تبلیغات :
تعمیر هارد
قیمت لپ تاپ
قیمت گوشی
بیش از ۱۰۰ساعت ویدیو آموزشی فناوری اطلاعات با گواهینامه دانشگاه صنعتی شریف
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
دستگاه جوجه کشی
[ سفارش آگهی متنی ]
+ جواب دادن به اين بحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 11

نام تاپيک: ☼ آزمایشـــهای گـــیاه شــناســــی ☼

 1. #1
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض

  سلام دوستان

  در این تاپیک آزمایشهای مختلف گیاه شناسی در سطوح مختلف قرار میگیره. منبع رو ذکر نمی کنم تا امکان مراجعه وجود نداشته باشه ولی اگر دوستی قبلا این آزمایشها رو دیدن نتیجه رو تا پایان هفته پیش خودشون نگه دارن

  اگر عزیزی علاقمند بود می تونه انجام بده و نتیجه رو اینجا بنویسه. من هر هفته یک آزمایش می ذارم و نتیجه ی اون آزمایش رو پایان هفته قرار میدم. بنابراین دوستان یک هفته فرصت دارند آزمایش رو انجام بدن و نتیجه رو بذارن اینجا. اگر روال خوب پیش رفت من آزمایشهای منحصر بفرد طراحی می کنم و برای دوستانی که نتایج آزمایش رو قرار بدن قبل از پایان هفته جایزه ای هم در نظر گرفته خواهد شد.

  در مورد اصطلاحات هم هر کجا نیازی به توضیح بود بفرمایید تا قرار بدم.

  پس فعلا برای شروع و آزمایش این طرح روال رو به صورت غیر مسابقه ای طی می کنیم.

  پایدار و پیروز باشید
  ==================
  آزمایش واکنشهای گیاه نسبت به نور)


  تئوری آزمایش)
  فتومورفوژنز شامل واکنشهای گیاه نسبت به محرک نوری با جهت غیر اختصاصی و یا محرک نوری است که در یک زمان ویژه بر گیاه تاثیر ندارد. مثال برای فتومورفوژنز ، بی‌رنگ شدن و طویل شدن غیر عادی ساقه‌هاست که در غیاب نور ، رخ می‌دهد. در این آزمایش شما فرصت دارید تا تاثیر نور را بر تشکیل بافتهای گیاهی مطالعه کنید. در این رابطه ، تاثیرات کمی و کیفی نور را در پدیده بی‌رنگ شدن برگها تعیین خواهید کرد.
  هدف آزمایش)
  تعیین میزان رشد گیاه در نور و تاریکی

  مواد لازم)
  1. دو عدد گلدان
  2. هشت عدد لوبیا چیتی
  3. خاک گلدان
  4. آب
  5. نوار چسب کاغذی
  6. جعبه مقوایی با حدود 45 سانتیمتر ارتفاع

  روش کار)

  1. هر گلدان را تا 2.5 سانتیمتری لبه آن از خاک پر کنید.

  2. دو طرف پایین گلدان ، دو سوراخ ایجاد کنید و هر گلدان را در زیر گلدانیهای جداگانه قرار دهید.

  3. در عمق 2.5 سانتیمتری خاک هر گلدان ، 4 دانه لوبیا بکارید.

  4. خاک هر گلدان را با آب مرطوب کنید و مراقب باشید که در طول آزمایش ، مرطوب باقی بمانند. و گلدانها را نزدیک پنجره قرار دهید.

  5. یکی از گلدانها را داخل جعبه مقوایی قرار دهید. درزهای جعبه را با نوار چسب کاغذی بپوشانید تا نور وارد آن نشود.

  6. در پایان دو هفته ، در جعبه را باز کنید و طول ، قطر و رنگ ساقه‌های رشد کرده در نور و تاریکی را با یکدیگر مقایسه کنید.


  نتیجه ی آزمایش)

  گیاهانی که در تاریکی رشد یافته‌اند، ظاهری دوکی شکل دارند. ساقه آنها درازتر و قطرشان کمتر و رنگ پریده است. ولی ساقه گیاهانی که در نور رشد کرده‌اند، کوتاه ، ضخیم و سبز رنگ هستند. رشد و نمو برگهای گیاهانی که در تاریکی روییده‌اند، کندتر از گیاهانی است که در روشنایی رشد کرده‌اند. فتومورفوژنز واژه‌ای است که در مورد واکنشهای گیاه نسبت به محرک نوری که اختصاصا جهت‌دار یا متناوب نیست، بکار می‌رود. طویل شدن ساقه‌های گیاهانی که در تاریکی رشد کرده‌اند، نتیجه نوعی فتومورفوژنز است که بی‌رنگ شدن یا اتیوله شدن نام دارد.

  افزایش بیش از حد طول سلولها در هر ساقه ، ناشی از بالا بودن غیر عادی سطح هورمون اکسین و هورمون اتیلن است. در فقدان نور ، پیش پلاستها نمی‌توانند به کلروپلاست تبدیل شوند. رنگ پریده بودن گیاهان نیز به همین علت است. نور همچنین بر تولید انواع مختلف هورمونها در سلولهای گیاهانی که در مقابل نور آفتاب روییده‌اند، تاثیر دارد. مقدار پایین این هورمونها سبب می‌شود که سلولها کمتر دراز شوند. بنابراین ، گیاهان رشد یافته در مقابل نور ، در مقایسه با گیاهانی که در تاریکی روییده‌اند، دارای ساقه‌های ضخیم و کوتاه هستند.

 2. این کاربر از Marichka بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است 3. #2
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض

  تئوری آزمایش)

  برای ادامه حیات ، گیاهان نیز همانند جانوران ، به انرژی ذخیره شده در پیوندهای شیمیایی غذاها نیاز دارند. در فرآیند فتوسنتز ، گیاهان انرژی دریافتی از خورشید را به صورت انرژی شیمیایی در مولکولهای ترکیبات قندی ذخیره می‌کنند. در فرآیند تنفس ، گیاهان این انرژی را آزاد می‌کنند. در این آزمایش شما فرایندهای فتوسنتز و تنفس را آزمایش می‌کنید و مواردی را که در این دو فرآیند تولید یا مصرف می‌شود، تعیین می‌کنید. همچنین تاثیر عواملی مانند نور و اکسیژن را بر این واکنشها خواهید دید.


  هدف آزمایش)

  تعیین چگونگی تنفس در بافتهای گیاهی

  مواد لازم)


  1. سه عدد بطری شیشه‌ای دردار
  2. صفحه آلومینیومی 30x30 سانتیمتر
  3. دو شاخه گیاه الودآ یا گیاهان آبزی دیگر
  4. آب مقطر
  5. معرف برم تیمول آبی
  6. ماژیک

  روش کار)

  1. با ماژیک شیشه‌ها را از 1 تا 3 شماره گذاری کنید. در شیشه‌های شماره 1 و 2 هر کدام یک شاخه الودآ قرار دهید.
  2. هر سه شیشه را با معرف برم تیمول آبی پر کنید و در آنها را ببندید.
  3. شیشه شماره یک را با ورقه آلومینیومی بپوشانید، طوری که نور وارد نشود.
  4. هر سه شیشه را در فاصله 20 سانتیمتری جلوی چراغ مطالعه قرار دهید.
  5. رنگ محلولهای هر شیشه را مدت 8 ساعت و هر ساعت یکبار کنترل کنید و نتایج را یادداشت کنید.


  نتیجه آزمایش)
  ...

 4. #3
  آخر فروم باز AaVaA's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jun 2007
  محل سكونت
  این روزا دنیا واسه من از خونمون کوچیکتره ...
  پست ها
  1,213

  پيش فرض

  آزمایش فتوسنتز و تنفس در بافتهای گیاهی


  نتیجه آزمایش

  رنگ محلول در شیشه شماره یک ، از آبی به سبز تغییر می‌کند و سرانجام زرد می‌شود. تغییرات در این شیشه به سرعت پیش می‌آید. رنگ محلول شیشه شماره 2 به آرامی به سبز تبدیل می‌شود و رنگ محلول شیشه شماره 3 بدون تغییر باقی می‌ماند. معرف برم تیمول آبی ، شامل آب و یک جوهر رنگی است. این معرف می‌تواند برای آزمایش حضور دی‌اکسید کربن استفاده شود. وقتی دی‌اکسید کربن با آب ترکیب شود، اسید ضعیفی به نام اسید کربنیک تشکیل می‌دهد. بر حسب اینکه مقدار دی‌اکسید کربن محلول چقدر باشد، معرف از آبی به سبز یا زرد تبدیل می‌شود.

  در تاریکی، گیاه موجود در ظرف شماره یک ، ضمن فرایند تنفس ، انرژی و مقدار زیادی دی‌اکسید کربن تولید می‌کند که بوسیله تغییر رنگ معرف از آبی به زرد ، مشخص می‌شود. در ظرف شماره 2 ، فتوسنتز و تنفس انجام می‌شود. در حین فرایند تنفس توسط گیاه ، دی‌اکسید کربن تولید می‌شود، اما مقداری از آن در حین انجام فتوسنتز ، دوباره توسط گیاه گرفته می‌شود. رنگ سبز محلول در این ظرف ، نشانه حضور مقدار کمتری از دی‌اکسید کربن است. ظرف شماره سه ، به عنوان شاهد استفاده می‌شود و چون بدون گیاه است و در آن هیچ یک از دو فرایند فتوسنتز و تنفس اتفاق نیفتاده است بنابراین رنگ معرف ، تغییری نکرده است.

 5. #4
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض

  سلام

  درست هست آوا جان پاسخ شما
  =====================

  آزمایش این هفته)

  تئوری آزمایش)
  گیاهان در واکنش به نور دارای جنبش هستند. نورگرایی یا حرکت گیاهان به طرف نور ، منفی یا مثبت خواهد بود. نورگرایی مثبت ، حرکت گیاه به سمت نور و نورگرایی منفی ، حرکت گیاه در جهت مخالف نور است. در این آزمایش ، شما واکنش گیاهان را نسبت به نور مطالعه خواهید کرد.

  هدف آزمایش)
  تعیین واکنش گیاه جو دو سر نسبت به نور

  مواد لازم)

  1. گلدان
  2. خاک گلدان
  3. یک قاشق غذا خوری دانه جو دو سر
  4. آب

  روش کار)

  1. گلدان را از خاک گلدان تا 5 سانتیمتری لبه آن پر کنید.

  2. دانه‌های جو دو سر را در سطوح خاک گلدان بپاشید و روی دانه‌ها را به ارتفاع 2.5 سانتیمتری با خاک بپوشانید.

  3. خاک را با آب مرطوب نگه دارید و مراقب باشید که رطوبت به حدی نباشد که آب از آن بچکد.

  4. گلدان را روی یک میز و نزدیک پنجره بگذارید و آن را به مدت 14 روز نگهدارید.

  5. هر روز گلدان را مورد مشاهده قرار دهید و میزان رشد دانه‌های جو دو سر را در بالای سطح خاک ثبت کنید.


  نتیجه ی آزمایش)

  اولین نشانه‌های رشد دانه‌ها پس از 6 - 4 روز ظاهر می‌شود و به صورت مستقیم با ساختاری شبیه لوله بسته از میان خاک بیرون می‌آیند و به طرف نور رشد می‌کنند. پس از چند روز ، برگها از انتهای این لوله‌ها خارج می‌شوند و لوله‌ها و برگها به سمت نور خم می‌شوند. هنگامی که دانه ها می‌رویند، هر برگ اولیه ، بوسیله ساختاری استوانه‌ای شکل و توخالی ، محافظت میشود. این ساختار که اطراف برگ را گرفته است، کلئوپتیل نامیده می‌شود. پس از اینکه کلئوپتیل تا بالای سطح خاک رشد کرد، رشدش متوقف می شود، می‌ترکد، و برگ از آن بیرون می‌آید.

  کلئوپتیل و برگ به طرف نور خم می‌شوند که این ناشی از ساخته شدن هورمون اکسین است. طبق نظریه نورگرایی ، بر اثر حساس بودن هورمون اکسین نسبت به نور ، این ماده از سمت نور دیده به سمت نور ندیده حرکت می‌کند. بر این اساس ، سلولهایی که در سایه قرار دارند، تراکم اکسین آنها بیشتر از سمت آفتاب خواهد بود. این سبب می‌شود که سمت نور ندیده بیشتر رشد کند و ساقه به سمت نور خم شود.

 6. #5
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض آزمایش اثبات تسلط جوانه انتهایی ساقه

  تئوری آزمایش)

  هورمونهای واقعی شناخته شده گیاهان مثل هورمون اکسین ، مسئول بسیاری از پاسخهای گیاهی هستند. برای مثال اکسین بر رشد انواع جوانه‌ها ، ساقه ، برگ و ریشه گیاهان تاثیر دارد. در این آزمایش شما فرصت می‌یابید تا نمایش تاثیر غلبه رشد راس ساقه را بر جوانه‌های جانبی را ببینید. در واقع رشد جوانه انتهایی ساقه ، مانع رشد جوانه‌های جانبی می‌شود و این عمل تحت تاثیر هورمون اکسین است.
  هدف آزمایش
  بررسی تاثیر جوانه انتهایی ساقه بر روی رشد جوانه‌های جانبی  مواد لازم)

  1. 10عدد سیب زمینی
  2. ماژیک
  3. یک ظرف با سطح بزرگ

  روش کار)

  1. با استفاده از یک ماژیک ، هر سیب زمینی را شماره‌ گذاری کنید.

  2. ظاهر هر سیب زمینی را مشاهده کرده و گزارش دهید.

  3. سیب زمینیها را در کنار یکدیگر در ظرف بزرگ قرار دهید. فضای کافی را برای هر کدام در نظر بگیرید. و ظرف را در قفسه دربسته‌ای بگذارید.

  4. ظاهر سیب زمینیها را هر هفته مشاهده و ثبت کنید تا هر یک از جوانه‌ها 15 سانتیمتر رشد کنند. این مقدار رشد ، سه هفته یا بیشتر وقت می‌گیرد.

  5. هنگام مشاهده رشد جوانه‌ها ، خیلی دقت کنید که جوانه‌ها نشکنند.

  نتیجه ی آزمایش)

  یک سیب زمینی ، بخشی از ساقه زیر زمینی گیاه سیب زمینی است. جوانه‌های روی سیب زمینی ، چشم نامیده می‌شوند. چشم انتهایی سیب زمینی رشد می‌کند و ساقه درازی را که در راس آن جوانه انتهایی است، می‌سازد. چشمهای باقیمانده ، جوانه‌های جانبی هستند. رشد جوانه انتهایی ساقه در سیب زمینی و سایر گیاهان ، از رویش جوانه‌های جانبی در پایین ساقه ممانعت می‌کند. ممانعت از رشد شاخه‌های جانبی ، به علت وجود شاخه انتهایی ، تسلط انتهایی ساقه نامیده می‌شود.

  به نظر می‌رسد، غلبه جوانه انتهایی ساقه بر جوانه‌های جانبی ، نتیجه تولید اکسین در سلولهای مریستمی جوانه انتهایی و انتقال آن به طرف پایین باشد. سلولهای مریستمی در راس هر ساقه تجمع یافته‌اند و این سلولها توسط فرآیندی به نام تقسیم میتوز تکثیر می‌شوند. تقسیم سلول در مریستم جوانه انتهایی ، با حضور اکسین تحریک می‌شود. اما انتقال اکسین تولید شده در مریستم انتهایی به طرف پایین از تقسیمات سلولها در جوانه‌های جانبی جلوگیری می‌کند.

 7. #6
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض آزمایش روزنه‌های هوایی در گیاهان

  تئوری آزمایش)


  فرایند تولید انرژی در گیاهان یعنی فتوسنتز ، در برگها و ساقه‌های جوان انجام می‌شود. انجام این فرایند نیازمند تامین مقدار زیاد و یکنواختی از دی‌اکسید کربن است که بایستی از هوای اتمسفر به سلولهای فتوسنتز کننده برگ راه یابد. فتوسنتز همچنین به مقدار مساوی با دی‌اکسید کربن ، اکسیژن تولید می‌کند که از برگها و ساقه‌ها خارج شده و وارد اتمسفر می‌شود.

  تنظیم مبادلات این گازها از طریق منفذها یا روزنه‌های هوایی برگ انجام می‌شود. در این آزمایش ، شما محل روزنه‌ها و تاثیر محیط بر آنها را تعیین خواهید کرد.


  هدف آزمایش)
  تعیین وجود روزنه‌هایی در برگها برای ورود گازها به گیاه.
  مواد لازم

  1. شیشه نوشابه
  2. آب
  3. چاقو
  4. ساقه برگدار گیاه عشقه
  5. خمیر مجسمه سازی
  6. مداد
  7. نی نوشابه خوری
  8. آینه  روش کار)

  1. شیشه نوشابه را تا فاصله 2.5 سانتیمتری دهانه آن ، از آب پر کنید.

  2. به کمک چاقو ، انتهای ساقه عشقه را بطور مورب قطع کنید.

  3. اطراف ساقه نزدیک محل برگ را با خمیر مجسمه سازی یا گل سفالگری بپوشانید.

  4. ساقه را در بطری آب قرار دهید بطوریکه انتهای آن زیر آب باشد.

  5. دهانه بطری را با خمیر مجسمه سازی بپوشانید و سوراخی را برای عبور نی باز کنید.

  6. نی را در سوراخ قرار دهید، طوری که سوراخ آن در فضای بالای آب بطری قرار گیرد.

  7. بطری را جلوی آینه بگذارید، از طریق نی ، هوای درون بطری را بمکید و در حین مکیدن به تصویر انتهای ساقه در آینه نگاه کنید. هیچ منفذی در خمیر وجود نداشته باشد این کار مشکل خواهد بود پس باید عمل مکیدن را زیاد انجام دهید.

  نتیجه آزمایش)
  ......

 8. #7
  آخر فروم باز AaVaA's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jun 2007
  محل سكونت
  این روزا دنیا واسه من از خونمون کوچیکتره ...
  پست ها
  1,213

  پيش فرض

  نتیجه آزمایش

  روزنه‌ها منفذهای اختصاصی در اپیدرم برگ ، برای تبادل گازها هستند. آوندهای چوبی لوله‌های استوانه‌ای و توخالی با دیوارههای ضخیم هستند که در تمام سطوح برگ و تا پایین ساقه امتداد دارند و کار انتقال آب و املاح از ریشه تا برگ را انجام می‌دهند. در این آزمایش ، برگ و ساقه گیاه عشقه اجبارا مثل یک نی عمل می‌کنند و نشان می‌دهند برگها دارای منفذهایی هستند که گازها می‌توانند از میان آنها عبور کنند.

  در این آزمایش دیده می‌شود که پس از مکیدن هوای بطری ، حبابهایی درون آب در انتهای ساقه عشقه تشکیل می‌شود. با توجه به اینکه بین هوای داخل و خارج بطری ، اختلاف فشار بوجود می‌آید، هوا وارد برگ می‌شود. مکیدن هوای درون بطری ، باعث پایین آمدن فشار درون آن می‌شود. فشار بیشتر هوا در خارج بطری ، باعث می‌شود هوا از راه روزنه‌ها به داخل برگ وارد شود. هوا از طریق آوندها به پایین ساقه جریان می‌یابد از خروج از انتهای باز آوندها ، حبابهای هوا را درون آب ، بوجود می‌آورد.

 9. #8
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض

  سلام

  سلام

  ممنون از آوا جان برای قرار دادن نتیجه ی آزمایش قبلی؛

  برای افزایش اطلاعات در مورد روزنه های هوایی چند تا سوال دیگه هم مطرح می کنم:


  1. ساختار یک روزنه ی هوایی رو تشریح کنید.
  2. آیا در سلولهای نگهبان روزنه ی هوایی کلروفیل وجود داره؟

  پاسخ ها رو به زودی قرا رمیدم بعد از شنیدن پاسخهای دوستان

  موفق باشید

 10. #9
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض آزمایش دستگاه انتقال مواد در گیاهان آوندی

  تئوری آزمایش)

  سلولهای گیاهی باید آب ، املاح ، اکسیژن و غذا دریافت کنند و مواد زاید مثل دی‌اکسید کربن را دفع کنند. در گیاهان آوندی ، آوند چوبی و آوند آبکشی ، بافتهای لوله‌ای شکل هستند که سبب انتقال مواد در تمام بخشهای گیاه می‌شوند. در این پروژه شما می‌توانید چگونگی حرکت مایعات را از میان دستجات آوندی گیاهان که شامل آوندهای چوبی ، آبکشی و سلولهای نگدارنده است، نمایش دهید.
  هدف آزمایش
  نمایش انتقال مایع در دستگاه آوندی گیاهان
  مواد لازم

  1. یک لیوان شیشه‌ای شفاف
  2. 2 ساقه تازه کرفس با چند برگ
  3. رنگ قرمز خوراکی
  4. چاقو
  5. آب

  روش کار)

  1. حدود 4/1 لیوان را از آب پر کنید.

  2. به مقدار کافی رنگ قرمز حیاتی در لیوان بریزید تا آب ، قرمز پر رنگ شود.

  3. با استفاده از چاقو ، انتهای هر ساقه کرفس را بطور عرضی قطع کنید.

  4. انتهای قطع شده ساقه‌ها را در لیوان حاوی آب رنگی نگه دارید.

  5. در سه ساعت اول ، تغییرات ظاهری ساقه را هر ساعت مشاهده و ثبت کنید. در طول 12 ساعت اول آزمایش ، تعداد مشاهدات را هر چند دفعه که ممکن است افزایش دهید.

  6. پس از 12 ساعت ، یک ساقه کرفس را از لیوان بیرون آوردید و تغییرات ظاهری را مشاهده و گزارش کنید.

  7. با استفاده از چاقو با دادن برشهای عرضی ، قطعه‌هایی را از ساقه جدا کنید. این قطعه‌ها را از 2.5 سانتیمتری پایین ساقه ، وسط و انتهای آن تهیه کنید. شکل ظاهری هر قطعه را مشاهده و گزارش کنید.

  8. پس از 24 ساعت ، سطح خارجی یک ساقه را وقتی هنوز در آب رنگی است، مشاهده کنید.

  9. سه بخش از این ساقه را مطابق مرحله 7 ببرید و ظاهر آنها را مشاهده و گزارش دهید.


  برش عرضی آوند چوبی

  نتیجه آزمایش)
  در طول سه ساعت اول ، رنگ قرمز کم رنگی دیده می‌شود که در ساقه‌ها بالا آمده است. پس از 12 ساعت ، برگها رنگ مایل به قرمز پیدا می‌کنند. در قطعه‌های بریده شده از ساقه ، نقاط کوچک قرمز رنگی که در فاصله‌های معین از لبه‌های خارجی قرار گرفته‌اند، دیده می‌شوند. بعد از 24 ساعت ، برگها به صورت قرمز پر رنگتری درمی‌آیند، اما قطعه‌های ساقه به همان صورت دیده می‌شوند. گیاهان آوندی دارای بافتهای ویژه‌ای برای انتقال غذا ، آب و املاح هستند که به آنها دستگاه انتقال مواد می‌گویند.

  حرکت رو به بالای آب که برخلاف نیروی کشش جاذبه زمین انجام می‌شود، ناشی از عمل لوله‌های مویین و تعرق برگها است. خاصیت لوله‌های مویین ، بالا رفتن یک مایع در لوله‌های کوچک ، بر اثر نیروی پیوستگی و نیروی چسبندگی است. چسبندگی بین مولکولهای آب و دیواره داخلی آوندهای چوبی ، سبب بالا راندن آب دیواره لوله‌های چوبی می‌شود. تعرق فرایند تبخیر آب از میان سوراخهایی به روزنه‌های هوایی در برگ است. در هنگام تبخیر آب از برگها ، آب به درون ریشه کشانده می‌شود وارد آوندهای چوبی می‌شود که این حرکت آب ، دلیلی به افزایش رنگ قرمز در برگهاست.

 11. #10
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض  1. ساختار یک روزنه ی هوایی رو تشریح کنید.
  2. آیا در سلولهای نگهبان روزنه ی هوایی کلروفیل وجود داره؟
  سلام دوستان

  خوب این پاسخ پرسشهای مرتبط با آزمایش قبلی:

  1. همونطور که در عکسهای زیر مشاهده میشه هر روزنه ی هوایی از دو سلول نگهبان و چند سلول مجاور سلولهای نگهبان در اطراف اونها تشکیل شدن. تصویر اول طرح شماتیک این ساختار و تصویر دوم طرح میکروسوپ الکترونیکی با رنگهای مجازی کامپیوتری از ساختار سلولهای نکهبان روزنه هست.

  2. وجود کلروفیل در سلولهای نگهبان روزنه یک خصلت ژنتیکی تکاملی هست که به تدریج با تکامل یافتن و پیشرفته تر شدن گیاهان از بین میره در اونها. به طوری که مثلا سلولهای نگهبان روزنه ی بازدانگان از قبیل کاج دارای کلروفیل و سلولهای نگهبان روزنه ی نهاندانگان فاقد کلروفیل هستند.

  موفق باشید

+ جواب دادن به اين بحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

جواب سريع جواب سريع


* چنانچه از قبل در انجمن ثبت نام کرده اید و دارای نام کاربری هستید ، ابتدا وارد سایت شوید ( این فرم مخصوص ارسال پاسخ توسط کاربران میهمان است )

پایتخت ایران چه نام دارد ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

به اشتراک بگذارید

به اشتراک بگذارید

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

 • شما می توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
 • شما می توانید پاسخ ارسال کنید
 • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
 • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
 •