تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 11 اولاول 1234567 ... آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 101

نام تاپيک: سفر زمان از دید نظریه های فیزیک

کاربر فعال انجمن نجوم و اخترشناسی Soheil-Green's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    www.GreenOnline.ir

پيش فرض

به به! میبینم که بحث داغ شده! مثل اینکه خیلی ها از وجود این تاپیک خبر نداشتن

ولي رسيدن به سرعت نور مثل اين مي مونه كه بگيم "طول موج و تكانه را با هم حساب كنيم - تناقض با عدم قطعيت" و ادعا كنيم "علم اين را حل مي كنه و ..."
    خب بديهي است كه نميشه
    ما انسان ها هیچوقت علم کاملی نداشتیم و نخواهیم داشت
    شاید اصلا مفهومی که ما از طول موج و تکانه(مثال شما) داریم غلط باشه! مگه اینطور نبود که تا قرن های مردم فکر میکردن زمین مرکز خلقته ولی گالیله خلافشو ثابت کرد؟!
    یا اینکه قرن های مردم فکر میکردن که دنیا 3بعدیه بعد انیشتین گفت 4 بعدیه و بعد ادوارد ویتن گفت 11 بعدیه!!
    پس یعنی ممکنه الان علممون غلط باشه و در آینده فرمول ها اصلاح بشن. واسه همینه که میگم غیر ممکن غیر ممکنه!
    {ولی این دلیل نمیشه که کل نظریات و علم رو بیخیال بشیم و بگیم چون علم ناقصه پس نباید چیزی رو بر طبق اون انجمن بدیم، چون اگه قرار بود اینطوری باشه که هیچ کدوم از نظریات رد یا اصلاح نمیشدن و نارسایی هاشون معلوم نمیشد}

ما مدتها اینطوری فکر کرده ایم که قوانین فیزیک باید مستقل از سوی زمان برقرار باشند ... (معمولاً مثال بالا و پایین انداختن توپ رو می زنن که شما اگه ازش فیلم بگیری ، اونوقت چه فیلم رو به جلو پخش کنی و چه به عقب تفاوتی در فیلم دیده نمیشه) ... حالا چون در مورد وجود سیاهچاله یه جورایی قانع شده ایم (اگرچه هنوز در مورد سازوکارشون ابهامات زیادی داریم)، بنابراین این ایده به ذهن میاد که باید برای سیاهچاله ها هم یه مفهوم در سوی مخالف زمانی وجود داشته باشه (همین white hole ها) ... توجیه نظری این ایده همینه که عرض شد ...
    تایید میشه! :d

در مورد سفر در زمان اینکه چرا نسل های آینده زمین به زمان ما نمیان و جلوی بعضی از اتفاقات رو نمی گیرن و یا همون پارادوکس برگشت به گذشته و کشتن پدر بزرگمون که در اینصورت ما وجود خارجی نداریم . شاید بشه گفت اگه بتونیم به گذشته و یا آینده برویم به نوعی در یک جهان موازی قرار بگیریم که فقط امکان مشاهده را به ما بده نه تغییر .
    در مورد اون پارادوکس تو مقاله به طور کامل توضیح دادم
    شما اگه بری گذشته و تغییری هم بدی تا همون دنیا تغییر ایجاد میشه و وقتی به دنیای خودت برگردی تغییری نمیفهمی
    یه مثال: مثلا من از فردوسی بدم میاد(!) با هر دردسری به گذشته و به زمان فردوسی سفر میکنم و اونو میکشم!
    وقتی برگردم هم بازم باید شعر های فردوسی رو بخونم چون هیچ چیزی عوض نشده! ولی تو اون دنیایه دومی که فردوسی رو کشتم دیگه نه شاهنامه ای هست نه چیزی!

در مورد آیندگان که چرا به ما سر نمیزنن، 2 تا ایده رو که دوستمون گفتن
    حالا سومیشو من میگم: فکر کنید یه دانشمند حال بخواد یه دستگاهی بسازه که باهاش با گاو ها حرف بزنه و مثلا متمدنشون کنه یا از اتفاقاتی بینشون جلوگیری کنه! به نظرتون این کار منطقیه؟ اون وقت دیگه بهش دانشمند نمیگن!
    در مورد آیندگان هم همینطوره، اونا انقدر پیشرفت دارن که ما براشون مثل انسان های اولیه میمونیم!(مثل اینکه ما بخوایم بریم پیش دایناسور ها و تربیتشون کنیم!) واسه همینه که اصلا واسشون اهمیتی نداره که سراغ ما بیان. اگه بیان هم به قول دوستمون یا میبرنشون تیمارستان! یا اینکه خودشونو تابلو نمیکنن.

تو روایات ما هست که حضرت محمد در شب معراج در یک آن گذشته حال و آینده بشر رو می بینه . منظورم اینه که این نوعی سفر در زمانه ؟
    من به این نتیجه رسیدم که دینو با علم مقایسه نکنم.
    ولی اگه شما این روایتو قبول داشته باشی( و همچین چیزی شده باشه) دلیلش سرعت بالای پیامبر موقع معراجه(سرعت بیشتر از نور!)

آیا تایید کننده اینکه بالاخره روزی انسان قادر به رسیدن به این آرزو هست ؟
    نمیدونم که این آیه اینو واسه بقیه تایید میکنه یا نه، ولی همچین چیزی یه روزی میشه!

در مورد جهان های موازی هم کاملا گیج شدم ! اگه این نظریه رو بپذیریم اون آدمی که در یک زمان دیگه به جای من زندگی میکنه دیگه من نیست! چون زندگیش فرق داره و اتفاقات دیگه ای واسش میفته ! پی باید بینهایت از منِ غیرِ من جود داشته باشه !
    قبول دارم! این مباحث خیلی گیج کنندس.
    اون آدم شاید از نظر زندگی با شما فرق داشته باشه ولی خود شماست! هم اسم شما،هم قد شما،اخلاقش مثل شما،پدر مادرتون یکی و .... همه چیتون یکیه جز سرنوشت و اتفاقاتی که براتون افتاده!

از نظر من اگه من برم گذشته همین گذشته رفتنم باعث میشه گذشته یه تغییر هرچند کوچیک کنه و این تغییر سیر تحولات بعدی جهان را تغییر میده هرچند بسیار کم ( و شایدم زیاد ) و این باعث میشه که آینده ای که من ازش رفتم گدشته تغییر کنه و من دیگه نتونم برم گذشته !
    همونطور که توضیح دادم این درست نیست.
    هر تغییری که بدین تو همون دنیا اتفاق میوفته، مثالشم زدم (همین فردوسی!)

البته این فیلم ها که 100% مطابق بر علم نیستند .
    100% قبول دارم!

پس دیگران که در اطراف ما هستن با ما به این یکی جهان موازی میان؟؟
    بله اونا هم تو دنیا های موازیه دیگه ی شما هستن ولی ممکنه شما همدیگرو نشناسین( مثلا تو اون دنیا ترک تحصیل میکنین و در نتیجه به دبیرستان نمیرید که با رفیقتون هم کلاسی بشین در نتیجه همدیگرو نمیشناسین)

آیا برای ایجاد یک دروازه زمان باید به اندازه یه ستاره در حال مرگ انرژی داشته باشیم ؟
    این دروازه به صورت طبیعی درست میشه و ما تنها کاری که میتونیم بکنیم(تو زمین) اینه که سرعتمونو با چیزی بالا ببریم وگرنه شاید حالا حالاها نتونیم یه سیاهچاله ی مصنوعی درست کنیم!(البته قرار یه ستاره مصنوعی درست کنن!)

یه سوال دیگه اگه فردی سرعتی بالاتر از سرعت نور داشته باشه بر طبق نظریه انیشتین زمان سیر منفی برای اون داره . سوال من اینکه آیا این فرد بصورت بی نهایت به زمان گذشته بر می گرده و و اگه این اتفاق بیفته در صورتی این فرد به نقطه شروع زمان (Big Bang ) برسه چه اتفاقی می افته ؟
    طبق نظریه زمان هگل( که تو مقاله ی شماره 2 توضیح خواهم داد...) بر میگردید به دنیای قبل!
    الان نمیتونم کامل توضیح بدم ولی بعدا تو ادامه ی مقاله با تصویر توضیح میدم
    Last edited by Soheil-Green; 18-10-2009 at 22:43. دليل: اصلاح

حـــــرفـه ای seymour's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

در تایید حرف شما من با یه مثال میگم از حرف شما چه برداشتی داشتم شما بگید درست متوجه شدم یا نه ..

من فکر میکنم اگر بتونیم سفر به زمان رو یه تونل فرض کنیم که یه در به سمت ما داره ( زمان ما ) و یه در به زمان آینده داره ... چون ما هنوز در مربوط به زمان خودمون رو که راه تونل زمان هست رو باز نکردیم بنابراین کسی هم از آینده نمیتونه بیاد و از این در عبور کنه ؟!! بنابراین نیامد افراد از آینده به زمان ما قابل توجیه خواهد بود ؟
    درسته – یعنی معمولاً اون بحثی که در مورد ماشین زمان می کنیم در واقع راجع به یک ابزار خاص نیست (که توی زمان جابجا بشه – مثل فیلمها) ، بلکه درباره یه مسیر (میانبر) در زمان هستش ... بنابراین چون فن آوری مذکور رو نمیشه از آینده به گذشته منتقل کرد، حتی اگر در آینده به این فن آوری دست پیدا کنیم ، نمی تونیم به عقب برگردیم ...

بله – این ایده برای توجیه اون ابهامی که هاوکینگ مطرح کرده ("چرا توریست از آینده به حال نداشته ایم؟") مناسبه ..
    یا اینکه قرن های مردم فکر میکردن که دنیا 3بعدیه بعد انیشتین گفت 4 بعدیه و بعد هاوکینگ گفت 11 بعدیه!!
    نظریه 11 بعدی متعلق به هاوکینگ نیست ...خیلی ها روی این نظریه کار کردن که شاخص ترینشون [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (دارنده مدال فیلدز ؛؛ مهمترین جایزه ریاضی – ویتن تنها فیزیکدانی بوده که تا حالا تونسته این جایزه رو ببره) هستش ... این نظریه که در شکل معتبرش نظریه M نامیده میشه هدفش متحد کردن تمام نظریات موجود در زمینه ریسمان هستش ...

(شاید اشاره ای در این مورد در کتاب "جهان در پوست گردو" دیده باشید؛ اما هاوکینگ مبدعش نبوده)

3. 5 کاربر از seymour بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    www.GreenOnline.ir

پيش فرض

(شاید اشاره ای در این مورد در کتاب "جهان در پوست گردو" دیده باشید؛ اما هاوکینگ مبدعش نبوده)
    بله چون من اینو یه جا از زبون هاوکینگ شنیده بودم!

حـــــرفـه ای seymour's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

و یه سوال دیگه اگه فردی سرعتی بالاتر از سرعت نور داشته باشه بر طبق نظریه انیشتین زمان سیر منفی برای اون داره . سوال من اینکه آیا این فرد بصورت بی نهایت به زمان گذشته بر می گرده و و اگه این اتفاق بیفته در صورتی این فرد به نقطه شروع زمان (Big Bang ) برسه چه اتفاقی می افته ؟
    طبق نظریه زمان هگل... بر میگردید به دنیای قبل!
    البته این جواب که مثلا "اگه با سرعت بیشتر از نور بری ، زمان عکس میشه و برمی گردی عقب و بعدش میرسی به بیگ بنگ و بعدش میری دنیای قبلی و..." هیجان انگیزه ، ولی توجه کنید که پایه نظری اش بسیار بسیار ضعیفه ... در واقعیت، تصور "سفر با سرعت بیشتر از نور" ممکن نیست... قوانین فیزیک نمی تونن به یه همچین سوالی جواب بدن ... پرسیدن سوالات غیرممکن همیشه اینطوریه:"اگه می تونستیم اعداد رو به صفر تقسیم کنیم چی میشد؟" جوابی براش نداریم ، چون سوال در منطق ریاضی جایی نداره ...

بنابراین اگه بخوایم از نور سریعتر بریم ، قوانین فیزیک رو شکسته ایم... نمیشه گفت "خب حالا فرض کنیم سریعتر رفتیم، حالا از اینجا به بعدش فیزیک چی میگه ؟!!" .. مثل اینه که طرف به خانمش بگه "شب نمیام خونه" و خانمش بگه "بعد از شام، بستنی می خوری یا ژله؟!"

واسه همینه که ایده wormhole ها و خم کردن فضا جذاب به نظر میاد: اگه عملی باشه به همون هدف قبلی می رسیم (یعنی انگار که از نور سریعتر حرکت کرده ایم) و از سوی دیگه حد سرعتی که انیشتین مطرح می کنه رو هم رعایت کرده ایم و پلیس جریمه مون نمی کنه! ... این همون چیزیه که بهش میگیم "سفر سریعتر از نور کارآمد یا ظاهری" (چون واقعا این کار رو نکرده ایم ، اما به همون اثر رسیده ایم)
    بله چون من اینو یه جا از زبون هاوکینگ شنیده بودم!
    البته این جمله طعنه سنگینی داشت با توجه به اینکه هاوکینگ قدرت استفاده از زبانش رو نداره .. درسته؟ (شوخی)

//

بهرحال این یکی از مواردی بود که باید توی مقاله تون اصلاح کنید (چون الان دیدم اونجا نوشتید که هاوکینگ این رو ثابت کرده که اینطوری نبوده) ...

یک اصلاح دیگه در همون جمله نوشتی "رئیس دپارتمان ریاضیات لوکاس دانشگاه کمبریج" ... که ایراد داره یه مقدار ... هاوکینگ عنوان لوکیزین (اولش رو هموزن با حسینی بخون) رو در اختیار داره ... یعنی صاحب کرسی لوکیزین هستش .. یه جور لقب هستش که البته همین چند هفته قبل این عنوان رو واگذار کرد (چون سن اش رسید به 67 سال که حد سنی مالکیت این لقبه)

موفق باشی

6. 7 کاربر از seymour بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    www.GreenOnline.ir

پيش فرض

بنابراین اگه بخوایم از نور سریعتر بریم ، قوانین فیزیک رو شکسته ایم... نمیشه گفت "خب حالا فرض کنیم سریعتر رفتیم، حالا از اینجا به بعدش فیزیک چی میگه ؟!!"
    از اینجا به بعدش میشه متافیزیک

البته این جمله طعنه سنگینی داشت با توجه به اینکه هاوکینگ قدرت استفاده از زبانش رو نداره .. درسته؟ (شوخی)
    زبون نداره، یه کامپیوتره خفن داره که جاش صحبت میکنه!
    بعدشم منظورم نقل قول بود،

یک اصلاح دیگه در همون جمله نوشتی "رئیس دپارتمان ریاضیات لوکاس دانشگاه کمبریج" ... که ایراد داره یه مقدار ... هاوکینگ عنوان لوکیزین (اولش رو هموزن با حسینی بخون) رو در اختیار داره ... یعنی صاحب کرسی لوکیزین هستش .. یه جور لقب هستش که البته همین چند هفته قبل این عنوان رو واگذار کرد (چون سن اش رسید به 67 سال که حد سنی مالکیت این لقبه)
    شما به بزرگیه خودت ببخش! من که عقل کل نیستم! آدم جایزالخطاس!

اگه نباشه جاش خالی می مونه Codename 77's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    Kaktuss Group

پيش فرض

سلام.
    دوستان می شه یکی لطف کنه و در مورد فرکانس های بین فوتون ها که عقیده بر اینه که سرعتشون چندین برابر سرعت نور هست توضیحی بده .
    یه سوال هم داشتم . در یکی از کتابهای مثل برمودا مطلب جالبی در مورد زمان خونده بودم . جریان از این قرار بود که یه خلبان وقتی از می خواد از منطقه ماموریت روزانه اش به سمت پایگاه برگرده به یه توده ابر ( حالا اینجوری که تو کتاب می گفت ) بر می خوره و بعد از نیم ساعت موفق می شه از این توده ابر عبور کنه . زمانی که این خلبان به پایگاه می رسه متوجه می شه نیم ساعت زودتر از بقیه روز ها به پایگاه رسیده ..... یعنی زمانی که تو این توده ابر و یا هر چی دیگه بوده زمان برای اون متوقف بوده .
    می خواستم بدونم این اینگونه چاله ها که به نوعی یه دروازه کوچولوی زمان هستند در برمودا وجود دارند و یا اینکه خیال پردازی هستند ؟
    در ضمن توی یه آزمایش یه ناو جنگی طی دهه 50 آمریکایی ها تونستن این ناو رو توسط امواج مغناطیسی به یه جای دیگه منتقل کنند . اما این طور که تو کتاب می گفت این امواج تاثیر مرگباری بر خدمه ناو داشته و باعث کشته و دیونه شدن اونها شده . آیا این یه دروازه زمان بوده که آمریکایی ها ساختن ؟
    Last edited by Codename 77; 17-10-2009 at 12:49.

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

بر مبنای آنچه اینجا نوشته شده شامل:
    اشتباهات علمیِ تا کنون و امکان اشتباه بودن داده های فعلی علمی
    تئوری بودن نظریات ( به من حس بی اساس بودن میده این کلمه)
    و غیر ممکن بودن غیر ممکن!
    چرا اصولا این بحث بر مبنای نظریه نسبیتی که ممکنه در آینده نقض بشه شکل گرفته و اصلا سعی شده با علمی که ممکنه در آینده نقض بشه دنبال اثبات امکان سفر در زمان بریم، چرا با تکیه بر استدلال غیر ممکن غیر ممکن است خیلی راحت و سر راست نمیگیم بله سفر در زمان ممکنه و روشش و اثباتش رو به علم آینده موکول کنیم؟
    چرا به خودمون زحمت میدیم؟

10. این کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    www.GreenOnline.ir

پيش فرض

دوستان می شه یکی لطف کنه و در مورد فرکانس های بین فوتون ها که عقیده بر اینه که سرعتشون چندین برابر سرعت نور هست توضیحی بده .
    اطلاعاتی راجبه فوتون ها در ویکی پدیا اومده که بخونید کمکتون میکنه، در ضمن تا اونجایی که من میدونم سرعتشون برابر با سرعت نوره
    مقاله در ویکی پدیا:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

می خواستم بدونم این اینگونه چاله ها که به نوعی یه دروازه کوچولوی زمان هستند در برمودا وجود دارند و یا اینکه خیال پردازی هستند ؟
    در کتاب ها و فیلم ها یه کم اغراق میشه ولی برمودا همچین خاصیت هایی داره اونم به خاطر امواج الکترومغناطیسیه خاصیه که تو اون محل وجود داره و تو همه چی اختلال ایجاد میکنه (ممکنه در زمان هم اختلال ایجاد کنه)

چرا اصولا این بحث بر مبنای نظریه نسبیتی که ممکنه در آینده نقض بشه شکل گرفته و اصلا سعی شده با علمی که ممکنه در آینده نقض بشه دنبال اثبات امکان سفر در زمان بریم، چرا با تکیه بر استدلال غیر ممکن غیر ممکن است خیلی راحت و سر راست نمیگیم بله سفر در زمان ممکنه و روشش و اثباتش رو به علم آینده موکول کنیم؟
    چرا به خودمون زحمت میدیم؟
    اگه قرار بود همه مثل شما فکر کنن که علم پیشرفت نمیکرد!
    باید طبق نسبیت چیز هارو اثبات کنیم و نارسایی هاشون رو پیدا کنیم تا بتونیم نظریه رو تصحیح و تکمیل کنیم یا نظریه رو رد کنیم
    اگه همینطوری بشینیم که به هیچ جا نمیرسیم!
    دلیل اینکه ما تو ایران انقدر عقبیم هم همینه، فقط منتظریم یکی لقمه ی آماده شده رو بذاره تو دهنمون فکمونم بالا پایین کنه!

اینکه سفر زمان رو با توجه به نسبیت اثبات کردیم دلیلش اینه که فعلا نظریه ی تکمیلی و کاملی به نظر میاد ولی وقتی نارسایی هاش رو ببینیم و ایرادش رو بفهمیم میتونیم نظریه رو رد کنیم یا تصحیح کنیم

داره خودمونی میشه 2 SHAHROOZ's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    در میان آفتاب ایران باستان

پيش فرض

من خیلی به این قضیه که میشه در زمان سفر کرد اعتقاد دارم و به نظر من در گذشته هم افرادی بودند که در زمان سفر کردند.
    اما چند سوال و تناقض در این زمینه وحود داره که ذهم من رو به خودش مشغول کرده:
    اولیش اینه که من به هیچ وجه به نظریه ای که در فیلم پنجمین خورشدی بهش اشاره شد اعتقاد ندارم و فکر میکنم که با سفر در زمان فرد با خودش در آینده برخورد خواهد کرد نه اینکه بعد از سفر محو میشه و از نظر من هم خخیلی از فیلمهایی که درمورد سفر به آینده ساخته شده هم از روی نظریه ی برخورد ساخته شده نه نظریه ی پنجمین خورشد و خیلی از ابهامات دیگه که در مورد اشیا وجود داره.
    ولی درهرصورت من فکر میکنم و معتقدم که انسانهایی در زمان سفر کرده اند و به نتیجه رسیدند ولی در آینده ای که از زمان بعذ از اوست تاثیری نداشته و وارد دنیای دیگری شده اند که از این آینده و این جهان جداست.

13. این کاربر از 2 SHAHROOZ بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

اگه قرار بود همه مثل شما فکر کنن که علم پیشرفت نمیکرد!
    من اصلا اینطور فکر نمیکنم. این برداشتی بود از گفته های شما در این تاپیک.

ما انسان ها هیچوقت علم کاملی نداشتیم و نخواهیم داشت
    شاید اصلا مفهومی که ما از طول موج و تکانه(مثال شما) داریم غلط باشه! مگه اینطور نبود که تا قرن های مردم فکر میکردن زمین مرکز خلقته ولی گالیله خلافشو ثابت کرد؟!
    یا اینکه قرن های مردم فکر میکردن که دنیا 3بعدیه بعد انیشتین گفت 4 بعدیه و بعد هاوکینگ گفت 11 بعدیه!!
    پس یعنی ممکنه الان علممون غلط باشه و در آینده فرمول ها اصلاح بشن. واسه همینه که میگم غیر ممکن غیر ممکنه!
    باید طبق نسبیت چیز هارو اثبات کنیم و نارسایی هاشون رو پیدا کنیم تا بتونیم نظریه رو تصحیح و تکمیل کنیم یا نظریه رو رد کنیم
    یکی از اون بخش ها که نارسایی نظریه آشکار شده رو نشون بدین لطفا. شما هر جا که نظریه نسبیت با خواسته هاتون یا اهدافتون ساز گار نبوده اون رو خیلی راحت کنار گذاشتین. تغییرش دادین یا ردش کردین و نمونه بارزش بی توجهی به این اصل نسیت که ماده به سرعت نور نمیرسه.

این برای همه ی اشیا صدق نمیکنه (یا حداقل دیگه جرمش اونقدر نمیشه)
    نسبیت کل ماده رو فاقد امکان رسیدن به سرعت نور میدونه. شما اینجا تفکیک کردید مواد رو.

طبق نظریھ نسبیت عام و نسبیت خاصاگھ جسمی بھ سرعتی بیشتر از سرعت نور برسھ، ناپدید و
    تبدیل بھ انرژی میشھ.
    ازتون خواهش کردم که منبا این مطلب رو بفرمایید که کجای نسبیت گفته شده ماده وقتی به سرعت نور میرسه به انرژی بدل میشه . تا جایی که من میدونم ماده به سرعت نور نمیتونه برسه. جوابم E=mc2 بود.

لطفا یک استدلال قابل بحث (قابل رد کردن - قابل تایید کردن) بیارید که اثبات کنه غیر ممکن غیر ممکن است . غیر از نطریات فلسفی و روانشناسانه البته.

فعلا از نظر عملی امکان پذیر نیست فقط از نظر تئوری امکان پذیر است
    چون کل سفر به زمان هم یک تئوری است ماهم مبنا رو به تئوری میذاریم.
    شما جوری از تئوری صحبت میکنید که انگار یه عده دانشمند همین جوری و از روی هوس یه حرفایی زدن. همین تئوری نسبیت بار ها به طور عملی تست شده و تایید شده.
    علم بر مبنای ممکن ها صحبت میکنه نه آرزو ها. بحث کرم چاله و بررسی نسبیتی سفر در زمان کاملا بر مبنای ممکن ها ست . ممکن بر مبنای دانش موجود. غیر ممکن بر مبنای تکنولوژی موجود. مثل ساختمونی که الان نساختیم اما مبدونیم توان ساختش رو داریم. این با ممکن شدن بر مبنای تخیل تفاوت عمده داره.

موفق باشید

برای آشنایی بیشتر دوستان من مطالعه کتاب های زیر رو پیشنهاد مکنم:
    چگون مفاهیم نسبیت را درک کنیم
    چگونه مفاهیم فیزیک را درک کنیم
    و
    نظریه علمی چیست از انتشارات مازیار

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •