تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 21 اولاول 12345612 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 205

نام تاپيک: جواب آزمایش تالاسمی مینور

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    Teh

پيش فرض

بازم سلام
    درمورد توضیحات AAKOJ عزیز باید عرض کنم که بنده قصد جسارت به احدی رو ندارم و فقط چیزهایی که بلدم رو میگم تا باهم بتونیم جواب سوال Sourena را بدیم:

1. RDW ایشون نرماله و آنیزوسایتوز ندارن، ضمن اینکه تصویر خون محیطی در بتا تالاسمی مینور میکروسیت هایپوکروم یکدست (RDW نرمال) است با Targeting (حالا هرچند ضعیف).

2. ایشون نمیتونن آلفا تالاسمی مینور باشن چون همونطور که خوتون فرمودین HbA2 در مینور کاهش داره درحالی که تو آزمایشهای ایشون A2 زیر رنج نرمال نیست. و از همه مهمتر اینکه ایشون الکتروفورز انجام دادن، خب اگه آلفا مینور بودن باید Fast Hb هم که درواقع همون Hb Bart بود رو نشون میداد (بین 2 تا 10 درصد)
    آزمایشگاه HbA2 ایشون رو همونطور که تو کامنت توضیح داده به روش کروماتوگرافی هم چک کردن تا نرمال بودنش تایید بشه و جای نگرانی نمونه.

3. پارالل بودن MCV با MCH توجیه مولکولی داره (کنترل Transcription ژن زنجیره های گلوبین بواسطه حجم سلول(نه وزن سلول) انجام میشه و همیشه طوری صورت میگیره که 37-33 درصد از حجم هر RBC هموگلوبین باشه صرف نظر از اینکه چه وزنی از گلبول رو تشکیل بده) برای مثال تو آنمی مگالوبلاستیک که MCV بالاست MCH هم به حدود 56 درصد میرسه، درحالیکه اگه شما لام خون بیمار رو ببینید گلبول ها نرموکروم هستن یعنی همچنان همون 37-33 درصد هموگلوبین رو دارن و این درحالیه که HB , Hct و شمارش RBC دال بر آنمیک بودن بیماره. البته مواردی هم هست که MCV با MCH پارالل نباشن که جای بحثش اینجا نیست.

4. درمورد HbF هم باید عرض کنم که روش آزمایش الکتروفورز بوده و گاهی تو بعضی رفرانس ها رنج نرمال HbF به روش الکتروفورز رو زیر 2درصد بیان میکنن(فکرکنم تو کتاب هموگلوبین در سلامت و بیماری به نوشته پروفسور گوهری دیده باشم) هرچند بیشتر رفرانس ها میگن باید 1% و یا زیر 1% باشه. ایشون هم HbF نرمالی دارن.

5. با توجه به آزمایش ادرار مشخصه که آزمایش ادرار راندوم بوده (24 ساعته نبوده) و PH ادرار راندوم میتونه 4.5 تا 8 متغییر باشه، پس PH هم نرماله.

2. این کاربر از Samad_GH بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه AAKOJ's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2008
    محل سكونت
    Tabriz

پيش فرض

بازم سلام
    درمورد توضیحات AAKOJ عزیز باید عرض کنم که بنده قصد جسارت به احدی رو ندارم و فقط چیزهایی که بلدم رو میگم تا باهم بتونیم جواب سوال Sourena را بدیم:

1. RDW ایشون نرماله و آنیزوسایتوز ندارن، ضمن اینکه تصویر خون محیطی در بتا تالاسمی مینور میکروسیت هایپوکروم یکدست (RDW نرمال) است با Targeting (حالا هرچند ضعیف).

2. ایشون نمیتونن آلفا تالاسمی مینور باشن چون همونطور که خوتون فرمودین HbA2 در مینور کاهش داره درحالی که تو آزمایشهای ایشون A2 زیر رنج نرمال نیست. و از همه مهمتر اینکه ایشون الکتروفورز انجام دادن، خب اگه آلفا مینور بودن باید Fast Hb هم که درواقع همون Hb Bart بود رو نشون میداد (بین 2 تا 10 درصد)
    آزمایشگاه HbA2 ایشون رو همونطور که تو کامنت توضیح داده به روش کروماتوگرافی هم چک کردن تا نرمال بودنش تایید بشه و جای نگرانی نمونه.

3. پارالل بودن MCV با MCH توجیه مولکولی داره (کنترل Transcription ژن زنجیره های گلوبین بواسطه حجم سلول(نه وزن سلول) انجام میشه و همیشه طوری صورت میگیره که 37-33 درصد از حجم هر RBC هموگلوبین باشه صرف نظر از اینکه چه وزنی از گلبول رو تشکیل بده) برای مثال تو آنمی مگالوبلاستیک که MCV بالاست MCH هم به حدود 56 درصد میرسه، درحالیکه اگه شما لام خون بیمار رو ببینید گلبول ها نرموکروم هستن یعنی همچنان همون 37-33 درصد هموگلوبین رو دارن و این درحالیه که HB , Hct و شمارش RBC دال بر آنمیک بودن بیماره. البته مواردی هم هست که MCV با MCH پارالل نباشن که جای بحثش اینجا نیست.

4. درمورد HbF هم باید عرض کنم که روش آزمایش الکتروفورز بوده و گاهی تو بعضی رفرانس ها رنج نرمال HbF به روش الکتروفورز رو زیر 2درصد بیان میکنن(فکرکنم تو کتاب هموگلوبین در سلامت و بیماری به نوشته پروفسور گوهری دیده باشم) هرچند بیشتر رفرانس ها میگن باید 1% و یا زیر 1% باشه. ایشون هم HbF نرمالی دارن.

5. با توجه به آزمایش ادرار مشخصه که آزمایش ادرار راندوم بوده (24 ساعته نبوده) و PH ادرار راندوم میتونه 4.5 تا 8 متغییر باشه، پس PH هم نرماله.
    تشکر دوست عزیز
    خیلی ممنون بسیاری از نکات کور را مشخص فرمودین .
    در مورد ادرار هم فقط به علت اینکه مقادیر کاملا در سطح حداکثر بود و تست هلیکو باکتر را تجویز کردن ، شک کردم . اما از اطلاعات کامل شما تشکر میکنم
    امیدوارم که مشکل surena_iran2564 خاصی نباشد .
    موفق باشین

پروفشنال surena_iran2564's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    همه جای ایران سرای من است

پيش فرض

. دکتر شما ، آزمایش هلیکو باکتر را برای بالا بودن PH نوشته بود (به علت مسدود کردن معده ) که با توجه به پایین بودن رنج ، مشکلی از بابات این باکتری هم ندارین . اما باید بالا بودن مقدار PH هم برسی شود .
    موفق باشین
    ممنون از توضیحات 2 دوست عزیز
    @};-
    در باره باکتری معده من تو آزمایش 2 سال پبشم یه تستی مثبت بود که باکتری معده داشتم و الان آزمایش در دسترسم نیست تا شنبه
    ولی اون موقع 40 تا کپسول و قرص دکتر بهم داد که خوردم و تو این آزمایش دیگه نداشتمش!فکر میکنم کپسولش تتراسایکلین بود.

پزشک انجمن morsadr's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    tehran

پيش فرض

سلام دوستان
    عجب بحث داغي؟؟؟
    دوست عزيز نظر من به نظر دوست عزيزمون samad-GH نزديكه و به نظر بنده نتيجه اين آزمايشات در كل طبيعي است و بيماري تالاسمي مينور اصلا مطرح نمي باشد .به نظر من براي رسيدن به يك تشخيص مجموع علايم و شواهد را بايد در نظر گرفت وصرف غير طبيعي بودن يك اندكس خوني درست نيست كه يك برچسب بيماري به فرد بزنيم اون هم يك بيماري كه اهميت خاصي ندارد و در ضمن درمان خاصي هم ندارد . درست اين است كه ما تشخيص ها و درمان ها را بر اساس شكايات و ناراحتي بيمار انجام بدهيم نه صرفا يك تغيير كوچك آزمايشگاهي كه حتي خطا نيز ميتواند داشته باشد .به نظر بنده دوستمان surena نبايد نگران باشد و اطمينان داشته باشد كه از نظر خوني كاملا طبيعي ميباشد.
    در مورد تست هليكو باكتر نيز تيتر آنتي بادي آن جنبه تشخيص قطعي ندارد و در صورت وجود علايم گاستريت و بالا بودن آنتي بادي احتمال عفونت با اين باكتري بالا خواهد بود ولي تست قطعي تشخيص آن تست تنفس مي باشد كه در حقيقت نشان مي دهد كه باكتري در جدار معده فعال ميباشد.

6. این کاربر از morsadr بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پزشک انجمن morsadr's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    tehran

پيش فرض

سلام دوستان
    عجب بحث داغي؟؟؟
    دوست عزيز نظر من به نظر دوست عزيزمون samad-GH نزديكه و به نظر بنده نتيجه اين آزمايشات در كل طبيعي است و بيماري تالاسمي مينور اصلا مطرح نمي باشد .به نظر من براي رسيدن به يك تشخيص مجموع علايم و شواهد را بايد در نظر گرفت وصرف غير طبيعي بودن يك اندكس خوني درست نيست كه يك برچسب بيماري به فرد بزنيم اون هم يك بيماري كه اهميت خاصي ندارد و در ضمن درمان خاصي هم ندارد . درست اين است كه ما تشخيص ها و درمان ها را بر اساس شكايات و ناراحتي بيمار انجام بدهيم نه صرفا يك تغيير كوچك آزمايشگاهي كه حتي خطا نيز ميتواند داشته باشد .به نظر بنده دوستمان surena نبايد نگران باشد و اطمينان داشته باشد كه از نظر خوني كاملا طبيعي ميباشد.
    در مورد تست هليكو باكتر نيز تيتر آنتي بادي آن جنبه تشخيص قطعي ندارد و در صورت وجود علايم گاستريت و بالا بودن آنتي بادي احتمال عفونت با اين باكتري بالا خواهد بود ولي تست قطعي تشخيص آن تست تنفس مي باشد كه در حقيقت نشان مي دهد كه باكتري در جدار معده فعال ميباشد.

8. این کاربر از morsadr بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای eMer@lD's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2008
    محل سكونت
    پایتخت

پيش فرض

سلام.
    انواع هموگولوبین و انواع تالاسمی در الگو های درمانی داریم. و طبق اون الگو تستهایی که روبروی من هست نوع تالاسمی نمره 1 رو نشون میده که البته این جدول باعث گم شدن کاربری مثل ما میشه و نمیشه قطعا نظر داد که آیا تالاسمی قطعیست یا نه!و در الگو اصلی 98 تا 100 درصد هست.
    چون توضیح این زنجیره و روال مشاوره ای که با پزشک مربوط بوده در دیده مانبوده ..
    بنابراین یه نظر کلی هم بنده میدم:
    تست اول تالاسمی نمره a رو نشون میده و سروم آیرون معمولا وقتی در تست بالا میره میتونه تالاسمی بالا باشه..
    باکتری موجوددر معده:anti.h.pyloriAb.lgG این باکتری در همه وجود داره. در بعضی افراد باعث میکروبزایی و بیماری میشه در بعضی افراد نه و ..

10. این کاربر از eMer@lD بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض

با سلام خدمت همه عزيزان
    من تازه به اين جمع آمدم
    لطفا اگر امكانش هست راهنماييم كنيد

در مورد تفسير نتايج آزمايشات خودم و همسرم (هر دو 28 ساله)

Me (Male)

WBC 7.1
    RBC 5.22
    Hemoglobin 17
    hematocrite 46.6

MCV 89.3
    MCH 32.6
    MCHC 36.5
    Platelets 217

My Wife

MCHC 36.2
    Platelets 140
    Cholestrol 220
    َALT 50

بقيه موارد تو رنج طبيعي بودند براي آزمايش هر دومون. جسارتا ALT را هم بفرماييد مخفف چي هست؟ نشان دهنده چه هست؟

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض

با سلام
    منم می خوام نتیجه آزمایشم رو انجا مطرح کنم
    rbc 6.86
    hemogolobin 16.9
    hematocerit 48.7
    mcv 71
    mch 24.6
    mchc 34.7
    platelet 396

و همچنین من در حال حاضر به خاطر اینکه مشکل معده با باکتری h-pylori دارم دارم روزانه قرص های میترونیدازول
    مبدونیدازول و کلیدونیوم و بیسموت و رانیتیدین و همچنین به خاطر اینکه با همسر آینده ام چند روزه پیش آزمایش خون دادم و من کم خون بودم به من و ایشون 1 ماه قرص آهن تجویز کردن
    در مورد همسرم آیندم اونجوری که من یادمه همه موارد نرمال بودن فقط mch او 26.5 بود که گفتن باید 27 باشه
    لطفا نظرتون رو بدین
    ممنون

پروفشنال ehsan_update's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2008
    محل سكونت
    Medical Laboratory

پيش فرض

با سلام خدمت همه عزيزان
    من تازه به اين جمع آمدم
    لطفا اگر امكانش هست راهنماييم كنيد

در مورد تفسير نتايج آزمايشات خودم و همسرم (هر دو 28 ساله)

Me (Male)

WBC 7.1
    RBC 5.22
    Hemoglobin 17
    hematocrite 46.6

MCV 89.3
    MCH 32.6
    MCHC 36.5
    Platelets 217

My Wife

MCHC 36.2
    Platelets 140
    Cholestrol 220
    َALT 50

بقيه موارد تو رنج طبيعي بودند براي آزمايش هر دومون. جسارتا ALT را هم بفرماييد مخفف چي هست؟ نشان دهنده چه هست؟
    ALT مخفف آلانین ترانس آمیناز هستش که اسم یه آنزیم کبدی هستش. افزایش اون در خون نشان دهنده آسیب کبدی است. مقداری هم که نوشتید زیاد واضح نیست و باید واحدش و مقادیر نورمالی که در برگ آزمایش نوشته رو هم اینجا مینوشتید چون مقادیر نورمال در همه آزمایشگاهها یکسان نیست.
    میشه گفت خوشبختانه هر دوتون سالم هستید ولی همسرتون باید کمی در مورد کولسترول مواظب باشن و یه مقدار در رژیم غذاییشون کمتر از چربی و مواد کلسترول دار استفاده کنند. ( البته مقدار نورمالش 130 الی 250 هستش و نمیشه گفت جای نگرانیه)
    براتون آرزوی خوشبختی دارم.

14. این کاربر از ehsan_update بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال ehsan_update's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2008
    محل سكونت
    Medical Laboratory

پيش فرض

با سلام
    منم می خوام نتیجه آزمایشم رو انجا مطرح کنم
    rbc 6.86
    hemogolobin 16.9
    hematocerit 48.7
    mcv 71
    mch 24.6
    mchc 34.7
    platelet 396

و همچنین من در حال حاضر به خاطر اینکه مشکل معده با باکتری h-pylori دارم دارم روزانه قرص های میترونیدازول
    مبدونیدازول و کلیدونیوم و بیسموت و رانیتیدین و همچنین به خاطر اینکه با همسر آینده ام چند روزه پیش آزمایش خون دادم و من کم خون بودم به من و ایشون 1 ماه قرص آهن تجویز کردن
    در مورد همسرم آیندم اونجوری که من یادمه همه موارد نرمال بودن فقط mch او 26.5 بود که گفتن باید 27 باشه
    لطفا نظرتون رو بدین
    ممنون
    در مورد همسرتون اگه سایر موارد آزمایششون نورمال باشه MCH=26.5 اصلا جای نگرانی نیست.
    اما در مورد خودتون انداره گلوبولهای قرمزتون کوچیکه و تعدادشون زیاد و هموگلوبین طبیعیه نمیشه گفت آنمی فقر آهن دارید . من به تالاسمی مینور شک دارم. به نظر من تست الکتروفورز هموگلوبین و PBS و مقدار آهن سرم میتونه به تشخیص نهایی خیلی کمک کنه.
    ( در ضمن چون همسرتون سالمه شما حتی اگه به تالاسمی مینور هم مبتلا باشید جای نگرانی نیست)
    خوش باشید.

16. این کاربر از ehsan_update بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •