تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 8 اولاول 123456 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 73

نام تاپيک: چند توصيه و اصطلاح در مورد سيستمهاي صوتي

Moderator hamidR15's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

بحث سر هزینه کردن و سیستم خریدن نیست
    گفتم که پخش فابریک ماشین خیلی خوبه و من ازش راضی ام
    اما مساله اینه که ظاهرا چون خیلی خوبه () ماشین توان کشیدن ضبط و اسپیکر و ساب هاش رو نداره
    برا همین بازم میگم برین امتحان کنید: وقتی پخش رو روشن میکنم و و صداش رو زیاد میکنم برق کم میاره و برق به چراغ ها نمیرسه برا همین با هر بیس چراغ ها نورشون کم و زیاد میشه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    دينام و باطريش چند آمپره؟نبايد اينطور بشه!مگه ساب هم داره؟ميشه عكس بزاري؟از پشت مگنت باندها هم اگر ممكنه عكس بگير.آمپ هم داره؟

2. 3 کاربر از hamidR15 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام
    امروز گفتم يه مطلب كوتاهي در مورد نصب ساب ووفرهاي Dual coil
    ساب ووفرها يا تك كوئل هستند يا دو كوئل
    ساب ووفرهاي تك كوئل كه مشخصه،با توجه به امپدانسشون به امپ متصل ميشن.
    بحث ما مربوط به ساب ووفرهاي دو كوئل هستش.
    اغلب اين سابه ووفرها داراي دو كوئل 2 يا 4 اهمي هستند.البته تعداد كمي هم داراي كوئلهاي 3-6-و حتي 1 اهمي هستند.
    ----------------
    براي اتصال يك ساب ووفر داراي دو كوئل 4 اهمي به روشهاي زير ميتوان عمل كرد:
    1- روش سري:
    در اين حالت كوئلها با هم سري ميشوند يعني مثبت يك كوئل به منفي كوئل ديگر و همين كار براي دو كوئل ديگر.امپدانس كل ما در اين حالت 8 اهم ميباشد.
    2- روش موازي:
    دراين حالت كوئلها با يكديگر موازي بسته ميشن.يعني توسط دو تا جامپر يا تكه اي سيم مثبت كولها به يكديگر و منفي انها هم به يكديگر متصل ميشوند.امپدانس كل در اين حالت 2 اهم ميباشد.
    --------------
    براي اتصال يك ساب ووفر داراي دو كوئل 2 اهمي به روشهاي زير ميتوان عمل كرد:
    1- روش سري:
    در اين روش هم دقيقا مانند بالا عمل ميكنم تنها تفاوتي كه داره در امپدانس كل هستش.در اين حالت امپدانس ما 4 اهم ميگردد
    2- روش موازي:
    باز هم در اين روش مانند بالا عمل ميكنم در اين حالت امپدانس كل 1 اهم ميگردد.
    ------------
    نكته 1:زماني كه بخواهيم از حد اكثر توان يك آمپليفاير روي امپدانس هاي پايدار (Stable) اون آمپ استفاده نمائيم بايد از حالت بريج يا پل استفاده نمائيم.
    نكته 2:اگر نخواهيم از حالت بريج استفاده نمائيم،ميتوانيم Voice Coil ساب ووفر رو به طور جداگانه به كانالهاي آمپ وصل نمائيم.
    فرض كنيد دوتا ساب ووفر DVC داريم و يه آمپ 4 كانال.در اين حالت هر Voice Coil به طور جدا به هر كدام از كانالهاي آمپ متصل ميشوند.
    موفق باشيد
    Last edited by hamidR15; 23-10-2013 at 22:49.

کاربر فعال خودروهای امریکایی diyukis's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2008
    محل سكونت
    گرگان

پيش فرض

آقا میشه یه سطح مقطع از این کابل های اتصال برامون بزارید.ممنونم میشم.همون کابل گیج 0 رو میگم.البته اگه درست گفته باشم.

5. این کاربر از diyukis بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

آقا میشه یه سطح مقطع از این کابل های اتصال برامون بزارید.ممنونم میشم.همون کابل گیج 0 رو میگم.البته اگه درست گفته باشم.
    سلام
    كابل 0 گيج يا (1/0) همان كابل 50 (53.5mm^2) هستش.يهني شما بري مثلا خ لاله زار بايد بگي كابل 50 ميخوام.اگر خواستي 00 گيج بگيري بايد كابل 70 بگيري.
    اين جا ميتونيد سطح مقطع و اندازه ها رو كامل مطالعه نمائيد:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    در خدمتم.

7. 17 کاربر از hamidR15 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

با توجه به سوالات مكرر دوستان در مورد LPF و HPF گفتم يه توضيحي در مورد اين كليدها و تاثير گذاري آنها بر فركانسها خدمتتون بگم:

LPF (مخفف Low Pass Filter ميباشد) يك ف ي ل ت ر پائين گذر هستش.به اين معني كه با انتخاب آن و همينطور انتخاب يه فركانس مثلا 80Hz فركانسهاي بالاتر ضعيف شده و ديگه به اسپيكر فرستاده نميشن. در عوض فركانسهاي پائين 80 ميره به اسپيكر.به اين فركانس ميگن نقطه كات آف.البته اين هرچقدر كيفيت و شيب فركانس كات بيشتر باشه بهتر كات ميشه.اين شيب كه با dB/octave مشخص ميشه داراي اعداد 6/12/18/24/36 هست.پس ف ي ل ت ري كه 24dB/Octave باشه بسيار دقيقتر از 12dB/Octave عمل ميكنه.

HPF (مخفف High Pass Filter ميباشد) يك ف ي ل ت ر بالاگذ هستش.به اين معني كه با انتخاب اين كليد و فركانسس مثلا همون 80Hz فركانسهاي پائين ضعيف شده و به اسپيكر وارد نميشن.

به اين ف ي ل ت ر ها Crossover يا X Over هم ميگن.

---------- Post added at 03:52 PM ---------- Previous post was at 03:48 PM ----------

تو اين پست مزايا و معايب باكسهاي سيلد و پرتد بيان شده:

مزايا و معايب باكسهاي سيلد:

• Pluses
      • Easiest of all boxes to design and construct.
      • Can better handle ultra-low (<30 Hz) frequencies without destroying the woofer.
      • Generally the most accurate box in the mid-bass frequencies (better transient response...notes in quick succession are more well defined).
      • Can be used with motion feedback.

• Minuses
      • Low bass response not as good as in a vented box.
      • Lower efficiency than that of a vented box

مزايا و معايب باكسهاي پورتد:

• Pluses
      • Better low frequency response.
      • Better efficiency.
      • Better power handling in vicinity of tuning frequency.

• Minuses
      • More difficult to design/build. If tuning frequency needs to be small, in small box, port length often becomes too awkward to realize properly. In such cases Passive radiator system may be favorable.
      • Frequencies below tuning can cause the woofer to overextend itself and therefore be damaged (an electronic low frequency filter can remedy this problem, so called 6th order alignment).

Last edited by hamidR15; 12-05-2010 at 11:53.

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

در مورد توليد فركانسهاي پائين توسط ساب ووفرها بيشتر بدانيم:

در مورد صداي ساب من يه توضيحي بدم.همه چيز بر ميگرده به T/S پارامترها و طراحي اون.اصولا وقتي ووفر يا
    Cone area بزرگتر بشه صدا به سمت لو و اجراي فركانسهاي Low Bass شيفت پيدا ميكنه و با توجه به اينكه Vas بالا ميره ميتونه هواي بيشتري رو تو باكس جابجا كنه و اين باعث صداي باس قويتر و Deep ميشه.البته پارامترهاي ديگري مثلXmax هم تو اجراي فركانسهاي پائين موثره.هرچي ساب داري Excursion بيشتر باشه Low تر ميزنه.و....خيلي موارد ديگه.

يه سري سابها "كه به اصطلاح عامه سابهاي تنبل ناميده ميشوند" ووفروشون اون دقت اجراي Bass رو ندارن.يعني زماني كه جريان وارد كوئل ميشه و باعث حركت ووفر به سمت جلو و عقب ميشه،هنگامي كه ووفر به سمت جلو ميره بايد سريع بر گرده به جاي خودش.يعني ول نزنه.به قول ما Stop And Go خوبي داشته باشه.اگر اين اتفاق نيفته باعث كاهش كيفيت صدا و قاطي شدن صداي باس در باس قبلي ميشه.

بلندگوها يك وسيله الكترومكانيكي هستند.دوتا پارامتر دمپينگ در هر اسپيكر وجود داره،QMS و QES
    Qms همون پارامتر دمپينگ مكانيكي هستش.ما ميدونيم كه هر چيزي رو ت ك و ن بديم به حركت يا نوسانش ادامه ميده تا اينكه بر اثر اصطكاك يا موارد ديگه از حركت باز بمونه. هر قدر damping بيشتر باشه كيفيت اسپيكر بالا تر ميره. به قول معروف كمتر هرز كار ميكنه و باس رو با كيفيت بالا تر اجرا ميكنه.پس اگر عدد اين پارامتر بالا باشه به معناي دمپينگ پائينتر و برعكس.
    Qes هم پارامتر دمپينگ الكتريكي هستش.اين هم مثل توضيح بالا ميباشد.
    Last edited by hamidR15; 12-05-2010 at 11:52.

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

بازدهي در آمپليفاير يا EFFICIENCY

مفهوم بازده اينه كه چه ميزان از توان ورودي،براي خروجي آمپلي فاير مورد استفاده قرار گرفته.
    بازده به معناي توان نيست.ممکن است امپلی فایری توان 600وات RMS داشته باشد اما بازده و کارایی آن به 30 % هم نرسد !
    كلا آمپهاي كلاس A/B به طور معمول بين 70%-55% بازده دارند.در مقابل امپهاي كلاس D داراي بازدهي بيشتر از 90% هستند

---------------------------------
    روش صحيح تنظيم كردن گين آمپليفاير:

1-گين يا لول(level)رو كامل ببندید(به سمت چپ)
    2- همه كليدها و فيلتره رو خاموش كنید
    3-پخش رو روشن كرده و يه CD با كيفيت رو اجرا میکنید
    4- همه تنظيم هاي پخش بايد فلت باشه مثل باس،تريبل.....
    5- كليد لود خاموش باشه
    6- ولوم پخش رو میگذاریم روي 90% حد اكثر
    7- حالا از رو آمپ گين رو باز كرده تا جائي كه احساس ميكنيد صدا داره خراب يا ديستورت ميشه
    8- در همين حالت گين رو كمي به سمت مخالف (خلاف عقربه های ساعت) برمیگردانیم
    9- برای کامپوننتها و کواکسیلها کراس اوور رو روی HPF و فرنکانس کات 70-80 تنظیم نمائید.برای ساب ووفرها نیز کراس اوور روی LPF و فرکانس کات 100 یا 80 هرتز ست گردد.
    10-اكنون از روي پخش با اكولايزرها و فيلترها اينقدر بازي كنید تا بيشترين ولوم رو بدون ديستورشن بتونيد به پخش بديد .
    موفق باشيد.
    Last edited by hamidR15; 12-05-2010 at 11:52.

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام اين پست رو زدم تا اين تاپيك بياد بالا و دوستان به زحمت سرچش نيفتن خدا نكرده
    از مديران محترم درخواست ميكنم اي تاپيك رو مهم نمايند تا در صدر صفحه اول قرار بگيره.خصوصا اين بحث تنظيم گين خيلي مهمه.
    سپاسگذارم از همگي

12. 17 کاربر از hamidR15 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال Amir..H's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010
    محل سكونت
    "گااااااا"

پيش فرض

حمید جان اینو تو تی تی خوندم نظرت در موردش چیه؟
    برای تنظیم گین آمپ یه راه اصولی وجود داره-شما اول باید ببینی توان موثر یا آر.ام.اس ساب یا کامپت چقدره-و همینطور امپدانسش
    بعد از رابطه ی ولتاژیه توان مقدار ولتاژ خروجی آمپ رو که توسط گین تعیین میشه محاسبه میکنی به همین راحتی-اینم رابطش:
    توان=ولتاژبه توان 2 تقسیم بر امپدانس

اگه طرفین وسطین کنید میشه:
    ولتاژ به توان2=توان ضربدر امپدانس
    البته چون ولتاژ به توان دو هست باید عدد به دست اومده رو ببرید زیر رادیکال
    بذارید یه مثال بزنم تا کاملا متوجه بشید

شما اول خروجی آمپ رو از ساب یا کامپ جدا میکنید بعد ولوم پخش رو یک سوم باز میکنید مثلا برا پایونیر که 62تا داره رو 45 بزارید خوبه
    بعد با ولت متر ولتاژ خروجی رو اندازه میگیرید(تنها هزینه ی این کار خرید یه ولت متر دیجیتالی به قیمت 3000تومنه)
    مثلا کامپ من امپدانسش 4اهمه و توان موثرش 80وات من 4رو در80ضرب کردم شد320بعد این 320رو بردم زیر رادیکال شد 17.88
    یعنی من باید گین رو طوری تتظیم کنم که وقتی ولوم رو یک سوم باز کردم هر کانال آمپم 17.88ولت خروجی داشته باشه
    فقط یه نکته ولتمتر رو باید موازی با آمپ قرار بدید یعنی +به+آمپ و -به -ولتمتر به - آمپ
    اگه متوجه نشدید بگید بیشتر توضیح بدم

البته بعضی از دوستان میگند که باید ولوم رو یک سوم باز کنی و بعد اینقدر با گین بازی کنی تا به صدای دلخواهت متناسب با قدرت باند یا ساب برسی و تا جایی که صدا اعوجاج پیدا نکنه-این روش هم صحیحه ولی هر آدم تازه کاری نمیتونه این کار رو انجام بده -چون به تجربه ی بالایی نیاز داره-ولی با این کار خیالتون راحته چون هم به باند یا سابتون فشار نمیاد هم به آمپتون
    Last edited by Amir..H; 02-01-2011 at 12:34.

14. 9 کاربر از Amir..H بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

حمید جان اینو تو تی تی خوندم نظرت در موردش چیه؟
    بله درسته امير جان ولي اين بدرد من كه سوات ندارم و مولتي متر هم ندارم كه نميخوره.ضمنا به نظر من براي تنظيم گين ساب مناسبه ولي نه اسپيكرها.چون اسپيكرها دامنه فركانسيشون بيشتره .البته اساتيد گفتن كه از فركانس مثلا 500hz استفاده بشه ولي باز به نظرم صحيح نيست.
    اين روشي كه خدمتت گفتم راحتترين و بي دردسر ترين هستش.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •