تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 8 از 8

نام تاپيک: مدار محافظ جريان جهت يك الكترو موتور تك فاز 3.5 كيلو واتي

داره خودمونی میشه vahid827's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    اهواز

1 مدار محافظ جريان جهت يك الكترو موتور تك فاز 3.5 كيلو واتي

با سلام خدمت دوستان گرامي
    ميخاستم بدونم كسي از دوستان يه نقشه براي ساخت محافظ جريان وولتاژ براي يه الكترو پمپ تك فاز 3.5 كيلو واتي داره ؟ اگه راهنماييم كنيد براي ساخت از چه قطعاتي و با چه رنجي بايد توي مدار فرمانش استفاده كنم ممنون ميشم .
    مشكل اينه كه الكترو پمپ مركزي آپارتمانمون چند بار به دليل نداشتن مدار محافظ ميسوزه . ودليلش هم اضافه جريانيه كه احتمالاموتور در حالت بي آبي و يا گير كردن پروانه موتور ( به هر دليل ) از سيم پيچ موتور عبور ميكنه .
    Last edited by vahid827; 05-10-2011 at 13:31.

حـــــرفـه ای MasterGeek's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

یه فیوز مخصوص 15 آمپری رو قبلش بذار (مستقل) مشکلت حل میشه به نظرم (البته کمی از حالت فول بار پائین تره که به نظرم مشکلی نیست)

تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

یعنی این فیوز اتصال کوتاه , اضافه بار رو هم میتونه تشخیص بده و سریع عمل کنه. میشه مشخصات فیوز رو برام بزارین . ممنون

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

فیوزها بیشتر به جریان اضافی (و گاهی گرما) حساس اند. یعنی وقتی موتور جریان بیشتری رو بکشه فیوز قطع میکنه یا میسوزه و اجازه نمیده موتور آسیب ببینه
    دلیل اینکه فیوز رو پیشنهاد کردم این بود که هم ارزونه و هم نصب و استفاده اش آسونه و هم اینکه تقریبا مشکلتون رو حل میکنه هرچند بحث محافظت از موتورها کمی پیچیده تر و توی مقیاس صنعتی تا اونجائی که اطلاع دارم از circuit breaker ها استفاده می کنند. البته همین circuit breaker در واقع ترکیب همین فیوزها و رله هاست (مثلا وقتی که مشکل اتصال با زمین رخ بده یا توی مدار چند فاز، عدم تعادل رخ بده)
    بهرحال به نظر من فیوز کارتون رو راه میندازه
    حداکثر باری که موتور شما در حالت فول بار میشکه 16 آمپر هست اینجوری که گفتین حالا ممکنه تا 25 آمپر هم تحمل کنه!!. و معمولا فیوزها بازار 15 و 25 آمپیری هستند (تا اونجائی که میدونم) واسه همین فیوز 15 آمپری رو پیشنهاد کردم.

به نظرم با همین اطلاعات برو بازار و بپرس، کمی پرس و جو کنی فیوز مناسب رو پیدا میکنه (lمدار شکن ها معمولا خیلی گرانتر و حرقه ای ترن و من بیشتر توی ولتاژهای بالا دیدم)

پی نوشت: من خیلی اطلاعات تجربی از قضیه ندارم، وضعیت غاراشمیش بازار رو هم نمیدونم که چی هست و چی نیست ولی ازونجائی که مشکل شما با یه فیوز جریانی ساده تا حد لالیگا حل میشه، به نظرم نیازی به درگیر شدن توی بحث طراحی مدارشکن نیست که چندان عملی نیست (هرچند جنبه ی آموزشی بالائی داره)

5. این کاربر از MasterGeek بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

یه جا دیدم سر راه موتور یه بیمتال گذاشته بودن منتها برای اینکه موتور تک فاز بود از سه کنتاکت بیمتال بصورت سری استفاده کرده بود و سیم نول رو مستقیم به موتور داده بود . نظرتون در مورد این مدار چیه ؟ مشکلی نداره
    همونطور که میدونید بیمتالها حتی در اضافه بارهای در صدی عمل میکنند . یعنی اگه مثلا در یک ساعت حتی اگر 10 درصد بیشتر از حد مجاز تعیین شده جریان بکشه بی متال باید قطع کنه .

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

سه تا کنتاکتور به نظر من از جهت رعایت قابلیت اطمینان هست وگرنه توجیه مداری نداره به نظرمن

ضمنا بی متال هم خودش یه جور رله هست. عملش هم شبیه همون فیوز هست ولی نوع این فیوزها فرق میکنن.
    بهرحال شما باید برید بازار و بخرید اونجا با توجه به قیمت یکی رو انتخاب کنین...یه فیوز یا کنتاکتور جریان (اونم تک فاز) کارتون رو راه میندازه

کاربر فعال انجمن ریاضیات hts1369's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

معمولا فیوزها بازار 15 و 25 آمپیری هستند (تا اونجائی که میدونم) واسه همین فیوز 15 آمپری رو پیشنهاد کردم.
    فیوز 15A نداریم 16 امپر داریم.
    یه جا دیدم سر راه موتور یه بیمتال گذاشته بودن منتها برای اینکه موتور تک فاز بود از سه کنتاکت بیمتال بصورت سری استفاده کرده بود و سیم نول رو مستقیم به موتور داده بود . نظرتون در مورد این مدار چیه ؟ مشکلی نداره
    مشکلی نداره ولی اونطور نصب نمیکنن (و اگه اونجا اینطوری نصب کرده بودن اشتباه)
    نول رو از یه کنتاکت رد میکنن و فاز رو از یه کنتاکت و خروجی همون کنتاکت رو به ورودی کنتاکتی که خالی مونده میده و خروجی میره به موتور وصل میشه.(دوتا کنتاکت سری میشن)
    از نظر من شما یه کلید مینیاتوری (فیوز) 16A مارک لگرند(LEGRAND) بگیری کار شما راه میفته
    Last edited by hts1369; 12-10-2011 at 08:45.

9. 2 کاربر از hts1369 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Oct 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

از راهنماییتون ممنونم . مرسی

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •