تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 4 اولاول 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 33

نام تاپيک: مشاوره برای سی پی یو و مادربرد و چند سوال

حـــــرفـه ای ess_1362's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    server 3 hdd 7 partition 1 unallocated(bad sector)

پيش فرض

..همین یه سوال من رو جواب بده که چرا اینتل نمیاد توی سایت خودش به جای 1066و1333 بنویسه 1066و1333و1600و1866و............ و حتی برای آیوی بریج هم تا 1600 بیشتر نمینویسه
    به این علت که مثلا اگر 2500 روی یک چیپ h61 قرار بگیره حداکثر می تونه از رمی با فرکانس 1333 پشتیبانی کنه که به محدودیت از جانب برد بر می گرده نه پردازنده
    همین پردازنده را اگر روی یک چیپ z68 قرار بدین ممکن هست یک ماژول با فرکانس 2200 مگاهرتز را هم پشتیبانی کنه!!
    به همین دلیل تولید کننده بزرگی مثل اینتل بخاطر قوانین تجارتی مجبور هست همیشه رقمی را اعلام کنه که روی تمام مادربردها(از یک مادربرد 80 تومنی تا یک مادربرد 700 تومنی) قابل دستیابی باشه!!

همین یه سوال رو جواب بده چرا مثلا قدرت کارت GTX 690 وقتی با پردازنده سوکت 775 تلفیق بشه کمتر از زمانی هست که با پردازنده 3770 تلفیق میشه.
    شما داری تمام مسائل را با هم تداخل می کنی
    این امر واضح هست
    با پیشرفت تکنولوژی در ساخت پردازنده طبیعتا دستورات جدید ریاضی هم به ساختار محاسباتی وارد میشه که در سرعت محاسبات و مصرف انرژی و ..... تاثیر می ذاره
    تاکید می کنم سرعت محاسبات با سرعت کلاک پردازنده متفاوت هست
    به همین دلیل شما مجبور هستی در پلتفرم 775 بخاطر اینکه به کارایی پلتفرم 1155 برسی کلاک پردازنده را افزایش بدی(اصطلاحا اورکلاک کنی) تا خلاع تکنولوژی را به بهای مصرف بیشتر جبران کنی
    عکسش هم صادق هست
    پردازنده ای مثل fx8150 با وجود کلاک بالاتر نسبت به 2500 به خاطر نوع ساختار دستورالعمل های ریاضی در یکسری کاربردها عملکرد به مراتب کمتری نسبت به 2500 داره
    هر چند که مباحثی که شما مطرح کردی اصلا هیچ ارتباطی با بحث اصلی نداشت و من تا حالا متوجه نشدم که cpu multiplier چه ارتباطی به dram frequency multiplier داره!!؟

به هر حال من فکر می کنم ادامه بحث با شما بی فایده باشه چون هم از الفاظ نا مناسب استفاده می کنی و هم دانش شما در زمینه سخت افزار کم هست و بجای ادله علمی بیشتر به استفاده از مثال های عامیانه تمایل دارید
    Last edited by ess_1362; 18-08-2012 at 07:49.

2. 2 کاربر از ess_1362 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه lpfan1's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

عزیز من اون باسی که مموری کنترلر مینویسه مثل تنظیمات دیفالت گرافیک بازیه یعنی اول کاری گرافیک بازی و رزولوشن کمه ولی خودت میتونی دستی ببریش بالا و این تغییرات هم از نظر بصری واقعا تاثیر داره...
    این هم همچین حالتی داره...
    اولا رزولوشن رو هم تا جایی که مانیتورت کشش داره میتونی ببری بالا پس میبینی که تا هر جایی که دلت بخواد نمیتونی ببریش بالا دوما بازم میگم که من حرفم این نیست که شما نمیتونی سرعت رم رو زیاد کنی حرف من اینه که شما سرعت رو تا جایی میتونی زیاد کنی که پردازنده وقت اینو داشته باشه که اطلاعاتو پردازش کنه.شما فرض کن من هر 5 ثانیه یه بار یه توپ به طرف شما پرت کنم شما میتونی توپ ها رو بدون مشکل بگیری ولی اگه من هر نیم ثانیه یه توپ به طرفت پرت کنم مطمئنا نمیتونی همشو بگیری پس یا من باید با مدت زمان بیشتری توپ ها رو پرت کنم یا تو باید تعداد دست هات رو بیشتر کنی.خداییش خیلی روشن و واضح دارم میگم اگه واقعا متوجه نمیشید که بحث رو بیخیال بشم.فرق بین 1333 و 1600 به هیچ عنوان از نظر بصری قابل مشاهده نیست و توی نرم افزار های تست کننده مشخص میشه که توی پست پایینی نمونه هاشو گذاشتم که خب این تست ها هم یک مقدار ضریب خطا دارن ولی خب چون شرایط برای همه تا حدودی یکسان هست(البته از تغییرات دمای هوا و نوسانات ولتاژ نمیشه صرف نظر کرد ولی خب حالا میگیم یکسانه) میگیم خیالی نیست بیخیال خطا.که بازم میبینی که اختلاف ها بسیار کمه و به نظر من اونم اکثرش به علت خطا هست نه کارایی.
    Last edited by lpfan1; 18-08-2012 at 08:50.

4. این کاربر از lpfan1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

به این علت که مثلا اگر 2500 روی یک چیپ h61 قرار بگیره حداکثر می تونه از رمی با فرکانس 1333 پشتیبانی کنه که به محدودیت از جانب برد بر می گرده نه پردازنده همین پردازنده را اگر روی یک چیپ z68 قرار بدین ممکن هست یک ماژول با فرکانس 2200 مگاهرتز را هم پشتیبانی کنه!!
    به همین دلیل تولید کننده بزرگی مثل اینتل بخاطر قوانین تجارتی مجبور هست همیشه رقمی را اعلام کنه که روی تمام مادربردها(از یک مادربرد 80 تومنی تا یک مادربرد 700 تومنی) قابل دستیابی باشه!!
    ای داد بیدا!خب اینتل اگه اینجوری میخواست میومد کف رو مشخص میکرد و میزد 1066 و بالاتر نه اینکه بزنه 1066 و1333.

شما داری تمام مسائل را با هم تداخل می کنی
    این امر واضح هست
    با پیشرفت تکنولوژی در ساخت پردازنده طبیعتا دستورات جدید ریاضی هم به ساختار محاسباتی وارد میشه که در سرعت محاسبات و مصرف انرژی و ..... تاثیر می ذاره
    تاکید می کنم سرعت محاسبات با سرعت کلاک پردازنده متفاوت هست
    به همین دلیل شما مجبور هستی در پلتفرم 775 بخاطر اینکه به کارایی پلتفرم 1155 برسی کلاک پردازنده را افزایش بدی(اصطلاحا اورکلاک کنی) تا خلاع تکنولوژی را به بهای مصرف بیشتر جبران کنی
    عکسش هم صادق هست
    پردازنده ای مثل fx8150 با وجود کلاک بالاتر نسبت به 2500 به خاطر نوع ساختار دستورالعمل های ریاضی در یکسری کاربردها عملکرد به مراتب کمتری نسبت به 2500 داره
    هر چند که مباحثی که شما مطرح کردی اصلا هیچ ارتباطی با بحث اصلی نداشت و من تا حالا متوجه نشدم که cpu multiplier چه ارتباطی به dram frequency multiplier داره!!؟
    شاید من منظورم رو بد گفتم ولی شما میتونی اصطلاح bottleneck رو برای من توضیح بدی؟!!!!!!

به هر حال من فکر می کنم ادامه بحث با شما بی فایده باشه چون هم از الفاظ نا مناسب استفاده می کنی و هم دانش شما در زمینه سخت افزار کم هست و بجای ادله علمی بیشتر به استفاده از مثال های عامیانه تمایل دارید
    اولا این شما بودید که شروع کردید به استفاده از الفاظ نامناسب و توهین به من و اگه یادتون نمیاد جای دوری نیست همین صفحه قبلی نوشتتون هست برید ببینید چی نوشتید که منم جوابتون رو دادم و منم اون حکیم نیستم که بگم اگه هزار تا بگی یکی هم نمیشنوی ، به من اگه یکی بگی یکی هم میشنوی پس شما با ادب صحبت کن و به دیگران احترام بذار من هم بهت اطمینان میدم از هر کس دیگه ای هم که میشناسی بهت بیشتر احترام میذارم و اگه کسی چیزی نمیدونه دلیل نمیشه اونو به خنگ بودن متهم کرد من به شما اطمینان میدم من در در زمینه هایی چیزایی میدونم که شما تا آخر عمرت هم درباره اون ها نخواهی دونست و شما هم احتمالا چیزایی میدونی که من نمیدونم و کسانی هم هستن که چیزایی میدونن که نه من نه شما هیچکدوممون نمیدونیم.و من ابایی ندارم که بگم یه چیز رو نمیدونم ولی درباره این مساله سرعت رم فعلا کسی دلیلی نیاورده که من رو قانع کنه و من چون شما نمیتونی من رو قانع کنی بهت پرچسب نمیزنم که نمیفهمی یا مغزت نمیکشه.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2012

پيش فرض

عجیبه،مثلا این تاپیک برای مشاوره من بودا!
    کاشکی توضیحت بیشتری واسه ی من مینوشتین و اینقدر...
    مرسی

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت

پيش فرض

شاید من منظورم رو بد گفتم ولی شما میتونی اصطلاح bottleneck رو برای من توضیح بدی؟!!!!!!
    محدودیت ساختاری و bottleneck چه ربطی داره به ضریب پردازنده و ضریب فرکانس رم؟
    بحث سر گفته شما بود که عنوان کردی برای پشتیبانی از فرکانس بالاتر رم باید ضریب پردازنده افزایش پیدا کنه!!

از اون دو تا بنچمارک چه نتیجه ای باید گرفته بشه؟
    بنچمارک اول که داره نشون میده با افزایش فرکانس کارایی در یکسری کاربردها افزایش پیدا می کنه و ممکن هست در یکسری کاربردها تغییری نداشته باشه و حتی کاهش هم داشته باشه
    این یک مورد نرم افزاری هست و می دونم که ممکن هست که الان به bottleneck ارتباطش بدی که الزاما اینطور نیست
    بنچمارک دوم هم که همون قسمت دوم سطر اول را به ما اثبات می کنه + اینکه من تا به حال جایی ندیدم نوشته باشه فلان گیم از رم با فرکانس مثلا 2000 به بالا پشتیبانی می کنه

فعلا بحث سر پست شماره 8 هست با این مضمون :
    شما اگه پردازنده ای برداشتید که قابلیت اورکلاک داشت و اورکلاکش کردید بعد رم 1600 بردارید وگرنه 1333 بردارید چون پردازنده در حالت عادی توانایی استفاده از 1600 رو نداره و هزینه برای پوچ هست.
    بعبارتی افزایش فرکانس رم چه ارتباطی به cpu multiplier داره یا می تونه داشته باشه؟

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

از گفته های سایت anandtech.com براتون نقل میکنم:
    Sandy Bridge's improved memory controller has all but eliminated the need for extreme memory bandwidth, at least for this architecture
    مموری کنترولر بهبود یافته ی سندی بریج همه چیز را دارد ولی نیاز به پهنای باند وسیع مموری را از بین برده است حداقل برای این معماری.
    We also found that memory bandwidth does scale with CPU clock speed
    ما همچنین دریافتیم که پهنای باند مموری با سرعت کلاک پردازنده تناسب دارد[به صورت تاکیدی جمله رو بیان کردن]
    اینم لینک خود سایت که میتونید بیشتر هم بخونید:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    بالاخره یه سری اطلاعات روی مموری ذخیره میشن و این اطلاعات در اختیار پردازنده قرار میگیرن تا پردازش بشن و اینتل اعلام میکنه که بهترین سرعتی که بهتره این اطلاعات در اختیار پردازنده قرار بگیرن 1333 مگاهرتز هست.این 1333 فرکانس هست یعنی تعداد دفعات یه نوسان کامل(یا تناوب یا رفت و برگشت) در واحد زمان.و مطمئنا وقتی شما سرعت یا همون فرکانس رو بالا ببری آیا پردازنده باید زمان این رو داشته باشه که اون اطلاعات رو پردازش کنه یا نه؟
    اون بنچمارک ها رو هم گذاشتم برای دوستمون که ببینن که تفاوتی بین 1333 و 1600 نیست و من اگه یه روز بخوام رم 1600 یا بالاتر بگیرم تنها به این دلیل خواهد بود که احتمالا کیفیت ساختش نسبت به یه رم 1333 بالاتر بوده و نه هیچ دلیل دیگه ای.
    البته کسانی که این مطالب رو میخونن توجه داشته باشن که این بحثی که من میکنم در مورد پردازنده های سندی بریج هست و ممکنه پردازنده های دیگه بهره بهتری از رم هایی با فرکانس بالا ببرن.

9. این کاربر از lpfan1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت

پيش فرض

از گفته های سایت anandtech.com براتون نقل میکنم:
    Sandy Bridge's improved memory controller has all but eliminated the need for extreme memory bandwidth, at least for this architecture
    مموری کنترولر بهبود یافته ی سندی بریج همه چیز را دارد ولی نیاز به پهنای باند وسیع مموری را از بین برده است حداقل برای این معماری.
    We also found that memory bandwidth does scale with CPU clock speed
    ما همچنین دریافتیم که پهنای باند مموری با سرعت کلاک پردازنده تناسب دارد[به صورت تاکیدی جمله رو بیان کردن]
    اینم لینک خود سایت که میتونید بیشتر هم بخونید:
    شکی نیست که ممکن هست سندی برج در یکسری کاربردها پهنای باند مرود نیاز را نداشته باشه
    ولی بازم ایم مطلب به پست شماره 8 شما ارتباطی نداره
    من پیشنهاد می کنم وقتی شما یک لینک را در اینترنت پیدا می کنه کامل لینک را مطالعه کنید
    مثلا صفحه دوم همین لینکی که شما گذاشتی چند تا بنچمارک جالب داره که گفته های شما به راحتی نقض می کنه :

بعبارتی این بنچمارکها اعلام می کنه که فرکانس 2133 در پلتفرم سندی بریج(به همراه پردازنده 2600) حدود 36%کارایی بیشتری نسبت به فرکانس 1333 ارایه میده که خوب در یکسری کاربردها مثل انیمیشن سازی حرفه ای همین 36% خیلی به به کاهش زمان رندرگیری یک فریم و در مجموع کل عملیات کمک می کنه

باز هم در همین لینکی که گذاشتی در یکی از صفحات یکسری بنچمارک جالب دیگه هست که خواندنش برای شما خالی از لطف نخواهد بود و اتفاقا درباره سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات هست :

بالاخره یه سری اطلاعات روی مموری ذخیره میشن و این اطلاعات در اختیار پردازنده قرار میگیرن تا پردازش بشن و اینتل اعلام میکنه که بهترین سرعتی که بهتره این اطلاعات در اختیار پردازنده قرار بگیرن 1333 مگاهرتز هست.این 1333 فرکانس هست یعنی تعداد دفعات یه نوسان کامل(یا تناوب یا رفت و برگشت) در واحد زمان.و مطمئنا وقتی شما سرعت یا همون فرکانس رو بالا ببری آیا پردازنده باید زمان این رو داشته باشه که اون اطلاعات رو پردازش کنه یا نه؟
    پهنای باند با فرکانس قابل پشتیبانی فرق داره!!
    اینتل هیچ جا نگفته بهترین فرکانس برای این پلتفرم 1333 هست!!
    اگر جایی این حرف را زده لینکش را به من نشون بدین؟

اون بنچمارک ها رو هم گذاشتم برای دوستمون که ببینن که تفاوتی بین 1333 و 1600 نیست و من اگه یه روز بخوام رم 1600 یا بالاتر بگیرم تنها به این دلیل خواهد بود که احتمالا کیفیت ساختش نسبت به یه رم 1333 بالاتر بوده و نه هیچ دلیل دیگه ای.
    البته کسانی که این مطالب رو میخونن توجه داشته باشن که این بحثی که من میکنم در مورد پردازنده های سندی بریج هست و ممکنه پردازنده های دیگه بهره بهتری از رم هایی با فرکانس بالا ببرن.
    دو تا بنچ مارکی که گذاشتی ربطی به موضوع نداره
    یکیش که 3d mark هست که اگر مفهوم 3d mark را بلد باشی متوجه میشی که میانگین چند تا کاربری مختلف هست که تاره در همین میانگین گیری هم باز امتیاز افزایش پیدا می کنه
    دومی هم مربوط به یک گیم میشه که قبلا هم گفتم در گیم فقط حجم حافظه (آن هم در شرایط خاص) مطرح هست و فرکانس رم چندان در کارایی تاثیر گذار نیست

به هر حال باز هم مشخص نشد که سند شما برای گفته هایتان در پست شماره 8 چی هست!!؟

اما ایجاد کننده تاپیک :
    با توجه به سطح کاربری شما که فکر می کنم مکس بصورت آماتور باشه خرید یک کیت 8 گیگ با فرکانس 1600 و تایمینگ cl9 مقرون به صرفه ترین انتخاب خواهد بود!!
    برند هم زیاد تفاوت خاصی نداره و می تونی از برند های مطرح بازار هر کدوم که قیمت کمتری داشت استفاده کنی
    Last edited by ess_1362; 18-08-2012 at 19:38.

11. این کاربر از ess_1362 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2012

پيش فرض

خوب
    من هنوز موندم بین سی پی یو ولی متاسفانه با بودجم احتمالا corei3 2320 و رم دو تا چهارگیگ 1333 بخرم
    یه مادربرد دوستان پیشنهاد بدین که بتونم بعدها مثلا corei5 2500k بزارم و یا رم رو ارتقا بدم.
    مرسی

پروفشنال campuzlit's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2010

پيش فرض

خوب
    من هنوز موندم بین سی پی یو ولی متاسفانه با بودجم احتمالا corei3 2320 و رم دو تا چهارگیگ 1333 بخرم
    یه مادربرد دوستان پیشنهاد بدین که بتونم بعدها مثلا corei5 2500k بزارم و یا رم رو ارتقا بدم.
    مرسی
    اگه همون 350 رو به سی پی یو اختصاص بدین همون مدل i5 2320 رو می شه خرید.
    هر مینی برای سی پی یو ذکر شده (سوکت 1155) بخرید تمام سی پی یو های سندی بریج و آیوی بریج رو ساپورت می کنه.
    اما اگه بعدا سی پی یو با پسوند k بگیرید اگه می خواید از قابلیت اورکلاک استفاده کنید باید مینی بگیرید که قابل اورکلاک باشه.
    در مورد رم هم منظور شما افزایش حجمه یا رم با باس بالاتر؟ در مورد باس که بستگی به میزان پشتیبانی شده توسط مین داره .
    شما بودجه مین رو مشخص کنید بهتر می شه راهنمایی کرد.
    مین بردی هم که در پست 5 معرفی کردم مین مناسب و با امکاناتی هست.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2012

پيش فرض

سی پی یویی که معرفی کردین میشه یکم اطلاعات سخت افزاری کلیش رو بگین؟
    یعنی سوکتش 1155 هست و میشه بعدا corei5 2500k یا حتی core i7 رو روش نصب کرد؟
    واسه رم هم منظورم این بود که حجمش زیاد شه
    بعد این مادربرد تا چه باسی ساپورت میکنه؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •