تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 4 از 4

نام تاپيک: تغيير حجم پارتيشين‌ها بدون از دست دادن اطلاعاتشان

حـــــرفـه ای satttanism's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    In your Mind

10 تغيير حجم پارتيشين‌ها بدون از دست دادن اطلاعاتشان

ممكن است كه براي شما هم پيش آمده باشد كه فايل هايتان حجم زيادي از درايوي را اشغال كرده باشند و كار تا جايي پيش رفته باشد كه تمام حجم درايوتان اشغال شده باشد.اين درحالي است كه ديگر درايوهايتان حجم كمتري اطلاعات دارند. مطمئنآ تقسيم كردن اطلاعات بين چند درايو خيلي خوشايند نيست ،چون شما عادت كرده ايد كه براي جستوي نوع خاصي از فايل ها به درايو خاصي برويد.در اين حالت اولين چيزي كه به ذهن مي رسد اين است كه از كليه ي اطلاعات بك آپ گرفته و بعد دوباره از اول هارد را با استفاده از نرم افزارهاي مخصوص خودش پارتيشين بندي كنيد.
    ولي دست نگه داريد! راه حل بهتري هم هست! شما مي توانيد بدون از دست دادن اطلاعاتتان، در همان ويندوز حجم پارتيشين هايتان را تغيير دهيد. براي اين كار دو راهكار وجود دارد:
    1.با استفاده از امكانات خود ويندوز
    2.با استفاده از سي دي هاي لايو نسخه هاي متفاوت لينوكس(مثل اوبونتو يا فيدورا)

در ادامه به بررسي اين دو راهكار مي پردازم:

1.با استفاده از امكانات خود ويندوز(البته ويستا)
    براي اين كار ابتدا به كنترل پانل برويد و سپس در بخش جستجوي بالاي صفحه تايپ كنيد partition با اين كار به لينكي كه در شكل زير مي بينيد مي رسيد.

بعد از كليك روي لينك فوق با ليستي از پارتيشين ها مواجه مي شويد.حال شما مي توانيد هر بالايي كه مي خواهيد برسر پارتيشين‌تان بياوريد! خوب! مثلآ مي خواهيم كه حجم يك پارتيشين را كم كنيم.به عنوان مثال الان حجم پارتيشين من 50گيگابايت است و مي خواهم حجم آن را 10 گيگ كم كنم و به 40 گيگابايت برسانم. براي اين كار روي پارتيشين‌تان كليك راست كنيد و روي گزينه ي “Shrink Volume” كليك كنيد. با كليك بر روي اين گزينه با تصوري مثل تصوير زير مواجه مي شويد:

در باكس اول حجم اوليه‌ي پارتيشين را قبل از انگولك! كاري مي بينيد ، در باكس دوم مقدار فضايي را كه مي توانيد كم كنيد در هر پارتيشين مورد نظر را مي بينيد.در باكس سوم آن مقدار فضايي را كه مي خواهيد كم كنيد را مشخص مي كنيد(نه حجم مورد نظر پس از كم كردن) و در باكس آخر هم حجم فضاي مورد نظر را پس از انگولاسيون! مي بينيد. به همين راحتي توانستيم بدون از دست دادن اطلاعات با استفاده از امكانات خود ويندوز ويستا حجم پارتيشين مورد نظر را كم كنيم.
    حال مي خواهيم حجم را زياد كنيم.براي اين كار هم مثل قبلي ابتدا روي پارتيشين مورد نظر راست كليك كرده و روي گزينه ي “Extend Volume” كليك كنيد. با كليك كردن برروي آن با صفحه اي مثل تصوير زير مواجه مي شويد.

در اين صفحه مقدار فضايي را كه مي خواهيد افزايش دهيد را تعيين مي كنيد در اين مورد مثلآ من مي خواهم اندازه‌ي درايوم را به اندازه ي قبلي برسانم و به آن 10 گيگابايت برسانم.
    خوب اين هم از راهكار اول.برويم سر راهكار دوم:
    يكي ديگر از راهكارهاي مناسب براي تغيير حجم پارتيشين ها اين است كه شما مي توانيد از سي دي لايو لينوكس( يكي از توزيع هايش مثل اوبونتو ) استفاده كنيد.همچنين مي توانيد از نرم افزار اوپن سورس GParted هم استفاده كنيد.براي اين كار ابتدا [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] كنيد و سپس روي سي دي رايت كنيد و كامپوترتان را با آن بوت كنيد.
    اما قبل از هرچيزي اين نكته را بگويم كه مشكل اصلي در استفاده از اين روش اين است كه اگر شما با استفاده از اين روش ،دراوي حاوي فايل هاي سيستم عامل‌تان را تغيير اندازه دهيد ديگر ويندوز قابل بالا آمدن نيست و بايد دوباره از اول ويندوز را با درايو تغيير داده شده راه اندازي و نصب كنيد.
    زماني كه شما نرم افزار GParted را بالا آورديد، با تصويري مثل تصوير زير مواجه مي شويد كه ليست درايوها را به شما نشان مي دهد. در صورت كه از اوبونتو براي اين كار استفاده مي كنيد با رفتن به مسير Applications->GParted مي توانيد برنامه ي GParted را باز كنيد.

سپس برروي هر كدام از پارتيشين ها كه دلتان خواست تغيير حجم بدهيد كليك راست كنيد و روي گزينه‌ي Resize/Move كليك كنيد(توجه كنيد كه در لينوكس درايو ها با نامي كه ما مي شناسيم “C,D,…” نيستند و بايد براساس حجم درايو ها تشخيص دهيد كه درايو مورد نظر‌تان كدام است) .حال شما مي توانيد به راحتي حجم درايو مورد نظرتان را تغيير دهيد و يا اينكه با drag كردن در بخش بالاي صفحه(كه در شكل زير مي بينيد) حجم درايوتان را به راحتي تغيير دهيد.

بعد از تغيير دادن حجم درايوهايتان با كليك بررو گزينه‌ي Apply در منوي بالاي سايت ، تغييرات را نهايي كنيد.

بعد از اين كار براساس مقدار حجم تغيير داده شده و سرعت كامپيوترتان،تا انجام نهايي تغييراتتان مدت زماني طول مي كشد.

بعد از اينه تغييرات انجام شد ،كامپيوترتان را ريستارت كنيد و سي دي را در بياوريد و سي دي و يا دي وي دي حاوي ويندوزتان را كامپيوترتان قرار دهيد و كامپيوترتان را با آن بوت كنيد. در صفحه ي ظاهر شده روي گزينه ي Next كليك كنيد و صفحه ي باز شده ي ديگر روي گزينه ي “Repair your computer” كليك كنيد.

پس از آن صفحه ي system” recover options” باز مي شود، روي گزينه ي Repair and restart كليك كنيد. و كار تمام است!

اميدوارم كه آموزش مفيدي باشد.

1nevis.wordpress.com

2. 3 کاربر از satttanism بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز mehran_286's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2007
    محل سكونت
    طهران

پيش فرض

دوست عزیز اگر حجم یک پارتیشن را کم کنیم میتوانیم با مقداری که وجود داره یک پارتیشن دیگه بسازیم
    راهنمایی کن بی زحمت

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Nov 2008
    محل سكونت
    شیراز

پيش فرض

خیلی ممنون دوست عزیز.

من دنبال یه همچین موردی می گشتم.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2011
    محل سكونت
    شهر خورشید

پيش فرض

سلام دوستان.من ویندوز 7 دارم.دوتا درایو دارم.C:200GB و D:700GB
    میخوام 100GB از C کم کنم و به D اضافه کنم ولی نمیخوام اصلا آرشیوهای داخل D پاک بشه.چیکار کنم؟فرقی نمیکنه با ابزار خود ویندوز یا NORTON GHOST
    فقط لطف کنین واضح توضیح بدین تا قشنگ متوجه بشم تا یه وقت D پاک نشه.(گند نزنم)

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •