تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 16

نام تاپيک: نمودارهای نیمه لگاریتمی

کاربر فعال انجمن رياضي
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض نمودارهای نیمه لگاریتمی

اطلاعاتی در مورد نمودارهای نیمه لگاریتمی میخواستم. با تشکر/.
    مثلاً کاربردشون در نمودار دانه بندی مکانیک خاک.

داره خودمونی میشه k1kz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

سلام
    توابعی که رشد آنها بسیار زیاد مثلا بصورت نمایی است برای ترسیم نمودار آنها معمولا با مشکل مواجه میشویم و نمودار ها معمولا زشت میشن .این نمودار تابع ایکس به توان ایکسه.که چیز زیادی از اون دیده نمیشه ببینین:

برای اینکه نمودار مفیدتری داشته باشیم که از روی نمودار بتونیم راحت عددها رو بخونیم و مقدار تابع رو برای مقادیر بیشتری ببینیم از این نمودارها استفاده میشه.اینجا همون تابع رو بصورت نیمه لوگ ترسیم کرده ام ببینین:

در مورد مکانیک خاک هم چون سایز سنگدانه ها معمولا رشد خیلی زیادی داره مثلا اندازه قطر متوسط سنگدانه ها روی الکهای استاندارد ASTM رشد خیلی سریع داره از اینها استفاده میکنن (میتونین سایت بسیار غنی و کامل ASTM رو ببینین)
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    Last edited by k1kz; 29-03-2009 at 22:39.

3. 2 کاربر از k1kz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن رياضي
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

سلام
    توابعی که رشد آنها بسیار زیاد مثلا بصورت نمایی است برای ترسیم نمودار آنها معمولا با مشکل مواجه میشویم و نمودار ها معمولا زشت میشن .این نمودار تابع ایکس به توان ایکسه.که چیز زیادی از اون دیده نمیشه ببینین:

برای اینکه نمودار مفیدتری داشته باشیم که از روی نمودار بتونیم راحت عددها رو بخونیم و مقدار تابع رو برای مقادیر بیشتری ببینیم از این نمودارها استفاده میشه.اینجا همون تابع رو بصورت نیمه لوگ ترسیم کرده ام ببینین:

در مورد مکانیک خاک هم چون سایز سنگدانه ها معمولا رشد خیلی زیادی داره مثلا اندازه قطر متوسط سنگدانه ها روی الکهای استاندارد astm رشد خیلی سریع داره از اینها استفاده میکنن (میتونین سایت بسیار غنی و کامل astm رو ببینین)
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    دوست عزیز میشه یه مقدار بیشتر توضیح بدید.
    راستش مشکل من اینه که نمیدونم شما محوری که بر اساس مقیاس لگاریتمی هست رو چجوری به دست آوردید؟ محور شکل اولیه چه تغییری کرده؟ لگاریتم گرفته شده؟
    حالا یه سوال دیگه. من اگه یک مقدار بین دو مقدار معلوم در محور لگاریتمی رو بخوام بدست بیارم چکار باید بکنم؟
    با تشکر

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

سلام
    ببینید محور افقی که تغییر نکرده ولی محور عمودی مقادیر اون با لگاریتم گرفتن ترسیم شده اند درست مثل اینکه بجای اینکه تابع
    ( y=f(x رو ترسیم کنیم تابع ( (y=Log( f(x ترسیم بشه البته با این تفاوت که اعداد روی محور عمودی بصورت واقعی نوشته میشن نه لگاریتمی .و تقسیم بندی شطرنجی محور عمودی هم به همین صورته (مقادیر واقعی) اگه توی برنامه Mathematica بجای تابع x^x تابع ( Log10(x^x رو ترسیم کنیم منحنی لگاریتمی میشه ولی اعداد روی محور لگاریتمی نمیشن ببینید:

یعنی با ترسیم تابع ( (y=Log( f(x در واقع نصف کار و انجام دادیم.نصف دیگه کار هم عددهای روی محور عمودیه که نباید مثل نمودار بالا لگاریتم گرفته بشه

>
    Last edited by k1kz; 30-03-2009 at 01:03.

6. این کاربر از k1kz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

و در باره سوال دوم که چطوری عددها رو بخونیم: من این نمودار خودمو یه قمستشو بزرگتر کردم ببینید:

فرض کنید میخواهیم مقدار تابع رو به ازای x=2.6 حساب کنیم .خط قرمز رو ترسیم میکنیم .روی محور افقی که هیچ فرقی نکرده ولی روی محور عمودی به یه عددی بین 10 و 20 میرسیم که روی خود این اعداد توی کاغذ لگاریتمی ما تقسیم بندی دیده میشه با یه خط کش یا چشم اول مقدار این عدد رو با فرض اینکه نمودار ما اصلا لوگ نیست حساب میکنیم یعنی تقریبا میشه 13
    یعنی به اندازه 0.3 فاصله بین 10 و 20 ولی این مقدار واقعی نیست چون نمودار ما لوگه.پس باید اینطور عمل کنیم:

البته من در اینجا چشمی اینو گفتم اگه با خط کش اندازه میگرفتیم دقیقتر بود
    یعنی در واقع میشه گفت همیشه عدد دقیقا وسط 10و 20 برابر 13.2 میشه
    یا مثلا عدد درست وسط 6و7 برابر 6.32 میشه چون 10 به توان 0.5 میشه 3.2
    در صورتیکه در نمودارهای ساده غیر لگاریتمی عدد بین 10 و 20 معلومه 15 میشه

>
    Last edited by k1kz; 30-03-2009 at 01:01.

8. این کاربر از k1kz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن رياضي
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

با تشکر از شما دوست عزیز بخاطر پاسختون.
    راستش این راه حل شما رو من خیلی خوب متوجه نشدم
    میشه تو شکل زیر یه بار دیگه توضیح بدید.
    این نمودار دانه بندی یه مقدار خاک هست. میشه بگید D10 و D60 چجوری بدست میاد.

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

خوب این هم که با نمودار من فرق زیادی نداره و اصول کار همونه
    فقط در نمودار شما محور افقی لگاریتمی شده D10,D60 یه خورده کوچیک و ناخواناست من برای D40 توضیح میدم
    از محور عمودی از عدد 40 یه خط ترسیم میکنیم تا منحنی رو قطع کنه سپس از نقطه تقاطع به محور افقی عمود میکنیم.
    به یه عددی بین 10و20 میرسیم اول با خطکش اندازه میگیریم تقریبا به عدد 13 میرسیم فکر نمی کنم تا اینجا سخت بوده باشه.
    از این به بعد به صورت زیر عمل میکنیم این بار همه مراحل رو کامل نوشتم , ببینید:

اگه به عدد 7.4 بین7 و 8 برسیم اینطور عمل میکنیم:

اگه به عدد 0.69 بین 0.6 و 0.7 برسیم اینطور عمل میکنیم:

به عدد 10 که ثابته دقت کنید.این عدد مبنای لگاریتم ماست.

یاد گیری ریاضی گاهی اوقات تمرین زیاد لازم داره . برای اینکه یک مطلب ریاضی رو کاملا درک کنیم میتوانیم تمرینهای مختلف حل کنیم ولی اینکه همه جور تمرین رو قبل از ارزشیابی علمی دیده باشیم باعث میشه که ما روشهای ریاضی رو هم مثل درس تاریخ حفظ کنیم و قدرت تفکر و خلاقیت رو از ما میگیره.هر بار که به یه تمرین متفاوت بر میخورید سعی کنید خوب فکر کنید و با آموخته ها مقایسه کنید پیوستگی مطالب ریاضی رو در نظر داشته باشید و اینکه ریاضی به سلیقه و احساس بستگی نداره پس آموخته های گذشته رو هرگز فراموش نکنید و مرور کنید. تمرینهای پیشرفته تر باعث میشه که دید انسان باز بشه و وقتی انسان مطالب پیشرفته بخونه به مطلب کاملا تسلط پیدا میکنه.درست مثل دانشجوها یا لیسانسه ها که به مطالب دبیرستان تسلط دارن.
    برای اینکه یه مساله پیچیده رو حل کنید گاهی اوقات باید به چیزهایی فکر کنید که کاملا غیرعادی هستند.روشهای ابداعی یا راههایی که به نظر اکثریت احتمال موفقیت در آنها کمه گاهی خیلی ارزشمنده این باعث پیشرفت جوامع بشری و تمایز از جانداران غیر خلاقه و باعث بروز پدیده اکتشاف میشه.به همین دلیله که همه محققان رو قبل از اینکه به جایی برسند کم عقل میدونن چون یه راههایی رو امتحان میکنن که هیچ کس نرفته و همه این راهها رو دور از عقل میدونن.

>

11. این کاربر از k1kz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

ضمنا اون سایت که من معرفی کرده بودم الان دیگه تمام اطلاعاتش حتی pdf هاش هم پولی شده ولی من حدود 8 یا 9 سال پیش یادمه تمام اطلاعاتش رایگان بود در عمل تبدیل به یه سایت تجاری شده .البته چون هیچ مرجع دیگه ای مثل این سازمان (ASTM) اینقدر گسترده نیست اطلاعاتش واقعا خریدار داره.

>

13. این کاربر از k1kz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن رياضي
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

دوست عزیز
    خیلی ممنون از پاسخ کاملتون.

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    May 2010

پيش فرض

با تشکر از موضوع جالب
    ولی ای کاش جامعتر می گفتی

من به بک تحقیق در این زمینه نیازمندم
    اگه کمکم کنید یک عالمه ممنونتان می شم. این هم میلم [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با سپاس
    صوفی

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •