تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 57 123451151 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 562

نام تاپيک: Mint

آخر فروم باز H A M A S's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض Mint

به نام خدا

به دنیای لینوکس نعنایی خوش آمدید!

پیش گفتار

خیلی از کاربرای رایانه توی ایران دوست دارند سیستم عاملشون(ویندوز!) رو عوض کنن تا هم یه تجربه جدیدی براشون باشه و هم در کنارش مطالبی رو یاد بگیرن

گزینه اول)مکینتاش:با کلی دردسر شاید روی PC یا لپ تاپ غیر اپلی بشه نصبش کرد که اونم با استفاده از اکرک و پچ و.... که مطمئنن سیستم عامل رو از اون پایداری خودش دور میکنه در ثانی کسانی هستند که علاقه دارند سیستم عاملشون رو شخصی سازی کنند که مکینتاش تا حدود زیادی از انجام این کار عاجزه

گزینه دوم) گنو/لینوکس:سیستم عاملی آزاد و رایگان.اما این سیستم عامل چه ویژه گی های نسبت به مک و ویندوز داره؟ در اینجا اشاره وار به چند نکته اشاره میکنیم

1- ثبات سیستم: Linux OS بسیار باثبات است و خیلی دیر به دیر خراب می شود و هنگ می شود. همین آن را به یک سیستم عامل محبوب تبدیل کرده است.
    2- رابط گرافیکی: رابط گرافیکی جدید در این سالهای اخیر خیلی زیبا شده است. و اصطلاحا Friendly شده و همچنین کار با آن ساده شده است.
    3-امنیت: بیشتر ویروسها برای ویندوز ساخته می شوند. و برای همین در لینوکس احتیاجی به آنتی ویروس نداریم و امنیت بالایی دارد. لینوکس از همان ابتدا (بهتر است بگوییم جد لینوکس یعنی Unix ) کارش را با پایه ی امنیت شروع کرد.

4-توزیع های مختلف گنولینوکس: بر خلاف ویندوز گنولینوکس در توزیع های مختلفی ارایه شده است. چون لینوکس کد باز است kernel یا هسته ی اصلی را در اختیار همه قرار می دهد. عده ای از برنامه نویسان و دانشجویان روی آن کار می کنند و توزیعی از لینوکس را به وجود میباورند.
    5-سازگاری بالا با سخت افزارها:چز مودم های دایال آپ از رده خارج که اونها هم اصولا با چیپ Win modem ساخته شدند سخت افزار دیگه ای وجود ندارد که در گنو لینوکس شناخته نشود!
    البته مزایای بیشتری رو میشه نامبرد اما همین ها کفایت میکنه.تنها عیبی رو هم که میشه به لینوکس گرفت تعداد کمتر app هاش به نسبت ویندوز و مک هست که اونم این چندساله پیشرفت قابل توجهی داشته

خب حالا گنولینوکس رو انتخاب کردیم.کدوم توزیع رو نصب کنیم؟

طبق تجربه شخصیم توی این چندساله اونم با نصب انواع و اقسام توزیع ها به این نتیجه رسیدم بهترین توزیع برای کسی که از ویندوز به گنولینوکس مهاجرت میکنه توزیع مینت هست.چون بسیاری از نرم افزارهای مورد نیاز یه کاربر رو از قبیل کدک ها-پلیرها-لیبره آفیس رو درون خودش داره و از همه مهمتر سادگی استفاده از اون هست!

خب از اونجا که این توزیع رتبه اول [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] رو در اخیتار داره به جاست یه تاپیک مخصوص داشته باشه و از مدیران محترم میخوام برای جلوگیری از تعدد تاپیک های پیرامون این توزیع این تاپیک رو پیوست کنن
    [/COLOR]

معرفی مینت
    لینوکس مینت یکی از توزیع‌های گنو/لینوکس است که برای کاربرد شخصی و در ویرایش‌های مختلفی در دسترس است و براساس توزیع‌های مختلفی ساخته شده که همگی نهایتا به دبیان باز می‌گردند. تمرکز مینت بر روی کاربردی بودن (استفاده‌ی آسان) و سادگی نصب برای کاربرانی که تا کنون تجربه‌ای با لینوکس نداشته‌اند می‌باشد.

لینوکس مینت از چندین بسته‌ی نرم‌افزاری مختلف تشکیل شده که غالب آن تحت یکی از مجوزهای آزاد منتشر شده‌اند. مجوز اصلی مینت، اجازه‌نامه‌ی عمومی همگانی گنو است که همراه با ال‌جی‌پی‌ال به صراحت بیان می‌دارند که کاربران آزادند نرم‌افزار را اجرا، رونوشت برداری، توزیع، مطالعه، تغییر، یا گسترش دهند. لینوکس مینت شامل برخی نرم‌افزارهای اختصاصی همچون افزونه‌ی ادوبی فلش نیز می‌شود. در ضمن بخشی از کد کرنل مینت به صورت باینری عرضه شده و دسترسی به سورس آن وجود ندارد.

لینوکس مینت به وسیله‌ی جامعه‌ی کاربری‌اش پایه‌گذاری شده است. کاربران انفرادی و شرکت‌هایی که از لینوکس مینت استفاده می‌کنند به عنوان اهدا‌کنندگان، حامیان مالی و همکاران توزیع شناخته می‌شوند. کمک‌های مالی از طرف جامعه‌ی کاربری و تبلیغات روی وب‌گاه کمک می‌کنند تا لینوکس مینت رایگان و متن‌باز باقی بماند. در سپتامبر ۲۰۱۰ لینوکس مینت نگارش جدید LMDE را ارایه کرد که مستقیم از نگارش لینوکس دبیان منشعب شده است از ویژگی های این نگارش می توان از انتشار غلطان آن نام برد. بدین معنی که به طور پیوسته بروز می شود و به نصب مجدد برنامه ها نیازی نیست. این نگارش بسیار سریع‌تر از نگارش بر پایه‌ی اوبونتو است

توسعه‌دهنده‌(ها) =====> گروه لینوکس مینت
    شرکت سازنده =====> linuxmint.com
    خانواده ===> شبه-یونیکس
    نوع هسته ===> یکپارچه (هسته لینوکس)
    نوع منبع ===> نرم‌افزار آزاد و متن‌باز و نرم‌افزار مالکیتی
    پلاتفرم ===> IA-32, x86-64
    تاریخ اولین انتشار ===> ۲۷ آگوست ۲۰۰۶
    روش بروزرسانی ===> APT
    برنامه مدیریت بسته‌ها ===> dpkg
    واسط کاربری ===> گنوم، کی‌دی‌ای، اکس‌اف‌سی‌ای، ال‌اکس‌دی‌ای، فلاکس‌باکس
    اجازه‌نامه ===> به طور عمده جی‌پی‌ال / به علاوهٔ مجوزهای مختلف
    وضعیت ===> جاری
    وب‌گاه ===> [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    وضعیت پشتیبانی ===> فعال

صفحه اصلی دانلود لینوکس مینت
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منابع و سایت های مفید
    Last edited by H A M A S; 14-09-2012 at 19:16.

تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض

بررسی میزکار های گنو لینوکس مینت

۱-Cinnamon(دارچین):

تاریخچه:
    پس از عرضه گنوم ۳ که شاهد تغییرات بنیادین زیادی در آن بودیم، انتقاداتی نسبت به رابط گرافیکی جدید دسکتاپ گنوم با نام GNOME Shell مطرح شد که منجر به شکل‌گیری انشعاباتی از گنوم گردید. یکی از این پروژه‌های جدید که توسط توسعه‌دهندگان توزیع لینوکس‌مینت آغاز شد، Cinnamon نام داشت که ظاهری همانند گنوم ۲ به گنوم شل می‌بخشید

بررسی ویژه گی ها(آخرین نسخه در حال حاضر ۱٫۴)

Cinnamon 1.4 با بیش از ۲۶۰ تغییر (commits)، ویژگی‌های جدید و پیشرفت‌های زیادی را به ارمغان آورده است که در ادامه به طور خلاصه به‌مرور آنها می‌پردازیم:

Cinnamon 1.4 دارای دو حالت “Scale” و “Expo” برای مدیریت آسان‌تر محیط کاری است. در حالت scale که از نظر ظاهری مشابه ابزارک Compiz Scale بوده و در نسخه‌های قبلی Cinnamon نیز وجود داشت، تمامی پنجره‌ها بروی صفحه نمایش داده شده و امکان انتخاب راحت آنها وجود دارد.

حالت scale در Cinnamon 1.4

حالت جدید Expo در Cinnamon 1.4 عملکردی مشابه ابزارک Compiz Expo دارد. در این حالت تمامی محیط‌های کاری (virtual desktops) از نمای خارجی نمایش داده شده و امکان جابجایی آسان بین آنها وجود دارد. همچنین در حالت Expo امکان مدیریت آسان محیط‌های کاری از جمله ایجاد/حذف میزکارهای مجازی دلخواه وجود دارد.

حالت Expo در Cinnamon 1.4

یکی از ویژگی‌های جدید Cinnamon 1.4 ابزارک جدیدی با نام “Settings applet” هست که از طریق آن کار‌های مختلفی را به‌راحتی و با سرعت بیشتر می‌توان انجام داد که از جمله این امور می‌توان به راه‌اندازی مجدد cinnamon بدون خروج از نشست (session) فعلی، بازگردانی تنظیمات پیش‌فرض، دسترسی سریع به تنظیمات و … اشاره نمود. یکی دیگر از ویژگی‌های جدیدی که از طریق این ابزارک رونمایی شده، قابلیت “Panel Edit Mode” می‌باشد که با فعال کردن آن امکان جابه‌جایی آسان‌تر ابزارک‌ها بروی پنل فراهم شده و بدین ترتیب مشکلات نسخه قبلی cinnamon در این زمینه برطرف شده است!

ابزارک جدید "Settings applet"

Cinnamon 1.4 با پشتیبانی از ۳۹ زبان و بهبود پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ (RTL)، بومی‌سازی بهتری را به ارمغان آورده است.

بهبود پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ (RTL)

از دیگر تغییرات این نسخه از Cinnamon، پیشرفت‌های صورت گرفته در منوی اصلی می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به پشتیبانی کامل از ویژگی drag & drop و ابزار ویرایشگر جدید menu که به طور کامل با Cinnamon یکپارچه و هماهنگ شده، اشاره نمود.

ابزار ویرایشگر جدید Main Menu

لیست پنجره‌ها که یکی از اجزای اصلی دسکتاپ می‌باشد در Cinnamon 1.4 پیشرفت‌هایی داشته و ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه شده است که از جمله این موارد می‌توان به امکان مرتب نمودن دوباره پنجره‌ها با استفاده از قابلیت drag & drop، امکان کلیک راست بروی پنجره‌ها و انتقال آنها به میزکار‌های دیگر و … اشاره نمود.

ابزارک‌های مختلف (Applets) در Cinnamon 1.4 شاهد پیشرفت‌های زیادی بوده و عملکرد آنها بهبود یافته است که در این میان می‌توان به ابزارک‌های Keyboard ، Network ، Calendar ، Sound و Workspace Switcher اشاره نمود.

بهبود بخش تنظیمات میزکار (Cinnamon Settings) و اضافه شدن گزینه‌های جدید از دیگر موارد قابل ذکر در Cinnamon 1.4 می‌باشد.

علاوه بر موارد فوق ده‌ها تغییر و پیشرفت دیگر در Cinnamon 1.4 صورت گرفته و ایرادات بسیاری نیز نسبت به نسخه‌های پیشین رفع شده‌اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به این [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مراجعه نمایید.

منبع: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

================================================== ================================================== =======

2-Mate

یکی از ویژگی های بارز نرم افزارهای آزاد امکان تغییر و شخصی سازی آنها می باشد و همین موضوع باعث می شود که یک کاربر یا گروهی از کاربران و توسعه دهندگان بنابر نیاز و سلیقه خود یا عدم رضایت از روند توسعه و تغییرات ایجاد شده در یک نرم افزار یا یک پروژه آزاد ، اقدام به ایجاد پروژه ای جدید و انجام تغییرات مورد نظر خود نمایند. نمونه های زیادی از این اتفاقات نیز در دنیای نرم افزارها و پروژه های آزاد رخ داده که به عنوان مثال می توان به انشعاب پروژه Libreoffice از openOffice.org ، تولد توزیع Mageia و انشعاب آن از مندریوا و … اشاره نمود.

و حال نوبت میزکار گنوم ۲ هست که پس از پایان توسعه و پشتیبانی آن توسط تیم GNOME ، به وسیله یکی از کاربران Arch Linux مجددا توسعه داده شود و این موضوع می تواند مورد علاقه کاربرانی باشد که به پوسته ی Unity در اوبونتو و همچنین GNOME 3 و پوسته آن با نام گنوم شل علاقه ای ندارند. اسم این پروژه جدید دسکتاپ Mate نام دارد که منشعب شده از GNOME 2 بوده و در سایت آن به عنوان “یک دسکتاپ غیر جذاب و غیر بصری برای کاربرانی که به کارهای سنتی می پردازند” تعریف شده است! هر چند فعالیت این پروژه در حال حاضر تنها محدود به رفع ایرادات و بهینه سازی بسته های نرم افزاری GNOME 2 می باشد ، اما صحبت هایی برای توسعه ابزارها و پیاده سازی ویژگی های جدید در آینده نیز شده است. هم اکنون تنها کاربران آرچ لینوکس می توانند از طریق مخازن aur این دسکتاپ را بروی توزیع خود نصب نمایند.

نسخه ی ۱.۲ این دسکتاپ به تازگی منتشر شده است و به گفته ی توسعه دهندگان آن قدمی بزرگ به پیش است و پایداری آن را بیشتر از همیشه کرده است.

تغییرات مهم این نسخه به شرح زیرند:

امکان Undo/Redo به Caja مدیر فایل این دسکتاپ که انشعابی از Nautilus 2 است اضافه شده است.
    بسته های جدیدی مانند Mozo (انشعابی از Alacarte) و python-caja و caja-gksu و Caja Image Convertor که معادل آن ها پیشتر برای Nautilus وجود داشت منتشر شده است.
    mate-open بسیار سریع تر عمل می کند.
    Mate Settings Daemon حال از PulseAudio و GStreamer Backend پشتیبانی می کند.
    آیکون ها و نام های جدید در Mate برای جلوگیری از اختلال کار گنوم
    و رفع بسیاری از باگ ها

برای اطلاعات بیشتر [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] را ببینید.

منبع: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    Last edited by H A M A S; 28-08-2012 at 09:59.

3. 10 کاربر از H A M A S بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن گنو / لینوکس
    تاريخ عضويت
    Aug 2010
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

قبل از هرچیز تشکر میکنم از احداث این تاپیک که واقعا لازم بود. در تایید صحبتهای دوست خوبمون من هم به عنوان کاربر این نسخه از لینوکس باید خدمت همه ی علاقه مندان و مشتاقان ورود به دنیای گنو لینوکس عرض کنم که مینت یکی از بهترین نسخه های لینوکس هستش و من در مدت دو هفته ای که مینت رو در کنار ویندوز اکس پی نصب کردم خیلی کم پیش اومده که با ویندوز بالا بیام و تقریبا تمامی کارهای روزانه ی خودمو ( گشت زنی در اینترنت ، چت ، فیس بوک، پخش ویدئو و موزیک ، کار با اسناد آفیس ، ویرایش عکس و...) رو با مینت انجام میدم. اصلا نیازی به سیستم قوی هم نیست من با پردازشگر سلرون 2 گیگاهرتز و 512 مگابایت رم دارم ازش استفده میکنم و هیچ مشکلی نیست. بعد از نصب این سیستم عامل تقریبا نیاز به نصب هیچ برنامه ی خاصی ندارین، مگر برنامه ی ویژه ای که به طور پیش فرض نصب نباشه. نصب سیستم عامل هم بسیار ساده است و کلا هیچ مساله ی خاصی در مورد مینت تا به حال پیش نیومده که بخوام دوباره به ویندوز برگردم. امیدوارم دوستان بیشتری به سمت این نگارش جذاب بیان و این تاپیک رونق بگیره، اگر سوالی بود (البته سوالهای ابتدایی و ساده) من در خدمتم

5. 4 کاربر از vahidmir2000 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه Hapoofesgeli's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2010

پيش فرض

من باز هم به سرم زد که لینوکس نصب کنم...(هر بار نصب میکنم بعد یه مدت... )
    الآن هم mint رو نصب کردم و بعدش از طریق Additional Drivers درایور گرافیک رو نصب کردم منتهی بعد از نصب سرعت اینترفیس(Cinnamon) به شدت پایین اومده...مثلا موقع جابجا کردن یه پنجره فیرم به فریم میشه کاملا...کارتم هم ۵۷۷۰ هست.اضافه کنم که قبلا هم این مشکل رو تو اوبونتو هم داشتم.
    دوستان راه حلی هست؟
    --------------
    الآن درایور رو پاک کردم سرعت به حالت عادی برگشت حالا این درایور رو چطور نصب کنم که مشکل ایجاد نکنه؟
    Last edited by Hapoofesgeli; 27-08-2012 at 02:39.

ناظر انجمن گنو / لینوکس
    تاريخ عضويت
    Aug 2010
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

الآن هم mint رو نصب کردم و بعدش از طریق Additional Drivers درایور گرافیک رو نصب کردم منتهی بعد از نصب سرعت اینترفیس(Cinnamon) به شدت پایین اومده...مثلا موقع جابجا کردن یه پنجره فیرم به فریم میشه کاملا...کارتم هم ۵۷۷۰ هست.اضافه کنم که قبلا هم این مشکل رو تو اوبونتو هم داشتم.
    دوستان راه حلی هست؟
    --------------
    الآن درایور رو پاک کردم سرعت به حالت عادی برگشت حالا این درایور رو چطور نصب کنم که مشکل ایجاد نکنه؟
    اگر مینت 13 رو نصب کردین باید بگم نصب کارت گرافیک و فعال کردنش در اوبونتو و مینهای جدید (دقیقا یادم نیست از چه نسخه ای به بعد) یکم کار داره. یعنی بعد از نصب اولیه باید درایور قبلی (که با نصب مینت نصب شده) رو غیر فعال کنید یا اصطلاحا بلک لیست کنید. البته اگه کار خاصی با گرافیکتون انجام نمیدین با همون درایور اولیه ی مینت هم میشه فیلم دید و ...

8. این کاربر از vahidmir2000 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه Hapoofesgeli's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2010

پيش فرض

اگر مینت 13 رو نصب کردین باید بگم نصب کارت گرافیک و فعال کردنش در اوبونتو و مینهای جدید (دقیقا یادم نیست از چه نسخه ای به بعد) یکم کار داره. یعنی بعد از نصب اولیه باید درایور قبلی (که با نصب مینت نصب شده) رو غیر فعال کنید یا اصطلاحا بلک لیست کنید. البته اگه کار خاصی با گرافیکتون انجام نمیدین با همون درایور اولیه ی مینت هم میشه فیلم دید و ...
    ممنون،طبق آموزش [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] صفحه پیش رفتم و مشکل مثل اینکه حل شده...اون یکم کاهش سرعتی هم که هنوز هست فکر کنم به خاطر Cinnamon باشه...چون با gnome classic که وارد میشم تقریبا هیچ افت سرعتی رو تو جابجا کردن پنجره ها و اینجور چیزا نمیبینم...

10. این کاربر از Hapoofesgeli بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای MrGee's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2008
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

مباحث و سوالات مربوط به لینوکس مینت رو تو این تاپیک مطرح کنید.

12. این کاربر از MrGee بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن pcsoft's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    بهشت ایران

پيش فرض

ممنون،طبق آموزش [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] صفحه پیش رفتم و مشکل مثل اینکه حل شده...اون یکم کاهش سرعتی هم که هنوز هست فکر کنم به خاطر Cinnamon باشه...چون با gnome classic که وارد میشم تقریبا هیچ افت سرعتی رو تو جابجا کردن پنجره ها و اینجور چیزا نمیبینم...
    من هم کارت لپ تاپم mobility 5730 هست و اعصاب برا من نگذاشت این درایورهاش. این additional drivers هم بدرد نخورد. مجبور شدم خاموشش کنم با اینتل کار کنم. درباره نسخه مینت هم من 12 رو با گنوم بیشتر میپسندم. Cinnamon یکم سنگینه.

14. این کاربر از pcsoft بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

ناظر انجمن گنو / لینوکس
    تاريخ عضويت
    Aug 2010
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

Cinnamon یکم سنگینه.
    بله سینامون روی سیستم منم درست جواب نداد ( سیستمم قدیمیه)

راستی یه سول : من دیروز مینت برپایه ی دبیان رو نصب کردم ولی یه نکته ی کوچولو و البته مبتدیانه پیش اومد : برای مونت کردن پارتیشنهای هارد هردفه ازم پسورد میخواد. اینو چیکارش میتونم بکنم؟ ممنون میشم جواب بدین

تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض

دوستان راه حلی هست؟
    --------------
    من هم کارت لپ تاپم mobility 5730 هست و اعصاب برا من نگذاشت این درایورهاش. این additional drivers هم بدرد نخورد. مجبور شدم خاموشش کنم با اینتل کار کنم. درباره نسخه مینت هم من 12 رو با گنوم بیشتر میپسندم. Cinnamon یکم سنگینه.
    لازم نیست اون درایور کارت گرافیک قسمت additional drivers رو نصب کنید....مگر اینکه واقعا برای کار با یه برنامه گرافیکی شدیدا مشکل داشته باشید که غالبا این اتفاق نادره....خود مینت به صورت اتوماتیک بدون نصب هیچ داریوری کارت گرافیک رو میشناسه ولازم نیست کاربر کاری انجام بده

17. این کاربر از H A M A S بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 1 از 57 123451151 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 2 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 2 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •