تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 11 اولاول 123456 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 108

نام تاپيک: مكعب روبيك

داره خودمونی میشه elector girl's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007
    محل سكونت
    nowhere

پيش فرض بازی مكعب هاي رنگي

بازی مكعب هاي رنگي با چهار مکعب انجام می گیرد. ابتدا وجه های مکعب هارا رنگ می کنیم.دررنگ آمیزی وجه های هر مکعب، تمام رنگ های قرمز(R)،سفید(w)،آبی(B)،زرد(Y)،ب ه کار رفته اند.ما می توانیم این چهارمکعب را به صورت های مختلفی رنگ آمیزی کنیم،که در این جا برای نمونه، شکل 1 را آورده ايم .

هدف این بازی، چیدن این مکعب ها در یک ستون است به طوری که در هر طرف این ستون، هر چهار رنگ(مختلف)دیده شوند. به روش هاي مختلف مي توان اين مكعب ها را روي هم چيد، با اين وجود ممكن است حتي يك جواب هم نداشته باشيم .
    قبل از حل ،شما را با چند مفهوم ساده ی نظریه ي گراف آشنا می کنیم.
    تعریف گراف: یک گراف شامل یک مجموعه ي V از راس هااست که با یک مجموعه ی E متشکل از زیر مجموعه های 2 عضوی V که یال نامیده می شوند،جفت شده اند.

مثال:
    { V = { a,b,c,d

{{ E ={{a,b},{a,d},{d,c},{c,b},{b,d

واصطلاحا" می گوییم یال های {a,b}و {a,d}از راس a خارج (یا به آن وارد)شده اند.
    تعریف طوقه:يالي كه از راسa به خودش رسم مي شود را یک طوقه می نامند و با {a} نمايش مي دهند .

تعریف زیر گراف:زیر گراف، گراف G ،گرافی است که مجموعه ی راس ها ویال هایش،زیر مجموعه ی راس ها ویال های گراف G باشد.
    حال به حل مساله می پردازیم.

در جریان حل این مساله ، گراف ما را یاری می کند که وضعیت را بهتر مجسم کنیم.در شکل 2 گرافی با چهار راس R,W,B,Y داریم.برای کشیدن گراف مربوطه،در هر مکعب هر سه جفت وجه روبه روی هم را بررسی می کنیم.مثلا" در مکعب(1)دو وجه روبه روی هم زرد وآبی هستند.پس یالی بین راس Y و راس B رسم می کنیم و آن را با (1) (که نشان گر مکعب 1 است)نشان می دهیم.دو یال دیگری که در این گراف با (1) نشان شده اند،متناظر دو وجه سفید و زرد و دو وجه قرمز وسفیدمکعب 1 هستند که روبروی هم می باشند. همین کار را برای مکعب های دیگر نیز انجام داده ایم وبه گراف شکل (2) رسیده ایم.برای طوقه ها نیز به همین روش،مثلا" طوقه ای که در راس B با 3 نشان گذاری شده است،دو وجه آبی روبه روی هم رادر مکعب3 نشان می دهد. این گراف 12 یال دارد و این یال ها به 4دسته ی3تایی تقسیم می شوند که یال های هر دسته با شماره ی یکی از مکعب ها،نشان گذاری شده است.در هر راس، تعداد یال هایی که از آن راس خارج یا به آن واردمی شوند،برابر است باتعداد وجه هایی از هر چهار مکعب که به آن رنگ هستند.(هر طوقه را دوبار می شماریم.)بنابراین گراف شکل (2)به ما می گوید که در این چهار مکعب،5 وجه قرمز،7 وجه سفید،6 وجه آبی و 6 وجه زرد داریم.

چهار مکعب را كه در یک ستون، روی هم قرار گرفته اند،درنظر مي گيريم و طرفين روبه روی هم در این ستون را بررسی می کنیم. برای دو طرف روبه روي هم در این ستون، یک زیر گراف از این گراف را متناظر می کنیم،با این خاصیت که :اين زير گراف داراي چهار راس(رنگ) و چهار يال بوده و هر نشان یک بار به کار رود.(در اين زير گراف، متناظر با هر راس ، دو يال قرار دارد.)حال اگر بتوانیم نتیجه ی مشابهی را برای دو طرف دیگر این ستون به دست آوریم حل مساله تمام است.برای این کار به زیر گراف دوم، مشابه شکل (3)الف،نیاز داریم که شامل هیچ یالی از شکل (3)الف نباشد. مطابق شکل (3)ب،چنین زیر گرافی وجود دارد.

شکل(4)،نشان می دهد که چگونه می توان این مکعب ها را با توجه به اطلاعات ارائه شده به وسیله ی زیر گراف های شکل (3) مرتب کنیم.

به طور کلی به ازای هر چهار مکعب دلخواه، یک گراف نشان دار می سازیم و می کوشیم که در آن دو زیر گراف چنان بیابیم که:
    1- هر زیر گراف شامل هر 4 راس باشد و به ازای هر نشان به کار رفته، یک یال ،یعنی روی هم 4 یال داشته باشد.
    2- در هر زیر گراف،هر راس دقیقا"روی دو یال قرار داشته باشد.(طوقه دو بار به حساب می آید.)
    3- هیچ یال نشان دار گراف،نشان دار هم زمان در هر دو زیر گراف نباشد.

منبع :كتاب رياضيات گسسته و تركيبياتي
    نويسنده : رالف .پ.گريمالدي

مترجم: بيژن شمس،محمد علي رضواني

2. 2 کاربر از elector girl بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Mar 2009

پيش فرض ویدئو آموزش حل مکعب روبیک فارسی 3gp

ویدئو آموزش حل مکعب روبیک فارسی 3gp
    http://www.youtube.com/user/rubikc1367

اگه نباشه جاش خالی می مونه hoseinpb's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009

14 مکعب عجیب!

سلام دوستان
    راستش دیروز یدونه از این مکعبا که هر وجهش نه تا مربع رنگیه خریدم. بعد از این که قاطی پاتیش کردم دیگه نتونستم درستش کنم.
    به چن تا نکته ی فیسوفانه هم پی بردم!:
    1. مکعب یا بهتر بگم مربع وسطی هر وجه همیشه ثابته بنابرین باید رنگ مکعب های دیگه رو با رنگ مربع وسطی تنظیم کنیم.
    2.کل رنگایی که توی این وسیله بکار برده شده فقط هموناییه که می بینیم. و پشت هیچ کدوم رنگی نیست.
    که از نکته بالا نتیجه می گیریم
    3. از 26 مکعبی که دیده می شه هر کدوم جای مخصوص خودشونو دارن.

درست کردن ظاهریه یه وجه کار ساده ایه ولی درست کردن صحیح همون وجه کار خیلی مشکلیه. همین جا از همه دوستان تقاضا می کنم اگه درست کردن همه وجهای این مکعب قانون یا قلق خاصی داره مطرح کنن.

و این نکته رو هم توجه کنید من تا اون حد گاگول نیستم. تو تست هوش استانداردی که مشاوره مدرسه تو اول دبیرستان ازمون گرفت من از 60 تا سوال به هر 60 تا جواب درست دادم. ولی نمی دونم این صابمرده چجوری درست می شه!
    کم رنگ نوشتم تعریف از خود نباشه.

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    Ghost town

پيش فرض

من یه بار درست کردم ولی دیگه توش موندم

چند وقت پیش تو اخبار می گفت مسابقه همین مکعب ها بوده یه پسر انگلیسی در عرض 6 ثانیه اونو درست می کنه برنده شده...

من که شاخ در اوردم ...
    من بیشتر از یه هفته دورش بودم تا درست شد ... ولی دیگه نمی شه

داره خودمونی میشه k1kz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

من یه سایت پیدا کردم که میگه هر کسی با نیم ساعت آموزش براحتی میتونه اینو حل کنه اگه انگلیسیتون خوبه این سایت رو بخونین( step یک تا هشت )

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولی راستش به نظر من وقت گذاشتن برای اینها خیلی برای آدم فایده نداره هر چند خودم بازیهای فکری خیلی سختتر هم انجام میدم و روی گوشی موبایلم حدود 10 تا بازی فکری آسون تا خیلی سخت دارم.ما بجای اینها میتونیم از هوش خدادادی استفاده خیلی مفیدتری کنیم

>

7. 2 کاربر از k1kz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه k1kz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

سلام بر همه
    کسی تا به حال بازی Fiver رو بازی کرده؟ من احساس میکنم یک فرمول یا یک روش ساده ریاضی داشته باشه.
    این بازی رو میتونید از اینجا دانلود کنید :
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قانون بازی هم ساده است: با هر کلیک 5 نقطه رنگش برعکس میشه باید همه نقاط رو سیاه کنیم.
    هیچ تا به حال این مطلب رو شنیدین که اکثر بازی های فکری کامپیوتری یک مساله NP-Complete هستند یعنی هیچ الگوریتم شناخته شده مطمئن و سریعی وجود نداره که اینها رو بشه در زمان کوتاهی حل کرد.من اکثرا بجای بازی کردن سعی میکنم به این فکر کنم که چطور میشه به نظریه پیچیدگی محاسباتی رو توی این بازی ها احساس کنیم.

شما احساس میکنید که این بازی فرمول داره یا نه؟

>

9. این کاربر از k1kz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز بی باک بی بال's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    جهنم

پيش فرض

سلام دوستان من عاشق این مکعب هستم ولی هر کاری می کنم نمی تونم بیشتر از دو طرفشو کامل کنم می شه کمک کنید

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    جهنم

پيش فرض

مکعب روبیک یک جورچین (پازل) مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه‌ساز و پروفسور معماری مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. مکعب روبیک سه مدل دارد یکی ۲×۲×۲ (روبیک جیبی)، یکی ۳×۳×۳ (انتقام روبیک) و دیگری ۵×۵×۵ (روبیک پرفسورها).

نوع ۳×۳×۳ آن که رایجترین آنهاست نه سطح مربع شکل در هر طرف دارد، در مجموع پنجاه و چهار سطح می‌شوند که به اندازه بیست و هفت مکعب کوچک به هم چسبیده فضا را اشغال می‌کند. سطح مکعب روبیک را شش رنگ پوشانده‌است، هر وجه یک رنگ. مخترع آن نام مکعب جادویی را برای آن انتخاب کرد که در سال ۱۹۸۰ با نام مکعب روبیک در جهان پخش شد و می‌توان گفت که پرفروش ترین اسباب بازی جهان است
    مکعب روبیک یک جورچین (پازل) مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه‌ساز و پروفسور معماری مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. مکعب روبیک سه مدل دارد یکی ۲×۲×۲ (روبیک جیبی)، یکی ۳×۳×۳ (انتقام روبیک) و دیگری ۵×۵×۵ (روبیک پرفسورها).

نوع ۳×۳×۳ آن که رایجترین آنهاست نه سطح مربع شکل در هر طرف دارد، در مجموع پنجاه و چهار سطح می‌شوند که به اندازه بیست و هفت مکعب کوچک به هم چسبیده فضا را اشغال می‌کند. سطح مکعب روبیک را شش رنگ پوشانده‌است، هر وجه یک رنگ. مخترع آن نام مکعب جادویی را برای آن انتخاب کرد که در سال ۱۹۸۰ با نام مکعب روبیک در جهان پخش شد و می‌توان گفت که پرفروش ترین اسباب بازی جهان است

12. 2 کاربر از بی باک بی بال بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    جهنم

پيش فرض

طرز کار:

اندازه هر طرف مکعب تقریبا برابر ۵٫۷۱۵ سانتیمتر و شامل بیست و شش مکعب کوچک است. مکعب مرکزی هر وجه تنها نمای مکعب است و متصل به مرکز هستند و این برای آن است که دیگر مکعب‌ها متصل شوند و توانایی چرخش را داشته باشند. در نتیجه بیست و یک قطعه وجود دارد، هسته مرکزی دارای سه محور متقاطع است که مرکز شش قطعه روی محورها را نگه داشته و به آنها و بیست مکعب کوچک پلاستیکی دیگر اجازه چرخش می‌دهد. مکعب روبیک دارای دوازده زاویه هست که دو رنگ را نشان می‌دهد، و هشت گوشه که سه رنگ را نشان می‌دهد، هر قسمت (هر زاویه) دو یا سه رنگ متفاوت را نشان می‌دهد، بدینگونه‌است که هیچگاه زاویه‌ای وجود ندارد که دو رنگ شبیه ( مثلا قرمز و قرمز ) را نشان دهد! در اغلب مکعبهای روبیک رنگ قرمز در مقابل رنگ نارنجی است ، زرد مقابل سفید و سبز مقابل آبی.

14. این کاربر از بی باک بی بال بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    جهنم

پيش فرض

طرز کار:

اندازه هر طرف مکعب تقریبا برابر ۵٫۷۱۵ سانتیمتر و شامل بیست و شش مکعب کوچک است. مکعب مرکزی هر وجه تنها نمای مکعب است و متصل به مرکز هستند و این برای آن است که دیگر مکعب‌ها متصل شوند و توانایی چرخش را داشته باشند. در نتیجه بیست و یک قطعه وجود دارد، هسته مرکزی دارای سه محور متقاطع است که مرکز شش قطعه روی محورها را نگه داشته و به آنها و بیست مکعب کوچک پلاستیکی دیگر اجازه چرخش می‌دهد. مکعب روبیک دارای دوازده زاویه هست که دو رنگ را نشان می‌دهد، و هشت گوشه که سه رنگ را نشان می‌دهد، هر قسمت (هر زاویه) دو یا سه رنگ متفاوت را نشان می‌دهد، بدینگونه‌است که هیچگاه زاویه‌ای وجود ندارد که دو رنگ شبیه ( مثلا قرمز و قرمز ) را نشان دهد! در اغلب مکعبهای روبیک رنگ قرمز در مقابل رنگ نارنجی است ، زرد مقابل سفید و سبز مقابل آبی.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •