تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 13

نام تاپيک: سر پیچ که دور می زنیم باید کلاچ رو هم بگیریم یا فقط کمی ترمز کافیه؟ (تازه گواهینامه گرفتم)

داره خودمونی میشه Superist's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2017

14 سر پیچ که دور می زنیم باید کلاچ رو هم بگیریم یا فقط کمی ترمز کافیه؟ (تازه گواهینامه گرفتم)

سلام به همه بچه ها و راننده های با تجربه

من تازه یک 10 روزه گواهینامه برام رسیده و دارم در جاهای خلوت و نیمه خلوت تمرین می کنم. یه سوال برام پیش اومد که نمی دونم چکار باید بکنم. سر پیچها یا قبل از چهار راه ها که بریدگی هست و ما از اونها داخل خیابان کناری میشیم سرعت را کم می کنم و دنده رو به 1 یا گاهی 2 می برم. در این مواقع که نزدیک پیچ یا داخل پیچ هستیم من کمی ترمز می گیریم که سرعت زیاد رو بگیره (بخصوص در 2) تا به کسی نزنم. کلاچ رو هم کمی فشار می دهم. آیا درست هست که کلاچ رو هم گرفت یا فقط باید کمی ترمز گرفت تا سرعت کم شود؟ آیا گرفتن کلاچ سرعت و شتاب رو بیشتر نمی کنه؟. البته برای اینکه موتور خاموش نشه این کار رو می کنم بخصوص تو دنده 2.

ممنون از راهنمایی و کمک شما

آخر فروم باز shaahani's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

وقتی موتور به چرخ ها متصل هست ، کاهش دور موتور (در اثر برداشتن پا از پدال گاز) باعث نگه داشتن چرخ ها و کاهش سرعت میشه .
    انرژی بیشتر چرخ ها در این حالت بجای اینکه کاملا باعث افزایش سرعت بشه مجدد به گیربکس و موتور منتقل میشه که کاهش دور زیادی داشتن و درنتیجه سرعت چرخ ها نیز کم میشه.
    زمانی که در هنگام ترمز کردن ، پا را بر روی پدال کلاچ فشار میدهید قدرت محرکه را از چرخ ها جدا میکنید و این باعث آزاد شدن چرخ ها و سرعت گرفتن خودرو میشه.
    بنابراین در زمان ترمز در هر شرایطی نباید کلاچ را گرفت ، مگر در شرایط اضطراری به تشخیص راننده در شرایطی که درگیر بودن چزخ ها به موتور باعث از دست رفتن تعادل خودرو بشود.
    مسئله بسیار مهم دیگری نیز وجود دارد ، زمانی که برای کاهش سرعت همزمان کلاچ و ترمز با یکدیگر فشرده میشوند ، نیمه درگیر شدن های متعدد دیسک و صفحه باعث صاف شدن و خراب شدن زود هنگام آنها میشود و مخارج زیادی به راننده تحمیل خواهد کرد .
    از طرف دیگر بدلیل اینکه هربار برای کاهش مقدار مشخصی سرعت مقدار بیشتری ترمز احتیاج خواهد بود ، لنت ترمز بیشتر مصرف و سیستم ترمز نیز زودتر خراب خواهد شد.

گرفتن کلاچ فقط در لحظه آخر ایست خودرو لازم است و همچنین در زمان تعویض دنده در زمان های دیگر تنها باعث از بین رفتن دیسک و صفحه خودروی شما می شود.

3. 4 کاربر از shaahani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

سلام به همه بچه ها و راننده های با تجربه

من تازه یک 10 روزه گواهینامه برام رسیده و دارم در جاهای خلوت و نیمه خلوت تمرین می کنم. یه سوال برام پیش اومد که نمی دونم چکار باید بکنم. سر پیچها یا قبل از چهار راه ها که بریدگی هست و ما از اونها داخل خیابان کناری میشیم سرعت را کم می کنم و دنده رو به 1 یا گاهی 2 می برم. در این مواقع که نزدیک پیچ یا داخل پیچ هستیم من کمی ترمز می گیریم که سرعت زیاد رو بگیره (بخصوص در 2) تا به کسی نزنم. کلاچ رو هم کمی فشار می دهم. آیا درست هست که کلاچ رو هم گرفت یا فقط باید کمی ترمز گرفت تا سرعت کم شود؟ آیا گرفتن کلاچ سرعت و شتاب رو بیشتر نمی کنه؟. البته برای اینکه موتور خاموش نشه این کار رو می کنم بخصوص تو دنده 2.

ممنون از راهنمایی و کمک شما

لپ کلام رو میگم گیج نشی

شما باید وقتی سرعتت زیاده برای کاهش سرعت به هیچ وجه کلاچ نگیر زمانی بگیر که ببینی میتونی ماشینو با کلاچ کنترل کنی (تو سرعت کم)چون اگر چرخ دنده ها درگیر نباشن و ترمز با کلاچ تو سرعت بگیری ممکنه ماشین سور بخوره و باعث حادثه بشه

در مورد سوال سر ۴ راه ها بله من زمانی که بخوام برسم به ۴ راه تا موقعی که بدون سرعتم در حدی هستش که بتونم ماشینو بگیرم پامو میزارم روی‌کلاچ حالا یا میرم دنده دو یا ۱ بسته به موقعیت و ترافیک هم داره

کلا این چیزها توجه نکن که قائده خاصی داره بلکه برمیگرده به مرور زمان که همه چیز دستت بیاد و تجربه کسب کنی

سخت فقط نگیر همیشه موقع رانندگی راحترین روش رو که خودت راحتی انتخاب کن البته توی سرعت های بالا باید به اصول توجه کنی
    Last edited by QSEVEN; 27-01-2018 at 15:19.

5. 2 کاربر از QSEVEN بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه Superist's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2017

پيش فرض

منظورم دقیقا اینه که من وقتی از خیابان اصلی که دارم توش تمرین می کنم و معمولا نهایتش 40 تا دارم میرم می خوام برم تو یه خیابان فرعی و کوچکتر که 100 متر جلوتر هست و باید از بریدگی برم تو اون خیابون. من اولش با 1 می رفتم که سرعتم حسابی کم باشه و خوب هم می رفتم. الان چند روزه که مغرور شدم و یه کم ترسم ریخته و فکر می کنم وارد شدم به محض رسیدن به پیچ خروجی پامو از گاز بر می دارم یه کم ترمز رو فشار می دم که سرعتم از 40 بیاد رو 20. چون کنار همین پیچ خروجی بعضی وقتها ماشین هم پارک هست و یه کم تنگه و من با احتیاط بیشتر می رم تو این نوع خروجی ها و بریدگیها که عابر هم رد میشه. واسه اینکه یهو تو 2 خاموش نکنم کلاچ رو کمی پایین می برم که اگر ماشین داشت خاموش می شد سریع برم 1 و اگر هم جلوم عابر اومد یا به هر دلیل مجبور به توقف کامل شدم برم خلاص و جلوی خاموش شدن ماشین رو بگیرم. آخه از پشت سر من هم ماشینها دیگه مثل من می خوان بپیچن و پشتم هستن. واسه همین یک کم هل می شم که بوق نزن و من عصبی نشم. در واقع از ترس خاموش شدن ماشین که مبادا زیاد ترمز بگیرم تو پیچ پامو یه کم رو کلاچ فشار می دم که اگر سرعت زیاد رفت پایین شد 5 و صفر خاموش نکنم. زیاد ترسو نیستم ولی از اینکه اول کار و تمرین یهو تو شلوغی و یا سر این پیچهای خروجی خاموش کنم و نکنه ماشین عقب بره بزنم به ماشین عقبی نگرانم.
    ممنون از همگی. نمی دونم چرا دکمه تشکر واسه من نشون نمی ده که براتون بزنم!. ولی این گلها تقدیمتون

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

منظورم دقیقا اینه که من وقتی از خیابان اصلی که دارم توش تمرین می کنم و معمولا نهایتش 40 تا دارم میرم می خوام برم تو یه خیابان فرعی و کوچکتر که 100 متر جلوتر هست و باید از بریدگی برم تو اون خیابون. من اولش با 1 می رفتم که سرعتم حسابی کم باشه و خوب هم می رفتم. الان چند روزه که مغرور شدم و یه کم ترسم ریخته و فکر می کنم وارد شدم به محض رسیدن به پیچ خروجی پامو از گاز بر می دارم یه کم ترمز رو فشار می دم که سرعتم از 40 بیاد رو 20. چون کنار همین پیچ خروجی بعضی وقتها ماشین هم پارک هست و یه کم تنگه و من با احتیاط بیشتر می رم تو این نوع خروجی ها و بریدگیها که عابر هم رد میشه. واسه اینکه یهو تو 2 خاموش نکنم کلاچ رو کمی پایین می برم که اگر ماشین داشت خاموش می شد سریع برم 1 و اگر هم جلوم عابر اومد یا به هر دلیل مجبور به توقف کامل شدم برم خلاص و جلوی خاموش شدن ماشین رو بگیرم. آخه از پشت سر من هم ماشینها دیگه مثل من می خوان بپیچن و پشتم هستن. واسه همین یک کم هل می شم که بوق نزن و من عصبی نشم. در واقع از ترس خاموش شدن ماشین که مبادا زیاد ترمز بگیرم تو پیچ پامو یه کم رو کلاچ فشار می دم که اگر سرعت زیاد رفت پایین شد 5 و صفر خاموش نکنم. زیاد ترسو نیستم ولی از اینکه اول کار و تمرین یهو تو شلوغی و یا سر این پیچهای خروجی خاموش کنم و نکنه ماشین عقب بره بزنم به ماشین عقبی نگرانم.
    ممنون از همگی. نمی دونم چرا دکمه تشکر واسه من نشون نمی ده که براتون بزنم!. ولی این گلها تقدیمتون
    اصلا باید این طور زمانی کلاچ رو هم بگیری من خودم میگیرم ولی دنده رو خلاص نمیکنم چون ماشین به پت پت میوفته خاموش میشه درسته روشتون نگران نباشید از رانندگیتون لذت ببرید

8. این کاربر از QSEVEN بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز radarz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2014
    محل سكونت
    تهران بزرگ

پيش فرض

کم کم تمرین کنید دستتون راه میفته /// سر پیچ سرعت بیشتر از 30-40 کیلومتر نرید - اگر عرض خیابونه با نیم کلاچ دور بزنید

10. 2 کاربر از radarz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

برای یادگیری رانندگی و اول کار خیلی مشکلی نیست
    تا میتونید احتیاط کنید و اصلا خودتون رو برای بوق زدن ماشین های دیگه ناراحت نکنید ، اونها از خودخواهی ؛ عجله و بی فرهنگی خودشون بوق میزنن .
    اگه باعث ناراحتی و عجله شما بشه براحتی ممکنه تصادف کنید و بخاطر یه بوق از یکسری ادم عجول به خودتون و دیگران خسارت های جبران ناپذیر بزنید .
    اول از همه باید به اعصاب خودتون تسلط داشته باشید و به بوق هایی که برای عجله کردن هست هیچ اهمیتی ندهید .
    بوق رو در ماشین برای این گذاشتن که توجه راننده و یا عابر های پیاده رو به وجود خطر آگاه کنند و متاسفانه استفاده نابجا از اون میشه .
    در جزیره کیش یک خودرو که بی جهت بوق بزند ، به عنوان مثال برای عجله کردن و باز کردن راه خودش ، بدون درنگ اعمال قانون میشود و به پارکینگ هدایت میشود.
    در شهر های دیگه ایران متاسفانه سخت گیری های لازم اعمال نمیشود.

بعد از یکی دوسال در سر پیچ های خطرناک که نیاز هست سرعت خودرو بشدت کاهش پیدا کند اما همزمان امکان سرعت گیری مجدد وجود داشته باشد .
    میتونید از روش حرفه ای رانندگان رالی استفاده کنید .
    اونها سرعت ماشین رو با ترمز کم نمیکنند و در مرحله دوم برای کنترل ماشین پا بر روی کلاچ نمیگذارند .
    قبل از رسیدن به پیچ دور موتور ماشین رو به مقدار مشخصی برای معکوس کشیدن کاهش میدهند (ممکن است ترمز بگیرند) بعد از آن اقدام به کاهش دنده میکنند .
    در این حالت دور موتور ماشین بسیار بالا میرود ، ماشین با قدرت زیادی کاهش سرعت پیدا میکند بعد از پیدا کردن دید مناسب تصمیم بعدی را میگیرند .
    به دلیل دور موتور بالا ، بلافاصله با افزایش دنده میتونن سرعت ماشین رو بالا ببرند و اگر نیاز به ایست باشه ترمز و مجدد کاهش دنده (اگر در دنده یک نباشن).

البته این روش هم خطرهای خودش رو داره و احتمال خورد شدن جعبه دنده ماشین و آسیب به اون هست ؛ همچنین بدلیل کاهش شدید و ناگهانی سرعت ممکنه یک خودرو از عقب با شما برخورد کند ، برای همین نیاز به تسلط و تمرین زیادی دارد . همچنین نوع خودرو و توانایی خودرو نیز بسیار مهم است ، ماشینی که قطعات داخلی ضعیفی دارد ممکن است با انجام چنین حرکت هایی بسرعت از بین برود اما یک ماشین استاندارد میتواند بطور همیشگی چنین رفتاری را بدون خرابی و هیچ مشکلی انجام دهد.

همانطور که نیم کلاچ کردن باعث از بین رفتن دیسک و صفحه ماشین میشود ، این روش نیز میتواند آسیب های مخصوص خود را به همراه داشته باشد.

به هرحال در ابتدای یادگیری رانندگی نیم کلاچ کردن هیچ ایرادی ندارد اما به مرور زمان باید سعی کنید این حرکت را کنار بگذارید و از آن استفاده نکنید.
    نیم کلاچ در مواقع ضروری باید استفاده بشه تا خودرو مدت زمان زیاد تری سالم بماند.

به عنوان مثال در زمانی که میخواهید بر روی یک سر بالایی تند شروع به حرکت به سمت بالا کنید ، اگر پا را از روی ترمز بردارید خودرو به سمت عقب حرکت خواهد کرد و اگه فاصله با خودرو عقبی بسیار کم باشد احتمال تصادف زیاد خواهد بود .
    در این شرایط بعد از ورود به دنده یک ، پدال کلاچ را به مقدار نیمه رها کنید که صدای موتور عوض شده و ماشین کمی دچار لرزش شود ، آنگاه اگر پا را از روی پدال ترمز بردارید ماشین به سمت عقب حرکت نخواهد کرد و فرصت کافی برای فشردن پدال گاز و رهاکردن کلاچ برای حرکت به سمت جلو خواهید داشت.

چون پیچیدن در کوچه ها ، کاهش سرعت بر سر چهارراه ها و ترمز گیری بسیار زیاد در طول یک مسافرت ساده درون شهری انجام میشود ، بهتر است عادت کنید که در هنگام ترمز از پدال کلاچ استفاده نکنید تا خودروی شما سالم بماند.

12. 2 کاربر از shaahani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2005

پيش فرض

تا وقتی احساس نکردی ماشین ممکنه خاموش بشه کلاچ نگیر و فقط ترمز بگیر. وقتی اونقدر سرعتت کم شد که احساس کردی ماشین داره پت پت میکنه و دل میزنه کلاچ رو هم بگیر که خاموش نشه.
    همیشه توی شهر با سرعت کم رانندگی کن و در حین احترام به باز گذاشتن خط عبوری سرعت (لاین ۱ ) برای ماشین های پشت سر توجه به بوق های بی دلیل بقیه نکن و اروم رانندگی کن.

Sent from my SM-A710F using Tapatalk

14. 2 کاربر از h_gh_gamkhor بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Oct 2010

پيش فرض

اگر قبل از رسیدن به چهار راه و دست انداز ....دنده خلاص کنیم و کم کم سرعت کم کنیم

مشکلی پیش میاد ؟؟

16. این کاربر از nimahandsomboy بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

اگر قبل از رسیدن به چهار راه و دست انداز ....دنده خلاص کنیم و کم کم سرعت کم کنیم

مشکلی پیش میاد ؟؟
    نه ، قبل رسیدن به چهارراه شما در چنین شرایطی میتونید پاتون رو بطور کامل روی کلاچ بگذارین و بعد از اون دنده را در زمان مناسب خلاص کنید.
    برای دست انداز احتمالا شما تصمیم به ایستادن بعد از اون نخواهید داشت برای همین گرفتن کامل کلاچ تا انتها کافی است و سپس میتونید دنده مناسب را انتخاب کرده و کلاچ را رها کنید .
    بطور کلی نیم کلاچ کردن (نیمه گرفتن کلاچ) باعث آسیب به خودرو میشه و از طرف دیگه جهت ترمز گرفتن باید بدانید که نیازی به فشردن کلاچ نیست ، تنها در زمانی که نیاز به تعویض دنده دارین میبایست از پدال کلاچ استفاده نمایید.

18. 3 کاربر از shaahani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •