تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 18 1234511 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 171

نام تاپيک: کلیه بحث ها, پرسش ها و آموزش های مجازی سازی, مخصوصا ماشین (= دستگاه) مجازی

حـــــرفـه ای nw_nk's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006

1 کلیه بحث ها, پرسش ها و آموزش های مجازی سازی, مخصوصا ماشین (= دستگاه) مجازی

در علم کامپیوتر مجازی سازی (Virtualization) یک واژه گسترده بوده که به انتزاع منابع کامپیوتری اشاره می کند. نظیر:

Platform virtualization

مجازی سازی سطح یا پایه, که یک سیستم عامل رو از منابع و پایگاه زیرین جدا می کند.

Resource virtualization

مجازی سازی منابع, که یک منبع سیستمی خاص مثلا ابزار ذخیره سازی مثل هارد, رم, منابع شبکه ای و ... را مجازی سازی می کند.

Computer clusters

مجازی سازی گروه های کامپیوتر, که در آن ترکیب چند کامپیوتر یک کامپیوتر تواناتر را تشکیل می دهد.

Application virtualization

مجازی سازی برنامه, که به میزبانی برنامه های انفرادی بر روی سخت افزار یا نرمافزار بیگانه گفته می شود.

Desktop virtualization

مجازی سازی صفحه کار, که احتمالا باهاش آشنا هستید و دستکاری از راه دور صفحه کار یک کامپیوتر رو ممکن می کنه.

و خیلی موارد دیگر.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

فعلا قصد دارم وارد یکی از شاخه های مجازی سازی بنام Virtual Machine یا دستگاه مجازی بشم. در علم کامپیوتر, یک دستگاه مجازی, پیاده سازی نرم افزاری از یک دستگاه (کامپیوتر) بوده که برنامه ها رو مانند دستگاه واقعی اجرا می کند.

در این موضوع هم میریم سراغ بخش System virtual machines که به ماشین مجازی هایی گفته میشه که یک سطح کامل سیستم رو شبیه سازی می کنند و میشه باهاشون یک سیستم عامل کامل رو اجرا کرد.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

نرمافزارهای رایج و مطرح در این زمینه

VMware Workstation
    Microsoft Virtual PC
    Parallels Workstation
    Sun VirtualBox

VMware Server
    Microsoft Virtual Server

می باشند.

که دو مورد آخر برای شبیه سازی سرور بکار می روند.

Workstation از VMware

آدرس توضیحات در Wikipedia
    آدرس سازنده برنامه
    آدرس رسمی خود برنامه
    آدرس صفحه دانلود

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    Virtual PC از Microsoft Corporation

آدرس سازنده برنامه
    آدرس رسمی خود برنامه
    آدرس صفحه دانلود

کد:
    Parallels Workstation از Parallels, Inc

آدرس سازنده برنامه
    آدرس رسمی خود برنامه
    آدرس صفحه دانلود

کد:
    VirtualBox از Sun Microsystems

آدرس سازنده برنامه
    آدرس رسمی خود برنامه
    آدرس صفحه دانلود

کد:

در عکس زیر لینوکس Ubuntu 8.04.1 رو مشاهده می کنید که توسط VMware Workstation 6.5.0 در ویندوز Vista لود شده:

در پست بعد با نرمافزار Microsoft Virtual PC آشنا خواهیم شد و نحوه ایجاد دستگاه مجازی و اجرای اون و نصب سیستم عامل روش رو یاد میگیریم.

عکس های استفاده شده در این پست:
    |
    Last edited by nw_nk; 17-04-2009 at 04:46.

2. 9 کاربر از nw_nk بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2006

11 Microsoft Virtual PC

برای آشنایی با ایجاد و استفاده ماشین مجازی نرمافزار Microsoft Virtual PC رو مرور خواهیم کرد. این نرمافزار ساده است و امکانات قابل قبولی داره.

می تونید آخرین نسخه این نرمافزار رو در آدرس زیر دانلود کنید:

کد:
    دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی این نرمافزار قرار داده شده که هر کدام بالای 31 مگ می باشند.

من بر اساس Microsoft Virtual PC 2007 SP1 v6.0.192.0 32bit که الان روی سیستمم نصبه می نویسم.

اگر از نسخه دیگری هم استفاده می کنید آنچنان فرقی نمیکنه.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// نصب

پس از دانلود Setup برنامه از آدرسی که گذاشتم, آنرا اجرا کنید.

مراحل نصب هیچگونه تنظیمات خاصی ندارد. تنها در مرحله Ready To Install اگر خواستید با زدن دکمه Change محل نصب برنامه را تغییر بدید و سپس Install رو بزنید.

برنامه سریع نصب می شود و Finish کنید.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// ایجاد ماشین مجازی

برنامه را اجرا کنید. اگر هنگام اجرا هیچگونه ماشین مجازی ثبت نشده باشد, مثل وقتی که تازه برنامه رو نصب کردید, Wizard ای بنام New Virtual Machine باز می شود تا به شما در ساخت ماشین مجازی کمک کند.

Next را بزنید. سه Option پیش روی شما خواهد بود.

Create a new برای ایجاد ماشین مجازی جدید بکار می رود.

Use default برای ایجاد ماشین مجازی جدید با تنظیمات پیش فرض بکار می رود.

و Add an که برای ثبت ماشین مجازی موجود روی هارد شما در برنامه بکار می ره.

گزینه اول رو انتخاب کنید.

برای ماشین مجازی نامی در نظر بگیرید و آدرسی برای ذخیره فایلش بهش بدید.

در مرحله بعد (Operating System) می تونید سیستم عاملی رو که قصد تستش رو دارید انتخاب کنید تا خود برنامه تنظیمات مناسب اون رو شامل مقدار حافظه و صدا و ... برای ماشین مجازی در نظر بگیره. به عنوان نمونه من روی Windows XP قرار میدم.

نکته: این حالات هماهنگی زیادی با هم دارن. یعنی دلیل نمیشه اگر XP انتخاب کردید, نشه روی اون ماشین مجازی Vista, Windows Server یا حتی Linux نصب کرد.

در مرحله بعد از شما پرسیده میشه که می خواهید از همون مقدار پیشنهادی رم برای XP استفاده کنید یا خودتون مقدار رم رو تعیین کنید. برای نمونه من گزینه Adjusting رو انتخاب می کنم و مقدار رو 512 قرار میدم.

نکته: دقت کنید این مقدار رم باید موجود باشه. مثلا اگر رم سیستمتون 1 گیگ هست و ویندوزتون XP حدودا 800 مگ از رم آزاد خواهد بود که میشه برای ماشین مجازی در نظر گرفت. البته حساب رم اضافی لازم برای اجرای برنامه در ویندوز خودتون رو بکنید و هیج وقت تمام فضای موجود رو به ماشین مجازی ندید. انتخاب مقدار رم برای ماشین مجازی بسته به شرایط داره و اگر دوستان خواستن می تونن مشورت کنند. می تونید حتی 128 مگ بزارید و درون ماشین مجازی یک XP نصب کنید. مشخصه که در این حالت ماشین مجازی سنگین عمل خواهد کرد.

نکته: اکثر تنظیمات ماشین مجازی بعد از ایجادش هم قابل تغییره و میشه بسته به شرایط اون لحظه تغییرشون داد.

در مرحله بعد دو انتخاب برای هارد دیسک مجازی خواهید داشت که باید به ماشین مجازی نسبت داده بشه.

گزینه An existing برای انتخاب یک هارد مجازی موجود بکار میره.

و گزینه A new برای ایجاد یک هارد مجازی جدید.

گزینه دوم رو انتخاب کنید.

آدرسی برای فایل حاوی فضای هارد مجازی در نظر بگیرید و همچین مقداری براش تعیین کنید.

برای نمونه من 40000 مگ دادم.

نکته: لازم نیست که همون لحظه که شما هارد مجازی رو می سازید این فضا موجود باشه تا فایلش ایجاد بشه. این برنامه, هارد دیسک مجازی رو داینامیک و با قابلیت توسعه میسازه. یعنی تا وقتی لازم نشه فضا نمیگیره و کم کم بزرگ میشه. مثلا یک هارد مجازی 60 گیگ که هیچ اطلاعاتی روش نیست یک فایل 10 کیلوبایتی روی هارد واقعی شما خواهد بود. اما در ماشین مجازی یک هارد 60 گیگ دیده میشه. اگر روی این هارد یک Windows XP نصب کنید فایلش بزرگ میشه و دقیقا حجم اطلاعاتی که درونشه. در این مورد میشه 1 گیگ و خورده ای.

حال ایجاد ماشین مجازی تموم شده و Finish کنید.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// تنظیمات و محیط

اگر الان کادر اصلی برنامه یعنی Virtual PC Console رو چک کنید, ماشین مجازی که ساختید در لیست ثبت شده. Not running نشون میده ماشین مجازی الان خاموشه.

در این کادر

- در منوی File گزینه های

New Virtual Machine Wizard برای راه اندازی همون Wizard ساخت ماشین مجازی.

Virtual Disk Wizard برای راه اندازی Wizard ساخت هارد دیسک مجازی.

Option برای تنظیمات خود برنامه Virtual PC.

و Exit هم برای خروج از برنامه.

- در منوی Action گزینه های

Start برای راه اندازی ماشین مجازی انتخاب شده در لیست.

Pause برای توقف موقت ماشین مجازی.

Reset برای راه اندازی دوباره ماشین مجازی. دقیقا مثل Reset کردن سیستم واقعیتون.

Remove برای حذف ماشین مجازی انتخاب شده در لیست.

Setting برای مشاهده و دستکاری تنظیمات ماشین مجازی انتخاب شده در لیست.

و Properties نمایش مشخصات.

- منوی Help هم که حاوی توضیحات برنامه هست.

- در سمت راست کادر

دکمه New برای ایجاد ماشین مجازی جدید و اضافه کردن اون به لیست

Settings برای تغییر تنظیمات ماشین مجازی انتخاب شده در لیست.

Remove برای حذف ماشین مجازی انتخاب شده.

و Start برای راه اندازی اون. مثل روشن کردن PC ایتون.

- Settings یک ماشین مجازی

در File Name نام فایل حاوی ماشین مجازی رو می بینید.

در Memory مقدار رم ماشین مجازی رو که قبلا تنظیم کردید می تونید تغییر بدید.

در Hard Disk 1 , 2 & 3 هارد دیسک های مجازی ماشین مجازی رو تعیین می کنید.

فعال بودن Undo Disk باعث میشه در هر بار بستن ماشین مجازی تغییراتی که دادید بشه نادیده گرفت.

تذکر: همه این بحث ها مربوط به ماشین مجازی میشه. بدون فعال بودن گزینه فوق هم ماشین مجازی و تغییراتی که میدید در سیستم خود شما تاثیر نخواهد داشت.

CD/DVD Drive برای اتصال درایو واقعی به ماشین مجازی.

Floppy Disk هم به همین ترتیب.

COM1, COM2 و LPT1 برای تنظیم پورت های ماشین مجازی.

Networking برای تنظیم یک یا چند آداپتور شبکه برای ماشین مجازی.

Sound که همون فعال بودن صدای ماشین مجازیه.

Hardware Virtualization برای کامپیوترهایی به کار میره که مجازی سازی سخت افزاری دارن.

Mouse هم که باید فعال بشه تا شما هم در ویندوز خودتون و هم در ماشین مجازی بتونید با Pointer کار کنید.

Shared Folders این قابلیتو به ماشین مجازی میده تا به اطلاعات درون فلدرهای Share شده در سیستم واقعی دسترسی پیدا کنه. البته برای این قابلیت باید جزئی خاص نصب باشه.

در Display هم تنظیمات نمایش مثلا اینکه هنگام روشن شدن ماشین مجازی تصویر Full Screen بشه یا نه, انجام میشه.

در Close هم می تونید تعیین کنید که هنگام بستن ماشین مجازی پیغامی نمایش داده بشه و از شما بپرسه که چیکار می خواهید انجام بدید. Save state یا ذخیره حالت اون لحظه, shut down یا بستن ویندوز و Turn off یا همون خاموش کردن ماشین مجازی.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// اجرای ماشین مجازی

خوب رسیدیم به راه اندازی

ماشین مجازی باید در لیست انتخاب شده باشه. دکمه Start رو بزنید تا روشن بشه.

پنجره ای باز خواهد شد و شما شاهد راه اندازی یک ماشین مجازی خواهید بود.

شبیه روشن شدن سیستم خودتون.

در هنگام روشن بودن ماشین مجازی

در این کادر, منوی Action حاوی گزینه های

Full-Screen Mode برای تمام صفحه کردن ماشین مجازی در حال اجرا.

Ctrl+Alt+Del برای شبیه سازی زدن سه کلید Ctrl, Alt و Del با هم البته در ماشین مجازی. مثلا هنگام راه اندازی ویندوزهای Server لازمه این سه کلید رو بزنید تا وارد ویندوز بشید. اگر خودتون Ctrl+Alt+Del رو بگیرید احتمالا سیستم عامل واقعی کنترل رو میگیره و درون ماشین مجازی عمل نمیکنه. به همین خاطر این گزینه گذاشته شده.

Pause برای توقف موقت ماشین مجازی در همون لحظه. بعد از توقف میشه Resume که برای ادامه است.

Reset هم که برای راه اندازی مجدد ماشین مجازی.

Close هم برای بستن ماشین مجازی و یا همون خاموش کردنش.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// برخی قابلیت ها یا کارهای جالب

در هنگام اجرا بودن ماشین مجازی

در منوی CD و Floppy می تونید به ماشین یک CD یا Floppy واقعی بدید و یا حتی Image.

مثلا برای تست (سالم بودن, Bootable بودن و ...) یک Image با فرمت ISO کافیه با گزینه Capture ISO Image فایل مورد نظر رو انتخاب کنید. (گزینه Release هم فایل ISO رو رها میکنه و یا مجازا دیسک در میاد).

اگر این Image یک ویندوز یا لینوکس Bootable باشه. می تونید نصبش کنید و حتی استفاده کنید. بدون اینکه احتیاج به رایت اون روی دیسک باشه.

بعد از اینکه با Capture فایل ISO رو بهش دادید, ماشین مجازی رو Restart کنید تا با دیسک مورد نظر بوت بشه.

بقیه مراحل رو که جتما بلدید؟ نصب ویندور. (:

دقت کنید که تمامی این کارها درون دو فایل حاوی ماشن مجازی و هارد مجازی که ساختید انجام میشه و هیچ تغییری در سیستم عامل خودتون نخواهید دید.

مثلا هنگام نصب XP شما دیسک مجازی رو پارتیشن بندی می کنید و فرمت. حتی هنگام نصب Linux در ماشین مجازی, پارتیشن های لازم با فرمت EX3 و ... درون هارد دیسک مجازی ایجاد میشن و هارد شما هیچ تغییری نمیکنه. فقط شاهد بزرگتر شدن یک فایل روی هاردتون که مربوط به هارد دیسک مجازی هست خواهید بود.

وقتی کارتون هم با هارد مجازی تموم میشه می تونید فایل مربوطه بهش روی هاردتون رو براحتی پاک کنید.

دقت کنید که هارد دیسک مجازی کاملا واقعی عمل میکنه. یعنی اگر شما ویندوز رو نصب کردید و بعدش ماشین مجازی رو خاموش. وقتی دوباره اون ماشین مجازی رو روشن کنید ویندوزی که نصب کردید بالا خواهد اومد.

یک مورد دیگه

بعد از اینکه یک سیستم عامل مثلا ویندوز XP درون ماشین مجازی (روی هارد مجازی) نصب کردیم.

چطوره روش ویروس اجرا کنیم؟

می تونید شاهد داغون شدن و تغییرات ویندوز درون ماشین مجازی باشید.

بعد هم ماشین مجازی رو می بندید و انگار نه انگار. (:

بحث ماشین مجازی (Virtual Machine) گسترده تر از این موارده و من اینجا فقط خواستم شمارو باهاش آشنا کنم, تا حداقل خیلی از کارهای غیر حرفه ای رو باهاش انجام بدید. مثل تست و نصب یک Image حاوی سیستم عامل که برای یکی از دوستان در گروه اجتماعی دانلود آفلاین دیروز سوال شده بود. اصلا ماشین مجازی خودش یه سرگرمی هست.

از طرفی Microsoft Virtual PC که من معرفی کردم نسبتا ساده است و اگر نرمافزاری مثل VMware Workstation رو نصب کنید, متوجه امکانات بسیار زیاد و فوق العاده جذابش خواهید شد. بهتون پیشنهاد می کنم نرمافزار VMware Workstation رو هم حتما امتحان کنید. کار کردن باهاش بسیار لذت بخشه و منو ها و امکاناتش گویاست. فقط چون نرمافزار کوچکی نیست و تعدادی سرویس داره ممکنه ویندوزتون کمی کند یا سنگین بشه.

در پایان

اگر سوالی در این زمینه داشتید یا اینکه علاقه مند به بحث در این باره هستید مطرح کنید.

خود من که روزانه سیستم عامل های زیادی رو مثل

Kubuntu 8.10
    Ubuntu 9
    Knoppix 6.0.1
    Windows XP Professional SP3 - March 2009
    Ubuntu 8.10
    Linux Mint 6
    Mandriva Linux One 2009
    Microsoft Windows Vista ULTIMATE SP2
    Super Ubuntu
    openSUSE
    Linux Sharif
    Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition R2 SP2
    Microsoft Windows Server 2008
    Windows XP Media Center Edition 2005 SP3 - July 2008
    و ...

توسط ماشین مجازی تست می کنم.

موفق باشید.

عکس های استفاده شده در این پست:
    |
    Last edited by nw_nk; 03-06-2009 at 13:40.

4. 8 کاربر از nw_nk بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای mahsoft's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2004
    محل سكونت
    پيش بابايی شماره‌شناسنامه: پلــــــاک ¼

پيش فرض

سلام دوست جانم
    ویرایش میزنم

این یکی رو از قلم افتاد
    Parallels Workstation
    Last edited by mahsoft; 16-04-2009 at 03:05.

تاريخ عضويت
    Aug 2006

11 ...

سلام دوست جانم
    ویرایش میزنم

این یکی رو از قلم افتاد
    parallels workstation
    سلام. عنوان و لینکهاش اضافه شد. ممنون.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Oct 2005

پيش فرض

نحوه استفاده از پوشه های Shared تو این ویرتوال ماشین چجوریاست ؟
    من پوشه رو انتخاب می کنم ! اصلا کجا میره ! چجور یمشه ازش استفاده کرد !

تاريخ عضويت
    Aug 2006

11 ...

نحوه استفاده از پوشه های Shared تو این ویرتوال ماشین چجوریاست ؟
    من پوشه رو انتخاب می کنم ! اصلا کجا میره ! چجور یمشه ازش استفاده کرد !
    سلام.

Microsoft Virtual PC که نیاز به نصب یک جز اضافی برای شبکه داره. خواستم در Sun xVM VirtualBox v2.2.2 فلدر Share رو بهتون بگم که روش کلیک می کنم برنامه قفل میکنه و بسته میشه. موند VMware Workstation که چون سنگینه و نیاز داشتم فعلا ویندوزم سرحال باشه وقت نکردم نصبش کنم.

تا جایی که یادمه برای انتقال اطلاعات بین ویندوز خودتون و سیستم عامل مجازی بهتون Share رو پیشنهاد کردم. راه های ساده دیگری هم هست.

مثلا برنامه WinMount رو نصب کنید. میتونه به عنوان درایو مجازی فرمت های مختلفی از جمله RAR و هاردهای مجازی ایجاد شده توسط نرمافزاری مثل Virtual PC رو Mount یا لود کنه.

کافیه در این برنامه Mount رو بزنید و فایل مربوط به هارد ماشین مجازی که پسوندش vhd هست رو بهش بدید. درایوهاش و فضاش به انتهای درایوهای خودتون در My Computer اضافه میشه و می تونید فایل ها و فلدرهای درونش رو Explore کنید و عملیات کپی, انتقال و ... هم انجام بدید.

یا اینکه اصلا فایل مورد نظر رو با برنامه ای مثل UltraISO بصورت Image با فرمت ISO ذخیره کنید و در Virtual PC مثل همون ایمج ویندوز Capture کنید. وقتی سیستم عامل مجازی بالا بیاد اون اطلاعات هم درون درایو خواهند بود و قابل استفاده اند.

موفق باشید.

9. این کاربر از nw_nk بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه without_all's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض سلام

سلام
    مي اين نرم افزارو نصب ميكنم CD لينوكس رو هم ميزارم CD مياد بالا اما عكس زير رو نيگا كنيد لينوكس اينطوري مياد بالا اين چه شه ؟

کد:

تاريخ عضويت
    Aug 2006

پيش فرض

سلام.

کدومو؟ Virtual PC رو استفاده می کنید؟

تازگی Virtual PC بعضی از سیستم عامل هارو درست اجرا نمیکنه. شاید باید منتظر نسخه جدید با قابلیت های بیشتر باشیم. شما Sun xVM VirtualBox v2.2.4 رو نصب کنید و هنگام ایجاد ماشین هم سازگاری رو لینوکس انتخاب کنید و بعد Parsix رو بهش بدید.

12. این کاربر از nw_nk بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه without_all's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

آفا دستت درد نكنه ولي من اصلا هرچي سرچ كردم لينك دان Sun xVM VirtualBox v2.2.4 نيافتم همشون از يك لينك استفاده كردن كه اونم Forbidden ميده اگه شما يه لطفي بكني بزاري ممنون ميشم
    درر ضمن منم دقيقا همين ورژن كه شما گقتين (Microsoft Virtual PC 2007 SP1 v6.0.192.0)رو نصب كردم

تاريخ عضويت
    Aug 2006

11 ...

آفا دستت درد نكنه ولي من اصلا هرچي سرچ كردم لينك دان Sun xVM VirtualBox v2.2.4 نيافتم همشون از يك لينك استفاده كردن كه اونم Forbidden ميده اگه شما يه لطفي بكني بزاري ممنون ميشم
    درر ضمن منم دقيقا همين ورژن كه شما گقتين (Microsoft Virtual PC 2007 SP1 v6.0.192.0)رو نصب كردم
    مثل اینکه بخاطر تحریم هست. من با VP-N امتحان کردم اجازه دانلود داد.

اینم لینک آخرین ورژن از سایت اصلی:

کد:
    اگر VP-N ندارید و اجازه نداد, از لینک های دیگر مثل این دانلود کنید:

کد:

15. این کاربر از nw_nk بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 1 از 18 1234511 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •