تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 5 از 5

نام تاپيک: اقتـــــصاد پول و ارز و بانکـــداری

داره خودمونی میشه seven007's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2010
    محل سكونت
    زنجان - شهر قیدار

10 اقتـــــصاد پول و ارز و بانکـــداری

سلام دوستان
    نمیدونم از کجا شروع کنم ولی اینو خوب میدونم که طی جستجو هایی که من تو اینترنت کردم نتونستم یه تاپیک ، انجمن و یا کلوبی در رابطه با رشته خودم یعنی اقتــــصاد پول و ارز و بانکـــداری پیدا کنم که در بتونم با دیگر دوستان هم رشته ای خودم تبادل اطلاعات ، نظر و غیره داشته باشم از این رو تصمیم گرفتم که خودم چنین تاپیکی رو ایجاد کنم تا همه اطلاعات خودشون رو به اشتراک بزارن و ما هم بتونیم از اونها استفاده کنیم

و اما من ...

نام : مهدی
    شهرت : مشهور نیستم
    رشته تحصیلی : ترم پنجم کارشناسی اقتـــــصاد پول و ارز و بانکـــداری
    فعالیت علمی : دو كارت هزار آفرین در دوره ی دبستان
    فعالیت سیاسی :‌ شركت در انتخابات دو دوره ی متوالی

2. 2 کاربر از seven007 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2010
    محل سكونت
    زنجان - شهر قیدار

پيش فرض آشنایی با رشته اقتصاد

دیباچه: آیا خیابانی را می‌شناسید که در آن نانوایی, خواروبار فروشی, میوه‌فروشی یا آرایشگاه نباشد؟ بی‌شک در هر خیابانی مراکز خدماتی یاد شده و دهها واحد خدماتی دیگر به چشم می‌خورد. اما چرا در حالی که هیچ سازمان یا نهادی مسؤول ایجاد این مراکز در خیابان‌های مختلف نیست ما در هر خیابانی به واحدهای فوق دسترسی داریم؟راستی چرا بسیاری از واحدهای خدماتی 50 سال پیش مثل لحاف‌ دوزی, چینی بندزنی و حلبی‌سازی از بین رفته‌اند و در مقابل مغازه‌های تزئینات ساختمانی و فروشگاه‌های لوازم صوتی و تصویری ایجاد شده است؟ علم اقتصاد به سؤال‌های فوق پاسخ می‌دهدو این که در یک جامعه چه عواملی باعث تخصیص منابع می‌شود. به عبارت دیگر علم اقتصاد، علم تخصیص بهینه منابع است. منابعی که کم یا محدود هستند. این علم در مراکز آموزش عالی تحت عنوان رشته علوم اقتصادی ارائه می‌شود. رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی دارای شش شاخه اقتصاد نظری, بازرگانی, کشاورزی, پول و بانکداری, صنعتی و حمل و نقل است و داوطلبان هر سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی, علوم تجربی و علوم انسانی می‌توانند این رشته را انتخاب کنند. البته برای داوطلبان علوم انسانی شاخه اقتصاد نظری ارائه نشده است. اما به گفته استادان این رشته تفاوت شاخه‌های مختلف اقتصاد در مقطع کارشناسی کمتر از 30 واحد درسی است و چون دانشجویان می‌توانند 9 واحد اختیاری خود را از شاخه دیگر انتخاب کنند، تفاوت قابل توجهی بین شاخه‌های مختلف این رشته وجود ندارد. بویژه این که بین دروس تخصصی هر شاخه نیز تشابه‌های بسیاری وجود دارد برای مثال از یازده درس اختصاصی شاخه اقتصاد پول و بانکداری , چهار درس آن با شاخه اقتصاد بازرگانی مشترک است. با این همه ما برای آشنایی شما با شاخه‌های رشته اقتصاد, به معرفی اجمالی آن‌ها می‌پردازیم.

شاخه ها و اطلاعات تکمیلی تر در پست های بعدی ...

4. این کاربر از seven007 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Oct 2010

پيش فرض سوالات درباره رشته اقتصاد و پول

با سلام و احترام
    خیلی خوشحالم که با یک دانشجوی رشته اقتصاد پول و بانکداری آشنا شدم. با توجه به اینکه من بسیار علاقمند هستم که در این رشته تحصیل نمایم، خواهشمندم مرا راهنمایی نمایید.
    راستی این ایمیل منه [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    از اینکه جواب مرا می دهید بسیار ممنون می شوم. با تشکر - حمید رضایی

تاريخ عضويت
    Mar 2010
    محل سكونت
    زنجان - شهر قیدار

13 بررسي آموزش اقتصاد پول و بانكداری "قسمت اول"

بررسي آموزش اقتصاد پول و بانكداري در جمهوري اسلامي

نظام بانكداري بدون ربا، به جهت مشتمل بودن بر انواع فعاليت‌هاي گوناگون بانكي در جانب تخصيص و تجهيز منابع، پيچيدگي‌خاصي دارد. اين در حالي است كه در بانكداري ربوي بيش‌تر فعاليت‌ها در قالب قرض ربوي است و انجام آن به وسيله بانك به سهولت انجام مي‌گيرد. اين مسأله سبب شده است كه آموزش بانكداري در جمهوري اسلامي اهميت خاصي داشته ‌باشد.

در اين مقاله آموزش تخصّصي بانكداري بدون ربا را در دو سطح 1. برنامه مراكز آموزشي، و 2. كتاب‌هاي مرتبط با موضوع بررسي كرده، كاستي‌هاي آن را باز مي‌گوييم.

واژگان كليدي: بانكداري بدون ربا، آموزش تخصصي، كتاب‌هاي پول و بانكداري ، واحدهاي درسي پولي ـ بانكي.

مقدمه

در بانكداري ربوي، بيش‌ترين تسهيلات بانكي به صورت وام داده مي‌شود. بانك‌ها در اين نظام با دريافت پس‌اندازها و سپرده‌ها از اشخاص و مؤسسات به آنان بدهكار مي‌شوند و پس از مدتي با توجه به طول مدت و ميزان پس‌انداز يا سپرده، اصل و بهره آن را مطابق نرخ از پيش تعيين شده به آنان برمي‌گردانند. دريافت اين سپرده‌ها و محاسبه بهره آن‌ها بسيار ساده است و به راحتي انجام مي‌گيرد.

دريافت‌كنندگان تسهيلات و اعتبارات بانكي نيز سازوكار ساده داد و ستد وام را بدون پيچيدگي و بي‌نياز از آموزش انجام مي‌دهند؛ امّا در بانكداري بدون ربا در جمهوري اسلامي ايران، داد و ستد وام فقط به حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاري و وام‌دهي بانك‌ها براي بخش كوچكي از نيازهاي مصرفي اختصاص مي‌يابد و به اين گونه حساب‌ها بهره يا سودي تعلق نمي‌گيرد و بانك در استفاده از اين گونه وجوه دريافتي آزاد است؛ امّا بخش بسيار بزرگي از عمليات بانكي بدون ربا به داد و ستد وجوهي مربوط است كه بانك در آن‌ها نقش واسطه و وكيل را ايفا مي‌كند و از نظر حقوقي اين وجه به مالكيت بانك‌ها در نمي‌آيد و عنوان بدهي بانك به اشخاص و مؤسسات را نمي‌يابد و در نتيجه، بانك در استفاده از اين وجوه آزادي كامل ندارد؛ بلكه بايد آن را در طرح‌هاي سودآور اقتصادي سرمايه‌گذاري كند يا به متقاضيان سرمايه براساس نوعي مشاركت در سود و زيان واگذارد و سود حاصل شده يا سهم سود كسب شده را پس از كسر حق وكالت بانك، به صاحبان سپرده‌ها بازگرداند و در واگذاري اين وجوه به متقاضيان، بايد مصلحت و نفع سپرده‌گذاران را مدنظر قرار دهد.

در اين نوع بانكداري، سپرده‌گذاران افزون بر اين كه ميزان سودشان از پيش مشخص نيست، نيازمند اطلاعاتي در زمينه ميزان كارآيي بخش‌هاي گوناگون اقتصادي به منظور سرمايه‌گذاري در آن بخش‌ها و اطلاعات مربوط به قرارداد بين سپرده‌گذار و بانك و آگاهي از اختياراتي هستند كه به بانك مي‌دهند.

نكته حائز اهميت، توجه سپرده‌گذاران و دريافت‌كنندگان به بندهاي مندرج در قرارداد و مفاهيم آن‌ها است؛ زيرا انواع قراردادها متعدد است و گاهي در يك قرارداد، تلفيقي از چند نوع معامله وجود دارد كه آشنايي با سازوكار بانكداري بدون ربا را پيچيده ساخته است. استفاده‌كنندگان از تسهيلات مالي بانك‌ها بايد با مفاهيم قراردادها و چارچوب استفاده از آن‌ها آشنا باشند؛ زيرا اگر اعتبارات داده شده را در غير مورد قرارداد مصرف كنند، مشكلات حقوقي و شرعي را در پي خواهد داشت و گاهي به بطلان قرارداد و حرمت سود حاصل از معامله باطل مي‌انجامد.

اين پيچيدگي كار در بانكداري بدون ربا، ضرورت آموزش اين نوع بانكداري را افزايش داده است؛ زيرا بدون آموزش كافي، مشكلاتي مانند ناآگاهي از چگونگي دريافت ‌تسهيلات مناسب از بانك، صوري شدن قراردادهاي بانكي، حرمت درآمدها و سودهاي حاصل از آن، بي‌مبالاتي مردم در رباخواري، نبود همكاري مؤمنان با بانك‌ها و پيدايي شبهه عملكرد ربوي و كشيده شدن بانك به سوي آن روي مي‌دهد (گروه اقتصاد دفتر همكاري حوزه و دانشگاه، 1371: ص 16)؛ بنابراين، آموزش بانكداري بدون ربا بايد در دو سطح عمومي و تخصصي ارائه شود.

7. این کاربر از seven007 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2007

4

سلام دوستان
    نمیدونم از کجا شروع کنم ولی اینو خوب میدونم که طی جستجو هایی که من تو اینترنت کردم نتونستم یه تاپیک ، انجمن و یا کلوبی در رابطه با رشته خودم یعنی اقتــــصاد پول و ارز و بانکـــداری پیدا کنم که در بتونم با دیگر دوستان هم رشته ای خودم تبادل اطلاعات ، نظر و غیره داشته باشم از این رو تصمیم گرفتم که خودم چنین تاپیکی رو ایجاد کنم تا همه اطلاعات خودشون رو به اشتراک بزارن و ما هم بتونیم از اونها استفاده کنیم

و اما من ...

نام : مهدی
    شهرت : مشهور نیستم
    رشته تحصیلی : ترم پنجم کارشناسی اقتـــــصاد پول و ارز و بانکـــداری
    فعالیت علمی : دو كارت هزار آفرین در دوره ی دبستان
    فعالیت سیاسی :‌ شركت در انتخابات دو دوره ی متوالی
    ----
    سلام دوست عزیز ما 2 نفر علاقمند به اقتصاد و پول و بانکداری و بویژه سرمایه گذاری در بورس هستیم. سرمایه تا حد 50 میلیون دارم . اگر علاقمندی با هم همفکری کنیم . لطفا جدول کتابها و سرفصل های درسی تان را برایم بفرستید ممنون میشم . ایمیل من :
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •