تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 8 از 8

نام تاپيک: دستگاه برقی را تو ماشین استفاده کنم

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Apr 2016

پيش فرض دستگاه برقی را تو ماشین استفاده کنم

سلام یه دستگاه با ولتاژ ۹-۱۲و ۲امپر جریان دارم (سی دی پلیر و تلویزیون که بصورت لپ تاپ ساختن )میخوام توماشین ازش استفاده کنم اگه از باطری مستقیم جریان بگیرم به دستگاه اسیب نمیرسه؟
    اگه بخواه برق باطری کنترل شده باشه مداری هست پیشنهاد بدین ؟
    Last edited by mehdi-qanbari; 28-04-2016 at 01:46.

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

سلام

اگه ولتاژش 12 ولت هست پس مشکلی نداره
    میتونین از فندک بهش برق بدین
    منظورتون از برق کنترل شده چیه ؟

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Apr 2016

پيش فرض لفظ برقکنترل شده

سلام

اگه ولتاژش 12 ولت هست پس مشکلی نداره
    میتونین از فندک بهش برق بدین
    منظورتون از برق کنترل شده چیه ؟
    منظورم از برق کنترل شده اینه که باطری زمان خاموش بودن ماشین ۱۲ولته وقتی ماشین روشن بشه دینام حدود ۱۴ولت تولید میکنهکه حتما اسیب به دستگاه میرسونه یه مداری میخوام که بالاتر از دوازده خروجی نداشته باشه
    متشکرم
    من به شماا اعتماد میکنم استفاده میکنم اگه خدایی نکرده اتفاق افتاد و اسیب بهش رسید فدای سرتون همین که وقت گذاشتین و راهنماییم کردین خودش ارزش اعتماد داره امیدوارم همیشه موفق باشین
    همینجا به پنجره تون من هفت ستاره میدم
    Last edited by mehdi-qanbari; 30-04-2016 at 03:00.

4. این کاربر از mehdi-qanbari بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

منظورم از برق کنترل شده اینه که باطری زمان خاموش بودن ماشین ۱۲ولته وقتی ماشین روشن بشه دینام حدود ۱۴ولت تولید میکنه که حتما اسیب به دستگاه میرسونه
    یه مداری میخوام که بالاتر از دوازده خروجی نداشته باشه
    متشکرم
    من به شماا اعتماد میکنم استفاده میکنم اگه خدایی نکرده اتفاق افتاد و اسیب بهش رسید فدای سرتون
    همین که وقت گذاشتین و راهنماییم کردین خودش ارزش اعتماد داره امیدوارم همیشه موفق باشین
    همینجا به پنجره تون من هفت ستاره میدم
    سلام و خوش آمد به شما
    بنده کار مهمی انجام ندارم . چیز قابل داری نبود
    شما سوال پرسیدین , بنده هم در حد اطلاعاتم پاسخ دادم
    اگر دستگاه با برق 12 ولتِ مستقیم کار میکنه پس بدون هیچ مشکلی میتونین از فندک ماشین بهش برق بدین چه موتور خاموش یاشه چه روشن در دور آرام (950rpm) و چه تخته گاز
    دینام ماشین برق متناوبِ 14 تا 16 ولت تولید میکنه . AC 16V
    اما دو مدار الکترونیکی دینام تبدیلش میکنه به برق 12 ولت ثابت و مستقیم - 12 V DC

اولی برق متناوب رو تبدیل میکنه به برقِ مستقیم . اسمش رِکتی فایر هست . RECFIIER یعنی یکسو کننده که فکر کنم در ایران بهش میگن دیودِ دینام

قطعه ی دوم رگولاتور هست که کارش ثابت نگه داشتن ولتاژ خروجی دینام در حد 12 ولت هست . به نظرم در ایران بهش میگم آفتامات

دینام دو تا خروجی داره
    یکیش 12 ولت DC هست که برق میده به مصرف کننده ها مثل فندک و پخش و لامپها و آرمیچرهای فن رادیاتور و فن بخاری و شیشه گرم کن و موتور برف پاک کن و کویل و غیره
    پس برق فندک همیشه 12 ولت مستقیم هست
    خروجی دوم دینام حدود 14 ولته که کارش شارژ کردن باتری هست چون اگر 12 ولت باشه پس با ولتاژ باتری هم فشار هست و نمیتونه بره توی باتری و شارژش کنه . برای همین حدود 2 ولت فشارش بیشتره تا بر ولتاژ باتری غلبه کنه و شارژش کنه

6. 2 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

سلام و خوش آمد به شما
    بنده کار مهمی انجام ندارم . چیز قابل داری نبود
    شما سوال پرسیدین , بنده هم در حد اطلاعاتم پاسخ دادم
    اگر دستگاه با برق 12 ولتِ مستقیم کار میکنه پس بدون هیچ مشکلی میتونین از فندک ماشین بهش برق بدین چه موتور خاموش یاشه چه روشن در دور آرام (950rpm) و چه تخته گاز
    دینام ماشین برق متناوبِ 14 تا 16 ولت تولید میکنه . AC 16V
    اما دو مدار الکترونیکی دینام تبدیلش میکنه به برق 12 ولت ثابت و مستقیم - 12 V DC

اولی برق متناوب رو تبدیل میکنه به برقِ مستقیم . اسمش رِکتی فایر هست . RECFIIER یعنی یکسو کننده که فکر کنم در ایران بهش میگن دیودِ دینام

قطعه ی دوم رگولاتور هست که کارش ثابت نگه داشتن ولتاژ خروجی دینام در حد 12 ولت هست . به نظرم در ایران بهش میگم آفتامات

دینام دو تا خروجی داره
    یکیش 12 ولت DC هست که برق میده به مصرف کننده ها مثل فندک و پخش و لامپها و آرمیچرهای فن رادیاتور و فن بخاری و شیشه گرم کن و موتور برف پاک کن و کویل و غیره
    پس برق فندک همیشه 12 ولت مستقیم هست
    خروجی دوم دینام حدود 14 ولته که کارش شارژ کردن باتری هست چون اگر 12 ولت باشه پس با ولتاژ باتری هم فشار هست و نمیتونه بره توی باتری و شارژش کنه . برای همین حدود 2 ولت فشارش بیشتره تا بر ولتاژ باتری غلبه کنه و شارژش کنه
    تا جایی که یادمه آفتامات (که احتمالا تلفظ روسی کلمه اتومات هست) رگولاتوری هست که ولتاژ سیم پیچ تحریک آلترناتور (که اشتباها هنوز دینام گفته میشه) رو تنظیم میکنه تا در دورهای مختلف خروجی آلترناتور تثبیت شده باشه ( حدود 14 - 15 ولت )

فک میکنم خروجی آلترناتور مستقیم به باتری میره و مصرف کننده ها همه از ولتاژ صاف باتری انرژی میگیرن. وگرنه امکان نداره رگولاتور دینام بتونه تمام چراغها و ضبط و غیره رو روشن کنه! و یا خروجی اصلیش بدون صافی نمیشه به مصرف کننده های حساس مثل ضبط وصل کرد.

8. 2 کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

فک میکنم خروجی آلترناتور مستقیم به باتری میره و مصرف کننده ها همه از ولتاژ صاف باتری انرژی میگیرن. وگرنه امکان نداره رگولاتور دینام بتونه تمام چراغها و ضبط و غیره رو روشن کنه! و یا خروجی اصلیش بدون صافی نمیشه به مصرف کننده های حساس مثل ضبط وصل کرد.
    سلام
    تا وقتی باتری توی مداره , باتری برق رو تامین میکنه اما دذ ماشین سالم میتونین بعد از استارت زدن ,باتری رو از مدار خارج کنین و همه چیز هم درست کار میکنه با ولتاژ 12V البته آمپراژ دینام (جریان دهی)هم مثل آمپراژ باتری محدود هست و نمیشه بیش از حد ازش جریان کشید
    سازنده های خودروهای باکیفیت , دینامهای بسیار قوی نصب میکنند
    برعکسش هم درسته یعنی میشه دینام رو از مدار خارج کرد و از باتری استفاده کرد اما بعد از مدتی باتری ضعیف میشه
    پس دینام و باتری مکمل همدیگه هستند و بعد از روشن شدن موتور ,دینام و باتری میتونند به جای دیگری کار کنه
    برق باتری چون 12 ولت هست نیاز به رگولاتور نداره و مستقیماً میره برای مصرف کننده ها البته بعد از عبور از فیوزها و رله ها
    اما برق دینام مستقیما نمیره برای مصرف کننده ها بلکه اول یکسو میشه و ولتاژش تنظیم میشه بعدش میره برای مصرف کننده ها

10. این کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

ناظر انجمن توسعه و ساخت بازی Reza Azimy_RW's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

باتری فک کنم مثل یه خازن عمل میکنه این وسط نمیزاره نور چراغها با گاز دادن کم و زیاد شه و... ولی حرف شما هم درسته اگه برداشته شه هم مستقیم برق دینام میرسه به لوازم برقی ولی مثلا نور چراغا کم و زیاد میشه با گاز دادن و به دستگاها اسیب میزنه

اگه برق چراغها و ظبط و ... مستقیما" از دینام گرفته میشد که موقع خاموشی ماشین روشن نمیشدن
    همچنین سرعتو که بیاری پایین برقش پایین بالا میشه اصلا تو سرعت خیلی پایین نمیتونه برق رو تامین کنه هر چقدر هم دینام خوب باشه قانون بقای انرژی چی میشه !

البته تا جایی که اطلاع دارم

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

سلام
    تا وقتی باتری توی مداره , باتری برق رو تامین میکنه اما دذ ماشین سالم میتونین بعد از استارت زدن ,باتری رو از مدار خارج کنین و همه چیز هم درست کار میکنه با ولتاژ 12V البته آمپراژ دینام (جریان دهی)هم مثل آمپراژ باتری محدود هست و نمیشه بیش از حد ازش جریان کشید
    سازنده های خودروهای باکیفیت , دینامهای بسیار قوی نصب میکنند
    برعکسش هم درسته یعنی میشه دینام رو از مدار خارج کرد و از باتری استفاده کرد اما بعد از مدتی باتری ضعیف میشه
    پس دینام و باتری مکمل همدیگه هستند و بعد از روشن شدن موتور ,دینام و باتری میتونند به جای دیگری کار کنه
    برق باتری چون 12 ولت هست نیاز به رگولاتور نداره و مستقیماً میره برای مصرف کننده ها البته بعد از عبور از فیوزها و رله ها
    اما برق دینام مستقیما نمیره برای مصرف کننده ها بلکه اول یکسو میشه و ولتاژش تنظیم میشه بعدش میره برای مصرف کننده ها
    منظورم جایی هست که شما گفتین دینام 2 تا خروجی داره که یکیش 12 ولت رگوله شده است و دیگری 14 - 16 ولت، فکر نکنم چنین چیزی باشه.
    برای تولید برق توسط دینام ( یعنی آلترناتور ) باید به سیم پیچ تحریک (روتور) هم ولتاژ داده باشیم تا هسته روتور مغناطیسی بشه و با چرخش موتور یک میدان مغناطیسی متغیر ایجاد کنه. این میدان متغیر در سیم پیچهای اصلی ( استاتور ) تولید جریان میکنه که همون خروجی سه فاز اصلی دینام هست و بعد میرن به دیودها برای یکسو سازی و مصرف.

اما زمانی که سرعت موتور بالا میره خروجی سیم پیچ دینام هم تا مثلا 30 ولت ممکنه بالا بره که باعث سوختن همه چی میشه! برای جلو گیری از مدار رگولاتور آفتامات استفاده میشه که خروجیش به سیم پیچ تحریک وصل میشه ( نه مصرف کننده ها ) و با تنظیم ولتاژ تحریک، ولتاژ خروجی اصلی رو کنترل میکنه. این روش پربازده تر و عاقلانه تر هست تا اینکه رگولاتور قدرتمند مثلا 500 وات بسازن!

هیچوقت رگولاتوری با اون حجم کوچک نمیتونه کل وسایل برقی خودرو رو روشن کنه . حالا تعمیرکارا هم به تمام رله ها و قطعاتی که نمیشناسن میگن آفتامات!

باتری فک کنم مثل یه خازن عمل میکنه این وسط نمیزاره نور چراغها با گاز دادن کم و زیاد شه و... ولی حرف شما هم درسته اگه برداشته شه هم مستقیم برق دینام میرسه به لوازم برقی ولی مثلا نور چراغا کم و زیاد میشه با گاز دادن و به دستگاها اسیب میزنه

اگه برق چراغها و ظبط و ... مستقیما" از دینام گرفته میشد که موقع خاموشی ماشین روشن نمیشدن
    همچنین سرعتو که بیاری پایین برقش پایین بالا میشه اصلا تو سرعت خیلی پایین نمیتونه برق رو تامین کنه هر چقدر هم دینام خوب باشه قانون بقای انرژی چی میشه !

البته تا جایی که اطلاع دارم
    بله ! چون خروجی دینام و باتری به هم وصل میباشند پس با جدا کردن هرکدوم دیگری همچنان برق تولید میکنه.

طرحی هست که احتمالا بصورت مکانیکی ضریب چرخش دینام در دورهای پایین رو بیشتر میکنه تا این ضعف بهبود پیدا کنه.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •