تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 6 از 6

نام تاپيک: نحوه عملکرد ADSL / ضرورت استفاده از اسپلیتر و نحوه قرارگیری آن در شبکه؟؟

حـــــرفـه ای a6l3i's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    تهران - NY

1 نحوه عملکرد ADSL / ضرورت استفاده از اسپلیتر و نحوه قرارگیری آن در شبکه؟؟

سلام دوستان

در مورد Splitter و کاربرد اون زیاد سوال میشد و دیدم بهتره یه دیدگاه کلی از نحوه عملکرد ADSL و دلیل استفاده از اسپلیتر رو بررسی کنیم.

نکته مهم:
    توضیحات رو بصورت شماتیک و فرضی عنوان کردم که دوستان بتونن در ذهنشون موضوع رو مجسم کنن

اگه روزی عکسا حذف شد ، لطفا یه پیام خصوصی بهم بزنین

ADSL:

سطح مقطع سیم تلفن رو به شکل زیر درنظر میگیریم (این فقط برای ملموس شدن موضوع هستش و در واقعیت نمیشه سیم رو نصف کرد!)

سیگنال های مریوط به صدا در تلفن ، اطلاعات در فکس و اینترنت Dial-Up همگی از قسمت پایینی سیم برای جابجایی استفاده میکنن. (که داری فرکانس های پایین بین 0 تا 80 KHz هستن)

به همین دلیله که وقتی با Dialup به اینترنت وصل هستین و یا فکس ارسال میکنید ، اون صدای گوش خراش رو از گوشی تلفن میشنوین و دیگه نمیتونید با جایی تماس بگیرین!

در این حالت همونطور که میبینید ، قسمت بالایی سیم (فرکانس های بالا) بدون استفاده رها شده!! چون تلفن های معمولی قابلیت ارسال و دریافت سیگنال های بالا رو ندارن.

--------------

اما مودم های ADSL
    میتونن اطلاعات رو در فرکانس های بالا ارسال و دریافت و یه راحتی از قسمت آزاد سیم استفاده کنن (فرکانس های بین 125 KHz تا 2.2 MHz ) .
    واسه همینه که با ADSL به راحتی میشه هم به اینترنت وصل بود و هم با تلفن تماس داشت یا فکس ارسال کرد

ضمناً خود فرکانس های مربوط به ADSL هم به دو بخش تقسیم میشه:

1- Upstream ( جریانِ بالا) : که مودم از این کانال برای ارسال (آپلود) اطلااعات به سرور استفادهمیکنه
    2- Downstream ( جریانِ پائین): که اطلاعات از سرور از طریق این کانال به مودم ارسال (دانلود) میشه

POTS= Plain Old Telephony System

Splitter

اگه بخاطر مشکلات مخابرات یا سیم کشی خونه یا ..... سیگنال های فرکانس بالا و پایین در مرز بین شون دعواشون بشه ،نویز بوجود میآد که همون صدای خش خش در تلفنه
    اینه که عموما بعد از رانژه شدن خط از طرف مخابرات برای ADSL ، روی تلفن نویز میافته.

کار Splitter اینه که فقط سر راه نلفن قرار بگیره و با حذف کردن فرکانس های بالا ، تنها فرکانس های پایین که حامل صدا هستن رو به سمت تقلن هدایت کنه. (تو الکترونیک به چنین مدارهایی ف|یلتر پائین گذر گفته میشه.)
    ( قابل توجه دوستان الکترونیک ؛ الکترونیک 3 - تحلیل فرکانس بالا و ف|یلتر های بالاگذر و پایین گذر )

یا به عبارتی :

این هم مدار داخلی بخش ف|یلتر در Splitter :

روش های نصب Splitter در شبکه

1- یک تلفن نزدیک مودم باشه و فقط یه سوکت تلفن داشته باشیم:

2- میشه Splitter رو ابتدای مسیر تلفن ها قرار داد: (به شرط این که تلفن ها با مودم سیم مشترک نداشته باشن)

3- در حالت بالا ، اگه سوکت (پریز) خط تلفن دیگه ای هم در دسترس باشه یا کلا مودم در اتاق دیگه ای باشه ، میشه مودم رو مستیم وصل کرد: ( چون همون طور که گفتیم ، Splitter فقط برای تلفن هستش)

4- اگه همه ی تلفن ها و مودم از هم جدا باشن و نشه مثل حالت های قبل تلفن ها رو روی یه مسیر جدا از مودم رار داد، مجبوریم برای هر نلفنی یک Splitter بذاریم:

5- اگر خط تلفن بین دو طبقه مشترک باشه ، میشه از ساختار زیر استفاده کرد : (من خودم از همین ساختار در منزل استفاده کردم)

**** مهم اینه که هیچ وقت چنین حالتی رخ نده:
    در این حالت نلفن های سمت راست نویز ندارن ، ولی سمت چپی که با مودم سیم مشترک داره ، ممکنه نویز داشته باشه.

امیدوارم مفید بوده باشه.

منابع:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    کد:
    کد:
    Last edited by a6l3i; 16-06-2011 at 19:38.

آخر فروم باز mjzaret's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    Http://UserPass.TK

پيش فرض

چه دلايلي باعث ميشه كه چراغ ADSL چشمك بزنه و ثابت نشه؟

شاد باشيد

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2012

پيش فرض

سلام مهندس عزیز
    "من مودمو به یه پریز(اسمشو بذاریم پریز A) و تلفنو هم به یه پریز دیگه(اسمشو بذاریم پریز B) وصل کردم
    اسپلیترو هم فقط سر راه تلفن گذاشتم یعنی بین پریز B و تلفن
    حالا فرض کنیم مودم روشنه و یه دفعه تلفن زنگ میخوره
    ببینیم چه اتفاقاتی می افته:
    اول پریز B
    دیتا و ویس همزمان از طریق سیم ، وارد اسپلیتر میشن ، اسپلیترم که یه فیلتر پایین گذره جلوی ورود امواج فرکانس بالای دیتا رو میگیره و فقط سیگنالای فرکانس پایینِ ویس وارد تلفن میشن و تا اینجا هیچ مشکلی نیست ...

اما پریز A
    اینبار دیتا و ویس همزمان وارد مودم میشن و درنتیجه به خاطر تداخلی که دارن باید اینترنت برای لحظاتی قطع بشه

پس چرا اینترنت من تو همچین وضعیتی قطع نمیشه؟ "

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2012

پيش فرض

راستی عکسای این تاپیکتم از بین رفته مجددا بذار
    ممنون

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    May 2012

پيش فرض

سلام مهندس عزیز
    "من مودمو به یه پریز(اسمشو بذاریم پریز A) و تلفنو هم به یه پریز دیگه(اسمشو بذاریم پریز B) وصل کردم
    اسپلیترو هم فقط سر راه تلفن گذاشتم یعنی بین پریز B و تلفن
    حالا فرض کنیم مودم روشنه و یه دفعه تلفن زنگ میخوره
    ببینیم چه اتفاقاتی می افته:
    اول پریز B
    دیتا و ویس همزمان از طریق سیم ، وارد اسپلیتر میشن ، اسپلیترم که یه فیلتر پایین گذره جلوی ورود امواج فرکانس بالای دیتا رو میگیره و فقط سیگنالای فرکانس پایینِ ویس وارد تلفن میشن و تا اینجا هیچ مشکلی نیست ...

اما پریز A
    اینبار دیتا و ویس همزمان وارد مودم میشن و درنتیجه به خاطر تداخلی که دارن باید اینترنت برای لحظاتی قطع بشه

"
    با سلام منم همینجور میشه چراغ اینترنتم همیشه چشمک میزنه و روشن ثابت نمیمونه باید چکار کنم تا ثابت بمونه؟مرســـــــــــی

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Mar 2017

پيش فرض

عکسا باز نمیشن....

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •