تبلیغات :
تبلت لنوو
فروشگاه کیف و گارد موبایل
تعمیر هارد
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
دستگاه جوجه کشی
[ سفارش آگهی متنی ]

+ جواب دادن به اين بحث
صفحه 1 از 9 12345 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 86

نام تاپيک: آلودگی هوا

 1. #1
  داره خودمونی میشه 00soha's Avatar
  تاريخ عضويت
  Aug 2007
  محل سكونت
  زیر درخت حوا
  پست ها
  22

  پيش فرض آلودگی هوا

  با عرض سلام امیدوارم این مطلب علمی مورد استفاده شما دوستان قرار گیرد و حالش را ببرید

  از آلودگي هوا چه ميدانيم ؟  ساليانه 3 ميليون نفر در اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي دهند كه 90 درصد آنان در كشورهاي توسعه يافته هستند . دربعضي كشورها تعداد افرادي كه در اثر همين عامل جان خود را از دست مي دهند بيشتر از قربانيان سوانح رانندگي است. اين مرگ و مير بطور خاص مربوط به آسم، برونشيت - تنگي نفس و حملات قلبي و آلرژي هاي مختلف تنفسي است .
  تعريف آلودگي هوا
  آلودگي هوا به وجود هر ماده اي در هوا كه ميتواند براي انسان يا محيط او مضر باشد اطلاق مي گردد. آلاينده ها ممكن است طبيعي و يا ساخته دست بشر باشند و ممكن است به اشكال مختلف ذرات جامد يا قطرات مايع يا گاز باشند كه بالغ بر 180 آلاينده مي باشند .
  منابع انتشار آلاينده هاي هوا:
  منابع آلوده كننده هوا به دو قسمت طبيعي و مصنوعي تقسيم بندي مي شود.
  1- منابع طبيعي
  - فعاليت هاي آتشفشانها و آتش سوزي جنگل ها
  - گرد و غبار طبيعي
  - دود و مونواكسيد كربن ناشي از آتش سوزي ها
  - گاز رادون ناشي از كاني هاي زمين
  - درختان كاج كه تركيبات آلي را از خود متصاعد مي كنند.
  2- منابع مصنوعي
  وسايل نقليه موتوري مشكلي اساسي هستند كه دي اكسيد نيتروژن كه مهمترين آلوده كننده هوا است را توليد مي كنند .ساير منابع مصنوعي آلوده كننده هوا عبارتند زغال سنگ سوزها ، صنايع مختلف آلودگيهاي ناشي از سوزاندن بقاياي كشاورزي و ...
  آلاينده ها ي هوا :
  تركيبات آلوده كننده هوا به دو قسمت گازها و ذرات جامد تقسيم مي شوند :
  1- ذرات جامد :
  ذرات كوچك و جامد براساس اندازه تقسيم مي شوند و عبارتند از: pm10 و pm2/5 . دسته اول ذراتي كه داراي قطر كمتراز 10 ميكرومتر هستند و دسته دوم ذراتي كه داراي قطر كمتر از 5/2 ميكرومتر هستند . ذرات با قطر كمتر از 5/2 ميكرومتر براي سلامتي زيانبارترند .
  2- گازها :
  شامل مونواكسيد كربن ، دي اكسيد نيتروژن ، دي اكسيد گوگرد ، هيدروكربن ها ، ازن و ... مي باشند .
  آلودگي هوا در منازل :
  دي اكسيد كربن يك گاز آلوده كننده هوا نيست ولي همواره به عنوان يك عامل مهم در بررسي كيفيت هواي منازل مورد توجه قرار گرفته است و به عنوان شاخص كيفيت هوا لحاظ مي شود . افراديكه در معرض اين هوا قرار مي گيرند ، دچار خستگي - عدم رضايت و عدم تمركز مي گردند . مواد و مصالح ساختماني مثل رنگ ها بخصوص رنگهاي با تركيبات سربي ، حشره كش ها و اسپري فرمالدئيـــد نيز مي توانند باعث آلودگي هوا در منازل گردد.
  حفاظت با آلودگي هوا:
  در روزهايي كه اخبار و راديو تلويزيون و روزنامه ها هوا را در شرايط بحراني اعلام مي كنند اين خبر به شما كمك مي كند كه خود را از آلودگي هوا محافظت كنيد . AQI ( يا شاخص كيفيت هوا ) يك شاخص براي گزارش كيفيت هواي روزانه مي باشد . AQI با اندازه گيري آلاينده هايي چون ازن ، منواكسيد كربن ، دي اكسيد گوگرد ودي اكسيد نيتروژن و گردوغبار ( ذرات معلق 10-Pm ) محاسبه مي شود .
  وضعيت شاخص استاندارد آلودگي(PS.I)
  پاك 50-0
  سالم 100-50
  ناسالم 200-100
  بسيار ناسالم 300-200
  خطرناك 300 د
  در مواقع آلودگي هوا چه بايد كرد ؟
  در روزهاي بحراني آلودگي هوا حتي الامكان از تردد در محدوده هاي مركزي و پر ترافيك شهر اجتناب كنيد . استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي در سفرهاي روزانه درون شهري خود را جايگزين خودروهاي شخصي نمائيد . فعاليت يا بازي كودكان در محيطهاي باز را محدود نمائيد . و افراد مسن يا افراد با بيماريهاي قلبي ، ريوي نظير آسم ، برونشيت مزمن و نارسائي قلبي از خروج از خانه اجتناب نمايند .

  اثر آلودگي هوا بر مغز و بروز سكته‌هايمغزي

  آلودگي هوامي‌تواند احتمال سكته مغزي را افزايش دهد. تحقيقات در خصوص اثر آلودگي هوا بر سلامتانسان در دانشگاه پزشكي كائوشينگ نشان داد، بيمارستانها در روزهايي كه هوا آلوده‌تراست پذيرش بيشتري دارند.
  در اين تحقيق اطلاعات 23179 بيمار كه در سالهاي 1997 تا 2000 به بيمارستانهاي كائوشينگ، دومين شهر صنعتي تايوان، مراجعه كرده‌اند جمع‌آوريشد. سپس غلظت آلاينده‌هاي هوا در زمان مراجعه بيماران با غلظت آن در يك هفته قبل وبعد از آن مقايسه گرديد. مقايسه‌ها نشان داد در زمانيكه غلظت دو آلاينده ذرات معلقو اكسيدهاي نيتروژن بالا مي‌رود درصد افراديكه به دليل دو نوع سكته مغزي بهبيمارستان مراجعه مي‌كنند بالا مي‌رود. در واقع به ازاي افزايش هر 3/66 ميكروگرمذرات معلق در متر مكعب ريسك سكته‌هاي مغزي 54% بالا مي‌رود. اين ريسك در زمانافزايش غلظت اكسيدهاي نيتروژن نيز رخ مي‌دهد.
  با توجه به آلوده بودن هوايشهرهاي بزرگ كشور و اطلاع از اثراتي چون بيماريهاي قلبي، ريوي و اختلالات عصبي،رعايت نكات نه چندان پيچيده‌اي چون انجام معاينه فني خودروها، استفاده از وسايل حملو نقل عمومي و سوختهاي پاك ضروري بنظر مي‌رسد.  آلاینده‌ها بر حسب ترکیب شیمیایی‌شان به دو گروه آلی و معدنی تقسیم می‌شوند. ترکیبات آلی حاوی کربن و هیدروژن هستند. برخی از ذرات آلی که بیش از سایر ذرات آلی در اتمسفر یافت می‌شوند عبارتند از: فنلها ، اسیدهای آلی و الکلها و معروفترین ذرات معدنی موجود در اتمسفر عبارتند از نیتراتها ، سولفاتها و فلزاتی مانند آهن، سرب، روی و وانادیم.  منابع آلاینده‌ها
  هوا دارای آلاینده‌های طبیعی نظیر هاگهای قارچها ، تخم گیاهان ، ذرات معلق نمک و دود و ذرات غبار حاصل از آتش جنگلها و فوران آتشفشان‌هاست. همچنین هوا حاوی گاز منو اکسید کربن تولید شده به شکل طبیعی (CO) حاصل از تجزیه متان (CH۴) و هیدروکربنها به شکل ترپنهای ناشی از درختان کاج ، سولفید هیدروژن (H۲S) و متان (CH۴) حاصل از تجزیه بی‌هوازی مواد آلی می‌باشد [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
  منابع آلاینده‌ها را بطور کلی می‌توان در چهار گروه اصلی طبقه بندی کرد: حمل و نقل متحرک ، احتراق ساکن ، فرآیندهای صنعت ، دفع مواد زاید جامد .
  هیدروکربنها
  ترکیبات آلی که تنها دارای هیدروژن و کربن هستند به نام هیدروکربن نام می‌گیرند که بطور کلی به دو گروه آلیفاتیک و آروماتیک تقسیم می‌شوند.
  هیدروکربنهای آلیفاتیک
  گروه هیدروکربنهای آلیفاتیک شامل آلکانها، آلکنها و آلکین‌ها هستند. آلکانها عبارتند از: هیدروکربنهای اشباع شده که در واکنشهای فتوشیمیایی اتمسفر نقش ندارند. الکنها که معمولا به نام اولفین‌ها خوانده می‌شوند. اشباع نشده هستند و در اتمسفر از لحاظ فتوشیمیایی تا حدودی فعال‌اند. این گروه در حضور نور خورشید با اکسید نیتروژن در غلظتهای زیاد واکنش نشان می‌دهند و آلاینده‌های ثانوی مانند پراکسی استیل نیترات (PAN) و ازن (O۳) را بوجود می‌آورند. هیدروکربنهای آلیفاتیک تولید شده تا حدود (۳۲۶ mg/m۳) برای سلامت انسان و جانوران خطرساز نیست.
  هیدروکربنهای آروماتیک
  هیدروکربنهای آروماتیک که از لحاظ بیوشیمیایی و بیولوژیکی فعال و برخی از آنها بالقوه سرطانزا هستند یا از بنزن مشتق شده‌اند و یا به آن مربوط می‌شوند. افزایش میزان ابتلا به سرطان ریه در نواحی شهری به هیدروکربنهای چند هسته‌ای خارج شده از اگزوز اتومبیل‌ها نسبت داده شده است. بنزوپیرین سرطانزاترین هیدروکربنهاست. بنزاسفنانتریلین ، بنزوانتراسین و کریزین هم مواد سرطانزای ضعیف‌اند.
  منابع هیدروکربنها
  میل‌لنگها و کاربراتورها ، بیشترین درصد آزادسازی هیدروکربنها را به خود اختصاص داده‌اند تجهیزات سوزاننده مکمل که با کاتالیست کار می‌کنند هیدروکربنها آزاد شده و منو اکسید کربن را سوزانده و تولید CO۲ و آب می‌نمایند.
  تکنولوژی کنترل هیدروکربنهای متصاعد شده از منابع ساکن
  تکنولوژی کنترل هیدروکربنهای متصاعد شده از منابع ساکن عبارتند از: خاکستر سازی ، جذب ، تراکم و جایگزین نمودن سایر مواد.
  فرآیند خاکسترسازی با دستگاههای سوزاننده مکمل و دستگاههای سوزاننده مکمل کاتالیستی صورت می‌گیرد. جذب سطحی توسط کربن فعال صورت می‌گیرد و جذب هیدروکربنها بوسیله یک محلول شوینده در برجهای سینی‌دار ، شوینده‌های جت و برجهای آکنه ، برجهای پاشنده و شوینده‌های ونتوری صورت می‌گیرد.
  منو اکسید کربن
  گاز منو اکسید کربن بیرنگ ، بی‌مزه و بی‌بو است و در شرایط عادی از لحاظ شیمیایی بی‌اثر و طول عمر متوسط آن در اتمسفر حدود ۲/۵ ماه است. در حال حاضر مقدار منو اکسید کربن در اتمسفر بر روی اموال انسانی ، گیاهان و اشیا بی‌اثر یا کم‌اثر است در غلظتهای زیاد منو کسید کربن به علت تمایل زیاد به جذب هموگلوبین می‌تواند در متابولیسم تنفسی انسان بطور جدی اختلال ایجاد نما‌ید. غلظت منو اکسید کربن در نواحی متراکم شهری که ترافیک سنگین و حرکت خودروها کند است به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد منابع کربن ، منو کسید کربن طبیعی و انسانی هستند. طبق گزارش آزمایشگاه ملی آرگون در اثر اکسیداسیون گاز متان حاصل از مرگ گیاهان سالانه ۱۳/۲ میلیون تن CO وارد طبیعت می‌شود. منبع دیگر تولید این ماده متابولیسم انسانی است بازدم شخصی که در حال استراحت است بطور تقریبی حاوی CO۱ppm است.
  اکسیدهای گوگرد
  این اکسیدها شامل ۶ ترکیب مختلف گازی هستند: منو اکسید سولفور (SO) ، دی ‌اکسید سولفور (SO۲) ، تری اکسید سولفور (SO۳) تترا اکسید سولفور (SO۴) ، سکو اکسید سولفور (SO۲) و هپتو اکسید سولفور (S۲O۷) در مطالعه آلودگی هوا دی اکسید سولفور و تری اکسید سولفور حائز بیشترین اهمیت است.
  با توجه به پایداری نسبی SO۲ در اتمسفر این کار می‌تواند به عنوان یک عامل اکسید کننده و یا احیا کننده وارد عمل شود. SO۲ که با سایر اجزای موجود در اتمسفر به شکل فتوشیمیایی یا کاتالیستی وارد واکنش می‌شود می‌تواند قطرات اسید سولفوریک (H۲SO۴) و نمکهای اسید سولفوریک را تولید بکند. SO۲ با آب وارد واکنش شده و تولید سولفورو اسید می‌نماید این اسید ضعیف با بیش از ۸۰% SO۲ آزاد شده در اتمسفر ناشی از فعالیتهای انسانی به سوزاندن سوختهای جامد و فسیلی مربوط می‌شود.
  استانداردهای کنترل اکسیدهای ‌سولفور
  روشهای گسترده جهت کنترل اکسید سولفور عبارتند از: بکارگیری سوختهای دارای گوگرد کمتر ، جداسازی گوگرد از سوخت ، جایگزین ساختن منابع انرژی‌زای دیگر ، تبدیل زغال سنگ به مایع یا گاز ، پاکسازی محصولات حاصل از احتراق [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
  اکسیدهای نیتروژن
  شامل منو اکسید نیتروژن (NO) ، دی اکسید نیتروژن (NO۲) ، نیترو اکسید (N۲O) نیتروژن سیسکواکسید (N۲O۳) ، نیتروژن تترااکسید (N۲O۴) و نیتروژن پنتواکسید (N۲O۵) هستند.
  دو گاز مهمی که در آلودگی هوا مهم‌اند عبارتند از: اکسید نیتریک (NO) و دی اکسید نیتروژن. دی اکسید نیتروژن که از هوا سنگینتر و در آب محلول است در آب تشکیل اسید نیتریک و یا اسید نیترو و یا اکسید نیتریک (NO) می‌دهد. اسید نیتریک و اسید نیترو در اثر بارندگی به سطح زمین سقوط کرده یا با آمونیاک موجود در اتمسفر (NH۳) ترکیب شده آمونیم نیترات (NH۴NO۳) بوجود می‌آورد. NO۲ یکی از اجزای غذایی گیاهان را تشکیل می‌دهد. NO۲ که در دامنه تشعشع فوق‌بنفش جاذب خوب انرژی به شمار می‌رود در تولید آلاینده‌های ثانوی هوا از قبیل ازن O۳ نقش مهمی دارد مقدار NO آزاد شده در اتمسفر به مراتب بیش از مقدار NO۲ آزاد شده است. NO در فرآیندهای احتراقی با دمای زیاد و در اثر ترکیب نیتروژن و اکسیژن NO بوجود می‌آید.
  منابع اکسیدهای نیتروژن
  برخی از اکسیدهای نیتروژن به صورت طبیعی و برخی به صورت انسانی ایجاد می‌شوند. در اثر آتش‌سوزی جنگل مقدار اندکی NO۲ ایجاد می‌شود. تجزیه باکتریایی مواد آلی نیز سبب آزاد شدن NO۲ در اتمسفر می‌شود. در واقع منابع تولید کننده NO۲ بطور طبیعی تقریبا ۱۰ برابر منابع انسانی که در نواحی شهری دارای تراکم و غلظت هستند می‌باشد. بخش عمده NO۲ تولید شده از منابع انسانی مربوط به احتراق سوخت در منابع ساکن و حرکت وسائط نقلیه می‌باشد.
  استانداردهای کنترل اکسیدهای نیتروژن
  بطور کلی اغلب اندازه گیریهای کنترلی برای NO۲ آزاد شده در راستای محدود ساختن شرایط احتراق و کاهش تولید NO۲ و همچنین استفاده از تجهیزات متنوع برای حذف NO۲ از جریان گازهای خروجی انجا [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] می‌شوند.
  اکسید کننده‌های فتوشیمیایی
  اکسید ‌کننده‌ها یا اکسید کننده‌های کامل دو عبارتی هستند که برای توصیف مقادیر اکسید ‌‌کننده‌های فتوشیمیایی بکار می‌روند و معمولا نشان‌دهنده قدرت اکسید کنندگی هوای اتمسفر می‌باشند. ازن (O۳) که اکسید‌ کننده فتوشیمیایی اصلی است در حدود ۹۰ درصد از اکسید کننده‌ها را بخود اختصاص می‌دهد.
  ـ سایر اکسید کننده‌های فتوشیمیایی مهم در کنترل [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] عبارتند از:
  اکسیژن نوزاد (O) ، اکسیژن مولکولی برانگیخته (O۲) ، ------ آسیل نیترات (PAN) ، ------ پروپانول نیترات (PPN) ، ------ بوتیل نیترات (PBN) ، دی اکسید نیتروژن (NO۲) ، پراکسید هیدروژن (H۲O۲) و الکیل نیتراتها.
  اثرات اکسید‌کننده‌ها
  اثرات اکسید‌کننده‌ها بر سلامتی انسان می‌تواند موجب سرفه ، کوتاهی نفس ، گرفتگی راه عبور هوا ، گرفنگی و درد قفسه سینه ، عملکرد نامناسب ششها ، تغییر سلولهای قرمز خون ، آماس خشک و سوزش چشم ، بینی و گلو شوند. اکسید ‌کننده‌های اصلی که به گیاهان آسیب می‌رسانند عبارتند از PAN , O۳ که از خلال روزنه‌های موجود در برگ وارد گیاه شده و در متابولیسم سلول گیاهی دخالت می‌کنند. علائم بوجود آمده از تماس گیاه با PAN عبارتند از: برونزه شدن ، براق شدن و نقره‌ای شده سطح زیرین برگها. تماس متناوب اکسید ‌کننده‌ها با گیاهان موجب کاهش محصولات می‌شود. اکسید‌ کننده‌ها به سرعت با رنگها ، الاستومرها (اکسید ‌کننده‌ها) الیاف پارچه‌ای و رنگهای نساجی واکنش نشان داده و آنها را اکسید می‌کند.
  استانداردهای کنترل اکسید ‌کننده‌ها
  این نکته روشن شده است که حتی اگر هیچ هیدروکربنی در اتمسفر وجود نداشته باشد تا زمانی که CO و NO۲ حضور دارند مقادیر قابل ملاحظه‌ای از ازن می‌تواند تولید شود. در حال حاضر علیرغم کوششهای منظم بر روی کنترل CO ، هیدروکربنها و NO۲ مقادیری از این آلاینده‌ها که برای ایجاد ازن فتوشیمیایی کافی هستند، همچنان در اتمسفر وجود دارد.


  معرفي آلاينده‌ها واثرات آنها
  - هيدروكربن‌ها:
  با توجه به تنوع و كثرت انواع هيدروكربنها و منابع آنها وهمچنين تأثير مجزاي هر يك بر سلامتي انسانها، اظهار نظر كلي در خصوص اين دسته ازمواد امكان پذير نيست. هر چند سازمان حفاظت محيط زيست ايران، حد مجاز ppm 24/0 رابراي متوسط سه ساعته هيدروكربن‌هاي غير متان ذكر نموده است ولي بيش از 15 سال استكه اين حد مجاز از استانداردهاي جهاني حذف شده و بجاي آن براي هر يك از تركيباتآلي، به صورت مجزا، حدود مجاز تدوين شده است. دليل آن نيز كاملاً‌ روشن مي‌باشد، درحاليكه هيدروكربن‌هاي نظير اتان، پروپان، پروپيل، بوتان و بوتيلن تأثير چنداني برسلامتي انسان ندارد و حدود مجاز آنها برابر (mg/m3 1800) ppm1000 ذكر گرديدهاست،‌حد مجاز براي آلاينده‌هاي نظير بنزن به (mg/m3 9/3) ppm 1 كاهش مي‌يابد و يادر خصوص تركيبات آلي چند حلقه‌اي
  ((Poly Aromatic Hydrocarbons) نظير (Benzo (a) Pyrene)) غلظت‌هايي در حد mg/m3 نيز خطرناك تشخيص داده شده است.
  متان (CH4) ساده‌ترين عضو خانواده آلكانها و همچنين يكي از ساده‌ترين تركيبهاي آلياست.
  - آهن:
  آهن يکي از رايج‌ترين عناصر زمين است که تقريبا" 5% پوسته زمين را تشکيل مي‌دهد.
  کاربرد آهن از تمامي فلزات بيشتر است و 95 درصدفلزات توليد شده در سراسر جهان را تشکيل مي‌دهد. قيمت ارزان و مقاومت بالاي ترکيبآن استفاده از آنرا بخصوص در اتومبيلها، بدنه کشتي‌هاي بزرگ و ساختمانها اجتنابناپذير مي‌کند فولاد معروف‌ترين آلياژ آهن است.
  آهن ( اتم اصلي مولکول هِم ( بخشي از گلبول قرمز و بنابراين جزء ضروري تمامي هموپروتئين‌ها محسوب مي‌شود. بههمين علت، وجود اين عنصر در حيوانات حياتي مي‌باشد. همچنين آهن غير آلي درزنجيره‌هاي آهن- گوگرد بسياري از آنزيمها يافت مي‌شود. باکتريها اغلب از آهناستفاده مي‌کنند. وقتي بدن در حال مبارزه با يک عفونت باکتريايي است، براي عدمدستيابي باکتري به آهن، اين عنصر را پنهان مي‌کند.
  مصرف بيش از حد آهن خوراکيايجاد مسموميت مي‌کند، چون مقدار زياد آهن فروس با پروکسيدهاي بدن واکنش کرده،توليد بنيانهاي آزاد مي‌کند وقتي مقدار آهن در بدن طبيعي است، مکانيسمهاي ضداکسيداسيون خود بدن قادر به کنترل اين فرآيند مي‌باشد. اگر مقدار آهن بيش از نرمالباشد، مقادير غيرقابل کنترل بنيانهاي آزاد بوجود مي‌آيد.
  مقدار کشنده آهن براييک کودک 2 ساله تقريبا" 3 گرم بوده و يک گرم آن مسموميت جدي در پي خواهد داشت. گزارشهايي مبني بر مسموميت كودکان در اثر مصرف 10 تا 50 عدد قرص سولفات آهن درکوتاه مدت وجود دارد. مصرف بيش از حد آهن بر اثر خوردن غير عمدي داروها عامل جديمرگ و مير در کودکان است. افزايش غيرقابل کنترل آهن در بدن، موجب بروز بيماري بهنام Hemochromatosis مي‌گردد. آهن اضافي در کبد جمع شده، موجب بيماري آهن زدگي وآسيبهاي عضوي مي‌شود. به همين دليل افراديکه کمبود آهن ندارند، نبايد مکملهاي آهنمصرف کنند.

  معرفي آلاينده ذرات معلقجوي
  به هرماده‌اي بجز آب خالص كه به صورت مايع يا جامد در اتمسفر تحت شرايط نرمال در اندازهميكروسكوپي يا زير ميكروسكوپي اما بزرگتر از ابعاد ملكولي موجود باشد، ذرات معلق (Particulate Matter) گويند.
  يك توصيف كامل از ذرات موجود در جو نيازمند تعيينموارد ذيل مي‌باشد:
  الف ) غلظت
  ب ) اندازه
  ج ) تركيب شيميايي
  د ) فاز (مايع يا جامد)
  راه‌هاي زيادي براي بيان اندازة ذرات وجود دارد ولي اغلب بر حسبقطرهاي واقعي يا معادل بيان مي‌شوند. در شكل (1-1) يك تقسيم بندي از اندازههواريزهاي جوي ارايه شده است.
  ذرات از لحاظ اندازه به دسته‌هاي زير تقسيممي‌شوند:
  الف ( كوچكتر از μm 5/2 كه Fine ناميده مي‌شوند.
  ب ( بزرگتر از μm 5/2 كه Coarse ناميده مي‌شوند.
  هواريزهاي اتمسفر در برگيرنده ذراتي با اندازهچند ده انگستروم تا چند صد ميكرومتر مي‌باشند.
  منابع هواريزها به دو دسته تقسيممي‌شوند:
  الف) اوليه (Primary)
  ب ) ثانويه (Secondary )
  هواريزهاياوليه به ذراتي كه مستقيماً از منابعي همچون غبار بوجود آمده در اثر باد توسط هوادر هنگام حمل و نقل و دودكش ها پخش مي‌شوند، گفته مي‌شود
  هواريزهاي ثانويه بهذراتي كه در اتمسفر توليد مي‌گردند، اطلاق مي‌شود. براي مثال مي‌توان از واكنش‌هايشيميايي فاز گاز كه اجزا قابل ميعان توليد مي‌كنند، نام برد.
  منابع اوليه، ذراتيدر همة اندازه‌ها توليد مي‌كنند ولي منابع ثانويه بيشتر ذراتي با اندازة كوچكتر ازميكرون توليد مي‌نمايند. اندازه، تعداد و تركيب شيميايي هواريزها در جو بوسيلهمكانسيم‌هاي زيادي تغيير مي‌نمايد تا اينكه كاملاً بوسيله فرآيندهاي طبيعي زدودهشوند. بعضي از فرآيندهاي فيزيكي و شيميايي كه طول عمر هواريزهاي جوي را تحت تأثيرقرار مي‌دهند، بيشتر در يك محدوده معين از اندازة ذرات نسبت به ديگر اندازه‌هاموثرند. عليرغم وجود فرآيندهاي خاص كه طول عمر ذرات را تحت تاثير قرار مي‌دهند،زمان ماند معمول ذرات در جو پايين در محدوده دو روز تا يك هفته است . در ارتفاعبسيار نزديك به زمين، مكانيسم مهم براي زدايش ذرات، نشست و گيرافتادن روي سطوح است،در حاليكه در ارتفاعات بالاتر (حدود 100 متر) مكانيسم غالب نشست مرطوب (wet deposition) مي‌باشد.


  بالا رفتن غلظت آلاينده‌هاي هوا از يك حد معين در بعضياز كشورها و مناطق جهان حوادث ناگواري را به وجود آوردهاست


  اهميتهواي پاك در سلامت انسان بخوبي توسط "جان. ر. گلدسميت" بيان شده است. بطوري كه يكنفر مي تواند مدت 5 هفته بدون غذا، 5 روز بدون آب زنده بماند. اما قادر نخواهد بودحتي 5 دقيقه بدون هوا به زندگي خود ادامه دهد. لذا جاي هيچگونه ترديدي نيست كهمسأله هواي آلوده در زندگي بشر روز به روز مهمتر و رفع آن مشكلتر شود.
  بالارفتن غلظت آلاينده‌هاي هوا از يك حد معين در بعضي از كشورها و مناطق جهان حوادثناگواري را به وجود آورده است. وقوع حوادث شديد آلودگي هوا كه موجب بيماري و مرگ ومير تعداد زيادي از ساكنين شهرهاي بلا زده شده، بمنزله زنگهاي خطري بوده است كهجهانيان را نسبت به مخاطرات واقعي و مهلك آلودگي هوا هشدار داده است و موجب شروعاقدامات مثبت در زمينه كنترل آلودگي هوا شده است. بررسي‌هاي نشان مي‌دهد، مهمترينحوادث ناشي از آلودگي هوا در بلژيك، پنسيلوانيا، لندن و نيويورك رخ داده است.

  -حادثه درهميوز در بلژيك
  اين حادثه از اول دسامبر 1930 شروع و منجر به مرگ حدود 60 نفر شد. اين افراد همگي داراي علائم اوليه شامل سرفه تحريكي و سرفه‌هاي همراه باخلط و تنگي نفس بودند.
  در اين دره تعداد زيادي منابع آلودگي صنعتي از جملهصنايع توليد فولاد، اسيد سولفوريك و شيشه‌سازي وجود داشت كه وارونگي دما سبب محبوسشدن آلودگي در پايين دره گرديد.
  مرگ و مير افراد بيشتر در 4 و 5 دسامبر و غالباًدر افراد مسن با سوابق بيماري قلبي و تنفسي رخ داد و تعدادي از حيوانات اهلي نيزبدين ترتيب تلف شدند. ميزان گاز SO2 در اين حادثه
  PPM 38-9 برآورد گرديده است.
  16 اكتبر سال 1948 در شهر دونورا- پنسيلوانيا شرايط وارونگي دما و ايجاد مه تا 31 اكتبر ادامه يافت كه طي اين مدت 20 نفر مردند كه بيشترين آمار فوت شدگان در روزسوم گزارش شده است.
  اين منطقه داراي صنايع ذوب آهن، توليد روي و اسيد سولفوريكبوده كه در آن روز از جمعيت 14 هزار نفري 43 نفر بيمار شدند و 10 درصد جمعيت بشدتآسيب ديدند.
  علائم كلينيكي شامل تحريك چشم‌ها، بيني، گلو، سرفه، تحريك مجاريتنفسي، سر درد و استفراغ در اين افراد مشاهده شد. همچنين بررسي‌هاي نشان داد كه فوتشدگان بين 52 تا 84 سال و به طور متوسط 65 سال سن داشتند.
  حادثه در لندن ازپنجم تا نهم دسامبر سال 1952 اتفاق افتاد. بررسي آمار مرگ و مير لندن كه پس از چندماه صورت گرفت، نشان داد كه در طي 7 روز يعني از هشتم تا 14 دسامبر همان سال تعدادو موارد مرگ و مير در لندن نسبت به همان مدت در سال قبل 4 هزار نفر بيشتر بوده است. علاوه بر اين عده زيادي نيز بيمار شده بودند. در اين حادثه، مواد محرك موجود در هواموجب تحريك ريه و تشديد بيماريهاي ريوي و قلبي و ازدياد موارد بيماري و مرگ و ميرشده بود. در اين موارد اثر مشترك اسيدهاي گوگرد و ذرات موجود در هوا را مسئول بروزاين عوارض دانسته‌اند.
  نكته جالبي كه پس از بررسي و مطالعه آمار مرگ و مير،بيماري و شرايط جوي در سالهاي قبل از وقوع اين حادثه مشخص شد كه در نقاط سه گانهمذكور در سالهاي ما قبل اين اتفاقات نيز، حوادث مشابهي روي داده كه خفيف‌تر بوده ودقيقاً بررسي و ثبت نشده بود.


  گزارش بانك جهاني ازخسارات آلودگي هوا در ايران  برآورد خسارات ساليانه آلودگي هوا در ايران نشانمي‌دهد:

  خسارت مرگ و مير ناشي از آلودگي هواي شهري، سالانه 640 ميليون دلار معادل 5 هزار و يكصد ميليارد ريال است.
  بر اساس گزارش بانكجهاني بيماريهاي ناشي از آلودگي هوا نيز سالانه 260 ميليون دلار معادل 2 هزار و 100ميليارد ريال به اقتصاد ايران خسارت وارد مي‌كند. از سوي ديگر هزينه آموزش در اينزمينه 25 ميليون دلار معادل 200 ميليارد ريال و خسارات ناشي از آلودگي هوا به مراكزتفريحي 50 ميليون دلار معادل 390 ميليارد ريال گزارش شده است. اين مطالعات همچنيننشان مي‌دهد هزينه مرگ و مير ناشي از آلودگي هوا در محيط‌هاي بسته ساليانه 200ميليون دلار معادل يك هزار و 600 ميليارد ريال است. همچنين بروز نشانه‌هاي بيماريناشي از آلودگي هوا در داخل ساختمان‌ها 60 ميليون دلار معادل 500 ميليارد ريال است. از سوي ديگر بيماريهاي ناشي از تأثيرات آلودگي هوا در داخل محيط‌هاي بسته سالانه 55ميليون دلار معادل 430 ميليارد ريال به اقتصاد ايران خسارات وارد مي‌كند.
  براساس اين گزارش در مجموع خسارات ساليانه آلودگي هوا در ايران يك هزار و 810 ميليوندلار معادل 14 هزار و 420 ميليارد ريال است. در همين حال دكتر يوسف رشيدي، مديرعامل شركت كنترل كيفيت هوا نيز گفت: سالانه حدود 2 ميليون و 289 هزار و 762 تنانواع آلاينده‌ها تنها از منابع متحرك به هواي تهران وارد مي‌شود. كه از اين رقمحدود يك ميليون و 976 هزار تن آلاينده منواكسيدكربن، حدود 21 هزار تن آلاينده ذراتمعلق، بيش از 105 هزار تن اكسيدهاي ازت و 180 هزار تن هيدروكربناست.


  افزايش آلودگي هوا در آسيا و اثرات منفي آن

  رشد سريع استفاده از خودروها در آسيا كمك شايانيبه توسعه اقتصادي كشورهاي اين قاره نموده است. در همين دوره افزايش آلودگي هوايناشي از وسايل نقليه به عنوان اثر منفي چنين توسعه‌اي در نظر گرفته مي‌شود. بسيارياز مردم دچار بيماري و يا مرگ زودرس در اثر افزايش آلودگي شدند. اين امر موجب صرفهزينه براي خانه‌ها و اقتصاد ملياردرآسياشدهاست.
  در بسياري از كشورهاي آسيايي،كيفيت هوا از حد استاندارد تعيين شده سازمان بهداشت جهاني (WHO) پايين‌تر است. سطحبالاي آلودگي نسبت به استاندارد WHO بيانگر تأثيرات منفي و مضر بر روي افرادي استكه اين هوا را تنفس مي‌كنند. مقايسه آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ آسيايي از جمله پكن،بانكوك، سئول، توكيو و ازاكا با استاندارد WHO و سازمان حفاظت محيط زيست آمريكا درسالهاي 1990 تا 1999 نشان مي‌دهد كه ذرات معلق (SPM) و ذرات معلق زير ده ميكرون (PM10) مشكل اساسي در اين شهرها است. تحقيقات انجام شده در اروپا و آمريكا ارتباطبين قرارگيري در معرض آلودگي هوا و مشكلات ايجاد شده در سلامتي انسان از جملهبيماريهاي قلبي، عروقي، آسم و بيماريهاي ريوي را به وضوح نشان مي‌دهد. البته درآسيا در اين زمينه تحقيقات كمتري صورت گرفته كه انعكاس دهنده ظرفيت عمومي پايينكشورهاي آسيايي جهت انجام تحقيقات در خصوص تأثيرات كيفيت هوا بر سلامتي انسان است. علاوه بر اين اطلاعات جامع و فراگير در اين زمينه عموماً موجود نبوده و يا در صورتوجود قابل اطمينان نيست.
  سازمان بهداشت جهاني تخمين مي‌زند كه سالانه حدود 800،000 نفر در اثر آلودگي هواي شهري دچار مرگ زودرس مي‌شوند كه از اين تعداد، 500،000 نفر در آسيا زندگي مي‌كنند. آلودگي هوا علاوه بر اثرات منفي و مضري كه برسلامتي انسان مي‌گذارد، سبب تحميل هزينه‌هاي گزاف اقتصادي و مالي بر خانواده‌ها،صنعت و دولتهاي آسيايي مي‌شود. لذا آمارهاي ارايه شده نشانگر نياز توجه بيشتردولتهاي آسيايي به مطالعه در زمينه كيفيت هوا در اين قاره است.
  با مطالعات انجامشده در شانگهاي، تخمين زده مي‌شود كه تعداد افراديكه در اثر ذرات معلق دچاربيماريهاي انسداد ريوي مزمن مي‌شوند در حدود 173،500 نفر در سال 1990بود
  تحقيقات نشان مي‌دهد كه در سال 1999 حدود 800/30 نفر از ساكنين نقاط مختلفشهر شانگهاي در اثر وجود ذرات معلق به برونشيت مزمن دچار شدند كه از اين تعداد 15200 نفر را افراد 45 تا 60 ساله تشكيل مي‌دادند. تلاش براي كاهش ميزان ذرات معلقدر نتيجه مداخله‌هاي دولت در امور اقتصادي و تجاري سبب كاهش مرگ و مير ناشي از اينآلاينده از 2300 تا 9000 نفر در ده منطقه شهري شانگهاي در سال 1990 به 450 تا 2000نفر در سال 1999 شد كه بيانگر كاهش 78 تا 80 درصدي در مقايسه با سال 1990مي‌باشد.
  - تحقيقات انجام شده توسط بانك جهاني در بانكوك (تايلند) نشان مي‌دهدكه ميزان ضرر مالي ناشي از آلودگي هوا براي خانواده‌هاي تايلندي 131 بات (حدود 28500 ريال) در هر ماه بوده است. اين ارزيابي همچنين بيان مي‌كند كه mg/m3 20 كاهشغلظت ذرات معلق (PM10) بطور سالانه، در بانكوك سبب صرفه‌جويي 6/1 بيليون تا 2/4بيليون
  دلارمي‌شود آلودگي هوا در كشورهاي آسيايي ناشي از منابع مختلف يعنيمنابع متحرك(از جمله اتوبوسها، كاميونها و موتورسيكلتها) و منابع ساكنهستند.
  علاوه بر اين، مطالعات انجام شده در اين قاره بيانگر اين مطلب است كهكيفيت هوا در يك موقعيت معين مي‌تواند موثر ازتوليد آلودگي در نقاط ديگر نيز باشدبطوريكه اين آلودگي توسط اتمسفر و شرايط جوي به محل مورد نظر منتقل مي‌شود.
  دراكثر شهرهاي آسيايي، منابع متحرك بيشترين سهم را در توليد آلودگي دارا هستند. اينامر در مورد ذرات معلق، منواكسيدكربن و اكسيدهاي نيتروژن مشهودتراست.
  آلودگيناشي از منابع متحرك بوسيله عوامل مختلفي توليد مي‌شود كه سهم هر كدام از محلي بهمحل ديگر متفاوت خواهد بود. اما راهكار چنين معضلي مي‌بايست طرحي متمركز باشد كهاقدامات مهم و موثري از جمله بهبود استانداردهاي آلودگي و تكنولوژي خودروها، معاينهفني خودروها، توسعه و استفاده هرچه بيشتر از وسايل حمل و نقل عمومي را دربر گيرد

  چند توصيه جهت كاهشآلودگي هوا  اگردارنده وسيله نقليه از هر نوع مي‌باشيد:  - هنگام رانندگي باسرعت مناسب حركت كرده از شتابها و ترمزهاي ناگهاني بپرهيزيم، رانندگي شتابزده باعثافزايش مصرف سوخت و آلودگي هوا مي‌شود.


  - از ساسات تنها براي روشن كردن اتومبيلدر هواي سرد استفاده كنيم و بعد از گرم شدن موتور سرعت آن را به حالت اوليهبرگردانيم. رعايت نكردن اين امر باعث افزايش انتشار آلودگي از خودروهاي شما خواهدشد.


  - در توقف‌هاي بيش از يك تا دو دقيقه اتومبيل را خاموش كنيم. تا از مصرفبيهوده بنزين و انتشار بيشتر آلودگي جلوگيري شود.


  - كثيف بودن ----- هوا موجبافزايش مصرف سوخت انتشار آلودگي و كم شدن كشش اتومبيل مي‌شود. در شرايط عادي پس از 5 هزار كيلومتر تعويض هواكش الزاميست.


  - با سوراخ كردن ----- هوا نه تنها تنفسموتور بهتر نمي‌شود بلكه ورود ذرات گرد و غبار بدرون موتور باعث تخريب سريع آنمي‌گردد.


  - هنگاميكه خودرو تحت تابش خورشيد قرار داشته باشد تبخير بنزين ازبخش‌هاي مختلف موتور و وارد شدن بخارات سمي آن به هوا موجب آلودگي هوا مي‌شود حتيالامكان خودرو را در سايه پارك كنيد.


  - تنظيم و سرويس به موقع موتور خودروعلاوه بر كاهش مصرف سوخت انتشار آلودگي هواي آن را كاهش مي‌دهد.


  - شيلنگ تهويهبخارات روغن موتور را كه از قسمت بالاي سر سيلندر به محفظه هواكش متصل مي‌شودهيچگاه قطع و در هوا رها نكنيد، بخاراتي كه از طريق اين شيلنگ به هوا وارد مي‌شودسمي و سرطانزا است.


  - هميشه هنگام سوختگيري چند ليتري كمتر بزنيم تا از سرريز وريخت پاش بنزين و گازوئيل در جايگاهها كه باعث آلودگي هوا و خاك مي‌شود جلوگيريكنيم.
 2. این کاربر از 00soha بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است 3. #2
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,654

  پيش فرض مشکل اصلی آلودگی هوای پایتخت ذرات معلق است

  مشکل اصلی آلودگی هوای پایتخت ذرات معلق است مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا با بیان اینکه در پایتخت مشکل اساسی آلودگی هوا، ذرات معلق است گفت: با توجه به اینکه میزان تولید ذرات معلق در خودروهای دیزلی و بنزین سوز بیشتر از خودروهای CNG سوز است، اگر می توانستیم از سوخت CNG به صورت مناسب استفاده کنیم قادر بودیم در بحث کاهش آلودگی هوا موفق تر باشیم. به گزارش خبرگزاری مهر، یوسف رشیدی با بیان اینکه در کشورهای مختلف به پتانسیلهای ذاتی خود توجه می کنند مثل کشور برزیل که از الکل بعنوان سوخت استفاده می شود و پتانسیل کشور ما نیز گاز طبیعی است، افزود: متاسفانه مشکلات پیش آمده در بحث خدمات رسانی جایگاه های سوخت و این موضوع که خودروهای ما برای سوخت CNG طراحی نشده بودند و در واقع خودروها با موتور بنزین سوز تبدیل به خودروهای دوگانه سوز شدند، سبب شد که گاز سوز شدن خودروها آن طور که باید و شاید تاثیرات مثبت خود را به دنبال نداشته باشد .
  وی تصریح کرد: از سوی دیگر با افزایش قیمت سوخت CNG پس از هدفمند سازی یارانه ها شاهد کاهش تمایل استفاده از این سوخت پاک بودیم که عقب گردی را در سیاست های اخذ شده ایجاد کرد.
  رشیدی در پاسخ به این سئوال که استفاده از سوخت CNG در خودروهایی که موتور بنزین سوز دارند چه مشکلاتی را ایجاد می کند و آیا این موضوع در میزان تولید آلاینده های هوا نیز تاثیر گذار است، گفت: در گزارشاتی میزان آلاینده های خودروهای گاز سوز بیشتر از بنزین اعلام شد اما این موضوع به خاطر آن بود که از موتور های بنزین سوز که کاتالیست آنها برای بنزین طراحی و نصب شده اند برای سوخت گاز استفاده می کنیم .
  وی تاکید کرد: با این وجود از احتراق سوخت CNG تنها هیدورکربن نسوخته ای که تولید می شود متان است در حالیکه بنزین هیدرو کربنهای نسوخته زیادی دارد. از سوی دیگر سوخت گاز، سوختی است که ترکیبات سرطان زا پس از احتراق تولید نمی کند، این در حالی است که احتراق سوخت دیزل و بنزین آلاینده های بسیار خطرناکی نظیر بنزن، 1و3 بوتادین و بنزو آلفاپایرن را ایجاد می کند.
  مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: اگر بخواهیم به روی سوخت گاز خوب هدف گذاری کنیم باید از خودروهایی که موتور آنها پایه گاز سوز است و مبدل کاتالیستی ویژه گاز دارند ، استفاده کنیم. از سوی دیگر در خودروهای سنگین نیز که اکثرا دیزل سوز هستند، جایگزینی سوخت CNG گزینه ای مناسب است چرا که میزان تولید ذرات معلق در سوخت دیزل بسیار بالا و بیشتر از سوخت گاز است.
  وی تاکید کرد: کاهش استفاده از سوخت گاز و روی آوردن بیش از پیش خودروهای سبک و سنگین به سوخت دیزل و بنزین می تواند سبب افزایش ذرات معلق و هیدروکربنهای خاص در هوای تهران شود که لازم است در راستای کاهش آلودگی هوا تمهیدات جدی در زمینه سوخت CNG و فراهم کردن زمینه استفاده مناسب از این سوخت ، اتخاذ شود.

 4. #3
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,654

  پيش فرض دود غلیظ صنعت در ریه‌های پایتخت

  قانون استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری شهرها کان‌لم‌یکن شده است
  خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص قانون استقرار صنایع آلاینده در شعاع 120 کیلومتری گفت:‌ دولت در یکی دو سال گذشته قانون استقرار صنایع آلاینده در شعاع 120 کیلومتری را کان ‌لم‌ یکن کرده است و دیگر این قانون رعایت نمی‌شود.

  رضا رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، در خصوص تأثیر صنایع آلاینده و صنعت خودروسازی بر آلودگی هوا اظهار داشت: روند صنعت خودروسازی کشور در سال‌های اخیر رو به بهبودی است منتها بیشتر آلایندگی‌ها از طریق کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده ایجاد می‌شود.

  وی ادامه داد: ‌اقدام ضرب‌العجلی که می‌توان در خصوص کاهش آلودگی هوا انجام داد، این است که خودروسازان کیفیت خودروها را بالا ببرند ضمن اینکه ضرورتاً امروزه کامیون‌ها مصرف سوخت بالایی دارند و گازوئیل بیشتری مصرف می‌کنند که این گازوئیل آلودگی زیادی تولید می‌کند بنابراین باید دولت طرح جایگزینی خودروهای فرسوده را جدی‌تر بگیرد.

  طرح جایگزینی خودروهای فرسوده خیلی کند پیش می‌رود

  رحمانی افزود: طرح جایگزینی خودروهای فرسوده مطابق برنامه پیش نرفته است و خیلی کند پیش می‌رود ضمن اینکه این موضوع مهمتر و فوری‌تر است؛ البته وضعیت خودروها امروزه نسبت به گذشته بهتر شده است اما دولت باید این موضوع را به صورت جدی‌تر اجرایی کند تا معضل آلودگی هوا حل شود.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: نمی‌توانیم اظهار کنیم که امروز تمام خودروهای ما استاندار هستند ولی برخی از خودروسازان در برنامه‌های خود بودجه‌ای را برای تولید موتور ملی مطابق با استانداردهای روز دنیا هزینه کرده‌اند.

  موتورخانه‌های منازل منبع مهمی از آلودگی هوا هستند

  وی عنوان کرد: در خصوص آلودگی هوا صنایع نیز نقش مؤثری دارند و حتی موتورخانه‌های منازل نیز منبع مهمی از آلودگی هوا محسوب می‌شود.

  رحمانی در خصوص قانون استقرار صنایع آلاینده در شعاع 120 کیلومتری شهر تصریح کرد:‌ دولت در یکی دو سال گذشته این قانون را کان ‌لم‌ یکن کرده است و دیگر این قانون رعایت نمی‌شود.

  وی تأکید کرد: با استقرار صنایع آلاینده در شعاع 120 کیلومتری شهرها آلودگی هوا حل نمی‌شود بلکه منبع آلودگی جابه‌جا می‌شود بنابراین ما باید اقدامی کنیم که سرچشمه این معضل را خشک کنیم.

  حل معضل آلودگی هوا نباید فقط در حد حرف باشد

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: موضوع حل معضل آلودگی هوا نباید فقط در حد حرف باشد بلکه باید اجرایی هم شود ضمن اینکه هم‌اکنون این سئوال پیش می‌آید که چقدر شهرک صنعتی در کشور وجود دارد که از تصفیه‌خانه بهره‌مند هستند.

  رحمانی در خصوص ضرورت ایجاد زیرساخت‌ها قبل از ساخت صنایع خاطرنشان کرد: ابتدا باید زیرساخت‌ها در کشور ساخته شود و بعد از آن صنایع ایجاد شود که این اقدام نیاز به کار فرهنگی دارد.

  انتهای پیام/


 5. #4
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,654

  پيش فرض لنت‌های چینی در خودروهای داخلی و ذرات معلقی که روانه آسمان می‌شود

  دود غلیظ صنعت در ریه‌های پایتخت (۱)
  لنت‌های چینی در خودروهای داخلی و ذرات معلقی که روانه آسمان می‌شود
  خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: استفاده از لنت‌های چینی در خودروهای تولیدی و تحویلی توسط خودورسازان اثرات سویی بر افزایش آلودگی هوا دارد.


  سید‌شریف حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص وضعیت آلودگی هوای تهران و عدم استاندارد‌سازی خودروها اظهار داشت: یکی از موارد بسیار مهمی که صوای آلودگی هوا وجود دارد موضوع استانداردهای اجباری صنعت خودرو است که این استانداردها علاوه بر ایمنی سرنشینان موضوع محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا نیز در آن قرار دارد.

  وی با بیان اینکه در برخی از زمینه‌ها خودروسازان معتقدند به برخی استانداردها دست پیدا کرده‌اند، گفت: خودروساز معتقد است که رسیدن به برخی از استانداردها با توجه به شرایط تکنولوژی و دانش روز زمان‌‌بر است.

  حسینی افزود: با توجه به شرایط موجود با نیم‌نگاهی به آینده بحث رقابتی شدن بازار خودرو را داریم که در این خصوص یک خودرو‌ساز موظف است به اجرای این سیاست‌ها بپردازند از طرفی ما باید خودرویی را تحویل جامعه دهیم که کمترین آلودگی و کمترین خطرات جانی را داشته باشد.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: 2 مقوله استاندارد‌سازی خودروهای تولیدی در کنار استاندارد سازی سوخت خودروها به نوعی راه فرار را برای خودرو‌ساز مهیا می‌کند چرا که خودروساز معتقد است که اگر امروز بالاترین کیفیت استاندارد خودرو توسط خودرو ساز تهیه شود، با توجه به وضعیت سوختی که تولید می‌شود این خودرو‌ آلودگی ایجاد خواهد کرد اما این موضوع مطرح شده راه فرار به جلو و فرار از وضعیت اینکه ما باید استاندارد‌سازی انجام دهیم، است.

  وی تصریح کرد: وظیفه خودرو سازان این است که خودروی خود را طبق استاندارد موجود و مورد قبول استاندارد جهانی تحویل دهد و اگر این اتفاق بیفتد مؤسسه یا سازمان استاندارد به سمت تولید سوخت با استاندارد بالا حرکت خواهد کرد.

  آلودگی هوا فقط به سوخت باز نمی‌گردد

  حسینی با بیان اینکه استاندارد‌سازی خودروهای تولیدی و سوخت 2 مقوله‌ای است که موجب کاهش آلودگی هوا به ویژه در کلان‌شهر تهران می‌شود، عنوان کرد: از طرفی آلودگی هوا فقط به سوخت باز نمی‌گردد و استفاده از لنت‌های چینی در خودروهای تولیدی و تحویلی باعث آزاد شدن ذرات معلق الیاف می‌شود که اثرات سویی دارد.

  وی بیان کرد: الیاف کوهی که در لنت‌های چینی وجود دارد اثرات و معلق شدنش بیشتر است و آزبست‌هایی که در این الیاف است، آلودگی هوا را همراه با اثرات مخرب بهداشتی برای مردم ایجاد می‌کند در نتیجه استفاده از قطعات استاندارد و قابل قبول و تولید خودروی استاندارد باعث می‌شود وضعیت آلودگی هوا کاهش یابد که در کنار آن باید استاندارد بهتری استفاده شود تا در آینده خودرو و سوختی کاملا استاندارد تحویل جامعه دهیم.

  این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا اهرم اجرایی برای مقابله با عدم استاندارد‌سازی خودروها وجود دارد؟ گفت: اهرم اجرایی و ضمانت اجرایی در قانون سال 89 مصوب شده است که در این زمینه باید مؤسسه استاندارد تأیید استاندارد‌شدن خودرو را اعلام کند و نیروی انتظامی با توجه به اعلام موسسه استاندارد شماره‌گذاری را انجام می‌دهد.

  حسینی در خصوص نقش سازمان محیط زیست به عنوان اهرم اجرایی بر خودروسازان برای تولید خودروی استاندارد گفت: سازمان محیط زیست توان اجرایی و ضمانت اجرایی بالایی دارد چرا که رئیس سازمان محیط زیست معاون رئیس جمهور است که ضمانت اجرایی در اختیار این شخص قرار دارد.

  این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان محیط زیست توانسته به وظیفه خود در زمینه نظارت بر استاندارد‌سازی خودروها عمل کند، خاطرنشان کرد: این موضوع به توان رئیس سازمان محیط زیست بر می‌گردد که البته سازمان محیط زیست خیلی خوب از وظایف و اختیارات خود در این زمینه استفاده می‌کند.

  انتهای پیام/

 6. #5
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,654

  پيش فرض یک سوم آلودگی هوا به دلیل وجود صنایع در محدوده شهرهاست

  دود غلیظ صنعت در ریه‌های پایتخت (3)
  یک سوم آلودگی هوا به دلیل وجود صنایع در محدوده شهرهاست
  خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص دلایل تشدید آلودگی هوا در هر سال گفت: دلیل تشدید آلودگی هوا قرار گرفتن بسیاری از کارخانجات آلاینده در محدوده شهرها و عدم استانداردسازی خط تولید کارخانجات آلاینده است.


  حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص وضعیت آلودگی هوای تهران و عدم استاندارد‌سازی خودروها اظهار داشت: طبق بررسی‌های صورت گرفته در کلان‌شهرها معلوم شده است که دو سوم آلایندگی‌ها از تردد خودروها و یک سوم از صنایع نشأت می‌گیرد.

  وی با بیان اینکه سوخت شامل بنزین و گازوئیل می‌شود، ادامه داد: در خصوص خودروها مهمترین مسئله سوخت و استاندارد‌سازی آن است چرا که در سوخت کشور گوگرد زیادی وجود دارد و سوختی که ما هم‌اکنون در کشور تولید می‌کنیم، استاندارد‌های بالایی ندارد.

  فولادگر افزود: جدای از موضوع استانداردسازی سوخت، تجهیزات و قطعات خودروها باید استاندارد تولید شود تا آلودگی هوا در کشور کاهش یابد.

  خروج یک سوم خودروهای فرسوده طبق برنامه چهارم توسعه

  این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد: البته موضوع دیگری که در خصوص آلودگی هوا مهم محسوب می‌شود خروج خودروهای فرسوده است چرا که در برنامه چهارم توسعه یک سوم خودروهای فرسوده از رده خارج شدند.

  فولادگر بیان کرد: در کنار استانداردسازی سوخت، استانداردسازی تجهیزات خودروها و خروج خودروهای فرسوده آنچه مهمتر از همه چیز است موضوع گسترش شبکه‌های قطار شهری و خودروهای حمل و نقل عمومی و بهبود وضعیت ترافیک شهری است.

  وی تصریح کرد: در خصوص صنعت باید بخشی از آلودگی هوا با سخت‌گیری در مورد استانداردسازی زیست محیطی و بخشی با رعایت قرار گرفتن کارخانجات در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهرها کاهش پیدا کند.

  فولادگر گفت: یکی از محدودیت‌ها برای کارخانجات و تأثیر آن بر کاهش آلودگی هوا رعایت استاندارد در خصوص قرار گرفتن کارخانجات در شعاع 120 کیلومتری است ولی یکی از محدودیت‌هایی که از محدودیت جغرافیایی مهم‌تر است رعایت استاندارد زیست محیطی در خط تولید است.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: کارخانجات بسیاری از کشورهای دنیا در حاشیه شهرها و حتی شهرها قرار دارند ولی آنها تمام استانداردهای زیست‌ محیطی را رعایت می‌کنند بنابراین فقط تنها محدودیت جغرافیایی مهم نیست بلکه باید استاندارد‌های زیست محیطی نیز رعایت شود.

  وی در خصوص نقش سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با خودروسازانی که استانداردهای خودرو را رعایت نمی‌کنند، گفت: سازمان محیط زیست سازمان حاکمیتی است و در این خصوص وظیفه دارد.

  برخی از نیروگاه‌های اصفهان هنوز سوخت نفت کوره مصرف می‌کنند

  فولادگر در پاسخ به این پرسش که چرا هر سال شاهد تشدید آلودگی هوا هستیم؟ خاطرنشان کرد: خیلی از کارخانجاتی که باید کاملاً از محدوده شهرها خارج شوند، هنوز خارج نشده‌اند و بسیاری از کارخانجاتی که باید خط تولید خود را استاندارد کنند نیز این کار را انجام نداده‌اند به طور مثال برخی از نیروگاه‌های اصفهان هنوز سوخت نفت کوره مصرف می‌کنند در حالی که مصوبه‌ای داشتیم که این موضوع رعایت شود.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان گفت: البته در مقطعی که گازوئیل کم بود کارخانه‌ها موظف بودند از نفت کوره استفاده کنند ولی هم‌اکنون که کمبود گازوئیل نداریم هنوز کارخانجات از نفت کوره استفاده می‌کنند.

  انتهای پیام/

 7. #6
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,654

  9 لنتهای ترمز داخلی و خارجی تا 30 درصد آزبست دارند

  کارشناسان اعلام کردند: لنتهای ترمز داخلی و خارجی تا 30 درصد آزبست دارند

  با وجود ادعاهای مطرح شده مبنی بر توقف تولید و استفاده از آزبست در کشور، آزمایش اخیر شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان دهنده آمار تکان دهنده ای از وجود این ماده خطرناک در لنتهای ترمز مورد استفاده است. به گزارش خبرگزاری مهر، یوسف رشیدی از انجام آزمایشی خبر داد که میزان آزبست 11 نوع لنت ترمز شامل 6 نوع لنت داخلی و 5 نوع لنت خارجی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
  وی افزود: تمام لنتهای مورد آزمایش 5 تا 30 درصد دارای آزبست است که متاسفانه باید اعلام کنیم خودروها با هر بار ترمز کردن مقدار زیادی از این ماده سمی را وارد حلق شهروندان کرده و سلامتی آنها را با خطر جدی مواجه می کنند.
  گفته های رشیدی در حالی است که وحید نوروزی مشاور معاون شهردار تهران در امور محیط زیست نیز عنوان کرد: در حالی به خاطر منافع عده ای خاص، مردم تهران در معرض خطر آزبست قرار دارند که در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده از این ماده کشنده را به نزدیک صفر کاهش داده اند.
  وحید نوروزی با اشاره به این که محصولات سیمانی مانند لوله و ورق منبع اصلی آزبست محسوب می شوند اظهار داشت: علاوه بر این، لنتهای ترمز و کلاچ از دیگر منابع تولید آزبست است که زیانهای وحشتناکی بر سلامت شهروندان بر جای می گذارند.
  وی با بیان این که میزان آزبستی که برای آمریکا و اروپا ارائه شده پنج صد هزارم فیبر بر میلی لیتر است تصریح کرد: در تهران این میزان به طور متوسط سه هزارم فیبر بر میلی لیتر است و به عبارتی آزبست هوای تهران 60 برابر شهرهای آمریکا و اروپاست.
  نوروزی بهترین راه مقابله با خطر آزبست را حذف کامل این ماده سمی دانست و اضافه کرد: در حالی که 4 سال از مهلت قانونی حذف تولید محصولات حاوی آزبست می گذرد، اما شهروندان همچنان مجبورند تا الیاف سرطانزای آزبست را استشمام
  کنند.

  وی با استناد به مصوبه شورای عالی محیط زیست که در آن حذف تدریجی تمام محصولاتی که در تولید آنها آزبست استفاده
  می شده تا سال 86 مورد تاکید قرار گرفته افزود: به رغم گذشت 4 سال از این مهلت، هنوز از این ماده خطرناک استفاده می شود.

  نوروزی با تاکید بر این متاسفانه که حرمت مصوبات قانونی حتی از سوی تصویب کنندگان این مصوبات هم شکسته می شود، گفت: انتظار می رود رسانه ها این موضوع را به عنوان یکی از مهمترین مطالبات شهروندان به عنوان مخاطبان خود در اولویت قرار دهند.

  از سوی دیگر معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک اعلام کرد: الیاف پنبه کوهی یا آزبست می تواند به ذرات بسیار ریز نامرئی با قطر کمتر از نیم میکرون تبدیل شده و هنگام تنفس به اعماق ششها نفوذ کرده و برای همیشه همان جا باقی بماند.

  شهرام جباری زادگان با تاکید بر این که رانندگان حمل و نقل عمومی و ماموران راهنمایی و رانندگی بیشتر در معرض خطر آزبست قرار دارند، افزود: ذرات آزبست با گذشت زمان می تواند سبب ابتلا به سرطانهای ریه و حنجره و در نهایت منجر به مرگ فرد شود.

 8. #7
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,654

  پيش فرض خودرو‌هاي كاربراتوري از دور خارج شوند

  براي كاهش آلايندگي
  ميرخاني تاكيد كرد:
  خودرو‌هاي كاربراتوري از دور خارج شوند


  عمده مشكل آلايندگي خودروها در كشور مربوط به خودروهاي كاربراتوري توليد ‌شده قبل از سال 1383 است.
  داوود ميرخاني رشتي، مشاور انجمن خودروسازان ايران، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: در خودروهاي كاربراتوري، گاز‌هاي آلاينده متصاعد شده در هوا براي هر كيلومتر پيمايش حدود60 گرم است، در حاليكه اين مقدار در خودروهاي توليدي بعد از سال 1383 به 2.4 گرم كاهش يافته است.
  وي با بيان اين‌كه آلايندگي در خودروهاي كاربراتوري حدودا 25 برابر بيشتر از خودروهاي انژكتوري است، خاطرنشان كرد: بنابراين اولويت اصلي براي كاهش آلايندگي هوا، ايجاد محدوديت در تردد خودروهاي قديمي كاربراتوري و جايگزيني آن‌هاست.
  مشاور انجمن خودروسازان ادامه داد: در خودرو‌هاي انژكتوري، كاتاليست كانورتور روي اگزوز خودرو نصب شده و موجب كاهش آلايندگي گاز‌هاي خروجي مي‌شود، اما مشكل اصلي در زمينه‌ كاتاليست كانورتورها آن است كه محفظه‌هاي اين دستگاه بعد از60 تا70 هزار كيلومتر پيمايش پر شده و بايد تعويض شود، اما معولا مالكان خودرو به دليل قيمت اين دستگاه از تعويض آن خودداري مي‌كنند.
  ميرخاني با بيان اين‌كه در مراكز معاينه‌ فني خودروها نيز تست كاتاليست كانورتور خودروها صورت نمي‌گيرد، تصريح كرد: بنابراين در چنين شرايطي نصب كاتاليست كانورتور هيچ تاثيري بر كاهش آلايندگي خودروها نداشته و در صورت پر شدن محفظه‌هاي كاتاليست كانورتور، آلايندگي خودرو از 2.7 گرم به 30 گرم افزايش مي‌يابد.
  وي اظهار كرد: بنابراين در اين شرايط مهم‌تر از موضوع كاتاليست كانورتور، ايجاد محدوديت در تردد خودروهاي كاربراتوري و ممنوعيت تردد آنها در كلان‌شهرهاست. در زمينه‌ كاتاليست‌ كانورتورها نيز با اجباري‌ شدن معاينه فني آنها بايد زمينه‌ كاركرد سالم اين دستگاه و تعويض به موقع آن از سوي مالكان خودروها فراهم شود.
  انتهاي پيام

 9. #8
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,654

  پيش فرض انتقاد مشاور انجمن خودروسازان از عدم اجراي طرح كهاب

  مشاور انجمن خودروسازان ايران از اجرايي‌ نشدن طرح كهاب پس از گذشت چند سال از تصويب آن انتقاد كرد و نسبت به رشد بيماري سرطان در كشور هشدار داد.  داوود ميرخاني رشتي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: تا قبل از سال‌ 1382 يا 1383 به بنزين توزيعي در كشور سرب اضافه مي‌شد. اين ماده اگرچه آلاينده محيط زيست است، اما سرطان‌زا نيست.
  وي ادامه داد: سال 1382 يا 1383 طبق توافق صورت گرفته بين سازمان حفاظت محيط زيست و وزارت نفت، مقرر شد سرب از بنزين توزيعي در كشور حذف و بنزين بدون سرب در جايگاه‌ها توزيع شود.
  او با بيان اين‌كه به دليل آن‌كه بايد افزودني ديگري به جاي سرب به بنزين اضافه مي‌شد، وزارت نفت ماده MTBE را جايگزين سرب در بنزين توزيعي كرد، خاطرنشان كرد: اين در حالي است كه اين ماده موجب انتشار گاز بنزن در هوا ‌مي‌شود كه گازي به شدت سرطان‌زا است.
  وي ادامه داد: به دليل مضرات اين ماده سمي بر سلامتي مردم، هيات دولت در سال 1385 در مصوبه‌اي وزارت نفت را موظف كرد كه طرح كهاب را براي جلوگيري از انتشار گاز بنزن در هوا اجرايي كند.
  مشاور انجمن خودروسازان افزود: هواي داخل مخزن حاوي بنزين تركيب شده با MTBE، مملو از گاز سرطان‌زاي بنزن است. هنگام پر كردن اين مخزن‌، هواي آلوده به گاز بنزن از داخل مخزن خارج و در محيط پخش مي‌شود. در طرح كهاب، هنگام پر كردن مخزن بنزين، در مخزن با استفاده از لوله مخصوصي بسته شده و از اين طريق هواي آلوده داخل مخزن تخليه و از طريق دستگاه ديگري تبديل به بنزين و به اين ترتيب از انتشار گاز سرطان‌زاي بنزن در هوا جلوگيري مي‌شود.
  ميرخاني با بيان اين‌كه از حدود پنج سال پيش تاكنون طرح كهاب در اين زمينه اجرايي نشده است، تصريح كرد: اين در حالي است كه از حدود دو دهه پيش استفاده از ماده MTBE در اروپا و آمريكا به دليل اثرات به شدت سرطان‌زاي آن متوقف شده است.
  وي اظهار كرد: اين وضعيت در حالي است كه صنعت خودروي كشور در سالهاي اخير توفيقات زيادي در رشد استانداردهاي آلايندگي و كاهش آلودگي زيست محيطي داشته است؛ با اين حال اين صنعت همچنان از سوي برخي دستگاه‌ها متهم به سهل‌انگاري در اين زمينه مي‌شود.
  انتهاي پيام

 10. #9
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,654

  13 آزبست این بار قاتل نامرئی پایتخت‌نشنیان شد

  آزبست این بار قاتل نامرئی پایتخت‌نشنیان شد
  فاجعه مواد سمی در پایتخت؛ آزبست هوای تهران ۱۰۰ برابر شهرهای پاک دنیا
  خبرگزاری فارس: آزبست یکی از مواد سمی و خطرناک است که در لنت‌ اکثر خودروها وجود دارد و با هر ترمز مقدار زیادی از این سمی نامرئی وارد سیستم تنفسی شهروندان می‌شود و اثرات مخرب آن جبران‌ناپذیر است. بر اساس آمار سازمان کنترل کیفیت هوای شهر تهران میزان آزبست در تهران 30 تا ۱۰۰ برابر شهرهای پاک دنیاست.


  به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، آزبست نام گروهی از ترکیبات معدنی منیزیوم و سیلیسیوم است که در طبیعت بیشتر به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در مقابل گرما و آتش دارند به عنوان مواد نسوز به کار می‌روند و گاهی به این ماده پشم شیشه نیز گفته می‌شود.

  مهمترین محصولات آزبستی شامل محصولات آزبستی سیمانی (لوله‌های آزبست سیمانی، ناودانی و صفحات ایرانیت)، جامه‌های نسوز ( لباس ، جلیفه، نمدها و دیگر مواد نسوز)، کاغذهای آزبستی (پوشش لوله‌ها و عایق‌های الکتریکی)، محصولات ساینده( مانند لنت ترمز و کلاچ اتومبیل های سبک و سنگین و قطار)، به عنوان ماده پرکننده در آسفالت، رنگ شیمیایی، کاشی، پلاستیک و غیره است.

  الیاف آزبست به قسمت‌های تحتانی دستگاه تنفسی نفوذ کرده و بیماری های مختلفی را در انسان ایجاد می­کند. این گونه الیاف در بافت سیستم تنفسی بسیار پایدار بوده و در نهایت موجب بروز سرطان می شوند. عمده بیماری‌های ناشی از استنشاق آزبست عبارت‌اند از: آزبستوسیس، سرطان ریه، مزوتلیوما و سرطان حنجره.

  آزبست از جمله آلاینده هایی به شمار می‌رود که استاندارد مشخصی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود و هوای محیط بطور کامل باید عاری از این آلاینده باشد و معمولاً میزان غلظت آزبست با هوای نقاط پاک یا شهرهای با غلظت کم از لحاظ آزبست مقایسه می‌شود.

  غلظت الیاف آزبست در سال ها، مناطق و ماه های مختلف نمونه برداری شده در تهران در سال 1388، 30 نمونه‌گیری از بخش های مختلف شهر از در اواخر بهمن و اسفند که از ماه های پرتردد و ترافیک در تهران محسوب می شوند صورت گرفت.

  در بررسی های صورت گرفته مشخص شد در نقاطی که بیشترین تردد خودروها وجود دارد میزان آلاینده سمی آزبست در هوا نیز بیشتر است چنانچه در این بررسی میدان تجریش و نقاط مرکزی شهر بیشترین آلاینده آزبست را در هوا داشتند.

  در طی اسفند سال 1389 لغایت اردیبهشت سال 1390 برای مشخص شدن میزان آزبست موجود در هوای شهر تهران 20 نمونه گیری از پنج نقطه مختلف شهر و در هر نقطه چهار مرتبه صورت گرفت. نمونه برداری های انجام شده در پنج نقطه جنوب، شرق، شمال، غرب و مرکز تهران صورت گرفت.

  بیشترین غلظت آزبست مربوط به مرکز تهران است. لازم به ذکر است، میانگین تعداد لیف شمارش شده در شهر تهران در نمونه برداری سال‌های 1390-1389 برابر4263 است.

  همچنین نتایج ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت در آمریکا در سال 1998، fiber / ml است.

  تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد میزان آزبست در هوای مناطق مرکزی شهر بسیار بالا است که این موضوع سلامتی شهروندان را با خطر جدی مواجه می کند.


  ناحیه جغرافیایی تعداد نمونه حداقل غلظت(min) حداکثر غلظت(max) میانگین غلظت مرکز ۴ 0.0047 0.0066 0.0054 غرب ۴ 0.0000083 0.009 0.0045 شرق ۴ 0.00053 0.01 0.0039 جنوب ۴ 0.0021 0.01 0.0050 شمال ۴ 0.0032 0.0058 0.0050 کل 20 0.0039 0.0051 0.0048 پراکندگی غلظت الیاف آزبست در هوای شهر تهران به تفکیک ناحیه جغرافیایی 1390(فیبر بر میلی لیتر هوا)


  اما یکی از منابع مهم و اساسی پراکنش آزبست در هوای شهرها حضور لنت ترمز و ترمز گرفتن در خودروهاست. خودروها چه سبک و چه سنگین در هنگام ترمز گرفتن بدلیل اصطکاک شدید میان لنت ترمز و سینی چرخ و سایشی که روی لنت ترمز روی می‌دهد مقادیری آزبست در هوا پراکنده می‌کند که اندازه‌گیری‌های صورت پذیرفته توسط شرکت کنترل کیفیت هوا نشان می‌دهد در مناطق پرترافیک و شیبدار شهر تهران میزان آزبست به علت شیب خیابان و ترافیک زیاد، وسایل نقلیه مجبور به استفاده بیشتر از کلاچ و ترمز هستند، در نتیجه میزان آزبست افزایش می‌یابد.

  حجم و مقدار آزبست منتشره در اطراف خودرو بستگی به درصد آزبست بکار رفته در لنت ترمز دارد ؛ که تحقیقات دیگری که توسط شرکت کنترل کیفیت هوا در سال 1390 در خصوص میزان آزبست موجود در لنت های ترمز رایج در بازار بعمل آمده، نشان داد که تمام لنت‌های مورد ارزیابی، حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای از آزبست است.

  گزارش ها نشان می‌دهد که یک خودروی سواری می‌تواند 8/17 میکروگرم آزبست در کیلومتر و یک کامیون سبک قادر است 8/54 میکرو گرم آزبست در کیلومتر تولید کنند.

  نتایج تحقیقات در کشور آمریکا نشان می‌دهد که سالیانه نزدیک به 5/2 تن آزبست از منبع لنت ترمز و صفحه کلاچ در محیط منتشر می‌شود؛ بطوریکه مطالعات حاکی از رسوب 68 تن آزبست در روی جاده‌هاست که می تواند بعنوان ذرات ناپایدار بواسطه حرکت خودروها و عوامل جوی در هوای شهرها معلق شده و فواصل طولانی‌تری را طی کنند.

  لازم بذکر است که منبع لنت ترمز در آلودگی آزبست در بسیاری از کشورها از جمله ژاپن و کره از مهمترین منبع آلوده کننده هوای شهری است.
  نام لنت کشور سازنده میزان آزبست(درصد) 1 فرانسه 10-20 ۲ کره 5-10 ۳ 20 - 30 ۴ ایران 5-10 ۵ کره 10-20 ۶
  کره 10-20 ۷ ایران 10-20 ۸ ایران 20 - 30 ۹ ایران 20 - 30 ۱۰ ایران 20 - 30 ۱۱ ایران 10-20 میزان آزبست مصرفی در لنت ترمزهای موجود در بازار

  همانطور که ملاحظه می‌کنید، تمام لنت های مورد ارزیابی، حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای از آزبست است.
  انتهای پیام/

 11. #10
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,654

  پيش فرض میزان آلایندگی هر20 خودروی یورو4با یك خودروی قدیمی برابری می كند

  رییس سازمان محیط زیست :
  میزان آلایندگی هر20 خودروی یورو4با یك خودروی قدیمی برابری می كند

  تهران- رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: میزان آلایندگی هر 20 خودروی تولید شده دارای استاندارد یورو 4 و 5 با یك خودرو در زمان گذشته برابری می كند.

  [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، 'محمد جواد محمدی زاده' روز یكشنبه در همایش صنعت سبز افزود: با تولید خودروهای استاندارد یورو 4، سرانه آلودگی برای هر كیلومتر پیمایش از 50 گرم به 7/2 گرم می رسد بدین ترتیب استفاده از این خودروها در كاهش آلودگی هوای كلان شهرها بسیار موثر است .
  قرار است همزمان با برپایی هفته هوای پاك امسال (25 دی تا اول بهمن ماه ) از خودروی یورو 4 رونمایی و همچنین عرضه بنزین یورو 4 در جایگاه های سوخت تهران آغاز شود.
  رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: افزایش شتابنده جمعیت در سه قرن گذشته موجب استفاده نابجا از ذخایر و منابع طبیعی به ویژه از منابع فسیلی شده كه این امر مشكلاتی را برای زندگی انسان ها ایجاد كرده كه از آن جمله بر هم خوردن تعادل در محیط زیست است.
  وی با بیان اینكه در راستای اصلاح تولید انرژی، چرخ توسعه نباید متوقف شود، گفت: اگر سوخت ما ایراد دارد قرار نیست تولید آن متوقف شود بلكه باید در حین تولید ،اصلاح روی آن انجام شود .
  محمدی زاده گفت: رویكرد محیط زیست بر اساس دستورات دولت، برقراری تعامل فعال و سازنده با همه دستگاه ها است كه تا حد زیادی در این زمینه موفق بوده ایم .براین اساس تامین سلامت محیط زیست یكی از آرمانهای بزرگ ما است كه باید تمام صنایع در كنار هم برای رسیدن به این هدف تلاش كنند .
  وی در مورد وضعیت خودروها و استانداردهای آلایندگی در كشور گفت: تا سال 1382 استاندارد آلایندگی در كشور تعریف نشده بود و بعد از آن نیز استاندارد یورو 2 به وجود آمد كه خوشبختانه امسال در هفته هوای پاك از خودروی یورو 4 كه مطابق با استاندارد جهانی است ، رونمایی می شود.
  رییس سازمان محیط زیست خاطرنشان كرد: تا پایان سال 91 این استانداردها به یورو 5 افزایش می یابد.
  رییس سازمان حفاظت محیط زیست درمورد حذف سرب از بنزین گفت: با توجه به تصمیم مسئولان مبنی بر حذف سرب از بنزین ، برنامه ریزی هایی در این زمینه انجام شد و در حال حاضر میزان سرب منتشر شده در هوا كمتر از نیم تن است.
  وی ادامه داد: از هفته هوای پاك به بعد روزانه بیش از 20 میلیون لیتر سوخت دارای استاندارد یورو 4 در تهران توزیع می شود كه به تدریج در كل كشور تسری می یابد.
  وی گفت: كاهش میزان گوگرد وارده شده به هوا از مزایای این سوخت استاندارداست . براین اساس میزان گوگرد وارد شده به هوا از ppm 400 به 10 ppm خواهد رسید و میزان بنزنی كه در هوا منتشر می شود از پنج درصد حجمی به یك درصد حجمی كاهش می یابد.
  رییس سازمان محیط زیست خاطرنشان كرد : تاكنون یك میلیون و 200 هزار خودرو از رده خارج شده است و برنامه جامع كاهش آلایندگی هوا در هشت كلان شهر در كمیسیون زیربنایی مجلس تصویب شده است و امیدوارم امسال كارهای اجرایی آن آغاز شود.
  محمدی زاده گفت: از حدود 85 هزار واحد صنعتی دارای گواهی نامه و پروانه بهره برداری در كشور كمتر از 4 درصد آنها آلاینده هستند یعنی 96 درصد واحدهای صنعتی حداقل استانداردها را رعایت می كنند.
  وی افزود : فولاد مباركه اصفهان در یك سال و نیم گذشته بیش از 220 میلیارد تومان برای حذف غبار از دودكش های خود هزینه كرده است كه این میزان هزینه در مدت دو سال و نیم به این مركز صنعتی بازخواهد گشت.
  به گفته محمدی زاده واحد های آلاینده روز به روز حذف می شوند و قرار است سالی 20 درصد از این واحد های آلاینده كاسته شود از این رو امیدوارم تا پایان برنامه پنجم شاهد صنعتی پاك دركشور باشیم.
  همایش صنعت سبز امروز - یكشنبه - با حضور معاون اول رییس جمهوری و جمعی از صاحب نظران و كارشناسان در سازمان محیط زیست آغاز به كار كرد .
  دراین همایش 40 صنعت به عنوان ' صنعت سبز ' معرفی و تجلیل می شوند . این صنایع به عنوان صنایعی كه در جهت كاهش آلودگی هوا كار جدی كرده اند، مورد تقدیر قرار می گیرند .
  علمی**9014**9023**

+ جواب دادن به اين بحث
صفحه 1 از 9 12345 ... آخرآخر

جواب سريع جواب سريع


* چنانچه از قبل در انجمن ثبت نام کرده اید و دارای نام کاربری هستید ، ابتدا وارد سایت شوید ( این فرم مخصوص ارسال پاسخ توسط کاربران میهمان است )
همچنین با داشتن اکانت گوگل ( جی میل ) میتوانید از لینک بالای سایت استفاده کنید و سریعا در سایت وارد شوید

پایتخت ایران چه نام دارد ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

 • شما می توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
 • شما می توانید پاسخ ارسال کنید
 • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
 • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
 •