تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1118 از 1129 اولاول ... 1186181018106811081114111511161117111811191120112111221128 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11,171 به 11,180 از 11290

نام تاپيک: كلوپ خودروهاي آمريكايي

داره خودمونی میشه Peyman Skylark's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2012
    محل سكونت
    رشت

پيش فرض

درود بر دوستان عزیزم
    سپاس گزارم از دوست و معلم این انجمن علی آقای بزرگوار که تجربیاتشون رو رایگان با ما به اشتراک می گذاره.

اگه فرصت داشتید و صلاح دونستید در این خصوص راهنمایی کنید.
    درود دوستان
    روز گرم تابستونی همگی بخیر

در خصوص بحثی که بالاتر در مورد کولر و همچنین تفاوت سیستم کولر در مدل های مختلف امریکایی های اون دوران داشتیم ، خوشحال میشم نظر اساتید بزرگوار این کلوپ از جمله علی آقا و سایر دوستان رو بدونم.

2. این کاربر از Peyman Skylark بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    May 2015

پيش فرض

شمع آب را با نمونه نو عوض کردم هنگامی که ماشین را روشن می کنم ضد یخ نشت می کند آچار کشی کردم اما فایده نمی کنه در مسیرهای طولانی باعث کم شدن ضد یخ میشه آیا این مشکل برای شما پیش آمده و چطور مشکل را برطرف کردید

4. این کاربر از as5778 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

ناظر خودروهای امریکایی camaro lt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

درود بر دوستان عزیزم
    سپاس گزارم از دوست و معلم این انجمن علی آقای بزرگوار که تجربیاتشون رو رایگان با ما به اشتراک می گذاره.

اگه فرصت داشتید و صلاح دونستید در این خصوص راهنمایی کنید.

درود بر شما، در مورد ایرادات کولرهای آمریکایی ، بارها صحبت شده، اگر منظور شما، برنامه ای است که دارم انجام میدم، هنوز به پایان نرسیده، چون در بخشهایی آزمون و خطا دارد و باید ایرادات مشخص و دوباره اصلاح شود. و از همه مهمتر پیدا کردن گاز با کیفیت و مرغوب در وضعیت بشدت درهم و آشفته بازار فروش انواع گازهای مختلف با کیفیتهای گوناگون، کار ساده ای نیست، بخصوص که به عنوان یک آماتور، باید از اصالت و کیفیت همه آنها آگاه بشم.
    مسلما زمانی که کار به نتیجه نهایی رسید، مثل همیشه همه تجربه ها بطور کامل و دقیق در کلوپ منتشر خواهد شد.

شمع آب را با نمونه نو عوض کردم هنگامی که ماشین را روشن می کنم ضد یخ نشت می کند آچار کشی کردم اما فایده نمی کنه در مسیرهای طولانی باعث کم شدن ضد یخ میشه آیا این مشکل برای شما پیش آمده و چطور مشکل را برطرف کردید
    درود بر شما، دوست گرامی.
    تصور میکنم مشکل با استفاده از نوار تفلن حل شدنی باشه. از نوار آب بندی تفلن مانند آب بندی کردن لوله های آب شهری استفاده کنید، و اگر نتیجه نگرفتید، چند تصویر بگذارید تا امکان بررسی دقیقتر مشکل وجود داشته باشد.

6. 6 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    May 2015

پيش فرض

درود بر شما تشکر می کنم فراموش کردم مطرح کنم که شمع آب از نوع چراغی و تک فیش هستش و از نوع عقربه ای نیست اگر تفلون پیچ بشه فکر کنم برق منفی به شمع نرسه و کار نکنه آیا راهکار دیگری برای آببندی شمع هست

8. 4 کاربر از as5778 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2012
    محل سكونت
    رشت

پيش فرض

درود بر شما، در مورد ایرادات کولرهای آمریکایی ، بارها صحبت شده، اگر منظور شما، برنامه ای است که دارم انجام میدم، هنوز به پایان نرسیده، چون در بخشهایی آزمون و خطا دارد و باید ایرادات مشخص و دوباره اصلاح شود. و از همه مهمتر پیدا کردن گاز با کیفیت و مرغوب در وضعیت بشدت درهم و آشفته بازار فروش انواع گازهای مختلف با کیفیتهای گوناگون، کار ساده ای نیست، بخصوص که به عنوان یک آماتور، باید از اصالت و کیفیت همه آنها آگاه بشم.
    مسلما زمانی که کار به نتیجه نهایی رسید، مثل همیشه همه تجربه ها بطور کامل و دقیق در کلوپ منتشر خواهد شد.
    دورد بر شما علی آقا.ممنون از وقتی که میذارید.

خودروهای امریکایی که ما باهاشون بیشتر سرو کار داریم مثل بیوک و نوا ، با اینکه در اون دوران ماشین های روز دنیا بودند و ما در اون ها شاهد پیشرفت های جدیدی در صنعت خودروسازی بودیم اما با همه این تفاسیر بنظرم نباید تعصبی نگاه کرد. چه امریکایی چه اروپایی یا هر ماشین دیگه ای دارای معایب و مزایایی هستند که ما باید در برطرف کردن یا بهبود بخشیدنشون کوشا باشیم.

برای مثال این داستان کولر هم از این قاعده مستثنی نیست. چه در این دوره زمانی که الان بسر می بریم و چه در زمان قدیم ، من شنیدم از قدیمی تر ها که می گفتن کولر بیوک نوا به موتور فشار میاورد ، تو ترافیک و حالت درجا جوابگو نبود و... حالا یا اون دوران فرهنگ استفاده از کولر رایج نبوده یا عقاید نادرست رواج پیدا کرده بود یا شاید استاد کار ماهر کم بوده یا... نمیدونم.

دراین خصوص که میگن اینا کولر درجا ندارن بنظرم تا حدودی میتونه درست باشه چون ماشینای ما مثل ماشینای روز بصورت فابریک فن جداگانه ندارن که با روشن شدن کولر شروع بکار بکنه که تو جاهایی مثل ترافیک بخواد رادیاتور رو خنک کنه و از این گذشته حدسی که می زنم با توجه به اون دوران که ترافیک در شهرها تا این حد سنگین نبود ، به همین خاطر در سرعت های بالا کولر نسبتاٌ خوب جواب میداده و نیاز به اضافه کردن فن نبوده.

علی آقا شما در مورد وضعیت طراحی سیستم کولر مدل های دیگه امریکایی اون دوره ، اعم از خانواده کرایسلر ، جی ام ، فورد و... اطلاعاتی دارید که اون هم همین نواقص رو داشتند یا نه؟

10. 3 کاربر از Peyman Skylark بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

درود بر شما تشکر می کنم فراموش کردم مطرح کنم که شمع آب از نوع چراغی و تک فیش هستش و از نوع عقربه ای نیست اگر تفلون پیچ بشه فکر کنم برق منفی به شمع نرسه و کار نکنه آیا راهکار دیگری برای آببندی شمع هست
    نگران این مسئله نباشید، نوار تفلن به خوبی آب بندی را انجام داده، و درعین حال اتصال بدنه هم بواسطه تماس لبه های تیز رزوه های فشنگی حرارت با بدنه سرسیلندر، کار خواهد کرد. من در اتومبیل خودم از همین روش استفاده کردم و مشکلی پیش نیامده.
    برای اطمینان از اینکه اتصال بدنه برقرار و چراغ در زمان لزوم روشن خواهد شد، با جدا کردن سیم برق مثبت سوئیچ استارت به اتوماتیک استارت ( تا هنگام چرخاندن سوئیچ، ماشین روشن نشود) و چرخاندن سوئیچ تا انتها، روشن شدن چراغ اخطار آب را آزمایش کنید.
    اگر سوئیچ احتیاط استارت اتومبیل شما فعال است( در نمونه گیربکس دستی با گرفتن پدال کلاچ ، استارت فعال میشود و در مدل اتوماتیک در وضعیت پارک استارت میخورد) نیازی به جدا کردن سیم مورد نظر نیست.

دورد بر شما علی آقا.ممنون از وقتی که میذارید.
    متشکرم، اگر منظور شما مقایسه بین مدلهای مختلف باشه، تا جایی که تجربه داشتم، تفاوت چندانی وجود ندارد، چون به نظر میرسه که در دهه های 60 و 70 و 80 میلادی، طراحی این بخش از اتومبیلهای آمریکایی تقریبا در یک فرم بوده و شباهتهایی با هم دارند.

بطور مثال تصویر زیر، یونیت بخاری فورد ماستنگ مک وان 1973 است ، که در جلوی پای شاگرد نصب میشود، و همانطور که مشخص است، در این طراحی، همچنان هوا از سمت بیرون اتاق( از طرف فن نصب شده در گلگیر ) به این یونیت وارد شده و از میان رادیاتور بخاری عبور میکند، که دقیقا همان مشکل اصلی خارج شدن هوای داخل اتاق به بیرون و برگشت مجدد را در این نمونه نیز تکرار کرده.
    اگر اواپراتور کولر هم نصب کرده باشه، مسلما با این حجم زیاد ابعاد طراحی یونیت بخاری ، جایی برای اواپراتور نیست و مثل نمونه های شورلت باید در بیرون اتاق و کنار موتور نصب شده باشد.

یا این نمونه که مربوط به مدلهای مختلف شورلت کاپریس و ایمپالا در دهه های 70 و 80 و 90 است که مدخل ورودی هوای به سمت فن کولر و بخاری ، دقیقا در پشت جعبه داشبرد قرار گرفته و نشان میدهد که هوا دوباره باید از اتاق خودرو خارج شده و بعد از رفتن به سمت فن ، به طرف اواپراتور پرتاب و مجددا وارد اتاق خودرو بشود، البته در این طراحی ، رادیاتور بخاری نیز خارج اتاق و در داخل یونیت کولر نصب شده.

نکته بسیار منفی در این طراحی اینکه هوا دقیقا از محلی عبور میکند که برای عبور آب ریخته شده بر روی شیشه جلو خودرو، و خروج از یک ناودانی در زیر آن طراحی شده که عملا بازهم هوای آزاد با هوای خنک یا گرم شده داخل اتاق تداخل شدید پیدا میکند. چیزی مانند یک تقاطع که از یک سمت هوای داخل اتاق و از سمت دیگر آب جاری شده از روی بدنه و شیشه جلو، همزمان از یک مسیر عبور کرده و هرکدام راه خودش را میرود!

همانطور که قبلا گفتم، این سیستم طراحی ، شاید برای دماهای زیر 40 درجه جوابگو باشد، اما با بیشتر شدن دما بخصوص بالاتر از 45 درجه، کارایی کولر بشدت افت پیدا میکند.

12. 5 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2012
    محل سكونت
    رشت

پيش فرض

متشکرم، اگر منظور شما مقایسه بین مدلهای مختلف باشه، تا جایی که تجربه داشتم، تفاوت چندانی وجود ندارد، چون به نظر میرسه که در دهه های 60 و 70 و 80 میلادی، طراحی این بخش از اتومبیلهای آمریکایی تقریبا در یک فرم بوده و شباهتهایی با هم دارند.

بطور مثال تصویر زیر، یونیت بخاری فورد ماستنگ مک وان 1973 است ، که در جلوی پای شاگرد نصب میشود، و همانطور که مشخص است، در این طراحی، همچنان هوا از سمت بیرون اتاق( از طرف فن نصب شده در گلگیر ) به این یونیت وارد شده و از میان رادیاتور بخاری عبور میکند، که دقیقا همان مشکل اصلی خارج شدن هوای داخل اتاق به بیرون و برگشت مجدد را در این نمونه نیز تکرار کرده.
    اگر اواپراتور کولر هم نصب کرده باشه، مسلما با این حجم زیاد ابعاد طراحی یونیت بخاری ، جایی برای اواپراتور نیست و مثل نمونه های شورلت باید در بیرون اتاق و کنار موتور نصب شده باشد.

یا این نمونه که مربوط به مدلهای مختلف شورلت کاپریس و ایمپالا در دهه های 70 و 80 و 90 است که مدخل ورودی هوای به سمت فن کولر و بخاری ، دقیقا در پشت جعبه داشبرد قرار گرفته و نشان میدهد که هوا دوباره باید از اتاق خودرو خارج شده و بعد از رفتن به سمت فن ، به طرف اواپراتور پرتاب و مجددا وارد اتاق خودرو بشود، البته در این طراحی ، رادیاتور بخاری نیز خارج اتاق و در داخل یونیت کولر نصب شده.

نکته بسیار منفی در این طراحی اینکه هوا دقیقا از محلی عبور میکند که برای عبور آب ریخته شده بر روی شیشه جلو خودرو، و خروج از یک ناودانی در زیر آن طراحی شده که عملا بازهم هوای آزاد با هوای خنک یا گرم شده داخل اتاق تداخل شدید پیدا میکند. چیزی مانند یک تقاطع که از یک سمت هوای داخل اتاق و از سمت دیگر آب جاری شده از روی بدنه و شیشه جلو، همزمان از یک مسیر عبور کرده و هرکدام راه خودش را میرود!

همانطور که قبلا گفتم، این سیستم طراحی ، شاید برای دماهای زیر 40 درجه جوابگو باشد، اما با بیشتر شدن دما بخصوص بالاتر از 45 درجه، کارایی کولر بشدت افت پیدا میکند.

درود

امیدوارم که بشه راه حلی برای این مورد پیدا کرد تا بتونیم استفاده بهینه تر از کولر امریکایی ها داشته باشیم.
    طبق فرمایشات شما جالب این بود که گفتید حتی در مدل های دهه 1990 هم این نقص طراحی وجود داره. برای مثال در ماشینی مثل کاپریس تخم مرغی که در سال 91 میلادی تولید شده بنظرم این طراحی قدیمی با توجه سال تولید خیلی نقص بحساب میاد چون ماشین هایی مثل پژو 405 که در دهه 1980 تولید شد خیلی سیستم کولر به روز و بهتری داشت.

با توجه به اطلاعات ناچیزم در حوزه ماشینهای کلاسیک امریکایی ، حدس می زنم این نوع طراحی که تا دهه 90 میلادی هم در امریکا ادامه دار بوده حتماٌ یه فلسفه و حکمتی داشته وگرنه فکر نمی کنم کمپانی به اون عظمت ، تا این اندازه بی حساب و کتاب چنین طراحی کرده باشه! (با این حال به دور از تعصب ، این مورد جای تامل داره چون هرجور حساب کنیم با توجه به موقعیت جغرافیایی اون کشور ، کولر قوی نیاز بود)

Last edited by Peyman Skylark; 02-09-2023 at 11:44.

14. 5 کاربر از Peyman Skylark بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    May 2015

پيش فرض

آیا امکان برقی کردن پمپ بنزین نوا هست تا حالا کسی از دوستان تجربه اش را داشته؟
    Last edited by as5778; 06-09-2023 at 10:56.

16. این کاربر از as5778 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه hamid-48's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2022
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

آیا امکان برقی کردن پمپ بنزین نوا هست تا حالا کسی از دوستان تجربه اش را داشته؟
    با اجازه از اساتید و پیشکسوتان کلوپ
    بله اینکار به راحتی قابل انجامه و مزایایی هم داره. من یک سال پیش یک پمپ ژاپنی مارک میتسوبیشی (معروف به سه گل) که به طور فابریک روی وانت مزدا هست گرفتم و خودم روی نوا نصب کردم. خوبی این نوع پمپ اینه که پلاتین اتوماتیک قطع کن داره و بر حسب مقدار مصرف، پمپ رو روشن وخاموش میکنه یعنی پمپ دائما کار نمیکنه.
    نصب پمپ رو بعضی ها داخل محوطه موتور انجام میدن. اما اینکار 2 تا ایراد داره:
    اولا تو تابستون که موتور ماشینای آمریکایی تا مرز 100 درجه گرم میکنه میتونه به پمپ صدمه بزنه.
    ثانیا این پمپها برای اینکه به شکل بهینه کار بکنن باید در سطحی پایینتر از باک قرار داشته باشن که بنزین روشون سوار باشه و مجبور نباشن هم مکش انجام بدن و هم پاشش. اینکار فشار مضاعف روی پمپ وارد میکنه. تو ماشینایی هم که فابریک وجود دارن (مثل وانت مزدا، پاترول و ...) زیر ماشین کنار شاسی متصل هستن.
    با توجه به این موارد، من زیر درب جلو سمت شاگرد (جایی که شاسی به سمت بالا خم میشه) کنار شاسی رو برای نصب انتخاب کردم. هم محل مناسب و امنی برای نصب پمپ وجود داره و هم لوله فلزی بنزین که از باک میاد در اینجا تموم میشه و ادامه مسیر بنزین با شلنگ لاستیکی هست.
    کافیه شلنگ رو از لوله جدا کنیم و توسط یک تکه شلنگ خیلی کوتاه، یک صافی بنزین تو مسیر بزاریم و با یک شلنگ کوتاه دیگه از خروجی صافی، به ورودی پمپ وصل کنیم. خروجی پمپ هم با یک شلنگ بلند به کاربرات وصل میشه.

برای برق پمپ هم خوشبختانه سرسیم برقدار بیکار تو محوطه موتور نوا فراوونه. باید یکیش که با باز کردن سویچ برقدار میشه توسط یک تکه سیم واسط به مثبت پمپ وصل کنیم. منفی پمپ هم که به بدنه وصل میشه. البته این نکته رو بگم که چون این پمپها برق کمی مصرف میکنن میشه همینجوری از هر سیمی بهشون برق داد وگرنه بایستی برق قوی از سر باتری میگرفتیم و رله براش نصب میکردیم.
    و اما حسن بزرگ پمپ برقی:
    تو زمانه فعلی دیگه اینجور ماشینا استفاده مداوم و روزمره نمیشن و همه ماها که داریم، گهگاهی سوارش میشیم و وقتی چند روز ماشین میخوابه به علت بخار شدن بنزین داخل کاربرات (که متاسفانه این بیماری تو نوا اپیدمی هست) اگه پمپ فابریک مکانیکی رو ماشین باشه باید دوتا استارت جانانه بزنی تا پیاله بنزین داخل کاربرات رو پر کنه و موتور روشن بشه ولی با پمپ برقی به محض باز کردن سویچ، بلافاصله بنزین میرسه و با نیش استارت ماشین روشنه. این موضوع به خصوص وقتی باطری چندان قوی نیست و بعد چند روز خوابیدن، خوب نمیتونه استارت بزنه اهمیت خودشو نشون میده.

یک نکته هم باید اشاره کنم. وقتی پمپ فابریک از مدار خارج میشه و بنزین داخلش نیست، موقع روشن بودن موتور صدای زیاد و غیرعادی ازش میاد و به نظر میرسه آسیب زیادی به دیافراگم اون وارد میشه. برای همین من کلا بازش کردم و یک درپوش با ورق آهن ضخیم و یک واشر با مقوا ساختم و محل نصب پمپ رو کور کردم. الان تعویض فیلتر روغن هم خیلی راحت تر شده.

18. 3 کاربر از hamid-48 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

تعویض بلبرینگ فن برقی ( بخش 1 )

یکی از فنهای نصب شده در جلو ، از نوع متعلق به زانتیا است که بازدهی و پرتاب باد بسیار خوبی دارد، متاسفانه از چند سال قبل بخاطر آب خوردن ، بلبرینگ آن خراب و به صدا افتاد و باید تعویض میشد.

در این نمونه از فنهای برقی، معمولا یک بلبرینگ در بخش جلو و یک بوش برنجی در بخش عقب تعبیه شده که بیشترین فرسودگی معمولا در بلبرینگ رخ داده و باید تعویض شود

برای این کار، در ابتدا باید زوائد نگهدارنده درب فن به بدنه را با نوک آچار دو سو و ضربات ملایم به سمت داخل خم کرد، تا درب امکان جدا شدن از بدنه فن را داشته باشد.
    فلش قرمز این زوائد را نشان میدهد

بالشتکهای آهنربا دائمی، جازغالی ها و زغالهای مربوطه، بوش برنجی انتهایی و بقیه متعلقلت بدنه فن، بعد از باز کردن و جدا سازی درب فن و آرمیچر

آرمیچر و سیم پیچها، کلکتور به عمراه درب فن و آرمیچر

شافت آرمیچر را باید از درون بلبرینگ بیرون بکشیم، روشهای متعددی برای این کار وجود دارد، از جمله استفاده از پولی کش و یا ضربه غیر مستقیم زدن، که در این صورت باید با دقت و بدون آسیب رساندن به شافت و متعلقات آرمیچر انجام شود.
    قبل از بیرون کشیدن شافت، باید خار نگهدارنده روی شافت جدا شود

درب فن و آرمیچر جدا شده

برای بیرون آوردن بلبرینگ از نشیمنگاه خود در درون درب فن، بازهم میتوان از ضربه غیر مستقیم و یا پولی کش استفاده کرد. برای ضربه زدن از یک بوش یا لوله فلزی و یا لوله پلاستیکی آب استفاده کنید و از بخش داخل درب به سمت بیرون ضربه وارد کنید.

بلبرینگ از درب فن جدا شد و بخاطر فرسوده بودن ، درپوشهای بلبرینگ هم جدا شد

قبل از اینکه بلبرینگ را عوض کنیم، لازم است که وضعیت زغالهای فن، در حالتی قرار بگیرند تا امکان نصب راحت آرمیچر در داخل بدنه فن وجود داشته باشد. برای این کار باید ذغالها در آخرین حد ممکن در داخل جا زغالی به عقب کشیده شود.
    در ابتدا چهار سوراخ با مته بر روی جا زغالی ها و در نهایت درب انتهایی بدنه فن ایجاد کردم که متوجه شدم متاسفانه در این حالت، باید خود زغالها هم سوراخ شود که احتمال خرد شدن و از بین رفتن آنها وجود داشت. فلش آبی

بنابراین با ایجاد سوراخ در انتهایی ترین بخش کناز جا زغالی ها ، بجای خود زغالها، سیمهای متصل به آنها را عقب کشیده و زغالها هم به عقب کشیده میشوند. فلش قرمز

با یک سیم باریک، سیمهای زغال به عقب کشیده و از سمت دیگر انتهای بدنه فن بیرون آمده و خم میشود تا زغال در جای خود ثابت بماند

سیم فلزی مورد استفاده برای نگهداشتن زغال از محل سوراخ شده در انتهای بدنه فن . فلش قرمز

فلش آبی سوراخهای مربوط به انتهای محل جازغالی و فلش زرد سوراخهای اولیه ایجاد شده که مناسب نبود.

تا حد امکان سوراخهای باریک ایجاد کنید تا کمترین میزان تخریب در جا زغالی ایجاد شود. مته شماره 2.5 یا 3 برای این کار مناسب است

Last edited by camaro lt; 15-09-2023 at 21:53.

20. 4 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 2 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 2 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •