تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 6 اولاول 123456 آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 55

نام تاپيک: anti-TPO و رابطه آن با کم کاری و پرکاری تیروئید

حـــــرفـه ای eMer@lD's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2008
    محل سكونت
    پایتخت

پيش فرض

سلام
    تیروئید من چند گره ای، خودایمنی و سمی
    با نشان دادن tpoبالا پی به خود ایمنی برده و چون anti tpo برای تولید ید کارکرد داره خوردن ید برای شما منع شده

امکانش هست شما پرکاری تیروئید دارید و در عین حال anti tpoنیز بالاست که منجر به گریوز و گواتر سمی شده

خیر پر کار ی تیروئید ربطی به خود ایمنی نداره و در اصل خود ایمنی در مورد tpo هست

2. این کاربر از eMer@lD بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز قله بلند's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

پس تشخیص پزشک درست هست و نباید ید بخورم. پزشکم گفتند که فعلاً مقدار متی مازول کم بشه تا از حالت کم کاری خارج بشه و هر 3 ماه یکبار هم آزمایش تیروئید بدم.میزان TPO ] چگونه پایین می آید تا در حد طبیعی قرر بگیرد؟

تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

با سلام. ببخشید که اینقدر سوال می کنم ولی خیلی دلم می خواد بدونم.
    مگر نه اینکه پرکاری تیروئید یعنی: ترشخ زیادتر از حد نرمال ید در خون و خوردن قرص متی مازول یعنی: وادار کردن تیروئید برای تشرح کمتر ید در خون؟
    اگر اینگونه است پس چرا یکی از راه های درمان پرکاری تیروئید=خوردن ید است؟ تیروئید که زیاد ید ترشح می کند و از طرفی، ید رادیو اکتیو نیز یعنی وجود ید.
    با نشان دادن tpoبالا پی به خود ایمنی برده و چون anti tpo برای تولید ید کارکرد داره خوردن ید برای شما منع شده
    در اینجا TPO بالا است و تیروئید نیز ید زیادی در خون می ریزد. حالا با خوردن ید چه اتفاقی می افتد که پزشک آن را منع کرده است؟
    چرا قبل از این کسی به TPO حساس نبود و اصلاً جزو موارد آزمایشی از آن نام نمی برد در صورتیکه تیروئید من 3 سال پیش سمی گزارش شد؟

حـــــرفـه ای eMer@lD's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2008
    محل سكونت
    پایتخت

پيش فرض

با سلام. ببخشید که اینقدر سوال می کنم ولی خیلی دلم می خواد بدونم.

چرا قبل از این کسی به TPO حساس نبود و اصلاً جزو موارد آزمایشی از آن نام نمی برد در صورتیکه تیروئید من 3 سال پیش سمی گزارش شد؟
    سلام

خیلی خوبه که علاقه مندی و ریز بین
    مگر نه اینکه پرکاری تیروئید یعنی: ترشخ زیادتر از حد نرمال ید در خون و خوردن قرص متی مازول یعنی: وادار کردن تیروئید برای تشرح کمتر ید در خون؟
    نه! پرکاری تیروئید هیپرتیروئیدیسم ترشح میکنه یعنی در حد نرمال نیست وبیش از اندازه ی معمول ترشح میشه...

اگر اینگونه است پس چرا یکی از راه های درمان پرکاری تیروئید=خوردن ید است؟
    پس این سوال خود به خود محو میشه
    در اینجا TPO بالا است و تیروئید نیز ید زیادی در خون می ریزد. حالا با خوردن ید چه اتفاقی می افتد که پزشک آن را منع کرده است
    antiTPOکارش ترشح ید هست وچون بسیار فعال شده شما هرگز نباید ید و مواد ید دار بخورید.

پس تشخیص پزشک درست هست و نباید ید بخورم. پزشکم گفتند که فعلاً مقدار متی مازول کم بشه تا از حالت کم کاری خارج بشه و هر 3 ماه یکبار هم آزمایش تیروئید بدم.میزان TPO ] چگونه پایین می آید تا در حد طبیعی قرر بگیرد؟
    شما مراجعات رو به موقع انجام بدید
    بستگی به پاسخ بدن داره

موفق باشی عزیز

این مطلب در مورد پرکاری تیروئید هست
    امیدوارم خوشت بیاد

آشنایی با غده تیروئید
    غده ی تیروئید، غده ی پروانه ای شکل کوچکی است که در جلوی گردن قرا ر دارد. این غده علیرغم کوچکی اندازه اش، نقش بسیار عمده و حیاتی در سلامت کل بدن دارد. غده تیروئید مسوول تولید و ترشح هورمون هایی به نام های تیروکسین و تری یدوتیرونین است، که میزان سوخت و ساز بدن یا سرعت مصرف انرژی و سرعت رشد و بلوغ را تنظیم می کنند.
    به طور کلی ترشح منظم این هورمون ها بسیاری از اعمال و ساختار بدن را از میزان ضربان قلب گرفته تا ساختار پوست ، تحت تأثیر قرار می دهد. به علاوه هورمون کلسیتونین که در سوخت وساز کلسیم و فسفر شرکت می کند، از این غده ترشح می شود. عملکرد طبیعی غده ی تیروئید به عوامل متعددی از جمله عملکرد صحیح هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، دریافت کافی ید و تبدیل هورمون تیروکسین به تری یدو تیرونین بستگی دارد .
    هنگامی که هر یک ا ز عوامل فوق به هر دلیلی، از تعادل خارج شوند، فرد، متبلا به پرکاری یا کم کاری تیروئید خواهد شد. اختلال در میزان تولید و ترشح هورمون های تیروئید از شایع ترین بیماری های مربوط به غده ی تیروئید است.
    پرکاری تیروئید در بین زنان شایع تر از مردان (۴ به ۱) است و بیش تر در سنین ۴۰-۲۰ سالگی بروز می کند.
    پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم)
    شایع ترین علت این عارضه (۸۵ درصد موارد) بیماری گریو است، که ناشی از تحریک بیش از حد غده ی تیروئید توسط سیستم ایمنی است. مصرف بیش از اندازه ی هورمون تیروئید یا داروهای حاوی هورمون تیروئید، فعالیت بیش از حد ندول های غده ی تیروئید و همچنین التهاب تیروئید که باعث ذخیره شدن و ترشح مقدار زیادی هورمون در خون می شود از سایر عوامل ابتلا به پرکاری تیروئید هستند.
    پرکاری تیروئید در بین زنان شایع تر از مردان (۴ به ۱) است و بیش تر در سنین ۴۰-۲۰ سالگی بروز می کند. افزایش ترشح هورمون های تیروئید می تواند سطح متابولیک بدن را ۱۰۰-۶۰ برابر افزایش دهد. این امر باعث بروز دامنه ی وسیعی از علائم زیر می شود.
    علایم پرکاری تیروئید
    کاهش وزن سریع ( علی رغم افزایش اشتها و حتی مصرف زیاد غذا)، بی حوصلگی و تحریک پذیری شدید، کاهش تمرکز، ایجاد حالات و تنش های عصبی، اضطراب و نگرانی ، اختلال خواب، افزایش- ضربان قلب و تپش قلب به دنبال انجام کارهای معمول، افزایش فشار خون، تعریق بیش از حد، ضعف عضلانی، لرزش و تنشهای غیرارادی،( خصوصاً در دستان و انگشتان) مشکلات بینایی و بیرون زدگی غیر طبیعی کره ی چشم یا اگزوفتالمی، گواتر یا بزرگ شدن غده ی تیروئید، افزایش حساسیت و تحریک پذیری نسبت به گرما، تغییر حرکات طبیعی روده ی بزرگ،( اسهال و یبوست) و ریزش مو .
    درمان
    این بیمار به محض تشخیص، باید تحت درمان قرار گیرد. معمولاً از ید رادیواکتیو، داروهای ضد تیروئید و در برخی موارد ازروش های جراحی برای برداشتن بخشی از غده، استفاده می شود. در هر یک از این روش های درمانی، تغییر شیوه ی زندگی، تغییر و اصلاح رژیم غذایی و تطابق فعالیت می توانند نقش بسیار مهمی در جهت بهبودی بیمار داشته باشد.
    رژیم غذایی در پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم)
    ۱- از آنجا که میزان انرژی مورد نیاز در این شرایط ۶۰-۵۰ درصد درصد افزایش می یابد، بیماران باید از رژیم پرکالری (حدود ۴۰ کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) استفاده نمایند. بهتر است بیماران تعداد وعده های غذایی را افزایش دهند و در مقابل، از حجم هر وعده مقداری کم کنند.
    ۲- دریافت پروتئین نیز باید بین ۷۵/۱ – ۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن افزایش یابد. گنجاندن تخم مرغ، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و ترکیب غلات و حبوبات در رژیم غذایی برای تأمین نیاز پروتئینی توصیه می شود. در صورت تخلیه ی ذخایر پروتئینی بدن، استفاده از مکمل های پروتئینی به ویژه قبل و بعد از عمل جراحی زیر نظر متخصص تغذیه، می تواند مفید باشد.
    ۳- با توجه به افزایش نیاز به ویتامین ها، استفاده از مکمل ویتامین C، ویتامین B کمپلکس خصوصاً ویتامین های B1 ، B2 ، و B12 همراه رژیم غذایی بسیار مفید می باشد. به طور کلی استفاده از مولتی ویتامین و مولتی مینرال توصیه می شود. منابع غذایی ویتامین های فوق که باید در رژیم غذایی این بیماران گنجانده شوند عبارت اند از: انبه، مرکبات ، کیوی ، شیر و فرآورده های آن، سبزیجات سبز رنگ، جوانه ی حبوبات و ماهی .
    به نظر می آید مقادیر زیاد ویتامین A باعث مهار عملکرد غده ی تیروئید و بهبود علایم بیماری گریو می شوند. مکمل ویتامین C نیز برای بهبود علایم و شرایط متابولیکی مفید است. لازم است بدانید دریافت غیرضروری ویتامین ها در بدن مانند دارو، اثر خواهند کرد و می توانند اثرات جانبی متعددی بر سلامت شما داشته باشند.
    ۴- از مصرف زیاد ید پرهیز شود. لازم به ذکر است از آن جا که بعضی از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی، دارای مقادیری ید نیز هستند، مبتلایان به پرکاری تیروئید، باید از مصرف این قبیل مکمل ها و هرگونه مکمل ید پرهیز کنند. در ضمن از مصرف برخی غذاهای دریایی، علف ها و جلبک های دریایی هم که غنی از ید هستند، باید اجتناب نمایند.
    ۵- مصرف کلیه ی غذاها و نوشیدنی های تحریک کننده مانند شکلات، نوشیدنی های کافئین دار( مانند چای ، قهوه ، کولا) و همچنین کشیدن سیگار باید در این بیماران محدود شود.
    ۶- از گواتروژن های طبیعی استفاده شود. منظور از گواتروژن ها ترکیباتی هستند که باعث کاهش عملکرد غده ی تیروئید می شوند. بنابراین استفاده از آنها به هنگام پرکاری تیروئید موثر خواهد بود. منابع عمده ی گواتروژن ها عبارت اند از: سبزیجات خانواده ی کلم ،(از قبیل کلم ، گل کلم، کلم قمری، کلم بروکلی و بروکسل) اسفناج، شلغم ، گلابی ، هلو، همچنین بادام زمینی و سویا . جالب است بدانید ترکیبات گواتروژن به دنبال حرات از بین می روند.
    نسبت به دریافت توام گواتروژن های طبیعی با داروهای ضد تیروئید باید کاملاً احتیاط نمود، زیرا این ترکیبات می توانند باعث افزایش عوارض جانبی داروها شوند. البته همان طور که اشاره شد پخت مواد غذایی فوق می تواند این اثرات را کاهش دهد. سایر سبزیجات مفید در هیپرتیروئیدیسم عبارت اند از: هویج ، کرفس، فلفل سبز، جعفری، تره آبی، زردآلو ، سیب ، زغال اخته، گریپ فورت و آناناس.
    با توجه به این که سوخت و ساز کلسیم در مبتلایان به بیماری گریو تغییر می کند این افراد بیشتر در معرض پوکی استخوان (استئوپروز) قرار دارند. بنابراین مصرف مکمل کلسیم زیر نظر متخصص می تواند مفید باشد.
    در شرایطی که فرد مشکل کلیوی یا قلبی خاصی نداشته باشد، مصرف روزانه ی ۴-۳ لیتر آب در روز توصیه می شود. در بعضی از بیماران مبتلا به اگزوفتالمی نیز شاید مجبور به محدود کردن مقدار مایعات و نمک دریافتی باشیم.

6. 2 کاربر از eMer@lD بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

با عرض سلام و شرمندگی به خاطر اینهمه سماجت
    باز هم سوال برام مطرح شد. یعنی احساس می کنم اگر بفهمم خیلی بهتره. واقعاً من رو ببخشید که شما رو هم دارم خسته می کنم.
    شایع ترین علت این عارضه (۸۵ درصد موارد) بیماری گریو است، که ناشی از تحریک بیش از حد غده ی تیروئید توسط سیستم ایمنی است. مصرف بیش از اندازه ی هورمون تیروئید یا داروهای حاوی هورمون تیروئید، فعالیت بیش از حد ندول های غده ی تیروئید و همچنین التهاب تیروئید که باعث ذخیره شدن و ترشح مقدار زیادی هورمون در خون می شود از سایر عوامل ابتلا به پرکاری تیروئید هستند.
    خیر پر کاری تیروئید ربطی به خود ایمنی نداره و در اصل خود ایمنی در مورد tpo هست
    1-الان من از این دو نقل قول می فهمم که 85 درصد پرکاران تیروئید به خاطر خود ایمنی به وجود می آیند یعنی TPO ی بالا. درست گفتم؟ اگر جواب درست است پس چرا پزشکان ید تجویز می کنند و اصلاً در آزمایش های خود از anti-TPO استفاده نمی کنند؟ واقعاً برای من جای سوال دارد؟2-در نقل قول اول آمده است که: ....باعث ذخیره شدن و ترشح مقدار زیادی هورمون در خون می شود....: منظور هورمون های T3، T4 و... است؟ آیا اینها باعث ترشح ید در خون می شوند؟

تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

با سلام
    در آزمایشی که در تاریخ 23/1/89 انجام دادم:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    و در آزمایشی که اخیرآ در تاریخ 12/2/89 انجام دادم:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    چرا با وجود اینکه اوضاع در حالت عادی است، anti-TPO بالاتر رفته؟

پزشک انجمن morsadr's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    tehran

پيش فرض

سلام
    دوست عزیز من مطالب این تاپیک را مطالعه کردم ( البته خیلی سریع ) یکسری نکات هست که باید روشن بشه .

تیرویید یک غده در جلوی گردنه که کارش ترشح هورمونی می باشد بنام تیروکسین یا T4 و T3 . غده تیروئید ید را می گیرد و متابولیزه میکند و این هورمونها را تولید می کند . حال اگر ترشح هورمون تیروئید کم شود می شود کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدسم و اگر ترشح این هورمونها افزایش یابد می شود پرکاری تیروئید یا هیپر تیروئیدسم . تشخیص کم کاری و پر کاری تیروئید با اندازه گیری سه اندکس در خون می باشد T3 T4 TSH مخصوصا TSH اهمیت زیادی دارد .
    TPO آنزیمی هست که در پروسه تولید هورمون های تیروئید شرکت دارد .
    در مواردی سیستم ایمنی بدن از تعادل خارج شده و بر علیه سلولها و مواد تشکیل دهنده خود آنتی بادی می سازد که به این حالت می گویند بیماریهای خود ایمنی . یکی از این آنتی بادیها Anti TPO می باشد که این آنتی بادی بتدریج غده تیروئید را تخریب کرده و باعث کم کاری تیروئید می شود . این بیماری در حقیقت یک التهاب تیروئیده ( تیروئیدیت ) بنام تیروئیدیت هاشیموتو می باشد .
    در حقیقت این آنتی بادی نه نشانه کم کاری تیروئیده و نه نشانه پر کاری آن همچنین هیچ ارتباطی با تیروئید چند گرهی یادم نمیاد
    در هر صورت آزمایشات شما در مرحله اول نشاندهنده یک کم کاری اتوایمیون غده تیروئید بوده که در ازمایش اخیر ظاهرا کم کاری بهبود یافته ( با دارو یا خودبخود ) و تیتر آنتی بادی شما بالا است که این نشانه اتوایمیون بودن بیماری شماست.
    میزان این آنتی بادی اطلاعات خاص دیگری نمی دهد و فقط می تواند نشانگر شدت فعالیت سستم ایمنی شما باشد .

اگر سوال دیگری باشه سعی می کنم پاسخ بدم
    موفق باشید

10. 2 کاربر از morsadr بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

سلام
    ممنونم از اینکه به صورت روان توضیح دادید.
    می شه راجع به خوردن ید رادیواکتیو برای اینگونه تیروئید هم صحبت کنید. من توی این 8 سال که پیش اطباء مختلف رفتم گفتند باید ید بخوری ولی اخیراً دکترم گفتند که چون anti-TPO بالا است نباید ید بخوری.

پزشک انجمن morsadr's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    tehran

پيش فرض

سلام
    ممنونم از اینکه به صورت روان توضیح دادید.
    می شه راجع به خوردن ید رادیواکتیو برای اینگونه تیروئید هم صحبت کنید. من توی این 8 سال که پیش اطباء مختلف رفتم گفتند باید ید بخوری ولی اخیراً دکترم گفتند که چون anti-TPO بالا است نباید ید بخوری.
    ید رادیو اکتیو در مواردی بکار میره که غده تیروئید شما بیش از حد فعاله و این فعالیت با دارو کم نمی شه و باید غده را تخریب کرد که این کار را با ید رادیو اکتیو یا عمل جراحی انجام داد .
    با تجویز این دارو غده تیروئید که قدرت بالایی در جذب ید دارد این ید را جذب کرده و این ید جذب شده تشعشع رادیو اکتیو از خود ساطع می کند و این امر موجب تخریب بافت غده تیرویید شده و بدنبال آن کارکرد آن پایین آمده و حتی کم کار میشه .
    در مورد بالا بودن Anti TPO خود این آنتی بادی غده را کم کار می کند پس نیازی به ید رادیو اکتیو نیست .

13. 2 کاربر از morsadr بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کابر فعال انجمن لوازم صوتی و تصویری ghahremanimehdi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    !ashfield

پيش فرض

ببخشید بالا بودن پارامترهای TSH و T4 به معنی پرکاری تیروئید میباشد درسته ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •