپرسی
    دوست عزیز

ببینید من ساکن شیراز هستم و می خوام یه ماشین با پلاک اصفهان از یه نفر تو اصفهان بخرم حالا برای به نام زدن و تعویض پلاک آیا می شه تو اصفهان پلاک شیراز گرفت یعنی آدرس شیراز داد یا نه؟؟؟!!!‌ فرض کنید پلاک طرف هم پلاک جدید باشه نه قدیم

اگر باید وکالتنامه بده که تو شیراز ببرم تعویض پلاک اومدیم ماشین رو بردم تعویض پلاک ایراد گرفتن که سریالش فلان مشکل داره و ایراد داره حالا من پول ماشین هم پرداخت کردم چه باید بکنم؟؟!!!

با تشکر

تاريخ عضويت
    Dec 2010
    محل سكونت
    Under SKY City

پيش فرض

دوست عزیز

ببینید من ساکن شیراز هستم و می خوام یه ماشین با پلاک اصفهان از یه نفر تو اصفهان بخرم حالا برای به نام زدن و تعویض پلاک آیا می شه تو اصفهان پلاک شیراز گرفت یعنی آدرس شیراز داد یا نه؟؟؟!!!‌ فرض کنید پلاک طرف هم پلاک جدید باشه نه قدیم

اگر باید وکالتنامه بده که تو شیراز ببرم تعویض پلاک اومدیم ماشین رو بردم تعویض پلاک ایراد گرفتن که سریالش فلان مشکل داره و ایراد داره حالا من پول ماشین هم پرداخت کردم چه باید بکنم؟؟!!!

با تشکر
    برات پرسیدم
    گفتن مشکلی نداره شما اومدی اصفهان ماشین خریدی همین جا میتونی کارای فک پلاک و انتقال سند رو انجام بدی پلاک شیراز رو هم بهت میدن طبق آدرسی که شما میدی.
    در ضمن کمی از پول ماشین رو باید نگهداری و بعد از فک پلاک پرداخت کنی تا خیالت راحت باشه

11. 2 کاربر از mohamad skystar بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    شيراز

پيش فرض

سلام محمد جان

دستت درد نكنه

فقط يه سوال كه توي تعويض پلاك اصفهان پلاك نمره شيراز كه 63 باشه ندارن يعني مي گيد نامه مي دن كه برم تعويض پلاك شيراز پلاك بگيرم؟؟

با تشكر

صفحه 1 از 26 1234511 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •