تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 73 123451151 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 726

نام تاپيک: آموزش و بحث درباره اورکلاک کارتهای گرافیک - نسخه دوم

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض آموزش و بحث درباره اورکلاک کارتهای گرافیک - نسخه دوم

سلام

با توجه به اینکه آموزش ارائه شده در تاپیک [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] تا حدی قدیمی است و نیازهای کاربران را به طور کامل پوشش نمی دهد تصمیم گرفتیم نسخه دوم تاپیک آموزش اورکلاک کارتهای گرافیکی رو ارائه بدیم. مسلما در ابتدا مطالعه تاپیک اول خالی از لطف نیست.

موضوع تاپیک: اورکلاک
    نوع تاپیک: آموزش
    سطح آموزش: مقدماتی - متوسط

توجه: با خواندن این مطلب شما هر گونه تغییراتی در کارت گرافیکی خود را با مسئولیت خودتان انجام خواهید داد و در صورت بروز مشکل هیچ گونه مسئولیتی متوجه من و سایر دوستان و همکاران نخواهد بود.

--------------------------------------------------------------------------------------------

ابتدا برای اورکلاک کارت گرافیک خود نیاز به یکی از برنامه های اورکلاک دارید. ما در این تاپیک جامع ترین برنامه یعنی RivaTuner را آموزش خواهیم داد و سایر برنامه ها هم عملکردی مشابه خواهند داشت. آخرین نسخه برنامه RivaTuner رو می توانید در پایان همین آموزش دانلود کنید.

پس از نصب RivaTuner وارد برنامه شوید. تصویری مشابه عکس زیر را مشاهده خواهید کرد:

در قسمت Driver Settings روی قسمت Customize کلیک کنید:

از قسمت Customize گزینه مشخص شده یعنی System settings را مشخص کرده و بر روی آن کلیک کنید. پس از صفحه System tweaks برای شما به نمایش در خواهد آمد:

حتما دقت کنید قسمتهای مشخص شده دقیقا همانند عکس فوق تنظیم شده باشند. در این قسمت شما سه کمیت قابل تنظیم را مشاهده می کنید:

1. Core Clock: فرکانس کلی هسته یا GPU کارت گرافیک شما.
    2. Shader Clock: این کمیت از سری Geforce 8 اضافه شده است و فرکانس واحدهای سایه زنی یا همون Shader هاست. Shader Clock بصورت یک ضریب به Core Clock وابسته است و با بالا رفتن Core Clock، همواره Shader Clock هم بالا می رود.
    3. Memory Clock: فرکانس چیپهای مموری استفاده شده در کارت گرافیکی.

در تب Fan هم می توانید دور فن کارت گرافیک خود رو تنظیم کنید.

چگونه و چقدر اورکلاک کنیم؟

حالا که با برنامه RivaTuner آشنا شدیم این سوال پیش می آید که چقدر می توان کارت گرافیک را اورکلاک کرد. روال کلی اینگونه است:

1. ابتدا باید از وضعیت سیستم خود مطلع شوید. به تاپیک های [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مراجعه کنید و از حداکثر دمای کارت گرافیک خود و امتیاز کارت گرافیک خود در آخرین نسخه 3DMark مطلع شوید.
    2. در صورتی که دمای کارت گرافیک شما طبیعی بود و امتیاز مناسبی نسبت به قطعات خود به دست آوردید می توانید اورکلاک را شروع کنید.
    3. Core Clock و Memory Clock را حدود 5 درصد افزایش دهید. قسمت "Link Clocks" را فعال کنید تا Shader Clock هم به همراه Core Clock اورکلاک شود.
    4. دوباره با استفاده از تاپیک معرفی شده در قسمت اول از مناسب بودن دمای کارت گرافیک اطمینان حاصل کنید. در صورتی که دمای کارت گرافیک کماکان مناسب بود و در طول مدت زمان دستیابی به حداکثر دمای کارت گرافیک سیستم کاملا استیبل بود می توانید به قسمت دوم مراجعه کرده و مراحل را مجددا تکرار کنید.
    5. بعد از چند بار تکرار مراحل فوق دوباره با برنامه 3DMark یک تست جدید بگیرید و نتیجه بدست آمده را با نتیجه بدست آمده در مرحله یک مقایسه کنید.

چند نکته:

- در صورتی که موقع بالا بردن Clock ها یا در حین تست تغییرات غیر منتظره ای در تصویر مشاهده کردید، مثل نقاط ریز سفید یا به هم خوردن رنگ پنجره ها، یا شاهد Restart شدن سیستم خودتون بودید، سیستم شما ناپایدار بوده و کارت گرافیک خود را بیش از حد اورکلاک کرده اید.

- در صورتی که شاهد بالا رفتن دمای کارت بودید می توانید دور فن کارت گرافیک را بیشتر کنید.

- حتما همیشه از آخرین نسخه درایور کارت گرافیکی خود استفاده کنید.

COPYRIGHT 2008 - P30world Hardware Team

آخر فروم باز sinaset's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    گچساران

پيش فرض

سلام دوستانمن دوتا کارت گرافیک دارم دوتا 6600gtمن همیشه سعی می کردم سیستم و کارت گرافیک رو اور کلاک کنم ولی کمتر موفق به این کار شودمولی یه بار یه نرم افزار گیرم اوردم باهش کارت گرافیک رو اور کردم هی چندتا چندتا می بردمش بالابعد احساس کردم زیاد فرقی نکردبعدان متوجه شودم که نتها کمکی نکرد بلکه گرافیک رو هم پایین اورده و از اون حالت براق در امدهایا همه کارت گرافیک تو اور کلاک اینطوری می شنند یا من اشتباه کردم؟

3. این کاربر از sinaset بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

سلام دوستانمن دوتا کارت گرافیک دارم دوتا 6600gtمن همیشه سعی می کردم سیستم و کارت گرافیک رو اور کلاک کنم ولی کمتر موفق به این کار شودمولی یه بار یه نرم افزار گیرم اوردم باهش کارت گرافیک رو اور کردم هی چندتا چندتا می بردمش بالابعد احساس کردم زیاد فرقی نکردبعدان متوجه شودم که نتها کمکی نکرد بلکه گرافیک رو هم پایین اورده و از اون حالت براق در امدهایا همه کارت گرافیک تو اور کلاک اینطوری می شنند یا من اشتباه کردم؟
    مشخصات سیستم شما چیه؟ طبق روش بالا اورکلاک کردید؟

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    گچساران

پيش فرض

مشخصات سیستم شما چیه؟ طبق روش بالا اورکلاک کردید؟
    سلام
    البته الان دیگه نیاز ندارم برای کارت گرافیک جدید که به امید خدا تو راه می خواستم اطلاعات داشته باشم(4870)
    فقط می خواستم بدونم چرا تاثیری خاصی نداشه بعدش چرا کیفیت رو اورده بود پایین
    بطوری که براقی از محیط گرفته شوده بود؟

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

سلام
    البته الان دیگه نیاز ندارم برای کارت گرافیک جدید که به امید خدا تو راه می خواستم اطلاعات داشته باشم(4870)
    فقط می خواستم بدونم چرا تاثیری خاصی نداشه بعدش چرا کیفیت رو اورده بود پایین
    بطوری که براقی از محیط گرفته شوده بود؟
    اینکه کیفیت تصویر فرق کنه نشون دهنده اینه که اورکلاک مناسبی انجام نشده. (یا زیاد اورکلاک شده، یا درست اورکلاک نشده)

7. 3 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    گچساران

پيش فرض

اینکه کیفیت تصویر فرق کنه نشون دهنده اینه که اورکلاک مناسبی انجام نشده. (یا زیاد اورکلاک شده، یا درست اورکلاک نشده)
    سلام دوست من
    دستت درد نکونه انشالله بعد از خرید 4870 مزاحمتون می شم تا یه اورکلاک خوبیش بکونیم
    ------
    احتمالان اشتباه اورکلاک کردم فکر کنم و زیادم فکر کنم اورکلاکش کردم

9. این کاربر از sinaset بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه murizaki_2000's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

من میخوام یه کم به هسته و رمهای کارت گرافیکم ولتاژ بدم . میشه در این مورد منو راهنمایی کنید .

11. 2 کاربر از murizaki_2000 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

من میخوام یه کم به هسته و رمهای کارت گرافیکم ولتاژ بدم . میشه در این مورد منو راهنمایی کنید .
    هم از راه تغییرات بایوس میشه به Voltmod کرد و هم تغییرات سخت افزاری روی برد کارت که هر کدوم تاثیر متفاوتی خواهند داشت. مموری هم به نظر من خیلی ولتاژ دادن براش مناسب نیست و بهتره با تغییرات تایمینگ ماکزیمم فرکانس رو بالاتر برد. (البته وقتی بحث سر رکورد زنی باشه قضیه کلا فرق می کنه.)

به نظر من ایمن ترین راه استفاده از بایوسهای مود شده و تست شده ای است که توی دیتابیس های سایتهایی مثل MVKTech.net یا TechPowerUp وجود داره.

13. 2 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه murizaki_2000's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

میشه اسم نرم افزاری رو که باید دانلود کنم بگید !!!! کارت من 3870 هست ....... یه بایوس پیدا کردم ولی نمیدونم با چی باید بایوس رو آپدیت کنم ....

15. 2 کاربر از murizaki_2000 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

میشه اسم نرم افزاری رو که باید دانلود کنم بگید !!!! کارت من 3870 هست ....... یه بایوس پیدا کردم ولی نمیدونم با چی باید بایوس رو آپدیت کنم ....
    از طریق برنامه ATIFlash باید بایوس رو فلش کنید:

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    کار باهاش ساده است فقط کافیه این مراحل رو طی کنید:

- یک فلاپی Bootable درست کنید و با فلاپی بوت بشید (یا فلش)

- برنامه ATIFlash رو که دانلود کردید توی فلاپی Extract کنید و بایوس جدید رو هم همانجا قرار دهید.

- ابتدا دستور زیر رو برای Backup گرفتن از بایوس فعلی اجرا کنید:

کد:
    - حالا با دستور زیر بایوس جدید رو آپدیت کنید:

کد:
    - و Restart !

اون عدد 0 هم نشون دهنده اینه که بایوس کارت کدوم PCI-Express فلش بشه. در صورتی که یک کارت دارید از 0 استفاده کنید!

"مسئولیت دستکاری بایوس کارت گرافیک به عهده خودتان است! با این کار احتمال Void شدن گارانتی هم وجود داره. (که البته توی ایران اکثر گارانتی ها نمی تونند این رو چک کنند!)"

17. 2 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 73 123451151 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •