تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 7 از 7

نام تاپيک: ^^مینی تست نجومی^^

داره خودمونی میشه Avalon1's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض ^^مینی تست نجومی^^

سلام به همه دوستان ;
    چند تا سوال برای تست کردن در این تالار میذارم. امیدوارم چه جواب بدید و چه ندید از اونها خوشتون بیاد.
    1 - میدونیم که همه اجرام در منظومه شمسی در حال حرکت هستند - حتی خورشید هم حرکت وضعی داره - . در کجای منظومه باشیم , حتی اگر هزارها سال هم بگذره کره زمین رو نمیتونیم ببینیم؟
    2 - دایره البروج دوازده صورت فلکی داره یا سیزده تا؟
    3 - ابوریحان بیرونی - برخلاف چیزی که امروز به اون مشهور شده - دستی بزرگ در تنجیم داشت.[در کتاب آثار الباقیه(اگر اشتباه نکنم) اومده وی زمانی که که در دربار ملکشاه سلجوقی اقامت داشت , روزی در خارج از شهر و در تفرجگاه به حضور شاه دعوت میشه . شاه از ملازمینش میخواد که دور اون ها چهار دیوار بکشند و در هر چهار طرف اصلی دری تعبیه بشه. بعد رو به ابوریحان میکنه و می پرسه که: " شاه بالاخره از کدوم دیوار خارج خواهد شد؟ جوابت رو در کاغذی بنویس و به وزیر بده تا از احتمال دوباره نویسی(به ظن خودش) خاطر جمع باشیم. "
    ابوریحان ابزار و اسطرلاب بر میداره و شروع به محاسبه میکنه.
    دست آخرجواب رو مینویسه و به وزیر میده.
    شاه دستور میده که گوشه ای از محدوده رو - بین دو درب - تخریب کنند . و از اونجا خارج میشه.
    بلافاصله کاغذی رو که در دست وزیر بود میگیره و میبینه که درش نوشته شده: " جهت خروج (مثلا) شمالشرقی. شاه از هیچ دری خارج نخواهد شد. "
    در چاپهای اخیر این کتاب این قسمت به احتمال قوی حذف شده. اما نه در کتابخانه های ملی و بزرگ دولتی.].اون کدوم شخص معروف بود که از راه تنجیم امرار معاش میکرد و شاگردی تربیت کرد که قانون گذار آسمان لقبش دادند(بیضی بودن مدارات رو تبیین کرد)؟
    4 - اون کدوم جرم سماویه که برون کهکشانیه اما کهکشان نیست؟
    5 - فرکانس تشعشع رادیویی سیاره مشتری - بر حسب مگاهرتز - چقدره؟
    6 - نام فضانورد مجربی که متخصص جراحی هم بود و در دانشگاه ها تدریس هم میکرد چیست؟
    آسمان پرستاره ای داشته باشید.
    Last edited by Avalon1; 20-09-2009 at 22:21. دليل: تصحیح املائی.

2. این کاربر از Avalon1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای مرتضی nvcd's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    بابل

پيش فرض

سلام ...

1. اون طرف پشت ماه نسبت به زمین ... چون حرکت ماه طوریه که همیشه یه سمتش به زمینه ...

2. 12 تا

3. متوجه نشدم اخر داستان چی شد ؟ دی:

4. ابر های ماژلانی و یه سری خوشه های ستاره ای

5. نمی دونم ... تو انجمن مقالات در مورد مشتری زیاده ...یه نگاهی بندازید .

6. ادم پر مشغله ای بود دی : ... نمی دونم ... دوستان دیگه ایشالله اگه خبر دارن بهتون می گن ..

موفق باشید ... اسمون شما هم پر ستاره و شهاب

4. این کاربر از مرتضی nvcd بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

همکار بازنشسته farbod123's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    تبريز

پيش فرض

آقا مزتضی اکثرشونو گفتن
    1.چون حرکت گردشی و چرخشی ماه برابره زمانش پس فقط یه طرفشو می شه از زمین دید
    2. 12 تا که مصادفه با 12ماه شمسی
    3.اینو می شه توضیح بدین نفهمیدم چی شد
    4.ابر های ماژلانی و فکر کنم کوازار ها هم بشه گفت و خوشه ها
    5. یه جسم گرم تو همه فرکانسا تابش می ده معنایی نداره به نظر من که در چه فرکانسی بیشتر بشه
    رادیویی هم بالاخره یه قسمتی هست از امواج پس به نظر من شاید بشه حداکثر و حداقلی گفت ولی نمی شه یه عدد دقیق داد
    6.اسم حفظ نمی کنم کلا

6. این کاربر از farbod123 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

1 . فکر کنم همون ماه درست ترین باشه ...

2 . میشه 13 تا هم در نظر گرفت .

3 . من هم در این مورد چیزی نشنیدم (ابوریحان رو میگم) . اما در مورد سوال قانونگذار آسمان یوهانس کپلر هست . استادش هم تیکو براهه .

4. همون ابرهای بین کهکشانی . سحابی های بسیار بزرگ که میتونن ابرهایی مثل ابرهای ماژلانی رو تشکیل بدن . البته فکر کنم یه چیز دیگه هم بود. الان حضور ذهن ندارم .

5. حرف فربد جان درسته . اما به هر حال برای جسم ها قله ی موجشون اهمیت داره .
    اینم جواب شما به نقل از atcce.com :

مشتری و امواج رادیویی

قبلاً اشاره شده که برجیس امواج رادیویی گسیل می دارد. در حقیقت امواج مزبور شباهتی به علائم متداول رادیویی ندارند، بلکه همانند صداهای حاصله از پارازیتهای رعد و برق و یا امواج مزاحمی هستند که گاه هنگام اجرای برنامه‌های عادی رادیویی به گوش می‌رسند. امواج رادیویی گسیل شده از برجیس که از هر صدائی غیر از صدای خورشید بزرگتر است به سه نوع دکامتری ، دسی متری و حرارتی طبقه بندی می گردند.
    امواج دکامتری که طول موج آنها بین 7.5 تا 700 متر است. بلندترین امواج الکترومغناطیس گسیل شده از مشتری است و امواج ناپیوسته‌ای می‌باشد که نوسانهای آن بوسیله انفجارهای پراکنده بریده شده و قاعدتاً بین چند دقیقه تا چند ساعت به درازا می کشد. بررسی امواج دکامتری نشان می دهد که سیاره مزبور زا چرخش ویژه‌ای بنام سیستم III برخوردار است که مدت آن 9 و 55 دقیقه و 29.710 ثانیه یا 870.536 درجه در یک روز است.

سیستم III که در واقع معرف چرخش مغناطو کره مشتری است در اندازه گیریهای دقیق کاربرد مهمی دارد. امواج دسی متری امواجی هستند که طول فرکانس آنها از 7.5 متر کمتر است و بر خلاف امواج دکامتری از فرکانسهای پیوسته‌ای برخوردارند. امواج حرارتی که طول موج آنها بیش از چند سانتیمتر نیست، از دمای سیاره حکایت کرده و اطلاعات جامع و نسبتاً دقیقی در زمینه دمای سطح ظاهری مشرتی در اختیار می‌گذارند.

6 . متاسفانه در این مورد چزی یادم نیومد ...

8. 2 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه Avalon1's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

وقت بخیر همه رفقا.
    - بسته به تقدم جواب - جواب سوال 1 رو آقا مرتضی ;
    جواب سوال 2 , 3 , 5 رو محمد حسین ;
    و جواب سوال 4 رو فربد درست دادند.

- برج سیزدهمی هم با نام مار افسای(Ophiuchus) در بعضی منابع به منطقه البروج اضافه شده ; که بنظر بنده فقط از لحاظ نقشه شناسی میتونه درست باشه و اصلیت باستانی دایره البروج چیز دیگری هست و اون رو رد می کنه.

- ابر های بین کهکشانی اجرام سماوی محسوب نمیشن. ابر ماژلانی هم چیزی در حد و حدود کهکشان شناخته شده اند.خوشه کهکشانی هم شامل همون کهکشان هستند.جواب صحیح همون کوازار(Quasi Stellar objects) هست.

- اگر آنتنی( با رعایت اصول ساخت آنتنها که برابر هست با:طول آنتن=نصف طول موج ) مجهز به رفلکتور رو بسوی مشتری بگیریم و خروجی اون رو به یک رادیوی معمولی بدیم و بالا خره فرکانس گیرنده رو درحدود 20 مگاهرتز
    تنظیم کنیم ; امواج قوی رادیویی ساتع شده از مشتری قابل شنیدن خواهد بود. صدای مذبور درست مانند صدای برخورد امواج دریا به ساحل هست.
    این صدا ها در نقاط دور افتاده و عاری از پارازیت بسیار واضح تر شنیده میشوند.

- اسم فضانورد مذکور استوری ماسگریو " Story Musgrave " هست. در لینک زیر بهتر معرفی شده:
    http://www.spacestory.com/storyf.htm
    ممنون از همه.

10. 2 کاربر از Avalon1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

همکار بازنشسته farbod123's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    تبريز

پيش فرض

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    با این حساب اصولا چیزی که در کتابای بیشتری اومده درسته
    یعنی 12 البته نظر شخصی منه این
    من هنوز رو حرفم هستم در مورد مشتری
    همه اموا تشعشع می شه قله مهمه اما سوال همچین چیزی نخواسته ازمون
    سوال یک هم که منم عین مرتضی جان جواب دادم
    ممنون بهر حال

12. این کاربر از farbod123 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

من هنوز رو حرفم هستم در مورد مشتری
    همه اموا تشعشع می شه قله مهمه اما سوال همچین چیزی نخواسته ازمون
    مجله نجوم توی شماره های قدیمیش روش ساخت آنتن دریافت امواج مشتری رو معرفی کرده بود. البته انتنش تنها کاری که انجام میده امواج رو در جهت خاص دریافت میکنه. برای همین میشه امواج غیر از هدف ( مشتری) رو حذف کرد. من با یه رادیویی معمولی بدون این آنتن چندین بار این صدا رو شنیدم.
    هر چی گشتم روش ساختش رو پیدا نکردم.

در سال 1334 برای نخستین بار اخترشناسان دریافتند که بر روی موجهای کوتاه، پارازیت های ناشناسی ظاهر میشود. بعدها معلوم شد این پارازیتها از سیاره مشتری است! این سیگنالها درگستره 10 تا 40 مگاهرتز بودند. (بسامدهای کمترازاین مقدار بندرت در یونسفر زمین نفوذ میکنند)، منبع این سیگنال ها مشخص است، اما بنظر میرسد این سیگنالها حاوی نوسانهای پلاسمایی، لرزش گازرقیقی از الکترونها که در میدان مغناطیسی مشتری به دام افتاده اند باشد .

هنگامی که مشتری بالای سرشماست یعنی بیشترین ارتفاع را نسبت به زمین دارد، می توانید روی رادیو موج کوتاه خود صدای مشتری را در فاصله 18-22 مگاهرتز (که در 19 مگاهرتز بیشتر است) بشنوید. سعی کنید رادیو را در محلی که تداخل مصنوعی وجود ندارد قرار دهید. این صدا شبیه صدای امواج دریاست و در هر 20 دقیقه 1-6 بار ظاهر شده و در ثانیه 1-3 بار شنیده میشوند.

- ابر های بین کهکشانی اجرام سماوی محسوب نمیشن. ابر ماژلانی هم چیزی در حد و حدود کهکشان شناخته شده اند.خوشه کهکشانی هم شامل همون کهکشان هستند.جواب صحیح همون کوازار(Quasi Stellar objects) هست.

تا جایی که میدونم اختروش ها مرکز بسیار فعال کهکشان های جوان هستند.
    Last edited by Babak; 28-09-2009 at 00:18.

14. 2 کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •