تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 5 12345 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 46

نام تاپيک: آموزش | تمام کارهای پارتیشن بندی با خود ویستا

حـــــرفـه ای ORIGINAL's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2005
    محل سكونت
    شیراز

11 آموزش | تمام کارهای پارتیشن بندی با خود ویستا

این یکی از سوال های دوستان بود که من ترجیح دادم یه تاپیک کامل در موردش بزنم تا همه ازش استفاده کنن
    (دوستان به زبان انگلیسی میزارم ولی هر جاشو مشکل داشتید در خدمتم)
    این مربوط به Vista Disk Management نیست چون عده ی زیادی در VDM پس از Shrink کردن درایو با مشکل غیر فعال شدن گزینه های دیگر رو به رو میشوند...
    این راه دومی هست برای پارتیشن بندی که به نظرم بهتره...

Windows Vista’s Disk Management tool can be quite deceiving. It allows you to work with partitions at ease in a presentable GUI format - but with problems. There have been a lot of complaints and confusion as to why Windows Vista grays out the extend volume and shrink volume properties. In response to this, there is an alternative way to work with partitions, allowing you to easily resize, delete, and create partitions

Diskpart.exe does a very good job at working with partitions. Unlike Disk Management, Diskpart actually works!

Before continuing, make sure that you
    Backed up all important files
    Do not run diskpart.exe with Dynamic Disks

1) First, you’ll want to pull out your Start Menu and type diskpart.exe

This will open a command-prompt like window. At this window, type list disk. This will list all your available hard disks

2) Proceed by typing select disk <disk number> to select the disk you want to work with.

Creating a Partition or Volume

At this point in time, you can create a partition. Type create and a set of new options will be presented to you. To proceed, just type create <new option>. (e.g. create volume)

What kind of partition should I create

Primary: Primary partitions are limited to four per hard disk. If you are planning to install an operating system into a partition, you’ll want to choose primary since it is the only one that can be made bootable.

Extended: If you are planning to have more than four partitions, you’ll want to work with extended. An extended partition counts towards the limit of four, but you are then allowed to create logical volumes within these extended partitions. You’ll want to use extended partitions for backup or storage purposes only since they are not bootable.

3) Now we want to see which number is associated with the volume we want to work with. To obtain this list, type
    list volume

4) Select the desired volume by typing: select volume <number> or select partition <number>

You then have a list of options to choose from. Below is a list of commands you can type in depending on what you want to do with your selected volume. If you don’t input a number for size, the program will automatically use all the space available for your operation. For the purpose of this tutorial, I have decided to work with 10GB. (1000MB = 1GB)

Shrink desired=10000 minimum=2000 (Shrinks the volume by 10GB. If that’s not possible, this command makes sure that you at least shrink the volume by 2GB.)
    Extend size=10000
    Delete Partition
    Format

Some Examples Here:

Shrink a volume (reduce size of partition) in DiskPart

To reduce the size of the volume with focus by the specified amount and makes free disk space available from unused space at the end of the volume, use following command syntax:

shrink [desired=<n>] [minimum=<N>] [nowait] [noerr]

Example: shrink desired=500 minimum=250 (Shrink volume by 500 MB, with 250 MB as minimum size to be freed if not possible.)

To check and determine how much is the maximum number of bytes that a volume can be reduced by (the free space that is available on the volume), use following command:

shrink querymax [noerr]

Extends the volume or partition (increase size) in DiskPart

To extend the volume or partition with focus and its file system into free (unallocated) space which can be used to store data on a disk, use following command syntax:

extend [size=<n>] [disk=<n>] [noerr]

The above command works on when both volume or partition is selected.

Example: extend size=500 (Increase the size of current partition or volume selected by 500MB.)

If you still have a question,pose it here
    موفق باشید

----------------------------------------------------------------------------------

اموزش فارسی
    توسط lord_ashkan_z

برای استفاده از Diskpart که روی ویندوز ویستا از قبل وجود داره ولی در ویندوز XP نیاز به نصب هست:
    نحوه کار به این صورت هست:
    1- Start رو کلیک کنید
    2- درون Run/ search بنویسید diskpart
    3- در ویندوز ویستا ممکنه از شما سوال بشه که مطمئن به اجرای این برنامه هستید شما Continue رو بزنید
    4- طبق مرحله 1 تا 3 که پیش برید الان باید command prompt با کنسول diskpart باز شده باشه.
    واسه اینکه ببنید تا diskpart چه کارهایی میتونید روی پارتیشن ها انجام بدین help رو تایپ کنید و بعد اینتر بزنید. برای راهنمایی گرفتن در مورد دستور مشخص باید قبل نام help دستور رو بنویسید (مثلا select help)
    قبل از اینکه بخواید فضای پارتیشن ها رو تغییر بدین باید اول پارتیشن مورد نظر رو انتخاب کنید که برای این کار دستور list volume رو باید تایپ کنید و اینتر بزنید. در کنار هر ولوم یک عدد قرار گرفته که اون عدد معرف اون پارتیشن هست (ID)
    بعد از تعیین ID (عدد نوشته شده کنار volume) توسط دستور select volume پارتیشن مورد نظر رو انتخاب کنید (select volume ID) – الان با انتخاب volume مورد نظرتون میتونید دستورات diskpart رو روش اعمال کنید.

Extend
    برای افزایش فضای یک پارتیشن از این دستور باید استفاده کنید. دو آرگومان برای این دستور بیشتر از بقیه آرگومان ها کاربرد داره که شامل size و disk هست

آرگومان size= : به میزان عددی که برحسب MB جلوی دستور وارد کنید به پارتیشن مورد نظر اضافه میکنه
    آرگومان Disk= : فضای مورد نظر را از دیسکی که انتخاب کردین به پارتیشن انتخابی شما اضافه میکنه.

در صورتی که دستور extend بودن آرگومان نوشته بشه به طور پیش فرض تمامی فضاهای خالی موجود رو به پارتیشن اضافه میکنه.

مثال:
    Extend size=2024 گیگ به فضای پارتیشن انتخابی شما اضافه میکند
    Extend size=2024 disk=1 گیگ فضا از دیسک 1 برداشته و به پارتیشن مورد نظر شما اضافه میکند.
    Extend: تمامی فضاهای خالی موجود رو به پارتیشن مورد نظر انتقال میده.

Shrink
    برای اینکه بخواید فضای پارتیشن مورد نظرتون رو کم کنید باید از دستور shrink استفاده کنید. که شامل 2 آرگومان هست. Desire= و minimum=

آرگومان desire= : فضای پارتیشن مورد نظر رو به اندازه ای که بر حسب mb وارد کردین محدود میکنه
    آرگومان minimum= : تا حد امکان فضای پارتیشن رو کم میکنه ولی از عددی که جلوی اون وارد کردین که بر حسب mb هست کمتر نمیشه (این رو شک دارم فکر کنم اینطوری باشه)

اگر از دستور shrink بدون آرگومان استفاده کنید، (بازم فکر کنم مطمئن نیستم ) که تا حد ممکن فضای پارتیشن رو کم میکنه یه همچین چیزی
    اگر بخوایم ماکسیمم فضای مورد نظر رو کم کنید از دستور shrink querymax استفاده میکنیم.

مثال:
    Shrink desire=2024: در صورت امکان از فضای پارتیشن 2 گیگ کم میکنه
    Shrink minimum=2044: حداقل 2 گیگ از فضای پارتیشن کم میکنه ولی اگر امکان پذیر نباشه انصراف میده
    Shrink: تا حداکثر فضای ممکن رو کاهش میده.
    Last edited by ORIGINAL; 31-08-2008 at 23:00.

2. 7 کاربر از ORIGINAL بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

این کارهارو کردم واین پست رو هم دیده بودم ولی اصلا xp هارد رو نمیشناسه!!!!!
    مدل هاردم فوجیتسوmxh2250bt هست!!!!!!

آخر فروم باز lord_ashkan_z's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2007
    محل سكونت
    The Board Black Pearl

پيش فرض

اين جا هست:

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    پست شماره: 28

5. این کاربر از lord_ashkan_z بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Oct 2005
    محل سكونت
    شیراز

پيش فرض

اين جا هست:

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    پست شماره: 28
    اموزش رو کامل تر کردم...
    فکر کنم خیلی کامل تره از اینی که شما گفتی

اگه نباشه جاش خالی می مونه morteza_jacobi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

اموزش رو کامل تر کردم...
    فکر کنم خیلی کامل تره از اینی که شما گفتی
    عمو تو که اینقدر باحالی کاشکی فارسیه خودمونی میذاشتی ما چون بار اول سخته شاید واسه شما راحت باشه
    ما خنگیم آخه

تاريخ عضويت
    Oct 2005
    محل سكونت
    شیراز

پيش فرض

عمو تو که اینقدر باحالی کاشکی فارسیه خودمونی میذاشتی ما چون بار اول سخته شاید واسه شما راحت باشه
    ما خنگیم آخه
    عمو اختیار داری شما استادی...
    هر جاشو مشکل داری بگو فارسیشم میگیم واسه شما

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

عمو اختیار داری شما استادی...
    هر جاشو مشکل داری بگو فارسیشم میگیم واسه شما
    تو لطف داری عمو من کلا چون فایل های مهم توی درایو D دارم می ترسم واسه همین دست به عصا ...
    کلا یک سئوال داشتم 8 گیگ حافظه خالی برای درایو C خوبه اصلاً ؟؟؟؟ من چون ویندوزم آلمانی بود نفهمیدم اصلا چی شد اینقدر سری فرمت شد درایو C واقعاً اینقدر سریع فرمت میشه ؟؟؟؟ یا نکنه فرمت نشده و ویندوز اکس پی هنوز اثارش بجا مونده
    ویندوز ویستا 64 بیتی واقعاً 15 گیگ بدون نصب هیچ نرم افزاری حجم داره ؟؟؟؟؟؟

تاريخ عضويت
    Oct 2005
    محل سكونت
    شیراز

پيش فرض

تو لطف داری عمو من کلا چون فایل های مهم توی درایو D دارم می ترسم واسه همین دست به عصا ...
    کلا یک سئوال داشتم 8 گیگ حافظه خالی برای درایو C خوبه اصلاً ؟؟؟؟ من چون ویندوزم آلمانی بود نفهمیدم اصلا چی شد اینقدر سری فرمت شد درایو C واقعاً اینقدر سریع فرمت میشه ؟؟؟؟ یا نکنه فرمت نشده و ویندوز اکس پی هنوز اثارش بجا مونده
    ویندوز ویستا 64 بیتی واقعاً 15 گیگ بدون نصب هیچ نرم افزاری حجم داره ؟؟؟؟؟؟
    عمو اینا شد یه سوال !!!!
    اولا بستگی به کارت داره که چقدر برنامه نصب میکنی و چه قدر کامپیوترتو شلوغ میکنی...8 گیگ بد نیست ولی خوب هم نیست به نظر من حداقل 15 گیگ میخواد
    اینم که سریع فرمت شد چون تو نصب ویستا فرمت از نوع Quick فرمت هست که سریع میشه نه فرمت معمولی...بهتره خودت قبلا درایو رو normall format بکنی ولی به هر حال مشکلی ایجاد نمیکنه...
    اخرین سوالت هم جوابش بله هست...15 گیگ میگیره 32 بیت هم یه چیز تو همین مایه ها میگیره...گذشت زمان XP با حجم 3 یا 4 گیگ ...

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

عمو اینا شد یه سوال !!!!
    اولا بستگی به کارت داره که چقدر برنامه نصب میکنی و چه قدر کامپیوترتو شلوغ میکنی...8 گیگ بد نیست ولی خوب هم نیست به نظر من حداقل 15 گیگ میخواد
    اینم که سریع فرمت شد چون تو نصب ویستا فرمت از نوع Quick فرمت هست که سریع میشه نه فرمت معمولی...بهتره خودت قبلا درایو رو normall format بکنی ولی به هر حال مشکلی ایجاد نمیکنه...
    اخرین سوالت هم جوابش بله هست...15 گیگ میگیره 32 بیت هم یه چیز تو همین مایه ها میگیره...گذشت زمان XP با حجم 3 یا 4 گیگ ...
    عمو بازم یک سئوال دیگه داشتم
    با فرمت ویندوز اکس پی فرمت کنم ؟؟؟ بعدشم استاندارد واسه ویندوز ویستا چند گیگ هستش ؟؟؟ چند براش بذارم خوبه ؟؟؟؟ منظورت از فرمت نرمال توی کجا می تونم فرمت نرمال بکنم؟؟؟ توی همون اینستال ویستا داره ؟؟؟ مثل اکس پی ؟؟؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه hesamjm's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

نوع فرمت ویستا ntfs هست و fat32 رو نمیشناسه و خود ویستا موقع Install میتونی درایوها رو فرمت کنی
    حداقل حجم برای ویستا 15 گیگ هست که ماکروسافت پیشنهاد کرده و ولی این مقدار کمه اگه هاردت به میزان کافی هست 20 تا 30 گیگ بذاری خوبه(بسته به نظر خودت)

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •