تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 53 123451151 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 521

نام تاپيک: همه چیز درباره بازار لپ تاپ ( ایران ، دبی ، چین) و سیاست ها فروش شرکت های ایرانی ، ترفندها ، تقلب !!

اگه نباشه جاش خالی می مونه teknosys's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بوشهر

پيش فرض همه چیز درباره بازار لپ تاپ ( ایران ، دبی ، چین) و سیاست ها فروش شرکت های ایرانی ، ترفندها ، تقلب !!

گام اول

سلام دوستان

این تایپیک رو زدم به دو دلیل:

1. از این فروم خیلی خوشم اومده .
    2. این تایپیک رو تو هیچ فروم دیگری ندیدم. اگر اطلاعاتی هم در این زمینه در دیگر فروم ها باشه خیلی جسته و گریخته و نامفهومه.

اگه دوستان سوالات کلی در مورد بازار لپ تاپ ایران و دیگر مناطق دنیا دارند در خدمتم.
    منظور از سوالات کلی اینه که مدل یا برند خاصی نپرسین چون قیمت ها به روز هستند و خیلی وقت گیر میشه اگه بخوام هر روز همه قیمت همه مدل ها رو چک کنم.

سوالاتی در مورد کلیت بازار لپ تاپ ، جایگاه ایران ، خاورمیانه ، اروپا و آمریکا در بازار و سیاست های شرکت های سازنده و عرضه کننده ها و از این قبیل سوالات.
    امیدوارم بتونم کمکی باشم در انتخاب نهایی شما.

-- Post added at 05:46 PM ---------- Previous post was at 05:44 PM ----------

سلام

میخواستم توضیحی بدم در مورد یکی از نکاتی که ممکنه سوال خیلی ها باشه و اکثرا به خاطر بایکوت اطلاعات توسط فروشندگان به دلایل مختلف بی جواب میمونه یا اینکه جواب اشتباه برای سردرگم کردن سوال کننده میدن!!

سوالی که برای خیلی ها پیش میاد اینه که از کجا بخریم؟ مثلا شهرستانی ها میپرسن تهران بخریم بهتره ؟ تهرانی ها هم که در مورد کدوم شرکت یا کدوم گارانتی سالهاست که با هم بحث میکنن. بحث هایی که به خاطر سلیقه ای بودن و بایکوت اطلاعاتی شرکت ها همیشه بی نتیجه میمونه و آخرش هم میگن هرچی بیشتر بحث کنیم بیشتر گیج میشیم.!!!

اینکه از کجا بخرید ممکنه مهم به نظر برسه ولی در ایران از اونجایی که با بقیه جاها فرق میکنه اینش هم فرق میکنه به چند دلیل:
    1. اولا که ما در تحریم هستیم در بازار لپ تاپ . تحریمی که از طرف آمریکا و یک جانبه شروع شد و شرکت های تایوانی مثل asus و Acer هم به اون پیوستن. تا الان فقط دو شرکت سازنده لپ تاپ هستند که ما رو تحریم نکردند . شرکت LG و Samsung . پس موضوع نمایندگی در ایران هم کلا منتفی میشه. کلمه ای که خیلی ها ازش سواستفاده کردند و می کنند، متاسفانه!

2. سبک بازار در ایران به دلیل نبود نمایندگی رسمی فرق داره. در اروپا و آمریکا مثلا سونی واشنگتن یا لندن نمایندگی میشن و هم عمده فروشی رو انجام میدن و هم خرده فروشی. به این صورت که برای همکاران قیمت ها رو طوری میزنن که سودی که کارخانه برای خرده فروشی (Retailer) تعیین کرده نصیبش بشه. ولی در ایران شرکت هایی که سرمایه گذاری هنگفتی در این زمینه کردن میان و لپ تاپی که چند دست گشته و هر کدوم مبلغی رو روی اونا کشیدن وارد میکنه و به خاطر سرمایه گذاری هنگفتش تعداد بالایی میخره و اینجوری ارزونتر هم روش در میاد.
    تا اینجا ممکنه بگین خوب که چی؟ ولی اینجا یه اشکالی وجود داره! اونم اینه که وقتی شما نتونید مستقیما از کارخونه بخرین و از تسهیلاتی که شرکت سازنده برای خرید مستقیم از خودش قرار داده محروم بشین طبیعتا هزینه های جانبی خواهید داشت که باعث گران شدن کالا برای مصرف کننده میشه. بذارین یه مثال بزنم:

مثلا ال سی دی های PC در ایران نمایندگی رسمی دارن. مثل ال جی و سامسونگ. وقتی شما نمایندگی رسمی باشی به خاطر کمک های شرکت سازنده تخفیفاتی دارین که هزینه ها رو به شدت پایین میاره . مثلا درصد گمرکی ، سود ال سی ، مقدار سود خرید نسیه از شرکت ، کمک شرکت در تبلیغات ، خرید دمه در کارخونه!!(مثلا اگه شما از خود کارخونه ایران خودرو ماشین بخرین ارزونتر در میاد به جای اینکه از بنگاه دار بخرین. چون اون وقت شما سود بنگاه دار رو حذف کردین از مبلغ پرداختی!!) و ده ها تسهیلات دیگه. من در یکی از بنادر جنوب کشور زندگی میکنم. تا چند سال پیش قاچاق قطعات کامپیوتر و خصوصا ال سی دی PC خیلی بازارش داغ بود و جزو موارد پرسود حساب میشد. ولی بعد از اخذ نمایندگی این قطعات در تهران الان تمام فروشندگان قطعه در اینجا از تهران خرید میکنن. فکرش رو بکنین !! همون کسانی که تا چند سال پیش به همین تهرانی ها جنس میدادن الان مجبورن خودشون از اونا خرید کنن. یعنی الان قاچاق ( ورود کالا بدون پرداخت گمرکی) هم که بیارید نمی تونید با نمایندگی رسمی رقابت کنید . این به خاطر همون تسهیلاتی که گفتم.

ببخشید که طولانی شد. حتما دوباره براتون مینویسم. اگه سوالی بود در خدمتم.

موفق باشین.

---------- Post added at 05:48 PM ---------- Previous post was at 05:46 PM ----------

لپ تاپ های ریفربیش

سلام دوستان

میخواستم امروز در مورد لپ تاپ های ریفربیش(Refurbished) که با نام های مرمت شده ، (Outlet) و حتی مستعمل !! در ایران شناخته میشن توضیح بدم.

این موضوع خیلی مهمه ولی متاسفانه نادیده گرفته میشه.

اول توضیح بدم که ریفربیش چیه و به چه لپ تاپ هایی اطلاق میشه تا برسیم به اینکه سیاست فروش اونها در ایران و خارج ایران چه تفاوتی دارند.

به لپ تاپی میگن ریفربیش که بعد از تست نهایی از کارخونه خارج میشه و به نمایندگی فروش میره که به فروشنده دسته اول معروفه!
    این لپ تاپ ها توسط نماینده فروش تست میشه و اشکالاتی در اون دیده میشه. نمایندگی اون رو برگشت میده به کارخونه و کارخونه اون رو باز میکنه اشکالات رو برطرف میکنه و دوباره تست میکنه (ReTested) و با درج کلمه (Refurbished) بر رو یه برچسب زیر لپ تاپ و بر رو جعبه دوباره به بازار میفرسته.
    ولی اینجا دلایل برگشت خیلی مهم و البته متفاوته. ممکنه نمایندگی لپ تاپ رو به خاطر اشکال فنی برگشت بده که این اشکال فنی هر چیزی ممکنه باشه . مثلا کنده شدن یکی از دکمه های کیبورد یا خرابی مادربرد. همونطور که میدونید این خرابی کجا و آن کجا!!!! اگه مشکل کیبورد باشه که خیلی فرقی با لپ تاپ برگشت نخورده که به اونا اصطلاحا اصل میگن نداره ولی اگه مادربرد خراب باشه چی؟

یکی از دلایل دیگه هم میتونه فروش نرفتن لپ تاپ باشه و یا ویترینی شدن اون. یعنی مدتی در نمایندگی میمونه و فروش نمیره و اونا برگشتش میدن یا تو ویترین میذارنش که موجب خراشیده شدن و یا رنگ باختن بدنه لپ تاپ میشه.

مشکل اسایی این لپ تاپ ها اینه که کارخونه اعلام نمی کنه که دلیل برگشت چی بوده. و این باعث ایجاد شک در مصرف کننده میشه.
    ممکنه بپرسین خوب چرا میزنه ریفربیش اگه روی دستگاه و جعبه نزنه که هیچکس نمی دونه که مرمت شده است؟

جوابش اینه که کارخونه این لپ تاپ ها رو با قیمت های پایینی برای مصرف کنندگان جهان سومی مثل بعضی کشورهای آفریقایی به بازار میده و کشورهای خارج از لیست کارخونه اجازه استفاده از اون رو ندارن. اختلاف قیمت هم چشمگیره. این لپ تاپ ها به پول ما حساب کنیم
    به طور متوسط 200 هزار تومان در هر 1 میلیون تومان اختلاف دارند .

متاسفانه در ایران با کندن برچسب و تعویض بسته بندی این لپ تاپ ها رو در بازار به جای اصل می فروشند و تقریبا هیچ راهی برای فهمیدن این موضوع هم وجود نداره.
    همین چند وقت پیش بعضی شرکت ها از شرکت معتبر و شناخته شده ایران رهجو به خاطر اختلاف قیمت محصولات لپ تاپش با بازارهای جهانی شکایت کردند. اونا میگفتن که چطور ممکنه لپ تاپ در ایران با وجود تحریم و هزینه های واردات ارزونتر از کشور مبداء یعنی چین باشه؟ واقعا ممکنه؟

اونا معتقد بودند که ایران رهجو با وارد کردن لپ تاپ های ریفربیش و تعویض برچسب و جعبه اونا رو به بازار میاره و ارزونتر از کشور مبداء می فروشه.

من کاری به این که آیا چنین عملی صورت گرفته یا نه ندارم . ولی میخواستم شما رو در جریان ریزه کاری های بازار در ایران و جهان بزارم.

اینم بگم که خیلی واسه خودم جالب هستش.
    چند وقت پیش با اپراتور شرکت Dell که در سایت این شرکت برای پاسخگویی حضور داره و با چت کردن به سوالات پاسخ میده در این باره پرسیدم . من انگلیسی در حد خوبی بلدم ولی نتونستم بهش حالی کنم که این کار یعنی تعویض برچسب و جعبه در اینجا صورت میگیره.
    بیچاره همش میگفت من متوجه نمیشم!! مگه میشه؟ !!! آخرش هم چت روم رو روی آی پی من بست!!!!

اگه سوال در این زمینه بود در خدمتم.
    موفق باشین.

---------- Post added at 05:50 PM ---------- Previous post was at 05:48 PM ----------

علل گرانی محصولات اپل در ایران

سلام

تو این پست میخوام دلایل گرانی لپ تاپ اپل رو در ایران خدمتتون عرض کنم.

اگه به سایت اپل سری بزنین و وارد بخش فروشگاه به این آدرس بشین متوجه خواهید شد که محصولات اپل از جمله لپ تاپ های این شرکت چه اختلاف قیمت نجومی با بازار ایران دارند. اختلافی که در بعضی محصولات به 10 برابر هم میرسند!!!

دلایلی وجود دارند که باعث اختلاف قیمت این محصولات میشن.

یکی از این دلایل تحریم هستش. همونطور که در پست های گذشته عرض کردم ما در لپ تاپ تحت تحریم هستیم و امکان خرید و واردات مستقیم از شرکت سازنده برای ایران وجود نداره. اپل بعد از HP دومین شرکت تحریم کننده ایران بود و فروش و خدمات پس از فروش رو برای کاربران ایرانی قطع کرد.

دلیل دیگری که باعث این موضوع میشه اینه که در ایران چند شرکت محدود اقدام به واردات این محصول از دبی میکنن که باعث غیر رقابتی بودن بازار میشه و متاسفانه هماهنگی های پشت پرده بین این شرکت ها باغث شده تا جایی که امکان داره قیمت ها رو بالا نگه دارند تا سود بیشتری داشته باشند. این شرکت ها باعث شدن که لپ تاپ اپل که یکی از محبوب ترین لپ تاپ های دنیا است متاسفانه در ایران از محبوبیت چندانی برخوردار نباشن.

طی چند ماه اخیر این شرکت ها با ساخت بسته های آموزشی سیستم عامل مکینتاش که به مک معروف است به دنبال آشنا کردن کاربران ایرانی با این سیستم عامل هستند که باعث میشه یکی از دلایل عدم محبوبیت و فروش بالای این لپ تاپ ها که آشنا نبودن کاربران ایرانی با سیستم عامل مک و طرز کار با لپ تاپ های اپل که در بعضی جزئیات با دیگر لپ تاپ ها تفاوت داره رو تا حدودی برطرف کنه. این خود نشون دهنده سود بالای این لپ تاپ ها برای شرکت های وارد کننده هست که اینقدر هزینه میکنن و با ترفند های گوناگون به دنبال بازاریابی این محصولات هستند . وگرنه چرا برای هیچ برند لپ تاپی تا کنون هیچ بسته آموزشی یا چیزی شبیه به این ساخته نشده؟
    برندهایی که میشه روشون مانور داد ولی دیگر برندها به خاطر قیمت متناسبی که از نظر کاربران ایرانی دارند به تنهایی باعث اعتماد اونها به این محصولات میشه.

یک مقایسه قیمت

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    همونطور که می بینید در آمریکا و ایران حدود 500 هزار تومان اختلاف وجود داره توی این مدل خواص. در صورتی که در سایت اپل با امکانات ویژه ای عرضه میشه که حدودا 700 هزار تومان قیمت دارند. امکاناتی مثل عدم احتساب مالیات که در ایران 3 درصد ارزش افزوده میخوره و بسته های نرم افزاری که هر کدومشون حدود 30 هزار تومان قیمت دارند و یک پرینتر که حدود 80 هزار تومان قیمت داره. همه این ها به کنار مطلب قابل توجه اینه که شرکت اپل درصد سود خرده فروشان مجاز رو 15 درصد از مبلغ لپتاپ بعلاوه هزینه جابجایی محسوب کرده ولی در ایران نه تنها امکانات جانبی این لپ تاپ ها عرضه نمیشه بلکه از سود مجاز هم فراتر رفتند و مبالغ بیشتری از مقدار تعیین توسط شرکت سازنده از مصرف کننده دریافت می کنند.

اگر این شرکت ها نمایندگی رسمی بودند مورد مجازات شرکت سازنده قرار میگرفتند و جریمه های سنگسنی هم بایستی پرداخت میکردند.

اگر سوالی بود در خدمت هستم.

موفق باشین .

---------- Post added at 05:51 PM ---------- Previous post was at 05:50 PM ----------

خرید از ایران

سلام

میخواستم یه مقایسه کلی انجام بدم بین خرید از مکان های مختلف که در موضوع پست اشاره شد. اول ایران!

ایران: از اونجایی که در ایران نمایندگی رسمی وجود نداره بی اعتمادی به شرکت ها در اوج خودش وجود داره. هر کی یه چیزی میگه که با گفته قبلی تناقض داره و موجب سردرگمی مصرف کننده میشه. قابلیت پیگیری هم از طرف مصرف کننده وجود نداره و شرکت ها به شرکت سازنده پاسخ گو نیستند. تا جایی که میشه هم خودشون رو از شرکت مادر دور نگه می دارند تا فعالیتشون برای اونها پررنگ نشه تا مشکلی در خرید در بازرا بین الملل پیدا نکنند.
    به دلایلی کع در پست های گذشته عرض کردم قیمت لپ تاپ در ایران بالاتر از بازار جهانیست و اگر شما قیمت های مشابه یا پایین تری دیدین حتما باید اصالت کالا رو چک کنید . چون همونطور که گفتم به دلیل تحریم و عدم فعالیت مستقیم شرکت مادر در ایران ترفند های گوناگونی برای سواستفاده از بازار در ایران صورت میگیره که در پست های بعدی به تفصیل در مورد انواع ترفندها صحبت خواهم کرد. پس نتیجه میگیریم که قاعدتا و منطقا قیمت های لپ تاپ از دیگر جاهای دنیا بیشتر است . ولی آیا این اختلاف قیمت باعث خواهد شد که شما صد در صد از خرید محصول در ایران پشیمان شده و به دنبال خرید از بازارهای بین المللی مثل دبی و یا شنژن (Shenzhen) چین بشوید؟

با توجه به خصوصیات این محصول یعنی لپ تاپ بعید میدونم که این اختلاف قیمت ها باعث بشه تصمیمتون عوض بشه.

چون خدمات پس از فروش یکی از اصلی ترین خصوصیات لپ تاپ هست و اگه شما از بازار های بین الملل خرید داشته باشین برای استفاده از خدمات پس از فروش به مشکل میخورین.
    البته کیفیت این خدمات نسبت به دیگر کشورها پایین تره و این همه بحث و جدلی که بین کاربران این محصول در ایران وجود داره برای انتخاب یا رد یک گارانتی هم نشئت گرفته از عملکرد نوسانی این شرکت هاست. منظور اینه که در بعضی مواقع خوب عمل می کنن و در بعضی دیگر مواقع بد عمل میکنند .( به خاطر نبود نظارت شرکت های مادر) . این نواسان عملکرد در نمایندگی های معتبر در سایر نقاط دنیا اصلا دیده نمیشه!!

یه بار در دبی برای تست گارانتی نماینده سونی در دبی یه لپ تاپ سونی بردم اونجا که قبلش فرستاده بودم ایران رهجو و گفته بودن که برد باید عوض بشه. مدل EA23 بود. گفتم من که میخوام برم اونجا تا با خودم ببرمش یه تست بزنم. به قولی سنگ مفت و گنجشک هم مفت!!!!
    وقتی بردم اونجا و فهمیدن که اهل اونجا نیستم و باید سریعا برگردم توی سیستم نوبت من رو اضطراری زدن. بله، حتی نوبت دادنشون هم روی برنامه بود. بهم گفتن 8 ساعت دیگه با شما تماس می گیریم و برآورد اولیه رو میگیم. من رفتم ولی ساعت خروجم از شرکت رو برداشتم ببینم چه قد طول میکشه تا بهم زنگ بزنن.

شاید باورتون نشه ولی با فقط 8 دقیقه تاخیر زنگ زدن و بعد از عذرخواهی بابت تاخیر گفتن که مشکل عدم آنتن دهی موبایل شما بوده. خیلی تعجب کرده بودم از این برنامه ریزی و دقت عمل. بلاخره بعد از کلی صحبت کردن و توضیح دادن اون گفتن که مشکل از طرف ما بوده و این دستگاه رو بدون هیچ هزینه ای برای شما تعمیر میکنیم.

وقتی رفتم دستگاه رو بیارم از یکیشون پرسیدم اخه چرا اینقدر هزینه میکنین تا بتونید اینقدر منظم و به موقع کار کنید؟ گفت: اگه اشتباهی توی کارمون به وجود بیاد یا یکی از دستمون به شرکت شکایت کنه و ثابت بشه که مشکل از ما بوده سریعا یه شرکت دیگه میاد و نمایندگی رو از ما میگیره.

این رو گفتم که شما مقایسه کنید آیا در ایران هم یه چنین خدماتی وجود داره؟؟

برای خرید در ایران چند مکان مختلف وجود داره:

1. تهران : تهران که به خاطر وسعت و مرکزییتش بازار گسترده ای داره و شرکت های بزرگ و سرمایه گذاران روی بازارش سرمایه گذاری های هنگفتی می کنن. اگر شما خدمات پس از فروش اهمیت زیادی داره و به لپ تاپ و طرز کارکرد اون و تعمیر اون به صورت مبتدی وارد نیستید بهتره که از خیر اختلاف قیمت بگذرین و از تهران و شرکت های معتبر و نه فروشگاه های بدون پشتوانه مالی و تخصصی خرید کنید. حتما پشیمان نخواهید شد.

2. مناطق آزاد: مناطقی مثل کیش ، قشم ، خرمشهر در جنوب و چند شهر مرزی در مرز بین ایران و ترکیه مناطق آزاد هستند. چون من در جنوب ایران زندگی می کنم پس در باره مناطق آزاد و شبه آزاد(مناطقی که گمرک مستحکمی ندارند و قاچاق در آنها به شدت رواج دارد. به طور مثال بندر گناوه ، دیلم ، کنگان ، خورموج ) صحبت خواهم کرد.
    در این مناطق بازار به خاطر ارزان بودن کالاهای مصرفی پررونق هست. برای مثال همین شهری که در اون زندگی می کنم در تعطیلات اینقدر شلوغ میشه که ترافیکش در حدیه که ما ماشین های خودمون رو بیرون نمی تونیم بیاریم و تقریبا ترافیک شهر فلج میشه!! ولی در مورد لپ تاپ باید عرض کنم در این مناطق لپ تاپ رو بدون گارانتی و اکثرا به صورت عمده به فروش میرسانند. خریداران هم اکثران تازه واردان به بازار لپ تاپ در تهران و دیگر شهرهای بزرگ هستند. خریدارانی که از نظر مالی قدرت خرید در خارج از ایران رو ندارن و یا تعداد خریدشون به اندازه ای نیست که بتونن از خارج وارد کنن و با قیمت رقابتی به فروش برسونن. چون هر چه قدر تعداد خرید شما بالاتر بره قیمت محصول پایین تر میاد. وقتی شرکتهای بزرگ در مرکز کشور تعداد 500 تا 1000 دستگاه خرید میکنن به خاطر پشتوانه مالی که دارن خیلی ارزونتر از خرید کسانی درمیاد که تعدادشون حداکثر 100 دستگاه است. این خریداران از فروشندگان جنوب کشور که هزینه های مربوط به خرید و ورود کالا رو به واسطه تجربه و ارتباطاتی که با گمرک دارند رو تقریبا نمی پردازند و یا قاچاقی وارد میکنند که اینهم خودش باعث کم شدن قیمت ها در این مناطق آزاد و غیر آزادی میشه که تقریبا به یه شکل عمل میکنند.

3. شهرستان ها : برای خرید لپ تاپ در شهرستان های مرکزی و شرقی باید عرض کنم به خاطر داشتن حداقل خدمات پس از فروش بهترا که از مرکز یا نمایندگی اون در شهرتون خرید کنید که حدود 30 تا 50 هزار تومان از مرکز بیشتر خواهد بود. چون هزینه ارسال دستگاه معیوب برعهده صاحب دستگاه است و متاسفانه پست جمهوری اسلامی در ارسال این دستگاه ها کمکی نمی کنه پس یا باید امکانات پست خصوصی مثل تی باکس یا مشابه اون رو داشته باشین و یا با اتوبوس و این جور چیزها ارسال کنید که در هر دو مورد هزینه ای برای شما خواهد داشت که به تناسب فاصله از مقصد تفاوت خواهد داشت.

توضیح درباره دبی و خرید از چین هم در پست بعدی خواهم نوشت.

دوستان اگر سوالی داشتند در خدمتم.

موفق باشین.

---------- Post added at 05:52 PM ---------- Previous post was at 05:51 PM ----------

خرید از دبی

سلام

در مورد خرید در نقاط مختلف سر صحبت رو باز کردیم و از ایران شروع کردیم و اکنون به خرید از دبی میریم.

اول از همه بگم که خرید از دبی برای 2 قشر خیلی مناسبه و دیگران بهتر که این کار رو انجام ندن. یکی قشری که برای خرید تعداد بره اونجا و بخره یعنی عمده کار کنه و کسانی که در فواصل کوتاه به دبی رفت و آمد داشته باشند برای استفاده از خدمات پس از فروش.

دبی دارای بازار کامپیوتر گسترده و پر زرق و برقی است که چشم رو خیره میکنه. ولی سوال اساسی ممکن این باشه که آیا برای افراد معمولی که به اونجا مسافرت میکنند به قول معروف میصرفه که اونجا دستگاه رو بخرند؟ در اول پست اشاره شد که برای این افراد جهت استفاده از خدمات پس از فروش به مشکل خواهند خورد و با وجود اختلاف قیمت محسوسی که در برخی نقاط بازار دبی به چشم میخوره خرید از اونجا میتونه مشکل ساز باشه.

ممکنه بپرسید نقاط مختلف بازار یعنی چه؟

کلا شهر دبی به دو بخش بازار نشین و عرب نشین تقسیم شده که در قسمت شمالی اعراب بومی دبی که الان اصلا شباهتی به بومی ندارند زندگی میکنند و قسمت جنوبی شهر که شامل اسکله ها و بازار خرید و فروش بیشتر عمده میشه که از اون زرق و برقی که گفتم چیزی نداره ولی از لحاظ قیمت اختلافش خصوصا با ایران محسوس هست. در جنوب شهر دبی که به نام دیره هستش جندین لپ تاپ فروشی و خدمات پس از فروشی وجود دارن که رقابت شدیدی سر قیمت و کیفیت خدمات بین اونها وجود داره. از نظر کیفیت خدمات که در پست های قبلی خاطره ای عینی تعریف کردم . و اما در مورد قیمت ها. اگه بدونین کجا خرید کنین و از کی خرید کنین قطعا خرید موفقی خواهی داشت. برای مثال خدمتتون بگم من خودم در دیره قیمت لپ تاپ msi x600 رو بپرسیدم حدود 870 هزار تومان بود ولی همین لپ تاپ رو از شرکتی که نماینده فروش عمده این برند بود در ازای خرید بالای 8 عدد از اون مدل به من قیمت داد 280 هزار تومان. بله باورش سخته ولی این رو عینن تجربه کردم.

ممکنه بپرسین چرا نمیان و قیمت ها و آدرسشون رو علنی نمیکنن تا همه برن اونجا خرید کنن؟ هم به نفع مارکی هست که نمایندگیش رو دارن و هم به نفع خریداران.

پاسخ این سوال رو منشی اون شرکت اینطوری گفت: شرکت ما و در کل تمام شرکت هایی که به صورت عمده محصولات شرکت مادر رو عرضه می کنن یه سیاستی دارند به نام سیاست حفظ اسرار خریدار. این سیاست اینه که ما برای تداوم بازار خرده فروشان که مشتری های اصلی ما هستند نباید به صورت عمومی برای فروش به مصرف کننده نهایی تبلیغات کنیم. اینجوری بازار خرده فروشان به هم میخوره و سود فروش به مصرف کننده هم کفاف مخارج ما رو نخواهد داد . پس هم ما وابسته به عمده فروشان هستیم و هم ما وابسته به خرده فروشان. اگر بازار خرده فروشی تحلیل بره و ضعیف بشه و شرکت مادر این سیاست رو اجرا نکنه ما مجبور خواهیم شد در هر شهری یک نماینگی بزنیم تا بتونیم محصولات رو به مصرف کننده نهایی برسونیم که این خودش هزینه بزرگی رو روی دوش شرکت مادر میزاره و به خاطر سود کم در خرده فروشی در مقابل سودهای بزرگتر و کم هزینه تر در بازار عمده فروشی قطعا شرکت ورشکست خواهد شد. به خاطر همین هم هست که اکثر نمایندگی های فروش قیمت های عمده و کاتالوگ ها رو دست هر کسی نمیدن و تا به یقین نرسند که شما خریدار عمده هستین اطلاعات مربوط به محصولات و قیمت ها رو در اختیار شما نخواهند گذاشت. البته این برای شرکت ها یا نمایندگی های فروشی صدق میکنه که شبکه فروش داشته باشند. در کل منظور اون این بود که خرده فروشانی که مشتری عمده محصولات ما محسوب میشن شاخه های فروش ما در جاهای دیگه هستند و بدون اینکه ما هزینه ای اضافی داشته باشیم محصولات ما مثلا در تهران هم به بازار و مصرف کننده نهایی عرضه خواهد شد.

این در مورد خرید عمده در دبی که اگه کسی بتونه سرمایه گذاری داشته باشه با توجه به بازار رو به رشد این محصول که جزو سریعترین رشدها در کالاهای نوظهور رو داشته و به احتمال زیاد خواهد داشت شغل پردرآمدی رو آغاز خواهد کرد.

و اما خرید خرده و در حد یک یا دو دستگاه از دبی:

خرید یک دستگاه یا دو دستگاه برای کسانی که در اول پست اشاره کردم خرید شیرینی خواهد بود.

مثلا اختلاف قیمت لپ تاپهای سونی با ایران حدود 250 هزار تومان هست با خدمات و اشانتیون های خیلی بهتر.
    شما با خرید یک دستگاه سونی وایو در دیره میتونید یه کیف و یک پرینتر جوهرافشان و یک موس و یک فلش و یا هرچیزی که از نظر قیمت در سطح اینها باشه رو انتخاب کنین. اکثرا پرینتر و کیف رو مستقیما میدن ولی شما میتونید درخواست دیگری بکنید و جایگزینی رو برای هرکدوم انتخاب کنید.

در مورد اختلاف لپ تاپ های دل هم باید بگم کمی کمتر از سونی و حدود 180 تا 200 هزار تومان اختلاف با تهران دارند که این اختلاف قیمت کمتر نسبت به سونی دلایلی داره که یا گفتم و یا خواهم گفت.

در مورد بقیه لپ تاپ ها اختلاف هست ولی نه در حد این دو مدل پرفروش در ایران.

امیدوارم که بتونید تصمیمی بگیرید که به بهترین وجه ممکن جوابگوی شرایط شما باشه.

دوستان اگر سوالی داشتن در خدمتم.

پست بعدی در مورد چین صحبت خواهم کرد.

موفق باشین.

---------- Post added at 05:54 PM ---------- Previous post was at 05:52 PM ----------

خرید از چین (قسمت اول)

سلام

بعد از صحبت درباره محسنات و معایب خرید لپ تاپ در ایران و دبی ، امروز به خرید از چین می پردازیم .

چین به دلیل وسعت زیاد و طبیعتا جمعیت زیاد و تولید بالا ، نسبت به تجربه های دیداری که از کشورهای مختلف داشته ایم متفاوت و البته پیچیده تر است. بی نظمی که در بدو ورود به نظر میاد اعصاب آدم رو به هم میریزه ولی بعد از مدتی به یک نظم پنهان پی میبرید که روح رو نوازش میده. بگذریم سفرنامه که نمی خوایم بگیم.

در چین سه نوع بازار وجود داره : یکی بازاری که مثل بازارهای معمولی هست و دیگری بازار شبح گونه ای که همه چیز توش پیدا میشه و هیچ چیز هم توش نیست!!! (توضیح خواهم داد.)
    و نوع سوم امکاناتی است که کارخانه تولید کننده به خریداران میده که بتونن به طور سفارشی خط تولید کارخانه رو کنترل کنند.
    تمام مارک های معروفی که شما در دنیای لپ تاپ میبینید و تمام قیمت های بالا و پایین این دستگاه ها و تمام قطعاتی که در اونا استفاده میشه به جز 4 قطعه اصلی که شامل:(CPU,VGA,NB,SB) هستند در اونجا درست میشن و ارزانی زمین و کارگر باعث افت قیمت دستگاه های ساخته شده میشود. به نحوی میشه گفت که تمام ابرقدرت های بازار لپ تاپ بدون چین یا از بین میرفتند یا لپ تاپ ها اینقدر گران بودند که فقط شاهزاده ها و میلیونرها میتوانستند از آن استفاده کنند. در آمریکا به دلیل شرایط سفت و سخت مالیاتی و قراردادهایی که شدیدا کارخانه دار رو زیر فشار مالی جهت پرداخت تمام و کمال حق کارگران توسط قانون گزاران تحمیل شده باعث میشه که اونها در بیرون از خاک امریکا و به دور از قوانین سفت وسخت اونجا دست به اشتغال زایی و احداث خط تولید بزنند تا خروجی ارزانتر و طیف مصرف کنندگان بیشتر و گسترده تر بشود. برای مثال حقوق یک کارگر ساده در آمریکا برابر با 45000 دلار در سال است ، ولی در چین حقوق یک کارگر ساده حدود 8000 دلار است. این در حالی است که کارگر چینی هم در ساعات کاری و هم در دقت انجام کار و هم در سرعت انجام کار از کارگران آمریکایی جلوتر هستند.

اگر به تفاوت حقوق کارگران مالیات های سنگینی که در آمریکا پرداخت می کنند را اضافه کنیم هزینه های شرکت های سازنده و در نتیجه قیمت کالای خروجی سر به فلک خواهد زد. این در حالی است که دولت کمونیستی چین به دلیل فساد پذیر بودن مالیات در آن هرگز اولویت نداشته واولویت اول اشتغال و تولید به هر نحوی است.

تا اینجا نتیجه میگیریم که تمام لپ تاپ های بازار خصوصا بازار خاورمیانه و آسیا در چین ساخته میشوند به جز 4 قطعه اصلی که نام بردم.

واما انواع بازار :

1: خرید از کارخانه : خرید از کارخانه یعنی شما با دفتر کارخانه مثلا اسباب بازی تماس میگیرین یا حضورا میرین اونجا و سفارش یک نوع عروسک میدین و اونا با توجه به تعداد و کیفیت محصول نهایی سفارش داده شده توسط شما خط تولیدی برای انجام سفارش درست می کنند یا خط تولیدی که سفارش های قبلی رو تموم کرده و Off هست رو دی اسمبل می کنند و طبق سفارش شما تغییر میدن تا محصول خروجی طبق سفارش شما بشه. در بازار لپ تاپ و کلا دستگاه های الکترونیکی هم به هر سه صورت بازار وجود داره. در چین هر شهر به یک عنوان معروف هست یا بهتر بگیم بازار خاصی اونجا رونق داره و بعضی شهرها هم هستند که با برگزاری جشنواره های فصلی توریست ها و تجار رو به شهر خودشون میارن. در بازار الکترونیک مهمترین شهر شهر شنژن هست که در کنار هنگ کنگ واقع شده و تمام کارخانه های تولید لوازم و قطعات الکترونیکی در اونجا قرار گرفته اند. از جمله لپ تاپ.
    پس برای خرید از کارخانه که بهترین راه خرید است شما باید به شنژن بروید. البته این برای کسانی است که سفارشهای بالای 100 عدد در حداقل 12 مدل داشته باشند.

2: بازار مرموز: این بازار به چشم دیده نمیشه ولی وجود داره و قدرت مانور بالایی هم داره. در بازار لپ تاپ شما میتونید یک مدل از لپ تاپ های موجود در بازار رو انتخاب کنید و به کارخانه سفارش بدید. شما این اختیار رو هم دارید که از کارخونه بخواین مارکی روش ننزنن و ادعا کنید برای ارسال به سازمان ملل یا زیر شاخه های اون این سفارش رو میدید و طبق قوانین دادن هدیه یا کمک به سازمان ملل شما نمی تونید از این هدایا سود تبلیغاتی داشته باشین. این قانون مصوب سازمان ملل هست و در واقعیت وجود داره. اونها این کار رو با کمال میل برای شما انجام میدن. هرچند با این کار قوانین کپی رایت رو نقض کردن ولی همونطور که گفتم اولویت اول اشتغال و تولید ثروت هست نه انجام تمام و کمال قانون!! بعد که سفارش شما آماده شد شما به مراکز چاپ میرید و اونا که دیگه زیر نظر هیچ جایه بین المللی نیستند که قابل پیگیری باشند . اونا با هر چیزی که لازم باشه از افست بگیرید تا لیزر!! مارک موردنظر شما رو روی لپ تاپ ، کارتون ، دفترچه و تمام متعلقات اون میزنند. خوب ممکنه بگین این چه سودی داره؟
    این روال کلی بود برای آشنایی بیشتر ولی تصور کنید شما هزار دستگاه ریفربیش یا لپ تاپ های چینی که دقیقا عین لپ تاپ های مرسوم و معروف در بازار هستند دارید و میتونید هرچی رو خواستید پاک و دوباره نویسی کنید.
    میتونید China رو بکنید USA یا حتی AFGHANISTAN !!!!! برای این کار اصلا لازم نیست به دفتر کارخانه مادر برید یه چرخی توی بازار بزنید و از مترجم بخواید که شما رو اونجا ببره پیداش میکیند. کسانی هستند که در بازار ایران دست به چنین کارایی میزنند و خیلی هم موفق بوده اند. پس با دیدن یه برچسب زیر لپ تاپ که روش نوشته Made In Usa فکر نکنید که این لپ تاپ تا همین چند وقت پیش توی مثلا نیویورک بوده! توی شهرهای چین حدس بزنین تا نزدیکتر حدستون رو زده باشین. !!! حتی حک شدن جملات هم دلیل بر صحت اونا نیستند. ولی متاسفانه هیچ راهی هم نیست که بشه تشخیص داد. پس باید سوخت و ساخت!!!!

ادامه در قسمت دوم (فردا)

اگر سوالی بود در خدمتم .

موفق باشین.
    Last edited by teknosys; 13-02-2011 at 16:09.

2. 172 کاربر از teknosys بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

110 110,adi1358,Aftermach,AGAHIPARS,ahmadpm,alborz_k,Ali_Moradi,ali.jomong,ali111122223333,alidanger_202,alireza_sk,alisahaf70,alisamimi2007,alonestar69,amin714,amirarsalaan,AmirEhsan,amirkhan_0o0,anand,apoosh,aquaquest,arash_3tar,arash_a,arash_a59,Arash4484,arash79,aria_electric_fars,arial_moho,arira,asemanekavir38,attaghi,avator20002000,Azhang,Babak,babrdala,Badform,behrooz3229,Behrouz_se60,BEHZAD2007,biostar,blackboy_siasia,bounce44,Chalipa,d.b23,DaaVooD,DariushGreat,deleteman,delzende,djmilad_mrb,duke_m96,ehsanyacoza0021,ELDORAMO,elvin_1987,eman619rv,fabio montari,fade2amin,farhang_760,fariborz_1,fujin,GentlemanQ,GR_mahdi,green_ice_hz,h-y2009,hacker2007,hajHasan,hamed malekpour,hassanshaikhi,hesam,hojat.n,HoseinKing,hossein_2006_a,hossein0005,hot_boys2005,i-like-ddd,ibiza,imana,imanpod,J.Naderiii,javadlf,kalantarahura,kamran2000,kamyab11,kavian123,king cyrus,KING_DESIGNER2,kiuq,Last Night,Life24,Locker,Lonely Victor,IRAN_KING,M0RTEZA_R,Macushla,mahdi-001,Manager_66,mansia,mashkooni,masoud_5april,Masoud-Susa,maxor,mehran_286,Meisam.apk,meisam317,Microsoft Windows,milad_heartsick,mkoleiny,mmin,modirmasool,mohamad gh,mohammad24,mohsen_rkh,mohsenslr,mojtaba_14,mojtabap99,mokafati,mosafer63,Mostafa.yey,nakhodasilver,omid7000,omidscafild,p30pro,pashangi,payamf1,Perpetual,PersianLoverMRB,pooladi,pour-homme,R e Z a,rahman4,Rainbow,rara32,Reza31001,rezam,roteal2007,S.M.B,sAeEd_kHaAn,saeedpm,SAEEDSAMSUNG,sahra,saman_gh510,sami-z,santamove,scanme,shadow666,shahab_f,shahabtaheri,shahin Blue,sheytoon001,shifter,siamakfaraji,siap89,singleguy,Siron,siyanor,skadi1,Soltan Shah Ali,solymans,sonkia,soosan khanoom,SoroudhM,spiky,starpars,tayef,Theoden,tufan2010,ulsss,wahid2003vj,yashgin128,You Were Mine,zandor,zare57,گرافيكار

پروفشنال elvin_1987's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Tehran_takhttavos

پيش فرض

خسته نباشي دوست عزيز.مرسي

4. این کاربر از elvin_1987 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Pami's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

اونا معتقد بودند که ایران رهجو با وارد کردن لپ تاپ های ریفربیش و تعویض برچسب و جعبه اونا رو به بازار میاره و ارزونتر از کشور مبداء می فروشه.
    معمولا ایران رهجو بین تمام نمایندگی های فروش سونی بالاترین قیمت رو داره ، به 2 دلیل ، اول کیفیت بالاتر ارائه خدماتش و همینطور ضمانت محکم 3 ساله ، دوم هم اینکه مدلهایی که ایران رهجو وارد میکنه با بقیه فرق داره و سفارش خاورمیانه هست و بعضا کانفیگ و مشخصات با مدلهای همرده فرق میکنه .

6. 5 کاربر از Pami بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز mehran_286's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2007
    محل سكونت
    طهران

پيش فرض

پس یعنی اینا هر چی لپ تاپ میفروشن ریفر هستش ؟

اینطور که شما گفتی فکر کنم فقط گیگابایت(آواژنگ) هستش که دزدی نمی کنه

8. این کاربر از mehran_286 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Pami's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

خیر ، همه دزد نیستن !
    ولی متاسفانه هستن شرکتهایی که لپ تاپ های ریفر رو حتی با قیمت لپ تاپ آکبند بدون مشکل میفروشن و کسی نمیفهمه .

10. 3 کاربر از Pami بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن عکاسی sinaxex's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض

یک نکته ایی رو در مورد بازار محصولات اپل در ایران خدمت اتون عرض کنم
    ایران جز معدود کشور های جهان هست (به جز ایران فقط دو تا کشور دیگه عین خودمون هست) که فروشگاه رسمی محصولات اپل در اش وجود ندارد اما قیمت محوصلات اپل در اش نزدیک ترین قیمت به فروشگاه اپل هست! حتی در بعضی لب تاپ ها هم قیمت هم هست خیلی جای تعجب داره لب تاپی که 1200 دلار در امریکا ان هم نه در فروشگاه هاش بلکه در سایت رسمی اپل قیمت خوده در مرکز کامپیوتری پایتخت با قیمت 1310 به فروش میرسد!! عجیب نیست؟
    قیمت 10 برابری رو شاید بشه روی یک محصول اپل در ایران تقریبا قبول کرد اون هم تقریبا 1و نیم برابری هست و محصولی هست به نام مک پرو! این محصول یک کیس کامل و مرجعی هست که اماده استفاده است از انجایی که در ایران خریدار نداره و فقط شاید تعداد انگشت شماری خریداری کنند باطبع قیمت بالای داره!
    خوشبختانه محصولات اپل یک نوع بیشتر ندارد و مثل محصولات سونی و اچ پی و.. نیست که سردرگمی پیدا بشه که سفارش امریکا هست یا جای دیگر!

---------- Post added at 06:44 PM ---------- Previous post was at 06:42 PM ----------

اینطور که شما گفتی فکر کنم فقط گیگابایت(آواژنگ) هستش که دزدی نمی کنه
    ببخشید دوست من اتفاقا به نظرم آواژنگ بزرگترین دزد در حوضه کامپیوتری ایران هست قیمت محصولا اش همگی دو برابر و حتی بیشتر هست. تنها شرکتی هست آوازنگ که از همه گارانتی ها بیشتر سود از مشتری میگیره

12. این کاربر از sinaxex بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بوشهر

پيش فرض

معمولا ایران رهجو بین تمام نمایندگی های فروش سونی بالاترین قیمت رو داره ، به 2 دلیل ، اول کیفیت بالاتر ارائه خدماتش و همینطور ضمانت محکم 3 ساله ، دوم هم اینکه مدلهایی که ایران رهجو وارد میکنه با بقیه فرق داره و سفارش خاورمیانه هست و بعضا کانفیگ و مشخصات با مدلهای همرده فرق میکنه .
    سلام

قبول داشته باشین که کیفیت ارائه خدمات یک چیز نسبی هست . کسانی هم هستند که از کیفیت خدمات پس از فروش شاکی هستند. ضمانت های بلند مدت هم یکی از به اصطلاح ابتکارات ایرانی هاست. کارخانه مادر یکسال گارانتی میکنه و ایران رهجو که یک خرده فروش هست 3 سال. این خود نشون دهنده وجود یک ایرادی توی کار هست.
    تمام نمایندگی های فروش رسمی در سایر کشورها گارانتی یک سال رو ارائه میدن و از روند ساپورتی که کارخانه یا شرکت مادر پی گرفته تبعیت می کنند. در حالی که گارانتی های طولانی مدت در بازارهای غیر رسمی مثل ایران به چشم میخوره.

در مورد مدلها باید گفت توی ایران به دلیل بی اعتمادی به عرضه کنندگان هست که فروشندگان مختلف سعی می کنند دستگاه هایی وارد بکنند یا طوری دستگاه ها رو دستکاری بکنن که جلب مشتری بشه و با این ترفند ها دستگاه ها رو گرونتر بفروشن. ترفندهایی که در مرغوبیت کالا هیچ تاثیری ندارند ولی اسم اونها جذابه. مثلا ریفر آمریکا و کانادا!! ریفر ، ریفره دیگه . هیچ فرقی هم نمیکنه. ولی اسم اونها برای مصرف کنندگان ایرانی جذاب هستند.

موفق باشین.

14. 13 کاربر از teknosys بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بوشهر

پيش فرض

بخشید دوست من اتفاقا به نظرم آواژنگ بزرگترین دزد در حوضه کامپیوتری ایران هست قیمت محصولا اش همگی دو برابر و حتی بیشتر هست. تنها شرکتی هست آوازنگ که از همه گارانتی ها بیشتر سود از مشتری میگیره
    سلام

دوستان اگر لطف کنن و به شرکت های خاصی اشاره نکنن ممنون میشم. زدن اتهام بدون حضور خود متهم یا نماینده اون صورت خوشی نداره. در حد مثال و اون هم مثال های جزیی برای اثبات حرف اشکالی نداره ولی کل یک شرکت یا مجموعه رو زیر سوال بردن قابل قبول نیست.

عاجزانه تمنا دارم رعایت روح قوانین اطلاع رسانی رو داشته باشین.

پیشاپیش از همکاری شما تشکر میکنم.

موفق باشین.
    Last edited by teknosys; 13-02-2011 at 19:14.

16. 10 کاربر از teknosys بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    بوشهر

پيش فرض

یک نکته ایی رو در مورد بازار محصولات اپل در ایران خدمت اتون عرض کنم
    ایران جز معدود کشور های جهان هست (به جز ایران فقط دو تا کشور دیگه عین خودمون هست) که فروشگاه رسمی محصولات اپل در اش وجود ندارد اما قیمت محوصلات اپل در اش نزدیک ترین قیمت به فروشگاه اپل هست! حتی در بعضی لب تاپ ها هم قیمت هم هست خیلی جای تعجب داره لب تاپی که 1200 دلار در امریکا ان هم نه در فروشگاه هاش بلکه در سایت رسمی اپل قیمت خوده در مرکز کامپیوتری پایتخت با قیمت 1310 به فروش میرسد!! عجیب نیست؟
    قیمت 10 برابری رو شاید بشه روی یک محصول اپل در ایران تقریبا قبول کرد اون هم تقریبا 1و نیم برابری هست و محصولی هست به نام مک پرو! این محصول یک کیس کامل و مرجعی هست که اماده استفاده است از انجایی که در ایران خریدار نداره و فقط شاید تعداد انگشت شماری خریداری کنند باطبع قیمت بالای داره!
    خوشبختانه محصولات اپل یک نوع بیشتر ندارد و مثل محصولات سونی و اچ پی و.. نیست که سردرگمی پیدا بشه که سفارش امریکا هست یا جای دیگر!

سلام

قابل توجه شما دوست عزیز باید بگم ما در محصولات اپل هم شاهد محصولات ریفربیش هستیم. هرچند سیاست فروش مشخص و قانون مند اپل جای تحسین داره ولی ارائه محصولات اپل در ایران اون هم بدون امکانات جذابی که اپل برای کاربران محصولاتش ارائه میده نه تنها نباید چند برابر قیمت های فروشگاه اپل باشه بلکه باید به یک سوم قیمت اصلی در اپل استور به مصرف کننده ایرانی ارائه بشه. این اختلاف قیمتی هم که شما مثال زدید به خاطر عدم ارائه نرم افزارها و امکانات جانبی به مصرف کننده هست. خریدارانی که این محصول رو در خارج از ایران برای عرضه در بازار داخلی تهیه میکنند قادر به انتخاب یا عدم انتخاب امکانات جانبی هستند و به این صورت قیمت دستگاه برای اونها پایین تر خواهد بود.

موفق باشین.

18. 5 کاربر از teknosys بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز roteal2007's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    اصفهون نصف جهون...

پيش فرض

متشکرم برای اطلاع رسانی دقیقتون....به نظر میرسه تجربی نوشته شده...

صفحه 1 از 53 123451151 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •