تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 14

نام تاپيک: افزایش برد مودم وایرلس با هدایت کننده سیگنال دست ساز

حـــــرفـه ای a6l3i's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    تهران - NY

1 افزایش برد مودم وایرلس با هدایت کننده سیگنال دست ساز

سلام دوستان

تو تاپیک "" راه اندازی - نصب و رفع اشکال مودم های ADSL "" ، بعضی از دوستان از برد مودم های وایرلس شون ناراضی بودن و دنبال روش های نرم افزاری و یا تنظیمات خاصی هستن که بشه برد مودم رو زیاد کرد. اما از اونجا که قدرت تولید سیگنال ، توسط مودم ها ثابته ، عملا با تنظیمات نمیشه به جایی رسید.

تو این تاپیک قصد دارم روشی که بسیار ساده هستش (و قطعا برخی دوستان ازش خبر دارن) رو بیان کنم. تا تاثیر کاملا محسوس اون رو در افزایش فضای تحت پوشش مودم ببینید. در این روش یک جهت دهنده ی سیگنال دست ساز رو بررسی میکنیم ( البته در بعضی سایت ها به اشتباه تقویت کننده ی سیگنال معرفی شده که در ادامه دلیل نادرست بودن این رو خواهیم گفت)

برای درک بهتر موضوع از نحوه ی کار شبکه های وایرلس شروع میکنیم:
    اساس کار مودم های وایرلس:

مودم های وایرلس ADSL ، از یک طرف به اینترنت ADSL وصل میشن و از سوی دیگر با راه اندازی یک شبکه ی محلی قادرند دستگاه های اطرافشون که دارای Wifi هستن رو بهم شبکه کنن. و در نهایت اینترنت رو هم بین اونها تقسیم کنن. (البته این مودم ها عموماً دارای 4 خروجی LAN هم هستند)

فضای شبکه ی وایرلس این مودم ها در فضای آزاد و در شرایط ایده آل بصورت دایره ای هست که مودم در مرکز اون قرار داره و با دور شدن از آن ، سیگنال هاش ضعیف تر میشه. این سیگنال ها بصورت مساوی در تمام 360 درجه ی پیرامون مودم پخش میشن.

مشکل کجاست ؟!؟
    در بیشتر موارد مودم ها در یک اتاق ، روی یک میز در کنار دیوار و سایر تجهیزات قرار دارند. این سبب میشه که بخشی از این سیگنال ها در ابتدای کار با دیوار و تجهیرات برخورد کرده و منحرف بشه. (که اصطلاحا به سیگنال های پشت مودم شناخته میشن) در نتیجه عملا ما از تمام قدرت و بهره ی آنتن مودم استفاده نمی کنیم!!

راه حل :

برای اینکه از پراکندگی و میرائی (هدر رفتن) زود هنگام سیگنال های پشت مودم جلوگیری کنیم ، باید از همان ابتدا اونها رو هدایت کرده و در راستای سیگنال های روبروی مودم قرار بدیم.

باید توجه کنیم که این روش قدرت و برد سیگنال ها رو تقویت نمیکنه ، بلکه فقط اونها رو در جهت دلخواه ما (جلوی مودم) متمرکز میکنه. این روش دقیقاً برعکس دیش ها عمل میکند. دیش ها امواج رو گرفته و در یک نقطه که محل نصب LNB هست متمرکز میکنند ، ولی این روش امواج تولید شده در یک نقطه (توسط آنتن مودم) رو جهت داده و بصورت موازی در فضا پخش میکنه.

مطابق شکل زیر ، به کمک یک بازتاب کننده ی سهمی (Parabolic Reflector) ، سیگنال هایی که از آنتن بسمت پشت مودم حرکت میکنن رو بسمت جلوی مودم هدایت میکنیم:

میتونیم نحوه ی تاثیر این روش بر میدان اطراف مودم رو اینگومه نشون بدیم:

همونطور که می بینید ، در سمت راست ، سیگنال های جلوی مودم ( نقطه چین خاکستری) تغییری نکردن و فقط سیگنال های پشت مودم (آبی رنگ ها) بسمت جلو هدایت شدن و چگالی میدان رو در مقابل مودم افزایش دادن!!!

این هم بازتاب کننده :

همونطور که در نموداردهای عمودی و افقی گین (بهره) اون ملاحظه میکنید ، به زیبایی نقاط بحرانی (صفرهای صورت تابع بهره) رو به محور عمودی نزدیک کرده و تونسته بهره ی یک آنتن معمولی رو تا حدود 9db بالا ببره!!

این هم نمودار گین ترکیبی افقی-عمودی که کاملا بیانگر منعکس شدن سیگنال های پشت مودم به جلوی مودمه:

توجه به این نکته هم ضروریه که همیشه بازتاب کننده ها باید با توجه به ساختار فرستنده ( آنتن مودم) و فرکانس کاری اون ( در اینجا 2.4 GHz تا 2.6 ) طراحی شوند تا در عمل گین (کارایی) فرستنده رو تا حد امکان بالا ببرن.

البته این رو هم بگم که هرچه از مومدم فاصله میگیرید ، تفاوت حضور این منعکس کننده رو بیشتر حس میکنید. یعنی سیستمی که دوره و سیگنال های مودم رو با 80db - میبینه با قرار دادن منعکس کننده به 70db - کاهش پبدا میکنه که وضعیت بسیار بهتریه. ولی سیستمی که به مودم نزدیکه و سیگتال ها رو با 30db - میبینه با قرار دادن منعکس کننده تنها چند db کم میشه و حدودا روی 28db خواهد ماند که چندان محسوس نیست!

هرچند تا بحال ایده های زیادی در این مورد بیان شده. از بطری نوشابه و قوطی پپسی گرفته تا ملاقه و آبکش فلزی !!!!! که همگی بر همین اساس کار میکنن و تا حدودی محسوس هم هستن ولی هیچ یک این همراستا سازی رو انجام نمیدن . نمونه هایی از این قبیل:

---------------------------------------

خوب حالا روش ساخت

*** تلاش میکنم همین جا مراحل رو کامل بگم.
    *** دوستان میتونن لینک فیلم های آموزشی در you تیوب ، رو در انتهای پست ببینن.
    *** اون دسته از دوستانی که قادر به دیدن لینک های بالا نیستن ، میتونن از لینک فیلم ها که در 4Shared آپلود کردم استفاده کنند.

-----------------------------
    مواد لازم:

1- کاغذ فویل (آلومنیوم)
    2- مقوا ( مثل پوشه های مقوایی و یا درب شیرینی ها)
    3- چسب مایع یا نواری

طرز پخت:

1- الگوی برش رو از لینک مخفی زیر دانلود کنید. و روی یک کاغذ A4 پرینت کنید.

از این به عد قسمت بالایی رو (A) و قسمت پاینی رو (B) می نامیم.

طبق گفته ی سایت طراح اگر به اندازه ی فایل اصلی پرینت کنید و بسازید ، گین (بهره) آنتن برابر 9 db خواهد بود و اگه ابعاد رو 2 برابر کنید به گین 12db دست خواهید یافت.

برای راحتی دوستان ، هم اصل فایل رو گذاشتم و هم نسخه ی pdf اون رو که در تغییر سایز ها کیفیت خوب باشه.

2- کاغذ فویل رو روی مقوا بچسبونید و کاملا صاف کنید و اجازه بدین خشک شه. تلاش کنید مقدار آلومنیوم از بخش B بیشتر باشه تا راحت تر برش بدید.

3- الگو ها را روی مقوا انداخته و برش بدین. فقط قسمت B باید کاغذآلومینیوم داشته باشه.
    بخش A نباید با آلومنیوم کاور بشه.

4- قسمت هایی از قسمت A که با + مشخص شده اند را برای عبور آنتن مودم شکاف دهید. همچنین شش خطی که در قسمت B هست رو هم شکاف بدید.

5- قسمت A رو خم کنید و یک خودکار رو از محل + ها عبور بدین تا به همون حالت بمونه . سپس دو قسمت رو روی هم سوار کنید و زبانه های بخش A رو از پشت چسب بزنید.

6- این هم آخر کار:

برای مشاهده کردن نتیجه ، راحت ترین کار ممکن ، مقایسه ی نمودارهای سیگنال های wifi ، در Taskbar و کنار ساعت ویندوز هستش. برای این کار ، لپ تاپ رو تاحدی از مودم دور کنید که نموادر کاهش پیدا کنه (مثل قسمت اول شکل زیر) ، بعد بدون تغییر مکان لپ تاپ ، منعکس کننده رو روی آنتن سوار کنید و نتیجه رو ببینین.

البته میتونید در مودم هم این تغییرات رو ببینید. اگه از مودم های دارای MAC Filter استفاده میکنید ، در جدول سیستم هایی که در لیست MAC هستن مقدار بهره ی دیده شده توسط سیستم ها رو گزارش میده.

مقایسه ی زیر توسط یک سایت انجام شده که به آموزش این منعکس کننده پرداخته ک

قبل ا زنصب : RSSI های -81 و - 74 که بسیار ضعیف هستن

بعد از نصب: RSSI سیستم هایی که دورتر بودن ، حدود 10 db کم شده

محتوای مخفی: لینک دو عکس بالا 
    http://zenoed.com/archives/1098

امیدوارم مطالب بالا برای دوستان مفید بوده باشه.
    اگه فضای تحت پوشش مودمتون زیاد شد ، نتیجه اش رو مثل عکس بالا برای سایر دوستان بذارید تا ببینیم تا چه حد عملی شده؟
    برای من که بسیار کابردی بود. چون مودم رو دو کوچه بالاتر از منزل در دفتر کار یکی از دوستان لازم داشتم و با این کار و قرار دادن مودم پشت پنجره و رو به اونجا ، به راحتی با 2 سطح سیگنال کار میکردیم!!!

پیروز و سربلند باشید . . .

--------------------------------

لینک ها:

سایت طراح :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    الگوی اصلی از سایت طراح:
    کد:
    نسخه PDF و با کیفیت بالا:
    کد:
    -------------------------------
    فیلم نمونه ای از نتیجه ی کار:
    کد:
    دانلود فیلم نتیجه کار: (800 کیلوبایت)
    کد:
    feature=related[/HTML]-------------------------------
    فیلم توضیحات طراح:
    کد:
    دانلود فیلم توضیحات طراح (13 مگابایت- 5 دقیقه)
    کد:
    -------------------------------
    فیلم مراحل ساخت:
    کد:
    دانلود فیلم مراحل ساخت (11 مگابایت - 4 دقیقه - 30 ثانیه)
    کد:

پروفشنال aliarnold's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2005
    محل سكونت
    اصفهان

پيش فرض

سلام دوستان

تو تاپیک "" راه اندازی - نصب و رفع اشکال مودم های ADSL "" ، بعضی از دوستان از برد مودم های وایرلس شون
    آقا بسیار ممنون
    نمیدونم چقدر درست کار کنه این ایده چون امتحان نکردم اما احتمال میدم که درست کار کنه!
    فکر میکنم این طرح همون کاری باشه که توی رادارها انجام میدن و سیگنال رو توی هر واجد زمانی و هر چرخش به یه سمت میفرستن تا هم دقیقتر و هم کاملتر باشه.

3. این کاربر از aliarnold بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    حکومت خود مختار خودم یه گوشه ایستگاه فضایی

پيش فرض

oh yeah, that's a real good stuff

maybe i'll check it out whenever i needed

however THANX in advance for the Great topic

continue the great job

ایول واسه مطلب به این خوبی...

در آینده به درد من ممکنه خیلی بخوره...

5. این کاربر از Cleeev بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

ممون بابت ترجمه مقاله من حتما اين رو درست ميكنم و نتيجش رو اينجا ميزارم
    ----------------------------------------------------------------------------------------

من رفتم و درستش كردم اينم عكسش :
    کد:
    اما واقعيت تاثيري نداشت تنها در بعضي جاها سيگنال مرتبا كم و زياد ميشد و انگار حالت پايدار نداشت (در فواصل نزديك) اگر هم از مودم دور ميشدي تقريبا تاثيرش صفر ميشد
    Last edited by Amir_Niknam; 06-09-2010 at 21:23.

7. 2 کاربر از Amir_Niknam بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای a6l3i's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    تهران - NY

پيش فرض

سلام دوستان

همه ی ما تو زندگی بارها برای صدا زدن افراد از این روش استفاده کردیم. همون زمان هایی که دست ها رو کنار دهان گذاشته و داد میزنیم !!
    همونطور که گفتم من شخصا با Asus-WL600g امتحان کردم. و تاثیرش کاملا مشهود بود.

البته همین کار رو در دوران دانشجویییم با ریموت کنترل ماشین Magicar انجام دادم ، البته اون زمان فقط یه کاغذ فویل رو بصورت دیش کوچیک درآوردم و آنتن رو ازش عبور دادم. دقیقا یادمه که برد رو 3 متر زیاد میکرد.

آقا بسیار ممنون
    نمیدونم چقدر درست کار کنه این ایده چون امتحان نکردم اما احتمال میدم که درست کار کنه!
    فکر میکنم این طرح همون کاری باشه که توی رادارها انجام میدن و سیگنال رو توی هر واجد زمانی و هر چرخش به یه سمت میفرستن تا هم دقیقتر و هم کاملتر باشه.
    دقیقا تو تمام فرستنده ها تلاش میشه امواج رو کانالیزه هدایت کنن تا کمترین اتلاف رو داشته باشن.

-----------------------------

ممون بابت ترجمه مقاله من حتما اين رو درست ميكنم و نتيجش رو اينجا ميزارم
    ----------------------------------------------------------------------------------------

من رفتم و درستش كردم اينم عكسش :
    اما واقعيت تاثيري نداشت تنها در بعضي جاها سيگنال مرتبا كم و زياد ميشد و انگار حالت پايدار نداشت (در فواصل نزديك) اگر هم از مودم دور ميشدي تقريبا تاثيرش صفر ميشد
    دمت گرم امیرجان ، عکست خیلی هنریه!

تو یه سایت خوندم که اگه از این روش استفاده میکنید ، بهتره مودم رو در کنج دیوار قرار بدین جوری که سایر فضای خونه در مقابلش باشه.

راستی مودمت چیه؟

9. این کاربر از a6l3i بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

دمت گرم امیرجان ، عکست خیلی هنریه!

تو یه سایت خوندم که اگه از این روش استفاده میکنید ، بهتره مودم رو در کنج دیوار قرار بدین جوری که سایر فضای خونه در مقابلش باشه.

راستی مودمت چیه؟
    در مورد عكس لطف داري
    مودم D-link 2640U هست

آخر فروم باز 9vin's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    اهــــواز

پيش فرض

در مورد مودمهایی که بالا سقف نصب میشه میشه همچین کاری کرد؟؟؟(مودم اینترنت وایرلس.....nanostation5)

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jan 2011

پيش فرض

اين قسمتي كه كاغذ آلمينيوم مي زنيم قوس اين ورقه بايد داخل باشد يا بيرون و يا اينكه فرقي ندارد
    يعني بايد مثل اين باشد
    کد:
    و يا مثل اين
    کد:

تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

اين قسمتي كه كاغذ آلمينيوم مي زنيم قوس اين ورقه بايد داخل باشد يا بيرون و يا اينكه فرقي ندارد
    يعني بايد مثل اين باشد
    کد:
    و يا مثل اين
    کد:
    من مودلی رو که قوس آلیمینومی داخله امتحان کردم که اثری نداشت کلا فکر نکنم تاثیر قابل ملاحظه ای ایجاد بکنه حداقل برای مودم هایی که ارتفاع آنتن کوتاهی دارند

14. این کاربر از Amir_Niknam بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای mehdi_08's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    کرمانشاه

پيش فرض

من مودلی رو که قوس آلیمینومی داخله امتحان کردم که اثری نداشت کلا فکر نکنم تاثیر قابل ملاحظه ای ایجاد بکنه حداقل برای مودم هایی که ارتفاع آنتن کوتاهی دارند
    برای تاثیر داشتن که تاثیر داره
    منتهی باید اصولی ساخته بشه
    اگه تو اینترنت سرچ کنی آموزش ساخت آنتن های دست ساز زیادی هست
    ولی اون آنتن های که کلا به جای همین آنتن های استاندارد مودم نصب می شه تاثیر بیشتری دارن

16. این کاربر از mehdi_08 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •