با سلام خدمت اساتید
آقا سوالم اینکه من میخوام بهترین کیفیت تصویر و کیفیت صدا رو داشته باشم تو یه دستگاه کوچیک و اینکه هزینش هم برام زیاد نباشه باید چیکار کنم ( کل بودجه رو شما 5 تومن در نظر بگیرید )

خودم یه چند تا مورد برای خودم پیش بینی کردم میشه راهنمایی بفرمائید .
برای دیدن و شنیدن به بهترین کیفیت چند مورد رو اول باید در نظر داشت

فایل با کیفیت باید وجود داشته باشه . سخت افزار یا نرم افزار با کیفیت بخونه و بتونه پخش کنه . پخش کننده با کیفیت باشه منظورم مانیتور با کیفیت هست .

در نظر بگیرید در طیف رنگ ها استانداری هست به نام rec.2020 که بازه رنگی زیاید رو در بر میگیره .
من میخوام بدونم چه موقع میتونم این طیف رنگی رو تجربه کنم تو چه مانیتوری رو چه صفحه نمایشی رو چه ابزاری ؟؟؟

مثلا displaymate تو تست هاش به آپید پرو 9.7 و سرفیس پرو 4 از این نظر امتیازات خوبی داده ولی ذکر کرده اینا نمیتونم گستره یا طیف رنگی rec.2020 و به قول معروف ادا کنن . چرا ؟ با اینکه همه جا عنوان میشه این دو دستگاه بهترین صفحه نمایش ها رو دارند .

( من موندم ایا سامسونگ توی تلویزیون های uhdtv هاش میتونه این طیف رنگی رو ساپورت کنه ؟؟؟ اگر اینجوری باشه تکنولوژی صفحه نمایش های uhdtv ها خیلی جلوتر از شرکت هایی مثل اپل و مایکروسافت که دستگاه های کوچیک برای دید از نزدیک درست میکنن و باید کیفیت بهتری داشته باشن ) پس کیفیت مانیتور خیلی میتونه بستگی داشته باشه یا نه موتور طراحی شده برای تی وی ها این قابلیت رو دارند ؟؟؟

توی مشخصات سی پی های جدید اینتل ( کابی لیک ) و همچنین کارت گرافیک های پاسکال انودیا اومده که گرافیک مجتمع این سی پی یو ها از گستره رنگی rec.2020 ساپورت میکنه . این برام خبر خوبی بود امیدوارم شدم بهتونم به نهایت لذت برسم البته کلی شرایط باید جور شه که به نظرم تا سال های آتی از قبیل فایل و باقی مورادی که اول ذکر کردم جور میشه . من الان gtx 1070 دارم و یک مانیتور asus mlh 229

حالا کارت گرافیکم rec.2020 رو ساپورت میکنه اگر فایل با کیفیت بالا بگیرم بعید میدونم مانیتورم انچنان فوق العاده عمل کنه !!!!

((((( یه سوال خیلی مهم اصلا منکه این همه آرزو دارم این کیفیت ها رو تجربه کنم آیا چشم ها این توانایی رو داره .... یعنی چشم یه انسان معمولی طیف رنگی rec.2020 رو از rec.709 srgb میتونه تشخیص بده ... اصلا این چیزی برام مهمه برای بقیه هم مهمه ؟؟؟؟؟؟)

مثلا خیلی دوست دارم موسیقی با کیفیت flac و باقی فرمت های lowless رو گوش کنم .... موانع زیاده مثلا فایل هاش به این راحتی گیر نمیاد ... هر دستگاهی به این راحتی نمیتونه کاملا این کیفیت رو پخش کنه تازه باید سیستم صوتی عالی یا حداقل هدفون عالی داشته باشیم

به نظرم در مقاصد تصویریم بهتر میتونم به نتیجه برسم چون که الان خیلی از دوربینای dslr البته سطح بالا ها حداقل با اپدیت فریموری که شرکت ها میدن میتونن طیف رنگی rec.2020 رو ساپورت کنن .

البته نه این ویدوهایی که تو یوتیوب هست که کلی ازشون شاکیم هر چی دانلود میکنی با فرمت AVC1 هست اصلا نطق ادم کور میشه با این فرمت (((( نمیدونم ویدیو با کیفیت عالی و ساپورت طیف رنگی rec.2020 از کجا باید گیر بیارم ))) ؟؟؟

کلی سوال دیگه تو ذهنم در مورد این فرمت ها هست که اگر اساتید تو این تاپیک قدم رنجه فرمودن باید سوال کنم تا به اون چیزی که می خوام برسم .

آیا احتمالش هست با توجه به سی پی یو های جدید اینتل ( کابی لیک ) و ساپورت rec.2020 ایپد و سرفیس های نسل اینده کیفیت تصویری خیلی بهتری داشته باشند و چه بسا ساپورت rec.2020

یه سوال دیگه به ذهنم رسید اینکه این طیف رنگی rec.2020 بیشتر و بهتر برای عکسا هست یا برای ویدیو هم با همون اندازه عکسا کارایی داره

((( نه واقعا چشم ادم معمولی میتونه این طیف رنگ هارو تشخیص بده اگر نمیتونه پس برای پی این استاندارهای طیف رنگی رو تعریف میکنن به کار کی میاد ؟؟؟))))