خوب من اومدم.قرار بود در مورد تراریوم صحبت کنیم.برای درست کردن بسترمونکه متشکل از چند لایه ست به این ترتیب عمل میکنیم.
-لایه اول(زیرین):سنگریزه که میتونید ابتکارو سلیقه به خرج بدین چون ظرفمون شیشه ایه وسنگاتون دیده میشه.میتونید از سنگای شیشه ای که تو بازار با رنگای متنوع موجوده استفاده کنید.یا حتی سنگای طبیعی که از بیرون جمع میکنید.توجه کنید خیلی درشت نباشن که نصف شیشتونو بگیرن.در حدود 3سانت از ارتفاع شیشه کافیه.البته لزومی نداره کاملا مسطح ته شیشه قراربگیره.میتونید هرشکلی که خواستید بهش بدید تا از بیرون خوشگل دیده بشه.این لایه در واقع زهکش گلدانمونه.یعنی آبای اضافی از لایه های بالایی براحتی از این لایه عبور میکنه و نمی زاره ریشه بخاطر آب زیاد خفه بشه.
-لایه دوم:یه لایه توری.از هر تور بی مصرف توی خونه یا از پارچه نازک میتونید استفاده کنید این لایه رو به اندازه ببرید تا از شیشه دیده نشه تاکارتون تمیزدیده شه.اینم واسه جلوگیری از آبشویی خاکه.
-لایه سوم:اگه اهل پیک نیک باشید حتما زغال تو بساطتون هست.روی تور یه لایه نازک زغال میریزیم.زغالو خرد کنید تقریبا اندازه نخود.
-لایه چهارم:مهمترین لایه است یعنی خاک.که متشکله از 1 قسمت ماسه ساختمان+1قسمت خاکبرگ+2قسمت خاک باغچه.خاکبرگ آماده تو گلفروشی ها هست که زیادم گرون نیست(بسته ای 500 تومن)یه بسته کافیه زیادم هست.واسه درست کردن این ترکیب از یه پیمانه استفاده کنید واین نسبتارو رعایت کنید.حالاکه آمادش کردید باید استریلش کنیدآخه ممکنه خاکتون دارای بذور علفهای هرز یا تخم حشرات و سایر موجودات مزاحم باشه بنابراین خاکتونو روی روزنامه پهن شده روی سینی فر پخش کنید و بذارید توی فر.30 دقیقه در دمای 180 درجه فارنهایت.
خاکو تا ارتفاعی بریزید که پایین تر از نصف گلدان باشه.حالا گیاهتون که قبلا ریشه دارش کردید توش بکارید.بعد بقدری آب اضافه کنید که کل خاکتون خیس بشه.اگه احیانا ناخواسته آب زیاد ریختیداشکالی نداره چندروز در ظرفتون رو باز بذارید تاآب اضافی تبخیر شه.اگه هم که اندازه ست در ظرف رو میذارید و شاهدپر شدن گلتون میشید.این گل تا زمانی که کناره های خاک که دیده میشه خشک نشده نیازی به آبیاری نداره.که بیشتراز یه ماه طول میکشه.واسه کاشت گل هم سلیقه بخرج بدید توی گلدون پستی بلندی ایجاد کنید میتونید گلای متنوعی بکارید فقط سعی کنید طوری انتخاب کنید که نیازهاشون همخونی داشته باشه مثلا کاکتوسو نمیشه با گلای دیگه کاشت.واسه زیبا تر شدن تراریومتون حتما از خزه استفاده کنید.اونم میتونید از گلفروشی تهیه کنید.البته من همیشه از جاهایی که واسه پیک نیک میریم (کنار آب وآبشاروتو جنگلای شمال)جمع میکنم.
اصله کاری یادم رفت:گلها.از هر گلی میتونید استفاده کنید.من حسن یوسف وکراسوله کاشتم.از گندمه پیرومیا بگونیا برگ بیدی ...یا هر گلی که تو خونه دارید میتونید استفاده کنید.ولی اول باید ریشه دارش کنید خیلی سادست فقط ازش قلمه بگیرید و بذارید تو آب تا ریشه بده.هر چی ریشش بیشتر باشه بهتره.چون ما نمی خوایم زیاد تو گلدونمون رشد کنه نباید بزرگ بشه.ریشه زیاد جلوی رشدو میگیره.
روزی حدود نیم ساعت در ظرفو باز بزارید.قبلشم باآبپاش برگا و خزه هارو آب بپاشید.من این بخششو خیلی دوست دارم.اگه دیدید قطره های آب داخل شیشه تشکیل شده در شیشه رو یه مدت باز بذارید.
ترکیب خاک واسه کاکتوس فرق میکنه اگه خواستید میگم بهتون.
واسه تهیه شیشه یا از ظرفای بلوری مامانتون کش برید یا بریدیه لوازم خانگی فروشی.ظرفای کروی در سایزهای مختلف یا ظرفایی که معروف به گیلاسن(در سایز بزرگ) واسه این کار مناسبن.