تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 4 از 4 اولاول 1234
نمايش نتايج 31 به 35 از 35

نام تاپيک: تالاسمی مینور یا فقر آهن؟

آخر فروم باز ms368's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

آزمایش شما با این مفادیر:Hb:10.6 MCV:56 RBC:5.7 ferritin 190 از دور داد میزنه که بتا تالاسمی مینور هستین؛البته این فقط یک احتمال بالا هست و تشخیص قطعی و حتمی از طریق انجام الکتروفورز هست که من اون رو ضروری نمیدونم ؛به علت اینکخ بتا تالاسمی مینور مشکلی برای فرد ایجاد نمیکنه و با یک فرد عادی تفائتی ندارند و ریسک بیماری در اینها زیاد نیست؛تنها اهمیتش در ازدواچ هست
    تالاسمی مینور رو میدونستم اما منظور از اون بتایی که میگید رو متوجه نشدم
    از همون بچگی هم با آزمایش میدونستم این بیماری رو دارم ولی سوال من در مورد این بود که با توجه به این آزمایش که چند روز پیش گرفتم، آیا بیماری کبدی یا مشکلات کبدی هم دارم؟ توی بچگی یه پزشک بهم گفت که مواظب کبدت باش چون کبدت مشکل داره و این منو نگران کرده چون توی تصویر دوم از آزمایش ۲ مقدار که فکر میکنم مربوط به آنزیم های کبدی هستن رو High زده
    ممنون

کاربر فعال انجمن پزشکی M.R.S.'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

تالاسمی مینور رو میدونستم اما منظور از اون بتایی که میگید رو متوجه نشدم
    از همون بچگی هم با آزمایش میدونستم این بیماری رو دارم ولی سوال من در مورد این بود که با توجه به این آزمایش که چند روز پیش گرفتم، آیا بیماری کبدی یا مشکلات کبدی هم دارم؟ توی بچگی یه پزشک بهم گفت که مواظب کبدت باش چون کبدت مشکل داره و این منو نگران کرده چون توی تصویر دوم از آزمایش ۲ مقدار که فکر میکنم مربوط به آنزیم های کبدی هستن رو High زده
    ممنون
    تالاسمی دو نوع هست؛بتا و آلفا؛مورد شما بنظر میاد بتا باشه هرچند تشخیص قطعی بتا با الکتروفورز هست و تشخیص قطعی الفا با بررسی ژنی

دو مورد بالا،بیلی روبین هست که اشکال داره؛البنه بالا رفتن بیلیروبین مربوط به کیسه صفرا و خون هست که باید بررسی بشه

3. 2 کاربر از M.R.S. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2006

پيش فرض

سلام خدمت شما
    من ازمایش cbc برای پسرم دادم که 11 ماهشه پیش دکتر خودش که بردم با اطمینان گفت که فقر اهن هست. اما یه روز که دکتر خودش نبود به ناچار بردم جای دیگه که اون دکتر با دیدن جواب ازمایش گفتکه تالاسمی داره.که کلی مارو بهم ریخت که ما چمدروز بعد پیش دکتر خودش بریم باز گفت فقر اهن هست.میخواستم ببینم نظر اساتید در مورد این جواب ازمایش چی هست.البته اینم بگم که نه من نه خانومم این بیماری رو نداریم.حتی توی غربالگری ها هم چیزی به ما نگفتن که تالاسمی دارید
    Last edited by mansoory; 10-03-2018 at 03:12.

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

سلام خدمت شما
    من ازمایش cbc برای پسرم دادم که 11 ماهشه پیش دکتر خودش که بردم با اطمینان گفت که فقر اهن هست. اما یه روز که دکتر خودش نبود به ناچار بردم جای دیگه که اون دکتر با دیدن جواب ازمایش گفتکه تالاسمی داره.که کلی مارو بهم ریخت که ما چمدروز بعد پیش دکتر خودش بریم باز گفت فقر اهن هست.میخواستم ببینم نظر اساتید در مورد این جواب ازمایش چی هست.البته اینم بگم که نه من نه خانومم این بیماری رو نداریم.حتی توی غربالگری ها هم چیزی به ما نگفتن که تالاسمی دارید
    امیدوارم دوستان متخصص‌تر براتون جوابی بذارن. نظر من فقط در حد اطلاعات محدودمه پس در نهایت به نظر متخصص اتکا کنید. امیدوارم پسرتون هم سلامت باشه.

برای تشخیص تالاسمی آزمایش الکتروفورز نیازه و آزمایش CBC تنها حدس در این مورد رو مطرح میکنه. تا اونجا که من میدونم این آزمایش به تنهایی نمیتونه به تشخیص بین نوعی از تالاسمی و کمخونی فقر آهن کمک کنه بخاطر اینکه این دو علائم مشترکی دارن و معیار دقیقی برای تفکیک بین اونها بر اساس این اعداد نیست. پس هر دکتری که نظر میده بهتره ازش توضیح بخواید، که دلیلش برای این تفسیر چیه. هرچند پزشکای کشور ما مثل اکثر چیزای دیگه تو این کشور اساسا نمیدونن توضیح دادن به بیمار یا همراهشون جزو وظایف مهمشونه. ولی شما باید اینو ازشون بخواید. بخصوص دکتری که گفتن فرزندتون تالاسمی دارن چطور بدون آزمایش الکتروفورز چنین حرفی زده!

به هر حال شما قبلا آزمایشات لازم رو انجام دادید و شانس تالاسمی بودن کمه. از طرفی بعضی ها معتقدن برای تالاسمی مقدار MCV خیلی پائینه ( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ) در حالی که برای فرزند شما اینطور نیست. از طرفی بالا بودن RDW تو بیمارای کمخونی فقر آهن بیشتر از بیماران تالاسمی هست ( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ). بنابراین من توصیه میکنم نگران نباشید چون شانس تالاسمی بودن در مجموع به نظر کمتره. ولی بدون آزمایش تکمیلی نمیشه با قطعیت گفت و فکر کنم نیازه پیگیری های بیشتری بکنید و با پزشکان خبره مشورت کنید.

باز هم توصیه میکنم حتما پزشکتون رو مجبور کنید بهتون توضیح ارائه بده.

6. این کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2006

پيش فرض

ممنون و متشکر. از پزشک خودش توضیح خواستیم وجواب هم داد. فقط اعداد داخل ازمایش رو زد داخل ماشین حساب و عددی بالا 13 بدست اورد که گفت اگه این عدد پایین 13 باشه تالاسمی داره پس شما نگران نباشید.به خاطر همین به ما قطره ایروویت داد که گفت فقط سروقت بدید. اتفاقا حرف شماروهم تایید کرد که رو چه حسابی اون دکتر گفته تالاسمی هست.حتی برای اطمینان ما هم گفت بزارید بچه یک سال و چندماهش بشه ازمایش کلی براش بنویسم که کلا خیالتون راحت بشه

صفحه 4 از 4 اولاول 1234

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •