تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 2 اولاول 12
نمايش نتايج 11 به 13 از 13

نام تاپيک: تاپیک اختصاصی زبان ترکی استانبولی

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2013

پيش فرض

دوستان موسسه ای میشناسین که درست و حسابی یاد بده که تو تهران باشه؟ و مدرکی که در پایان میده معتبر باشه؟

خیلی ممنون
    هستن که هست ببین آذری با ترکی استانبولی فرق داره خب یعنی یه چیزاییش مشترکه ولی از خیلی جهات هم با هم فرق دارن باور میکنی من دوستانی داشتم فقط ماهواره به زبون خود ترکی استانبولی دیدن ترکی استانبولی یاد گرفتن ؟؟؟؟؟؟؟

شبیه این میمونه من ماهواره عربی ببینم عربی یاد بگیریم

من تست نکردم از طریق ماهواره دیدن یک زبان دیگه رو یاد گرفتن میخوای شما یه تست بزن چون تعداد دوستانی که ترکی استانبولی از این طریق یاد گرفتن زیاده شاید شما هم یاد گرفتی

سوال هم داشتی تو این تاپیک بپرس من خودم کامل بلد نیستم ولی تا جایی که بتونم راهنماییت میکنم

آخر فروم باز مهندس الهه's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2009

پيش فرض

با سلام در اولین پستم سعی می کنم کلمات مشترک بین ترکی استانبولی و آذری رو قرار بدم از همین متن بالا هم شورع میکنیم.

ترکی استانبولی ترکی آذری معنی فارسی
    anne ana مادر
    oldu oldu شد
    bu bu این
    sabah sabah صبح
    özel xüsusi شخصی
    bir bir یک
    hastanede xestexanada بیمارستان
    sezariyan sezaryan سزارین
    doğum doğum متولد
    yapti yapti * شد
    in in مالکیت *
    eşi alvad زن
    da da ------- *

از 14 کلمه بالا فقط 4 تاشون فرق دارن با هم.

کلمه سزارین خارجی هست و تو زبان خودمون هم هست پس راحت می فهمین.

in یه جور مالکیت هست مثلا rezanin برای رضا.

da راستش نمی تونم بیان کنم یعنی به صورت ناخوداگاه استفاده میکنم و درست هم استفاده می کنم ها ولی نمیدونم چی هست

خب این اولین پست من هست امیدوارم بقیه دوستان هم به این تاپیک کمک کنند.

در مورد کلمه eshi باید بگم اولا اون همزه کوچیکه باعث میشه ش خونده بشه یعنی s = س , ولی با اون همزه کوچیه که زیرش هست باید ش بخونید. دوست خوبمون ترجمه کردن همسر ولی راستش همسر نمی دونم چی میشه من معنیش کردم به صورت کمی بی ادبانه زن اگه کسی اطلاع داره همسر به زبان ترکی آذربایجانی چی میشه بگه.

همین نکته دیگه ایی رو نمی بینم اگه دوستان نکته ایی دیگه بود بگن.

با تشکر
    özel = مخصوص
    که بنا به کاربردش در جمله میتونه تبدیل به خصوصی بشه که البته مخصوص و خصوصی و بقیه مشتقات عربی هستند و بنا به گرامر عربی صرف میشن تو فارسی . مثل اسم فاعل و . . . .

da در آخر xestexanada و hastanede جزو کلمه نیست
    بیمارستان تو ترکی آذربایجانی میشه xestexana و تو ترکی آنادولو یا همون ترکی استانبولی میشه hastane
    و پسوند da در این کلمات همون معنی "در" زبان فارسی رو میده
    مثلن میگیم : در ماشین (یا به عبارت عامیانه تر تو ماشین) که میشه arabada

این یکی da هم که میگید معنیشو نمیدونید همون معنی حرف اضافه "هم" تو فارسی رو میده
    این دو da هم باهم فرق میکنن
    da ــی قبلی بصورت پسوند در آخر کلمات میاد ولی این یکی به صورت مستقل استفاده میشه

3. 2 کاربر از مهندس الهه بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2013

پيش فرض

الفبای ترکی استانبولی [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] است که برای نوشتن [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به کار می‌رود و از ۲۹ حرف تشکیل شده‌است که هفت تای آن‌ها (Ç، Ğ، I، İ، Ö، Ş، Ü) شکل تغییر یافته‌ای از حروف اصلی لاتین و متناسب با احتیاجات آوایی زبان ترکی می‌باشند. این الفبا تلفظ واژگان ترکی استانبولی را با دقتی بالا نشان می‌دهد و هر حرف فقط و فقط نمایانگر یک صدا می‌باشد. این الفبا هم‌اکنون الفبای رسمی زبان ترکی استانبولی به شمار می‌آید و آخرین الفبا از سری الفباهایی می‌باشد که در دوره‌های مختلف برای این زبان به کار گرفته شده‌اند. ابداع و به کارگیری این الفبا در قرن بیستم از عناصر فرهنگی برآمدن و پیروزی [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به شمار می‌آید.

ویکی پدیا

صفحه 2 از 2 اولاول 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •