تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 5 12345 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 45

نام تاپيک: تلفظ صحیح واژه های تخصصی گنو/لینوکس

حـــــرفـه ای rootnt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض تلفظ صحیح واژه های تخصصی گنو/لینوکس

سلام
    احتیاج به توضیح بیشتر نداره
    فعلا این تاپیک رو چسبناک کردم تا ببینیم چی می شه
    به نظرم روشش اینطوری باشه که هر کسی هر کلمه ای رو نمی دونست سوال کنه و کسای دیگه جواب بدن و هر کسی هم تلفظ کلمه ای رو می دونست خودش اینجا لطف کنه بگه

GNU = گْنو
    GNOME = گْنُم
    Synaptic = سیناپتیک
    Squid = سکوئید
    Wine = واینْ
    Xorg = زورْگ
    etc = ای تی سی
    su = اس یو
    sudo = سودو

2. 2 کاربر از rootnt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه siolishe's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2006

پيش فرض

سلام
    اینا بعضی هاشون خیلی واضحه!!
    squid= اسکویید
    su= خوب این مخففه و باید بصورت جدا جدا خونده بشه (اس یو)
    sudo= اگه اشتباه نکنم میشه سودو
    etc= مخفف کلمه etcetera به معنی (و غیره) است و به صورت اتسترا خونده میشه
    البته اینا در حد سواد بنده بود اگه اشتباه بود شما ببخشید

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت
    Gnu/Linux

پيش فرض

سلام
    اینا بعضی هاشون خیلی واضحه!!
    squid= اسکویید
    su= خوب این مخففه و باید بصورت جدا جدا خونده بشه (اس یو)
    sudo= اگه اشتباه نکنم میشه سودو
    البته اینا در حد سواد بنده بود اگه اشتباه بود شما ببخشید
    خب اگه SU رو بگیم اس یو٬ SUDO رو باید بگیم اس یو دی اُ! من ترجیح می‌دم بگم سو و سودو.
    این واژه ها هم برای من یکم سخته:
    GNU (می شه جی ان یو یا چیز دیگه؟)
    GNOME (فکر کنم بشه گِنُم)
    SYNAPTIC
    Last edited by Blossom; 08-01-2008 at 02:36.

پروفشنال Ceramic's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    همین جا !!

پيش فرض

خب اگه SU رو بگیم اس یو٬ SUDO رو باید بگیم اس یو دی اُ! من ترجیح می‌دم بگم سو و سودو.
    این واژه ها هم برای من یکم سخته:
    GNU (می شه جی ان یو یا چیز دیگه؟)
    GNOME (فکر کنم بشه گِنُم)
    SYNAPTIC
    در باره ی فرامین ؛ در نگاه اول به نظر می رسد که بهتر است یک الگوی واحد داشته باشیم . اگر به عنوان مثال ؛ فرامین داس را ملاک عمل بگیریم ؛ باید فرمان ها به صورت کلمه خوانده شود .( Copy ؛ Type ؛ و ..... )

اما مشکلی در این جا هست . بر خلاف داس ؛ برخی از فرامین لینوکس ؛ از حروف بی صدا پشت سر هم استفاده می کند ( زیرا از دو یا چند کلمه اقتباس شده ) که در این حالت ؛ خواندن آن به صورت یک کلمه دشوار خواهد بود . علاوه بر آن ؛ شاید در بعضی دیگر از فرمان ها ؛ تعدادی از سمبل ها و اعداد یا علایم دیگر نیز در ترکیب فرمان مورد استفاده قرار بگیرد که در این وضعیت کار خیلی دشوار تر خواهد شد . بنابراین ؛ تنها راه باقیمانده ؛ توافق بر سر نحوه ی خواندن آن و دستیابی به یک موافقت عمومی است .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GNU حتماً باید با حروف بزرگ و در صورت امکان با نقطه های جدا کننده ( G.N.U ) نوشته شود که معنای پروژه بودن آن کاملاً منتقل شود . به هر حال این عبارت به صورت « جی ان یو » خوانده می شود .

GNOME این جا موضوع جالب می شود . بر اساس قواعد دستور زبان انگلیسی ؛ حرف G چون ماقبل حرف N قرار گرفته نباید خوانده و تلفظ شود . اما چون طبق معمول این کلمه مخفف چند واژه است ( GNU Network Object Model Environment ) ؛ این قاعده در باره ی آن صدق نمی کند . اگر گفته ی ویکی پدیا را مورد استناد قرار بدهیم ؛ این کلمه باید « گِنوم » خوانده شود . ( معمولاً مخفف های طولانی را نمی توان جدا جدا خواند و خود به خود تبدیل به کلمه می شود )

پروفشنال Ceramic's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    همین جا !!

پيش فرض

یادم رفت برای این واژه ی آخر چیزی بنویسم .

Synaptic ( سیناپتیک ) برگرفته از واژه ی Synapse ( سیناپس ) به معنای « اتصالی که سلول عصبی از طریق آن پیام خود را به سلولی دیگر ( عصبی ؛ ماهیچه ای یا .... ) منتقل می کند » است و از دانش زیست شناسی وارد دنیای نرم افزار شده است .

پس واژه ی Synaptic به معنای « عملکرد سیناپس گونه » است که البته اساتید محترم لینوکس باید توضیح بدهند چه نوع مشابهتی بین این دو وجود دارد

داره خودمونی میشه kasra_k's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    تهران(اوبونتو)

پيش فرض

فکر کنم بهتر باشه که واژه ی Gnome رو نوم بخونیم!!
    اما برای Gnu توی اسم تاپیک هم که نوشته شده:گنو!

حـــــرفـه ای sudotux's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    OpenSource

پيش فرض

فکر کنم بهتر باشه که واژه ی Gnome رو نوم بخونیم!!
    اما برای Gnu توی اسم تاپیک هم که نوشته شده:گنو!
    در مورد کلمه Gnome حرف شما زمانی درست هست که این کلمه مخفف عبارت یا کلماتی دیگر نباشد !! همونطور که دوستمون Ceramic گفتند چون کلمه Gnome مخفف GNU Network Object Model Environment هست بنابراین طبق دستور زبان انگلیسی این کلمه باید بصورت جدا جدا ( یعنی : جی ان او ام ایی ) تلفظ بشه . اما اینجا یک استثنا وجود داره !! چون این کلمه طولانی هست و تلفظ حروف آن به صورت جدا جدا سخت و طولانی هست بنابراین بین کاربران لینوکس تلفظ گنوم عرف شده است !

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت
    Gnu/Linux

پيش فرض

در باره ی فرامین ؛ در نگاه اول به نظر می رسد که بهتر است یک الگوی واحد داشته باشیم . اگر به عنوان مثال ؛ فرامین داس را ملاک عمل بگیریم ؛ باید فرمان ها به صورت کلمه خوانده شود .( Copy ؛ Type ؛ و ..... )

اما مشکلی در این جا هست . بر خلاف داس ؛ برخی از فرامین لینوکس ؛ از حروف بی صدا پشت سر هم استفاده می کند ( زیرا از دو یا چند کلمه اقتباس شده ) که در این حالت ؛ خواندن آن به صورت یک کلمه دشوار خواهد بود . علاوه بر آن ؛ شاید در بعضی دیگر از فرمان ها ؛ تعدادی از سمبل ها و اعداد یا علایم دیگر نیز در ترکیب فرمان مورد استفاده قرار بگیرد که در این وضعیت کار خیلی دشوار تر خواهد شد . بنابراین ؛ تنها راه باقیمانده ؛ توافق بر سر نحوه ی خواندن آن و دستیابی به یک موافقت عمومی است .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GNU حتماً باید با حروف بزرگ و در صورت امکان با نقطه های جدا کننده ( G.N.U ) نوشته شود که معنای پروژه بودن آن کاملاً منتقل شود . به هر حال این عبارت به صورت « جی ان یو » خوانده می شود .

GNOME این جا موضوع جالب می شود . بر اساس قواعد دستور زبان انگلیسی ؛ حرف G چون ماقبل حرف N قرار گرفته نباید خوانده و تلفظ شود . اما چون طبق معمول این کلمه مخفف چند واژه است ( GNU Network Object Model Environment ) ؛ این قاعده در باره ی آن صدق نمی کند . اگر گفته ی ویکی پدیا را مورد استناد قرار بدهیم ؛ این کلمه باید « گِنوم » خوانده شود . ( معمولاً مخفف های طولانی را نمی توان جدا جدا خواند و خود به خود تبدیل به کلمه می شود )

خب GNU که هم مخففه و هم کلمه (گوزن) بالاخره گنو بگیم یا جی ان یو؟

حـــــرفـه ای m a j r i x's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2005

پيش فرض

squid = اسکوئید
    su = سو
    sudo = سودُ
    etc = اِتک
    gnu = گِنو
    gnome = گِنوم
    synaptic = سایناپتیک

حـــــرفـه ای rootnt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام
    خیلی جالبه
    خوشحالم که تاپیک بدرد بخوریه
    این Gnu هم در بین کاربران همون گنو عرف شده
    و من نظر Blossom رو بیشتر قبول دارم
    GNU مخفف ( اولین حرف) چند کلمه هست ولی از طرفی خودش هم یک کلمه و لغت کامل هست به معنای گوزن یالدار
    بهتره که اول از همه این تکلیفش مشخص بشه چون عنوان تاپیکه (آبرومون رفت)
    البته جوابها ضد و نقیضه
    امیدوارم زود تر مشخص بشه
    این اصلا با محتویاتش نمی خونه
    در این دایرکتوری فایلهای اصلی تنظیمات سیستم قرار داره نه (و غیره)

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •