تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: کدامیک از دلایل زیر را عامل اصلی کاهش ازدواج میدانید ؟

راي دهنده
725. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • مسائل مالی و آینده ی مبهم

578 79.72%
  • مهریه

112 15.45%
  • عدم اعتماد به جنس مخالف

195 26.90%
  • از بین رفتن اعتقادات

86 11.86%
  • سایر دلایل

151 20.83%
Multiple Choice Poll.
صفحه 324 از 328 اولاول ... 224274314320321322323324325326327328 آخرآخر
نمايش نتايج 3,231 به 3,240 از 3272

نام تاپيک: چرا ازدواج میکنم / نمیکنم ؟

در آغاز فعالیت Tethys's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2019

پيش فرض

سلام
    بیمارستانها پر از بیمار هست ولی دکترها و پرستارها آموزش دیده اند که چطوری خودشون رو از بیماریِ بیماران حفط کنند
    نه درست متوجه نشدین چی میگم.

الان هر چی دزد و فاسد و گند اخلاق و .... هست نسبت به اونایی که راه و روششون درست زندگی کردنه در جایگاه بهتری قرار گرفتن.

مثلا در زمینه عاطفی وقتی من نمیتونم با راه و‌ روش درست ازدواج کنم راهی ندارم جز به سیستم مریض بپیوندم تا از مواهب زندگی بهره مند بشم و حداقل به یسری از ابتدایی ترین نیازهام برسم.

شما رو نمیدونم شاید جات گرمه، عشقت در آغوشته، نونت رو در میاری ... یا قانعی به شرایطتت

ولی من چیزی که دارم میبینم از مردم و حسش میکنم رو گفتم.
    Last edited by Tethys; 20-06-2019 at 09:38.

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض

نه درست متوجه نشدین چی میگم.

الان هر چی دزد و فاسد و گند اخلاق و .... هست نسبت به اونایی که راه و روششون درست زندگی کردنه در جایگاه بهتری قرار گرفتن.

مثلا در زمینه عاطفی وقتی من نمیتونم با راه و‌ روش درست ازدواج کنم راهی ندارم جز به سیستم مریض بپیوندم تا از مواهب زندگی بهره مند بشم و حداقل به یسری از ابتدایی ترین نیازهام برسم.

شما رو نمیدونم شاید جات گرمه، عشقت در آغوشته، نونت رو در میاری ... یا قانعی به شرایطتت

ولی من چیزی که دارم میبینم از مردم و حسش میکنم رو گفتم.
    سلام
    .
    همونطور که قبلاً هم بارها نوشتم , اگر خلاصه جواب بدیم میگن کامل نیست و کلی ایراد وارده به نوشته ها
    اگر جواب کافی و وافی بدیم طولانی میشه و خیلی ها نمیخوننش و یا طوطی وار میخونند و رد میشند و یا میگن خلاصه بنویس
    .
    .
    بنده اومدم جواب کافی و وافی بنویسم برای حرف شما , دیدم کوهی از اطلاعات هست و نه بنده وقت نوشتنش رو دارم نه مردم وقت حوصله ی خوندش رو دارند
    .
    سعی میکنم خیلی فشرده جواب بدم :
    مردم 2 دسته اند :
    خبیث و پلید و هدایت نشدنی
    خوب و صالح و هدایت شدنی
    .
    هدایت شدنیها هم 2 دسته اند:
    هدایت شده ها
    هنوز هدایت نشده ها
    .
    هدایت شده ها هرگز برای برطرف کردنِ نیازهاشون و رسیدن به خواسته هاشون و آرزوهاشون پا رو از حد مرزهای تعیین شده فراتر نمیذارند چون یقین دارند همین ها خودش برای امتحانِ انسان هست
    .
    مثال :
    1000 نفر از مردم خبردار میشند که جدیدترین موبایل اومده بازار که خیلی زیبا و جذاب و وسوسه انگیز و کارامد هست
    500 نفری که خبیث و پلیدند , به هر کاری متوسّل میشند برای دستیابی به این موبایل (قتل , سرقت , زورگیری , گدایی , کیف قاپی , جیب بری , خودفروشی دگر فروشی , کلاهبرداری , قاچاق , ترور و غیره)
    .
    500 نفری که خوب و صالحند و هدایت شده و در علم و دانش , حداقل به جایی رسیده اند که شکِ بسیار زیاد دارند که زندگی و فرصتهای خیر و شرّ روزانه فقط برای امتحان هست , اونها هم دلشون میکشه که اون موبایل رو تصاحب کنند ولی به خاطر علم دانش و عقیده ای که دارند , حد مرزها رو برای دستیابی به اون موبایل رعایت میکنند
    یعنی از راههای درستو شرفتمندانه و خداپسندانه تلاش میکنند برای دستیابی به اون موبایل (اضافه کاری , وام گرفتن , پول قرض کردن , قسطی خریدن , فروش چیزی از ممتلکاتشون در چهارچوب شرع و قانون , ماهها صبر کردن تا ارزانتر بشه , چشم پوشی عاقلانه و با آرامش به دلیلِ نبودِ راهِ شرافتمندانه برای دستیابی به اون موبایل )
    .
    این فقط یک نمونه بود .
    کل زندگی همینه .
    .
    کسی که میره دنبال راههای شرّ و غیرشرافتمندانه و ناجوانمردانه و شیطان پسندانه پس یا از منکرین هست یا از مشرکین یا از منافقین یا گمراهان یا فریب خورده ها و فاسقین و فاسدین و مفسدین
    .
    سامانه ی امتحانِ دنیا کاملاً بی نقص و بسیار واضح و شفاف و قابل فهم هست و فهمش و درکش حتی نیاز به سوادِ خوندن و نوشتن هم نداره
    بهترینهای تاریخ بشریت , چوپان و بیسواد و پشت کوه نشین و آواره و بی بضاعت و ناتوانِ جسمی و اینها بودند اما عقلشون و دلشون بسیار بسیار قوی و سالم و پاک و حق جو و حق دوست و حق پذیر بود
    .
    =============================
    .
    بنده هم مثل همه ی مردمِ تاریخِ بشریت , در زندگیم کلی مشکلاتِ ناخواست و مقداری هم مشکلاتِ خودخواسته دارم که یا داوطلبانه رفتم به استقبالش و یا به خاطر اشتباهاتِ خودم باهاش درگیر شده ام
    .
    بنده هم کلی سختی و رنج کشیدم و میکشم در زندگی
    بنده هم آرزوهای بر باد رفته دارم
    بنده هم کلی خواسته های دست نیافتنی یا صعبُ المَنال دارم یعنی به سختی میشه بهش رسید
    بنده هم هر روز با کلی وسوسه درگیر هستم .
    .
    اما به لطف خدا دلِ بنده آرام و مطمئن هست چون به لطف خدا به شکّ قریب به یقین رسیده ام در درکِ حقیقتِ دنیا و درکِ حقیقتِ سامانه ی امتحان در زندگیِ دنیا .
    .
    تا حدی که بتونم سعی میکنم خطرها و ضررها رو بشناسم و یاد بگیرم و ازش دوری میکنم .
    .
    نیازهام و خواسته هام رو سعی میکنم با بهترین و عاقلانه ترین و منطقی ترین و شرافتمندانه ترین راهکارها مدیریت کنم
    .
    با افتخار خدمت شما دوستِ بزرگوار و سایر دوستان عرض میکنم که وقت بذارید و در اوقات فراغت با صبر و حوصله مطالبِ بنده ی مخلص رو بخونید و به کار ببندین چون هم پولِ پاک و حلال توشه هم آسایش هم آرامش و ایمنی و امنیت و عزت و سربلندی و از همه مهمتر, "پایانِ خوش و خیر"
    .
    .
    مشکل بسیاری از مردم اینه که فکر میکنند آمده اند به این دنیا فقط برای مهمونی و خوشگذرونی و باید هیییییچ مشکلی براشون پیش نیاد و اگر اومد باید زود و تند و سریع و آسون و ارزون حل بشه و همه ی آرزوهاشون باید سریعاً برآورده بشه
    به این میگن کور خواندن
    .
    این افراد یکی از مجازاتهاشون اینه که آرامش فکری و روحی ندارند و دائماً اسیر خشم و غضب و شهوت و ترس و نگرانی و دلهره و حسادت و کینه و طمع و غم و اندوه و ناامیدی و افسردگی و حسرت و اینها هستند
    .
    .
    ==============================
    ضمناً , علم و دانش یک آفتِ بسیار خطرناک داره (فراموشی)
    فراموشی , علم و دانش رو میخوره و از بین میبره
    چاره اش گشتن و نشست و برخاست و ارتباط با آدمهای هدایت شده و دانا هست
    درست مثل ماهی فروش که بدنش بوی ماهی میده , مکانیک هم بوی بنزین و روغن میده و عطر فروش هم بوی عطر
    .
    ارتباط با هدایت نشدنیها و خرابها و فاسدها و مفسدها باعث تاثیر منفی بر انسان میشه

===================================
    .

میلیونها تومن صرفه جویی در هزینه های خودرو و زندگی
    .
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    .
    .

قوانین و مقرراتِ گفتگو و تبادلِ نظر
    .

.

برنامه های مهم و کاربردی برای گوشیهای اندرویدی

.

Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 20-06-2019 at 15:36. دليل: تصحیح

در آغاز فعالیت Tethys's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2019

پيش فرض

سلام
    .

هدایت شده ها هرگز برای برطرف کردنِ نیازهاشون و رسیدن به خواسته هاشون و آرزوهاشون پا رو از حد مرزهای تعیین شده فراتر نمیذارند چون یقین دارند همین ها خودش برای امتحانِ انسان هست
    .

.
    کسی که میره دنبال راههای شرّ و غیرشرافتمندانه و ناجوانمردانه و شیطان پسندانه پس یا از منکرین هست یا از مشرکین یا از منافقین یا گمراهان یا فریب خورده ها و فاسقین و فاسدین و مفسدین
    .
    مشکل بسیاری از مردم اینه که فکر میکنند آمده اند به این دنیا فقط برای مهمونی و خوشگذرونی و باید هیییییچ مشکلی براشون پیش نیاد و اگر اومد باید زود و تند و سریع و آسون و ارزون حل بشه و همه ی آرزوهاشون باید سریعاً برآورده بشه
    به این میگن کور خواندن
    .
    این افراد یکی از مجازاتهاشون اینه که آرامش فکری و روحی ندارند و دائماً اسیر خشم و غضب و شهوت و ترس و نگرانی و دلهره و حسادت و کینه و طمع و غم و اندوه و ناامیدی و افسردگی و حسرت و اینها هستند
    سلام، مرسی از اینکه وقت میذارین

آیا برآورده شدن ابتدایی ترین حوائج دنیا اسمش خوشگذرونی هست؟

اگر این خواسته ها بر طرف نشن آیا نتیجه خوبی دارن؟

من یه مثال ساده بزنم براتون؛

کسی که به دلایل اقتصادی و کمبود امکانات تا .... نمیتونه ازدواج کنه و اگر این شرایط در حد حداقلی براش وجود داشت میتونست ازدواج کنه و از بنبست این مرحله ی سخت خارج بشه بنظرتون تکلیفش با نیازهای عاطفی و جنسیش چیه؟

آیا این اسمش آرزوی دنیوی هست؟
    آرزوی دست نیافتنیه؟
    تله زندگی و دنیاست؟

آرزوهای نادرست اینه من بگم کاش فلان ملک رو داشتم، کاش فلان ماشین رو داشتم، کاش کارخونه داشتم. کاش و کاش و کاش.

ازدواج، بهره مندی از یک زندگی سالم و خوب ، داشتن فرزند، حداقل سالی دو بار مسافرت رفتن،، توانایی امرار معاش اونم در شرایط سخت اقتصادی فعلی، داشتن به ماشین برای رفت و آمد و چند تا چیز پیش پا افتاده و ابتدایی دیگه ... اینا آرزو نیست حق مسلم هر انسانی هست.

کسی که نمیتونه ازدواج کنه سه راه براش وجود داره؛

1 ) ورود به دوستی و خوشگذرونی با جنس مخالف
    2 ) انجام یه عمل اشتباه و افسردگی و تحلیل رفتن بدن
    3 ) نشستن و خیره شدن به دیگران و سرکوب مداوم نیازهای انسانی و روانیش

نه اینکه شما بگین من خودم دیدم طرف جوان هست ، هزار آرزو داره و شرایط ازدواج رو نداره یا دختر هست و خواستگار نداره ، بهش میگن برو ورزش کن ! کتاب بخون! نمیدونم از این خزعبلات!

..........

با این تفاسیر کسی که نمیتونه ازدواج کنه اگه دو تا راه اول رو بره که بقول شما گناه و فساده. میشه راه سوم که اونم درست نیست و پبامدای خودش رو داره.
    حالا بهتر نیست وقتی که بستر ازدواج رو در درونش داره و تمایلش به سمت پاکی و خوبی هست راه ازدواج براش باز بشه؟

از طرفی آیا درسته جلوی چشم آدمایی که بقول شما خودشونو از شرک و فساد و فریب و شیطان.... دور نگه داشتن یکسری فاسد و دزود و .... بهترین حالت زندگی رو تجربه کنن و آخ نگن؟

این امتحانه یا شکستن دل؟

طرف هزار فساد کرده، شهره شهره از بدنامی ... اونوقت به هیچیش نیست میره بهترین ازدواج رو میکنه!

چرا همه چی برای ما؟ نرسیدن به ابتدایی ترین نیازای بشری ، دیدن بهترین زندگی از بدترین آدمها

من تمام اندرزهای شما رو از حفظم میتونم راجع بهش ساعت ها بنویسم. منم مثل شما نه درآمد ناجور داشتم نه آمال های دور و دراز. نه دنبال فساد بودم نه زرق و برق دنیا.
    Last edited by Tethys; 20-06-2019 at 16:35.

4. این کاربر از Tethys بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال مشاوره خرید گوشی موبایل Iloveu-ALL's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2011

پيش فرض

تو این جامعه افرادی با تفکر و دیدگاه شما زیاد هست . برای اینکه دورشون شلوغ باشه و از قافله تکشیل خانواده [بزور هم که شده] عقب نمونن زن گرفتن و بچه دار شدن ولی الان کاسه چه کنم دست گرفتن .

وقتی جامعه ثبات اقتصادی نداره و شما نمیتونی رو فردا حساب باز کنی چه برسه به برنامه ریزی برای سال های آینده , ازدواج و آوردن بچه احمقانه ترین کار ممکنه . هم زندگی خود آدم تباه میشه و هم آینده اون کودکی که از سر خودخواهی به این دنیا آورده شده بدون اینکه پیش نیازهای اون در ابتدایی ترین سطح ممکن آماده باشه و والدین برنامه ای برای آینده اون داشته باشن .

چیزی که شما در جامعه و حکومت امروزی مثال میزنی با 40 سال پیش خیلی فرق داره . پدر بزرگ من با یک شغل و درآمد بسیار معمولی اون زمان با خیال راحت شکم 9 تا بچه رو سیر میکرده و تازه تفریحات و مسافرت و خرج های جانبی هم بوده.

ولی الان شما همچین قدرت مالی بین خانواده ها می بینی ؟ یک نگاه به آمار طلاق بخاطر مشکلات مالی بندازین حساب کار دستتون میاد که مردم چقدر قدرت خرید دارن .

مردم دارن میوه رو بجای کیلویی خریدن بصورت دونه ای خریداری میکنن . پایین رفتن سن بچه های کار و بالا رفتن تعداد اونا که سر هر چهار و توی هر خیابون و پیاده رو میشه اونا رو دید که دست فروشی میکنن .

پایین رفتن سن فحشا , بطوری که دیگه دختر بچه ها روی به فحشا آوردن . وضع اینقدر خرابه که خود دولت که خوراکش سانسور همه چیزه به این قضیه اعتراف داره .

وقتی تفکر الله بختکی پشت تشکیل زندگی باشه میشه همون چیزی که شما گفتی . همینطوری بریم روی تشک تا بچه درست کنیم تا دورمون شلوغ باشه و از رفقا و فامیل در و همسایه عقب نمونده باشیم .
    ماشالا پست هاتون چقدر لایک می خوره
    پست بدی هم ندادی و با واقعیت امروز جامعه هم خونی داره
    با خیلی جاهاش موافق هستم اما با همه جاش نه ...

چندتا نکته !
    قبلا با یه شغل معمولیش میشده 8-9 تا بچه بزرگ کرد
    یا توی محل و شهر ما خیلی کشاورز بودن و اونا هم خیلی بچه داشتن حداقل 3-4

ولی الان نهایت بچه آوردن مردم یکی یا دو تا یا نهایتا سه تا هستش که خیلی کمه این روزها در حالی اون موقع همه زیاد می آوردن

قبلا هزینه های امروزی وجود نداشت مثل موبایل و کامپیوتر و اتاق شخصی برای هر عضو خانواده !
    بعلاوه امروز هم غذا خیلی گرونه و هم دلار و کالا های خانگی خارجی و ماشین ها !

از طرفی همسر خوب بودن و خانه داری و شاغل بودن و پول در آوردن و تربیت فرزند کار بسیار دشواری هست که بعید می دونم ما ها تو مدارس برایش آماده شده باشیم هر چی هست و هر چی که یاد گرفتیم از خانواده و مردم و جامعه بوده و کمتر کسی هست که از طریق درس و تحصیل به علم و دانش و مهارت های سبک زندگی قابل توجه ای رسیده توجه کنید که انسان شریف ، همه آدم ها درس خون به معنای خوبش نیستند و وقتی واقعیت اینطوری و نمیشه تغییر داد باید سیستم رو جوری تغییر بدیم که افراد متوسط و ضعیف هم بتونند از مدرسه بهره ببرند بهتره به خورد دادن درس های نظری به جمع بزرگی از افراد اونا رو بفرستیم بهشون عملی و فنی ، درس ها و کار های که بهشون میخوره و توش استعداد و توانایی دارند رو بهشون یاد بدیم بگذریم که حداقل در ناحیه ما کشاورزی رو باید به خیلی یاد داد که متاسفانه هر روز داره نسبت به دیروز ماشینه تر میشه!

قبلا کمتر چیز ها ماشینی بودند (حداقل کارخونه رو میشه مثبت در نظر گرفت چون چندین و چند نفر درش مشغول به کار میشوند)
    اما ماشینی شدن کشاورزی به نظر (با احترام به نظر سایر دوستان) باعث بیکاری میشه هر چند خیلی ها بگویند بالا سر ماشین هم کارگر و یا کارشناس هست!
    ولی خب از نظر کمیتی بیکاری بوجود می آوره هر چند کیفیت کار ماشینی معمولا بالاتره
    قبلا ماشینیزه (؟) نبود ساختمان های بلند نبود مجبور نبودند کارگر ها توی ارتفاع بالا کار کنند هزینه های زیاد امروزی نبود موبایل نبود ماشین کم بود و ...

اما اینکه به خدا ربط دادید باید بگم که خدا وجود داره کافیه به موجوداتی که خلق کرده نگاه کنی (فکر می کنم چون علم و دانش تون خوبه خیلی هاشون رو میشناسی)
    خدا هست دوست عزیز که خیلی ها با یه کار معمولی از فقر نترسیدند و خانواده تشکیل دادند
    یا اینکه میگن فرشته ها مراقب بچه ها هستند ! یا اینکه تا الان نسل انسان باقی مونده ( با اون همه غار نشینی و سختی پیدا کردن غذا و گرما و جای خواب و ...)

اگر کسی عناد داره باید بذار کنه ، جهل کنونی رو حتی اگر در علم و دانش باشه رو بذاره کنار ! و از جایی که مقصره گله کنیم !
    درسته اگه جامعه اسلامی ، واقعا اسلامی باشه باید نه فقرا به هم دیگه برخورد کنند و نه به کسی ظلم بشه ، چه مسلمان چه غیرمسلمان !

فکر می کنم باز هم حرف برای گفتن داشته باشم اما فعلا همین ها یادم بود ... امیدوارم منظورم رو رسونده باشم و به کام کسی تلخ نباشه حرفام!
    شاید هم هیچی نداشته باشم پاس اگه ضرورتی ندارند نقل قول نکنید

ویرایش: مورد آخر اینکه ، اگر پولدار ها کمک کنند و سهم فقیر ها رو بدند و نگویند که ما زحمت می کشیم اونا نه وضعیت خیلی خوب و بهتر میشه شاید اینطوری حتی فقر ریشه کن شه ، این اعتقادیه که سهم فقرا دست پولدار هاست و اونا می تونند کمک کنند . لطفا جواب بدید:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ویرایش2: راه حل شما برای تنهایی چیه؟ زن و بچه باعث میشه آدم شانس اینو پیدا کنه که دم پیری تک و تنها نباشه
    این یکی از دلایل مهم ازدواج هست برای افرادی یک دلیل یا دلایلی گوناگونی برای تشکیل خانواده دارند.
    Last edited by Iloveu-ALL; 27-06-2019 at 11:40.

6. این کاربر از Iloveu-ALL بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه قلب.طلایی's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2019

پيش فرض

سلام

ازدواج میکنم... چون شخصا ازدواج رو به روابط بی هویت ، هدر دادن وقت ترجیح میدم.

اما ازدواج نمیتونم بکنم چون مردم جامعم تغییرات زیاد و منفی داشتن و دارن...

من یه دخترم و دهه شصتی حساب میشم اما همسن و سالم میره سراغ دخترایی که اواخر دهه هفتادن! طرف متولد ۱۳۶۴ هست میره با دختر متولد ۱۳۷۹ ازدواج میکنه!!

چرا؟چون دختره کم سن و ساله و خیلی چیزا رو نمیفهمه، باباش پولداره و از نظر جهزیه و برخی مسائل ساپورت مالیش میکنه، چون طرف قبل از ازدواج همیشه در دسترسه و خیلی چیزای دیگه... که گفتن نداره!

تو چنین اجتماعی با این شرایط فکری و فرهنگی متولدین یه دهه خاص اگر هم دوست داشته باشن ازدواج کنن فرصتی برای ازدواج ندارن! مخصوصا دخترهای اون دهه که ضربه ی بیشتری میخورن.
    ( الان یسری حتما فکر میکنن که دهه ما شرایط و توقعات نابجا داشتن ... در واقع اینطور نیست الان طی دو ماه گذشته سومین مورد از دهه هفتادی ها دیدم که خونه مهریه دختر بوده... )

اگر چه ازدواجی که با بچه بازی شروع بشه بهم میخوره و تا دلتون بخواد طلاق زیاد شده چه عاطفی و چه ثبتی...

دختره تازه عروسکش رو گذاشته توی کمدش میاد با یه پسر با فرق ده تا پونزده سال فاصله ی سنی دوست میشه و چشم باز میکنه میبینه پای سفره عقده!! فکر میکنم از برخی جهات برگشتیم زمان جدی پپری و مادریمون که دخترا تو سن خیلی پایین با مردای دو نسل عقب تر ازدواج میکردن!

::
    Last edited by قلب.طلایی; 27-06-2019 at 09:07.

8. 5 کاربر از قلب.طلایی بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

10 ره‌آورد فمنیسم؛ زنان تنها با حقوق بالا / عدالت در اندیشه اسلامی حق را به حق دار دادن است

ره‌آورد فمنیسم؛ زنان تنها با حقوق بالا / عدالت در اندیشه اسلامی حق را به حق دار دادن استمسائل «حقوق زنان» از جمله مسائلی است که همواره محل بحث و مناقشه اقشار مختلف و فعالان حوزه زنان بوده‌است. اما این حقوق در طول تاریخ چطور تعیین شده است و در کشور ما به چه سمتی می‌رود؟

گروه خانواده؛ عطیه همتی: جایگاه زن و مرد در خانواده و حقوق و وظایف آن‌ها نسبت به یکدیگر از جمله مسائلی است که ممکن است در هر زندگی و در هر ازدواج با توجه به خواسته‌ها و توافقات زوجین متفاوت در نظر گرفته شود. عوامل زیادی در شکل‌گیری شرط و شروط‌‌های هنگام ازدواج می‌تواند دخیل باشد که مهم‌ترین آنها اعتقادات مذهبی، مسائل عرفی و خواسته‌های حقوقی دو طرف ماجرا در زندگی مشترک است. مسائل حقوقی و گرفتن امتیازهای حقوقی در چندسال اخیر تبدیل به یکی از مسائل مهم در ازدواج‌های کشور شده‌ ا‌ست. اما آیا حقوقی برخورد کردن در مسائل خانوادگی و گرفتن امتیازهای مختلف از طرف مقابل می‌تواند به موفقیت زندگی مشترک و ازدواج کمک کند؟ خط توازن در این دست مسائل کجاست؟ آیا فعالان حقوق زنان که در چندسال اخیر تلاش‌های بسیاری کرده‌اند که کفه این ماجرا را به نفع زنان سنگین کنند توانسته‌اند به زندگی مشترک و آرامش زنان در خانواده کمک کنند؟همه این‌ها مسائلی بود که با حجت‌الاسلام «جلیل محبی» حقوقدان و دکترای حقوق و جزا در میان بگذاریم و جوابی برای آن‌ پیدا کنیم. دین و نگاه فلسفی اندیشمندان دو عامل شکل‌گیری روابط در خانواده‌در موضوعات حقوقی خانواده باید ریشه‌ای‌ به مسائل نگاه کنیم. در این نوع نگاه همواره دو فاکتور دین و دیگری نگاه فلسفی اندیشمندان به زن و خانواده و رابطه زن و مرد بوده است که در میان بشر زن و ارتباط او با خانواده و جامعه را ترسیم کرده است.برای مثال در نگاه ویل دورانتی خانواده به صورت طبیعی و حیوانی بعد از دوران غارنشینی به وجود آمده‌ است که همه این حرفها از نظر ما داستان‌هایی بیش نیست اما در ذهن اندیشمندان و فلاسفه تاثیر داشته است. لذا همواره دو نوع نگرش در شکل‌گیری روابط در خانواده موثر بوده‌ است. همان دین و تفکر اندیشمندان بشری با الهام و یا بدون الهام از اندیشه‌های دینی که یکسری تجویزاتی مبتنی بر توصیفات انسانی یا مبتنی بر اندیشه‌های فلسفی مانند لزوم عدالت بوده‌ است. این دو مورد موجب شکل‌گیری نگرش جوامع درباره زن، رابطه او با مرد و نهاد خانواده به عنوان یک نهاد خرد اجتماعی شده‌ است. اندیشه‌ها، حقوق و تکالیف زن و مرد را تعیین می‌کنندهرکدام از این اندیشه‌ها مانند اندیشه اسلامی، اندیشه مسیحی کلیسایی و دیگر اندیشه‌ها تعیین کردند که باید برای بهبود روابط زن و مرد در خانواده چه تجویزاتی داشته باشیم و این دو چطور کنار هم زندگی کنند. برای همین هرکدام ساختاری داشتند. مثلا در اندیشه‌های فلسفی مدرن که ما به آنها می‌گوییم مدرنیته و جوامعی که روی این اندیشه‌ها سوار می‌شوند می‌گوییم مدرنیته، برای رابطه میان زن و مرد هرکدام یک ساختار و چارچوبی ترسیم کردند و مطابق آن چارچوب تلاش کردند که حق را بر اساس اندیشه خودشان تعیین کنند. مثلا گفتند زن حق دارد کار کند ولی دیگر همه بارهای مالی خانواده را به دوش مرد نگذاشتند. بلکه یک توازنی برقرار کردند. هرچند ما به اندیشه‌های غربی معترضیم چون معتقدیم کانوان خانواده را از بین برده‌ است، اما با این حال توانسته توازنی میان حقوق زن و حقوق مرد برقرار کند. حقوق و تکالیف در آن باهم همخوانی دارند. اگر بچه‌دار شدن و پروسه زایمان زن را کنار بگذاریم زن و مرد را عین هم دیده‌اند و یکی دانسته‌اند.

اندیشه اسلامی عدالت را در مساوات نمی‌بینداگر در متن‌های جدید انگلیسی دقت کنید می‌بینید مرجع ضمیر he و she نیز استفاده‌اش کمی تغییر کرده‌ است. در اصل انگلیسی اگر جنسیت نامعلوم باشد از he استفاده می‌کردند. الان جدیدا she می‌آورند. یعنی حتی در این مورد هم می‌خواهند این حقوق را رعایت کنند. این حاصل از اندیشه‌ای است که می‌گوید مگر زن و مرد هر دو انسان نیستند؟ پس در همه عرصه‌ها باید باهم یکی باشند. اما اندیشه اسلامی شکل دیگری را مشخص کرده‌است. او عدالت را در حق را به حق‌ دار دادن می‌بیند. نه اینکه برابر یا مساوات ببیند. در اندیشه اسلامی آن چیزی که مبنای دادن حق و تکلیف است «مصالح فرد و خانواده و جامعه» است. بعد یک سری آموزه‌های دینی را برای ما تعیین کرده و مشخص می‌کند شما بر این اساس جامعه را اداره کنید. به طور مثال زن حق دارد در جامعه کار کند و پول در بیاورد. برخلاف کلیسا که این اجازه را به زن نمی‌داد اما در اندیشه اسلام زن وظیفه کار کردن ندارد. یعنی تکلیفی برای زن بار نکرده‌ است اما فضا را باز گذاشته‌ است.از طرف دیگر اسلام در مورد مسائل مالی همه چیز را به عهده مرد گذاشته‌ است. حتی گفته‌ است باید همان طور که یک خانم در خانه پدرش زندگی می‌کرد زندگی اش را اداره کنید. یعنی مادیات همانطوری باشد که در خانه‌ پدرش بوده‌ است. در عین حال در مسائلی مانند کسب علم هیچ تفاوتی بین زن و مرد نگذاشته است.در خصوص گرداندن خانه یک تکلیف تعیین می‌کند. اما این تکلیف را باز گذاشته است که زن و مرد باهم توافق کنند. از طرفی می‌گوید همه کارهای خانه تکلیف مرد است و زن نباید دست به سیاه و سفید بزند. اما ترغیب می‌‌کند که خانه را طور دیگری اداره کند. مثلا می‌گوید مردی که در خانه کار می‌کند مانند کسی است که در راه خدا جهاد می‌کند. اما برای زن این موضوع را طور دیگری مطرح می‌کند. زنی که در خانه کار می‌کند کسی است که در راه خدا جهاد می‌کند. دیگر کلمه «مانند» وجود ندارد. با این تفاوت که بر مرد واجب است که این کار را انجام دهد اما برای زن واجب نیست. خداوند با مختصات زن و مرد این موضوع را اینطور در نظر گرفته‌ است. کار کردن زن در خانه را وظیفه او ندانسته بلکه امر محبت آمیز و عشق ورزی او به افراد خانواده نگاه کرده‌ است.در اسلام برای توازن زن و مرد، داده‌ها و ستانده‌های مشابهی وجود ندارد اما دوکفه ترازو تقریبا باهم برابری می‌کند. مثلا بار مالی خانواده و حتی بزرگ کردن بچه به عهده مرد است. حتی زن وظیفه ندارد به بچه شیر بدهد، مگر اینکه بچه زنده نماند اگر این کار را انجام داد باید به او پولش را بدهی. در عین حال به زن گفته‌است که در زناشویی تکلیف تو اطاعت است. این موضوع هم به دلیل تفاوت‌‌های جنسیتی وروانی میان زن و مرد است. از بین بردن خانواده تبریک گفته می‌شودتجربه بیش از هزارساله زندگی زن و مرد مسلمان تا قبل از آمدن نظریات مدرن به ایران یعنی حوالی مشروطه نشان می‌دهد تجربه بسیار موفقی بوده‌ است. از آن طرف جامعه غربی برای خودش از بین بردن خانواده را یک موفقیت می‌داند. مثلا آقای «ادموند گسند» جرم شناس معروف فرانسوی در مقاله بحران‌های سیاست جنایی در دنیا که در مورد خانواده صحبت می‌کند می‌گوید:«ما به جامعه مدرن تبریک می‌گوییم که توانسته خانواده را از بین ببرد و زن را از بند خانواده آزاد کند. اما خانواده یک‌سری حقایق و مزایایی هم برای جامعه داشته که الان آنها را نداریم و باید برایش جایگزین پیدا کنیم.» ما به همین رسایی می‌بینیم که آنها از این بابت خوشحالند که توانسته‌اند خانواده را از بین ببرند و این دقیقا اختلاف بزرگ ما با آنهاست. حتی اگر به آن دنیا هم نگاه نکنیم و همه چیز را در این دنیا در نظر بگیریم باز می‌بینیم که با از بین رفتن خانواده آرامش افراد از بین می‌رود.نمی‌شود حقوق اسلامی و حقوق غربی را همزمان طلب کردجامعه امروز ایران یک جامعه شترگاوپلنگ است. از طرفی وجود اندیشه‌های وحیانی اسلام و وجود نهادهای مذهبی رسمی برای تنظیم قوانین زنان و خانواده از یک سو، از سوی دیگر فشارهای اجتماعی روشنفکران مدرن ما بعد از مشروطه که اروپا رفتند و بعد از آن بازگشتند و مثلا قانون حمایت از خانواده را در دهه 40 نوشتند یک جامعه‌ای را به وجود آورده که در حوزه زن و خانواده هیچ چیزش سر جای خودش نیست. یک زن دوست دارد از مزایای زندگی خانوادگی وحیانی همه‌اش را بگیرد. دوست دارد در خانه کار نکند. دوست دارد مهریه بگیرد. دوست دارد حق خروج از کشور بگیرد و به طوری کلی وضعیتی شده‌ است که دوست دارد حقوق غربی و حقوق اسلامی خودش را بگیرد و در عین حال هم تکالیف غربی و هم تکالیف اسلامی را از مرد توقع دارد. این موضوع در کوتاه‌مدت برای زنان فوایدی داشته باشد. اما در بلند مدت اصلا اتفاق خوبی نیست.

نتیجه جنبش‌های افراطی زنان، بیشتر شدن تنوع‌طلبی مردان استدر ونزوئلا این موضوع کاملا تجربه شده‌ است. جنبش‌های حقوقی افراطی شرقی و غربی برای گرفتن حقوق زن تلاش‌های زیادی کردند و در نهایت همه حقوق را به زن دادند. به طور مثال یک مرد هنگام طلاق باید همه چیزش را بگذارد و برود. فکر می‌‌کنید در ادامه این ماجرا چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا به نفع زن تمام می‌شود؟خیر، مرد میلش را به‌طور کلی نسبت به ازدواج از دست می‌دهد و تنها خواهان رابطه دوستی با زنان است. آن‌وقت در صورت بچه‌دار شدن، مرد اگر رفت هیچ ضمانت اجرایی برای برگشتن ندارد و زن و بچه باهم می‌مانند و تنها عاطفه مادری این بچه را کنار زن نگه می‌دارد. همین است که فرزندان زیادی وجود دارد که تنها یک والد دارند آن هم مادر. این موضوع در کشور ما هم اگر به این شکل ادامه پیدا کند رخ می‌دهد. برای کسانی که به شرع اعتقادی ندارند ازدواج سفید می‌کنند. متشرعین هم دنبال رابطه‌های حلال بدون ازدواج می‌روند. فکر نکنید این ماجرا همه ضرباتش متوجه زنان است. وگرنه مردی که نخواهد مسوولیت قبول کند برایش کاملا ایده‌آل است و هرروز تنوع طلبی می‌کند. آینده فعالیت‌های فمنیستی در کشور، زنانی با حقوق بالا و بدون خانواده استاین نشانه را همیشه در نظر داشته باشید. سنگین شدن بار یکی از کفه‌های ترازو چه به سمت زن و چه به سمت مرد میل طرف مقابل را به تشکیل خانواده و ازدواج از بین می‌برد و آن کسی که در سمت کفه سنگین‌تر قرار دارد به خاطر نداشتن خانواده ضربه می‌خورد. لذا روند جامعه ایرانی در حوزه زن و خانواده این است که یکی از دو مدل غربی و اسلامی را نمی‌پذیرد و می‌خواهد تلفیق کند و همه را باهم داشته باشد. همه حقوق زن را بگیرد و همه تکالیف را به مرد تحمیل کند.اگر این موضوع ادامه پیدا کند و عقدنامه‌ها به همین شکل پیش برود 30 سال دیگر زنانی داریم با حقوق بسیار بالا که همه حقوقشان روی کاغذ است. چون هیچکس دوست ندارد با آنها ازدواج کند و همه خواهان رابطه‌های غیر رسمی با آنها هستند. متاسفانه فمنیسم‌ها دارند امضا‌ها را از یک طرف دارند زیاد می‌کنند و فکر می‌کنند که دارند به زن خدمت می‌کنند. جای ناز زن و نیاز مرد در جامعه فعلی عوض شده‌ استعقلای جامعه ما حتی عقلای غیردینی و روشنفکری ما حداقل بیایند برای خانواده ترازویی قرار بدهند. مثلا بگویند به مرد این حقوق را می‌دهیم به زن این حقوق را که زن و مرد غیرمذهبی ما هم حداقل به گونه‌ای که آنها می‌گویند جلو بروند. نه اینکه همه بار به دوش یک نفر باشد و حالا برو هرکاری دوست داری بکن. همین آقای مدرن می‌گوید من فردا ازدواج نمی‌کنم. این ازدواج اصلا شخصیت مرا خورد می‌کند. وقتی من می‌توانم بدون هیچ تعهدی هرسال با یک نفر وقت بگذرانم چرا باید تن به این نوع مسوولیت بدهم. این حرفها دیگر درگوشی نیست. دیگر این حرفها را رسمی می‌زنند. در ادبیات این مملکت میان شاعران همیشه بوده‌ است که مرد باید اظهار نیاز کند و زن ناز کند. اما داریم به چشم می‌بینیم که جایشان عوض شده‌ است و این کار بزرگترین دستاورد زن که داشتن یک خانواده آرام و فرزندان است را از او می‌گیرد.چاره کار این است مذهبیون ما در ازدواج‌هایشان به قوانین اسلامی تن بدهند و آن را الگو قرار بدهند. غیر مذهبیون ما هم به قوانین مدرن تن بدهند که روشنفکرهایشان برایشان مشخص می‌کنند که خلاف اسلام نباشد و دو کفه ترازو را هم به توازن برساند. اما اینطور نباشد که هر دو گروه هم حقوق اسلامی و غربی را باهم طلب کنند هم تکالیف هر دو را به دوش یکی از طرفین بیندازند. انتهای پیام/

10. این کاربر از wichidika بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال سرویس های 3G/4G اپراتورها srx190d's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2011

پيش فرض

[emoji736]شواهد حاکی از اهتمام انقلابیون به برابری جنسیتی و آزادی زنان است. روسپی‌گری که پیش از انقلاب یکی از راههای امرار معاش زنان فقیر بود، امروز به‌مراتب کمتر شده است.
    کوبا از نظر شاخص‌های برابری جنسیتی در جهان سرآمد است. در قانون اساسی کوبا، زنان از نظر حقوق با مردان برابرند وکمتر از نیمی از بازار کار را زنان تشکیل می‌دهند.

[emoji736]زنان همه‌جا هستند: در پارلمان، در بازار کار، در ادارات، در فضای عمومی. کوبا از نظر حضور زنان در پارلمان رتبه‌ی سوم را در جهان دارد و حدود 48 درصد کرسی‌های پارلمان در اختیار زنان است. در مقایسه، ایالات متحده در رتبه‌ی هفتادم ایستاده است. البته فرهنگ ماچویی که در بسیاری از کشورهای لاتینی غالب است، این‌جا نیز به چشم می‌خورد. برای نمونه حضور زنان در گروه‌های موسیقی در قیاس با مردان به‌مراتب کمتر است./

ایا به بدن زن باید دید جنسی داشت؟

ایا بدن زن برای این است که مردان از ان تمتع جنسی ببینند واورانه بعنوان یک انسان،بلکه زن موجودی است صرفا برای رفع نیاز جنسی....اگربه این دیدگاه اعتقاد داشته باشیم بایستی تدبیری اتخاذ نمود که جذابیت بدن زن برای مردان بسیار دلمشغول کن وجذابتر گردد،اگر بدن زن برای مردان ان جذابیت لازم را نداشته باشد ودیدن ان یک امر متعارف شود،دران هنگام است که مردان ،زنان را شیئی جنسی نمیبینند،بقول خودمان جشم ودلشان پراست،...اکنون درکوباوامثال چنین کشورهایی به زن بعندان یک انسان نگاه میکنندونه بعنوان شیئی جنسی....در ایران باپوشش زنان جذابیت جنسی زنان بیشتر شده وحس کنجکاوی مردان برای دیدن ان بسیار جذاب شده،هرچه پنهان ترجذابیت وکنجکاوی بیشتر،اکنون معتقدین به حجاب برای توجیه نظر خود ،زن را به مانند مروارید در درون صدف میدانند ،به همین خاطر جنایات جنسی در ایران به مراتب بیش از کشوری مثل کوبااست،....یکی از دوستان برایم خاطره ای تعریف کرد،اینکه اولین بار که وارد امریکا شدم،چشمهایم ناخوداگاه برروی بدنهای نیمه برهنه زنان بود،ولی بتدریج این برایم عادی شد،بگونه ایکه وقتی یاد روزهای اولم میافتم خنده ام میگیرد،اکنون زنها را به دیدشهوانی نمیدیدم،اصلا برایم مطرح نبود،...

Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

12. این کاربر از srx190d بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2018

پيش فرض

[emoji736]شواهد حاکی از اهتمام انقلابیون به برابری جنسیتی و آزادی زنان است. روسپی‌گری که پیش از انقلاب یکی از راههای امرار معاش زنان فقیر بود، امروز به‌مراتب کمتر شده است.
    کوبا از نظر شاخص‌های برابری جنسیتی در جهان سرآمد است. در قانون اساسی کوبا، زنان از نظر حقوق با مردان برابرند وکمتر از نیمی از بازار کار را زنان تشکیل می‌دهند.

[emoji736]زنان همه‌جا هستند: در پارلمان، در بازار کار، در ادارات، در فضای عمومی. کوبا از نظر حضور زنان در پارلمان رتبه‌ی سوم را در جهان دارد و حدود 48 درصد کرسی‌های پارلمان در اختیار زنان است. در مقایسه، ایالات متحده در رتبه‌ی هفتادم ایستاده است. البته فرهنگ ماچویی که در بسیاری از کشورهای لاتینی غالب است، این‌جا نیز به چشم می‌خورد. برای نمونه حضور زنان در گروه‌های موسیقی در قیاس با مردان به‌مراتب کمتر است./

ایا به بدن زن باید دید جنسی داشت؟

ایا بدن زن برای این است که مردان از ان تمتع جنسی ببینند واورانه بعنوان یک انسان،بلکه زن موجودی است صرفا برای رفع نیاز جنسی....اگربه این دیدگاه اعتقاد داشته باشیم بایستی تدبیری اتخاذ نمود که جذابیت بدن زن برای مردان بسیار دلمشغول کن وجذابتر گردد،اگر بدن زن برای مردان ان جذابیت لازم را نداشته باشد ودیدن ان یک امر متعارف شود،دران هنگام است که مردان ،زنان را شیئی جنسی نمیبینند،بقول خودمان جشم ودلشان پراست،...اکنون درکوباوامثال چنین کشورهایی به زن بعندان یک انسان نگاه میکنندونه بعنوان شیئی جنسی....در ایران باپوشش زنان جذابیت جنسی زنان بیشتر شده وحس کنجکاوی مردان برای دیدن ان بسیار جذاب شده،هرچه پنهان ترجذابیت وکنجکاوی بیشتر،اکنون معتقدین به حجاب برای توجیه نظر خود ،زن را به مانند مروارید در درون صدف میدانند ،به همین خاطر جنایات جنسی در ایران به مراتب بیش از کشوری مثل کوبااست،....یکی از دوستان برایم خاطره ای تعریف کرد،اینکه اولین بار که وارد امریکا شدم،چشمهایم ناخوداگاه برروی بدنهای نیمه برهنه زنان بود،ولی بتدریج این برایم عادی شد،بگونه ایکه وقتی یاد روزهای اولم میافتم خنده ام میگیرد،اکنون زنها را به دیدشهوانی نمیدیدم،اصلا برایم مطرح نبود،...

Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
    حجاب تو آمریکا آزاده اما آمریکایی ها معمولا هرزه پوشی نمیکنن اما تو یه کشور جهان سومی که مردمش اکثرا عقده ای و فاسد هستن اگه حجاب اختیاری بشه اون کشور تبدیل به استریپ کلاب میشه. تو آمریکا فقط دخترهای کم سن و سال و دانشچو لباس های لختی می پوشن و کمی که بزرگتر میشن لباس های مناسب تر انتخاب میکنن اما تو ایران آزاد باشه پیرزن 40 ساله هم هرزه پوشی میکنه.
    قرار نیست قوانین آمریکا و فرهنگشون رو تو ایران پیاده کنیم.

با بی حجابی مخالف نیستم با هرزه پوشی مخالفم. بالاخره کلی نوجون تو سن بلوغ تو این کشور هستن درست نیست با هرزه پوشی اینجور افراد تحریک بشن. پسر جماعت هم اگه سلامت جنسی داشته باشه از همون سن 4 سالگی با دیدن بدن زن تحریک میشه

14. 2 کاربر از ژیان بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز italodance's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    Copyright

پيش فرض

حجاب تو آمریکا آزاده اما آمریکایی ها معمولا هرزه پوشی نمیکنن اما تو یه کشور جهان سومی که مردمش اکثرا عقده ای و فاسد هستن اگه حجاب اختیاری بشه اون کشور تبدیل به استریپ کلاب میشه. تو آمریکا فقط دخترهای کم سن و سال و دانشچو لباس های لختی می پوشن و کمی که بزرگتر میشن لباس های مناسب تر انتخاب میکنن اما تو ایران آزاد باشه پیرزن 40 ساله هم هرزه پوشی میکنه.
    قرار نیست قوانین آمریکا و فرهنگشون رو تو ایران پیاده کنیم.

با بی حجابی مخالف نیستم با هرزه پوشی مخالفم. بالاخره کلی نوجون تو سن بلوغ تو این کشور هستن درست نیست با هرزه پوشی اینجور افراد تحریک بشن. پسر جماعت هم اگه سلامت جنسی داشته باشه از همون سن 4 سالگی با دیدن بدن زن تحریک میشه
    بله بله بله

وقتی توی یک کشور فرهنگ و هویت و تاریخش رو ازش بگیرند همین هم میشه. بدتر وقتی که حکومت داری بلد نباشند و ترویج فرهنگ و هویت را بلد نباشند و با اجرای احکام ما قبل از تاریخ اجرا بکنند همین هم می شود.
    بی کفایتی حکومت غیر ایرانی و بر پایه شیطان را گردن جوانان این مرز و بوم نگذار. چقدر سطحی و بدون درک.
    چطور قبل از انقلاب اینطور نبود؟! چون حق آزادی پوشش و یا مذهب و یا خصوصی و شخصی بود؟! 
    Last edited by italodance; 25-07-2019 at 05:50.

16. 2 کاربر از italodance بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2018

پيش فرض

بله بله بله

وقتی توی یک کشور فرهنگ و هویت و تاریخش رو ازش بگیرند همین هم میشه. بدتر وقتی که حکومت داری بلد نباشند و ترویج فرهنگ و هویت را بلد نباشند و با اجرای احکام ما قبل از تاریخ اجرا بکنند همین هم می شود.
    بی کفایتی حکومت غیر ایرانی و بر پایه شیطان را گردن جوانان این مرز و بوم نگذار. چقدر سطحی و بدون درک.
    چطور قبل از انقلاب اینطور نبود؟! چون حق آزادی پوشش و یا مذهب و یا خصوصی و شخصی بود؟!
    از وضعیت فعلی دفاع نمیکنم اما شما مگه قبل از انقلاب بودی که ببینی چطوری بوده؟ اصلا کشوری که تو جنگ جهانی قحطی شده بود نیمی از جمعیتش از گرسنگی تلف شدن و نیمی دیگه ناقص و روانی شدن مگه میشه خوب بوده باشه؟ الان واقعا مشکلت اینه که مردم حق انتخاب مذهب و لخت شدن ندارن؟ (حق انتخاب پوشش ندارن حرف غلطیه چون همه حق انتخاب پوشش دارن تو ایران اما ---- پوشی ممنوعه. از نظر شما شاید قانون بدی باشه از نظر من شاید قانون خوبی باشه)
    مردم خاورمیانه همیشه بدبخت بودن ایران هم یکی از همین کشورها بوده که هیچ وقت روز خوش ندیده اونم به خاطر شرایط آب و هوایی و جغرافیایی بوده فقط نه چیز دیگه ای. سطح فرهنگ مردم ایران و کلا خاورمیانه همیشه به طرز وحشتناکی پایین بوده چه قبل از انقلاب چه بعد از انقلاب نسل ما مشکل داره واسه همین از مسئولین هم انتظار بالا نداشته باش هرکس دیگه ای هم بره جای اونها بهتر از اونها نمیشه. جامعه تا زمانی که انسان فاسد تربیت کنه کشور درست بشو نیست.

البته ایرانی ها رو دنیا دیده تر و عاقل تر از غربی ها میدونم اما اونها به خاطر شرایط زندگی بهتر و آموزش فرهنگ بالاتری داشتن ولی تو خیلی چیزها هم از خاورمیانه ای ها پایین تر هستن.

18. این کاربر از ژیان بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 2 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 2 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •