تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 37

نام تاپيک: یک مسابقهء علمی با صـــد هــــزار دلار جایزه !!!

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض یک مسابقهء علمی با صـــد هــــزار دلار جایزه !!!

سلام دوستان
    سالـ نو مبارک .

راستش از آنجا که بنده از سر کار گذاشتنِ مردم متنفرم ، خدمتتون عرض میکنم که این مسابقه حدوداً 35 سال پیش از طرف یکی از دانشگاههايِ بزرگ غرب برگزار شد و کسی هم نتونست برنده بشه .

اما خالی از لطف نیست که من این مسابقه رو برايِ شما شرح بدم و مطمئن باشید اگر بتونید برنده بشید ، جایزهء نوبل هم بهتون میدند .

و یه ماجرایِ جالب هم در این مسابقه اتفاق افتاد که خودش یک سوالِ علمی برايِ تیزهوشانِ عاشقِ علم و دانش هست .

اون رو هم مطرح میکنم تا ببینیم آیا کسی به رازِ اون ماجرا پی میبره یا نه .

اما سوالِ علمیِ مسابقه :

از طرفِ اون دانشگاهِ غربی که فکر کنم امریکایی بود ، از همهء علاقمندان خواسته شد تا ماشین یا دستگاهی رو اختراع کنند که بدونِ نیاز به انرژیِ خارجی تا ابد کار کنه یعنی انرژیِ مورد نیازش رو خودش تامین کنه .
    مثال برای روشن شدن سوال:

چرخ و فلکی اختراع کنین که تا همیشه بچرخه اما احتیاج به انرژی خارجی نداشته باشه .

مثال 2 -
    موتوری engine رو اختراع کنین که تا همیشه روشن بمونه و کار کنه اما به انرژيِ خارجي احتياج نداشته باشه .

و اون ماجرايِ جالب هم اینه که یه دانشجویِ باهوش و با ذوق یه چنین دستگاهی رو طراحی کرد و مطمئن و خوشحال بود که حتماً جایزه رو میبره .

صد هزار دلار هم اون موقع پولِ بسیار زیادی بود .

اما بندۀ خدا وقتی دستگاهِ طراحی شده رو ساخت ، همهء آرزوهاش دود شد و رفت هوا چون دستگاه کار نکرد!!!!!! .

حالا من از شما میخوام که کشف کنید که اشتباهِ اون دانشجويِ باهوش چی بود ؟ چرا با وجودی که تمام محاسباتش درست بود اما بعد از ساختنِ دستگاه دید که کار نمیکنه ؟

دستگاهی که طراحی کرد بدین شرح بود :

یه سطح شیب دار با زاویهء 30 درجه و یک آهن ربا در بالايي سطح شیب دار قرار میگیره.

یک کرهء آهنیِ کوچیک(ساچمه) میذاریم پایین سطح شیب دار .
    آهن ربا کره رو جذب میکنه و میبره به سمتِ بالای سطح شيب دار . اما در بین راه ، روزنه ای در مسیر حرکتِ ساچمه قرار داره و در نتیجه ساچمه میافته تویِ اون و برمیگرده پایین سرِ جایِ اولش . بعد دوباره آهن ربا میکشدش بالا تا اینکه دوباره میافته تو سوراخِ تعبیه شده و دوباره برميگرده پایین و بدین ترتیب تا همیشه این روند جریان پیدا میکنه بدونِ اینکه دستگاه به انرژيِ خارجی نیاز داشته باشه .

خیلی ساده و راحته . نه ؟

اما وقتی دستگاه رو ساخت کار نکرد.!!!!

حالا شما بگین چراااااااا؟؟؟؟

2. این کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

حتی اگه این سیستم کار هم می کرد نمی تونست تا ابد کار کنه ... آهن ربا با گذشت زمان طولانی خاصیت آهن ربایی آن در پی کاهش تدریجی میدان مغناطیسی آن کم می شود و نمی تواند نیروی لازم برای حرکت ساچمه
    در سطح شیبدار فراهم کند...

4. این کاربر از reza58k بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

حتی اگه این سیستم کار هم می کرد نمی تونست تا ابد کار کنه ... آهن ربا با گذشت زمان طولانی خاصیت آهن ربایی آن در پی کاهش تدریجی میدان مغناطیسی آن کم می شود و نمی تواند نیروی لازم برای حرکت ساچمه
    در سطح شیبدار فراهم کند...

سلام آقا رضا

ممنون از پاسختون

بله قربان کاملا صحیح میفرمایین اگه کار میکرد بالاخره کم کم البته بعد از مدتی طولانی از کار میافتاد

تشکر از شما برایِ اشاره به این مطلب .

حالا بفرمایین جرا اصلا کار نکرد ؟؟؟...

داره خودمونی میشه خورشید زمستان's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    خانه آقای سیمپسون(عصر حجر)

1

قطب n آهن ربا دافعه و s جاذبه ایجاد میکنه (شارهای مغناطیسی از n خارج و به s وارد میشود) حالا ساچمه در برابر قطب n قرار گرفته و مجموع نیروی اصطکاک و دافعه باعث کار نکردن دستگاه شد!!!!!

آخر فروم باز reza3600's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    این دنیا

پيش فرض

تابلو هستش.
    چون اهنربا نباید بزاره گلوله از سوراخ بیفته پایین!

اگه نباشه جاش خالی می مونه hoseinpb's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009

پيش فرض

(x فاصله آهنربا تا ساچمه | y فاصله آهنربا تا سوراخ)
    اگه زور آهنربا اون قد باشه که ساچمه رو از فاصله x بکشه(یعنی بیشتر از نیروی وزن ساچمه) حتما از فاصله y هم می کشه پس اصلا توپه نمیفته.
    حالا اگه زور آهنربا کمتر از نیروی وزن ساچمه باشه اصلا بالا نمی آد.
    اگه هم مساوی باشن ساچمه وسط راه وامیسته.

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

[quote=hoseinpb;3660923](x فاصله آهنربا تا ساچمه | y فاصله آهنربا تا سوراخ)
    اگه زور آهنربا اون قد باشه که ساچمه رو از فاصله x بکشه(یعنی بیشتر از نیروی وزن ساچمه) حتما از فاصله y هم می کشه پس اصلا توپه نمیفته.
    حالا اگه زور آهنربا کمتر از نیروی وزن ساچمه باشه اصلا بالا نمی آد.
    اگه هم مساوی باشن ساچمه وسط راه وامیسته.[/quote]

چون اهنربا نباید بزاره گلوله از سوراخ بیفته پایین!

با سلامی دوباره بر همگی

بله دوستان ، علتِ کار نکردنِ دستگاه همینه که دوستانِ گرامی آقا رضا ( نفرِ اول ) و آقا حسین ( نفرِ دوم ) نوشتند

آفرین به شما بارک الله به خودم

بله کاملاً صحیحه

اگه آهنربا اونقدر قوی باشه که بتونه ساچمه رو بکشه بالا ، دیگه بهش اجازه نمیده که از حفره بیافته پایین بلکه یا پرواز میکنه از روی حفره و میره میچسبه به اهنربا یا اینکه میچسبه به دیوارۀ حفره و نمیافته پایین .

اما باور بفرمایین اگه من میگفتم که دستگاه رو ساخت و جایزه رو برد ، گمان نکنم کسی به این حرف اعتراض میکرد چون در وهلۀ اول همه باور میکنند که چنین دستگاهی واقعاً عملی هست و کار میکنه.

حالا میتونیم پی ببریم که چرا انسان دست به تجربه و امتحان میزنه . چون در بسیاری موارد از پیش بینیِ نتیجۀ کارها عاجز هست و فقط تجربه میتونه نتیجۀ قطعی رو نمایان کنه .

Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 08-04-2009 at 23:58.

10. این کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه saber57's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2009
    محل سكونت
    دنیا،کهکشان راه شیری،سیاره زمین، قاره آسیا، ایران

1

[quote=hoseinpb;3660923](x

بله کاملاً صحیحه

اگه آهنربا اونقدر قوی باشه که بتونه ساچمه رو بکشه بالا ، دیگه بهش اجازه نمیده که از حفره بیافته پایین بلکه یا پرواز میکنه از روی حفره و میره میچسبه به اهنربا یا اینکه میچسبه به دیوارۀ حفره و نمیافته پایین .

یه پیشنهاد

اگه قدرت آهنربا به فرض بالا هم باشه اما در محل حفره یک پله ایجاد کنیم (طوری که اگه خواست گلوله به بالا بره ، به این پله برخورد کنه و بیفته ) دیگه گلوله از حفره رد نمیکنه . همچنین برای اینکه ،گلوله از روی پله کمونه نکنه ، بر روی گلوله (فاصله مشخص ، یک صفحه غیر فلزی قرار بدیم . )

البته پله طوری نباشه که کاملا جلوی میدان آهن ربا رو بگیره ، اصلا یک صفحه خیلی نازک غیر فلزی جلوی حفره قرار بدیم ، طوری که گلوله بعد از اصابت به این صفحه به حفره برگرده و این صفحه مانع بزرگی برای تاثیر آهنربا نباشه .
    حالا سوال دیگه ای برای شما پیش میاد اینه که اگه چسبید چکار کنیم ؟ ببینید لازم نیست که محل برخورد گلوله به حفره ،دیوار مستقیم باشه بلکه اونو کمی شیبدار میسازیم تا گلوله به مسیرش ادامه بده و مسیر ادامه اونو از آهنربا با یک صفحه ایزوله کنیم(مانع تاثیر آهن ربا) تا گلوله در ادامه مسیر بیفته

از دوستانی که حوصله ساخت دارند خواهش میکنم به این پیشنهاد فکر کنند و این کاردستی رو امتحان کنند .
    Last edited by saber57; 15-04-2009 at 08:43.

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

یه پیشنهاد

اگه قدرت آهنربا به فرض بالا هم باشه اما در محل حفره یک پله ایجاد کنیم (طوری که اگه خواست گلوله به بالا بره ، به این پله برخورد کنه و بیفته ) دیگه گلوله از حفره رد نمیکنه . همچنین برای اینکه ،گلوله از روی پله کمونه نکنه ، بر روی گلوله (فاصله مشخص ، یک صفحه غیر فلزی قرار بدیم . )

البته پله طوری نباشه که کاملا جلوی میدان آهن ربا رو بگیره ، اصلا یک صفحه خیلی نازک غیر فلزی جلوی حفره قرار بدیم ، طوری که گلوله بعد از اصابت به این صفحه به حفره برگرده و این صفحه مانع بزرگی برای تاثیر آهنربا نباشه .
    حالا سوال دیگه ای برای شما پیش میاد اینه که اگه چسبید چکار کنیم ؟ ببینید لازم نیست که محل برخورد گلوله به حفره ،دیوار مستقیم باشه بلکه اونو کمی شیبدار میسازیم تا گلوله به مسیرش ادامه بده و مسیر ادامه اونو از آهنربا با یک صفحه ایزوله کنیم(مانع تاثیر آهن ربا) تا گلوله در ادامه مسیر بیفته

از دوستانی که حوصله ساخت دارند خواهش میکنم به این پیشنهاد فکر کنند و این کاردستی رو امتحان کنند .
    السلام علیکم بر همگی

إن شاء الله که خوب و سلامتید

آقا صابر ممنون از نظرتون . بله حرف شما کاملا درسته . شاید راهی باشه که بشه این دستگاه رو راه انداخت و جایزه رو برد . اما اگه یه وقت ساختینش و جایزه رو بردین ، من رو فراموش نکنینا

بنده به 5 در صدِ جایزه هم قانع هستم که برسه به شما !!! و 95 در صدش هم برایِ من . یعنی یه تقسیمِ کاملاً عادلانۀ عادلانۀ منصفانه !!!

==========================================

نظرتون چیه همین دستگاهِ به ظاهر ساده رو بذاریم زیر ذره بین اندیشه و ببینیم به چه نتیجه ای میرسیم .

خب بذارین در ابتدا ببینیم عوامل مؤثر در این دستگاه چه چیزهایی هست .

1 - اندازۀ ساچمه

2 - قدرت آهنربا

3 - طولِ سطح شیبدار

4 - جای قرار گرفتنِ حفره ( یعنی فاصله اش تا آهنربا و نقطۀ شروع حرکتِ ساچمه )

5 - زاویۀ سطحِ شیبدار

6 - چگونگیِ ساختِ کانالی که ساچمه رو تا نقطۀ آغاز هدایت میکنه

از چیزی از قلم افتاده لطفا خبر بدین .

=============================================

خب حالا بذارین اولین حالت رو بررسی کنیم .

1 - اگه زاویۀ سطح شیبدار صفر باشه یعنی اصلا شیب نداشته باشه :

فرض کنین با استفاده از یک آینه اون رو بسازیم یعنی مسیر کاملا صاف و صیقلی هست و حفره هم در یک سوم فاصلۀ نقطۀ شروع با اهنربا قرار داشته باشه .

در این حالت کره وزنی نخواهد داشت وبراحتی شروع به حرکت میکنه و من شک ندارم که اگه حفره در نزدیکی نقطۀ شروع باشه ، شاچمه حتما میافته پایین . اما ......
    هااااا به این اَمّاش که حتماً توجه کردین .

بله . درسته . ساچمه میافته پایین اما دیگه هرگز نمیتونه برگرده به نقطه شروع .

چون بعد از افتادن پایین ، جاش از نقطه شروع پایین تره بنابراین ساچمه از کجا انرژیِ مورد نیاز برای بالا رفتن و رسیدن به اونجا رو تامین کنه ؟؟؟؟؟؟؟

اما .... اما اگر ساچمه سرعت بگیره بعد واردِ یک حفرۀ تونل مانند بشه چی ؟؟؟؟ ایا در اونصورت میتونه با استفاده از انرژیِ حرکتی که داره خودش رو برسونه به نقطه شروع ؟؟؟

من که هر چی سعی کردم تخیلش کنم باز هم آهنربا بهش اجازۀ فرار از حوزۀ مغناطیسی رو نداد .

2 - خب حالا بیام به جای زاویۀ 30 درجه یه زاویه کم به سطح شیبدار بدیم . مثلا 15 درجه .

و حفره رو هم متحرک بسازیم یعنی کشویی بسازیمش تا بشه جا بجاش کنیم . حالا بدون اهنربا امتحان میکنیم اول . یعنی ساچمه رو با دست آروم اروم هل میدیم تا بیافته توی حفره . این کار رو بارها تکرار میکنیم و هر بار حفره رو به نقطۀ شروعِ حرکت نزدیکتر میکنیم .

حتما متوجه شدین که هدف از این کار چیه .

بله . هدفمون اینه که پایین ترین جایِ مناسب برایِ حفره رو انتخاب کنیم یا به عبارت دیگه دور ترین مکان برایِ حفره نسبت به آهنربا . به این ترتیب ساچمه در دورترین مکان از اهنربا میافته تو حفره و انرژی لازم برای برگشت رو هم داره .

در اونصورت نیاز به ساختن اون پله رو هم نداریم چون ساچمه هنوز اونقدر به اهنربا نزدیک نشده که بتونه از روی حفره پرش کنه . بلکه بخاطر تاثیر وزنش میره توی حفره .

حالا از اینجا مشکل شروع میشه :

باز هم اهنربا اجازه نمیده که کره در حفره پایین بره و همونجا نگهش میداره
    خب اگه یه عایقِ ضد مغناطیس بذاریم در دیوارۀ حفره چی؟؟؟؟

ایا تاثیرِ اهنربا رو خنثی میکنه و به ساچمه کمک میکنه تا راحت بره پایین و برگرده سر جاش ؟؟؟؟؟

اون عایق حتماً باید اهنی یا کروم یا نیکل باشه که در اونصورت خودش هم تحت تاثیر نیروی مغناطیسیِ اهنربا تبدیل به اهنربا میشه اما تاثیرش و قدرتش بسیار کمتر از اهنربایِ اصلی هست .

من این رو با یه اهنربای قویِ بلند گو و یه تکه ورقۀ آهنی امتحان کردم . حتی اگر ورقه کاملا چسبیده باشه به اهنربا ، بسیار قدرتش کم میشه و اگر بین اون دو فاصله باشه در اونصورت قدرتِ اهنربا خیلی خیلی کم و ضعیف میشه .

حالا اگه حوصله داشتین یه سطح شیبدار با زاویۀ متحرک و حفرۀ متحرک بسازین .
    اما یه چیزی رو فراموش نکنین

با اهنرباهایِ موجود در بازار ، طولِ سطح شیبدار نمیتونه از دو سه سانتیمتر بیشتر بشه !!!!!

چون اگه بیشتر باشه ، به یک اهنربای بسیار قوی احتیاج دارین که پیدا نمیکنین مگر اینگه یه اهنربای الکتریکی بسازین که احتیاج به برق داره . برق هم یعنی انرژیِ خارجی که کلاً دستگاه رو باطل میکنه چون شرط این بود که بدون انرژی خارجی کار کنه

ساچمه هم باید از یه دونۀ کنجد بزرگتر نباشه . ( از کوچکترین ساچم هایِ موجود در بازار )

یعنی کلِ دستگاه از 3 سانتیمتر نمیتونه بزرگتر باشه

حالا بعد از این همه توضیح ، برایِ اینکه خیالتون رو راحتِ راحت کنم که یک همچین دستگاهی اصلاً عملی نیست خدمتتون عرض میکنم که من یه ساچمه رو گذاشتم در لبۀ یک تکه شیشۀ مسطح و کاملاً صیقلی . یعنی در لبۀ پرتگاه . و زاویه هم صفر بود . بعد اهنربا رو بسیار اهسته بهش نزدیک کردم . ساچمه انگار اصلا از یاد برد که لبۀ پرتگاه هست . در عرض یک لحظه پرواز کرد و چسبید به اهنربا

بعد به سطح شیشه ای یه مقدار زاویه دادم یعنی یه کم مایلش کردم تا سر بالایی بشه .بعد بسیار اهسته اهنربا رو بهش نزدیک کردم اما باز هم ساچمه در یک چشم به هم زدن پرواز کرد و رفت تو بغلِ اهنربا

فرارِ ساچمه از میدانِ مغناطیسیِ اهنربا غیر ممکن هست . چون اگر بتونه از جاش تکونش بده ، دیگه اجازۀ فرار بهش نمیده و رازِ کار نکردنِ دستگاه هم در همینه

کسی اعتراضی داره ؟؟؟؟؟

ناظر انجمن .NET Framework _H2_'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    یک جایی بین Framework و نارمک!

پيش فرض

سلام
    موتوری engine رو اختراع کنین که تا همیشه روشن بمونه و کار کنه اما به انرژيِ خارجي احتياج نداشته باشه
    تقریباً انجام شده.
    میدانم که باورش خیلی سخت است ولی حتی به مرحله تولید تجاری هم رسیده.
    اگر اشتباه نکنم یک شرکت استرالیایی همچین موتورهایی را با قیمت ها چند ده میلیون دلاری به عنوان ژنراتور برق عرضه کرده و به صورت فروش-اجاره در اختیاز قرار میدهد. (مالکیت را نمیدهد و دستگاه نهایتا در تملک شرکت اصلی است و اجازه تعمیر و خروج را ندارید)

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •