تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 20 اولاول 123456713 ... آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 199

نام تاپيک: شطرنج

داره خودمونی میشه goldenm's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2009

پيش فرض بازداشت مربی تیم ملی شطرنج در همدان

"ورجینیو" مربی تیم ملی شطرنج ایران به جرم همراه داشتن "چاقو و پوکه" در فرودگاه همدان بازداشت شد.

به گزارش مهر، این مربی بلاروس که برای برگزاری یک دوره اردوی تمرینی ویژه ملی‎پوشان شهرستانی به همدان سفر کرده بود، روز گذشته (یکشنبه) به هنگام بازگشت به تهران در فرودگاه همدان بازداشت شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

یافتن چاقو و پوکه در کیف "ورجینیو" عاملی بود که موجب شد مسئولان فرودگاه همدان از انجام سفر این مربی ممانعت کنند و وی را مورد بازجویی قرار دهند.

محمد جعفر کامبوزیا سرپرست فدراسیون شطرنج در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تایید این مطلب اظهارداشت: البته آنچه در کیف مربی تیم ملی شطرنج یافت شد، فشنگ نبود بلکه پوکه‎ای از آن بود که ظاهرا ورجینیو به عنوان دکور و یک شی تزئینی آن را در کیف خود گذاشته بود.

وی ادامه داد: اما چون این پوکه همراه با چاقو در کیف "ورجینیو" پیدا شده بود و او هم یک فرد خارجی بود، مسئولان فرودگاه را روی این موضوع حساس‎تر کرده بود به همین دلیل از انجام سفر وی ممانعت کردند.

سرپرست فدراسیون شطرنج تاکید کرد: "ورجینیو" به دلیل ناآشنا بودن به زبان فارسی قادر به ارائه توضیحات لازم در این زمینه نبود. البته با حضور بموقع مسئولان هیئت شطرنج همدان و رفع سوءتفاهمات، دو ساعت بعد از این مربی رفع اتهام شد و او توانست با تاخیر چند ساعته پرواز خود به تهران را انجام دهد.

کامبوزیا خاطرنشان کرد: همراه داشتن چاقو و پوکه فشنگ اتفاقی است که ممکن است برای هر کسی رخ دهد و ایرانی و غیرایرانی هم ندارد. درست است که همراه داشتن این نوع اسلحه سرد برای مسافران هواپیما غیرقانونی است اما "ورجینیو" از این موضوع بی اطلاع بود!

سرپرست فدراسیون شطرنج با تاکید بر اینکه پرونده "ورجینیو" در این زمینه به طور کامل بسته شده اعلام کرد که این مربی بلاروس امروز (دوشنبه) دوره‎ای دیگر از کار مربیگری خود را در اهواز آغاز کرده است.

داره خودمونی میشه coder1984's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008
    محل سكونت
    همه جای دنیا سرای من است...

13 کلیه حرکات یک مسابقه واقعی شطرنج

سلام نمیدونست این بحث رو کجا عنوان کنم اگه جاش نا مناسب بود میدران ببخشند
    یه سایتی یا برنامه ای یا هر جیزه دیگه ای میخام که
    کلیه ی حرکات مهره های شطرنج رو توی یه بازی که مثلا بین دو تا استاد شطرنج انجام گرفته رو بگیرم
    مثلا تو مسابقه سال فلان بین کاسپاروف و یکی دیگه که کاسپارف برنده شده چه حرکتهایی انجام شده
    کسی هست بتونه کمکم کنه

کابر فعال انجمن لوازم صوتی و تصویری ghahremanimehdi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    !ashfield

پيش فرض

بله
    تو ChessMaster نسخه ی GrandMaster یوبی سافت که شاهکار هست! تمام بازیهای معروف و حرکاتش رو از سال 1900 تا 2004 داره .
    یک DVD هست و میتونی با 1000 تومن از فروشگاه ها بخری!

---------- Post added at 01:57 AM ---------- Previous post was at 01:55 AM ----------

علاوه بر اون کالج شطرنج و مربی هم داره . خلاصه اینکه واقعا شاهکار هست .

4. 2 کاربر از ghahremanimehdi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر فوتبال خارجی و مسابقه و سرگرمی Reza31001's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2010
    محل سكونت
    مشهد

12 شطرنج

شطرنج

تاریخچه

در باره پیدایش شطرنج روایت و افسانه های بسیاری شنیده شده است که اکثر آنها (همانطور که در شاه نامه فردوسی نیز آمده است) بر این عقیده اند که شطرنج حدود 2500سال پیش در هندوستان توسط شخصی بنام سیسابن دهیر ابداع شده است . منظور از اختراع این بازی شبیه سازی صحنه های کار زار بوده و به وسیله آ ن طرحها و شیوه اجرای تاکتیکها ی نظا می نشان داده می شد .حتی در مواردی بجای نبردی خونین نتیجه یک بازی سر نوشت یک اختلاف را رقم می زد .

گویا شطرنج در اواخر قرن پنجم میلادی به ایران آورده شد پیچید گیها ی شطرنج امروزی این احتمال را که تمام قوانین بازی توسط یک نفر تعیین شده باشد را به کلی منتفی می داند بلکه بیشتر قابل قبول است که شطرنج به مرور زمان از یک بازی ساده به هنر ،علم وبالاخره ورزش فکری تبدیل شده است .شطرنج آن زمان ایران با بازی کنونی شطرنج در چند مورد تفا وت داشت مثلاً پیروزی هنگامی به دست می آمد که شاه حریف مات یا بازی در اصطلاح امروزه پات می شد .اگرچه مهره شاه ،فرس (اسب) رخ (قلعه) حرکت امروزی خود را داشتند ولی هنوز گرفتن حین عبور و به قلع رفتن شاه ابداع نشده بود ، فرزین (وزیر) مهره ای ضعیف بود و فقط یک خانه به صورت اریب حرکت می کرد ،فیل هم اریب حرکت می کرد با این تفاوت که از خانه اول گذشته و در خانه بعدی می نشست .بیدق (پیاده)نمی توانست مثل امروز در حرکت اول د و خانه پیشروی کند .

این قوانین با معیارهای امروز، بازی بسیار محدودی را به وجود می آورد. در قرن هشتم میلادی شطرنج توسط اعراب مسلمان به اسپانیا برده شد و از آنجا در سراسر اروپا(بجز روسیه)
    گسترش یافت.چون احتمالاًشطرنج از طریق آسیای میانه (و به وسیله شاهان مغول )به روسیه برده شد شباهتهای نامهای روسی مهرهای شرقی آنهادلیل بر این ادعا است .در آن دوران بیشتر کوشش می شد حمله سریعی را آغاز کنند اما بازی به علت محدود یت حرکت وزیر و فیل کند بود .

در قرن سیزدهم میلادی به پیاده اجازه داده شد تا اگر بخواهد در حرکت اول دو خانه پیشروی کند و مهره شاه در حرکت اول خود می توانست به خانه سوم در جهت دلخواه پرش کند تا این که در دوره رنسانس (قرن 16-15میلادی) بااتخاذ قوانین واحدی برای آن .شطرنج محبوبیت بیشتری کسب کرد ، پرش فیل از بین رفت و فیل می توانست (در قطر ) تا آنجایکه مانعی وجود نداشت حرکت کند .محدودیتهای وزیر بر طرف شد و وزیر از مهره ضعیف به قویترین مهره تبدیل گشت که می توانست هم حرکت فیل و هم حرکت رخ را داشته باشد و پیروزی تنها در صورت مات شدن شاه حریف به دست می آمد (حالت پات پیروز نبود) ارتقاء پیاده به سوار دلخواه (بجز شاه ) امکانات جدیدی را در آخر بازی به وجود آورد.

در قرن شانزدهم میلادی حالت پرش از بین رفت و حرکت قلعه کوچک وبزرگ جایگزین آن گردید. در طول حیات پر فراز ونشیب و متحول شطرنج وبا گذشت زمان و در اثر تغییر و تحولات نوین اجتماعی و با توجه به شرایط خاص و ویژگیهای علمی و هنری شطرنج از انحصار شاهان و در باریان خارج و در بین عوام جایگاه مطلوب خویش را یافت و رشد و تکامل بیشترو بهتری در عرصه پیکار جهانی پیدا کرد .در دنیای امروز شطرنج تنها یک ورزش ساده فکری بشمار نمی رود بلکه مجموعه ای است از علم و تکنیک و هنر و از نظر تربیت بدنی پروش دهنده قوای دماغی و مغزدمی است و از جهت علمی آمیزه ای است از ریاضیات و روانشناسی و ملاکی است برای سنجش هوش وحافضه و در زمینه هنر عرصه جولان وخلاقیت ظریف و زیبا که گاهگاه مینیاتورهای پدیدمی آورداز یاد نرفتنی و ستودنی .

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    بیشتر: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

گزیده ای از قوانین
      محتوای مخفی: قوانین 

ماده ۱ : ماهيت و اهداف بازى شطرنج
    ۱ـ۱ – بازى شطرنج بين دو حريف انجام مى شود كه مهرهاى خود را به نوبت بر يك صفحه مربع به نام ًصفحه شطرنج حركت مى دهند . بازيكن داراى مهرهاى سفيد بازى را آغاز مى كند
    ۱-۲ .هدف هربازيكن قرار دادن شاه حريف در "معرض حمله"است به نحوى كه حريف هيچ حركت قانونى براى اجتناب از "گرفته شدن " شاه درحركت بعد نداشته باشد.بازيكنى كه موفق به اين امر شود اصطلاحاً شاه حريف را "كيش ومات"كرده است و بازى را برده است .حريف كه شاه او كيش و مات شده است بازى را باخته است .
    ۱-۳.اگر پوزيسيون طورى با شد كه هيچ يك از دو بازيكن نتواند احتمالاً كيش و مات كند ،بازى مساوى است .

ماده ۲:پوزيسيون اوليه مهره ها در صفحه شطرنج
    ۱ـ۲.صفحه شطرنج يك شبكه ۸×۸ از ۶۴ مربع مساوى است كه يك در ميان به رنگ روشن و تيره هستند (مربعهاى "سفيد و مربعهاى "سياه ). صفحه شطرنج بين دو بازيكن قرار مىگيرد ، به نحوى كه آخرين مربع سمت راست هر بازيكن سفيد باشد .

ماده ۳:حركت مهره ها
    ۳ـ۱. مجاز نيست مهره اى را به مربعى حركت داد كه در اشغال مهره خودى است .اگر مهره اى به مربعى حركت كند كه در اشغال مهره حريف است ،مهره حريف گرفته مى شود و از صفحه شطرنج خارج مى شود و اين بخشى از همان حركت به حساب مى آيد .در صورتى كه مهره اى بتواند طبق ماده هاى ۳ـ۲ تا ۳ـ۸ مهره اى را بگيرد ،اصطلاحاً مىگويند آن مهره به مهره حريف حمله كرده است .
    ۳ـ۲. فيل در قطرى كه خودش در آن قرار گرفته است به هر مربعى مى تواند حركت كند.
    ۳ـ۳. رخ در ستون يا عرضى كه خودش در آن قرار گرفته است به هر مربعى مى تواند حركت كند.
    ۴ـ۳ . وزير در ستون ،عرض يا قطرى كه خودش در آن قرار گرفته است به هر مربعى مى تواند حركت كند .
    ۵ـ۳. فيل يا رخ يا وزير نمى تواند از روى مهره اى كه در مسير حركتش قرار دارد عبور كند.
    ۶ـ۳. اسب مى تواند به مربعهايى حركت كند كه نزديكترين مربعها به مربع استقرار آن باشد ولى در يك عرض ، ستون يا قطر واحد نباشد .
    ۷ـ۳. (الف) پياده مى تواند رو به جلو و به مربع اشغال نشده اى كه بلافاصله در همان ستون در مقابل آن است حركت كند،يا (ب) پياده در حركت نخست خود مى تواند همانند حالت ((الف)) حركت كند.يا آنكه دو مربع در همان ستون پيشروى كند، مشروط به اينكه هر دو مربع اشغال نشده باشند ، يا (ج)پياده مى تواند به مربع تحت اشغال مهره حريف كه به طور مورب د رمقابل آن و در ستون مجاور باشد حركت كند و آن مهره را بگيرد.
    (د) اگر يك پياده حريف در يك حركت دو مربع از مربع اوليه اش پيشروى كرده باشد، پياده اى كه به مربع عبور اين پياده حريف حمله كرده است مى تواند پياده حريف را بگيرد ،طورى كه انگار آن پياده حريف فقط يك مربع حركت كرده است . اين گرفتن را فقط در حركت بعد از اين پيشروى مى توان انجام داد و آن را گرفتن "آن پاسان "] در حين عبور[مى نامند.

ماده ۵: اتمام بازى
    ۵ـ۱ .(الف) بازيكنى كه با حركت قانونى ، شاه حريف را كيش و مات كرده باشد ، بازى را برده است . بازى بلافاصله به اتمام مى رسد ، به شرطى كه حركتى موجب پوزيسيون كيش و مات شده است قانونى باشد .
    (ب) بازيكن كه حريفش اعلام كند تسليم شده ]يا واگذار كرده [ است بازى را برده است .بازى بلافاصله به اتمام مى رسد.

رئیس فدراسیون جهانی شطرنج (فیده)

ششمین رئیس فیده از سال 1995 این سمت را برعهده دارد

March 2012

1- Magnus Carlsen, 2835
    2- Levon Aronian, 2820
    3- Vladimir Kramnik, 2801
    4- Viswanathan Anand, 2799
    5- Teimour Radjabov, 2784
    6- Hikaru Nakamura, 2771
    7- Fabiano Caruana, 2767
    8- Sergey Karjakin,, 2766
    9- Alexander Morozevich, 2765
    10- Vassily Ivanchuk, 2764

حضور فابیانو کاروانا 19 ساله و ویشی آناند 42 ساله در جمع 10 شطرنجباز برتر دنیا خودش نشون میده که شطرنج حد و مرز سنی نداره

March 2012

1- Judit Polgar, 2709
    2- Yifan Hou, 2639
    3- Humpy Koneru, 2589
    4- Anna Muzychuk, 2583
    5- Nana Dzagnidze, 2559
    6- Wenjun Ju, 2557
    7- Kateryna Lahno, 2546
    8- Xue Zhao,, 2543
    9- Nadezhda Kosintseva, 2535
    10- Antoaneta Stefanova, 2531

رئیس فدراسیون شطرنج ایران

محمد جعفر کامبوزیا

برترین شطرنج باز ایران

1- احسان قائم مقامیg 2581
    2- الشن مرادی g 2542
    3- حسن عباسی فر 2484
    4- پوریا درینی 2482
    5- اصغر گلی زاده g 2463
    6- مرتضی محجوب g 2455
    7- پویا ایدنی 2451
    8- سید جواد علوی 2443
    9- پیمان مهاجرین 2429
    10- همایون توفیقی g 2428

رده بندی برترین شطرنج بازان ایرانی ( بانوان)

1- آتوسا پورکاشیان wg 2343
    2- غزل حکیمی فرد 2249
    3- شایسته قادرپور 2248
    4- ساراسادات خادم الشریعه 2235
    5- میترا حجازی پور 2223
    6- مینو عسگری زاده 2105
    7- شهره بیات 2089
    8- شیرین نواب 2081
    9- مهرنوش زوار موسوی 2059
    10- مونا سلمان ماهینی 2023

در میان شطرنج بازان 6 عنوان وجود دارد:
    • استاد فیده بانوان wf
    • استاد فیده f
    • استاد بین المللی بانوان mf
    • استاد بین المللی m
    • استاد بزرگ بانوان wg
    • استاد بزرگ g

البته این دسته بندی محدودیتی برای بانوان ایجاد نکرده و آنها میتواند به استاد بزرگی هم دست پیدا کنند
    در حال حاضر ایران دارای 7 استاد بزرگ ، 2 استاد بزرگ زنان و 14 استاد بین المللی است

سایتهای مفید:
    فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    فدراسیون شطرنج ایران : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    سایت تخصصی شطرنج ایران : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    مکانی برای پیگیری آخرین اخبار و رویدادهای شطرنج (همون ورزش3 شطرنج )
    سایت شطرنج: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    مکانی برای یادگیری، پیگیری رقابتهای بزرگ و از همه مهمتر بازی شطرنج
    پیشنهاد می کنم اگه به شطرنج علاقه مند هستید حتما در این سایت عضو شوید
      محتوای مخفی: توضیحاتی پیرامون سایت chess.com 
    در این سایت امکان انجام مسابقات به صورت زنده (live chess) و آن لاین (online chess) وجود داره که در حالت اول مسابقه بین شما و حریفتون به صورت زنده و بسته به زمان از پیش تعیین شده که ممکنه 1 دقیقه یا 1 ساعت برای طرفین باشه انجام میشه
    در حالت دوم برای هر حرکت بین 1 تا 14 روز زمان وجود داره که باعث طولانی شدن هر مسابقه میشه اما جذابیتهای این نوع مسابقه امکان انجام مسابقات تیمی با عضویت در تیم های مختلف هست
    در این سایت مسابقات آسیایی و جهانی به صورت مجازی انجام میشه و باید بگم که در لیگ آسیایی 2011 تیم ایران مقام اول و در لیگ جهای 2011 ایران به مقام چهارم رسیده
    ضمنا p30world هم در این سایت غریبه نیست و تیم p30world در حال حاضر دارای 231 عضو هست و در بین 7234 تیم سایت رتبه 695 رو داره [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خوشبختانه طرفداران شطرنج در انجمن کم نیستن و این تاپیک میتونه مکانی باشه برای گفتمان های مختلف در دنیای شطرنج

داره خودمونی میشه no_p30's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2012

پيش فرض

من خودم شطرنج بازی میکنم بطور حرفه ای...
    بعد این همه سال تازه فهمیدم ورزش حرفه ای در ایران یک چیز مسخرست....

بزارین یک داستان جالبی براتون تعریف کنم که بدونین ما ....
    آقای امیر ملاحی برای اولین بار در تاریخ ایران در مسابقات آسیایی برای ایران کسب مدال کردن...
    وقتی برگشتن میدونین براشون چه هدیه جالبی درنظر گرفته بودن مسئولان؟ یک دست لیوان !! واقعآ شرم آوره

7. 5 کاربر از no_p30 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه 4umbaz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009

پيش فرض

دوست عزیز کشور ما تو ساپورت ورزشکارای ورزش هایی که تو المپیک و بازی های اسیایی میتونن شرکت کنن و مقام بیارن موندن حالا چه انتظاری داری بیان از شطرنج حمایت کنن که حتی بعضی مراجع اونو حرام!!! اعلام کردن..
    اگر کسی هم تونسته پیشرفت کنه تو ایران فقط عشقش بوده .. همین من خودم 3ساله کم و بیش بازی میکنم بدون هیچ گونه کمک یا انتطاری تا الان 2 ساله تو دانشگاهمون اول شدم این هفته هم دوباره مسابقس.. ایشالا 3 تاش کنم..
    حالا خارج از این بحث این روزها شاهد مسابقات قهرمانی جهان میان اناند(قهرمان سابق جهان)از هند و گفلاند(chalanger) از اسراییییل هستیم که تا به اینجا پنج بر 5 مساوی اند
    از 10 تا بازی هشت تاشو مساوی کردن و خیلی ریسک نمیکنن و بازیاشون خیلی جذاب نیست
    منکه فکر میکنم اناند تو دور اخر زهر شو به گفلاند میریزه...

داره خودمونی میشه amirw7's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2012

12 گفت و گوی شطرنج حرفه ای

اطلاعات شطرنجی خود را با دیگران در میان بگذارید

احسان قاءم مقامی قهرمان ایران مگنوس کارلسن قهرمان جهان جدول قهرمانان جهان

سلام به همه لطفا هر کی از گشایش یا شاخه یا شروع بازی که استفاده میکنه راضیه به من بگه چون من در شاخه هندی شاه وقتی که سیاهم له میشم چون حریف قلعه بزرگ میره و از جناح شاه حمله میکنه...خواهشا هرکی چیزی میدونه بگه...

حالا به نظر شما گرونفلد بهتره یا هندی شاه....من تو مسابقه جام خزر که رفته بودم خیلی ها گرونفلد بازی میکردن .............با تشکر فراوان

آخر فروم باز Mehran-King's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

10 آموزش شطرنج

چرا شطرنج؟؟؟

تقویت توانایى کسى همچون یک بازیکن شطرنج امر آسانى نیست. پرورش عضلات بازو یا پاهاى یک وزشکار بسادگى از طریق تمرین با وزنه هاى مختلف قابل حصول است. تمرین همچنین به بهبود سرعت در شنا و دو کمک مینماید. اما چقدر زمان و انرژى باید جهت بدست آوردن مختصر پیشرفت در شطرنج بکار برد؟ هزاران نفر در سر تا سر جهان بطور منظم به بازى شطرنج مىپردازند اما در مجموع هیچ پیشرفت قابل توجهى حاصل نمیکنند. زمانى کتابهاى آموزشى لاسکر، کاپابلانکا و ایوه را مطالعه مىنمودم.گفته هاى ایوه را بخاطر هماهنگى و استدلال منطقى اش ستایش کردم. اما بویژه یادداشتهاى لاسکر را بخاطر دارم.او فرد بسیار خوشبینى بود بواسطه آنکه اظهار میداشت قادر درمدت ۱۲۰ ساعت یک شطرنج مبتدى را به سطح یک استاد بین المللى برساند. نمیدانم چه کسانى این اداعاى لاسکر را مىپذیرند اما بیشک فاصله بس درازى است میان کسى که فقط چگونگى اجتناب از خطاهاى بزرگ را مىداند (مبتدى) و کسى که به استقلال تکنیکى در بازى دست یافته و به سیستمهاى گشایشى مختلف مجهز بوده و به ظرافتهاى استراتژى شطرنج واقف است (استاد شطرنج) دلیلى وجود ندارد که یکنفر هنگامیکه استاد شد بتواند با موفقیت به بازیکنان جوان تعلیم شطرنج دهد. استعداد و قابلیت تعلیم و آموزش از ویژگى خاصى برخوردار است من هرگز بطور جدى به پسرم شطرنج را آموزش نداده ام. فقط وقتى دیدم خیلى مغشوش و سر در گم بازى مىکند کتابى به او توصیه نمودم و گفتم اول این کتاب رابخوان بعد با هم بازى میکنیم. براى کسى به سن و سال او شطرنج فقط یک وسیله بازى و سرگرمى است، مثل یک ترن برقى، اما براى من شطرنج یک حرفه است. من هرگز نتواسته ام طرز تلقى و نگرش او به شطرنج را درک کنم همانطور که او نتوانست در این زمینه مرا درک کند. وظیفه یک معلم آنست که استعداد را در شاگرد خود کشف کند،آنرا شکوفا کرده و پرورش دهد وفقط بعد از این مرحله است که میتواند با تمرین و ممارست منظم و آشنا کردن وى با مسایل پیچیده و جدید او را به سطوح بالاتر ارتقا دهد. در سال ۱۹۷۲ لئونارد باردن مسئول آموزش شطرنج جوانان (لندن) شد و سال ۱۹۷۶ فرصتى بدست آمد که من با سى تن از جوانان بازى کنم (بشکل سیمولتانه) این بازى هفت ساعت بطول انجامید. نتیجه آن ۱۱ مساوى یک شکست و ۱۸ برد بود در سال ۱۹۷۹ بوریس اسپاسکى نیز به بازى مشابهى در انگلیس با جوانان پرداخت. در ۵ بازى شکست خورد با ۱۲ نفر مساوى کرد وفقط در ۱۳ بازى به پیروزى رسید. سه نفر از بایکنانى که موفق به شکست دادن اسپاسکى شدند بعدها به مقام استادى بزرگ نایل شدند و دو نفر دیگر استاد بین المللى یا استاد (فدراسیون جهانى شطرنج) شدند. آن بازیکنى که مرا شکست داد نیگل شورت بود. بىآنکه بخواهیم به شیوه آموزشى لئونارد باردن بپردازم فقط به عنوان یک بازیکن پیشرو سعى مىکنم به بعضى عوامل که موجب پیشرفت بازیکنان مىشود اشاره نمایم.شاید موضوع اصلى که یک بازیکن مبتدى را همواره بخود مشغول میکند این نکته باشد که کدام قابلیت و ویژگى ذهنى است که گواه استعداد ذاتى وى مىباشد. در عصرى که کتاب و آموزش شطرنج بطور وسیعى گسترش یافته استعداد فطرى از اهمیت اساسى چندانى برخوردار نیست. در این زمینه قالیت کار سخت وپیگیر در شطرنج داراى اهمیت بیشترى مىباشد. من چند استاد بزرگ را مىشناسم که از استعداد ذاتى خاصى نیز برخوردار نبوده اند، یکى از آنها بوتونیک است که براى ۱۵ سال قهرمان جهان بود. وى به عوض استعداد فطرى از یک ظرفیت استثنایى براى کار و تلاش بهره مند بود پس مطالعه شطرنج از عوامل مفید پیشرفت و ترقى در این ورزش است. اما یک بازیکن چه موقع باید شروع به مطالعه جدى نماید؟ بدیهى است که نبایستى به یکباره براى کسب یک رتبه با سراسیمگى و شتاب بجلو بتازیم. مبادرت جدى به ورزش شطرنج فشار ذهنى قابل توجهى را طلب مینماید که این خود مىتواند بازدارنده دیگر مطالعات و اشتغالات ذهنى فرد باشد. اما در شکل متعادل آن شطرنج ورزشى مفید است. معمولاً بهتر است از سنین ۱۰ یا۱۲ سالگى بازى شطرنج را شروع کنیم و تجربه نشان داده است که در این سنین بازیکن به گونه اى مستحکم پیشرفت نموده و ذهن او را براى تفکر منطقى از آمادگى بیشترى برخوردار است. من گاهى اوقات از خود مىپرسم چگونه باید ارزش و کیفیت بازى را ارزیابى نمود. آموختن نحوه حرکت مهره ها موضوع ساده اى است اما این مسئله مثل آموختن چند کلمه از یک زبان بیگانه است. همانطور که با فراگیرى چند کلمه نمیتوان مدعى شد قادر به تکلم آن زبان هستیم در مورد شطرنج نیز صرف آموختن حرکتها نمیتوان دال بر دانستن شطرنج باشد. شطرنج نیز همچون زبان بایستى بطور پیوسته و دائم مورد تفحص و تحقیق قرار گیرد زیرا همواره چیز جدیدى براى آموختن وجود دارد. حتى قهرمانان نیز اگر به مطالعه مدام نپردازند دچار پسرفت وتحلیل مىشوند. اگر شما به اوصول علمى شطرنج تسلط یابید و خواهان آن میباشید که تواناییهاى خود را گسترش و تعمیق بخشید بهتر آن است که همه بازیهاى خود را ثبت کنید و در فرصتهاى بعدى به تحلیل و بررسى آنها بپردازید. این کار را مىتوانید با دوست یا مربى خود انجام دهید اما بهتر همان است که به تنهایی اقدام به تفسیر بازى خود کنید. در این مورد باید دقیق عمل کنید و براى همه بازیهایتان تفسیرى بنوسید – خواه در آن بازى برنده یا بازنده شده باشید. از این طریق میتوانید مراتب تحول فکرى خود را دنبال نموده و به اشتباهات خود و حریفتان پىببرید.توجه داشته باشید که براى پیشرفت در بازى شطرنج بازى با بازیکنى که از شما قویتر است مفیدتر است. زیرا بدنوسیله به نقاط ضعف خود پى میبرید. همینطور مطالعه چند بازى با تمام جزئیات آن –بازیهایى که سیستم آنها مورد دلخواهتان است – بسیار ارزشمند میباشد. بخاطر سپردن یک شیوه گشایشى سلاحى است که شما میتوانید از آن در عمل استفاده کنید.با تقلید و پیروى از بازیکنان بزرگ شطرنج قادر خواهید شد که خود را به سطوح بالاتر بکشانید. از این هراس نداشته باشید که از بازى کاپابالانکا یا فیشر تقلید کنید چرا که آنها نیز خود براى رسیدن مقام قهرمانى از همین روش سود برده اند. بطور کلى ضرورى است که یک یا دو شیوه گشایش بازى را بیاموزید، و به چند پوزیسیون اساسى در آخر بازى نیز مجهز شوید. هیچ نکته خاصى در آموزش واریاسیونهاى بیشمار وجود ندارد آنچه اهمیت دارد درک شیوه هاى گشایشى مورد انتخابتان و کشف ظرافتهاى استراتژیکى بازى مىباشد.شطرنج از طرفى ساده و از جانب دیگر بازى پیچیده اى است. با شناخت و در نظر گرفتن مسایل فوق آماده خواهید بود که مهارتهاى شطرنجى خود را با کمک اصول آموزشى تحکیم بخشید.
    __________________________________________________ ______________________________________
    علامت گذاری صفحه شطرنج
    برای شناسایی علامت‌گذاری صفحه شطرنج شکل (۱) را در نظر می‌گیریم.

این شکل معرف یک صفحه شطرنج است و چنانچه دیده می‌شود از یک مربع ۶۴ خانه سفید و سیاه تشکیل شده است و روی هر خانه نامی را که معرف آن خانه است نوشته‌اند.
    هر خط قائم که ستون نامیده می‌شود همیشه با یک حرف معرفی می‌گردد و هر خط افقی که عرض نام دارد همیشه دارای یک عدد خواهد بود. حرفها از چپ براست و اعداد از پایین به بالا ادامه یافته‌اند.
    برای نوشتن یک حرکت ابتدا علامت اختصاری مهره‌ای که بازی خواهد شد (مگر در مورد پیاده که از نوشتن علامت اختصاری آن صرفنظر می‌گردد) سپس خانه عزیمت و در آخر خانه مقصد نوشته می‌شود.
    وضعیت ابتدای بازی
    (۲)

شکل (۲) را فرض می‌کنیم.
    این شکل یک صفحه شطرنج را با وضعیت اجباری مهره‌ها در ابتدای بازی نشان می‌دهد. مهره‌های سفید در پایین شکل روی عرض‌های یکم و دوم مستقر می‌شوند و مهره‌های سیاه روی عرض‌های هفتم و هشتم (در بالا) قرار می‌گیرند. صفحه شطرنج باید طوری گذاشته شود که نسبت به هر یک از دو رقیب (شطرنج بازها) خانه مربع سفید در طرف راست باشد (h1 برای سفید و a8 برای سیاه)
    هر یک از دو طرف دارای ۱۶ مهره مشابه یکدیگر می‌باشند:
    (۳)

یک شاه ، یک وزیر ، دو فیل ، دو اسب ، دو رخ و هشت پیاده.
    شکل (۳) تصویر واقعی یک صفحه شطرنج و مهره‌ها را قبل از آغاز بازی نشان می‌دهد.
    مقابل شاه سفید شاه سیاه واقع می‌شود ، مقابل وزیر سفید وزیر سیاه قرار دارد ، مقابل هر یک از فیل‌های سفید یک فیل سیاه مستقر می‌گردد ، مقابل هر اسب سفید یک اسب سیاه موضع می‌گیرد و بالاخره در مقابل هر رخ سفید یک رخ سیاه در سنگر می‌نشیند. ضمناً مشاهده می‌شود که وزیرها در خانه‌های هم رنگ خود مستقر می‌گردند : یعنی وزیر سفید در خانه سفید و وزیر سیاه در خانه سیاه.
    وضع ابتدایی مهره‌ها که در شکل پیش نمایش داده شده برای همیشه ثابت و لایتغیر می‌باشد.
    در اینجا نیز چند اصطلاح دیگر راجع به علامت گذاری عرصه شطرنج یادآوری می‌کنیم :
    ۱- هر یک از ۳۲ عنصر بازی شطرنج را مهره می‌گویند.
    ۲- بجز ۱۶ پیاده هر یک از ۱۶ مهره دیگر را سوار می‌نامند.
    ۳- وزیر و رخ سوارهای بزرگ نام دارند.
    ۴- فیل و اسب به سوارهای کوچک موسومند.
    ۵- هر سواری که به شاه یا وزیر نزدیک باشد به نام آن خوانده می‌شود مثلاً فیل وزیر یا فیل شاه.
    ۶- هر پیاده نام سواری را که در ابتدای بازی در جلو آن قرار گرفته است به خود می‌گیرد.
    بدین ترتیب :
    پیاده‌های a و h پیاده رخ نامیده می‌شوند.
    پیاده‌های b و g پیاده اسب نامیده می‌شوند.
    پیاده‌های c و f پیاده فیل نامیده می‌شوند.
    پیاده‌های d پیاده وزیر نامیده می‌شود.
    پیاده‌های e پیاده شاه نامیده می‌شود.
    حرکت مهره‌ها
    در بازی شطرنج شش نوع مهره وجود دارد و هر مهره دارای حرکت مخصوصی است ، بنابراین برای سهولت درک مطلب حرکت خر یک را جداگانه بررسی می‌نماییم. برای این منظور هر یک از مهره‌ها را در یک شکل مشخص قرار می‌دهیمعلامت (+) یا (۰) در کلیه خانه‌هایی که آن مهره می‌تواند حرکت کند می‌گذاریم و در زیر شکل مربوطه تعریف حرکت مهره نام برده را ثبت می‌کنیم.
    (۴)
    حرکت شاه

(۴ الف)
    شاه می‌تواند به کلیه خانه‌های همجوار خود عزیمت کند.
    در شکل (۴) و (۴ الف) خانه‌های مسیر حرکت شاه علامتگذاری شده است.
    (۵)

حرکت فیل

فیل بر روی قطرها هر اندازه که بتواند بصورت مورب حرکت می‌کند.
    (۵الف)
    در شکل‌های (۵) و (۵الف) خانه‌های مسیر حرکت فیلها علامت‌گذاری شده است.
    (۶)

حرکت رخ
    (۶الف)

رخ بر روی عرض‌ها و ستون‌ها هرقدر که بتواند حرکت می‌کند.
    در شکلهای (۶) و (۶الف) خانه‌های مسیر حرکت رخ با علامت مشخص شده است.
    حرکت وزیر
    (۷)

وزیر می‌تواند هم مانند رخ و هم مانند فیل حرکت کند.
    (۷الف)

در شکلهای (۷) و (۷الف) خانه‌های مسیر حرکت وزیر علامت‌گذاری شده است.
    (۸)

حرکت اسب
    مسیر حرکت اسب دو خانه در جهت عمودی و سپس یک خانه در جهت افقی و یا بر عکس دو خانه در جهت افقی و بعد یک خانه در جهت قائم می‌باشد. به تعریف دیگر مسیر حرکت اسب به شکل حرف “L” است. همانطور که در شکل شماره ۸ دیده می‌شود اسب سفید خانه e4 می‌تواند با طی مسیر تعریف شده به هرکدام از ۸ خانه علامت گذاری شده نقل مکان کند.
    (۸الف)

نکته شایان توجه آن است که اسب مستقر در خانه سفید بعد از اجرای حرکت در خانه سیاه خواهد نشست و بر عکس.
    در شکل‌های (۸) و (۸الف) مسیر حرکت اسب مشخص شده است.
    (۹)

حرکت پیاده سفید
    (۱۰)

حرکت پیاده سیاه
    پیاده در سمت ثابت و روی ستون خود حرکت می‌کند یعنی در امتداد قائم جلو رفته و به عقب برگشتن و به چپ و راست رفتن برای آن ممنوع است در صورتی که پیاده در نخستین خانه خود عزیمت خود باشد مختار است که به دلخواه خود یک یا دو خانه به جلو حرکت کند ولی اگر در اولین خانه عزیمت خود نباشد در هر نوبت منحصراً باید یک خانه پیشروی کند.
    اشکال (۹) و (۱۰) حرکت پیاده‌های سفید و سیاه را که جهت حرکتشان معکوس است و پیاده سفید به طرف عرض هشتم و پیاده سیاه به طرف عرض یکم پیش می‌رود نشان می‌دهند به سهولت معلوم می‌شود که پیاده سفید موقعی در یکمین خط عزیمت واقع است که روی عرض دوم باشد و همچنین پیاده سیاه قبل از بازی روی عرض هفتم قرار دارد.
    خوانندگان ممکن است به شکل (۲) که نمایش وضعیت ابتدای بازی است مراجعه کنند.
    ترفیع پیاده
    وقتی که یک پیاده به آخرین خانه خود رسید (یعنی اگر یک پیاده سفید یکی از خانه‌های عرض a8-h8 یا یک پیاده سیاه یکی از خانه‌های عرض a1-h1 را اشغال کرد) دیگر پیاده نبوده و باید بلافاصله به یک سوار هم رنگ خود تبدیل (ترفیع) پابد.
    ممکن است آن سوار ، وزیر ، اسب ، رخ ، یا یک فیل باشد و البته به انتخاب سرفی که صاحب این پیاده ترفیع یافته است بستگی خواهد داشت. این پیاده مجبور نیست در انتخاب خود سوار‌های کشته شده را منظور نظر قرار دهد و روی همین اصل است که یک شطرنج باز می‌تواند دو وزیر یا بیشتر (۹ وزیر) ، ۳ اسب یا بیشتر (تا ۱۰ اسب)، ۳ فیل یا بیشتر (تا ۱۰ فیل) ، ۳ رخ یا بیشتر (تا ۱۰ رخ) داشته باشد. این تبدیل پیاده را ترفیع گویند.
    در شکل‌های (۹) و (۱۰) پیاده‌های سفید و سیاه واقع در خانه‌های سیاه حرکت نموده و ترفیع می‌یابند.
    مهره‌هایی که ترفیع یافته است بلافاصله با کلیه قدرت تازه خود داخل عمل می‌شوند.
    ملاحظات کلی راجع به حرکت مهره‌ها

گرفتن(زدن)
    تا اینجا فرض شده بود که هر مهره به تنهایی در روی صفحه شطرنج قرار گرفته است. طبعاً این ترتیب هیچوقت صورت خارجی ندارد و حرکت مهره‌ها تابع بعضی قیود و شرایطی است که ذیلاً به شرح آنها می‌پردازیم:
    هیچ مهره‌ای ضمن حرکت نمی‌تواند در خانه‌ای که به وسیله مهره خودی اشغال شده است بنشیند ولی به عکس هر مهره می‌تواند خانه متعلق به رقیب خود را اشغال کند و مهره رقیب را از صفحه شطرنج خارج کند. این عمل را گرفتن(زدن) می‌گویند.
    روشن است که مهره گیرنده در جای مهره گرفته شده مستقر می‌شود. در بازی شطرنج گرفتن مهره حریف اجباری نیست مگر هنگامی که بازی دیگری وجود نداشته باشد.
    در عین حال بیش از یک مهره را نمی‌توان گرفت و سپس نوبت حرکت به رقیب تعلق می‌گیرد. هر مهره به همان قسمی که حرکت می‌کند مهره طرف را نیز می‌گیرد(می‌زند) به استثنای پیاده که طریقة گرفتن آن با سایر مهره‌ها فرق دارد. اسب هیچوقت در خانه مجاور خود موفق به گرفتن نمی‌گردد زیرا دسترسی به این خانه با یک حرکت برای آن غیر میسر است.
    هیچ مهره‌ای نمی‌تواند در طی مسیر خود از روی خانه‌های اشغال شده بگذرد؛ بجز اسب که قادر است از روی مهره‌ها پرش کند.
    گرفتن(زدن) بوسیله پیاده
    (۱۱)

پیاده در امتداد قطر رو به جلو و در اولین خانه موفق به گرفتن می‌گردد.
    در شکل(۱۱) پیاده سفید که در خانه سفید واقع است می‌تواند یکی از دو رخ سیاه را بگیرد ولی اگر این پیاده در هر جای دیگری بود موفق به گرفتن آنها نمی‌شد. همچنین این پیاده ممکن است بجای گرفتن ، یک یا دو خانه پیشروی کند. پیاه سیاه که در خانه سیاه واقع شده است می‌تواند یکی از دو رخ سفید را بگیرد و بعلاوه حداکثر ممکن است یک خانه پیشروی کند یعنی از آنجایی که خانه e5 اشغال گردیده است قادر نخواهد بوذ که دو خانه به طرف جلو حرکت نماید.
    پیاده گیرنده در جای مهره گرفته شده مستقر می‌شود و مهره اخیر را از عرصه شطرنج بر می‌دارد. پیاده سفید که در خانه سیاه و پیاده سیاه که در خانه سفید قرار دارند نه تنها به گرفتن یکدیگر بلکه قادر به پیشروی هم نیستند.
    در این حال می‌گویند این دو پیاده متوقف شده‌اند یا اینکه این دو پیاده متوقف هستند.
    گرفتن در حال عبور
    پیاده‌ای که از امتیاز پیشروی دو خانه با یک حرکت (در حرکت یکم خود) استفاده می‌کند ممکن است در حین عبور بوسیله پیاده دشمن گرفته شود درست مثل اینکه اگر پیاده متحرک بیش از یک خانه به جای دو خانه پیش نمی‌رفت در معرض خطر پیاده نامبرده دشمن قرار می‌گرفت بنابراین عمل گرفتن دقیقاً مثل آنکه پیاده بجای دو خانه یک خانه پیشروی کرده باشد اجرا می‌شود. این طریقه گرفتن بنام «گرفتن در حال عبور» مشهور است.
    تنها پیاده است که می‌تواند در حین عبور بگیرد یا گرفته شود. گرفتن در عبور طبعاً مانند سایر گرفتن‌ها اختیاری است، ولی اگر بخواهند که یک پیاده در عبور گرفته شود باید این گرفتن بلافاصله پس از حرکت صورت گیرد که پیاده قدم مضاعف برمی‌دارد در غیر این حالت یعنی با اجرای حرکات واسطه‌ای قانون گرفتن در حال عبور شامل آن نخواهد شد.
    (۱۲)
    سه شکل زیر گرفتن در حال عبور را نمایش می‌دهند:
    نوبت بازی با سیاه است.
    (۱۳)
    پیاده سیاه قدم مضاعف برداشته است.

نوبت بازی با سفید است.

(۱۴)
    جواب مهره سفید.
    پیاده سفید پیاده سیاه را در حال عبور گرفته است.
    کیش ـ مات ـ مقصود بازی
    شاه را در وضعی به حال کیش می‌گویند که خانه آن بوسیله یک مهره رقیب تهدید شده باشد ولو اینکه خود مهره تهدید کننده نیز آچمز باشد. اعلان حمله به شاه دشمن بوسیله کلمه کیش امری عادی اسی لیکل اجباری نیست.
    کیش بجز در مورد شاه گفته نمی‌شود یعنی هیچوقت در مورد وزیر یا مهره دیگر اعلان نخواهد شد.
    شکل (۱۵) حالت یک کیش را نشان می‌دهد:
    (۱۵)

در این شکل رخ به خانه‌ای که بوسیله شاه سفید اشغال گردیده است حمله میکند. بنابراین می‌گویند شاه سفید کیش شده است.
    در بازی شطرنج، هیچوقت شاه را نمی‌گیرند.همیشه هر کیشی را باید دفع کرد و سه طریق برای دفع کیشی که بوسیله یک وزیر یا یک رخ یا یک فیل به عمل آمده است وجود دارد:
    ۱- گرفتن مهره‌ای که شاه را تهدید می‌کند.
    ۲- تغییر محل دادن شاه به خانه‌ای که مورد تهدید نیست.
    ۳- قرار دادن یک مهره بین خانه شاه و مهره تهدید کننده.
    ولی تنها دو طریقه برای دفع کیش اسب و پیاده در دست است:
    ۱- گرفتن مهره تهدید کننده.
    ۲- تغییر محل دادن شاه.
    اگر یک شطرنج‌باز بی‌دقت در حین کیش طوری بازی کند که شاه خود را در حال کیش باقی بگذارد این حرکت منظور نمیگردد و باید تجدید شود یعنی بجای آن حرکتی اجرا گردد که متضمن دفع کیش باشد.
    همچنین اگر یک شطرنج‌باز شاه خود را مورد کیش قرار دهد باید آن حرکت را تجدید نماید و حرکت دیگری به قسمی اجرا کند که شاهش مورد کیش واقع نگردد.
    هرگاه شاه مورد کیشی واقع شود که دفع آن غیر مقدور باشد بازی خاتمه می‌یابد و می‌گویند شاه مات است و در اینحال بازی کننده مربوطه بدون در نظر گرفتن مهره‌هایی که روی عرصه شطرنج باقی مانده است مغلوب خواهد بود.
    در بازی شطرنج هدف مات کردن شاه رقیب است.
    در عمل گاهی پیش از آنکه بازی به مات منجر شود ممکن است آن را خاتمه دهند زیرا می‌دانند که اگر بازی ادامه یابد مطمئناً کدام طرف مات خواهد شد. واگذاردن و ترک بازی به منزله باختن و مقلوب شدن است.
    از آنچه گفته شد نتیجه می‌گیریم که:
    ۱- در هر وضعیت بازی خواه بررسی و خوا مسئله همیشه به طور قطع یک شاه سفید و یک شاه سیاه در روی عرصه شطرنج قرار دارد.
    ۲- هیچوقت دو شاه نمی‌توانند در دو خانه مجاور یکدیگر مستقر گردند.
    ۳- درصورتی که شاه سفید و شاه سیاه تنها روی صحنه شطرنج باشند بازی هیچ بهیچ خواهد بود.
    (۱۶)

شاه سیاه مات شده و طرف سیاه باخته است.
    شکل (۱۶) نشان میدهد که شاه سیاه مات است زیرا :
    ۱- وزیر کیش داده است.
    ۲- شاه سیاه قادر به فرار نیست بدلیل آنکه کلیه خانه‌های مجاور آن یا اشغال شده و یا تهدید گردیده‌اند.
    ۳- رخ سیاه نما‌توند وزیر سفید را بگیرد زیرا جلو فیل سفید باز شده . شاه در معرض کیش واقع می‌شود (در این موقع می‌گویند رخ سیاه آچمز است).
    ۴- وزیر سیاه نمی‌تواند خود را در خانه h6 بین شاه خود و وزیر دشمن قرار دهد زیرا بوسیله رخ سفید آچمز شده است.
    (۱۷)

شکل(۱۷) مات بودن شاه سفید را نشان می‌دهد.
    شاه سفید مات شده است و طرف سفید باخته است.
    وزیر سیاه در حینی که بوسیله وزیر سفید آچمز شده موجب مات گردیده است. وزیر سفید نمی‌تواند وزیر سیاه را بگیرد زیرا خود آن هم بوسیله فیل سیاه آچمز است.
    قلعه
    قلعه رفتن عبارت است از حرکت توأم شاه و رخ و این دو عمل یک حرکت محسوب می‌شوند.
    عمل قلعه رفتن درست مثل این است که رخ به خانه مجاور شاه مربوطه رفته و شاه از روی آن پریده باشد.
    چهار شکلی که بعداً به نظر می‌رسند عمل قلعه رفتن را نمایش میدهند.
    در شکلهای زیر نحو عمل قلعه رفتن با مهره سفید نشان داده شده است. البته مهره‌های سیاه حرکتشاه درست با مهره‌های سفید متفاوتند.
    (۱۹)

(۱۸)

قبل از قلعه کوچکO) -O)
    (20)

بعد از قلعه کوچکO) -O)
    قبل از قلعه بزرگO) -O-O)
    (21)

بعد از قلعه بزرگ O) -O-O)
    (22)

در شکل‌های (۲۲) و (۲۳) و (۲۴) طرز قلعه رفتن هر دو شاه سفید و سیاه نمایش داده شده است.
    (۲۳)

(۲۴)

برای قلعه رفتن نخست باید شاه و سپس رخ را بازی کرد در صورتی که اول رخ بازی شود تنها حرکت رخ محسوب خواهد شد و عمل قلعه رفتن قدغن می‌گردد.
    قلعه رفتن از طرف رخی که حرکت کرده است قدغن می‌باشد در صورتی که شاه حرکت کرده باشد قلعه رفتن از هر دو طرف ممنوع خواهد بود و نیز اگر مهره‌ای(شاه یا رخ) که حرکت کرده است مجدداً به وضع اول خود عودت کند عمل قلعه رفتن میسر نیست.
    قلعه رفتن در موارد پایین اکیداً ممنوع است:
    ۱- اگرکلیه خانه‌های واقع بین شاه و رخ خالی نباشد.
    ۲- اگر خانه‌ای که شاه باید برای قلعه رفتن از آن عبور کند (f1 یا d1 برای شاه سفید و f8 یا d8برای شاه سیاه) و یا در آن مستقر شود مورد تهدید یک مهره رقیب باشد.
    ۳- اگر شاه در حال کیش باشد (یعنی نمی‌تواند بوسیله قلعه رفتن کیش کرد).
    قلعه رفتن به سه منظور صورت می‌گیرد:
    ۱- امنیت شاه.
    ۲- ارتباط دو رخ به طریقی که هریک از دیگری دفاع کند.
    ۳- درگیری رخ‌ها در مرکز یعنی در جائیکه خطوط طرفین شروع به گشایش می‌کنند.
    قلعه رفتن نظیر سلامتی است و ارزش آن هنگامی معلوم می‌شود که فاقد آن باشند. اکنون پس از شرح این مقدمات بهتر است راجع به قوانین اصلی بازی شطرنج بحث نماییم.
    ۱٫ همیشه سفید بازی را شروع می‌کند.
    در آغاز بازی شطرنج همیشه سفید نخستین حرکت را شروع می‌کند. در حرکت یکم، مانند هر حرکت دیگر بیش از یک مهره حرکت نخواهد کرد.
    وقتی که سفید بازی کرد نوبت بازی به سیاه تعلق می‌گیرد سپس از نو سفید و سیاه و… تا آخر.
    هیچوقت نمی‌توان دو حرکت متوالی اجرا نمود و همچنین نمی‌توان از بازی در نوبت خود خودداری کرد.
    ۲٫ مهره‌ای که لمس شدباید بازی شود.
    اگر طرفی که نوبت حرکت بااوست یکی از مهره‌های خود را لمس کند حتماً باید آن مهره را بازی نماید.
    در صورتی که مهره لمس شده مهره طرف مقابل باشد حتماً باید آن را بگیرد مگر آنکه قبلاً خبر داده باشد و با در ضمن حرکت بگوید مرتب می‌کنم و یا بطور واضح معلوم شود که قصدش «بجای خود گذاشتن» است نه «بازی کردن».
    در صورتیکه مهره لمس شده قابل حرکت یا گرفتن نباشد عمل لمس متضمن هیچگونه نتیجه‌ای نخواهد بود. اگر مهره لمس شده در دست نگاهداری شود شطرنج‌باز مختار است آن را در خانه‌ای که مناسب می‌بیند مستقر نماید.
    ۳٫ شش حالت هیچ بهیچ(تساوی)
    حالت یکم
    هیچ بهیچ در اثر کافی نبودن قوا ـ هرگاه تنها دو شاه در روی صفحه شطرنج باقی بمانند بازی قویاً هیچ بهیچ است زیرا هیچ شاهی نمی‌تواند شاه دیگر را کیش بدهد(چون در این عمل خود او نیز در معرض کیش واقع می‌گردد) بنابراین مات غیر ممکن است.
    همچنین مات با شاه و تنها یک سوار کوچک علیه شاه طرف محال است (سوارهای کوچک عبارتند از فیل و اسب)
    حالت دوم
    هیچ بهیچ بوسیله پات ـ وقتی که نوبت حرکت با طرفی است که کیش نبوده و قادر به هیچ حرکتی هم نیست می‌گویند آن طرف پات شده و بازی هیچ بهیچ است(تعداد مهره‌هایی که در این حالت روی صفحه شطرنج می‌باشند تأثیری ندارد.
    (۲۵)

شکل(۲۵) یک مثال از حالت پاتی را نشان می‌دهد.
    «نوبت حرکت با سفید ـ پات ـ بازی هیچ بهیچ»
    شاه سفید بدون آنکه مورد کیش باشد قادر به حرکت نیست. اسب سفید که آچمز است (بوسیله وزیر سیاه) بدون آنکه شاه خود را در معرض کیش قرار دهد حرکتش غیر مقدور است.
    پس چون شاه سفید کیش نبوده و نوبت بازی هم با اوست و از طرف دیگر قادر به حرکت هم نیست بازی پات و هیچ بهیچ است.
    حالت سوم
    هیچ بهیچ در نتیجه تجاوز از پنجاه حرکت ـ هرگاه بدون اهمیت به موقع و لحظه بازی پنجاه حرکت متوالی (پنجاه حرکت سفید ـ پنجاه حرکت سیاه) طوری بازی شود که در طی این حرکات هیچ پیاده‌ای حرکت نکرده و هیچ مهره‌ای گرفته نشود ممکن است بازی را خاتمه داد و هیچ بهیچ از طرف یکی از دو رقیب اعلان شود.
    شمارش پنجاه حرکت بعد از هر حرکت پیاده یا گرفتن مهره از نو آغاز می‌شود.
    حالت چهارم
    هیچ بهیچ در اثر رجعت به یک وضیت ـ هرگاه یک وضعیت معین سه مرتبه متوالی ایجاد شود بازی می‌تواند مساوی اعلان شود.
    حالت پنجم
    هیچ بهیچ توفقی ـ دو بازیکن مجاز هستند در هر لحظه از بازی با توافق یکدیگر بازی را مساوی اعلان کنند.
    حالت ششم
    هیچ بهیچ بوسیله کیش دائم ـ در صورتی که یکی از دو طرف که نوبت حرکت با اوست ثابت کند که قادر است کیش دائم بدهد بازی مساوی خواهد بود.
    (۲۶)

در شکل بالا سفید بازی می‌کند و به کمک کیش دائم به نتیجه مساوی دست می‌یابد از این قرار:
    ۱٫Cc1+Ra1 2.Cb3+Ra2 3.Cc1+

کیشهای متوالی و لاینقطع مانع می‌شوند که وزیر سیاه داخل عمل شده و شاه خودرا نجات دهد در حقیقت حالت ششم یکی از حالت‌های سوم و چهارم هیچ بهیچ است.

11. 4 کاربر از Mehran-King بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2010
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

خوب میتونم این مژده رو (گرچه کمی دیر) به شما بدم که فردا روزی هست که میتونید پشت میز شطرنجی بشینید که طرف دیگه اون ویشی آناند قهرمان جهان هست!

قضیه چندان پیچیده نیست
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مسابقه ای تدارک دیده که در اون آناند در مقابل شطرنج دوستان در سراسر دنیا قرار میگیره
    این مسابقه به صورت vote chess برگزار میشه و برای هر حرکت 5 دقیقه زمان در نظر گرفته شده
    یعنی بدین صورت که در یک طرف آناند برای هر حرکت 5 دقیقه زمان داره و در طرف دیگه من و شما و سایر شطرنج بازان در طول 5 دقیقه حرکت خودمون رو ثبت میکنیم و هر حرکتی که رای بیشتری بیاره به عنوان حرکت نهایی در مقابل آناند انجام میشه و این روند تا پایان بازی ادامه خوهد داشت

پس اگر علاقه مند به این بازی هستید ابتدا از طریق [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] در سایت شطرنج عضو شوید و سپس به [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] برید و در مسابقه عضو بشید

مسابقه فردا دوشنبه ساعت 10:30 به وقت PST برگزار میشه که آخرش نفهمیدم به وقت ما میشه 21 یا 22 یا 23 (یکم پیچیده بود تبدیلش!)
    به هر حال فردا شب آماده شروع این مسابقه باشید

13. 6 کاربر از Reza31001 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2010
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

خوب بازی بدون هیجان خاصی در 22 حرکت مساوی (پوزیشن تکراری) شد!

مساوی هم مقابل قهرمان جهان خوبه

15. 2 کاربر از Reza31001 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •