تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 88 از 90 اولاول ... 387884858687888990 آخرآخر
نمايش نتايج 871 به 880 از 894

نام تاپيک: انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو

حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

پيش فرض با کارکردهای اصلی روغن موتور و سایر روغنهای ضروری آشنا شوید

اخبار فنی خودرو|با کارکردهای اصلی روغن موتور و سایر روغنهای ضروری آشنا شوید

روغن موتور نقشی بسیار مهم را در خودرو بازی می‌کند و کارایی نامناسب آن مشکلات و هزینه‌های بالایی را برای راننده به‌ همراه دارد.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    به گزارش خبرنگار اقتصادی [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، اولین کار روغن این است که قطعات فلزی داخل پیشرانه را روان کاری کرده و اصطکاک را کاهش می دهد تا به نرمی حرکت کنند.دومین کار روغن این است که به پخش و توزیع متناسب گرما در موتور کمک کرده و مانع از این می شود تا قظعات در اثر حرارت زیاد ذوب شوند یا آسیب ببینند. آخرین کاری که روغن موتور انجام می دهد این است که و کثیفی و ذرات ریز را جمع کرده و آنها را در روغن فیلتر موتور قرار می دهد. کم کردن روغن ممکن است به دلیل نشتی آن باشد در این صورت بهتر است واشرها و درزبندی ها بررسی شوند یا ممکن است هنگامی که برای بار آخر روغن را عوض می‌کردید. فیلترروغن یا پیچ کارتر خوب بسته نشده باشد . اگر روغن سوخته باشد احتمالا قطعات داخلی موتور نیاز به تعویض دارند یکی از آنها ممکن است رینگ پیستون و یا اویل پمپی باشد که ضعیف یا خراب شده است.بدون شک سیستم ترمز هر خودرو و وسیله نقلیه را می توان به عنوان یکی از مهمترین قسمت های آن نام برد که وظیفه سنگین ایمنی سرنشینان را بر عهده دارد. انجام صحیح این وظیفه و عملکرد سیستم ترمز بستگی شدیدی به مایع ترمز (روغن ترمز) درون آن دارد.روغن ترمز یا مایع ترمز، سیالی است که وظیفه انتقال فشار از پمپ ترمز به بوستر و لنت ترمز را بر عهده دارد. این مایع بدلیل خصلت عملکرد خود باید دارای حداقل تراکم پذیری باشد. به راحتی در آب حل میشود. رنگ را به سرعت از بین میبرد و قابلیت جذب رطوبت دارد.روغن ترمز که بر پایه گلیکول تولید می‌شود و از خاصیت تراکم ناپذیری و نقطه جوش بالایی برخوردار است و اخیرا با پایه سیلیکونی نیز تولید شده است که البته با این که خواص آن نسبت به پایه گلیکول بهبود یافته است .طبقه بندی روغن های ترمز توسط معیارهای تعیین شده از طرف دپارتمان حمل و نقل ایالات متحده انجام می‌گیرد. این طبقه بندی، روغن های ترمز را به دسته های DOT3، DOT4 و DOT5 تقسیم می‌کند. روغن ترمز های DOT3 و DOT4، روغن های بر پایه ی گلیکول می‌باشد که توانایی جذب آب را دارد. روغن ترمز DOT5 یک روغن پایه ی سیلیکونی بوده و فاقد توانایی جذب آب است.به توصیه کارشناسان و سازندگان خودرو در صورت زندگی و تردد خودروی شما در آب و هوایی مانند شهر تهران،روغن ترمز خودرو می‌بایست هر دو سال یک بار یا با طی هر 40 تا 50 هزار کیلومتر اقدام تعویض گردد و در صورت تردد زندگی در مناطق شرجی و مرطوب مانند شهرهای شمالی، ضروریست روغن ترمز خودرو هر سال یکبار و یا هر 20تا 25 هزار کیلومتر تعویض شود.پایه بیش تر روغن های موتور که به آن‌ها، روغن‌های مینرال یا معدنی گفته می‌شود، نفت خام است که طی فرآیندهای پیچیده به محصول جهت مصرف نهایی در خودروها تبدیل می‌شود. البته روغن موتور در سال‌های اخیر به جز نوع مینرال، به دو نوع نیمه‌سنتتیک و تمام‌سنتتیک نیز تقسیم می‌شود که در حقیقت انواعی از روغن مهندسی‌شده هستند. وظایفی که روغن های روان‌کار در پیشرانه خودرو بر عهده دارند، به طور خلاصه عبارتند از:روان‌کاری:
    به حداقل رساندن اصطکاک و ساییدگی میان قطعات در حین کارکردانتقال حرارت:
    خارج ساختن حرارت ایجاد شده در موتور و خنک کردن قطعات متحرکانتقال مواد:
    انتقال ذرات ناشی از سایش قطعات و نیز ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و سوختآب‌بندی:
    با تشکیل لایه‌ای از روغن میان پیستون و سیلندر در موتورهای درون‌سوز به منظور جلوگیری از فرار گازهای متراکمضربه‌گیری:
    جذب بخشی از ارتعاشات و ضربات حین انجام اعمال مکانیکی روی قطعات
    زمان مناسب جهت تعویض روغن خودرو
    توصیه اغلب سازندگان خودرو در مورد زمان و کیلومتر تعویض روغن موتور در خودروهای بنزینی با تکنولوژی روز دنیا هر 12000 هزار کیلومتر (7500 مایل)، یا هر یک سال یک بار می باشد. با این حال شرایط ذکر شده در مورد کارکرد خودرو در حالت معمولی می‌باشد بنابراین در شرایط سخت کارکرد…
    توجه کنید که هنگام تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، زمان تعویض روغن موتور به مسافت طی شده خودرو و مدت زمان ماندن روغن در داخل کارتر موتور بستگی دارد. زیرا تغییرات خواص روغن موتور هم بستگی به مقدار کارکرد موتور دارد و هم بستگی به مدت زمانی که روغن در موتور بوده است. موارد استثنایی مثلا استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در مسیرهای پر ترافیک، مدت زمان تعویض روغن موتور و فیلتر روغن را جلو می‌اندازد.
    توصیه شرکتهای نفتی در مورد زمان تعویض روغن جهت محافظت بیشتر موتور خودرو 3 تا 6 ماه، بدون هیچ کارکردی و حداکثر کیلومتر 4800 (300 مایل ) درهر شرایط کارکرد می‌باشد.
    از روغن های موتور استاندارد خودرور خود استفاده کنید
    بهتر است هر وقت که روغن موتور را عوض می کنید فیلتر روغن را هم تعویض کنید.
    روغن موتور نباید از علامت های روی گیج (گژ) بالاتر و یا پایین تر باشد زیادی روغن موتور باعث افزایش مصرف بنزین شده و علاوه بر تشکیل لایه رسوب کربنی به شمع های موتور آسیب می‌زند.
    در شرایط کارکرد سخت مثل طی مسافت های کوتاه، در جا کار کردن زیاد، ترافیک و یا حرکت در محیط های با گرد و غبار زیاد، شرایط آب و هوایی نامناسب (مناطق سرد سیر)، (مناطق گرم سیر)، روغن موتور را هر 5000 هزار کیلومتر تعویض کنید.
    البته روغن برخی خودرو های جدید را می توان تا 12000 کیلومتر تعویض نمود اما باید توجه داشته باشیم افزایش کیلومتر تعویض موجب افزایش صدمات ناشی از تجمع رسوبات به صورت لجن و کاهش کارایی و آلودگی بیشتر محیط زیست می‌گردد.
    انتهای پیام/

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jan 2010

پيش فرض

سلام دوستان
    برای 206 تیپ 5 چه روغنی پیشنهاد میدید؟
    مدل 90 هست تا بحال همیشه توتال میزدیم ولی الان نایابه و دفعه قبلی رو مجبور شدیم ی روغن دیگه بزنیم ، ایندفعه گفتم بپرسم ببینم چه روغنی بزنیم که دیگه همیشه از همون استفاده کنیم (این روغنی که ایندفعه زدیم به نظرم روشن شدن ماشین مثل قبل نبود و صدای فیلر هم راحت در می اومد)

آخر فروم باز Hamed-M1's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011
    محل سكونت
    ABADAN-TEHRAN

پيش فرض

سلام دوستان
    برای 206 تیپ 5 چه روغنی پیشنهاد میدید؟
    مدل 90 هست تا بحال همیشه توتال میزدیم ولی الان نایابه و دفعه قبلی رو مجبور شدیم ی روغن دیگه بزنیم ، ایندفعه گفتم بپرسم ببینم چه روغنی بزنیم که دیگه همیشه از همون استفاده کنیم (این روغنی که ایندفعه زدیم به نظرم روشن شدن ماشین مثل قبل نبود و صدای فیلر هم راحت در می اومد)
    سلام . جناب شما باید نگاه کنید ببینید روغن چه گرید و چه استانداردی روش نوشته شده . صرف این که توتال هست اصلا مهم نیست. و اینکه تقلبی روغن توی بازار فراوان پیدا میشه
    شما روغنی بخرید که روش نوشته شده باشه 10-W40 و هنمچنین استاندارد SL رو داشته باشه . بالا تر از استاندارد SL هم توی بازار هست که به ترتیب میشه SM و SN که فرقی نمیکنه کدومو بریزید اینها برای ماشین هایی با موتور به روز تر ( خودرو های وارداتی ) طراحی شدن
    با استاندارد و گرید بالا هر روغنی از هر شرکتی حتی بهران ( اصل بودن مهم هست ) بریزید خیلی تفاوتی نمیکنه . روغن رو هم میگن هر 10 هزار اما توصیه میکنم 5 الی حداکثر هر 8 هزار کیلومتر تعویض کنید
    یک سری روغن ها هم هست توی بازار با مارک هایی خارجی مثل پونته میلانو یا کانادا لوبریفینت ( علامت پرچم ایتالیا و کانادا ) روش میبنید . که در حقیقت کلاهبرداری هست و اینها همه ایرانی هستن اما اسم خارجی میزنن که بگن خارجیه و پول بیشتری بگیرن ( مدارک اثباتش هم موجوده )

تصویر زیر هم استاندارد روغن هست

Last edited by Hamed-M1; 24-12-2019 at 12:20.

4. 2 کاربر از Hamed-M1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jan 2010

پيش فرض

سلام . جناب شما باید نگاه کنید ببینید روغن چه گرید و چه استانداردی روش نوشته شده . صرف این که توتال هست اصلا مهم نیست. و اینکه تقلبی روغن توی بازار فراوان پیدا میشه
    شما روغنی بخرید که روش نوشته شده باشه 10-W40 و هنمچنین استاندارد SL رو داشته باشه . بالا تر از استاندارد SL هم توی بازار هست که به ترتیب میشه SM و SN که فرقی نمیکنه کدومو بریزید اینها برای ماشین هایی با موتور به روز تر ( خودرو های وارداتی ) طراحی شدن
    با استاندارد و گرید بالا هر روغنی از هر شرکتی حتی بهران ( اصل بودن مهم هست ) بریزید خیلی تفاوتی نمیکنه . روغن رو هم میگن هر 10 هزار اما توصیه میکنم 5 الی حداکثر هر 8 هزار کیلومتر تعویض کنید
    یک سری روغن ها هم هست توی بازار با مارک هایی خارجی مثل پونته میلانو یا کانادا لوبریفینت ( علامت پرچم ایتالیا و کانادا ) روش میبنید . که در حقیقت کلاهبرداری هست و اینها همه ایرانی هستن اما اسم خارجی میزنن که بگن خارجیه و پول بیشتری بگیرن ( مدارک اثباتش هم موجوده )

تصویر زیر هم استاندارد روغن هست
    ممنون از شما
    متوجه استاندارد روغن ها هستم ، ریسنگ رو صفحه ی قبل دیدم دوستان برای 206 تیپ 5 استفاده کردن و راضی بودن که کیفیت SL رو داره ، به نظرتون بهتر نیست ی کیفیت بالاتر (SM) مثل ایرانول رویال یا کاسترول مگناتیک استفاده بشه؟
    ی پراید 83 دارم اونو از اول GTX ریختم الان داشتم اینم چک میکردم میبینم قبلا SJ بوده الان شده SL حالا من نمیدونم از کی تا حالا شدن SL ولی اینکه تو پراید SL بریزم تو 206 هم SL یکم کم نیست براش؟

تاريخ عضويت
    May 2011
    محل سكونت
    ABADAN-TEHRAN

پيش فرض

ممنون از شما
    متوجه استاندارد روغن ها هستم ، ریسنگ رو صفحه ی قبل دیدم دوستان برای 206 تیپ 5 استفاده کردن و راضی بودن که کیفیت SL رو داره ، به نظرتون بهتر نیست ی کیفیت بالاتر (SM) مثل ایرانول رویال یا کاسترول مگناتیک استفاده بشه؟
    ی پراید 83 دارم اونو از اول GTX ریختم الان داشتم اینم چک میکردم میبینم قبلا SJ بوده الان شده SL حالا من نمیدونم از کی تا حالا شدن SL ولی اینکه تو پراید SL بریزم تو 206 هم SL یکم کم نیست براش؟
    خیلی حساس نباشید. بستگی به خودتون داره میتونید SM استفاده کنید
    من خودم طبق تجربه ای که از بقیه دیدم ماشینی بوده توربو با تراکم بالا و روغن های مختلف و شمع های مخلتف روش تست کردن هر کسی یک فیدبکی گرفته . نمیشه یه نظر قاطع داد که فلان ماشین با این روغن بهتر کار میکنه
    در مورد پراید هم اطلاع ندارم باید رجوع بشه به دفترچه راهنماش

7. این کاربر از Hamed-M1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jan 2010

پيش فرض

خیلی حساس نباشید. بستگی به خودتون داره میتونید SM استفاده کنید
    من خودم طبق تجربه ای که از بقیه دیدم ماشینی بوده توربو با تراکم بالا و روغن های مختلف و شمع های مخلتف روش تست کردن هر کسی یک فیدبکی گرفته . نمیشه یه نظر قاطع داد که فلان ماشین با این روغن بهتر کار میکنه
    در مورد پراید هم اطلاع ندارم باید رجوع بشه به دفترچه راهنماش
    بازم ممنون
    در مورد sl که برای پراید گفتم مثل اینکه جدید اومده و فک نمیکنم تا بحال زده باشم سری قبلیهاش sj بود
    اما در مورد 206 در صفحات قبل پیامها رو خوندم دیدم ی جا این مورد رو توضیح دادید
    وقتی حرف از استاندارد API و ویسکوزیته زده میشه، دو روغن ایرانول و کاسترول رو کنار هم میزاریم، با یه درجه ی ویسکوزیته ی خاص و API مشابه، مثلا هر دو 20w50 و api sm
    در ظاهر هر دو روغن مشابه هستند، ولی مشاهده میشه که روغن توتال یا کاسترول با قیمت 1.5 تا 2 برابر ایرانول فروخته میشه.چرا؟
    وقتی یک مقدار دقیقتر میشیم، میبینیم نه،یکی ویسکوزیتی در دمای 40 درجه و دمای صد درجش با اون یکی متفاوته! اینجا تفاوتا آشکار میشه
    برای همین سوالی دارم که اگه کاسترول بهتره آیا بهتر نیست کاسترول مگناتیک رو بزنیم؟ چون ایرانول ریسینگ فک کنم حدود 110-120 باشه و مگناتیک رو دیجیکالا زده 160 که خیلی تفاوت نداره اگه کاسترول بهتره چون مگناتیک هم sm هست و ریسنگ sl بهتر نیست کاسترول رو بزنیم که هم مارک بهتری هست و هم رده کیفیت روغن بهتره؟ این مورد رو با توجه به صحبت خودتون که نقل قول کردم میگم
    ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید

تاريخ عضويت
    May 2011
    محل سكونت
    ABADAN-TEHRAN

پيش فرض

بازم ممنون
    در مورد sl که برای پراید گفتم مثل اینکه جدید اومده و فک نمیکنم تا بحال زده باشم سری قبلیهاش sj بود
    اما در مورد 206 در صفحات قبل پیامها رو خوندم دیدم ی جا این مورد رو توضیح دادید

برای همین سوالی دارم که اگه کاسترول بهتره آیا بهتر نیست کاسترول مگناتیک رو بزنیم؟ چون ایرانول ریسینگ فک کنم حدود 110-120 باشه و مگناتیک رو دیجیکالا زده 160 که خیلی تفاوت نداره اگه کاسترول بهتره چون مگناتیک هم sm هست و ریسنگ sl بهتر نیست کاسترول رو بزنیم که هم مارک بهتری هست و هم رده کیفیت روغن بهتره؟ این مورد رو با توجه به صحبت خودتون که نقل قول کردم میگم
    ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
    این حرفی که نقل قول کردین درسته اما باید دقیق رفت و دید. باید datasheet روغن مورد نظر دانلود بشه که برند های خارجی توی سایتشون دارن . ایرانی ها هم من بهران رو دیدم که میزنه توی سایتش. بعدم باید چک کرد اون روش آزمایش یکسان بوده یا نه چون استاندارد و روش ازمایش متفاوت وجود دارته مثلا

توی این لینک که روغن بهران سوپر پیشتاز ++ هست مشخصات SL 10-40
    حالا دمای 100 درجه با روش ازمون stdm 442 بوده
    به این صورت باید چک بشه
    کاسترول هم توی ایران وارداتی نیست و توی ایران پر میشه

10. این کاربر از Hamed-M1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jan 2010

پيش فرض

این حرفی که نقل قول کردین درسته اما باید دقیق رفت و دید. باید datasheet روغن مورد نظر دانلود بشه که برند های خارجی توی سایتشون دارن . ایرانی ها هم من بهران رو دیدم که میزنه توی سایتش. بعدم باید چک کرد اون روش آزمایش یکسان بوده یا نه چون استاندارد و روش ازمایش متفاوت وجود دارته مثلا

توی این لینک که روغن بهران سوپر پیشتاز ++ هست مشخصات SL 10-40
    حالا دمای 100 درجه با روش ازمون stdm 442 بوده
    به این صورت باید چک بشه
    کاسترول هم توی ایران وارداتی نیست و توی ایران پر میشه
    ممنون ، کاسترول همچنان تحت لیسانس هست الان با توجه به تحریم ها؟
    ------------------------------
    دوستان کسی در 206 تیپ 5 روغن کاسترول ریخته؟
    دو تا از دوستان دیدم صفحات قبل ریسینگ ریختن و راضی هستن میخوام ببینم کاسترول هم کسی ریخته چطور بود؟
    ممنون

تاريخ عضويت
    Jan 2010

پيش فرض

ممنون
    من اول کاسترول ریختم که خوب بود و صدای موتور خیلی آروم بود و نرم و روون کار میکرد ولی خیلی کم کرد ( شاید تقلبی بوده )
    بعد سوپر پیشتاز ریختم ، بدک نبود
    این دفعه به پیشنهاد یکی از دوستان ریسینگ ریختم و تا الان راضی بودم
    دوست ندارم هر دفعه نوع روغن رو عوض کنم برای موتور هم خوب نیست

پس دیگه کلا همین ریسینگ رو ادامه بدم
    سلام ، شما چه کاسترولی رو ریختید؟ همین که در قشم تولید میشه و تحت لیسانسه؟ کدوم مدل رو ریخته بودید؟
    منم بین کاسترول مگناتک و ریسینگ موندم کدوم رو بریزم

تاريخ عضويت
    Jan 2010

پيش فرض

سلام
    دوستان برای تیپ 5 ، ایران ریسینگ رو چند کیلومتر یکبار تعویض کنیم؟ ممنون

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 2 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 2 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •