تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 1 از 1

نام تاپيک: »» میخواهم بـازیـساز شوم ! ( راهنمای کلی برای تازه وارد ها )

آخر فروم باز saeed_cpu_full's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    توی هارد كامـپـيـوتـر!!

پيش فرض »» میخواهم بـازیـساز شوم ! ( راهنمای کلی برای تازه وارد ها )

اول از همه حرفام رو با یه نقل قول از سردبیر مجله ی بازینما شروع میکنم : « دوستی میگفت که در ایران همه ی کار ها با یه موجی همراه هست ... مثلا یک روزی Fast Food زدن مد شده بود و همه ی مردم حس کردن که سود زیادی داره . بعد از اون همه ی خیابون ها و کوچه ها پر شده بود از Fast Food های رنگارنگ و بی کیفیت ! یک روز زمین خریدن توی دهات مد شده بود . یک روز خرید دلار ، سکه و ... در حال حاضر خوشبختانه یا متأسفانه بازی ساختن مد شده ! هر کس فکر میکند با کمی مهارت در زمینه ی ساخت مدل سه بعدی و یک انجین کرک شده میتواند بازی بسازد و کلی سود کند ! نتیجه ی آن هم میشود بازار درهم و برهم بازی های ایرانی که خیلی از آنها را نمیتوان بیشتر از نیم ساعت بازی کرد . این بازی های یک شبه باعث شدند تا دید جامعه ی گیمر های ایرانی هم نسبت به بازی های ایرانی خراب شود . اکثر گیمر ها بازی های ایرانی را به دید طنزآلود نگاه میکنند و این نگاه بازار بازی ها را روز به روز خراب تر میکند . البته گروه های دیگری هستند که به طور حرفه ای مشغول بازیسازی هستند و پیشرفت خوبی هم دارند اما تعداد آنها کمتر از انگشتان یک دست است و ... »

- میخواهم بازیساز شوم !

خوش آمدید !

- از کجا شروع کنم ؟

این سؤالی هست که همه در ابتدا میپرسن . توی نقل قول بالا یک خوشبختانه و یک متأسفانه رو پر رنگ کردم . وقتی خوشبختانه مد نظرمون میشه که این افراد تازه وارد مشورت خوبی بگیرن و وقتی باید بگیم متأسفانه که این افراد با مشاوره ی افراد کم تجربه ( یا در بعضی مواقع بی تجربه ! ) مواجه بشن ...

اول از همه شما باید مشخص کنید توی یک تیم بازیسازی میخواین چیکاره بشید ؟ کار های یک تیم بازیسازی حرفه ای به شاخه های خیلی زیادی تقسیم میشه که چند شاخه ی کلیش رو بهتون میگم :

شما باید مشخص کنید که میخواین Game Artist بشید یا Game Programmer ...

کار های Game Artist
    ساخت مرحله و مپ یک بازی
    ساخت UI
    کار های سه بعدی و ساخت مدل و انیمیشن
    ساخت صحنه های سینمایی
    ساخت صدا و موسیقی
    اسکریپت نویسی برای یک آبجکت
    ...

کار های Game Programmer
    ساخت انجین بازی یا ویرایش سورس کد اون
    ساخت کلاس های اولیه ی یک انجین برای ارث بری از اون در اسکریپت نویسی
    اسکریپت نویسی برای یک آبجکت
    ...

نکته ی 1 : هر کدوم از شاخه ها خودشون به چند زیر شاخه تقسیم میشه که لازم نبود بنویسم
    نکته ی 2 : همونطور که میبینید اسکریپت نویسی هم برای Game Programmer هم برای Game Artist مشترکه شاید خیلی ها بگن این کار برای برنامه نویس هست ولی خیلی تیم های خارجی این کار رو بین Game Artist و Game Programmer تقسیم میکنن چون طراحان مرحله گروه Game Artist هست و اتفاقات داخل مرحله رو اون باید با اسکریپت طراحی کنن

- خوب الان من میخوام همه ی این کار هارو خودم انجام بدم و یه بازی بسازم حالا باید چیکار کنم ؟!

این حرفیه که خیلی از تازه وارد ها میگن ! بازیسازی یک کار گروهی هست و این توی ایران هنوز جا نیفتاده ! خیلی ها برام مثال میزنن که فلان بازی تک نفری ساخته شده . حتی اون بازی پازل توی iPhone که آقای X برای من مثال میزنه رو یک گروه ساخته ... تنها بازی که میدونم تک نفری ساخته شده و خیلی بازی خوبی هم هست The Dishwasher بود که توسط یک نفر با XNA و اونم توی مدت چند سال ساخته شده !

- الان من میخوام برم توی یه تیم بازیسازی ! توی کدوم تیم برم ؟ اصلا باید چیکار کنم که من رو راه بدن ؟!

اولا تیم های بازیسازی دو نوع هستن : رفاقتی - اینترنتی !!

توی تیم های نوع اول چند نفر که با هم دوست هستن دور هم جمع میشن و شروع به بازی ساختن میکنن ، البته به خاطر پولدار شدن و ... بازی نمیسازن بلکه هدفشون پیدا کردن یک راه به سمت شرکت های بزرگ هست ! معمولا همه ی اونها روی یک ایده ی ناب و ساخت یک سبک جدید برای بازی های Indie تمرکز کردن و در آخر که بازیشون اومد خیلی معروف میشن مثل سازنده های World of Goo و معمولا به استخدام شرکت های معروف و بزرگ بازیسازی در میان

توی تیم های نوع دوم یک نفر میاد اینترنت و توی یک فروم ، تاپیک میزنه که میخوایم بازی بسازیم به افراد زیر نیازمندیم ! بعدش چند نفر سریع عضو تیم میشن . همه چیز اول خوب پیش میره بعد از یک هفته اعضا درخواست حقوق میکنن !! مسئول گروه میگه اول از همه باید بازی رو بفروشیم بعدش سودش رو بین خودمون تقسیم میکنیم ! با این حرف چند نفر گروه رو ترک میکنن ... باقیمونده ی اعضا حداکثر یک ماه گروه رو تحمل میکنن و چون هدفشون پول هست دیگه نمیتونن گروه رو تحمل کنن . البته بعضی از این گروه ها برای اینکه هر چه زودتر به پولشون دست پیدا کنن بازی نصفه ی خودشون رو منتشر میکنن و ... ( نتیجش رو توی مقدمه گفتم ! + پولی که بهشون میرسه رو به گدا بدی ، خود گدا یه مقدار دیگه از جیبش در میاره ، میزاره کف دستت بر میگردونه به خودت ! )

- پس نظرت اینه که من برم توی تیم نوع اول دیگه ؟! خوب من دوستی ندارم که به من توی این کار کمک کنه .. من الان باید چیکار کنم ؟

شما اینجور مواقع مجبورید ابتدای کار رو تک نفره بگذرونید تا وقتی که وارد یک شرکت بشید ... فرق شرکت با یک تیم مستقل بازیسازی اینه که توی شرکت شما حقوق ماهانه دریافت میکنید و توی یک تیم مستقل تا زمان انتشار بازی پولی رو دریافت نمیکنید و هزینه های مربوطه رو باید از جیب خودتون بدید ( به خاطر همین هر تیم مستقل در آخر به یک شرکت بازیسازی ملحق میشه ) الان باید مشخص کنید توی شرکتی که در آینده میخواین توش استخدام بشید ، دوست دارید چه کاره باشید ... توانایی خودتون رو بشناسید و بین Game Artist و Game Programmer یک کار رو انتخاب کنید . جرأت داری بگو جفتش !! بعد از اون اول چیز های اولیه رو یاد بگیرید مثلا Game Artist که بخواد مدلساز باشه اول باید مدلینگ یاد بگیره

همونطور که گفتم هر کدوم از اینها به چند زیرشاخه تقسیم میشن و شما باید مشخص کنید توی کدوم زیر شاخه میخواین کارتون رو ادامه بدید

- همین دسته بندی بین آرتیست و برنامه نویس توی ایران زیادیه چه برسه به اینکه به زیر شاخه ها هم تقسیم بشن و هر کس توی یه دونه تخصص داشته باشه !

قبلا شاید اینطور بود که شما میگفتید ولی الان من شرکتی رو میشناسم که شروع به جذب نیروی متخصص توی هر زمینه کرده و به صورت زیر مجموعه ای کار میکنن ... به این صورت که کار هر گروه توسط سرگروهش نظارت میشه و سرگروه کل Game Artist ها بین هر بخش ارتباط بر قرار میکنه و مسئول پروژه هم کار Game Artist ها و Game Programmer هارو به هم مرتبط میکنه و مطمئنا خروجی این شرکت و امثالش دو سر و گردن از بازی های ایرانی که با روش تیمی ساخته شدن بهتره !

- بــــلـــه ! الان من میخوام Game Artist بشم و توی بخش X کار کنم ... لطفا راهنمایی کنید !

اول از همه باید چند انجین یا لول ادیتور انتخاب کنید

- برای چی چند انجین ؟! یه کدوم که خوب هست رو انتخاب میکنیم دیگه ...

بازی های AAA و حتی بازی های Indie معمولا با انجین مخصوص شرکت سازنده ساخته میشن ... شما از انجین اون شرکت خبر ندارید و با رابط کاربری اون آشنایی ندارید . اگر شما به یک انجین عادت کنید خیلی سخته که بخواین انجین خودتون و رابط کاربریتون رو تغییر بدید

- بله فهمیدم ! ادامه بدین

از بین لول ادیتور ها و انجین ها چند تاشون رو انتخاب کنید و شروع به تمرین کنید و تمرکزتون روی اون زیرشاخه ای باشه که شما میخواین توی اون استاد بشید ! میتونین ادیتور Sandbox یا ادیتور بازی Farcry 2 و یا انجین های UDK , Unity و یا انجین های ضعیف تر رو انتخاب کنید و شروع به تمرین کنید. مثلا اگر میخواین توی ساخت مدل سه بعدی تمرین کنید چند تا مدلی که قبلا ساختید رو وارد این انجین ها کنید و ازش رندر بگیرید و در هر صورت سعی کنید بهترین کیفیت رو داشته باشید ( بهترین کیفیت گرفتن از یک انجین ضعیف با ارزش تر از یک انجین قوی مثل UDK هست ) ... بعد از اون میتونید نمونه کار هاتون رو به شرکت ها نشون بدید و اگه حرفه ای کار کرده باشید حتما استخدام میشید

- اگه بخوام Game Programmer بشم باید چه کنم ؟

کار برای یک Game Programmer سخت تره و البته حقوقش از بقیه ی اعضا معمولا بیشتره ! برنامه نویسی فکر قوی میخواد .. یک برنامه نویس باید زبان انگلیسی رو حداقل تا حدی بلد باشه که یک متن رو بخونه و بفهمه که منظورش چی هست و چی میخواد بگه . بعد از اون باید زبان برنامه نویسی ++C رو انتخاب کنه - دلیلش بار ها گفته شده اگه کسی میخواد بدونه چرا ++C ، یک سرچ بکنه - کتاب های زیادی برای برنامه نویسی ++C وجود دارن مثل How To Program C++ , Efficient C++ , Effective Cpp و کلی کتاب دیگه . منبعتون انگلیسی باشه بهتره . اگر آشنایی قبلی با برنامه نویسی دارید کتاب های فارسی رو هم میتونید بخونید ولی اگر آشنایی ندارید سمت اونها نرید چون کتاب های فارسی اغلب نگارش ضعیفی دارن و بدتر آدم رو گیج میکنن ..

- فرضا من ++C رو استاد شدم ... الان چه کنم ؟

یه خورده تمرین کنید و الگوریتم های ساده رو پیاده سازی کنید . بعدش که واقعا مسلط شدید دل و روده ی یک انجین Open Source رو بیرون بریزید !! یه انجین خوب برای اینکار اتان هست و برای شروع خوبه . بعد از اون با انجین های Open Source سطح بالاتر کار کنید . البته خیلی ها خودشون برای تمرین انجین میسازن . این روش فوق العاده عالیه به شرط اینکه صبر و حوصله داشته باشید .. یه خورده وقت گیر هست ولی خیلی خوبه . میتونید به خودتون پروژه بدید مثلا ساخت بازی Puzzle برای Windows و اون رو با انجین ساخت خودتون بسازید . کمی کار کردن با انجین آماده ( در حد یک ماه ) و الگو گرفتن از اون هم خیلی خوبه . یک انجین خوب برای الگو برداری UDK هست. اگر این راه رو انتخاب کردید میتونید برای اطلاعات بیشتر توی اینترنت سرچ کنید .

از اینجا به بعد سؤالات بیش از حد تکراری در مورد انجین آماده و ساخت انجین رو میزارم و جوابشون رو میدم

- برای چی باید یک شرکت انجین خودش رو بسازه در حالی که انجین های خوبی مثل انجین X وجود داره ؟

سورس کد و قیمت ... قیمت همون انجین X فوق العاده زیاده و اگر کیفیتش پایین باشه قیمتش قابل تحمل تره . اون شرکت اگه سرمایه درست و حسابی و افراد متخصص داشته باشه ، سرمایش رو برای خرید انجین X به باد نمیده . اون رو به عنوان حقوق به افراد متخصص میده و انجین خودش رو میسازه ... به اینصورت اون افراد متخصص ، متخصص تر میشن و کار ها سریع تر پیش میره و اون کاری که به عنوان خروجی به بازار میدن فوق العاده از بازی های دیگه بهتره

- یعنی شرکت Y که از انجین X برای بازی خودش استفاده کرده کار اشتباهی انجام داده ؟!

انجین با سورس کد تهیه شده و سورس کد اون کلا زیر و رو شده . شرکت Y و امثالش اون انجین رو به عنوان بیس کار انتخاب کردن ، نه برای اینکه با همون انجین و بدون تغییرات بازیشون رو بسازن

- انجین X Plus (!) فوق العاده قدرتمند هست و باهاش فوتبال هم ساخته شده ... همه نوع ابزاری هم داره و Showcase اون کلی بازی با سبک های مختلف داره . حالا چرا نباید ما با این انجین کار کنیم و سرمایه و وقتمون رو برای ساخت یک انجین که شاید قدرتش نصف X Plus هم نشه هدر بدیم ؟!

با انجین های خیلی ضعیف تر هم فوتبال میشه ساخت و کلا با اسکریپت میشه خیلی کار ها انجام داد ولی نمیشه بازی ساخت که بتونه توی بازار جهانی رقابت کنه . همون بازی فوتبالی که با این انجین ساخته شده فیزیک فوق العاده مبتدی و هوش مصنوعی فوق العاده ضعیف داره . برای اینها باید از Middleware هایی استفاده بشه که ضعفش رو بپوشونه و برای اضافه کردن این قابلیت ها نیاز به سورس کد دارید . مثلا یک Physic Engine جدید اومده که قدرتش از فیزیک انجین X Plus بالاتره و بهینه تر هم هست و به درد کار شما میخوره و کار باهاش سریع تر و بهتره ... اما به دلیل نداشتن سورس کد باید به همون امکانات انجینتون راضی بشید

- خوب ما میریم با انجین X Plus کار میکنیم و بعدش که پولدار شدیم سورس کدش رو هم میخریم و راحت تغییرش میدیم و بهترین بازی هارو میسازیم !

مشکل شما اینه که میخواین تک نفره همه کار انجام بدید... فرآیند ساخت بازی با انجین آماده و بدون داشتن سورس کد بسیار کند و مشکل هست . بر فرض شما بازیتون رو ساختید و خوب فروخت و کلی هم پولدار شدید و سورس کد رو هم خریدید ... وقتی توانایی تغییر توی اون رو ندارید میخواین چیکار کنید ( البته بماند که شرکت هایی که انجین سطح متوسط هم دارن سورس کدشون رو به گروه های کوچیک بازیسازی هم نمیدن چه برسه به یک نفر ! )

- برای چی گفتید که یک برنامه نویس بازی ، خودش تک نفری انجین بسازه !

ساخت انجین برای یک برنامه نویس بازی یه جور تمرینه ... نمیخواد Unreal Engine بسازه ! فقط تمرینه ... البته پیشنهاد های دیگه هم هست مثلا انجین های Open Source رو انتخاب کنه و اونها رو خوب بررسی کنه .

- خوب .. اینهایی که گفتید برای ساخت بازی های تجاری و بزرگ بود . من میخوام یه بازی Indie ساده بسازم . چه کنم ؟

مجبورم شما رو بفرستم به ابتدای این پست که از اول ، این پست رو مطالعه کنید !!

- من هنوز سر حرف خودم هستم .. ساخت بازی با انجین آماده خیلی خوبه و نیازی به سورس کد هم ندارم

پس لطفا این عقیدتون رو برای خودتون نگه دارید و به افراد تازه وارد مشورت ندید !

پ.ن 1 : حرف های من از سر دلسوزی بود و فقط نمیخوام راه اشتباهی که من رفتم تکرار بشه !
    پ.ن 2 : این تاپیک قفل میشه و به صورت یک منبع در اختیار تازه وارد ها قرار میگیره ... البته خیلی نقص داره اما سعی میکنم آپدیتشون کنم
    پ.ن 3 : اگر توی سایت های دیگه بحثی پیش اومد ، میتونید تمام متن اینجا رو نقل قول کنید
    پ.ن 4 : هر گونه پیغام خصوصی در این رابطه که سؤال تکراری داشته باشه جواب داده نخواهد شد.
    پ.ن 5: دستم چلاق شد از بس تایپ کردم !

2. 161 کاربر از saeed_cpu_full بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

.Behnam.,1376MAXIMUM,2gholooha,2lombe,3Dmajid,3taxxx,A.I.V.I.O,Abaddon,ACmaster,Ahmad24,AhmadReza.,ali_metal_357,ali_ranger22,ALI&SOAP,alicpu,alimami,ALIREZA-PH,aliscan,alishadabmehr,alisolaymaniaz,alone_son,amin_fixfox,amir h1999,Amir Hossein,AMIR REZAs,amir0098hd,amir20,amirkunglao,arash1995,Arash4484,Aref_2008,armardeh,armin_555,Arrowtic,Ashkan1990,اوچیها,bazisaz,camry,CATALONIA,cheshmak.a,D_felfelak,DanttellO,Davood_titan,dehmoord,del30m,delta7,Devicestreet,Dj_aghamajid,dreadknight00,drp30,ehsan_wwe,ehsanyacoza0021,Elendil1,EngineeR EhsaN,Erfan.,EZIO AUDITURE,faramarz_k_m,faridnoz,FINDbmx,forever1,Fsd2070,Gam3r,GOLDFINCH,grendier,h_gh_gamkhor,hadi665,Hamid Reza,hamsah,hasansmoke,havas_1980,hellfire,HellKiller,Hi.AliR,Hitman-Group,honestbud,hosienmax100,hosseincode2008,iCe m@n,IMAP,IP007,iran_100,jack426,jake01,kasrahasannezhad,keb,khorzo_khan,kian-sh,Kurosh,lord arthas,m.1887,m.beh,M.Mehrazin,M0hsen3D,Mahdi.Gamer,Malware,marde tanhayi,MARTIN,mehrdad_mvb,MILAD MGH,MobinS,Moh3en_DDD,mohamadreza666,mohrd,mohsen_rkh,mortezaon,MR.CART,mra680,MrJamshidy,nero360,NINJA0098,nits,p30 arman,p3yman_xl,Parsa_20,parvizamd,pcforlife,pclord,Penhan-B8,pharm,pro 3d game studio,pro_translator,Ramincs,RatAtouille,resident2011,Reza goli,RezaNrzdh,rezapassword,rezapazahr,rezas60v5,S.R Download,SA.JJ.AD,SADEGH 7,saeid_evil,Sam Fisher 11,sasamancer,shahabaliboys,Silvermh,Simin Secret,sir maker,skhammari,smhhz,soha is the beSt,soldier,soroosh_cz,Spaniuly,subliz,tonypb,tosan622,Traceur,ufo-alien,underali,vahid230,vahidgame,VGS,virus2009,ye adam,حسن110,رضا جنگنده,طاهره89,عادل سلیمی 20,فرشته‌ی مهربون

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •