تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 16

نام تاپيک: ← آموزش: پاناروما

کاربر فعال انجمن عکاسی ، دوربین های دیجیتال و فیلم برداری a.g g.a's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بــــوتیــــا

پيش فرض ← آموزش: پاناروما

سلام
    توی این اطلاعاتی از قبیل آموزش اجرا نرم افزار های مورد نیاز و.. درمورد تکنیک های عکاسی(مثل HDR و پانوراما و...)می ذاریم;
    امیدوارم استقبال بشه

2. 14 کاربر از a.g g.a بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن عکاسی ، دوربین های دیجیتال و فیلم برداری AliSub's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    Mazandaran

پيش فرض پانوراما

عکاسی پانوراما چیست؟

آن نوعی از عکاسی است که در آن عکسهایی با زاویه دید بسیار عریض گرفته می شود. این زاویه دید عریض که درباره آن صحبت می کنیم ، زاویه دید عریض عمومی نیست، بلکه بزرگتر از میدان دید بشری می باشد.

شده وقتی جایی هستیم و میخوایم یه عکس واید بگیریم، ولی نمیشه. برا همین میایم از تمام قسمتها یه عکس میگیریم که با کنار هم گذاشتن اون عکسها عکسی که میخوایم رو بشه درست کرد.

طریقه ساختن عکس پانوراما در فتوشاپ CS5 به این صورت هست:

File => Automate => Photomerge

از پنجره باز شده Browse را زده و عکسهایی که گرفتیم رو وارد میکنیم:

حالا اوکی رو میزنیم و صبر میکنیم تا عکس پانوراما آماده بشه.

عکس بدست آمده به این صورت هست:

با یه کراپ عکس پانوراما بدست میاد.
    برای تغییر رنگ و . . . اول Ctrl+E بزنید تا همه عکسها به صورت یک لایه بشه و بعد ادیت انجام بدید.

در آخر عکسی که من درست کردم به این صورت شد:

Last edited by AliSub; 02-03-2012 at 18:01.

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بــــوتیــــا

پيش فرض HDR

HDR چیست?HDR مخفف High Dynamic Rang یعنی دینامیک رنج بالا یا طیف نوری وسیع

چشم ما می تونه طیف نوری وسیعی رو پوشش بده ولی دوربین طیف نوری کمتری رو پوشش میده(lمخصوصا دوربین های دیجیتال),مثلا وقتی می خوایم از یه سوژه عکس بگیریم و آسمون پر نور پشت اون قرار گرفته برای نور پردازی با مشکل مواجه می شیم,اگه سرعت شاتر و اندازه دیافراگم رو برای نور آسمون تنظیم کنیم سوژه تاریک می افته و اگه اون ها رو برای سوژه جلوی آسمون تنظیم کنیم نور آسمون بیش از حد زیاد میشه;

برای حل این مشکل چند عکس با نورپردازی های مختلف می گیریم(یکی برای مناسب با نور آسمون و یکی مناسب با نور سوژه)-یک نکته نباید فراموش بشه و اونم اینه که اندازه دیافراگم در همه ی عکس ها باید یکی باشه که عمق میدانشون یکی باشه-بعد عکس ها رو با یه نرم افزار مثل فتوشاپ یه فتومایکس با هم تلفیق می کنیم و یه عکس با طیف نوری گسترده به وجود می آد;

البته میشه تعداد عکس ها بیشتر هم باشه بستگی به موقعیت داره;
    ...
    الآن دیگه وقت نشد عکس و آموزش بذارم اگه وقت شد می ذارم اگه هم دوستان دیگه گذاشتن ما هم استفاده می کنیم
    ...
    اگه شما روش ها یا نرم افزارهای مناسب تری میشناسید بذارید ما هم یاد بگیریم,اگه اشتباهی هم توی این متن بود بهم بگید ممنون میشم
    با تشکر
    Last edited by a.g g.a; 27-03-2012 at 18:03.

5. 10 کاربر از a.g g.a بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بــــوتیــــا

پيش فرض

عکاسی پانوراما چیست؟

آن نوعی از عکاسی است که در آن عکسهایی با زاویه دید بسیار عریض گرفته می شود. این زاویه دید عریض که درباره آن صحبت می کنیم ، زاویه دید عریض عمومی نیست، بلکه بزرگتر از میدان دید بشری می باشد.

شده وقتی جایی هستیم و میخوایم یه عکس واید بگیریم، ولی نمیشه. برا همین میایم از تمام قسمتها یه عکس میگیریم که با کنار هم گذاشتن اون عکسها عکسی که میخوایم رو بشه درست کرد.

طریقه ساختن عکس پانوراما در فتوشاپ CS5 به این صورت هست:
    ...

متشکرم برا من که خیلی مفید بود
    شما اطلاعی از نحوه ساخت و نرم افزارهای مورد نیاز عکس های پانورامای 360 درجه ندارید؟(بهشون سیاره کوچک هم میگن)مثل این عکس:

من یه بار از یک نفر که از این عکس ها درست می کرد پرسیدم این نرم افزارا رو معرفی کرد: PTGUI Pro 9 و AUtopano Giga 2.5 و نرم افزار serif panorama plus x4 برای لنز غیر واید ولی من هیچ کدومشونو برای دانلود پیدا نکردم و هیچ وقت نتونستم عکس پانورامای 360 درجه درست کنم؛
    دوستان دیگه هم اگه کسی آموز داره،بذاره لطفا
    ...
    به نظر شما درمورد پنینگ و عکس های با سرعت پایین شاتر و این جور چیزا هم این جا مطلب بذاریم؟به نظر من بذاریم که تایپک آخرین عکس هایی که گرفتیم فقط توش عکس گذاشته بشه و آموزش کلا این جا باشه.
    Last edited by a.g g.a; 02-03-2012 at 19:16.

7. 6 کاربر از a.g g.a بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بــــوتیــــا

پيش فرض استک کردن

عکاسی ماکرو با لنز معکوس مزایا و معایبی داره از مزایای اون میشه به بزرگنمایی بسیار زیاد اشاره کرد و یکی از معایبش عمق میدان بسیار کم هست به طوری که توی هر عکس فقط اندازه ضخامت یک صفحه کاغذ در محدوده فوکوس قرار میگیره و بقیه عکس تار میشه;

برای حل این مشکل میشه چندین عکس(گاهی اوقات به 50 تا یا بیشتر هم میرسه)با فوکوس های مختلف گرفت طوری که مجموع قسمت های فوکوس شده,بخشی از سوژه رو که می خوایم توی عکس بی افته پوشش بدن(خیلی پیچیده شد!) بعد با نرم افزار های مخصوص عکس ها رو با هم تلفیق می کنیم و یه عکس با بزرگنمایی و عمق میدان عالی به دست میاد.(سوژه بد بختم فکر کنم باید کشته بشه)
    ...
    دوستان اطلاعات ناقص من فقط در حد تووری هستن اگه کسی اطلاعات کامل تری داره یا در این زمینه تجربه داره اطلاعاتشو در اختیار ما بذاره ممنون میشم
    ...
    اینم چند تا از عکس های ماکروی زیبا از آقای گلزار با استفاده از این تکنیک

.

.

.
    ضميمه هاي کوچک ضميمه هاي کوچک 1088830025.jpg   201111pkp.jpg   201111vwv.jpg  
    Last edited by a.g g.a; 10-06-2012 at 07:45. دليل: ایرانبلاگ خراب شد...مجبور شدم عکس ها رو جای دیگه آپلود کنم...(یک ساعت بعد)ایرانبلاگ دوباره درست شد:31:

9. 14 کاربر از a.g g.a بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    Mazandaran

پيش فرض

متشکرم برا من که خیلی مفید بود
    شما اطلاعی از نحوه ساخت و نرم افزارهای مورد نیاز عکس های پانورامای 360 درجه ندارید؟(بهشون سیاره کوچک هم میگن)مثل این عکس:

من یه بار از یک نفر که از این عکس ها درست می کرد پرسیدم این نرم افزارا رو معرفی کرد: PTGUI Pro 9 و AUtopano Giga 2.5 و نرم افزار serif panorama plus x4 برای لنز غیر واید ولی من هیچ کدومشونو برای دانلود پیدا نکردم و هیچ وقت نتونستم عکس پانورامای 360 درجه درست کنم؛
    دوستان دیگه هم اگه کسی آموز داره،بذاره لطفا
    ...
    به نظر شما درمورد پنینگ و عکس های با سرعت پایین شاتر و این جور چیزا هم این جا مطلب بذاریم؟به نظر من بذاریم که تایپک آخرین عکس هایی که گرفتیم فقط توش عکس گذاشته بشه و آموزش کلا این جا باشه.
    من با AUtopano Giga کار کردم و تونستم 360 درجه هم درست کنم ولی اصلا از نتیجه راضی نبودم اخه لنز دوربینم واید نیست و اذیت میکرد.
    حالا serif panorama plus x4 پیدا میکنم یه تست میزنم اگر خوب بود آموزششو تو همون پست دومی میزارم کامل بشه

برای HDR هم با 2-3 تا نرم افزار کار کردم
    وقت شد اموزش همه رو میزارم.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سایت اسان دانلود هست
    Last edited by AliSub; 03-03-2012 at 20:51.

11. 5 کاربر از AliSub بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بــــوتیــــا

پيش فرض پانورامای 360 درجه

سلام
    آقا من تونستم عکس پانورامای 360 درجه با دید سیاره کوجک درست کنم؛
    هر چند اطلاعاتم خیلی کامل نیست ولی چون کسی آموزش نزد خودم مجبورم بزنم؛
    درمورد عکاسی پانورامای 360 دید سیاره کوچک

وسیله های مورد نیاز:

لنز واید:اگه لنز واید هم نداشته باشیم میتونیم عکس 360 درجه درست کنیم ولی با بیشتر شدن تعداد عکس ها چسبوندنشون به هم سخت تر میشه مثلا ممکنه با یه لنز برای عکس 360 نیاز به 7 شات باشه و با یک لنز 20 یا 30 شات معلومه که چسبوندن 7 شات خیلی آسون تره:

سه پایه:برای این که موقع چسبوندن عکس ها به هم راحت تر باشیم بهتره از سه پایه استفاده کنیم وقتی که عکس پانورامای 360 درجه درست می کنیم داریم یک عکس که با یک لنز خیلی واید گرفته شده رو شبیه سازی می کنیم(امیدوارم متوجه منظورم شده باشید!!)پس بهتره دوربین در همه عکس ها در یک محل ثابت باشه بچرخه،برای این که این اتفاق بی افته بهتره از سه پایه استفاده کنیم،استفاده از سه پایه یه مزیت دیگه هم داره وقتی از سه پایه استفاده می کنیم عکس هایی که تهیه می کنیم نسبت به هم زاویه ندارن(با هم موازین)این مزیت باعث میشه بعد از چسبوندن عکس ها به هم نیاز کمتری به کراپ داشته باشیم؛

البته یه ابزار دیگه هم هست به اسم سر سه پایه پانوراما

این ابزار خطای انطباق عکس ها رو کاهش میده(همون که بالا توضیح دادم)(بیشتر از سه پایه کاهش میده)

عمق میدان:
    بهتره در عکس همه نقاط فوکوس باشن که نیاز به عمق میدان زیاد داره؛

نور پردازی:
    چون عکس های پانوراما محدوده وسیعی رو پوشش میدن نورپردازی این نوع عکس ها سخته،مثلا فرض کنید می خوایم یه عکس پانوراما 360 بگیریم بخشی از عکس یه ساختمون رو در بر می گیره که سایه داره و بخشی از عکس فضای باز پرنونر رو در بر می گیره بهتره در این موارد عکس هارو با با نورپردازی میانگین اون دو فضا بگیریم یا این که عکس HDR بگیریم؛

به یک نکته هم باید توجه کنیم و اون اینه که عکس ها رو بهتره با تنظیمات دستی دوربین گرفت و سرعت شاتر و اندازه دیافراگم در همه عکس ها یکی باشه؛

...
    دوستان من این متن رو خیلی سریع تایپ کردم اگه جایی از متن گنگه یا اشتباهه بهم بگید تا اصلاح کنم
    Last edited by a.g g.a; 07-03-2012 at 18:58.

13. 8 کاربر از a.g g.a بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بــــوتیــــا

پيش فرض آموزش ساخت پانوراما 360 درجه(دید سیاره کوچک)

بالاخره بعد از این همه وقت که دنبال نرم افزار ساخت عکس پانوراما می گشتم یک نرم افزار پیدا کردم که تونستم باهاش عکس 360 با دید سیاره کوچک درست کنم؛
    نرم افزار PTGUI

داخل نرم افزار روی گزینه load images زدم وبعد عکس ها رو انتخاب کردم

بعد روی گزینه align images کلیک کردم

توی صفحه ای که اومد روی گزینه little planet کلیک کردم

بعد با جابجا کردن موس شکل مورد نظرمو درست کردم

بعد اون صفحه رو حذف کردم و روی creat panorama کلیک کردم

بعد عکس رو با فتوشاپ ادیت گردم و نتیجه این شد:

البته من سه پایه نداشتم اون جا به همین خاطر بعضی از عکس ها خوب به هم وصل نشدن؛وچون لنزمم خیلی واید نبود(18mm)تعداد عکس ها زیاد شد و چسبوندن عکس ها رو سخت تر کرد،اون موقع هم حواسم به عمق میدان نبود با دیافراگم 3.5 گرفتم عکس ها رو
    ...
    دوستان اگه جایی اشکالی بود بهم بگید اصلاحشون کنم
    با تشکر
    ضميمه هاي کوچک ضميمه هاي کوچک 1.jpg   2.jpg   3.jpg   4.jpg   5.jpg  

6.jpg  
    Last edited by a.g g.a; 10-06-2012 at 08:01.

15. 15 کاربر از a.g g.a بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2009

پيش فرض

با درود
    یه سوال داشتم.

چطور میشه عکسی گرفت که فوکوس صفحه ای داشته باشه
    یعنی روی سوژه فوکوس بشه و جلو و پشت سوژه تار نشون داده بشه.

17. این کاربر از memit بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    Mazandaran

پيش فرض

با درود
    یه سوال داشتم.

چطور میشه عکسی گرفت که فوکوس صفحه ای داشته باشه
    یعنی روی سوژه فوکوس بشه و جلو و پشت سوژه تار نشون داده بشه.
    هرچی مقدار F کمتر بشه به این صورت میشه.
    البته به فاصله ی لنز با سوژه هم بستگی داره

19. 5 کاربر از AliSub بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •