تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 73 از 78 اولاول ... 2363697071727374757677 ... آخرآخر
نمايش نتايج 721 به 730 از 776

نام تاپيک: بحث و گفتگو پیرامون بورس اوراق بهادار

کـاربـر بـاسـابـقـه szh_1367's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

1. دمتون گرم راستش من خودم اهل ریسک نیستم و همون صندوق بانکها با 20 درصد در وضعیت فعلی رو بهتر میبینم واقعا دل و جرات میخواد کارهای دیگه به نظرم رفیق فابریک هم باشه خیلی خوبه سرمایه گزاری.

2. سوالی که باز از خدمتتون داشتم اینکه چرا 500 تا وقت تلف کنیه؟ حتی برای یه تازه کار برا شروع ببشتر جنبه اموزشی؟

3. شما مگر با پول امروزی چقدر سرمایه گزاشتید و از کجا شروع کردید؟

نترسیدید پولتون هاپولی بشه اگه زیاد سرمایه خوابونده بودین؟

4. بعدش گفتین در مورد سکه بلدین. من سوال دارم. فرض کنید کسی چند تا سکه به ارزش 3 تومان داره. اگر این فرد اینا رو بفروشه بزاره بانک تازه با فرض 20 درصد سال بعد همین موقع 600 هزار تومان افزوده شده به اندوختش. چقدر احتمال داره سال بعد ارزش سکه ها اگه نگه داریم 600 هزار افزوده بشه کلا؟

میدونم تغییرات سیاسی و ... به خصوص در کشور بی در و پیکری مثل ایران قابل پیش بینی نیس ولی از منظر اقتصادی بیشتر میپرسم و جواب کلیشه ای سکه همیشه سکه هست رو نمیخوام!ساده بگم. الان سکه 1145000 تومان است. شما اگه 20 درصد اضافه کنید به سودش سال بعد 229 هزار تومان اندوختتون اضافه میشه در حالی که ایا همون سکه سال بعد میتونه بشه 1374000؟؟
    1. ببین دوست عزیز خیلی از ما ایرانی ها بحث سرمایه گذاری و یا کار کردن و حتی خرید کردن اشتباه میگیریم

سرمایه گذاری به این معنی هست که من پول مازاد بر درامدم یا هزینه های زندگی ام رو برای مدت معین ( معمولا بلند مدت ) روی کاری یا محصولی یا خدماتی سرمایه گذاری میکنم

شاید این وسط کارهای زودبازده دیگه ای وجود داشته باشه که سریعتر از سرمایه گذاری من جواب بده اما مقدار ریسکش بیشتر یا هر مسئله دیگه

پس بهتره سرمایه گذاری خودم با دیگران مقایسه نکنم و سعی م بر این باشه که در جهت پیشرفت سرمایه خودم تلاش کنم

مثلا من بجای اینکه همه پولم رو بزارم بانک با سود 20 درصد مقداری اوراق مشارکت با سود 20 درصد تهیه میکنم خوبی اش اینکه احتمال داره شما بیش از 20 درصد سواد کنید و اگر برای امر مهمی پول لازم بشوید احتیاج نیست برید سپردتون رو با جریمه برداشت کنید همین که اوراق مشارکت رو تبدیل به پول کنید سود بدست اورده اید و جریمه ای هم نشدید

2.فکر کردم 500 تومن برای کار کردن میخواهید و الی برای شروع بد نیست

الان ابزارهای بهتری برای یاد گیری وجود داره - تالار مجازی بورس

بدون اینکه سرمایه ای در گیر کنید به صورت مجازی شروع به خرید و فروش میکنید و تجربه بدست می اورید فقط نکته اش اینکه که باید کار رو جدی بگیرید

3. من با 200 هزار تومان شروع کردم با یک سی دی که چنتا فایل ساده اموزشی داخلش بود بعد داخل سایت های مختلف ثبت نام کردم کتاب مطالعه کردم سی دی های مختلف نگاه کردم به همین ترتیب تجربه ام در این کار افزایش پیدا کرد

من جوینده بودم و جوینده یابنده هست . زمانی که من شروع کردم باید زنگ میزدی تهران تا برات ثبت سفارش بگیره کلی کاغذ بازی داشت . منابع اطلاعاتی بسیار کم بود

اطرافیانم میگفتند تو بچه هستی گولت میزنن و . . . یا نکنه داری از این شرکت های هرمی کار میکنی ( میخواهم سطح اطلاعات اطرافیان رو بگم ) ولی من چون به این کار علاقه داشتم پیگیر شدم و خدا رو شکر امروز از خودم راضی هستم

ترس نداشتم

4. ببینید وقتی الوده بازار سکه و طلا شدی باید مداوم چشمت به بازار باشه در موقعیت مناسب بخری و بعدش صبر کنی تا به هدف برسه و سکه ات رو نقد کنی

بازار سکه مثل بازارهای دیگه نیست که بگی 20 درصد سال دیگه یا با بانک مقایسه اش بکنی این بازار روش خاص خودش رو داره

به صورت کلی بهت بگم بازار سکه و ارز و بورس مثل بانک نیست

بانک فقط پولت رو میگیره و دیگه نیاز نیست شما زحمتی بکشید هلو برو تو گلو هست ولی این کار رو من نمیپسندم ( هرچند که هر وقت من پول اضاف میارم از سود روز شمار استفاده میکنم )

هرکاری بجز بانک نیاز به اطلاعات و تجربه داره ممکنه سود وضرر بیشتری هم داشته باشه

ولی مهمترین نکته اینکه در ایران هیچ ثباتی نیست حتی وقتی میری بانک روی برگه سپرده شما نوشته سود الحساب ، یعنی اگر بانک ضرر بکنه ممکن این سود به شما پرداخت نشود ( قانون و . . . رو میدونم شاید بگین میریم شکایت میکنیم و . . . ولی واقعیت چیزی هست که گفتم )

پس نه میتونم بگم سکه بخرید نه میتونم بگم نخرید چون هیچ چیز ثبات نداره

------------------------------
    بعضی چیزها در ایران تجربی هست باید کار بکنی تا متوجه مطلب بشی

مثلا معمولا هرسال قبل از عید یه جهش افزایش قیمت دلار رو داریم منتهی امسال یکم زودتر شروع شده

یا به عنوان مثال معمولا از برج سه تا پنج هر سال بورس رونق خوبی پیدا میکنه و . . .

2. 4 کاربر از szh_1367 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز shangil's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2015
    محل سكونت
    ویران

پيش فرض

1. ببین دوست عزیز خیلی از ما ایرانی ها بحث سرمایه گذاری و یا کار کردن و حتی خرید کردن اشتباه میگیریم

سرمایه گذاری به این معنی هست که من پول مازاد بر درامدم یا هزینه های زندگی ام رو برای مدت معین ( معمولا بلند مدت ) روی کاری یا محصولی یا خدماتی سرمایه گذاری میکنم

شاید این وسط کارهای زودبازده دیگه ای وجود داشته باشه که سریعتر از سرمایه گذاری من جواب بده اما مقدار ریسکش بیشتر یا هر مسئله دیگه

پس بهتره سرمایه گذاری خودم با دیگران مقایسه نکنم و سعی م بر این باشه که در جهت پیشرفت سرمایه خودم تلاش کنم

مثلا من بجای اینکه همه پولم رو بزارم بانک با سود 20 درصد مقداری اوراق مشارکت با سود 20 درصد تهیه میکنم خوبی اش اینکه احتمال داره شما بیش از 20 درصد سواد کنید و اگر برای امر مهمی پول لازم بشوید احتیاج نیست برید سپردتون رو با جریمه برداشت کنید همین که اوراق مشارکت رو تبدیل به پول کنید سود بدست اورده اید و جریمه ای هم نشدید

2.فکر کردم 500 تومن برای کار کردن میخواهید و الی برای شروع بد نیست

الان ابزارهای بهتری برای یاد گیری وجود داره - تالار مجازی بورس

بدون اینکه سرمایه ای در گیر کنید به صورت مجازی شروع به خرید و فروش میکنید و تجربه بدست می اورید فقط نکته اش اینکه که باید کار رو جدی بگیرید

3. من با 200 هزار تومان شروع کردم با یک سی دی که چنتا فایل ساده اموزشی داخلش بود بعد داخل سایت های مختلف ثبت نام کردم کتاب مطالعه کردم سی دی های مختلف نگاه کردم به همین ترتیب تجربه ام در این کار افزایش پیدا کرد

من جوینده بودم و جوینده یابنده هست . زمانی که من شروع کردم باید زنگ میزدی تهران تا برات ثبت سفارش بگیره کلی کاغذ بازی داشت . منابع اطلاعاتی بسیار کم بود

اطرافیانم میگفتند تو بچه هستی گولت میزنن و . . . یا نکنه داری از این شرکت های هرمی کار میکنی ( میخواهم سطح اطلاعات اطرافیان رو بگم ) ولی من چون به این کار علاقه داشتم پیگیر شدم و خدا رو شکر امروز از خودم راضی هستم

ترس نداشتم

4. ببینید وقتی الوده بازار سکه و طلا شدی باید مداوم چشمت به بازار باشه در موقعیت مناسب بخری و بعدش صبر کنی تا به هدف برسه و سکه ات رو نقد کنی

بازار سکه مثل بازارهای دیگه نیست که بگی 20 درصد سال دیگه یا با بانک مقایسه اش بکنی این بازار روش خاص خودش رو داره

به صورت کلی بهت بگم بازار سکه و ارز و بورس مثل بانک نیست

بانک فقط پولت رو میگیره و دیگه نیاز نیست شما زحمتی بکشید هلو برو تو گلو هست ولی این کار رو من نمیپسندم ( هرچند که هر وقت من پول اضاف میارم از سود روز شمار استفاده میکنم )

هرکاری بجز بانک نیاز به اطلاعات و تجربه داره ممکنه سود وضرر بیشتری هم داشته باشه

ولی مهمترین نکته اینکه در ایران هیچ ثباتی نیست حتی وقتی میری بانک روی برگه سپرده شما نوشته سود الحساب ، یعنی اگر بانک ضرر بکنه ممکن این سود به شما پرداخت نشود ( قانون و . . . رو میدونم شاید بگین میریم شکایت میکنیم و . . . ولی واقعیت چیزی هست که گفتم )

پس نه میتونم بگم سکه بخرید نه میتونم بگم نخرید چون هیچ چیز ثبات نداره

------------------------------
    بعضی چیزها در ایران تجربی هست باید کار بکنی تا متوجه مطلب بشی

مثلا معمولا هرسال قبل از عید یه جهش افزایش قیمت دلار رو داریم منتهی امسال یکم زودتر شروع شده

یا به عنوان مثال معمولا از برج سه تا پنج هر سال بورس رونق خوبی پیدا میکنه و . . .
    باز هم جوابتون جالب بود.
    نه فقط بحثم مقایسه بود در اصل. من اصلا نمیخوام خرید و فروش سکه بکنم فقط میخواستم یه مقایسه ای بکنم برای کسی که مثلا سال بعد پول لازم داره سکه رو نگه داره یا بفروشه بزاره بانک؟ البته تا جایی که میدونم کلا سکه سرمایه گزاری بلند مدته.
    در اصل سوال من اینه؟ ایا نرخ طلا و حتی ارز با تورم حرکت میکنه؟! و ایا ممکنه سود پول بانکی به طور معادل قیمت طلا سودش زیادتر باشه یا نه طلا عقب نمیمونه؟
    البته من خودم صندوق گذاشتم که داخل بانکه 20 درصد روزشمار میده سر هر ماه پولتم هر وقت بکشی بدون ضرر بهت برمیگردونه. صندوق درامد ثابته البته

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Aug 2016

پيش فرض

باز هم جوابتون جالب بود.
    نه فقط بحثم مقایسه بود در اصل. من اصلا نمیخوام خرید و فروش سکه بکنم فقط میخواستم یه مقایسه ای بکنم برای کسی که مثلا سال بعد پول لازم داره سکه رو نگه داره یا بفروشه بزاره بانک؟ البته تا جایی که میدونم کلا سکه سرمایه گزاری بلند مدته.
    در اصل سوال من اینه؟ ایا نرخ طلا و حتی ارز با تورم حرکت میکنه؟! و ایا ممکنه سود پول بانکی به طور معادل قیمت طلا سودش زیادتر باشه یا نه طلا عقب نمیمونه؟
    البته من خودم صندوق گذاشتم که داخل بانکه 20 درصد روزشمار میده سر هر ماه پولتم هر وقت بکشی بدون ضرر بهت برمیگردونه. صندوق درامد ثابته البته
    چه بانکی و با چه شرایطی اینکار رو میکنه؟

تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

باز هم جوابتون جالب بود.
    جواب سوال به طور قطع خیر هست شاید خیلی سال قبل طلا و ارز با تورم حرکت میکرد اما الان اصلا اینطور نیست مخصوصا طلا که برای ارزش گذاری بر روی ان باید از دو فاکتور ( اونس جهانی و دلار داخلی ) استفاده کنیم

یه زمانی بود (دوره مموتی) یکی از دوستانم تمام زندگی اش (واقعا هرچی داشت فروخت ) داد سکه 450 هزار تومانی و در مدت کوتاهی همان سکه ها به قیمت 900 هزار تومان فروخت

اما اینطور نوسان گیری ها به ندرت اتفاق میفته و ریسک وحشتناکی داره

بعد از اون دوره اگر شما سود بانک رو نسبت به سکه در نظر بگیری طلا و سکه معمولا عقب بودن مگر اینکه شما برای جبران این عقب ماندگی و حتی سود بیشتر سکه ها رو خرید و فروش میکردی

البته منظورمن از طلا ، جواهرات درون مغازه ها نیست چرا که شما هزینه هایی مثل ارزش افزوده و اجرت و . . . میپردازید که خودش مبلغ قابل توجه ای است

جواب کلی سوالتون اینکه اگر کسی نخواهد با سکه هایش خرید و فروش انجام بدهد اگر پولش رو درون بانک قرار یدهد سود تضمین شده و بهتری خواهد داشت

برای ارز هم تقریبا همین شکل هست

مثلا ابتدای سال دلار 3500 بود و الان 4000 تومان سود شما 500 توامن روی هر دلار خواهد بود که تقریبا میشه 15 درصد

اما همیشه اینطور نیست به دلیل بی ثباتی در ایران گاهی درصدها بالا و گاهی درصدها بسیار پایین هستن

6. 2 کاربر از szh_1367 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز shangil's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2015
    محل سكونت
    ویران

پيش فرض

چه بانکی و با چه شرایطی اینکار رو میکنه؟
    صندوق بانکها خیلیاشون این کار رو میکنن
    تجارت کاردان 20 درصد لوتوس پارسیان 19.5 و ارمانشهر بانک شهر هم هس 19 روز شمار
    منتهی باید بدید صندوق میخوام بزارم نه حساب معمولی روز شمار سر ماه میریزن براتون
    هر موقع بردارید بدون جریمه به روز بعد درخواست میدن
    ممکنه بعضیا بگن ریسک داره ولی من که 4 ساله مشکلی نداشتم. البته بانکهایی مثل این نه موسسات!
    Last edited by shangil; 20-12-2016 at 14:12.

حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

پيش فرض بازدهی اسناد خزانه ۲.۵ درصد بالاتر از سود بانکی شد

وزارت اقتصاد:

بازدهی اسناد خزانه ۲.۵ درصد بالاتر از سود بانکی شد

نرخ بازده مؤثر اوراق اسناد خزانه از حدود ۱۹ درصد در ابتدای انتشار این اوراق در نیمه شهریورماه در بازار فرابورس در پایان آذر ۹۶ در سطح ۱۴.۵ و ۱۷.۲ درصد قرار داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی به روند نرخ بازدهی اسناد خزانه اسلامی در 9 ماهه سال 96 پرداخت.
    در بخشی از گزارش دفتر تحقیقات و سیاست‌های پولی و بازرگانی آمده است: براساس بند «ز» تبصره 5 قانون بودجه 96 و آیین‌نامه اجرایی آن به منظور استمرار جریان پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور به دولت اجازه داده می‌شود تا مبلغ 100 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی منتشر و اسناد مزبور را صرف تخصیص‌های اولویت‌دار ابلاغی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور موضوع این قانون کند و پرداخت این اسناد را قبل از پایان سال از محل اعتبارات دستگاه مزبور تسویه نماید.
    این اسناد از مالیات معاف بوده و در بورس اوراق بهادار قابل داد و ستد است، تسویه این اسناد در سررسید مقدم بر تمامی پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور است و تسویه آن قبل از سررسید توسط خزانه مجاز است انتقال تعهدات مربوط به انتشار اسناد به سال بعد ممنوع است. بدین ترتیب بازار بدهی که اواخر سال گذشته با اتمام انتشار اوراق اسناد خزانه اسلامی روبه‌رو شده بود از 15 شهریور 96 شاهد انتشار دوباره این اوراق طبق رویه و براساس قانون بودجه سال 96 بود.
    در اواخر آبان و آذر نیز اسناد خزانه با نمادهای «اخزا611 و اخزا602» در بازار سرمایه معامله شد. در راستای اجرای مفاد تبصره 5 بند «هـ» قانون بودجه 96 سه مرحله اوراق اسناد خزانه اسلامی در نمادهای اخزا 601، 602 و 603 در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران پذیرفته شد سر رسید این اوراق یک ساله است و هر کدام ارزشی بالغ بر یک هزار و 900 میلیارد تومان دارد. روزهای پایانی آبان 96 بازار فرابورس شاهد انتشار 900 میلیارد تومان اسناد خزانه در نماد اخزا611 و از اواخر آذرماه اسناد خزانه اسلامی در نماد 602 در بازار فرابورس منتشر شد.
    در پایان آذرماه 96 نرخ سود این اوراق 13.6 درصد بود در خصوص نرخ سود خزانه اسلامی که توسط فرابورس محاسبه شده روند معاملاتی اسناد خزانه اسلامی از ابتدای سال جاری تاکنون با آغاز معاملات ثانویه اوراق خزانه اسلامی بانکی تحت عنوان سخاب در فرابورس روند کاهشی داشته و نرخ سود اوراق مذکور با قرار گرفتن در سطوح 14.5 تا 17.2 درصدی با نرخ سود در بازار پولی هماهنگ شد. نرخ بازده مؤثر این اوراق از حدود 19 درصد در ابتدای انتشار این اوراق در نیمه شهریورماه در بازار فرابورس در پایان آذر 96 در سطح 14.5 و 17.2 درصد قرار داشت.
    انتهای پیام/ب
    Last edited by wichidika; 03-02-2018 at 21:53.

تاريخ عضويت
    Jul 2009

8 نقش اوراق گواهی ۲۰ درصدی بانک‌ها در بی‌رمقی بازار سرمایه

نقش اوراق گواهی ۲۰ درصدی بانک‌ها در بی‌رمقی بازار سرمایه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نرخ سود ۲۰ درصد اوراق گواهی منتشر شده توسط بانک‌ها بازار سرمایه را بهم ریخت.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    به گزارش خبرنگار اقتصادی [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، محمدرضا پورابراهیمی در نشست شورای گفتگو، با بیان اینکه افزایش نرخ اوراق از 15 به 20 درصد در بازار سرمایه بر نظام بانکی و نرخ تامین مالی بنگاه های اقتصادی تاثیر گذاشت گفت: با یک تصمیم بانک مرکزی همه ذینفعان دچار مشکل شدند؛ یعنی این اقدام بانک مرکزی ترازنامه بانک ها را نامتعادل کرد.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: این موضوع بدان معناست که بانک باید سود 20 درصد به اوراق بدهد اما تسهیلات را با نرخ 18 درصد ارائه کند، ضمن این که موجب شد تلاش ها برای نظمدهی به بانکها در پرداخت تسهیلات ناکام بماند و رقابت منفی میان بانک ها را در جذب منابع منجر شد.وی گفت: با این اقدام بانک مرکزی وقتی نرخ تامین مالی برای بنگاه اقتصادی و واحد تولیدی تا 27 درصد می رسد بنگاهدار چگونه باید مالیات و عوارض دهد؟ بانک مرکزی گفته ما برای دو هفته این سود را افزایش دادیم و 5 درصد تفاوت را جبران می کنیم اما باید دید چگونه می خواهند جبران کنند.پورابراهیمی افزود: اگر این تصمیم بانک مرکزی جبران نشود و تا پایان سال برنامه ای جبرانی پیش‌بینی نشود سال آینده برای نظام بانکی و تولید کشور باید نگران باشیم و بنده نگرانم.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اقدام بانک مرکزی در افزایش نرخ اوراق به 20 درصد، تیر خلاص به تولید کشور بود.انتهای پیام/

تاريخ عضويت
    Jul 2009

10 نرخ مالیات فروش سهام به 0.1 درصد کاهش یافت

معاون سازمان مالیاتی ابلاغ کرد

نرخ مالیات فروش سهام به 0.1 درصد کاهش یافت

سازمان امور مالیاتی براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام را از نیم درصد به یک دهم درصد کاهش داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در سال 1397، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام، از نیم درصد (0.5 درصد) به یک دهم درصد (0.1 درصد) ارزش فروش سهام و حق تقدم کاهش یافت.
    در این بخشنامه امده است: مصوبه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که در جلسه مورخ 16/ 4/ 1397 به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجراء ابلاغ می‌شود:
    الف- به منظور هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه، تامین مالی بخشی از سرمایه‌گذاری‌های جدید و ترغیب سرمایه‌گذاران به حضور فعال‌تر در بازار بورس، از طریق کاهش هزینه مبادله سهام و حق تقدم سهام در بوس اوراق بهادار، مقرر گردید «در سال 1397، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام، از نیم درصد (0.5 درصد) به یک دهم درصد (0.1 درصد) ارزش فروش سهام و حق تقدم کاهش یابد.»
    ب- جهت تشویق سرمایه‌گذاری بیشتر شرکت‌ها و ترغیب آنها به عدم تقسیم بخش بیشتری از سود اکتسابی و استفاده از منابع حاصل برای افزایش سرمایه و درنتیجه توسط خطوط تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و همچنین کاهش نیاز به اخذ وام از شبکه بانکی، مقرر گردید «در سال 1397 مالیات بر درآمد آن بخش از سود تقسیم نشده شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار که به حساب سرمایه منتقل می‌شود (موضوع ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم) مشمول نرخ صفر باشند.»
    انتهای پیام/

- - - Updated - - -

معاون سازمان مالیاتی ابلاغ کرد

نرخ مالیات فروش سهام به 0.1 درصد کاهش یافت

سازمان امور مالیاتی براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام را از نیم درصد به یک دهم درصد کاهش داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در سال 1397، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام، از نیم درصد (0.5 درصد) به یک دهم درصد (0.1 درصد) ارزش فروش سهام و حق تقدم کاهش یافت.
    در این بخشنامه امده است: مصوبه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که در جلسه مورخ 16/ 4/ 1397 به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجراء ابلاغ می‌شود:
    الف- به منظور هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه، تامین مالی بخشی از سرمایه‌گذاری‌های جدید و ترغیب سرمایه‌گذاران به حضور فعال‌تر در بازار بورس، از طریق کاهش هزینه مبادله سهام و حق تقدم سهام در بوس اوراق بهادار، مقرر گردید «در سال 1397، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام، از نیم درصد (0.5 درصد) به یک دهم درصد (0.1 درصد) ارزش فروش سهام و حق تقدم کاهش یابد.»
    ب- جهت تشویق سرمایه‌گذاری بیشتر شرکت‌ها و ترغیب آنها به عدم تقسیم بخش بیشتری از سود اکتسابی و استفاده از منابع حاصل برای افزایش سرمایه و درنتیجه توسط خطوط تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و همچنین کاهش نیاز به اخذ وام از شبکه بانکی، مقرر گردید «در سال 1397 مالیات بر درآمد آن بخش از سود تقسیم نشده شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار که به حساب سرمایه منتقل می‌شود (موضوع ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم) مشمول نرخ صفر باشند.»
    انتهای پیام/

تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

سلام

سال جدید مبارک باشه

بعد از مدت ها به صورت اتفاقی وارد سایت شدم تغییر زیادی نداشته

فکر میکنم امسال سرمایه های خرد بشدت به سمت بورس کشیده خواهند شد

اگر این اتفاق بیوفته باید بریم دنبال سهام های ارزان قیمت !!! یا سهام هایی که بیشترین تبلیغات دارن

بورس بازها صرفا به دنبال نوسان گیری در این سهام ها باشند

سال خوبی داشته باشید

تاريخ عضويت
    Jul 2009

12 بورس را یاد بگیرید و به نمایشگاه بیائید‌؛ به این چند دلیل...

2 تا 5 اردیبهشت؛ نمایشگاه بازار سرمایه
    سال 1398 برای بورس با شرایط خاصی آغاز شده و در 30 روز که تنها نیمی از آن روز کاری بوده‌، شاخص بازار سهام 12 درصد رشد کرده است
    عصر ایران؛ علیرضا باغانی- بورس در سال 97 با بازدهی 86 درصدی خاتمه پیدا کرد و در عمل این بازار نتوانست در برابر سایر بازارهای سرمایه‌گذاری در دسترس‌، حرفی برای گفتن داشته باشد‌؛ مثل طلا‌، سکه‌، ارز و حتی مسکن...

اما سال 1398 برای بورس با شرایط خاصی استارت خورده و در 30 روز که تنها نیمی از آن روز کاری بوده ، شاخص بازار سهام 12 درصد رشد کرده است!

شروع سال جدید مصادف شد با ادامه تورم در بازار کالا و رشد قمیت ها را به وضوح می توان در بازار فولاد که حتی تا 30 درصد رشد قیمت را تجربه کرده ، رصد کرد و همین طور برخی از فرآورده های پتروپالایشگاهی.

بورس راهی جز رشد ندارد...

روزگار ، روزگار تورم است و در روزگار تورمی چاره ای جز رشد بورس نیست به ویژه آن که الان شما دست روی هر چیز که بگذارید می گویند حباب است ، مثلا همین سکه می گویند برمبنای نرخ دلار و قیمت اونس جهانی 600-700 هزار تومانی حباب دارد.پس اگر چه بورس هم مثل مسکن یک دارایی مبتنی بر ریال است ولی همچنان ارزان مانده و از تورم عقب تر.

وقتی قیمت رب گوجه فرنگی 4 برابر می شود ، سیب زرد بیش از سه برابر و خرید پیاز آرزوی خیلی ها ؛ بورس را از رشد چه باک؟!

در بورس ما نماینده 40 صنعت تولیدکننده یا واسطه گری حضور دارد و محصولات همین شرکت های تولیدی اینک با تورم قیمتی مواجه شده است.

پس اگر ما وضعیت اقتصادی خوبی نداریم و این روزها تولید در ایران با دست اندازهای زیادی مثل کمبود مواد اولیه ، نبود سرمایه در گردش کافی ، عدم دسترسی کافی به ارز ارزان قیمت و ده ها مشکل و مانع دیگر مواجه است ، اما به هر حال نرخ فروش شرکت ها افزایش پیدا کرده و در برابر این افزایش نرخ ها ، بورس و سهام نیز در حال تطبیق خود با واقعیت های اقتصادی است.

به تعبیری واضح تر بورس چاره ای جز رشد ندارد ، نه به خاطر رونق تولید ملی بلکه به خاطر تورم واقعی که در کشور اتفاق افتاده و بی محابا در حال ادامه مسیر است و در سال 98 هم نشانه هایی از جدی بودن خود را به منصه ظهور رسانده...

مردم چاره ای جز یادگرفتن بورس ندارند...

مردم ایران هم چاره ای جز یادگرفتن بورس ندارند.بورس را باید به عنوان یک علم و تخصص یاد بگیریم و در آن سرمایه گذاری کنیم تا تندباد تورم ما را با خود نبرد!

خرید سکه ، طلا ، ارز و مسکن محدودیت های خاص خودش را دارد.شما چقدر می توانید دلار بخرید و در گاوصندوق و صندوق امانات خود بگذارید؟

تازه چون شما در ایران زندگی می کنید نگهداری این میزان ارز‌، هم به لحظ امنیتی ریسک‌هایی دارد و هم به لحاظ مقررات یک اقدام پذیرفته شده نیست و هم این که خرید و نگهداری آن چون یک دارایی فیزیکی است ، محدودیت هایی را دارد.اصلا فرض کنید همین فردا مشکلات ما با آمریکا حل شد ؛ آن وقت دلار ؛ چند؟

ولی در آن روز که این اتفاق فرضی رخ دهد بورس بازهم رشد می کند ، حتی بیشتر از ارقام فعلی.چون آن وقت قرار است چرخ تولید کشور واقعا بچخرد ؛ مثل سال 92 که با انتخاب حسن روحانی و آغاز پروژه تعامل با دنیا و متعاقب آن برجام ، بازار سرمایه کشور بیش از پیش رشد کرد.

سکه نیز که می گویند حباب دارد و طلا هم ایضا.مسکن که وارد رکود معنا داری شده و خرید و فروش یک آپارتمان معمولی در تهران یک میلیارد تومان نقدینگی می طلبد!

بنابراین ما مثل مردم جهان محکوم به یادگرفتن بورس هستیم.بورس به اقتصاد ما کمک می کند تا پول به چرخه تولید بازگردد.

اگر یک سرمایه گذار سهام شرکتی را بخرد و به مدت طولانی در آن سهم بماند ، به طور غیر مستقیم پول را وارد چرخه تولید کرده است ، یعنی هم کمک کرده که کارخانه ای سرپا بماند و هم این که پول خود را وارد بازاری کرده که تورم زا نیست بلکه محرکی است برای اقتصاد.

جالب است بدانید که در کشور 325 میلیون نفری آمریکا 92 درصد مردم در بازارهای مالی سرمایه گذاری کرده اند ، با وجود این که جمعیت آمریکا فقط 4.3 درصد جمعیت جهان است، این کشور مالک 33.4 درصد ثروت جهانی در بین کشورهای دنیاست!

بازارهای مالی در آمریکا به معنی بورس است یا بازارهای معامله ارز یا اوراق قرضه

در کشور ما هم ابزارهای مالی خوبی در همین بورس مثل اوراق قرضه و البته با رعایت موازین شرعی طراحی شده است.به هر حال ما باید بپذیریم که در اقتصاد عملکرد خوبی طی سال های گذشته نداشته ایم که نتیجه آن شده نابسامانی های موجود.اگر پول مردم به جای آن که سال ها در بانک ها صرفا رسوب نقدینگی ایجاد کند مثل همین کشورهای غربی وارد بازارهای متشکل مالی مثل بورس می شد الان اقتصاد کشور با چند تلنگر به این شکل آشفته نمی شد.

همان طور که از سال ها پیش تاکید شده ، راهکار برون رفت از تلاطمات اقتصادی رونق تولید ملی است و هم اکنون بیش از 600 بنگاه اقتصادی که نماینده 40 صنعت کشور هستند در بورس حضور دارند ، پس بورس و رونق بازار سهام تنها راه چاره درمان این اقتصاد بیمار است ، دست کم در جلوگیری از رشد نقدینگ کاذب.

خیلی ها از نگارنده می پرسند که یادگیری بورس سخت است و فعالیت در بورس بسیار پرریسک.

این حرف درست است ، اگر شما ندانسته و بدون علم کافی در بورس سرمایه گذاری کنید ، بدون تردید نتیجه ای جز ضرر برای شما در بر ندارد.

بورس یک دانش مالی است و کسی که می خواهد در آن فعالیت کند باید هم ساختار فعالیت این بازار را بلد باشد و هم علم خواندن صورت های مالی و حتی علم تکنیکال و ...را بداند.

اما با توسعه بازار سرمایه و ایجاد ساختارهای قانونی متنوع در آن از سال ها پیش ابزارهایی در بورس طراحی شده که ساده و در دسترس همه مردم است و از طرفی دیگر ، ریسک های سرمایه گذاران را به حدقل رسانده و ریسک سرمایه گذاری در برخی از این ابزارها حتی صفر است.

به عنوان مثال همین صندوق های سرمایه گذاری که بارها در همین نوشتارهای بورسی به آن ها اشاره کردیم که به طور غیر مستقیم و با ریسکی بسیار کم شما را از بازدهی های خوب بازار سرمایه بهره مند می کند.
    از همین نمایشگاه شروع کنید...

پیشنهاد می کنم برای یادگیری بورس از دوم تا پنجم اردیبهشت سری به دوازدهمین نمایشگاه بازار سرمایه بزنید.

برخی ها از برگزاری این نمایشگاه انتقاد کرده اند ، به ویژه آن که زمانی برگزار شده که کشور با مشکلات زیادی مواجه است.

از یک طرف مردم بسیار زیادی در شمال، غرب و جنوب کشور از سیل آسیب مادی و معنوی دیده اند و از طرفی مردم با مشکل بزرگی به نام تورم دست و پنجه نرم کرده و روزهای سختی را می گذرانند.

اما به اعتقاد من وجود این مشکلات نباید مانعی برای برگزاری نمایشگاه بورس باشد البته اگر تا حد امکان از تشریفاتی بودن آن بپرهیزیم و از هزینه های غیر ضروری پرهیز کنیم.به هر حال اگر می خواهیم بازار سرمایه ای سرپا داشته باشیم و مردم در آن سرمایه گذاری کنند تا تورم رشد نکند ، نقدینگی باید در جای خودش مهار شود و بخش تولید کشور جان بگیرد ، حتی نباید اجازه دهیم پول خردهای مردم راهی جز بورس پیدا کنند.باید بورس را به مردم معرفی کنیم و نمایشگاه بورس هم یکی از راه های معرفی بورس به مردم است.

چند درصد از مردم ما می دانند که از طریق صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت موسوم به فیکس اینکام ها می توانند در بازار سرمایه بدون هیچ ریسکی سرمایه گذاری کنند و سود ثابت بگیرند ؟

یا این که چقدر از مردم می دانند که قرار نیست برای سرمایه گذاری در بورس صبح تا شب سامانه معاملات بورس را چک کنند که مبادا ضرر نکنند و برای این کار سبدگردان هایی وجود دارند که خیلی خوب در سال های گذشته عمل کرده اند و دارایی های سپرده شده به آن ها رشد کرده است‌، یا این که اصلا چقدر از مردم می دانند در بورس ما نهاد مشاور سرمایه گذاری داریم که به سرمایه گذار مشاوره قانونی می دهد و مثل یک دکتر که موظف به ویزیت بیمار در دوره های مختلف است ، مشاور هم موظف به ویزیت های دوره ای سبد سهام سرمایه گذاران است؟

مشکلی که سال های گذشته در نمایشگاه بورس همواره وجود داشته بازدید کننده کم آن است که در حد 10 تا 15 هزار نفر گمانه زنی می شود ، هر چند که چون این رویداد مورد پوشش وسیع رسانه ها قرار می گیرد و در یک هفته مردم هر روز رویدادهای نمایشگاه بازار سرمایه را از طریق رسانه های دیداری و شنیداری و روزنامه ها‌، پایگاه های خبری و سایت های اینترنتی می بینند و می شنوند ؛ این خود یک دستاورد با اهمیت است.اما توصیه می کنم که آن دسته از مردم که حتی دارایی های کوچکی دارند به نمایشگاه بورس بروند و از ده ها کلاس آموزشی رایگانی که برای یادگیری الفبای بورس طراحی شده استفاده کنند.
    پول نگیرید!

حتی پیشنهاد می کنم سازمان بورس و اوراق بهادار همان حداقل پولی که برای ورودی نمایشگاه از مردم تعیین شده را رایگان کند و خودش بپردازد تا حتی کسی که پرداخت ورودی برایش دغدغه محسوب می شود به نمایشگاه بیاید و با بورس آشنا شود.

بچه های خود را به نمایشگاه بورس بیاوریم حتی بچه هایی که هنوز مدرسه نرفته اند و به آن ها فرهنگ سرمایه گذاری را آموزش دهیم و بگوئیم بورس همان قلک 30 سال پیش ماست که پول های خود را در آنجا جمع می کردیم ، بورس قلک کارایی در عصر جدید است.

بورس و سرمایه گذاری در آن یک فرهنگ است‌، فرهنگی که تنها 10 درصد مردم با آن آشنا شده اند و البته فقط حدود 400 هزار نفر ( اشاره به مشارکت کنندگان در عرضه های اولیه و سهامداران فعال) آن را به عنوان یک الگوی سرمایه گذاری دنبال می کنند و این واقعیت تلخ ، عدم برخورداری ما از یک فرهنگ سرمایه گذاری درست را بازگو می کند و همین است که مردم کشور ما با هر تلاطمی در صف خرید دلار ، یورو ، سکه ، طلا و حتی اتومبیل و برخی کالاهای مصرفی قرار می گیرند!

توصیه می کنم به طور حتم برای بازدید از نمایشگاه بورس وقت بگذارید و با علاقه در دوره ها و مباحث آموزشی آن شرکت کنید ، شما در کشوری زندگی می کنید که تورم در همه دوران ها همراه آن بوده و شما باید یاد بگیرید که چگونه ارزش دارایی خود را در برابر تورم حفظ کنید ، حفظ دارایی که البته به شاکله اقتصاد نیم بند کشور آسیبی نزند.

مشارکت کنندگان امسال نمایشگاه بورس از تجملات رایج در نمایشگاه‌ باید بپرهیزند. هر چند این رویداد نمایه ای است از بازار سرمایه کشور و باید در سطح خاص خود برگزار شود اما با هزینه کم نیز می‌توان چشم‌انداز آبرومندانه‌ای از بازار سرمایه کشور به نمایش گذاشت.

هدف غایی و نهایی جذب مردم به بورس‌ مبارزه با تورم است و نه چشم و هم چشمی های رایج و ساخت و ساز غرفه های لاکچری.

از یاد نبریم: بخش زیادی از مردم کشور در حال گذراندن روزهای سختی هستند.

*روزنامه نگار اقتصادی و تحلیل گر بورس

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •