تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 5 از 5

نام تاپيک: گیاه وانیل Vanilla

آخر فروم باز ناخدا's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    يه جاي كوچيك توي اين دنيا من راضيم

10 گیاه وانیل Vanilla

سلام دوستان

لطفا کسی درباره گاه وانیل اگر مقاله یا اطلاعاتی داره بزاره .

من نحوه کاشتش رو می خواهم البته به زبان فارسی .

باتشکر

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Dec 2008

پيش فرض

سلام من یه مقاله پیدا کردم ولی نمیدونم به دردت میخوره یا نه

« جوهر وانیل » را از دانه های دراز شکل وانیل می گیرند، و این دانه ها خود بر پیچکی متعلق به تیره ی ثعلبیان می رویند. گل وانیل بوقی شکل و به رنگ زرد مایل به سبز است. دانه های وانیل نیامی باریک و زرد رنگ و مغزی سیاه و چرب و پر از ذرات سیاه بسیار ریز دارند. واژه « وانیل » در زبان اسپانیولی به معنای « نیام کوچک » است. پیچک وانیل در زمین های پست، هوای گرم و مرطوب و در خاکی نرم و شل می روید. وانیل درخت بومی مکـزیک است، ولی امروزه، در ماداگاسکار، جزایر هند باختری ( در آمریکای جنوبی ) جاوه و دیگر مناطق گرمسیر نیز کشت می شود. پیچک وانیل، نخست به صورت قلمه کشت شده، بعد به تدریج رشد کرده بر تنه درخت یا میله ای پیچیده و بالا می رود. این گیاه ممکن است 50 سال عمر کند. « جوهر وانیل » را به چه شیوه ای تهیه می کنند؟ دانه های وانـیل را پیش از رسیدن کامل می چینند. آن ها را در اتاق های تنور مانندی به عمل می آورند. سپس در معرض هوا و نور آفتاب قرارشان می دهند، و سرانجام آن ها را در مکان کاملاً بسته ای انباشته، آن قدر صبر می کنند تا عرقشان در آید. بر اثر این کارها رنگ دانه های وانیل که قبلاً زرد بود، قهوه ای می گردد و در ضمن چروک هم بر می دارند. سپس این دانه ها را به لحاظ اندازه، سالم بودن و کم و زیادی عطرشان، درجه بنـدی می کنند و پس از بسته بندی در قوطی یا جعبه، تحویل بنگاه های حمل و نقل می دهند. در مرحله ی بعد، دانه های وانیل را ساییده با الکل در هم می آمیزند و بدین گونه سرانجام جوهر وانیل به دست می آید. الکل به این دلیل به کارمان می آید که این ماده، عطر را به خود جذب می کند.وانیل طبیعی و واقعی بسیار گران است. زیرا معمولاً در میان صد تا گل وانیل فقط یک گل به رشد کامل می رسد و می تواند دانه های وانیل را در نیامش در بر گیرد. پس برای جبران این کمبود، شیمی دانان برای وانیل طبیعی جانشینی پیدا کردند و نامش را وانیلین نهادند. « وانیلین » را از روغن میخک، خمیر چوب، ویاازقطران زغال سنگ می گیرند.
    منبع
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

---------- Post added at 10:16 AM ---------- Previous post was at 10:15 AM ----------

اینم یکی دیگه

ه فرانسویLa vanille و به انگلیسی vanillaگفته می شود،به عربی نیز ان را «وانیلا»گویند.میوه گیاهی است به نام وانیل.این گیاه كه به فرانسوی Vanilierو به انگلیسیVanilla گفته می شود گیاهی است از خانواده ثعلب هاOrchidaceae،دارای گونه های متعددی است كه معروف ترین آن برای تولید وانیل،به نام علمیVanilla planifolia Andr. نامیده می شود كه سابقا ان را Vanilla fragransمی گفتند.

مشخصات

درخت وانیل گیاهی است پایا خزنده یا بالا رونده ،دارای ساقه سبز دراز،برگهای متناوب،پهن،نرم،ضخیم،بیضی شكل و نوك تیز سبز و تعداد زیادی ریشه های هوایی كه از كنار هر برگی بیرون می اید كه با كمك آنهابه تنه درختان مجاور می چسبد و بالا می رود.

این گیاه بومی مناطق مرطوب و حاره و در جنگلهای مرطوب جنوب شرقی مكزیك و آمریكای مركزی و هند غربی و آمریكای جنوبی می روید و ساقه های پیچیده ان تا ارتفاع حتی 100 متر نیز ممكن است برسند و تا بالاترین ارتفاع درختان بزرگ جنگلی نیز بالا می رود. ماده معطر وانیل از میوه این گیاه گرفته می شود.میوه آن به شكل غلاف لوبیا است و قبل از اینكه كاملا برسد آن را می چینند و خشك می كنند در موقع چیدن ،میوه ها عطری ندارند ولی پس از اینكه چیده شد در دوران خشك كردن و عمل آوردن ان ،عطر مطبوع وانیل در آن ایجاد می شود.گلهای آن به شكل خوشه و تعداد 20-15 گل در هر گروه و تلقیح گلها به طور طبیعی انجام نمی گیردو گلها را یكی یكی باید كمك كرد كه تلقیح شوند،زیرا استیگماتهای گلها از یك تیغه ای پوشیده شده كه تلقیح فقط به كمك حشراتی انجام می گیرد كه به قدر كافی برای تلقیح گلها وجود ندارند به این علت است كه برای داشتن ثمر كافی باید تلقیح مصنوعی نمود.به همین دلیل معمولا با هرس كردن وانیل ترتیبی می دهند كه ارتفاع گیاه 3-2 متر بیشتر نشده است و گلها در دسترس انسان باشد.بهترین وانیل از غلافهایی به دست می آید كه طول آنها 25-15 سانتی متر و قطر آنها 12-10 میلی متر است.در موقع برداشت محصول سبز رنگ است ولی بعدا تیره رنگ می شود.پس از برداشت معمولا غلافها را برای مدت 3-2 دقیقه در آب جوش 65-60 درجه فرو می برند ،بعد آنها را در داخل جعبه ای دو جداره كه مابین دو جدار پشم گذارده شده می گذارند و مدت 24 ساعت داخل این جعبه سربسته نگهداری می شود و این یك گرم خانه طبیعی است كه دراین مدت 24 ساعت نوعی تخمیر در آن انجام می گیرد.پس از آن غلاف ها را بیرون آورده در محلی كه به ارتفاع یك متر از سطح زمین باشد در مقابل نور خورشید آویزان می كنند كه ضمن تهویه كامل با حرارت آفتاب خشك شود.این دوران خشك شدن تا یك هفته طول می كشد و در این مدت رنگ غلافها از سبزی به قهوه ای و قهواه ای تیره و سیاه تبدیل می شود و همین كه كاملا نرم شد و شروع به پژمرده شدن نمود ،آنها را برای خشك شدن داخل گرم خانه می كنند كه مدت 3-2 ماه می ماند وپس از اینكه رسوبت ان به 40-30 درصد می رسد آنها را از گرم خانه بیرون می آورند.

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

3. 2 کاربر از aref16 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت

پيش فرض

باتشکر از اطلاعات شما دوست عزیز.

میگم تخم این گیاه رو از کجا میشه گیر آورد یعنی جایی چیزی هست که بریم بخریم البته توی ایران که فکر نکنم گیر بیاد حالا توخارج از کجا باید بخریم کسی میدونه .

باتشکر

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Dec 2008

پيش فرض

من این فروشنده رو پیدا کردم دیگه نمیدونم تخم وانیل رو داره یا نه

فروش عمده تخم و بذر گیاهان(کشاورزی و دارویی) و فروش گیاهان خشک در سطح شهر کرج شماره 09359866893

نام:محمد ایمیل:

موقعیت :کرج

6. این کاربر از aref16 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت

پيش فرض

من پرسیدم از چندجا اما این ها اصلا نمی دونستند که وانیل چی هست نمی دونستند که گیاه هست .

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •