تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 11 از 12 اولاول ... 789101112 آخرآخر
نمايش نتايج 101 به 110 از 120

نام تاپيک: گالری عکس و مباحث مربوط به سیستم های صوتی اعضای انجمن

Moderator hamidR15's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام امیر جان. بسیار مبارک باشه.ان شاءالله از نصب سیستم هم برامون عکس قرار بده.و پس از برک این شدن قطعات یه Review مفصل و تخصصی هم بنویس. البته لطف کن تو تاپیک راهنمائی و مشاوره...قرار بدین که دوستان همه ببینند.ممنونم از شما.

2. 6 کاربر از hamidR15 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Mar 2016
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

سلام به همگی
    بعد مدت ها هم منم تصمیم گرفتم یه نمیچه سیستمی جمع کنم .وشروع کردم به کم کم خریدن
    اینم لیست لوازم
    1 . sony mex xb 100 bt
    2. phoenix gold ti2 1600.5
    3. gladen rs 12
    4. hertz mpk 165
    5. dls m369
    6. اکسسوری هم گلیدن که حمید اقا با ساب زحمتشو کشیدن
    هنوز کامپ نرسیده وقتی رسید و نصبش کردم یه رویو درموردش مینویسم
    تو فرصتی که داشتم تصمیم گرفتم یه باکس متفاوت بسازم که خیلی وقت صرفش کردم اینم چند تا عکس از باکس

اینم نمایی از داخل صندوق

4. 9 کاربر از abbas1886 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه amirsein's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2011
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

با سلام خدمت همه دوستان :
    امروز فرصت کردم از سیستم کوچیک خودم چند تا عکس بذارم. قبل از اینا باید از حمید آقا و امیر خان که همیشه با نظرات کارشناسی و حرفه ایشون منو راهنمایی کردن تشکر کنم. کلا حمید آقا منو با سیستم صوتی و اجناس با کیفیت آشنا کرد. فکر کنم این ماجرا از 7 سال پیش شروع شد.
    خب قطعاتی که تا اینجا تهیه کردم به شرح زیره:
    1. پخش 7056 کنوود
    2. آمپ P600.4 راکفورد
    3. آمپ 9105 کنوود
    4. ساب RS12 گلیدن
    5. کامپ mx165 آیودیوسیستم
    6. کواکسیال 6902 پایونیر
    7. کابل برق (4 گیج استریت وایرز تا خازن + کابل 8 گیج مانستر تا آمپ 4 کانال + کابل 4 گیج کانکشن تا آمپ مونو)
    8. کابل اسپیکر کانکشن + RCA گلیدن و MTX
    9. خازن American accesories که تنها قطعه ی منه که قبولش ندارم.

با تعویض آمپ قبلیم به این آمپ چهار کانال تازه متوجه کیفیت صدا شدم . این نکته خیلی مهم اینه که یک آمپ خوب میتونه از کامپ رده پایین مثل mx، صدای بسیار خوب و با کیفیتی خارج کنه و بسیاری از ضعف ها رو پوشش بده.

1.

2.

3.

4.

5.

​یا علی

6. 6 کاربر از amirsein بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Moderator hamidR15's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام بسیار عالی.
    منتظر عکسهای سیستم امیر خان(amirELX) و علی جان(AlijoOon) هم هستم.

8. 4 کاربر از hamidR15 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال Alijo0on's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    تهران کثیفـــ

10

بالاخره فرصت شد منم عکسهای نصب سیستم تک استیج رو بزارم ...
    با کمک و راهنمایی فراوان اساتید و حمید خان گل و نصب فروشگاه پیام و افشین عزیز

1. هدیونیت :‌ Kenwood 8019 , Price 850
    2. آمپ: Mosconi 130.4 , Price 1400
    3. کامپ :‌ Zero 165 , Price 1050
    4. ساب :‌ RS-X8-sb ,Price 530

اکسیسوری
    - پک سیم آمپلی فایر و ... MTX street wires + بلندگوها Rca آدیو سیستم = 245 ت
    - اینترفیس ۲۰۶ = 60 ت ( فقط بدیه اینترفیس اینه نمایشگر خود ماشین دیگه وقتی ضبط روشنه کار نمیکنه هنگ میمونه ، کسی راهکاری داره براش ؟)
    - اجرت نصب : 270 ت
    در کل لوازم کلی (آمپ و کامپوننت و پخش و ساب شد 3.830 و خرده لوازم اکسیسوری و نصب 580 تومن )

ریز قمیت دادم برای اونایی که مثل خودم اولین بارشونه میخان سیستم حرفه ایی و درست ببندند و دارند تحقیق میکنند امیدوارم کمکشون کنه .
    البته اساتید گل فورم هستن همیشه هوای بچه ها رو بدون هیچ چشم داشتی دارند به من که اثبات شده اند .

10. 10 کاربر از Alijo0on بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال سیستمهای صوتی اتومبیل AmirELX's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

سلام عرض می کنم خدمت تک تک اعضای تالار
    در ابتدا باید از جناب آقای جبلی کمال قدردانی و تشکر رو داشته باشم، زیرا ایشون تجربه و دانش گرانبهاشون رو در اختیار ما قرار میدن و از معدود افرادی در ایران هستند که در "صـــدا" دغدغه ی تغییر نگرش کاربران از سطوح آماتور به سطح حرفه ای رو دارند.
    آقا حمید عزیز از ابتدای کلید خوردن پروژه در کنارم بودند، تا به نتیجه رسیدن و تست صدا.

افراد اندکی به اتاق پراید اعتماد می کنند و معتقدند که صدا گرفتن با مقاصد کیفیتی در این ماشین سخت و دشواره. از طرفی اگر هم موفق به صدا گیری مطلوب بشیم، به دلیل مسائل امنیتی و سرقت آسان، هزینه های سنگین و استفاده از قطعات حرفه ای تحت الشعاع قرار می گیره.
    ولی در تلقی بنده زیباترین ممکن ها، سخت ترین اونهاست. No pain، No gain...
    پس پروژه ی SQ بنده روی یک دستگاه پراید 131 مدل 1395 کلید خورد.
    از آذرماه 95 اقدام به خرید و جمع آوری قطعات کردم و در اردیبهشت ماه 96 نصب انجام شد و در خرداد ماه هم تکمیل تنظیمات و عایق کاری انجام شد.
    این پروسه ی 6 ماهه با صرف وقت بسیار و کسب تجربیات متعدد از دوستان و همچنین تحقیقات فراوان از سایت های آلمانی، آمریکایی، روسی و مجلات معتبر Car Audio دنیا همراه بود.
    هدف: دریافت صدایی بدون Peak و Wide Stage و بدون Coloring
    دستیابی به این هدف سه پیش نیاز مهم داشت: 1) برق مناسب 2) Accessories با کیفیت 3) سلیقه در نصب

مرحله ی اول: خرید اجزای اصلی سیستم

H.U: Clarion DXZ956MC
    Comp: Gladen Zero Pro 165.2 PP
    AMP 4 Ch: SoundStream REF 4.920
    AMP 2 CH For Subwoofer: Gladen XL275C2
    Subwoofer: Gladen Zero 12 Pro

پخش کلاریون 956 از آقا حمید خریداری شد، ویژگی های منحصر به فرد این موجود آلومنیومی: کنترل بی نظیر در High range و صدایی بدون رنگ آمیزی هست.
    من از دسته کاربرانی هستم که کیفیت صدا رو به کارایی و امکانات ترجیح میدم. این پخش فاقد درگاه USB هست، ولی انقدر صداش زیباست که فقدان USB رو حس نمی کنم.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای اینکه از زحمت CD رایت کردن و تعویض پیاپی لوح های فشرده خلاص بشیم، اقدام به خرید کیت آیپاد کردم. این کیت در ایران بسیار کمیاب هست.
    انقدر خوش شانس بودم که به یک مورد آکبند برخوردم. این کیت از امارات وارد شده بود و قرار بود در یک سیستم چند میلیونی برای پخش Clarion HX-D2 مورد استفاده قرار بگیره. ولی قسمت ما شد...

حالا به آیپاد نیاز داشتم، لذا یک دستگاه iPod Classic به حجم 120 گیگ در شرایط سالم و تمیز خریداری شد.

این کیت به نوعی پخش رو گول میزنه و پخش فکر می کنه که کیت آیپاد یک چنجر هست و آیپاد هم CD!
    پردازشات صوتی در پخش صورت می گیره و از حافظه ی آیپاد به عنوان منبع صدا استفاده میشه نه Processor. یعنی آیپاد پخش کننده نیست، بلکه فقط یک درگاه برای انتقال آهنگ هاست.
    پردازش در DAC پخش انجام می گیره و بدین ترتیب صدا Analog نمیشه. (بر خلاف AUX)

کامپوننت ZERO PP
    این کامپوننت صدایی عجیب و غریب داره، حتی تحت شرایطی که بهش فشار میارید؛ بهم ریختگی صدا وجود نداره.
    صدای دف از ووفر نازنین به حدی زیبا به گوش می رسه که انگار وسط استودیو نشستیم...
    توئیتر PP بزرگ و 28 میلی متری هست و حجم صدای زیادی داره. صدای این توئیتر ماورای تصور هست و جزئیات صدا لایه لایه به نظر می رسه و در صورت تنظیم صحیح و جهت دهی مناسب به گوش، بسیار سه بعدی هست و قادر به تصور فضای ضبط هستیم.
    به لطف کلاریون 956 و آمپ رفرنس میشه تشخیص داد که چه سیمی از گیتار در حال نواخته شدن هست، فلزی یا نایلونی!
    توئیتر سمت شاگرد به سمت گوش راست راننده و توئیتر مقابل به سمت گوش چپ راننده تنظیم شده.
    احتمال داره که به حالت ضربدری تغییرش بدم، ولی همین حالا هم از صدا راضی هستم.
    همونطور که میدونید کراس اور PP در بیش از 3000 حالت تنظیم میشه. ولی فعلاً با تنظیماتش بازی نکردم و در حالت OEM کارخانه قرار داره. در تصاویر زیر گستردگی تنظیمات رو میتونید مشاهده کنید.
    بی نظیر ترین کراس اوری هست که در تاریخ دیدم.

یک عکس دسته جمعی از برخی قطعات.... ادامه ی مطالب در پست بعدی....

12. 7 کاربر از AmirELX بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

بخش دوم از مراحل نصب سیستم SQ پراید - By: Amir ELX

آمپ SoundStream REF 4.920
    این آمپلی فایر ابعاد بسیار بزرگی داره و مشخصاتش هم به اندازه ی ابعادش جالب توجه هست.
    Damping Factor این موجود آبی رنگ بیش از 2000 هست!
    این باعث میشه که در محدوده ی وکال و های رنج، بین نت ها شاهد سکوت باشیم.
    ساند استریم برای طراحی این دسته از آمپ ها سه سال تحقیق و آزمایش انجام داده و با خواندن کاتالوگ به این نکته پی می بریم.
    در هر کانال و در مقاومت 4 اُهم، 145 وات RMS قدرت تولید می کنه.
    وزنش 7 کیلوگرم هست...
    این هم یک بررسی از سایت معتبر PasMag راجع به برادر کوچکترش یعنی REF 4.760: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    اگر بخوام صدای این آمپ رو توصیف کنم باید بگم که صدا در ولوم های بالا Dynamic و همچنین بی رنگ و استریل هست.
    حروف و صدای خواننده و سازها به حدی Bold شنیده میشه که هیچ کس باور نمی کنه که یه رفرنس در صندوق وظیفه ی این هنرنمایی رو بر عهده داره. من صدای این آمپ رو بیشتر از سری AS ماسکنی می پسندم.
    نگاه کردن به بردش خستگی رو از تن بیرون می کنه...

آمپ Gladen XL275C2
    این آمپ دو کانال بسیار قدرتمند هست. برد با کیفیتی داره و ردپای ماسکنی در اون دیده میشه.
    برای راه اندازی سابووفر ازش استفاده شد.
    میتونید قدرت این آمپ رو در تست Dyno که براتون لینک می کنم حس بفرمائید: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    ساب ZERO 12 Pro نهایتاً به 600 وات RMS در 4 اهم نیاز داره، ولی این آمپ در حالت بریج بیش از 900 وات قدرت داره که مجبور شدم Gain رو کم باز کنم تا ساب آسیب نبینه.

سابووفر Gladen Zero 12 Pro
    این ساب مشتری خاص خودش رو داره، خواص پسند هست و در بازار جهانی هم هر کسی سراغش نمیره. چون کاملاً برای مقاصد کیفیتی طراحی و ساخته شده و برای افرادی که تمایل به SPL دارن به هیچ وجه توصیه نمیشه.
    بیس بسیار بسیار نرمی داره و حتی وقتی بیش از توانش بهش فشار میارید، صدای دیستورت نمی شنوید...
    به لطف باکس 30 لیتری Sealed آنقدر دقیق می کوبه که از صداش خسته نمیشم، هنر این ساب رو در آلبوم ناگفته ی حافظ ناظری باید شنید...
    عنوان High-End برازنده اش هست...

14. 7 کاربر از AmirELX بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

بخش سوم از مراحل نصب سیستم SQ پراید - By: Amir ELX

مرحله ی دوم: تأمین برق مناسب با انجام Big4
    Big3 و Big4 روش هایی هستند که با قطورتر کردن کابل های مثبت و منفی دینام، باتری و بدنه، ولتاژ رو در هنگام فشار های سنگین و Amperage های بالا در محدوده ی مطلوبی نگه می داریم.
    می تونید مراحل انجام Big3 رو در ویدیو مقابل مشاهده بفرمائید: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    چون در زیر کاپوت پراید فضای کافی وجود داره، بنده ترجیح دادم که Big4 رو با استفاده از کابل جوش نمره 16 تبریز یا همان گیج صفر (50mm) انجام بدم که به طور خلاصه به شرح زیر هست.

1) + دینام به + باتری به طول 165 سانتی متر (اندازه بلند گرفته شد تا در صورت تعویض ماشین بازهم مورد استفاده قرار بگیره)
    2) - باتری به بدنه به طول 55 سانتی متر
    3) - موتور به بدنه به طول 30 سانتی متر
    4) - گیربکس به بدنه به طول 40 سانتی متر

این کار بسیار طاقت فرسا و سخت بود، به قیمت آسیب دیدن دستم و بی خوابی فراوان و صرف ساعت ها زمان خاتمه یافت.
    اما نتیجه باور نکردنیه...

ولتاژ در حالت idle و ولوم کم: 14.38
    در حالت idle و ولوم زیاد: 14.25
    در حالت idle و ولوم زیاد + کولر یا لامپ ها روشن: 14.06

ولتاژ ندرتاً به زیر 14 ولت می رسه و این یعنی صدایی یک دست و بدون Peak به خصوص در High-range دارم.
    البته ناگفته نماند که دینام پراید های جدید 90 آمپری هست و آمپراژ افزایش پیدا کرده.
    کابل هایی که از نزدیکی موتور عبور کرده بودند با چسب حرارتی مخصوص و خرطومی پوشیده شدند.
    کار خیلی تمیز دراومد و هر کسی می دید متوجه زحمتی که کشیدم می شد.

اهمیت خازن
    خیلی ها معتقدند که خازن در سیستم های SPL جایگاه داره و در Setup های SQ بی معنی هست. اما با یک جستجوی ساده در سایت های معتبر خارجی متوجه میشیم که اهمیت خازن و Stable نگه داشتن ولتاژ در فرکانس های High بسیار به چشم میاد. زیرا Ripple ولتاژ رو برطرف می کنه و یک ولتاژ خطی به آمپ تحویل داده میشه که نتیجه ی اون یکدست شدن صداست.
    به عقیده ی من بهترین خازن موجود در کشور (البته الان موجود نیست) از برند Brax هست. درسته که 800 هزار تومان قیمت داره، ولی در رده ی لاکچری دسته بندی میشه و یک خازن به تمام معناست. بماند که چهره ی زیبای Black & Gold داره و دلربایی می کنه.
    بنده از خازن StreetWires به ظرفیت 1 فاراد استفاده کردم که در خطی نگه داشتن ولتاژ خوب عمل می کنه.

کابل ها
    از سر باتری تا جعبه تقسیم، از کابل گیج دو (کابل جوش محک نمره 14 به قطر 35mm) استفاده شد. از جعبه تقسیم تا آمپ ها و سیم Ground هم از کابل گیج 4 (20mm) گلیدن آلمان استفاده شد.
    سعی کردم در همه ی کابل ها از نمونه هایی استفاده کنم که درصد خلوص بالایی دارند و بسیار درخشنده و فاقد سیاه شدگی و تیرگی مس بودند. همچنین انعطاف اونها اهمیت داشت تا به راحتی از رکاب عبور کنند.
    نتیجه ی استفاده از چنین کابل هایی، کاهش حداقلی ولتاژ با وجود بیش از 12 متر کابل کشی بود!
    در جداول زیر هم میتونید قطر استاندارد کابل رو با توجه به میزان آمپر مورد نیاز و طول مسیر کابل کشی مشاهده بفرمائید. (جدول فیوز مناسب هم ضمیمه شده است)

فیوزهلدر غول پیکر گلیدن به همراه فیوز 150A. در محل اتصال کابلشو به کابل برق اصلی، وارنیش حرارتی چسبانده شده است.

کابل های RCA از سری Zero گلیدن انتخاب شدند و سیم اسپیکر ها هم گلیدن هستند. کیفیت کابل ها مثال زدنیه.

Last edited by AmirELX; 06-06-2017 at 09:22.

16. 5 کاربر از AmirELX بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

بخش چهارم از مراحل نصب سیستم SQ پراید - By: Amir ELX

مرحله ی سوم: نصب
    تمامی مراحل نصب در فروشگاه پیام واقع در خ نیاوران انجام شد.
    آقای سیمانیان نظارت خوبی داشتند و زحمت نصب هم به عهده ی آقا افشین باسلیقه بود.
    نصب از ساعت 10 صبح شروع شد و نهایتاً در ساعت 7/30 عصر به پایان رسید. یعنی 9/5 ساعت!
    برای بریدن درب ها و رودری ها با مشکل پرتاب پلیسه مواجه بودیم.
    همچنین موتور شیشه بالابر هم مزاحم بود و به ووفر گیر می کرد، لذا باید جابجا می شد و عقب تر می رفت.

برای اینکه ووفرها به زیبایی و تمیزی روی درها قرار بگیرند، ماه ها قبل با استفاده از دستگاه CNC، دو عدد رینگ MDF به قطر 2.5 سانتی متر بریده بودم.
    این کار نه تنها جلوه ی بهتری به نصب میده، بلکه ووفر ها رو از گزند آب باران و رطوبت حفظ می کنه.

حالا نوبت به جاگذاری ووفر ها و نصب پاد و توئیتر هاست

مرحله ی چهارم: Damping و عایق کاری
    متاسفانه از این بخش عکسی در دسترس ندارم.
    برای عایق کاری درب های جلو از سه لایه Mat استفاده شد که همگی از برند گلیدن بودند. کیفیت و نرمی شانه تخم مرغی به حدی بالا بود که با بالش اشتباه گرفته میشه.

یک لایه ورق Multi بر سطح داخلی درب ها چسبانده شد، سپس پشت ووفر ها مقداری Sheet شانه تخم مرغی Wave به کار برده شد و در نهایت روی درب ها یک لایه ورق Butyle چسبانده شد.
    عکس های مربوط به این ورق ها در پروژه ی سایر دوستان موجود هست.
    تاثیر عایق کاری واقعاً مشهوده، به طوری که صدای بسته شدن درب ها کاهش پیدا کرده، کیک بیس های ووفر دلنشین تر شده، نفوذ صدا به داخل کابین کاهش پیدا کرده و فضای اتاق مقدای آکوستیک شده.
    اگر این ورق ها گران نبودند، ماشین رو فول دمپینگ می کردم. لینک مشخصات: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بعد از پایان نصب و صداگیری اولیه، با وجود ترافیک خسته کننده در اتوبان های تهران و مسیر برگشت به سوی کرج، خستگی از تنم بیرون رفت...
    بدون اعمال هیچگونه تنظیماتی باورنکردنی بود. یه کلام کــنــســرت!

در ساعات اولیه ی تست، متوجه شدم که نویزی از توئیتر ها به گوش می رسه که به هنگام گاز خوردن موتور افزایش پیدا می کنه.
    این نویز نشان دهنده ی عدم اتصال صحیح کابل های منفی هست. بنابراین دست به کار شدم و با دریل و مته های مخروطی و سنگی بدنه رو صیقل دادم تا به آهن رسیدم.
    اتصال منفی به بدنه خوب انجام نشده بود و بعد از این کار نویز محو شد.

عکس های پایانی نصب

همونطور که در تصاویر مشاهده می کنید، جا دادن دو آمپ به بزرگی دکل بر روی تخته ی آمپلی فایر ممکن نبود، بنابراین مجبور شدیم تا آمپ گلیدن رو به دیواره ی سمت شاگرد صندوق پیچ کنیم.

لیستی از قیمت قطعات و هزینه های مختلف تهیه کردم که خدمتتون تقدیم میشه

18. 10 کاربر از AmirELX بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

بخش پنجم و پایانی از مراحل نصب سیستم SQ پراید - By: Amir ELX

مرحله تست صدا و کلیپ ها

در این پست سه کلیپ از ژانر های مختلف موسیقی در آپلود سنتر PicoFile آپلود شده. امیدوارم مورد توجه عزیزان قرار بگیره.

کلیپ اول: قطعه unforgettable از آلبوم What A Difference A Day Makes اثری از Ingram Washington در سبک Jazz: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    کلیپ دوم: قطعه Danny Boy از آلبوم All My Loving اثری از Jheena Lodwick در سبک Instrummental: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    کلیپ سوم: از آقای Gontiti در کنسرت به صورت زنده که یکی از مشهورترین نوازنده های گیتار در شرق آسیاست: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

از عزیزان درخواست می کنم که نظراتشون رو درج کنند.
    با احترام
    مهرآذر

20. 13 کاربر از AmirELX بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •