تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 4 اولاول 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 32

نام تاپيک: اورکلاک از عمر قطعه می کاهد؟

آخر فروم باز Penryn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008

پيش فرض

خدایا با نام تو
    با سلام
    پس لطفا کمی خودتون رو با مسائل فیزیک آشنا کنید تا به این نتیجه برسید که اگر به قطعه ای بیشتر از حد توان خود، ولتاژ دهیم عمر آن کم میشود. ضمن من نگفتم که اگه آورکلاک کنیم قطعه همون لحظه منفجر میشه!!! در در تستهای آورکلاک فرکانس و ولتاژ رو به حدی میروسونند که قطعه تارمویی با خاکستر شدن فاصله داره. اگه این طور نبود که از هزار و یک جور خنک کننده استفاده نمی کردند. یا منتظر میشدند کامپیوتر ریسیت بشه یا واسه اینکه زیاد گرم نشه با دهن فوتش میکردند!!!
    یکی از قوانین فیزیک میگه هر عملی یک عکس العمل داره؛ شما فرکانس و ولتاژ رو میبری بالا، در عوض سرعت زیاد میشه. این افزایش سرعت به نوبه خود باعث افزایش توان ترانزیستور شده و فرسودگی آنها را به جلو می اندازد. به همین سادگی!!!!!!
    دقیقاً ساختاری مشابه سلولهای بدن که اگر تحت تأثیر گرمای زیاد و نور مستقیم قرار بگیرند دچار مرگ زودرس و در نتیجه پیری زود رس میشن!
    یا اگر از اونها زیاد کار بکشی زود از بین میرن. نمونه بارزش روستاییان و کشاورزان هستند که پوستی چروک و ضخیم دارند!

حامد
    عزیزم نظرتون معتبر و مورد اعتنا نمیتونه باشه چون برای حرفتون استناد و استدلال و مدرک گفتیم بیارین که بازم نیاوردین. یه لینک از تامز هاردویر که بنچمارکهای آنچنانی روی قطعات کرده یا آناندتچ یا هر جایی قبوله.

ضمناً از اینکه گفتی یخورده فیزیک بخونم بدجور بهم برخورد! آخه خودم 17 ساله دارم فیزیک و الکترونیک و مباحث مرتبطش رو میخونم.

حـــــرفـه ای ess_1362's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    server 3 hdd 7 partition 1 unallocated(bad sector)

پيش فرض

من یک مثال میزنم تا یکم بحث را به سمت یک مسیر هدایت کنیم
    دو دسته پردازنده را از دو شرکت وارد بحث می کنیم :
    از AMD مدلهای آتلون 240 , 250 , 255 , 260
    و همینطور PHENOM II X6 های 1055 و 1075 و 1090 و 1100

خوب از اینتل هم مدلهای i5 سری 750 و 760 و از i7 مدلهای 920 و 930 و 960
    حالا سوال این هست که :
    1-ساختار این مدلها در هر سری یکجور هست حتی تکنولوژی ولی چرا فرکانسشون فرق می کنه؟
    2-اگر ساختارشون یکی هست چرا قیمتشون تفاوت داره؟
    3-چرا ولتاژ پایداری این پردازنده ها یکی هست(یا تقریبا در هر سری یکی هست)؟

یک مثال دیگه:
    دو کارت گرافیک از یک شرکت سازنده
    یکی 6950 و دیگری 6970
    این دو کارت اساسا از نظر معماری یکی هستند فقط در مدل اولی یکسری از قابلیت ها غیر فعال شده
    همین تعمیم در مورد 560 و 570 از انویدیا هم تا حدودی صادق هست

چرا این مورد اتفاق می افته؟
    پاسخ به این چند سوال خیلی از مسائل را روشن می کنه

3. 3 کاربر از ess_1362 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Mar 2010
    محل سكونت
    پایتخت تاریخ و تمدن

پيش فرض

من توی بحثتون وارد نمیشم و تقاضا میکنم بحث رو ادامه بدید تا به نتیجه برسه...

ولی:

معمولا قطعات امروزی کمی جای خالی برای آورکلاک دارن و میشه گفت بیش از توانشون ولتاژ دریافت نمیکنن... یعنی همین آورکلاک هم در محدوده Safe هست.(البته منظورم آورکلاک کاربردی و معمولی هست نه زیر LN2 و برای رکورد)

خدایا با نام تو
    با سلام
    Erfan جان، برادر گل من، حرف شما کاملا درسته. ولی مختص یکسری از قطعات خاصی هستند که کلا با ماهیت آورکلاک ساخته میشن. که تعداشون هم زیاد نیست. ولی در حالت کلی این قانون همیشه حاکمه که فشار زیاد عمر قطعه رو کم میکنه! در ضمن ممنون که در بحث شرکت کردی!

حامد

5. این کاربر از NirvanaH بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Mar 2010
    محل سكونت
    پایتخت تاریخ و تمدن

پيش فرض

ضمناً از اینکه گفتی یخورده فیزیک بخونم بدجور بهم برخورد! آخه خودم 17 ساله دارم فیزیک و الکترونیک و مباحث مرتبطش رو میخونم.
    خدایا با نام تو
    با سلام
    من از بابت این حرف رسما از شما عذر خواهی میکنم. من خودم این حرف رو نزدم.بلکه قبلا چندین بار تجربه کردم(البته در حد انفجار رسونده بودمش!!!) و بعد از چند روز که به سیستم اعمال بار متوسط کرده بودم! یک دفعه سیستم خاموش شد و دیگه روشن نشد. در این پروسه سی پی یو تحت آورکلاک رفته بود!
    و اما سایت برای اثبات. من به این سایتهایی که شما دوست خوب من فرمودید، اعتماد کامل دارم.اما این سایتها برای تست کامل یک آور کلاک هست و نتایج چند سی پی یو یا هر قطعه ای رو که بشه اور کرد رو با هم مقایشه میکنند و در قالب جدول مقایسه در اختیار من و شما میگذاردند و کاری به ایکه آور کردن خوبه، بده، عمر قطعه رو زیاد میکنه، کم میکنه یا هر چیز دیگه ای ندارند. بلکه هدف فقط بهترین نتایج با ایده ال ترین کولینگ هستش.
    امیدوارم دانشنامه ویکیپدیا رو قبول داشته باشید. به ادرس زیر تشریف ببرید و در مورد معایب آورکلاک(Disadvantages of overclocking) مطالعه فرمایید. فقط پیشاپیش باید بگم که این سایت انگلیسی هستش و امیدوارم به زبان انگلیسی مسلط باشید.

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    شما از 17 سال صحبت کردی! و من باز هم به خاطر اینکه رعایت ادب فراموش کردم باز هم از شما عذر خواهی میکنم. رعایت ادب در همه موارد واجب هست.

دوست خوبمون هم که گفت:

حالا سوال این هست که :
    1-ساختار این مدلها در هر سری یکجور هست حتی تکنولوژی ولی چرا فرکانسشون فرق می کنه؟

یک مثال دیگه:
    یکی 6950 و دیگری 6970
    این دو کارت اساسا از نظر معماری یکی هستند فقط در مدل اولی یکسری از قابلیت ها غیر فعال شده

بهتر بود مطلب رو کاملا شفاف بیان می کردید تا افرادی هم که تازه وارد بحث میشوند در کوتاهترین زمان بحث را در دست بگیرند. در ضمن اگر مقایسه ولتاژ را دریک طبقه بندی و با یک مقایسه جامع تر توضیح میدادید بهتر بود.
    با سپاس.

حامد
    Last edited by NirvanaH; 08-07-2011 at 12:26.

7. این کاربر از NirvanaH بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Erfan.'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010
    محل سكونت
    Solar System

پيش فرض

Erfan جان، برادر گل من، حرف شما کاملا درسته. ولی مختص یکسری از قطعات خاصی هستند که کلا با ماهیت آورکلاک ساخته میشن. که تعداشون هم زیاد نیست. ولی در حالت کلی این قانون همیشه حاکمه که فشار زیاد عمر قطعه رو کم میکنه! در ضمن ممنون که در بحث شرکت کردی!
    در کل قطعات متوسط به بالا قابلیت آور دارن... و حرف کلی من این بود که: " همیشه آورکلاک به قطعه فشار وارد نمیکنه!"همین.

حالا سوال این هست که :

یک مثال دیگه:
    یکی 6950 و دیگری 6970

احسان جان این مسائل قبلا در انجمن در موردشون بحث شده بود و ای کاش خودتون مطلب رو کامل میکردید...

ولی من به طور خیلی خلاصه جواب شما رو میدم:

دلیل انجام این کار(همون کاری که احسان جان گفتن) تفاوت کیفیت قطعات تولید شده و اطمینان شرکت از استیبل بودن 100 درصد این قطعات است.

اگه اشتباه میگم تصحیح کنید.

موفق باشید.

9. 2 کاربر از Erfan. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت

پيش فرض

تا حدودی درست گفتی
    این مثال را من زدم تا مشخص بشه که سازندگان پردازنده در بعضی موارد یک مدل را با کمی اور بعنوان یک مدل جدیدتر جهت پوشش بازار می فروشند
    البته معمولا مدل جدیدتر برای اینکه با همون ولتاژ در فرکانس بالاتر کار کنه در ساخت ترانزیستورهاش از مدلهای با سیلیکون با کیفیت تر استفاده میشه مثلا 920 و 930 و همینطور 750 و 760 و همینطور 1090 و 1100
    این موضوع تا حدودی روشن می کنه که سازندگان پردازنده تا حدودی از همین کلک برای سودآوری و پوشش بازار استفاده می کنند

11. 2 کاربر از ess_1362 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز alborz_k's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008

پيش فرض

احسان جان ، منظورتون رو از سیلیکون با کیفیت تر نمی فهمم .
    ----------------------------------
    تا جایی که من می دونم ، خط تولید پردازنده هایی مثل 1075-110 ، 920-930 ، 750-760 کاملأ یکی هستند . یعنی ابتدا ویفر تولید می شه ، بعدش بورش می خوره و پردازنده ها جدا می شن و در آخر بعد از تست پردازنده ها و بررسی این که در یک ولتاژ خاص تا چه محدوده ی از فرکانس می تونند کار کنند ، نامگذاری می شن .
    در کل هیچ الزامی هم نیست که یک پردازنده که در فرکانس پاین تر دسته بندی می شه ، حتمأ کیفیت کمتری نیسبت به مدل سطح بالاتر داشته باشه .
    و در کل اورکلاک پردازنده در سطح معقول (یعنی حالتی که ولتاژ و دما در سطح استاندارد باشن ) تأثیر خاصی روی عمر پردازنده نمی گذاره و عمده ی فشار مضاعف روی مین برد هست !!
    Last edited by alborz_k; 08-07-2011 at 21:55.

13. 3 کاربر از alborz_k بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت

پيش فرض

تا جایی که من می دونم ، خط تولید پردازنده هایی مثل 1075-110 ، 920-930 ، 750-760 کاملأ یکی هستند . یعنی ابتدا ویفر تولید می شه ، بعدش بورش می خوره و پردازنده ها جدا می شن و در آخر بعد از تست پردازنده ها و بررسی این که در یک ولتاژ خاص تا چه محدوده ی از فرکانس می تونند کار کنند ، نامگذاری می شن .
    منم دقیقا منظورم همین بود شما فنی گفتی و من هم عامیانه

15. 3 کاربر از ess_1362 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز Penryn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008

پيش فرض

خدایا با نام تو
    با سلام
    من از بابت این حرف رسما از شما عذر خواهی میکنم. من خودم این حرف رو نزدم.بلکه قبلا چندین بار تجربه کردم(البته در حد انفجار رسونده بودمش!!!) و بعد از چند روز که به سیستم اعمال بار متوسط کرده بودم! یک دفعه سیستم خاموش شد و دیگه روشن نشد. در این پروسه سی پی یو تحت آورکلاک رفته بود!
    و اما سایت برای اثبات. من به این سایتهایی که شما دوست خوب من فرمودید، اعتماد کامل دارم.اما این سایتها برای تست کامل یک آور کلاک هست و نتایج چند سی پی یو یا هر قطعه ای رو که بشه اور کرد رو با هم مقایشه میکنند و در قالب جدول مقایسه در اختیار من و شما میگذاردند و کاری به ایکه آور کردن خوبه، بده، عمر قطعه رو زیاد میکنه، کم میکنه یا هر چیز دیگه ای ندارند. بلکه هدف فقط بهترین نتایج با ایده ال ترین کولینگ هستش.
    امیدوارم دانشنامه ویکیپدیا رو قبول داشته باشید. به ادرس زیر تشریف ببرید و در مورد معایب آورکلاک(Disadvantages of overclocking) مطالعه فرمایید. فقط پیشاپیش باید بگم که این سایت انگلیسی هستش و امیدوارم به زبان انگلیسی مسلط باشید.

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    شما از 17 سال صحبت کردی! و من باز هم به خاطر اینکه رعایت ادب فراموش کردم باز هم از شما عذر خواهی میکنم. رعایت ادب در همه موارد واجب هست.

دوست خوبمون هم که گفت:

بهتر بود مطلب رو کاملا شفاف بیان می کردید تا افرادی هم که تازه وارد بحث میشوند در کوتاهترین زمان بحث را در دست بگیرند. در ضمن اگر مقایسه ولتاژ را دریک طبقه بندی و با یک مقایسه جامع تر توضیح میدادید بهتر بود.
    با سپاس.

حامد
    دوستان اگه به این ص از ویکی که دوستمون گذاشته برین چند تا cpu پکیده از سری P4 گذاشته و به کولینگ نامناسب در زمان اور نسبت داده. من چند سال قبل دیدم که طرف cpu رو از برد جدا کرده و محض تفریح اومده مستقیم بستش به ولتاژ و ترکوندش. توی یوتیوب ویدیوهاش هست ولی رو برد خیلی بعید میدونم یه همچین اتفاقی بیفته. منبع که ویکی هست و اصلاً معتبر نیست قبلاً در همین فروم دیدیم چطور اومده physics رو روی بعضی بردها غیر فعال اعلام کرده در حالیکه انویدیا فعال دونسته بود. منظورم اینه ویکی رو چون هر کسی میتونه ویرایش کنه و مطلب و مقاله بذاره و مدیرانش هم ممکنه از چندان تخصصی برخوردار نباشن خیلی راحت تأیید میکنن و نمیشه از ویکی اونم در چنین موارد مهمی بیاییم بعنوان منبع استفاده کنیم. من خودم تا حالا مطلب توی ویکی گذاشتم و مطمئنم که ویکیپدیا مرجع 100 درصد معتبری بهچوجه نیست. دوست ما هم اگه از یه سایت حرفه ای و تخصصی سخت افزار که زیاد هم هست یا فرومهای حرفه ای اورکلاک منبع بده بیشتر ممنون میشیم.

آخر فروم باز mInI_ClockEr's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    رو در رو با مانیتور

پيش فرض

ای بابا بیخیال
    مگه یه قطعه رو چند سال میخواید استفاده کنید نهایتاً 3-4 سال حالا میخواد بشه2-3 سال تواین مدت صد نسل از اون قطعه عوض شده

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •