تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 6 از 6

نام تاپيک: آموزش Mental Ray

آخر فروم باز hrgh2's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    مرودشت

11 آموزش Mental Ray

در این تاپیک قصد دارم مجموعه آموزشهایی از موتور رندر قدرتمند Mental Ray ( for 3Ds max رو قرار بدم.
    تاپیک قبلی رو به خاطر به هم ریخته بودنش تعطیل کردم و این تاپیک جدید رو زدم.
    آموزشها رو به صورت Tutorial از مقدماتی تا حرفه ای قرار میدم.
    لطفا به خاطر منظم موندن تاپیک اینجا پست ندید و پستهاتون رو در تاپیک آموزش منتال ری ( از beginner تا advanced ) قرار بدید.

2. 9 کاربر از hrgh2 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    مرودشت

پيش فرض آموزش شماره 1 ( رندر صحنه کلبه : Spot light و Skylight ) مقدماتی

خوب در این آموزش قصد دارم نحوه رندر صحنه یک کلبه را با استفاده از منبع نور استاندارد Spotlight و Skylight آموزش بدهم.
    در این صحنه هر کدوم از این دو منبع نور نقشی را بازی میکند در واقع Spot light نقش منبع اصلی نور ( خورشید ) و Skylight نقش آسمان را بازی میکند.
    تاثیری که نور Spot light در این صحنه دارد تابش مستقیم نور و ایجاد سایه ها در راستای تابش هست
    و تاثیری که Skylight دارد ایجاد یک فضای منعکس کننده نور است که باعث انعکاس پرتو های نور و بازتاب آنها به نقاط تاریکتر میشود.

ابتدا سورس این کار را از لینک زیر دانلود کنید ( کار خودم هست میدونم خیلی سطحش پایینه ) :

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    چیزهایی که در این آموزش یاد میگیرید :

1- انتخاب Mental Ray به عنوان موتور رندر پیشفرض
    2- نحوه به کارگیری Spotlight و Skylight در صحنه
    3- تنظیمات موتور رندر Mental Ray شامل استفاده از FG و GI برای شبیه سازی بازتاب طبیعی نور و تنظیمات Sampling.

خوب پروژه بالایی با پسوند .max هست و حجمش 82 کیلوبایت هست اول اون رو دانلود کنید.

کار را شروع میکنیم

1- از منوی Rendering موتور رندر Mental Ray را به عنوان پیش فرض انتخاب میکنیم

2- از قسمت Create > Lights > Standard گزینه Target Spot را انتخاب میکنیم و در صحنه قرار میدهیم به شکل زیر تنظیم میکنیم.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 795x546.

3- حال یک منبع نور Skylight نیز از همان قسمت در صحنه قرار میدهیم ( مهم نیست در کدام ناحیه از صحنه قرار گیرد )

4- از منوی Rendering گزینه Render Setup را انتخاب میکنیم و تنظیمات مربوط به Final Gathering و Global Illuminaion و همچنین Sampling را به صورت زیر انجام میدهیم.

5- حالا تنظیمات مربوط به خروجی تصویر را انجام دهید و کلید رندر را بزنید.

و این هم نتیجه نهایی کار :

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600.
    Last edited by hrgh2; 23-09-2009 at 15:23.

4. 9 کاربر از hrgh2 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2009

پيش فرض

خواهش می کنم ادامه بدین خیلی عالی بود . ممنون

6. 2 کاربر از faraz3 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    مرودشت

پيش فرض آموزش شماره 2 ( رندر صحنه کلبه : Daylight و Mr Sky Portal) نیمه حرفه ای

در این آموزش قصد دارم به شما چگونگی به کارگیری نورهای فتومتریک را برای نورپردازی یک صحنه Exterior آموزش دهم. البته در نظر داشته باشید که این تنها راه ممکن برای این نوع نورپردازی نیست بلکه یکی از راه هاست و راه های بهتری هم برای انجام این کار وجود دارد.ضمن اینکه این آموزش روش شخصی خود من هست و جای دیگری فکر نمیکنم به این روش این نوع صحنه ها را رندر بگیرند.
    به این منظور از منبع نوی Daylight استفاده میکنم که در خود دارای دو منبع نور متفاوت است که یکی خورشید و دیگری آسمان را شبیه سازی میکند.من برای شبیه سازی نور آسمان از چند منبع نور Sky Portal استفاده میکنم تا رندر جلوه ای بهتر به خود بگیرد.

مواردی که در این آموزش ارائه میدم:

1- نحوه به کارگیری و تنظیم منبع نور Daylight system .
    2- استفاده از Mr Photographic Exposure Control
    3- به کارگیری منبع نور Sky Portal در کنار Daylight و Exposure Control's

خوب به سراغ آموزش میروم.
    برای شروع کار همان پروژه قبلی را دانلود کنید :

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    1- پروژه را در نرم افزار 3Ds Max 2010 باز میکنیم و موتور رندر پیشفرض را به Mental Ray همانگونه که در آموزش قبلی ذکر شد تغییر میدهیم.

2- با فشردن کلید M بر روی صفحه کلید Material Editor را باز میکنیم و روی یک Slot خالی کلیک میکنیم و متریال Arch and Design را انتخاب میکنیم. از قسمت Templates گزینه Matte Finish را انتخاب میکنیم . رنگ متریال را کمی روشنتر میکنیم ( سپید ) و میزان پارامتر Reflection و Glossiness را به 0.2 می رسانیم. حال این متریال را به کل اشیا درون صحنه نسبت میدهیم.

3- حال از قسمت Create > systems > Daylight را انتخاب میکنیم و در نمای Top منبع نور را رسم میکنیم دقت داشته باشید که با انتخاب این منبع نور پیغامی مبنی بر فعال سازی Exposure Control ظاهر میشود که آنرا تایید میکنیم.

4- منبع نور ( Daylight ) را انتخاب میکنیم و به قسمت Motions میرویم برای چرخاندن منبع نور مقدار پارامتر North Direction را تغییر میدهیم ( من مقدار 142 درجه را در نظر گرفتم ).
    همچنین شما در این قسمت قادر به انجام تنظیمات زمانی و مکانی با دقت بسیار بالایی هستید که کار نورپردازی را بسیار ساده میکند. فعلا با پارامترهای دیگر در این قسمت کاری نداریم.

5- در حالی که منبع نور انتخاب شده است به قسمت Modifiers میریم تا تنظیمات مربوط به نوع نور را انجام دهیم.
    به این منظیر برای Sunlight گزینه mr Sun و برای Skyllight گزینه no skylight را انتخاب میکنیم.
    سپس به قسمت mr Sun Basic Parameters میرویم و پارامتر Multiplier را به 0.1 کاهش میدهیم.

6- حال نوبت به شبیه سازی آسمان میرسد به این منظور به قسمت Lights میرویم و نورهای Photometric را انتخاب میکنیم mr Sky Portal را انتخاب میکنیم و در نمای Top آنرا رسم میکنیم. و تنظیمات آنرا به این شکل انجام میدهیم : مقدار Multiplier را به 2000 میرسانیم ( اگر مقدار این پارامتر کم باشد به دلیل استفاده از Exposure Control هیچ گونه تاثیری در رندر نمیگذارد ) به قسمت Advanced Parameters میرویم و برای
    قسمت Color Source گزینه Custom را فعال میکنیم.
    حال 4 کپی به صورت ( Instance ) از این منبع نور به شکل زیر میگیریم تا از جهتهای مختلفی نور به جسم تابانده شود درست مانند آسمان دقت داشته باشید که یک منبه نور موازی با سطح در بالای کلبه وجود دارد و باقی نورها با زاویه 25 درجه نسبت به مبدا مختصات در اطراف این منبه نور اند.

7- حال کار نورپردازی به پایان رسید به سراغ تنظیمات رندر میرویم.
    به منوی Rendering میرویم و گزینه Environment را انتخاب میکنیم . در قسمت Exposure Control دقت داشته باشید که گزینه mr Photographic Exposure Control فعال باشد. در همان صفحه تنظیمات لنز دوربین را انجام میدهیم به این شکل که Exposure Value را فعال میکنیم به این ترتیب شما میتوانید نور کار را کنترل کنید من این پارامتر را 12 قرار میدهم وتنظیمات دیگر را به همان شکل که در تصویر هست انجام میدهم .
    عملکرد پارامترها در این قسمت :
    الف ) Exposure Value : با تغییر دادن این گزینه شما میتوانید شدت نوv درون صحنه را کنترل کنید.
    ب ) Highlights ( burn : تغییر این گزینه نواحی سپیدتر درون تصویر را کنترل میکند.
    پ ) Midtones : عملکرد این گزینه مانند این است که لایه ای نو به رنگ تیره یا روشن روی کل کار کشید.
    ت ) Shadows : این گزینه سایه ها را درون صحنه کنترل میکند.
    ث ) Color Saturation : با تغییر این گزینه شما میتوانید شدت رنگها را کنترل کنید.
    ج ) Whitepoint : این گزینه به شما امکان تصحیح رنگها درون صحنه را میدهد.

سپس در همین قسمت یک تصویر زمینه برای این صحنه میسازیم برای اینکار از Common Parameters به Background میرویم و دکمه None را انتخاب میکنیم در کادری که باز میشود گزینه Gradiant را انتخاب میکنیم . سپس Material Editor را باز میکنیم و این مپ جدید را که ساختیم روی یک Slot خالی میکشیم و رها میکنیم.
    پیغامی ظاهر میشود دقت داشته باشید گزینه Instance فعال باشد این پیغام را تایید میکنیم. از قسمت Coordinates برای پارامتر Mapping گزینه Spherical Environment را انتخاب میکنیم ودر قسمت Gradiant Parameters پارامتر Color #1 را به آبی آسمانی تغییر میدهیم.

8- در مرحله پایانی کار از منوی Rendering به قسمت Render Setup میرویم و تنظیمات FG , GI و Sampling را به شکل زیر انجام میدهیم . ( البته شما میتوانید این تنظیمات را با مقادیر بالاتری اجرا کنید تا نتیجه کار بهتر باشد مثلا FG را روی High تنظیم کنید.. )

و این هم نتیجه پایانی کار در این آموزش :

Last edited by hrgh2; 20-10-2009 at 14:28.

8. 7 کاربر از hrgh2 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2009

پيش فرض

ممنون از آموزشهاتون خیلی عالی بود ، لطفا ادامه بدین .

10. این کاربر از faraz3 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2014

پيش فرض

من نمی تونم تصاویر رو ببینم! چرا؟؟؟؟؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •